NIEUW BLOED IN OUDE GEMEENTE S' Er rammelt nog iets in het bondgenootschap van Navo Benzine tanken zonder geld Bonn overweegt normale betrekkingen met Polen en Tsjechoslowakije Rookspeen Kikvorsmannen gaan gang van visnetten na Wèl Nederlanders in Alpen omgekomen Reis zonder ander doel dan avontuur Soekarno neemt forse besluiten SUPER SABRES VERLATEN FRANKRIJK Patrick Matimba met gezin in Nederland aangekomen Kistjes vol geld: niets waard Dinsdag 28 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 ONDERZEEËR IN DUITSLAND KARTEL? NOOR BEROOFD EN BEWUSTELOOS IN SLOOT GEGOOID Geen mens Moeilijker Monteurs aangehouden: van inbraak verdacht DRIE ZUIDSLAVEN RETOUR Belgische prijzen voor Nederlandse schilder SCHOOT-ZEEHOND Binnen 30 dagen Ook Washington kan wellicht iets leren NA GEVANGENSCHAP IN RHODESIË GEEN GEWELD ANDER BEELD GEWEND NOG NIET VRIJ Drama in Grand Canyon kost een dode Nieuwe conservator bij Boymans- Van Beuningen keert getij door Th. van Bergen TELLENDAM. De Deltawerken zijn als het water zelf waarin zij worden uitgevoerd, zij geven en nemen. Het kleine plaatsje Stellendam op Goeree heeft een paar jaren in angst en vreze geleefd over het al dan niet voortbestaan van zijn vissersvloot. Het is nu, zo lijkt het, aan het ontvangen toe. En weer is „de dam" de grote hoofdrolspeler! Het hele leven is er door aan het ver anderen, een groot probleem is aan het ver dwijnen. Een tevreden gestemde burgemees ter J. baron van Knobelsdorff noemt het allemaal „heel plesant". De mensen beginnen te begrijpen dat er een kentering op komst is. Het merkwaardige feit doet zich namelijk voor, dat de ontwikkeling volkomen tegengesteld verloopt aan hetgeen oorspronkelijk in brede kring werd gedacht. De aanstaande verbindingen met het vasteland zullen het wegtrekken van de bewoners van het eiland sterk doen verminderen. Zij zijn aan het ontdekken, dat zij de kans gaan krijgen op het eiland te blijven wonen en toch elders te werken. Al heel lang en dat geldt min of meer voor heel Goerea-Overflakkee - is een slepend proces aan de gang: de funeste veroudering van de bevol king, Misschien zal nu juist de opheffing van het isolement die tot staan kun nen brengen. De burgemeester vindt dit bijvoorbeeld al een kenmerk: Op 1 januari 1958 telde zijn gemeente 1804 inwoners, een jaar later waren het er nog maar 1785, doch op 1 juli jongst- MENS en DELTA Eigen nieuwsdienst XJMUIDEN. De gedragingen van het sleepnet, zoals het door treiters wordt gebruikt, zijn jaren lang goed deels een geheim gebleven voor de vissers die er hun bestaan aan ont lenen. Enkele j-aren geleden zijn de Engel sen begonnen met de onderwatercamera het sleepnet te volgen, waarbij niet al leen het gedrag van de scheerborden en de vis, de reacties van die vis op even tuele schrikaanjagende accessoires aan de bovenkant van het net en andere tech nische vondsten werden genoteerd, maar ook een inzicht werd verkregen in de soms verwoestende werking, die het sleepnet op de zeebodem heeft. De moderne Nederlandse onderzoe- king&treiler Willem Beukelszoon gaat nu in navolging van de Engelsen, kikvors mannen gebruiken voor dit onderwater- werk. Er zijn onlangs buiten IJmuiden op twintig meter diepte proeven geno men met deze manier van visserij'docu- mentatie en de proef slaagde zo goed, dat er op wordt doorgeborduurd, nu in volle zee. De Russen hebben voor dit soort on derzoek een onderzeeër in dienst en zij kwamen tot de ontdekking, dat de pela- gische of zwevende treil, die zich dus niet alleen langs de zeebodem beweegt maar op commando ook zwevend en vlak onder de oppervlakte kan bewegen waardoor veel meer soorten vis worden onderschept, nog verschillende fouten vertoont. De scheerborden van deze net ten blijken op grote diepte gedeeltelijk dicht te klappen, waardoor niet meer dan de helft van de vis, die het net on der normale omstandigheden buitmaakt, in de kuil het toelopende staartstuk van een treilnet terechtkomt. Eigen nieuwsdienst HAMBURG Vanaf 1 augustus zal aan 24.500 tankstations over geheel West-Duitsland verspreid zonder con tante betaling benzine getankt kun nen worden. Met acht oliemaatschap pijen heeft de Dresdner Bank name lijk een regeling getroffen, waarbij de betrokken tankstations een benzine cheque van de Dresdner Bank als geldige betaling zullen accepteren. De benodigde chequeboekjes bevattend tien vellen, ieder voor een totale waarde van 75 mark, kosten slechts een halve mark. Andere kosten zijn er niet, tenzij de gebruiker, die een rekening bij de Dresdner Bank moet openen, deze heeft overtrokken en derhalve gecrediteerd moet worden. Het Amerikaanse systeem, waaraan dit ontleend is, onderscheidt zich slechts hierdoor dat daar op de post getankt kan worden en eerst later wordt afgerekend. Ook zijn tankstations doende een dergelijke systeem van hen uit te organiseren. Enige tijd geleden is dat echter vast gelopen doordat de oliemaatschappijen deze tankstations van benzinelevering voortaan wilden uitsluiten. De tanksta tions, verenigd in de zogenaamde Tank- ring, gevestigd te München, hebben zich daarna beroepen op de anti-kartelbepa lingen. Deze bezwaren zijn inmiddels door het Bundeskartellambt afgewezen. De bedoeling van de Tankring is op kre diet te leveren en eens in de maand af te rekenen, terwijl de Dresdner Bank met een (gedekte) cheque gaat werken. Vernomen wordt nog dat van Nederland se bankzijde serieuze belangstelling be staat voor dit systeem en de ervaring welke men hiermee hoopt op te doen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Twee mannen zijn gisteren gearresteerd die ervan wor den ver'-'-'-ht dat z"t"rdaenarht een Noorse zeeman van Amsterdam naar Dien.til iicuocii o».--velt-, ueiïi ..ebben neergeslagen en van zeshonderd gul den beroofd om hem vervolgens bloedend in een sloot te gooien. Een melkrijder zag de Noor. de eer ste machinist van het in Amsterdam lig gende schip Sunnaas, zondagmorgen in de sloot liggen. Zijn hoofd stak nog net boven het water uit. Hij was bewusteloos en zat onder het bloed. Na een behan deling in het ziekenhuis kon hij echter weer terug naar zijn schip. De zeeman vertelde de politie dat hij zijn twee overvallers in een Amsterdamse nachtclub had leren kennen. Zij deden zich voor als taxichauffeurs en zij boden hem aan naar zijn schip te brengen. In plaats daarvan reden zij met hem naar Diemen. De snelle arrestatie van de vermoe delijke daders is mede te danken aan het nauwkeurige signalement dat de Noor van hen gaf. leden al weer 1810! Ik kan me van de laatste tijd geen gezin herinneren dat Stellendam vaarwel heeft gezegd. Wij hebben hier altijd te kampen gehad met seizoen en structurele werkloosheid. Nu wer ken er al een honderd mensen in de bouwput, en zie, er gaat geen mens meer weg. Dat werken in het Haring vliet beschouwen zij als vast werk. Earst zoveel jaren aan de noordkant van het eiland, later aan de andere kant in de Grevelingen. Dit is voor heel wat Stellendammers een weelde, gewend als zij waren aan werkloos heid. Tegen de tijd dat de dammen klaar zijn zullen er wegen en aanvullende werken gemaakt moeten worden. Er doemen allerlei mogelijkheden op, ook voor de andere leden van de ge zinnen. Inderdaad, een groot probleem is aan het verdwijnen. Er zit ook wel een naar kantje aan, want er zijn Stellendammers die hun eigen baas in de steek laten voor het werk in de bouwput. Het isniet zo erg, meent de burgemeester;als het eiland „open" is zal dat op veel gro ter schaal gebeuren. De mensen fcun- nen er nu vast geleidelijk aan wennen. Nog een nevenverschijnsel: dage lijks peddelen een zestig tot zeventig Stellendammers naar hun werk in Rotterdam. Het is de vraag wat zij zullen doen als van de winter de (particuliere) brug naar de bouwput ten in het Haringvliet klaar is. Er zullen er wel bij zijn die liever op een gemakkelijke manier dichtbij naar hun werk gaan dan per bus, boot en weer bus helemaal naar Rotterdam.. Iets anders is het natuurlijk na 1968 als de dam er ligt. Europoort en Botlek zijn dan in een wip van hier uit bereikbaar. Veel bewoners van Goe ree zullen er dan willen gaan werken. Zo zou de dam ook te zijner tijd een prachtige rol kunnen spelen VOORNE creatie. Afgezien van de vraag of een visser geschikt is als pensionhouder, kan een seizoen nooit soelaas geven voor het wegvallen van een beroep. En wie zal in zijn vakantie in Stel lendam gaan zitten? We hebben bos, strand noch duin. Misschien onder schat ik de zucht naar recreatie van de stedeling, goed, we zullen alle mogelijkheden onderzoeken. Onze vloot heeft zichzelf al ge saneerd. De kern die nu over is wil vasthouden, maar het probleem is dat het Zuiderdiep al verzand zal zijn voordat de buitenhaven klaar is. Binnenkort zullen Rijkswater staat, het gemeentebestuur en de vissers gezamenlijk bekijken of er een oplossing gevonden kan wor den voor die overbruggingsperiode. Een visserman wil echter graag dicht bij zijn schip wonen. Daarom is er zelfs al gedacht aan het stichten van een nieuw dorp op de Plaat van Scheelhoek, vlak bij de nieuwe bin nenhaven. Zij zouden er allemaal kun nen wonen, de vissers van Stellendam, Goedereede en Ouddorp. IVTOEILIJKER liggen de kaarten ■LV1 voor de visserij. Het tracé van de afsluiting is gewijzigd; de schut sluis met de binnen- en buitenhaven ter weerszijden komt iets meer naar het zuiden. Zij zullen de lig plaats kunnen worden voor de vis sers van Goedereede en Stellendam. Het Zuiderdiep, waarvan de Stel lendammers nu gebruik maken om in het Haringvliet te komen, zal pas worden afgesloten als de nieu we havens klaar zijn. Aldus de nadrukkelijke verzekering van de Rijkswaterstaats Deltadienst die verder betoogt dat er toch al klappen waren gevallen in de omzet ten van garnalen, ook in plaatsen in Zeeland die niets met de Deltawerken hadden te maken. Stellendam leverde voor binnen lands gebruik in 1954 290.000 kilo .gar nalen, in 1957 110.000 kilo en in 1958 nog maar 9.000 kilo. Vissers uit an dere plaatsen, „met betere schepen en meer ondernemingszin", zijn in het slechte jaar 1957 naar het noorden ge gaan. Onder de Stellendammers wa ren er die dat niet wilden of konden. Veel flinke jonge kerels, die eens deelschipper waren, verdienen nu hun brood bij de Deltawerken. Misschien, aldus nog steeds de me ning van Rijkswaterstaat, zal de brug over het Haringvliet naar Overüak- kee in 1964 al klaar zijn (Als er tol geheven kan worden of de gemeen ten leningen kunnen sluiten). Van de grote stroom toeristen en bezoekers zal Stellendam in dat geval menig graantje kunnen meepikken. Het is dus allemaal niet zo erg als het lijkt 7IEHIER Stellendams antwoord: Het •£<is wèl de schuld van de Deltawer ken dat de garnalenvangsten zijn te ruggelopen. ..Ze waren nog niet be gonnen of het was al fout". De cij fers geven bovendien een verkeerd beeld, want de laatste jaren gaan er veel garnalen weg voor de export, tegen veel betere prijzen! De burgemeester zelf gelooft hele maal niet in de kansen voor de re- MILAAN (A.P.) Twee jonge Neder landers zijn omgekomen in de Noord- italiaanse Bernina-Alpen. Eén van hen is de Rotterdamse student A. E. Michel- sen. De naam van de andere is nog niet bekend. De jongelui waren donderdagmorgen van een op 2800 meter hoogte gelegen schuilhut vertrokken voor een tocht naai de top van de Bernina. Vrijdagavond waren ze nog niet terug. De opzichter van de hut heeft toen alarm geslagen. Italiaanse berggidsen hebben twee da gen naar de Nederlanders gezocht voor hun lichamen in een ravijn aan de voet van de Scerscen-gletser werden gevon den. Beiden waren dood. Gisteren is een reddingsploeg vertrokken om te probe ren de lijken te bergen. PARIJS (Reuter). De 1130 bewo ners van het eiland Sein. voor de kust van Bretagne. moeten voor het eerst sedert de 17e eeuw weer belasting gaan betalen. De gemeenteraad heeft daar het afge lopen weekeinde besloten de belasting vrijdom, indertijd verleend aan het eiland door koning Lodewijk XIV, prijs te geven. DEN HAAG. De politie in Den Haag heeft de 34-jarige monteur A. J. H. en zijn even oude collega W. J. L. aange houden. Zij worden ervan verdacht de inbraak in een fabriekje aan de Wete- ringkade in Den Haag te hebben ge pleegd. waarbij een brandkast werd opengebrand en drieduizend gulden wer den weggenomen. In het magazijn stond een complete snijgarnituur voor de in dringers klaar. H., die vroeger heeft gewerkt in het bedrijf, waar is ingebroken, heeft een bekentenis afgelegd. L. heeft beweerd, niets van de inbraak af te weten. Alleen in het midden van Haringvliet wordt het water nog niet gestuit door de dijk, die, eenmaal klaar, nieuwe mogelijk heden voor oude gemeentes zal scheppen. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG De Haagse politie heeft door een tolk van de drie Zuidslaven, die als verstekelingen met de Zuidslavië- expres in Den Haag zijn aangekomen, be grepen dat er geen politieke overwegin gen in het spel zijn. Langzamerhand werd gisteren tijdens het gesprek duidelijk, dat de enige drijf veer die het drietal tot de merkwaardige reis onder de vloer van het spoorweg rijtuig heeft gebracht, zucht naar avon tuur is geweest. De drie Zuidslaven wil den doodgewoon eens iets anders belp- ven. Waarom zij zo'n merkwaardige ma nier van reizen kozen is onbegrijpelijk. De afwikkeling van de zaak, die aan vankelijk nogal moeilijk leek, is overi gens vrij eenvoudig. Per eerste reisgele genheid zullen de Zuidslaven weer naar hun vaderland terugkeren. Ditmaal In de coupé en niet er onder. Wanneer zij zullen vertrekken, is mee afhankelijk van de toestemmingen van de Duitse en Oostenrijkse grensautori- teiten, want het drietal beschikt niet over enig grenspapier. BRUSSEL. De 22-jarige Zaandamse kunstschilder Y. van Wijngaarden heeft in België twee belangrijke prijzen ge wonnen. Voor een van zijn schilderijen kreeg hij de Prix de Prince ter waarde van ongeveer 2000 gulden. Dat schilderij is aangekocht door het Museum van mo derne kunst te Tel Aviv. Met drie andere schilderijen verwierf hij de Camil Huysmansprijs (ongeveer 3000 gulden), die hem binnenkort door de Belgische minister van onderwijs zal worden uitgereikt. Er zwom maandagochtend een zeehond in de Kuipershaven te DordrechtHet dier had het daar best naar zijn zin. Het bracht een bezoek aan diverse sleepbotenreageerde op gefluit en geroep en trok zoals vanzelf spreekt belangstelling. Bang ivas de zeehond helemaal niet. Hij liet zich naar een trapje lokken en uit het ivater tillen. Daar fotografeerden wij hem in de armen van de heer Bozuwa van de sleepboot Saturnus. Hij liet zich strelen en knuffelen door de omstanders en hij sab belde ijverig op vingers en knokkelsin de verwachting voedsel te vinden. Het dier werd enige dagen geleden in de buurt van Sirjansland achter het Zijpe door zwemmers aan boord van de Saturnus ge bracht. Daar werd gezorgd voor een rede lijke accommodatie in de vorm van een roeiboot vol zout water. Het ongeveer vier weken oude dier werd gevoerd met de fles. Zo zwom „Jerry" dan gisterochtend bij uij- ze van afwisseling in de Kuipershaven. De heer Bozuwa, die wel inziet het dier niet in leven te kunnen houdenheeft besloten de diergaarde Blijdorp te vragende verzor ging op zich te nemen. Kabinet telt nu 43 leden DJAKARTA (UPI) President Soekarno heeft de Indonesische procureur-generaal gemachtigd de doodstraf te eisen 'tegen mensen, „die obstructie plegen tegen hef regerings programma om het volk voldoende voedsel en kleding te verschaffen". Tot hen behoren „saboteurs" en grote hamsteraars. Dit werd bekend gemaakt na een ver gadering van het tien leden tellende kern kabinet, die zes uur heeft geduurd. Het kernkabinet heeft het wenselijk geacht de procureur-generaal ruimere bevoegd heden te geven „om paal en perk te stel len aan mogelijk verzet tegen het rege ringsprogramma van Soekarno". Derhal ve zijn de federale en de militaire politie rechtstreeks onder hem gesteld, los dus van het ministerie van justitie of de ge nerale staf. Voorts heeft het kernkabinet besloten dat hoge regeringsfunctionarissen, hoge regionale ambtenaren, directeuren van staatsbedrijven en andere regeringsinstel lingen geen lid meer mogen zijn van een politieke partij. Zij moeten binnen dertig dagen een schriftelijke verklaring indie nen, waarin zij bevestigen het lidmaat schap van hun partij te hebben opge zegd. Doen zij dat niet dan kunnen zij oneervol worden ontslagen. De leden van het parlement, die nog geen nieuwe eed hebben afgelegd, is aan gezegd dat voor 17 augustus te doen, om dat zij anders hun zetel kwijt raken. Overigens zitten twee van de 32 leden die de eed nog niet aflegden in de ge vangenis en zijn er vijf in de rimboe ver dwenen. Ten slotte is de president van het hooggerechtshof, Wirjono, benoemd tot bijzonder juridisch adviseur van Soekar no met de rang van minister. Het aantal kabinetsleden is daarmee uitgegroeid tot 43. Vijftigduizend vluchtelingen uit Oost- Duitsland zijn dit jaar al via West- Berlijn naar het Westen getrokken. Maandag arriveerde de vijftigduizend ste in de stad. rIET minder dan 225 F-100-D Super Sabres, de moderne Amerikaan se jachtbommenwer pers, met zesduizend man per soneel der Amerikaanse lucht macht en een vier a vijfduizend gezinsleden, zijn bezig Frank rijk te verlaten. Men weet waarom. Dit zijn vliegtuigen, die ingericht zijn voor het lanceren van atoom bommen, die de Europese de fensiekracht moeten verster ken. De atoomladingen zijn in Frankrijk opgelegd, maar de beslissing over het al dan niet gebruiken ligt uitsluitend aan Amerikaanse zijde. De Ameri kaanse wet laat geen andere oplossing toe. De Gaulle eist echter Franse zeggenschap over in Frankrijk opgelegde atoombommen. Overeenstem ming kon niet worden bereikt en daarom heeft de Europese Opperbevelhebber, Generaal Norstad, de overbrenging naar andere Navo-landen gelast. Gevolgen: Verzwakking der Europese defensie aantasting der Navo-eenheid verlies aan Navo-prestige tegenover Moskou grote kosten grote verliezen voor de Franse eco nomie. TUT is een zeer belangrijk geval. ■L- Een spijtig geval! Het doet denken aan de Gaulle's eerdere beslissing om de Franse Middellandse Zee-vloot aan het Navo-bevelsverband te onttrek ken. Men vraagt zich met zorg af, of de Gaulle de overwegingen van pres tige niet te zwaar doet gelden, of hij wel voldoende oog heeft voor de nood zakelijke integratie der moderne strijd krachten, of hij niet te zeer meet met maten van twintig en meer jaren ge leden. Heeft de Gaulle's bondgenoot schappelijk denken niet stil gestaan? Veel tégen, maar TTET is buiten twijfel, naar onze Tl mening, dat prestige-overwegingen een grote rol spelen. Wij geloven ook, dat het Franse bondgenootschappelijk denken niet geheel en al op een reële en moderne grondslag staat. Wij be treuren de Franse vasthoudendheid, ook al reeds vanwege de ongelukkige indruk op het gesloten communistische front. Anderzijds kunnen wij voor het Franse denken toch ook wel andere argumenten opbrengen, dan die, welke Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL Patrick Matimba, woensdag na een gevangenschap van enkele maanden door de regering van Zuid-Rhodesië vrijgelaten, stapte gis termiddag onopgemerkt uit een Super- constellation van de KLM op het plat vorm van Schiphol. Hij werd gevolgd door zijn vrouw, de 28-jarige Adri MatimbaVan Hoorn, die hun vier jarig dochtertje Hanneke op de arm droeg. Het drietal werd verwelkomd door de ouders van mevrouw Matimba, die met de auto van de Kattensingel in Gouda waren gekomen. De kleine Han neke, die warmpjes was ingepakt omdat het nu in Zuid-Rhodesië nogal fris is vanwege de winter, voelde zich al gauw thuis in de aankomsthal in Europa. Kraaiend van plezier speelde zij ver stoppertje achter de grote koffers van de andere passagiers. Met de auto ging het naar Gouda, waar het gezin Matimba voorlopig zijn intrek nam bij vader en moeder Van Hoorn. „Na een paar daagjes luieren en een beetje rondkijken, zullen we wel eens zien wat we gaan doen", vertelde de heer Matimba. „De regering van Zuid-Rhodesië heeft me willen vrijlaten onder conditie dat de Nederlandse rege ring toestemming zou geven mij hier te vestigen. De verblijfsvergunning heb ik gekregen, voor onbepaalde tijd, onder voorwaarde dat ik me van elke politieke activiteit zal onthouden." Patrick Matimba was vijf maanden geleden in Salisbury, waar hij een druk kerij had, gearresteerd omdat hij lid was van de verboden Afrikaanse na- Eigen nieuwsdienst BONN De Westduitse rege ring overweegt het sluiten van niet-aanvalsverdragen aan te bie den aan Polen en Tsjechoslotvsq- kije als eerste stap op de weg naar normalisering van de be trekkingen met deze communis tische landen, aldus werd maan dag in Bonn bekend. Namens de regering-Adenauer werd er echter op gewezen dat het pas zover kan komen, nadat de Sowjetunie in Genève conces sies heeft gedaan inzake de kwes ties Berlijn en Duitsland. Eerder heeft het geen zin. De Westduitse bondsrepubliek is ook bereid te zijner tijd verdragen met deze twee landen te sluiten, waarbij weder kerig wordt beloofd af te zien van het gebruik van geweld. De kwestie van de OderNeisselijn de huidige grens tussen Polen en Oost- Duitsland, die door Bonn niet wordt er kend zou buiten deze gehele kwestie worden gelaten, meent men. Polen zou daartegen geen bezwaar hebben. Von Brentano, West-Duitslands minis ter van buitenlandse zaken, heeft over de mogelijkheid van een niet-aanvalsver- drag met de twee Russische vazalstaten vorige week overleg gepleegd met de leden van het Westduitse kabinet. West-Duitsland orÉderhoudt geen be trekkingen met communistische landen, met uitzondering van de Sowjetunie, om dat deze het regiem in Oost-Duitsland erkennen. Vooral de oppositiepartijen in de bondsrepubliek hebben er al lang op aangedrongen betrekkingen met deze landen aan te knopen. Zij vinden het verkeerd dat het beeld dat men in Oost- Europa heeft van Duitsland alleen wordt gevormd door vertegenwoordigers van het oostelijk deel van het land. Dat kan alleen maar nadelig werken. tionale congrespartij. Met hem werden honderden anderen aangehouden. De arrestatie gebeiirde 's nachts. Ne gen politiemannen deden een inval in de drukkerij, waar het gezin lag te slapen, Patrick werd overgebracht naar de gevangenis van Khami in Bulawajo. De behandeling was er slecht. Zestien dagen later mocht zijn vrouw hem bezoeken. Hij zat toen achter een dubbele rij tra lies en drie bewakers luisterden scherp toe. Mevrouw Matimba probeerde de druk kerij nog gaande te houden. Zij was ge wend aan moeilijkheden, want zij was de enige blanke vrouw in Salisbury die met een neger was getrouwd. Omdat zij een gemengd paar waren, konden zij nooit samen uit, niet naar de bioscoop, niet naar een restaurant tof naar een zwembad. De twee waren vijf jaar geleden te Guildford In Engeland getrouwd. Pa trick sutdeerde daar rechten. Daarna vertrokken zij naar Zuid-Rhodesië. Be gin van dit jaar vestigden zij zich in Salisbury, waar ze een drukkerij begon nen. Na zijn vrijlating vertrok Patrick zondag met zijn gezin van het vliegveld van Salisbury. Honderd mensen deden hen uitgeleide. Voordat hij in het vlieg tuig stapte, verklaarde hij: „Ik mag dan uit de gevangenis zijn, maar ik heb niet het gevoel dat ik vrij ben. Als ik terug- komb in Zuid-Rhodesië word ik weer gearresteerd." Een woordvoerder van de regering antwoordde daarop dat Matimba „later als hij dat wenst" zal kunnen terugkeren naar het land. Het gezin Matimba was in Rome in het KLM-toestel naar Nederland gestapt. LOS ANGELES (UPI). Een klein drama, dat zich in een verzengende hit te heeft afgespeeld in de Grand Canyon, een van de meest woeste natuurreserva ten van Amerika, in de staat Arizona, heeft een jongen van zestien jaar het leven gekost. Een priester en een an dere jongen, die samen met de omge komen knaap een tocht maakten door dit diep in de hoogvlakte uitgesleten stelsel van rivierdalen, zijn zoek. De zestienjarige jongen werd zondag dood gevonden. Hij is vermoedelijk door de hitte bevangen en in e-lkaar gezakt. Vlak bij het lichaam was in het zand geschreven dat een van de jongens een val had gemaakt. Van de priester en de andere jongen was geen spoor. ROTTERDAM. De heer H. R. Hoe- tink, doctorandus in de kunstgeschiede- is, is door burgemeester en wethouders van Rotterdam benoemd tot conservator aan de afdeling tekenkunst en oude schilderkunst van het museum Boymans- Van Beuningen. Drs. Hoetink, die in deze functie de heer E. Haverkamp Begemann opvolgt, is assistent geweest van het Kunsthis torisch Instituut van de Gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Het zijn overwegingen, die nog ver sterkt worden door de te geringe sterk te der conventionele strijdkrachten, waardoor het tijdstip der atoombeslis singen steeds meer wordt vervroegd en verzwaard. Niet eenzijdig slechts op prestige en verouderde op vattingen zijn gebaseerd. Het gebruik van deze tactische atoomwapens immers kan het sein voor de kernwapenoorlog zijn. Worden tacti sche bommenwerpers uit Franse bases ingezet tegen tactische of misschien tactisch-strategische Russische doelen, IIIIIIIIIIItltllllllllllllllllllllllllllllllHIllllllllllHIIIllllllllllllllllIHII door Generaal Mr. H. J. Kruis lIllllllllllIlllllllllilUllllHIIlllllllIllllllllllllllllllllllHIllllllllllllllll dan zouden Russische tegenacties met kernwapens tegen de bases in Frank rijk en misschien ook tegen andere doelen in Frankrijk daarvan het ge volg kunnen zijn. Is het dan wel zo wonderlijk, dat de Gaulle bij het nemen van een besluit, dat zo vergaan de gevolgen voor Frankrijk zal kun nen hebben, ook tenminste een woord je mee zou willen praten? Andere kant De zaak heeft echter nog een ande re kant. Juist omdat het eerste gebruik van deze tactische atoomwapens tot een atomisch antwoord aanleiding zou kunnen geven, is het denkbaar, dat Washington zou aarzelen dat gebruik goed te keuren. Is het wel zo heel zeker, dat die in Frankrijk gestatio neerde Amerikaanse atoomwapens werkelijk zullen worden gebruikt als de defensie van Europa en dus ook van Frankrijk dit vraagt? Moet men niet rekening houden met een Ameri kaanse aarzeling om een besluit te ne men, dat misschien wel voor de de fensie van Europa noodzakelijk is, maar nog niet voor die van Amerika? Zal Washington dan het risico nemen om te vroeg, en dus misschien onnodig, een niet tegen Europa maar tegen Amerika gericht kern wapenoffensief te doen ontketenen? En is het dan, zo bezien, wel zo heel gek, dat de Gaulle öf een eigen atoommacht wil hebben, óf zeggen schap over het gebruik der in zijn land gestationeerde atoomwapens verlangt? Wel redenen In het licht van het vorenstaande zijn er echt wel redenen voor het Franse standpunt. Het zijn eigenlijk dezelfde overwegingen, welke de Brit ten er toe hebben gebracht een eigen vergeldingsmacht met eigen kernwa pens op te bouwen en daarvoor veel geld uit te geven. Wij weten niet, of Frankrijk zo heeft gedacht, maar als dit zo is zouden wij er begrip voor kunnen opbrengen. Er rammelt nog iets in het NAVO-bond- genootschap. Het moet niet mogelijk zijn, dat zeer gewichtige beslissingen eenzijdige Amerikaanse beslissingen zijn. Zij behoren een Navo-stempel te hebben. En als de Amerikaanse wetge ving zich daartegen verzet, dan wordt het hoog tijd, dat die op de helling gaat. Misschien is het nog wel meer nodig voor Washington dan voor Pa rijs om begrip op te brengen voor mo derne beginselen van integratie en dat begrip in daden om te zetten. Dit is een ernstig vraagstuk, omdat het bepalend is voor de kracht van het Westen. NEW YORK (A.P.) In Ame rika is een sigaret op de markt gebracht die geen tabak bevat. De fabrikant zegt dat dit „rook- ding" gevuld is met een natuur lijke vezel, fibrila, die geen teer, nicotine of arsenicum bevat, maar dat hij er toch maar een mondstuk met filter bij levert. De prijs is ongeveer die van een echte sigaret hoewel op deze rookspeen geen tabaksbelasting wordt geheven. WENEN (Reuter). Vijfhonderd pak ken valse bankbiljetten van Vijf Engelse ponden zijn opgehaald uit het imeer van Toplitz. De politie neemt aan dat dit valse geld tijdens de tweede wereldoorlog in Duitse concentratiekampen is vervaar digd. De pakken bankbiljetten zaten in een houten kistje. Er liggen, zo vertelden de duikers die het kistje boven brachten, nog drie kistjes op de bodem van het meer, op 70 meter diepte. Als de bankbiljetten echt waren ge weest zouden zij een waarde hebben vertegenwoordigd van 250.060 pond (2,5 miljoen gulden). BONN (Reuter) De zeventienjarige Cornells J. Jansen uit Tilburg, opvaren de van de rijnaak Sarina, is in een zie kenhuis in Ludwigshafen overleden aan brandwonden, die hij op het schip had opgelopen. WOENSDAG 29 JULI RADIO I HILVERSUM I, 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram: 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d kind; 9.05 Gym v d vrouw: 9.15 Gram en waterst. „VPRO10.00 Mijn kind heeft vakantie, cans; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 10.35 Gram; 11.00 Amus muz, middag 12.00 Promenade-ork; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.50 In de wolken, rep; 14.00 Gram; 14.30 Jazzmuz met comm; 15.00 V d jeugd; 16.15 Gram; 16.40 Gram; 17.00 Vakantietips; 17.50 Emi gratiepraatje. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Lichte muz; 18.40 Dingen van de dag; 18.50 V d kind; 19.00 Lichte muz; 19.25 Vara-varia. VPRO: 19.30 Lichte muz. VARA: 20.00 Nws 20.05 Dansmuz; 20.40 Malgret leert een dode kennen, hoorsp; 22.25 Strijkork; 22.45 De weg naar volwassenheid, caus; 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.35 Lichte muz; 23.5024.00 Soc nws ln Esperanto. HILVERSUM II, 298 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gewijde muz; 7.50 Een woord v d dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram;' 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.30 Orgelspel. middag 12.00 Gram; 12.10 Strijkkwartet; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Kamerork en Omr koor; 12.37 Kerkdienst; 13.00 Nws; 13.15 Met pit op pad; 13.20 Lichte muz; 13.50 Gram; 15.30 Viool en planorecital; 16.00 V d jeugd; 17.20 Interscholair jeugd- toernooi Haarlem 1959; 17.40 Beursber; 17.45 Concert Orchestra. avond 18.15 Spectrum v h Chr organisatie- en verenigingsleven, caus; 18.30 Leger des Heilsprogr; 18.45 Boekbespr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Harmonie-ork; 19.30 Radio krant; 19.55 Gram; 20.00 Pianospel; 20.15 Kamermuziek; 20.50 Grain; 21.00 De kerk in de vakantie, klankb; 21.30 Lichte muz; 21.55 Koperblazers en orgel; 22.15 Geeste lijke liederen; 22.45 Avondoverdeniking; 23.00 Nws en SOS-ber; 23.15-24.00 Nieuwe gram. DRAADOMROEP 4e lyn 18.00-20.00 Gram.pl., lichte muziek. [televisie I NEDERLAND NTS: 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama; 20.50 Rotterdam - Dynamische stad, foto- en filmrep; 21.20— 22.20 A tot Z, gevar progr. BELGIë VLAAMS 19.30 Nws., act. en journ.; 20.00 Ratten in de val, TV-spel; 21.30 Penelope, progr, v. d. vrouw; 22.00 Nieuws en journaal. BELGIë FRANS 19.30 Prot. uitz.; 20.00 Journaal; 20.30 Le Visiteur, film v. Jean Dréville met Pierre Fresnayj 22.05 Lectuur voor allen. Daarna: Wereldnieuws. DUITSLAND 17.00 v. d. kind: 17.15 v. d. jeugd: Vier Madchen auf dem Rollsitz, film; 17.40— 18.00 V. d. vrouw: Handwerk in Zwitser land. (Regionale progr.: 18.45 N.D.R.: Die Nordschau. W.D.R.: Hier und heute, jour naal; 19.25 W.D.R.: Intermezzo: Scotland Yard: Der Fall Buxter; 19.30 N.D.R.: Sehpferdchen zeigt: Inspektor Garrett); 20.00 Nws., journaal en weerber.; 20.25 De familie Schölermann; 21.00 Rendezvous in Salzburg. Interviews met zangers en toneel- spelers; 21.30 Das musikalische Autogram, gevar. progr. van Ralph Bendix.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5