MODERNE HUMANISME IS NA- CHRISTELIJKE GODLOOSHEID Kerk niet ontheven van verantwoordelijkheid IA it Ijet leven Ier herben „Dit maakt Zeeuwsch-Vlaanderen" komt in november te Breskens BELGISCH JACHT „ARIEL" BIJ CADZAND OMGESLAGEN COMPETITIESTANDEN VAN ZEEUWSE KORFBALLERS Beroep onderstelt roeping TREIN RAMT VRACHTAUTO Angstige periode voor sportieve Brusselaar Enige opvarende na enkele uren door reddingboot opgepikt SARIKA GÖTH EXPOSEERT IN ,DE GOUTSBLOEME" ONHOUDBAAR GEEN PASTORAAT TWEE FOUTEN WïMÊm Verdachte jubileert. Waterbeheersingsplan voor kop van Overij sel Intergemeentelijke samenwerking Poging vergroting werkgelegenheid Mogelijkheden Intieme tentoonstelling te Veere Voorliefde Vakbekwaamheid Geen haast Maxwell verkocht dit jaar nog geen land Winst Standard Oil N. J. steeg 27 procent Woensdag 29 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Het woord humanisme heeft in de loop der eeuwen verschillende betekenissen gehad. Het is héél wat anders, als we spreken van het humanisme van Thomas Mo- rus en van Erasmus, dan wanneer het gaat over het Humanistisch Verbond. Dat laatste is de organisatie van een bepaald soort atheïsme. Als dat Verbond een geloofsbelijdenis zou opstellen, zou zij slechts twee artikelen behoeven te bevatten: 1 Wij geloven niet, dat er een God bestaat; 2. wij geloven in de moge lijkheden en de toekomst van de mens. Of nog korter: Wij, mensen, redden 't zonder HEM. Nu is zulk een jiumanisme niet gegroeid uit een positieve levenshouding, uit een redelijk menselijk besef zon der meer. Wel bij sommige aan hangers; dat geven wij gaarna toe. Maar de beweging zelf is ontstaan uit de negatie. Het evangelie van Jezus Chris tus, de enige ware ware boodschap des Heils, is gebracht ook aan het Nederlandse volk. Overal waar die boodschap komt, komt het volk en komt ieder mens op het grote kruispunt te staan. Daar moet hij kiezen tussen „ja" en „neen". Van de mens uit bekeken, ligt de Jkeus aan hém, aan u of aan mij. „Kiest nu heden, wie gij dienen zult". Dit schrijft de heer H. Algra in Priesch Dagblad en hij vervolgt: Het moderne humanisme hééft gekozen. Het heeft neen gezegd. Het is daardoor na-christelijke godloosheid. Soms doet het, alsof het niet vijandig staat tegenover het christendom, tegenover het Evangelie, tegenover Hem, van Wie het Evangelie is vervuld. Som mige humanisten zeggen: niet onsympa thiek, maar alleen niet voor mij geschikt. Waarom niet voor u? Omdat ik het niet gelóóf. Ik geloof niet, dat er een God bestaat. Het christendom heeft een zekere historische en actuele betekenis met po sitieve elementen, maar het is niet waar. Het is in de diepste zin illusie, zelfsmis- leiding. Er zijn humanisten, die nog méér sym pathie voor het christendom opbrengen. Zij zeggen met Jacques Perk, dat elk voor zich slechts de waarheid vindt. En dus zeggen zij tot de christen: voor u is het waar, wat in het Evangelie staat en voor mij niet. Maar hoe „sympathiek" en hoe „ver draagzaam" ook, dit moderne humanisme is altijd een openbaring van een neen! Een bewuste, weldoordachte, persoonlijk aanvaarde uiting van een na-christeitjk neen. De ouders, de grootouders van hen, die dit neen zeggen, waren gedoopt in de naam van de Drieënige God. De kinderen of de kleinkinderen halen een dikke streep door dit verleden en dienen zich openlijk aan. als de mensen en als de organisatie, die niet in God geloven. Sommigen menen, dat zij, wier belijde nis met dit ongeloof begint, de bondge noten van de Kerk kunnen zijn in de strijd tegen het nihilisme van onze dagen. Principieel is dit onjuist. Is het een volkomen onhoudbare these. Tenzij men zélf aanvaardt, dat ook wij, als gelovige christenen, onze strijd voor zedelijke ver nieuwing of ons maatschappelijk werk èrgens los kunnen maken van het Evan gelie. Zelf aanvaardt, dat er ergens een deur is, die we kunnen sluiten achter ons geloof, om dan tot de humanisten te zeg gen: nu zullen we die deur een poosje dicht laten, en nu kunnen we, zolang die deur dicht blijft, best als bondgenoten, hand in hand, strijden tot heil van ons volk. 9 Dat wil zeggen, tenzij men zélf de eer ste stap wil zetten op de weg, die het humanisme volledig heeft afgelegd. Een verontrustend groot deel van ons volk behoort officieel tot geen enkele kerkgemeenschap. De Duders of de grootouders waren gedoopt. Toen zij klein waren, werden zij in de gemeente aan de God van het Verbond opgedragen. Maar de kinderen of de kleinkin deren kwamen niet meer in de kerk. En toen er een papier van de volkstelling kwam en de vraag •moest worden ingevuld, tot welke kerkgemeenschap zij behoorden, schreven zij gene en bekrachtig den die ontkenning met hun hand tekening. dat deze ontkenning in alle geval len een belijdenis is van godloos heid. Buitenkerkelijken zijn lang niet altijd atheïsten. Maar afgezien daarvan, de christen kan en mag deze buiten kerkelijken niet voorbijgaan. En de Kerk kan en mag ze nooit in absolute "zin afschrijven. Zij blijft ook voor déze mensen voor God verantwoordelijkheid dragen. Zij mag zich niet beperken tot zorg zaamheid voor hen „dien binnen zijn". Daarom is het een onrecht jegens de kerken, een uiting van wanbegrip, wan neer de overheid zegt: De gereformeer den zijn een „afgesloten groep", die wor den geacht alleen maatschappelijk werk te verrichten onder de „eigen mensen". Van de roomsen geldt hetzelfde. Bij de hervormden ligt het een beetje anders. Die kunnen geacht worden bestemd of geschikt te zijn ook voor het maatschap pelijk werk onder buitenkerkelijken, maar voor een beperkt percentage. En de over grote meerderheid van de „buitenkerke lijken", het is normaal, dat onder hen het maatschappelijk werk wordt verricht door het Humanistisch Verbond. Het Verbond, dat neen zegt tegen het Evan gelie. Bij de buitenkerkelijken is het nor maal, regelmatig, dat het maatschappe lijk werk wordt verricht door dochter ondernemingen van het Humanistisch Verbond. En wij zullen daarom eerst tel len, hoeveel buitenkerkelijken er zijn en dan op grond van die telling, met een kleine correctie ten gunste van de her vormde kerk, onze subsidie vaststellen voor het „humanistisch" maatschappelijk werk. Wanneer de overheid zo redeneert, heeft zij twee fouten gemaakt. Zij heeft, wat hóar betreft, christelijk maatschappe lijk werk en niet-christelijk, uit een na- christelijke negatie geboren werk, prin cipieel naast elkaar gezet. En daarna heeft zij het als regel aanvaard, dat de „buitenkerkelijken" voor maatschappe lijke zorg eigenlijk dienen te worden toe vertrouwd aan hen, die niet in God ge loven. Omdat die als de normale bear- beiders van de buitenkerkelijken zijn ge legitimeerd, op grond van hun ontkenning van het bestaan van God. - 'sv- Wat verwrongen jjzer is al wat er rest van de vrachtwagen van gemeente werken, die op een onbewaakte over- - r~ - weg bjj Etten door een trein werd ge- gegrepen. De drie mannen er in werden gedood. ALKMAAR. Voor de dertigste maal in zijn zestigjarig leven van die zes tig heeft hij er 26 in de cel doorge bracht werd gisteren de Amsterdam se magazijnbediende C. J. H. veroor deeld. Dit keer was het door de Alk- maarse rechtbank, waarvoor hij ^jch had moeten verantwoorden wegens diefstal van herenpantalons uit een winkel te Castricum. De officier van justitie had twaalf maanden geëist. H. werd veroordeeld tot tien maanden met aftrek en zal na het uitzitten van zijn straf ter beschikking van de regering worden gesteld. Te Oostburg slaagden voor het examen pompbedienden vier leden van de vrij willige brandweer uit Retranchement, te weten: P. M. A. van Dale, A. K. Zwier, P. Faas en Iz. de Smidt. GIETHOORN (ANP) In de kop van Overijsel zal een waterbeheersingsplan worden uitgevoerd, dat rond drie mil joen gulden gaat kosten. Het plan om vat onder meer de bouw van twee nieu we gemalen. Het grootste daarvan zal het meer dan honderd jaar oude gemaal bij Genemui- den gaan vervangen. Dat zal echter als waterschapsmuseum wel blijven'bestaan. Tot de uitvoering van het plan is be sloten door het Verenigd college van het 8800 hectare omvattende Overijselse wa terschap Mastenbroek. Voor de Blauwe Band Judo slaagde te Bergen op Zoom H. Harthoorn uit Goes; voor de Groene Band J. v. Boven uit Goes en N. Hamelink uit Hansweert. Een grote schare jongeren heeft in de afgelopen maand met suc ces het eindexamen afgelegd als leerlingen van de U.L.O.-school, het Lyceum of Gymnasium. Zij genieten nu een welverdiende va kantie na de velerlei inspanningen. Het gehele gezin ondervond hiervan de weerslag'. De ouders leefden mee met hun zoon of doch ter, in de hoop, dat hun kinderen, als kroon op hun werken en zwoe gen, het begeerde diploma zouden halen, welke aan hen toegang verschaft tot de studie aan een hogeschool of tot een maatschappe lijke baan- In beide gevallen staan zij voor een beroepskeuze. De genen, die in de praktijk gaan, worden al direct voor deze keuze gesteld. De studiosi, die zich verder in de wetenschap gaan be kwamen, staan voor de niet minder belangrijke beslissing, in wel ke richting hun verdere studie zich zal ontwikkelen. ZUIDZANDE. In het kader van de intergemeentelijke samenwerking: in Zeeuwsch-Vlaanderen worden momen teel voorbereidingen getroffen voor het houden van een tentoonstelling onder het motto: „Dit maakt Zeeuwsch-Vlaan deren". Voor de organisatie daarvan Is een commissie gevormd bestaande uit de burgemeesters van Aardenhurg, Breskens, Zuidzande, Hoek, Sas van Gent, Zaamslag en Hontenisse. De Rijksmiddenstandsconsulent, de Rijksnij- verheidsconsulent, de Directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen en twee ver tegenwoordigers van Middenstandsbon den. Uit deze grote commissie is een werk comité gevormd, bestaande uit de heren J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, voorzitter, H. P. Ever wijn, burgemeester van Zuidzande, se cretaris, J. A. Eekhout, burgemeester van Breskens en A. Korstanje, rijksmid denstandsconsulent voor Zeeland te Goes. Het doel van de tentoonstelling, die het karaker draagt van een handels beurs, is de reeds in Zeeuwsch-Vlaande ren gevestigde zelfproducerende am- bachtsbedrijven en de kleine industrie- bedrijven in contact te brengen met gro tere afnemers dan men tot dusver heeft, waardoor de mogelijkheid aanwezig is dat hun omzet wordt vergroot, hetgeen uiteindelijk de werkgelegenheid in de streek ten goede kan komen. Boven de Westerschelde en ten zuiden van onze landsgrens weet men over het alge meen nog niet voldoende wat er in Van onze correspondent CADZAND Ter hoogte van het strandhotel te Cadzand, on geveer een kilometer uit de kust, is gistermorgen omstreeks elf uur het Belgische jacht „Ariel" in moeilijkheden geraakt. De eni ge opvarende, de 40-jarige Jean George Vallon uit Brussel wist zich met een zwemvest drijvende te houden en is later opgepikt door de reddingboot „Zeeuws. Vlaanderen" uit Cadzand, die de schipbreukeling behouden aan wal bracht. Door de straffe zuidwestelijke wind was de zee erg woelig. De Belgische schipbreukeling heeft enige uren op de woelige baren ..vertoefd". Omstreeks één uur werd hij gered door een Bel gisch jacht dat de Belg overgaf aan de reddingboot uit Caéfeand. Rond elf uur meldden enkele badgas ten bij hotel „Noordzee" dat een jacht was omgeslagen. De eigenaar, P. Faas, verwittigde onmiddellijk de betrokken instanties, waarop de gemeentelijke mo- torvlet zee koos. Zelf ging de heer Faas, gewapend met een verrekijker, naar een duintop en speurde de zee af. Hij kreeg de schipbreukeling in het vizier en meld de dit onmiddellijk aan de schipper van de reddingboot, de heer G. Beun. Op dat moment echter was deze boot in revisie en niet gereed om on- Bij de te Arnhem gehouden examens, uitgaande van de Stichting voor de De tailhandel slaagde voor het diploma Vak bekwaamheid handel in huishoudelijke artikelen (afd. Elektrische machines en apparaten) mevrouw M. van den Berge Men vergist zich, als men meent de Vos te Oosteriand. middellijk uit te varen. Schipper Beun vond het te riskant om op deze wijze het ruime sop te kiezen. Haast-je-repje werd de reddingboot in orde gebracht en drie kwartier na de melding voer het vaartuig uit. De gemeentelijke motorvlet had intus. sen assistentie gekregen van de redding' boot uit Breskens en een bergingsvaar tuig uit Vlissingen, waarbij zich ook de reddingboot uit Cadzand voegde. De reddingboot uit Cadzand heeft de ongelukkige Belg aan land gezet. Advertentie Geniet van de beroemde ELSASSER WIJNEN op de 12e Regionale Jaarbeurs van Wijnen uit de Elsas van 7 tot 16 augustus 1959 te Colmar Hoofdstad van het Elsasser wtjndistrict en belangrijk toeristisch centrum Voor de duur van de Jaarbeurs Dag en nacht kunstzinnige en folkloristische voorstellingen. GOES. De uitslagen van de zaterdag gespeelde wedstrijden voor de competities van de Zeeuwse Korfbalbond luiden als volgt: 1. TjobaSwift 2 114; 2b: De poelVios 2 43; avondklasse: Vedo 2 Animo 3 4—3; adspiranten: A: Zuidw. a— Animo a 1—7; E: Top b—Animo d 1—7; F: Togo cBlauw wit 16; De PoelVios Honderden VlUsingèrs en even zo vele toeristen spoeden zich elke dag naar de boulevard om te genieten van een fascinerend beeld: de werkzaam heden, die verband houden met de bou levardverbreding. Vanaf de boulevard muren is het iverkelijk een imponerend gezicht om in de diepte de arbeiders aan het werk te zien en de auto's af en aan te zien rijden. Vooral des avonds, als de lampen branden, bieden deze werkzaamheden een sprookjesachtig schouwspel. Momenteel is de uitvoe ring van het werk zover gevorderd, dat de bocht, rond het Leugenaarshoofd is geasfalteerd. 01. De competities zullen worden voort gezet op 15 augustus a.s. De standen bijgewerkt tot en met 25 juli zien er als volgt uit: 1: Tjoba 1 Togo 1 Elto 1 Swift 2 Vios 1 Animo 1 Zuidwesters 1 Olympia 1 Scampolo 1 2a: Blauw wit 1 Swift 3 Vedo 1 Tjoba 2 Ondo 1 Top 1 Elto 2 Atlas 2b: Volharding Luctor 1 Zeelandia 1 Vitesse De Poel Vios 2 Vios 2 Togo 2 S.S.S. 3a: B.K.C. A.K.C. Animo 2 Stormvogels Zuidwesters 3 Swift 4 Zuidzande Vedo 3 3c: Scampolo 2 Luctor 2 W.K.V. Zeelandia 2 Tjoba 3 31 auw wit 2 Avondklasse: Swift 5 K.V.L. K.V.L. Zuidwesters 2 /edo 2 Animo 3 Ondo 2 12 11 0 1 22 107—36 8 6 1 1 13 54—29 9 6 1 2 13 47—45 11 5 1 5 11 61—60 9 4 0 5 8 51—55 10 4 0 6 8 44—52 9 2 2 5 6 47—63 9 2 0 7 4 30—66 9 0 1 8 1 25—61 9 7 1 1 15 56—25 8 5 2 1 12 47—25 9 3 4 2 10 34—20 6 4 1 1 9 33—13 9 3 2 4 8 36—45 7 2 1 4 5 18—28 9 1 2 6 4 23—54 9 1 1 7 3 26—63 10 8 2 0 18 55—23 9 6 2 1 14 39—21 7 5 1 1 11 34—18 11 4 2 5 10 50—37 10 3 1 6 7 37—42 9 3 0 6 7 37—42 9 3 0 6 6 20—31 6 1 0 5 2 22—39 8 1 0 7 2 11—57 9 7 1 1 15 89—18 9 6 1 2 13 46—25 7 5 0 2 10 47—18 8 5 0 3 10 36—25 7 3 2 2 8 48—36 7 3 0 4 6 43—30 9 1 0 8 2 14—85 10 1 0 9 2 11—97 12 12 0 0 24 142—15 9 6 0 3 12 56—24 9 4 1 4 9 42—37 9 3 1 5 7 22—47 11 3 0 8 6 42—83 7 0 0 7 0 4—85 7 4 2 1 10 26—18 7 4 2 1 10 27—19 9 4 2 3 10 34—35 8 4 0 4 8 33—20 8 3 1 4 7 28—34 9 1 1 7 3 17—39 9 9 0 0 18 69—22 10 7 1 2 18 69—22 10 7 1 2 15 82—40 8 5 1 2 11 34—25 11 4 0 7 8 34—51 10 2 1 7 5 31—63 10 0 1 9 1 27—71 Zeeuwsch-Vlaanderen gefabriceerd wordt en omgekeerd weten de kleine onderne mers in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf niet voldoende contacten te leggen die tot vergroting van hun afzetgebied kunnen leiden, aldus het comité. De tentoonstelling zal worden gehou den te Breskens, en is gepland op 11 tot en met 14 november 1959. Aan alle gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaande ren Is verzocht door middel van een toe te zeggen bijdrage van 5 cent per in woner een garantiefonds te willen vor men, waaruit de kosten die een derge lijke tentoonstelling met zich brengt kunnen worden bestreden. Voorts is aan de gemeentebesturen verzocht de voor deelneming in aanmerking komende be drijven uit elke gemeente aan het se cretariaat van het Werkcomité te willen opgeven. Deze bedrijven zullen daarna worden bezocht teneinde de definitieve deelname en de wijze waarop, nader te bespreken. Jaarlijks neemt nog het totaal-aantal van de afgestudeerden aan de middelba re scholen toe. De belangstelling ten deert vooral naar de technische vakken. Geen wonder bij de vlucht van de tech niek in de laatste decennia. Ondanks de stijgende concurrentie zijn niettemin de mogelijkheden voor een beroep nog vele, al liggen zij in sommige bedrijven niet meer voor het opscheppen. Zo b.v. bij de ingenièurs in enkele sectoren. Hoevele banen worden echter niet ge creëerd door allerlei vindingen en het voortschrijdend specialisme. Weliswaar wordt door de mechanisatie van de land bouw met name veel mankracht afge stoten, waartegenover evenwel herscho ling en omvorming plaats vindt, om de motoren en tractoren te kunnen bedie nen. Zo doet de industrie nog een wijdver takt beroep op de arbeidsmarkt. De klein-industrié telt voor de bevrediging der behoeften, in verband met de nog heersende welvaart, hier en daar tien tallen werknemers en de grote onderne mingen en fabrieken oefenen nog steeds een grote zuigkracht uit op de stads- Van een onzer verslaggevers VEERE „Mijn broodwinning ligt in Amsterdam, maar mijn eigenlijke werk heb ik in Vee- re", zegt Sarika Göth, de be kende portretschilderes die al zo lang in het sfeervolle huis „De Goutsbloeme" op de markt in Veere woont. Het is een ge noegen om de voor het kleine vissersstadje zo bekende zomer- drukte te verlaten voor een be zoek aan haar werk. Meteen wordt men geconfronteerd met de milde en verfijnde invloed die van haar doeken, die tus sen velerlei antieke meubelen zijn opgehangen, uitgaat. Toch is de belangstelling niet groot. Volgens Sanika Göth is het een opmerkelijke tendens dat men een oprechte liefde koes tert voor alle terreinen van Zweedse tentoonstelling in Rotterdam en Amsterdam Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Zweden wil in Ne derland meer belangstelling wekken voor zijn kunst, zijn cultuur, zijn ambachte lijk werk en zijn industriële voort brengselen. Om dit doel te bereiken zullen te Amsterdam en te Rotterdam in oktober Zweedse tentoonstellingen worden ge houden die op 5 en op 6 oktober officieel zullen worden geopend door prins Bertil van Zweden. De tentoonstelling in het gemeentemuseum te Amsterdam zal aan de Zweedse vormgeving worden ge wijd en die in het Maritiem museum Prins Hendrik te Rotterdam aan Zweed se ideeën en resultaten. In het Nederlandse filmmuseum te Amsterdam wordt een Zweeds filmfesti val voorbereid, in Emporium te Rotter dam zal in november een Zweedse meu belbeurs worden gehouden, in het Haag se gemeentemuseum komt een tentoon stelling van Zweedse kunstnijverheid en in het Prinsenhof te Delft zal binnenkort een deel van de collectie van de in Aarden 5; J. v. d. Zande 6; A. Lind- 1947 overleden Zweedse schilderprins hout g. JEugen worden geëxposeerd. De P.V. „De Zwaluw" te Oud-Vosse- neer hield een wedvlucht uit Roermond. "Jitslag: G. Havermans 1, 5 en 9; J. Tho- enaar 2; W. de Leeuw 3; J. Boogaart t; C. van Tilburgh 6; I. Berkeij 7; A. v. Fijen 8 en 10. Uitslag oude duiven: W. Ie Leeuw 1 en 10; I. Berkeij 2 en 9; C. 'an Tilburgh 3 en 7; J. Tholenaar 4; C. Een van de gevoelige damesportretten van de expositie. persoonlijke maatschappelijke welvaart, terwijl men maar al te vaak aan de kunst voorbij gaat- In de oorlog van '14 tot '18 is Sarika Göth met haar vader Maurice Göth, die zelf kunstschilder was, van uit Hongarije naar Walcheren geko men. Sindsdien heeft ze een liefde voor het Zeeuwse land opgevat die haar nooit meer heeft verlaten. Ze kwam in Domburg wonen en maakte daar spoe dig kennis met de schilder Toorop en de romanschrijver Arthur van Sehen- del. Het was Van Schendel die haar er toe bracht te gaan schilderen, in- plaats van haar oude wens gedichten te gaan schrijven te verwezenlijken. Hij deed haar op het juiste moment een verfdoos cadeau. Terwijl ze lang zamerhand door tentoonstellingen in de grote steden een betere bekendheid ging genieten werd haar genegenheid voor Veere groter. Sinds 1928 woont ze in het huis „De Goutsbloeme", maar de laatste jaren werkt ze als portret schilderes de winters in Amsterdam. en plattelands-bevolking, al zijn dan sommige bedrijven bijzonder conjunc tuurgevoelig. Door de buitenlandse con currentie en het vlotte vervoer werpt de werkeloosheid in sommige bedrijven reeds haar slagschaduw. Echter trekt de scheepsbouw en het verkeerswezen nog heel veel arbeids krachten aan. De bouwnijverheid staat nog in volle bloei, in verband1 met de gestadige aanwas der bevolking en het ontstellend tekort aan huisvesting. Deze tijd van vèr-doorgevoerde over heidsbemoeiing vraagt een groot aantal ambtenaren, om controle te oefenen op elk terrein van de samenleving. Toege geven moet worden, dat niet altijd de nodige vaart betracht wordt bij het ne men van beslissingen en het afdoen van zaken, maar bij allerlei kortsluitingen, blijft dit apparaat toch nodig, om onbil lijkheden zoveel mogelijk te voorkomen. Verder heeft het bankwezen en de be lasting-dienst nog vele vakbekwame mensen nodig, evenals de pers. de ma rine en de mijnbouw. Niet het minst komt het onderwijs vele krachten tekort. Vooral bij het middelbaar onderwijs moet men zich tevreden stellen met de z.g. half-bevoegden. Waar is, dat niet iedereen voor docent in de wieg gelegd is. Een voornaam probleem bij het on derwijs is de vraag, of men orde kan houden en de tact bezit, met de leerlin gen te kunnen omgaan. Anders wordt men door deze dagelijkse beproeving on dermijnd en is ook de school hiermede niet gebaat. Meer in het bijzonder mag ook de nood aan verplegend personeel in de zie kenhuizen en rusthuizen worden gesigna leerd. Dit werk draagt stellig een eigen karakter. Maar deze dienst der barm hartigheid en naastenliefde mag, vooral in christelijke kringen, niet voor het laatst gehouden worden. En dan denk ik ook aan de zorg jegens hen, die zenuw en geestesgestoord zijn. Zo is er in allerlei richting, ook voor afgestudeerden, nog veel te doen. De vraag is, of men bereid is. om zich naar de mate van zijn krachten te ge ven, met een open oog en hart. Natuurlijk moet vakbekwaamheid als redelijke eis gesteld worden voor de uit oefening van een beroep. Voor zijn werk moet men geschikt zijn. Anders voelt men op den duur zich hierin niet thuis. Als een verstandige maatregel van onze tijd mag dan ook gelden de beroeps- voorlichting, die voor de hogere klassen op alle Lycea en M.O.-scholen gegeven wordt. Op deze wijze krijgt men des kundige informatie over wat er in aller lei beroep kómt kijken. Ook kan een test bij de beroeps-keuze goede diensten verrichten. Al typeert el ke test de betrokkene niet altijd feilloos, toch krijgt men veelal nuttige aanwijzin gen ten aanzien van eigen aanleg en kans van slagen. Een belangrijke-factor is ook het sa laris en de mogelijkheid van promotie. Wij hebben nu eenmaal geld nodig in deze wereld en het zegt veel, op welke financiële basis men in zijn onderhoud kan voorzien. Toch blijft bij de beroeps-keuze een voorname, zo niet de voornaamste, fac tor, het besef van roeping. Zeker weten vele Jongeren nog niet direct, welk taak zij moeten opvatten. Het roepings-besef kan ook onder het werk groeien. Sommigen hebben een uitgesproken gave of voorliefde in een bepaalde rich ting, maar meestal komt of ervaart men de roeping, na velerlei spanning, bij de verdieping van het leven. Zij behoren bij elkaar: beroep en roe ping. In beide klinkt de roep. Gelukkig de mens, die dit verstaat. Een ander mag dan het beroep, dat wij uitoefenen, niet zo hoog aanslaan, als wij ons daar toe geroepen weten, wordt het werk, waartoe wij gezet zijn, ons lief en onze arbeids-prestatie erdoor verhoogd. Wij werken dan niet alleen uit plichtsbesef of om loon aan onze taak. Zij is ons dan een opdracht en juist de roeping geeft hieraan hoger wijding. In de Bijbel staat de persoonlijke roe ping, vooral tot geestelijk werk, sterk op de voorgrond. Hierbij kan de roeping zeker niet worden gemist. Maar wil ove rigens, bij een andersoortig beroep, ons werk niet vervlakken tot sleur of een be paalde bezigheid zonder meer, dan be hoedt de roeping ons voor een dwaling in het onzekere of voor een nutteloos be staan. Door de apostelen worden christenen geroepenen genoemd. Hun verantwoorde lijkheid wordt verdiept, als zij door God zich geroepen weten op de plaats, waar zij zijn gesteld. Hierdoor krijgt hun le ven een meer persoonlijke inhoud. Niet alleen is hun roeping algemeen: God te dienen en het beeld van Christus te dra gen, ook in hun beroep zullen zij daar van blijk 'geven, onder moeite en tegen kanting. Bij vallen en opstaan, zullen zij hun roeping uitdragen. Door liet besef van roeping krijgt het leven glans. Al worstelende winnen wij krachten, als wij weten, dat er Eén ach ter ons staat. Die ons helpen kan en wil en beter weet "dan wij, wat goed en nodig voor ons is. Hij, de Getrouwe, roept ook ons tot trouw en wil ons dan naar Zijn beloften geven de kroon des levens. Deze roep, wèlverstaan. maakt ons beroep eerst recht tot een vreugde volle roeping. Sarika Göth schildert voornamelijk in olieverf. Opvallend is haar zacht en fijnzinnig kleurgebruik, waarbij men in eerste instantie aan pasteltinten moet denken. Samen vormen de kleu ren steeds een gaaf en harmonisch ge heel dat bekoort door sterkte en diep gang. Haar meeste doeken zijn uiterst simpel van opzet en winnen daardoor veel aan zeggingskracht die vaak poë tisch aandoet. Duidelijke voorbeelden daarvan zijn haar varianten op „De tuin". In een eenvoud die bijna naar het decoratieve neigt schilderde ze de geboomten in subtiele schakeringen. Vooral in „De tuin met zwaluwen" en „Tuin in de mist", die een surrealis tisch karakter dragen, is de buitenge wone sfeer die Sarika Göth oproept haast tastbaar geworden. Hetzelfde vindt men terug in haar interieurs die duidelijk haar liefde voor eigen wer kelijkheid illustreren. Ook haar bloem stukken en portretten getuigen van een eerbied in het benaderen van de na tuur, waaraan alle haast vreemd is. Het geheel vormt, samen met het werk van de vader van de schilderes, een aantrekkelijke tentoonstelling. waar voor Sarika Göth haar eigen huis tot eind augustus heeft opengesteld. AMSTERDAM Desgevraagd heeft het bestuur van The Maxwell Land Grant Company in de jaarvergadering meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt in het vervolg een interimdividend en een slotdividend uit te keren, in dien dit maar enigszins mogelijk is. De belangen in Amerika omvatten nog 10.739 acres land in Baldy Moun tain. Er is in het nieuwe boekjaar geen land verkocht. De waarde is gestegen tot 15 a 20 dollar per acre. NEW YORK (Reuter). Standard Oil Company of New Jersey schat de nettowinst over het eerste halfjaar op 315 miljoen. Dit is 27 procent meer dan de winst over dezelfde periode van vorig jaar. De winst per aandeel be droeg 1,47 (v.j. 1,22). De opbrengsten uit verkopen en be leggingen worden geraamd op 3.948 (v.j. 3.720) miljoen. De omzet lag ca. 9 pet. boven die van vorig jaar. De kap» taal- en exploitatie-uitgaven hebbel 426 (v.j. 532) miljoen bedragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4