MINISTER VAN DEN BERGH VRAAGT ONTSLAG Staatssecretarissen gaan ook heen ROK BOVEN DE KNIE ZEGT HUIS DIOR Tegenbezoek Kroesjtsjef schijnt onvermijdelijk Politieke storm door particuliere affaire MINISTER VOL BEGRIP - MAAR GEEN TOEZEGGING Autoloze zone om Zandvoort De Bilt: Buiig REGEN - NET OP TIJD! Dieren van door publiek overvoerd Toch maar niet stoppen met confereren j 2. 4. buien Nog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 31 juli 1959 SUCCES VAN KORTE DUUR Bom in Parijse modewereld KLM tevreden na akkoord met Australië O1 Dertig Tsjechen gedrost van rood feest Zeeuwse onrust over vertraagd dijkwerk PER DAG 2000 KG EXTRA VOEDING AMERIKA ÈN RUSLAND: Zware straffen tegen bende uit mijnstreek geëist Russen juichen Nixon luid toe - i «A&Uff tfrfir Syxisaus- - - as ttjrws-s.TUt BRANDT ONGERUST SUCCESJE Koninklijke familie in Pompei NU OOK ENGELAND Proeven met explosieven onder de grond Mosselvrije zone tussen Friese en Groninger wad zeven Engelse politici in rle bres voor zwarte studenten in Z.-Afrika Tegen „spionnen en drie jaar geëist EEN DOLLAR VOOR MENEER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel, 01180-2009; Vlissingen. Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs t 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 15e Jaargang no 4319 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De minister van defensie, de heer S. J. van den Bergh, heeft gistermorgen de Koningin verzocht hem eervol ont slag te willen verlenen als minister van defensie, teneinde hem bij de behandeling van een particuliere aangelegenheid volkomen vrij heid van beweging te geven. Dit berichtte gistermiddag de Rijksvoorlichtingsdienst. DE heer S. J- van den Bergh heeft in de korte tyd dat hij minister is geweest sedert 19 mei van dit jaar met succes de wijziging van de dienstplichtwet door de Staten-Gene- raal gevoerd. Op 18 juni werd de wetswijziging door de Tweede Kamer goedgekeurd en op 28 juli door de Eerste Kamer. MINISTER Van den Bergh hü wilde met een schone lei begin nen ontsloeg de heer Moorman als staatssecretaris van marine. Op 26 mei werd de heer L. C. Rietveld be noemd tot secretaris-generaal van het departement van defensie, ont staan uit de samenvoeging van de departementen van oorlog en marine. De heer Rietveld was voorheen secretaris-generaal van het minis terie van oorlog. Wij voegen hieraan toe dat de heer Van den Bergh is betrokken bij een echtscheidingsproces dat op het ogenblik wordt gevoerd voor een rechtbank te San Diego in de Verenigde Staten. Naar Reuter meldt heeft voor ö'eze rechtbank een gefortuneerd erfgenaam van een par fumfabrikant die van zijn vrouw wenst te scheiden verklaard dat zijn echtgenote sedert 1955 vele geschenken zou hebben aangenomen van de heer Van den Bergh, o.a. juwelen, een auto, een bontjas en baar geld tot een totale waarde van ongeveer acht ton. Politieke storm In ö'e Verenigde Staten zijn, anders dan hier te lande, echtscheidingsproces sen openbaar en vele ervan worden er uitvoerig in de populaire pers ver slagen. Het bericht vond ook zijn weg naar een aantal bladen in West-Europa en veroorzaakte in Den Haag een poli tieke storm. Het stellige vermoeden bestaat in in gewijde kring dat de eisende partij in het echtscheidingsproces gepoogd heeft deze affaire in de openbaarheid te bren gen, nadat de heer Van den Bergh als minister een in dit opzicht kwetsbare figuur was geworden. Week geleden Voor de heer Van den Bergh heeft het van stonde af vastgestaan, dat hij onder deze omstandigheden niet kon aanblijven, te meer niet daar hij minis ter van defensie was. Dit betekent dat primair zijn gezag bij de strijdkrachten onaangetast diende te blijven. Hierom trent heeft ook in het kabinet geen ver schil van mening geheerst. Ook was er eenstemmigheid lover de juistheid van het oordeel van de heer Van den Bergh omtrent diens positie. In een kleinere kring van ministers was de gehele affaire reeds een week geleden bekend. De regering was tijdig ingelicht over de gerezen moeilijkheden. Toen is eigenlijk al in beginsel de beslissing gevallen, hoewel er daarna vanzelfsprekend overleg is gepleegd, niet slechts on derling, maar vanzelfsprekend ook met de Koningin en met prof. mr. P. J. Oud, de partijleider van de V.V.D., die eveneens het standpunt van de heer Van den Bergh omtrent diens ontslagaanvrage onmiddellijk bleek te delen. Spanning Het waren met recht spannende dagen en er is inderdaad ten slotte bijna koorts achtig gewerkt om te voorkomen dat door het uitblijven van een beslissing omtrent het al dan niet aftreden van de heer Van den Bergh een onjuiste indruk zou worden gewekt Toen dus ten slotte de berichten omtrent het echtscheidings proces bekend werden, had de regering haar houding reeds bepaald. Zo behoefde er dus in de ministerraad van gister ochtend geen uitvoerig overleg meer te worden gevoerd om tot een besluit te komen De heer Van den Bergh was in deze vergadering met aanwezig. Als men bedenkt dat deze aangelegen heid een week geleden als een bom terecht kwam in een uitermate druk - - programma van kabinetsarbeid aan de; nen te zijn ondergebracht nadat zij het nieuwe begroting, de Benelux en het festival hadden verlaten. Westelijkeloonbeleid, kan men zich enigszins voor- j journalisten konden geen enkele in- f stellen dat het Kabinet in hevige span- lichting krijgen over deze mensen. ninS bezi8 1& geweest om de zaak tijdig Ook een aantal deelnemers van an-naar clit ei.n,de J®,leiden dere nationaliteit, o.a. een Hongaars Pe onmiddellijke gevolgen van deze meisje, heeft politiek asiel gevraagd. gebeurteras ln polltlek opzicht zljn: De politie in Wenen hulde zich giste-j .j ren in diep stilzwijgen over deze zaak. njhSld Zij weigerde deze berichten te ontken- De minister-president, prof. dr. J. iE. nen of te bevestigen. de Quay, zal in afwachting van de bè- P 18 juni volgde de benoeming van generaal b.d. M. R. H. Cal- méfjer tot staatssecretaris van oor log. Enkele dagen later werd kapi tein ter zee P. J. S. de Jong tot staatssecretaris van marine benoemd. Op 1 augustus zou de benoeming in gaan van de heer J. Ph. van de Water als commercieel adviseur van het departement van defensie. DE heer Van den Bergh had zich voorgesteld elke week een dag uit te trekken om ergens te gaan kijken, in een magazijn of een depot of bij een oefening. Zijn eerste be zoek gold de marine: 11 juni was hij in Den Helder Kort geleden bezocht hij de Nederlandse troepen in La Courtine in Frankrijk. WENEN (Reuter, UPI) Tot over maat van ramp voor de organisatoren van het door de communisten gedomi neerde wereld-jeugdfestival in We nen hebben 30 leden van de Tsjeeho- slowaakse delegatie besloten het rode festijn vaarwel te zeggen. Zij keren niet naar hun vaderland terug. Aldus verluidde donderdag in de Oosten rijkse hoofdstad. De Tsjechen schijnen ergens in We noeming van een nieuwe minister van defensie deze portefeuille ad interim be heren. Ook ö'e beide staatssecretarissen van defensie, lt.gen. M. R. H. Calmeijer en kapitein ter zee P. S. J. de Jong, heb ben hun ontslagaanvrage ingediend. Dit is gebeurd om de nieuw optredende mi nister van defensie volledige bewegings vrijheid te verschaffen bij het kiezen van zijn naaste politiek meó'e-verantwoor- delijke medewerkers. Beide staatssecre tarissen is verzocht in afwachting van een nader te nemen beslissing over hun verzoek om ontslag de lopende zaken waar te nemen. Zoals bekend was de heer Van den Bergh, voordat hij op 19 mei van dit jaar werd beëdigd als minister van defensie, vice-voorzitter van de Raad van Beheer van Unilever N.V. Vakantie Op onze vraag aan de directie van Unilever N.V. of thans de heer Van den Bergh in zijn oude functie bij ö'eze on derneming zou terugkeren luidde het antwoord „De heer Van den Bergh heeft ons medegedeeld dat hij na zijn ontslag als minister van defensie enige weken met vakantie zal gaan. Omtrent zijn verö'ere plannen staat momenteel nog niets vast." Shawinigan Water Sc Power boekte in het eerste halfjaar een nettowinst van 6,30 (v. j. $7,08) miljoen of .f0,71 (v. j. 8 0,841 per aandeel. De exploitatiekosten zijn met 10 gestegen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Met de paar fikse regenbuien van de afge lopen dagen zijn de hoge land bouwgronden nog lang niet ge red. De verschroeide aarde, die kenmerkend is voor het hooggelegen weidegebied, heeft er ook maar weinig aan ge had. Het graan, dat te vroeg rijpte in de hitte en de droog te, is natuurlijk niet meer te redden, maar over het alge meen en op de opvallende uit zonderingen Overijssel en Drenthe na, valt het alle maal wel mee. Dit is het agrarisch geluid over heel Nederland-in-de-re- gen, waar weideboer en akker man nog wel vier weken he melwater willen hebben voor zij de vlag uit durven stdken. De aardappelen, vooral de la te rassen, zullen het als het wat vochtig blijft, nog een heel eind kunnen redden en bovendien kan de regen de luis wegspoelen, die tijdens de droogte kans zag veel scha de aan te richten aan het. loof. Voor de suikerbieten is de re gen natuurlijk welkom, maar daar staat tegenover, dat het suikergehalte in de voorbije hitte sterk opliep terwijl het wortelgewicht laag bleef'. Dat zal nu, als de regen wat blijft vallen, in evenwicht kunnen komen, maar er is bepaald geen ongerustheid onder hen, die in oktober de suikerfabrie ken van een nieuwe oogst moe ten voorzien. Bonen en peulvruchten hebben over het algemeen weinig scha de opgelopen, al zijn ook hier, zoals in vele andere gewas sen, uitschieters voorgekomen. Fruit, vooral zacht fruit, is er te over geweest en de prui- menoogst is eveneens in vol le gang. De appelen en peren hangen nog wel even en kun nen zich met wat vocht aar dig herstellen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ik heb bij minister Korthals ruim begrip gevonden voor de Zeeuwse onrust over een mogelijke vertraging van de verhoging van dc zeedijken langs de Westerschelde en het verkorten van de zeewering van het Zuid-Sloe. Ook de kwestie van de Zeeuwse veren is ter sprake gekomen. Dat zei ons gistermiddag de com missaris van de Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot na al- loop van een ruim twee uur durende bespreking tussen de minister van ver keer en waterstaat en het provinciaal bestuur van Zeeland. Bij de bespre king waren ook enkele functionarissen van rijkswaterstaat aanwezig. „Het was een buitengewoon plezie rig gesprek. Maar de minister kon ge nerlei toezegging doen, want het is een kwestie van de rijksbegroting", al dus de commissaris. Verder kon hij weinig zeggen, want de minister had hem en gedeputeerden geen inzage ge geven van de komende rijksbegroting. Op de vraag: „bent u tevreden?" antwoordde jhr. De Casembroot met de wedervraag: „ziet u mij een zuur gezicht trekken? Wij zijn blij dat we onze inzichten ruimschoots hebben kun nen toelichten". De commissaris kon overigens niet meedelen of de bespreking nog een ver volg zal hebben, mondeling of schrif telijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De sinds maandag ge- i voerde onderhandelingen tussen lucht- RITA BEUKMAN BELDE GISTERAVOND UIT PARIJS: vaartdelegaties van Australië en Neder- In de salons van Maison Dior heeft Yves Saint Laurent gisteren land hebben tot volledige overeenstem- voor een soort explosie gezorgd, door de rokken in zijn nieuwe collectie niet met enkele centimeters te verlengen, maar de zoom zelfs even boven de knie te laten eindigen. Heel korte rokken; dat was het meest opvallende nieuws van zijn Ligne Blousante, die verder onder andere gekenmerkt wordt door: 1. 3. 5. wijde mantels met een vlakke, ovale rug en aangeknipte mouwen, dikwijls door een brede sjaal gecompleteerd: de tuniekstijl als basis voor japonnen en ensembles: die tunieken, in de taille van een ceintuur voorzien, vertonen bloezende effecten even boven de zoom van de rok; de jasjes van de mantelpakjes blijven kort in Laurents collectie en worden gecompleteerd door gebombeerde of bij de zoom bloezende rokken; de Ligne Blousante bereikt haar meest typische vorm bij etage jurken, die geheel uit drie of meer even bloezende horizontale banen boven elkaar bestaan; nieuw is de toepassing van twee sterk contrasterende kleuren stof bij japonnen, waardoor een soort dambordjurken ontstaan, bij voor keur in de combinatie zwart met wit uitgevoerd. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De dieren in het Amsterdamse Artis dreigen ernstig ziek te worden en zelfs te sterven als gevolg van een stelselmatige overvoeding door de bezoekers. De zorgelijk gestemde directie van de diergaarde heeft nu tot het Am sterdamse publiek een oproep ge richt om het voer-instinct te onder drukken en de tassen met pinda's, koeken, zuurtjes en bonbons thuis te laten. De zes- tot tienduizend bezoekers, die dagelijks Artis binnenstromen, hebben naar schatting van de directie ieder ongeveer een half pond voer bij zich, zodat elke dag tegen de tweeduizend leg bijvoeding wordt geïmporteerd. De lieve attenties ongeveer een kilo per dier vinden vooral bij de apen en de schaap, en geitachtigen aftrek. ISOLEMENT De overvoeding maakte het voor sommige beesten, hoofdzakelijk de schapen en geiten, al noodzakelijk ze op de spitsuren te isoleren om ze tegen de vrijgevigheid van de menselijke na tuurgenoten te beschermen. Hoe fataal het voederen door het publiek kan zijn. werd een jaar gele den al duidelijk in Ouwehand's die renpark te Rhenen. Tussen Hemel vaartsdag en Pinksteren werd daar een nijlpaard ziek en er viel niets meer aan te doen. Het stierf aan een inwen dige verbloeding en toen men later de maag opende, bleek het dier glas scherven te hebben geslikt. PLASTIC MEE Ook in dit dierenpark staan overal borden om het publiek te vermanen de dieren niet te voederen. Maar het helpt niet veel. zei ons de directie. Het gevaar voor de olifanten is wel het grootst; die slikken vrijwel alles wat het publiek toewerpt. Meer dan eens gebeurt het dat deze kolossen door het ingrijpen van een dierenarts plas- MAASTRICHT. De leden van een dievenbende, die geruime tijd de Limburgse mijnstreek onveilig lieert gemaakt, hoorden gisteren door de officier van justitie bij de recht bank te Maastricht vrijheidsstraffen tegen zich eisen, die er niet om logen. Vier jaar gevangenisstraf werd geëist tegen de 22-jarige schilder A. G. E. W. M uit Munster-Geleen. Hij bekende een een Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De mogelijk heid van een bezoek van premier Kroesjtsjef aan de Verenigde Staten wordt steeds groter, meent roofoverval op een broodbezorger. De men in Washington. Hoewel pre- oyerva) mislukte toen omdat zijn „slacht-j sicJerit Eisenhower er niet erg op offer ondanks enkele klappen met een t>r gummislang bij kennis bleef en zich gebrand is schijnt hij steeds meer Eigen nieuwsdienst van de grote vraagstukken geen be- GENÈVE. - Gromyko, Herter en ^ehs' zijn de vier ministers het nog Seiwyn Lloyd hebben gistermiddag niet eens kunnen worden over de vier uur lang vergaderd in de villa wijze waarop de conferentie van Ge- van de Franse minister Couve de ?ève. tot ,e?.n einde moet worden ge- schreeuwend op zijn geldtas wierp. M. was ook betrokken bij een inbraak te Sittard. Hij werd daarbij geholpen door de 35-jarige W. H. uit Sittard, die met enkele anderen ook fietsen en bromfietsen had gestolen. De eis tegen hem luidde drie jaar. H. werd nog als getuige gehoofd tegen een van zijn mededieven en zijn ver klaringen brachten de officier van justi tie er toe een eis tot vervolging wegens meineed tegen hem in te dienen. De zaak tegen de 23-jarige voeger C. H. uit Munster-Geleen werd daarom geschorst. Twee andere leden van de bende, de 35-jarige P. D. S. uit Sittard en de 24- jarige H. G. G. uit Geleen, hoorden on- in te gaan zien, dat een dergelijk bezoek onvermijdelijk is. Hij zal de minister-president van de Sowjetunie echter beslist niet uit nodigen zo lang er onderhande lingen over de kwestie-Berlijn aan de gang zijn. De Amerikaanse vice-president Nixon liet donderdag duidelijk uitkomen dat hij graag een spoedige ontmoeting tussen de twee staatshoofden zou zien. Hij sprak daarover tijdens een bezoek aan een kopermijn in het Oeralgebergte. Deze reis van mij zal gevolgd worden derscheidenlijk eisen van twee en ander- door andere, met inbegrip van contact h„o hocnrokinoBn" bracht; of liever hoe zij moet worden half jaar tegen zich eisen. Laatstgenoem- tussen andere leiders", zei Nixon voorts. Murviuc nun oespiesingen weraen voortgezet na volgende week woens- de ,had bovendien nog loten voor een1 slechts tien minuten onderbroken dag Zowel van Amerikaanse als va-i stichting verkocht alsmede zelfge-. President Eisenhower heeft woensdag van Kroesjtsjef aan Amerika mag ministers keken geïnteresseerd naar «n emaigen. de reddingspogingen die met succes' lïRAMnT mvrrrDTiorr werden bekroond en hervatten toen hun onderhandelingen zonder overi- I De W estberlijnse burgemeester gens tot resultaat te komen. Brandt is ongerust over de gang van (zaken te Genève en vreest dat de Westelijken toch concessies zullen doen ten koste van zijn stad. Daarom Wel is bereikt dat de plaatsvervan gers van de ministers afzonderlijke vergaderingen zullen houden met het doei, overeenstemming te bereiken over ondergeschikte détails. Maar dal is een succesje op het gebied van de procedure en heeft voor de oplossing heeft hij zijn vakantie in de bergen plotseling afgebroken en is naar Ge nève gereisd voor overleg met minis ter Von Brentano. Ook de West- duitse regering is bezorgd over de gang van zaken ter conferentie. praten, maar dat hij geen volmacht heeft om hem uit te nodigen. President Eisenhower is zeker niet blind voor de voordelen die een bezoek van Kroesjtsjef zouden bieden, aldus ver luidt in Washington. Maar er zal eerst door de Russen het concrete bewijs ge leverd moeten worden dat zij niet al leen bereid zijn te nemen, maar ook om te geven in de kwesties die het Westen als belangrijk beschouwt. In de eerste plaats natuurlijk wordt hierbij POMPEÏ (AP) Koningin Juliana, prins Bernhard en hun twee oudste dochters hebben gisteren de Vesuvius en de ruïnes van Pompei bezocht. Van Ravello, waar hun vakantie verblijf staat, zijn ze met een auto naar gedacht aan het vraagstuk-Berlijn. Pompei' gereden. De Vesuvius hebben ze met een kabelbaan bestegen. ,D,,e gezaghebbende doorgaans uit- Tv» Trnwo An stekend ingelichte New York Times uii-b- M- l ^.ieco bee^ komn- schreef gisteren dat Eisenhower maar klijke familie de keramische fabrieken wat graag zou zien dat alle veertien nog bekeken. Daarna is zij terugge-i leden van het presidium der Opperste gaan naar Ravello. ISowjet de Verenigde Staten eens goed tic zakjes met brood moeten kwijtra ken. Tegen het slikken van speelgoed en andere voorwerpen van onverteer baar plastic zijn hun magen evenmin bestand. TE KOOP De Koninklijke diergaarde Blij-Dorp te Rotterdam publiceerde kort geleden nog een opsomming van datgene wat bezoekers op één enkele dag aan een olifant voerden. Dat was eenvoudig ontstellend! Overigens: in alle dierentuinen zijn voor de dieren die gevoerd mogen worden zakjes voer te koop: droge kaakjes of pinda's die niet schadelijk zijn. Tijdens kampioenschappen •fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniK '(iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiüiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimii' DEN HAAG Op 15 en 16 augustus, de dagen, waarop te Zandvoort de we reldkampioenschappen wielrennen op de weg verreden zullen worden, zal er rondom en in Zandvoort een „auto loze zone" worden gecreëerd, die zal dienen om het vervoer naar en van het parcours, waarop deze wereldkam pioenschappen zullen worden verreden, zo snel en zo efficiënt mogelijk te doen geschieden. Pendeldiensten De grens van deze zone, waai* geen auto in zal kunnen doordringen met uitzondering van de enkele, die daar toe een heel speciale vergunning heb ben gekregen loopt van Haarlem tot aan Vogelenzang. Vrijwel parallel aan de spoorlijn van Haarlem naar Leiden. Aan de grens van deze zone zullen echter zeer uitgebreide parkeerterrei nen worden ingericht voor degenen, die hetzij als bezoeker van de wereld kampioenschappen, hetzij als toerist op die twee dagen naar Zandvoort willen gaan. Van deze parkeerterreinen, die op ongeveer negen tot tien kilometer van Zandvoort liggen, zullen zeer in tensieve autobus-pendeldiensten van de NZHVM de automobilisten-bezoekers naar Zandvoort brengen. ming geleid. De gesprekken zijn in een zeer vriend schappelijke sfeer verlopen waarbij voor de vragende partij de K.L.M. alle reden tot tevredenheid is. Hoewel de tekst van het akkoord nog niet is vrijgegeven, mag worden aange nomen dat aan de Nederlandse verlan gens die niet alleen verhoging van fre quentie behelsden maar eveneens een opheffing van bestaande beperkingen, goeddeels is tegemoet gekomen. Het vorig jaar hebben de gesprekken in Melbourne niet tot resultaten geleid. De heer D. G. Anderson, hoofd van de Australische luchtvaartdelegatie en de heer J. W. F. Hacker, directeur-ge neraal van de rijksluchtvaartdienst, wa ren beiden dankbaar gestemd over het geen is bereikt. LONDEN (Reuter) Engeland gaat ondergronds ontploffingsproeven nemen om aan de prakïijk de theoretische meningen te toetsen die het vorige jaar werden neergelegd te Genève in een rapport van deskundigen over de mogelijkheid van ontdekking van proe ven met kernwapens. De Amerikaan se regering kondigde onlangs al soort gelijke proeven aan. In beide gevallen zullen geen kernwapens maar gewone explosieven gebruikt worden. In antwoord op vragen heeft premier Harold Macmillan het Lagerhuis dui delijk gemaakt dat het yan de resul taten van de Amerikaanse en Engelse proeven zal afhangen hoeveel houvast de Geneefse aanbevelingen van de vo rige zomer, die in andere opzichten al op losse schroeven zijn komen te staan, nog bieden. Eigen nieuwsdienst BRUINISSE. Een deel van de gronden tussen het Groninger wad en het Friese wad zal dit jaar worden vrijgehouden van mosselen. Dit houdt in, dat alle daar voorko mende mosselen e n het mosselzaad zullen worden opgevist en naar Zee land zullen worden vervoerd of, als de kwaliteit niet deugt, zullen worden ver nietigd. De maatregel is genomen om de mos selpercelen op het Friese wad zo lang mogelijk vrij te houden van een ge vreesd e parasiet, de Mytilicola inteste- nalis. Hij richtte in 1951 op de mos selpercelen in Zeeland grote verwoes tingen aan. Het gevolg was. dat de mosselteelt voor een groot deel naar de Waddenzee moest worden verplaatst. Indertijd werd vermoed, dat de pa rasiet, die in Zeeland zijn verwoestend werk deed, afkomstig was van de Ran- selbank, die ligt in het oostelijk deel van het Groninger wad. Op het Frie- s wad kwam hij niet voor. kwamen bekijken. Dat zou hen mis schien ervan overtuigen dat het Ame rikaanse volk zijn levenswijze in vrede in stand wenst te houden. Vice-president Nixon werd donderdag overal hartelijk toegejuicht op een lange autotocht tot diep in de doorgaans voor buitenlanders gesloten mijn- en indus triegebieden van de Oeral. Hij bezocht j o.a. een der grootste kopermijnen in; deze omgeving. In Pervoeralsk kreeg Nixon alle ge legenheid de nieuwe staalfabriek uitvoe rig te bekijken. Kritische vragen wer den er maar een enkele keer gesteld donderdag. Soms had de rit van Nixon en zijn gevolg iets weg van een zegetocht door een pas bevrijd land. Overal stonden enthousiast zwaaiende mensen langs de kant van de weg. Vaak werden bloemen aangeboden. In een toespraak tot een grote groep arbeiders zei Nixon o.a.: ,,Mijn bezoek aan de Sowjetunie zal een der eerste stappen zijn op de weg naar begrip en vriendschap door het uitbreiden van de contacten tussen leiders en volk van onze twee landen". In de Russische pers worden de redevoeringen van Nixon nog altijd niet volledig weergegeven, ondanks Kroesjt- sjefs belofte dat dit zou gebeuren. Voor al zijn fikse antwoorden op vragen van de bevolking worden meestal weg gelaten. De Russische bladen publiceren wel dagelijks lange kritische stukken over de Amerikaanse tentoonstelling, in Moskou. 99 Parkeerbiljet Om tot deze parkeerterreinen te wor- ten toegelaten dienen de automobilis ten zich te voorzien van een speciaal parkeer-biljet, dat het vignet draagt van de wereldkampioenschappen, als mede een grote rode letter P. Dit par keerbiljet, dat te verkrijgen is bij de KNWU in Den Haag, alsmede bij alle wielerverenigingen in Nederland en bij de gemeentepolitie te Zandvoort, moet op de voorruit geplakt worden, waar na men door de politie automatisch naar de parkeerterreinen gedirigeerd wordt. Bij het genoemde parkeerbil jet ontvangt men een folder, waarin de parkeerterreinen, alsmede de aan- en afvoerwegen staan, en enkele andere j belangrijke gegevens. Voor de buiten landse automobilisten worden deze par- keerbiljetten en folders reeds aan de i grens overhandigd. LONDEN (Reuter). Negen leden i van het Hogerhuis en negen leden van j het Lagerhuis hebben een brief onder- lekend waarin de premier van 7.nid Afrika, H. F. Verwoerd, wordt verzocht af fe zien van de uitvoering van plan nen voor wettelijke invoering van ras-1 senscheiding op de universiteiten. Onder de ondertekenaren zijn graaf Atllee, de oud-premier, en diens opvolger als lei- I BERLIJN (UPI) Tegen de arts Joa chim Förster en de chemicus Volkmar Georgi Götze, die in Oost-Duitsland te- recht staan wegens „spionage voor de Nederlandse geheime dienst", zijn res-j pectievelijk zeven en drie jaar gevan genisstraf geëist. Dit bericht het Oost- duitse partijblad Neues Deutschland. De uitspraak wordt morgen verwacht. der van de Labour Party, Hugh Gaits- kell. Zij betreuren het dat de regering van Zuid-Afrika voornemens is met-blanke, studenten de toegang tot de universitei-1 ten van Kaapstad en Witwatersrand te ontzeggen, en hen te verwijzen naar op1 te richten universiteiten voor niet-blan- ken. Zij achten die plannen in strijd met de grondbeginselen van het hogere h onderwijs. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Aanhoudend koel weer met veel bewolking en enkele buien. Matige, af en toe krachtige noord westelijke wind. MIES JE: Wat is dat nou? Door onze weerkundige mede werker: Zou het nu heus zijn 'gedaan met de droogte? De hoeveelheden regen waren gisteren van dien aard dat men het bijna zou gaan denken. Zo viel in twaalf uur tijds op het vliegveld Zestienhoven 21, op Ypenburg twintig, in Soester- berg achttien millimeter regen. Lang niet overal is echter zoveel gevallen. In Vlissingen was het maar één, in Hoek van Holland twee millimeter, evenals in Leeu warden. De buiigheid zal nu gaan min deren, maar zeker vandaag nog niet zijn verdwenen. De depressie, die de oorzaak Is van dit buiige weer, heeft gisteren boven ons land gezworven, gisteravond bevond het centrum zich boven Overijssel. Ook toen vielen nog heel wat buien in ons land, hier en daar werden nog onweersverschijnselen opgemerkt. Aan de kust woei het flink uit het noorden. Aangezien de depressie zicli gis teravond in de richting van Duits land verplaatste, zal de noorde lijke stroming zich over ons hele land uitbreiden, zodat wij ook van daag geen last zullen krijgen van de warmte, ofschoon er wel eens een opklaring op over zal kunnen schieten. Boven de oceaan nadert een rug van hoge druk, die binnen een afzienbare toekomst voor een verbetering van liet weer zal kun nen zorgen. SAN FRANCISCO (Reuter) Mevrouw Amy Bachman, die in januari overleed, blijkt een fortuin van ruim 600.000 dollar (meer dan twee en een kwart miljoen gulden) te hebben nagelaten aan een vereniging voor dieren bescherming, en dat ter nagedachtenis van haar terrier Bingo. Haar echtee- noot erfde een dollar.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1