J GEHEIMZINNIGHEID RONDOM GENÈVE RODE JEUGD PROEFT VRIJHEID Scherpe reacties bij reactorschip Lenin Poging om conferentie over dode punt heen te helpen STANDPUNTEN OP SCHRIFT DELFTSE OPLICHTER IN ANTWERPEN GEPAKT WITTEBROOD RAAKT OP DRAMA IN MEXICO Meisje lag drie minuten onder zware motorfiets in modderige sloot PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 28 juli 1959 Op nippertje gered door dappere chauffeur GROESBEEK VREEST DE PYROMAAN Einde staking Engelse drukkers verwacht Nieuw perspectief voor vissers uit Breskens Gemeenteraad nam een belangrijk besluit Dr. Busia raakte zetel kwijt Hotelrat met taxi-ervaring CASTRO" BLIJFT Koeler Auto raakte bekneld - vijf gewonden t Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116066. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsen Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4316 Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM „Drie minuten lang heeft zij onder die motor in de modder gelegen. Het is gewoon een wonder dat zij het er nog zo goed heeft afgebracht." De Amsterdamse chauf feur S. A. Schram (54), die gisteren het Landsmeerse meisje Joke Ss»nck- ler van een verschrikkelijke dood on- B J der een zware motor-met-zijspan uit een sloot re<ide. toont zijn portefeuille, waarin de modder zijn rijbewijs en en- fe.. %¥r>. gFfiÉ kele bankbiljetten tegen elkaar plakt. M „Mijn bril ligt nog in de sloot zegt hij. „En mijn horloge is kapot." SgK Een ongeluk op rijksweg Amsterdam— Amersfoort was aan de redding vooraf gegaan. Even voorbij de grens van Naar- L 7waT.|1SmnWffot5 cien reeci de heer Schram in de rich- meisje redde dat onder een zware motorfiets in een modderige sloot dreigde te stikken, tmS Amersfoort. Een motor met zijspan bij zijn eigen motorfiets, één uit 1920. Hij wilde de weg oversteken. De motorrij- is actief lid van de Veteranen motorclub. der zag de auto op het laatste moment, veranderde van gedachten en stuurde in de richting Amersfoort. GROESBEEK. Opereert nu ook in de bossen van Groesbeek een pyro maan? Is het dezelfde als in Apel doorn? Die vragen stelt de politie zich en zij is een onderzoek begonnen om de antwoorden te vinden. De brand haarden liggen kilometers uit elkaar en zij gelooft niet aan een toeval. De brandweerkorpsen van Groes beek en Nijmegen waren gisteren tot laat in de avond in de weer om de brand in de buurt van Dekkerswald te stuiten. Telkens laaiden de vlammen op en luid klonken de explosies van oorlogstuig. Er hangt een dichte rook over de verkeersweg tussen Nijmegen en Groesbeek, waar de rijkspolitie het verkeer regelde en de automobilisten hun grote lichten moesten ontsteken. Om half zeven werden 150 militairen van het kampement Heumensoord af gelost. Zij zouden vannacht misschien opnieuw in touw moeten. Oogst verloren De Groesbeekse brandweer moest eveneens uitrukken voor een brand in een graanveld naast de spoorbaan NijmegenKleef. De gehele oogst ging verloren. Ook een lange strook berm gewas werd door het vuur aangetast. De brandjes waren veroorzaakt door Duitse treinen, die nog stoomlokomo- tieven hebben. Burgemeester jhr. Van Grotenhuis van Groesbeek stelde zich met de Duitse spoorwegautoriteiten in ver binding met als resultaat de toezeg ging dat van Kleef uit op elke door stoomlokomotieven getrokken trein speciaal toezicht zal zijn op brandge vaarlijke manoeuvres. LONDEN (AP, UPI) Er is alle kans dat de nu al vijf weken durende staking bij d'e Britse drukkerijen spoe dig tot het verleden zal behoren. Maan dag voerden afgevaardigden van de vak bonden, die het parool tot de staking hebben gegeven, drukke besprekingen met vertegenwoordigers van de werk gevers. Er zit een compromis in de lucht, meende men gisteravond in Lon den. Ook in de Sowjetunie geldt het parool: jasjes uit! Richard Nixon, Amerika's vice-president die hier samen met zijn Russische gastheer Kroesjtsjef in een bootje staat tijdens een tocht op de Moskwa, die zij zondag maakten, vindt de Russische zomerhitte op deze ma nier veel draaglijker. Acht keer liet Kroesjtsjef de boot stoppen om handen te schudden met zwem mers in de rivier. Ook Nixon kreeg veel natte handen. Allemaal onder drukte mensen, grapte zijn Rus sische gastheer telkens. STUURLOOS De heer Schram, die er op had ge rekend dat de motorrijder naar links zou uitwijken, gooide zijn stuur nog naar rechts maar kon de motorfiets niet meer ontwijken. De bestuurder, de 58-jarige heer Mannee uit Bussum, werd van zijn voertuig geslingerd. De onbestuurde motorfiets reed echter door in de richting van de langs de weg lopende Karnemelksloot. Daar liepen vier meisjes. Twee sprongen snel weg. Twee anderen werden gegrepen en weg geslingerd. Joke Spanckler (11) kwam in de sloot terecht, onder de zware, met leesportefeuilles beladen motor-met-zij - span. GERED De heer Schram rende zijn auto uit. „Joke ligt in het water", riep een van de meisjes. Bij de half gezonken motor fiets kwamen luchtbellen omhoog. „Ik tastte de bodem af", aldus de heer Schram, „en kreeg een armpje te pak ken. Er stonden wel twintig mensen langs de kant. Het leek erop dat nie mand een hand wilde uitsteken en ik alleen de motorfiets moest weg zien te trekken". Hij kreeg echter nog hulp van de vijf tienjarige Theo van der Tol en de zeven tienjarige Jurrie van Voorst. Drie minu ten na het ongeluk werd Joke gered. Zij had een been gebroken maar verder geen letsel opgelopen. TWEEDE KEER De motorrijder kwam met de schrik vrij. Hij had inderdaad op de rijksweg willen keren. „Toen ik de auto zag stuur - ik de motor de andere kant uit, maar de autobestuurder kon mij niet meer ontwijken. Al mijn leesportefeuilles zijn verloren, maar dat geeft niet. Dat meis je is er goed afgekomen. Ik ga haar mor gen bezoeken". Een paar jaar geleden redde de heer Schram een meisje van dezelfde leeftijd. „Ach", zegt hij, ,ik zit langs de weg en als er iets gebeurt dan help je toch zeker?" Van onze correspondent BRESKENS. Door het raadsbesluit om vissers, die zich een modern stalen schip willen aanschaffen de mogelijk heid te scheppen gelden op te nemen tot 70 pet. van de totale bouwkosten van liet schip tegen een rente van 4 pet. 's jaars, hebben de raadsleden een flinke steen bijgedragen tot het op hoger plan brengen van de visserij te Breskens, en tot de zo zeer gewenste modernisering van de Breskense vis sersvloot. Genoemde geldleningen hebben een looptijd van 15 jaar, waarbij de ge meente zich garant stelt voor de rente en aflossing: Nog een ander aspect roerde de heer A. JJ. de Baare (Gem. Bel.) aan in de gisteravond gt% ICIen gemeenteraadsvergadering nl. de finan ciering van de verbetering der be staande schepen, waarin bovengenoem de regeling niet voorziet. Burgemeester J. A. Eekhout deelde mede, dat B. en W. ook deze kwestie aan een nader on derzoek zullen onderwerpen. Wethouder C. van der Hooft (soc.) deelde mede, dat de stalen schepen zo als er thans twee zijn aangeschaft, 80.000 tot 100.000 kosten. Het ver mogen bedraagt 120 pk en kan tot 150 pk worden opgevoerd. De outillage is zeer modern met kombuis, prima slaapge legenheid en toiletten. De heer Van der Hooft zei, dat de uiterst primitieve om standigheden op de oude schepen er toe hebben bijgedragen, dat de animo van de jongeren voor de visserij tot het nul punt is gedaald. Gezien de outillage op de nieuwe schepen zag hij nu meer kansen voor de jongelui. De raad verleende verder z.h.s. eeri krediet van 1258 benodigd voor het verplaatsen van enige lichtmasten. Be sloten werd om ten behoeve van het vismijnbedrijf een tweede afmijntoestel aan te schaffen voor de prijs van 6787. De gemeente zal deelnemen aan het geschenk voor de nieuwe Prov. Grieffie, waarvoor eel bijdrage van vijf cent per inwoner werd verleend. In de rondvraag werden B. en W. ge machtigd alle stappen te ondernemen, die kunnen leiden tot een verbetering van de kustweg. Tenslotte wees de heer Carels (Gem. Bel.) op de steeds toe nemende baldadigheid van de Bres kense jeugd. AKKRA (AP) Dr. K. A. Busia (45 jaar), voor wie bij het ministerie van O. KL. en W. een verzoek is ingediend voor de benoeming tot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit, is zijn zetel in het parlement van Ghana kwijtgeraakt. Zijn zetel is vakant verklaard omdat hij zond'er toestemming van de voorzit ter op twintig achtereenvolgende ver gaderingen afwezig was geweest. Dr. Busia, die leider van de oppositie was, brengt op het ogeniblik een bezoek van -drie maanden aan Europa. Vóór zijn vertrek had hij de voorzitter toestem ming voor zijn absentie gevraagd, maar die was hem geweigerd*. Eigen nieuwsdienst LAREN De Delftse oplichter J. R. is in Antwerpen aangehouden, in middels bij Putte over de grens gezet en door de marechaussee op transport naar Laren gesteld. Daar is hij vorige week aan de „greep" der recherche ontsnapt, toen hij in hotel Hamdorff een kamer had besproken zonder ba gage en naar men mag aannemen ook zonder geld. De taxichauffeur die hem onderweg van Rotterdam af al een gulden had ge leend en die al rondtoerende inmiddels een taxirekening van 150 te goed had, had in Laren voldoende argwaan verza meld om via de directie van het hotel de recherche te waarschuwen. De La- rense recherche belde de man echter eerst op, waarna hij prompt door een achterdeur het hotel verliet. WEER TAXI Hij had toen de brutaliteit, zoals thans is gebleken, om in de onmiddellijke na bijheid van het hotel in een andere taxi te stappen om zich naar Hilversum te laten rijden. Onderweg bij het café Groe- nevelt op de rijksweg AmsterdamBaarn liet hij stoppen en hij vroeg om de taxi- rekening bij hotel Hamdorff in te dienen, waai- zijn bagage nog zou zijn. Daarna heeft hij kans gezien in België te ko men. R. is een gerenommeerde „hotelrat", die de laatste tijd beweerde bezig te zijn met het voorbereiden van een grootse radio- en televisieshow in München. Daarvoor zou hij ook Nederlandse artis- ten hebben willen engageren. Op een hoteladres in Amsterdam heeft de recherche intussen stapels van hem afkomstig briefpapier gevonden, op naam van een zg. filmbureau. Een van de brie ven is zelfs geadresseerd aan Gin a Lollo- brigida, die hij uitnodigde om aan een van zijn filmfestivals te komen deelne men Hij zou bij zijn recent bezoek aan het! Gooi nog een aantal zegelringen hebben ontvreemd. HAVANA (Reuter). Dr. Fidel Cas- I tro blijft premier van Cuba. Dit heeft de Cubaanse president. Oswaldo Dorti- cos. in een rede medegedeeld op een openluchtbijeenkomst in de hoofdstad. De honderdduizenden Cubanen die naar Dor.ticos waren komen luisteren hieven een luid gejuich aan toen zij dat nieuws hadden vernomen. De vorige week diende Castro zijn ontslag in. De toenmalige president, Ma nuel Urrutia, zag zich toen genoodzaakt heen té gaan. HILVERSUM. In het Corversbos in Hilversum zijn de eerste coloradokevers van dit seizoen aangetroffen. De politie is voor de schadelijke insecten gewaar- 1 schuwd. Advertentie Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: fVrij veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien en lagere middag- temperaturen dan maandag. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en MIESJE: Verleidelijke uitverkoop. 29 juli: zon op 4.55, zon onder 20.36; maan op 0.16, maan onder 15.23. Onze weerkundige medewerker: De warmte is gisteren wal af genomen. In Engeland kwam de temperatuur al niet hoger dan 23 graden. In ons land werd nog 29 graden bereikt, zoals in Twente, maar in IJmuiden werd het al niet warmer dan twintig graden. Vandaag zal het in ons land nog minder warm worden als gisteren. De koelere lucht die door een depressie bij Ierland in beweging is gezet, heeft gisteren aan het einde van de middag ons land bereikt, maar regen van betekenis is eigenlijk alleen aan de kust gevallen: in Den Helder was het 3 mm, nadat gisterochtend ook al enige nattigheid was gevoeld. In Engeland dat dichter bij de de pressie lag, was de regen veel zwaarder: hoeveelheden tot 40 mm, gevallen tijdens onweersbuien. Om dat de depressie nog dichter bij ons land komt, blijft de kans op een bui hier bestaan. Er zijn echter ook enkele opklaringen te ver wachten. llillllllllllllllliuilllllllllllllllllllll iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii» itiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii WENEN (Reuter, U.P.I.) Een lid van de Oostduitse delegatie naar het communistische wereld-jeugdfestival is de eerste die gebruik heeft gemaakt van de vrijheid die het verblijf in Wenen biedt: hij heeft politiek asiel gevraagd en zich onder bescherming van de Oostenrijkse politie gesteld. Die zal hem vermoedelijk aanraden contact op te nemen met de Westduit- se ambassade te Wenen. Hoewel de delegaties uit de communis tische landen uiteraard zijn samenge steld uit betrouwbare jonge partij leden, wordt in Wenen verwacht dat anderen het voorbeeld van de Oost duitser zullen volgen. DE WREDE GRENS Dit jeugdfestival, het eerste dat aan deze zijde van het IJzeren Gordijn wordt gehouden, telt 17.000 deelne mers. Zij staan bloot aan vrij inten sieve anti-communistische propagan da. Gisteren ontvingen zij gedrukte uitnodigingen voor een gratis busreis naar de Oostenrijks-Hongaarse grens, om met eigen ogen het IJzeren gor dijn te aanschouwen, dat volgens hun regeringen niet bestaat. Op de uitno diging stond in vijf talen: „Jonge Oostenrijkers zullen u deze wrede grens der verschrikking tonen, waar door 190.000 jonge Hongaren zich een weg naar de vrijheid hebben weten te banen." VERDEELDHEID Het festival zal tien dagen duren. Toen het zondag geopend werd, vlogen bo ven Wenen vliegtuigen met spandoe ken waarop te lezen stond: „Vergeet Hongarije niet. Denk aan Tibet." In de Amerikaanse delegatie van zes- j honderd' jongens en meisjes is al ver- deeldheid ontstaan. De „afvallige i rechtse groep", die ongeveer de helft i van de delegatie omvat, bezoekt geen j vergaderingen en bijeenkomsten meer. Leden van de twee strijdige groepen j weigeren zelfs met elkaar te spreken NEW ORLEANS (U.P.I.) Op een eenzaam, door mensen gebouwd eiland 35 mijl uit de Amerikaanse kust van de Golf van Mexico, heeft zich gisteren een drama afgespeeld dat aan een employé van een oliemaatschappij het leven heeft gekost. Twaalf man stonden voor de keus: levend verbranden, of een sprong van dertig meter wagen. Het booreiland waarop zij werkten raakte in brand toen d'e oliestroom vlam vatte en zich als een vurige fontein over hen uit stortte. Op dat ogenblik was de red dingboot van het booreiland defect en onbruikbaar; er was juist tijd om per radio een noodsignaal uit te zenden, maar vóór helikopters en snelle motor boten het booreiland kona'en bereiken werd de toestand onhoudbaar. De twaalf mannen waagden de sprong in de diepte, een sprong die gelijk stond met die vanaf een kerktoren. Een van hen werd zo zwaar gewond dat hij direct verdronk. De anderen wisten zich drijvend te houden tot de eerste redders arriveerden. Zeven van hen waren vrij ernstig gewond. SITTARD (A.N.P.) Het hele gezin Vos uit Groningen man, vrouw en drie jonge kinderen is gisteren even ten noorden van Sittard bij een auto ongeluk gewond geraakt. Een van de kinderen zelfs ernstig. Het gezin was met een auto op weg voor een vakantiereis naar het zuiden. In de buurt van Sittard remde de heer Vos toen de file, waarin hij reed, in hield Zijn auto schoof onder de voor hem rijdende vrachtwagen en werd te gelijk geramd door de vrachtwagen ach ter Alle vijf de inzittenden werden uit de auto geslingerd. Adve-rtentie Geef mij maar. De huwelijks reis van prinses Pa- ola en prins Albert van België op het Spaanse eiland Majorca is bijna voorbij. Nog een paar dagen en het prinse lijke tweetal zal het zonnige eiland vaarwel zeggen. De gouverneur van Majorca heeft de prins van Luik en zijn jonge vrouw een recep tie aangeboden. Op deze foto komen ze de trap van het paleis af na het feest. VIRGINIA HO. I CIGARETTES Eigen nieuwsdienst LENINGRAD Ook de eer ste dag van de eigenlijke rond reis door de Sowjetunie van de Amerikaanse vice-president Nixon in Leningrad is niet zonder incident verlopen. Nixon bezocht in deze stad o.a. de in aanbouw zijnde ijsbreker Lenin die door kernenergie wordt aangedreven, maar hem werd slechts toegestaan de reactorinstallatie van dit schip uiterst vluchtig te bekijken. Dit zinde Nixon allerminst. Nog minder in zijn schik was admiraal Hyman Rickover, „va der" van de door kernenergie aange dreven onderzeeërs in de Verenigde Staten, die met Nixon meereist. Pas na herhaald en krachtig aandrin gen werd Rickover gelegenheid gege ven de belangrijkste installaties van de ijsbreker nauwkeurig te bekijken. Nixon stond erop dat Rickover dezelfde faciliteiten zou krijgen als de Russi sche vice-premier Koslof heeft gehad tijdens zijn recente bezoek aan de Ver enigde Staten. Hij mocht toen ongehin derd zo lang hij wila'e de in aanbouw zijnde Savannah bekijken, Amerika's eerste door kernenergie voortgedreven koopvaardijschip. „Een goed werk stuk", was Rickovers mening over de Lenin. Het bezoek aan Leningrad werd ver der gekenmerkt door handjes schud den, het uiten van complimentjes en vriendelijk glimlachen. Maandagmor gen kwam Nixon per vliegtuig in de stad aan. SAMENWERKEN In een turbinefabriek die Nixon be zocht deed een arbeider genaamd Ti- khonof hem het denkbeeld aan de hand dat Russen en Amerikanen sa- i men de maan moeten veroveren. Nixon was het daar mee eens. „We moeten alleen voor vreedzame doeleinden sa- menwerken" reageerde de Amerikaan- I se bezoeker. De arbeiders applaudis seerden vriendelijk voor hun gast. Ook op de werf waar de Lenin wordt ifgebouwd was de ontvangst bepaalo 'eestdriftig. Het schip komt in okto ^er in de vaart, kreeg Nixon te horen Tegen een groep arbeiders die he'" >mringde toen hij de Lenin verliet ze. ^Jixon: „Veerljg mijl scheiden Alask? /an de Sowjetunie. Wij moeten het ijs oreken Dit schip kan dat doen. ïk kom nog eens terug". Ook het paleis Tetrodvorets, buiten Leningrad, werd met een bezoek ver eerd. De tuinen waren vol vakantie gangers die Nixon en de zijnen opge wekt begroetten. De fonteinen spoten lustig, zo lustig zelfs dat een deel van Nixons gevolg Amerikanen en Rus sen er een nat pak van overhielden. Hier en daar zijn de fonteinen namelijk op verborgen plaatsen opgesteld in de tuinen van het paleis, dat een imitatie is van het kasteel van Versailles. Intussen deden maandag in Moskou en Leningrad geruchten de ronde dat premier Kroesjtsjef mogelijk nog dit jaar een bezoek zal brengen aan de Verenigde Staten. Dat zou op te maken zijn uit opmerkingen van vice-president Nixon. Eigen nieuwsdienst GENÈVE De grootst mogelijke mate van geheim zinnigheid omringt sinds maandagochtend hetgeen er in Genève wordt behandeld. Het enige wat met zekerheid bekend is geworden is dat de posities van de beide partijen opnieuw zullen worden be paald. Tijdens een langdurig onderhoud hebben de minis ters besloten hun laatste voorstellen op papier te zetten op de wijze waarop zij aan vaardbaar worden geacht voor de tegenpartij. Woens dag zullen die voorstellen dan worden uitgewisseld. Dit is besloten op voorstel van de Britse minister Selwyn Lloyd, over wiens verdere poging om de confe rentie door de impasse te loodsen niets bekend is geworden. BETERE SFEER De sfeer scheen gisteren wat beter te zijn dan de vorige dagen en span ning zat er niet langer in de at mosfeer. Van een bepaald optimisme is nog geen sprake, maar de vrees voor een abrupt einde van de con ferentie is verdwenen, ook al als ge volg van de wijze waarop de Ame rikaanse vice-president Nixon in Moskou is ontvangen. De Russische delegatie zal onge twijfeld bij het uitwisselen van de standpunten opnieuw naar Voren ko men met haar voorstel van 19 juli en het Westen zal het plan van 16 juni weer ter tafel brengen. De hoop bestaat echter dat van weerszijden net zoveel water in de wijn gedaan zal zijn, dat de conferentie voor al gehele mislukking wordt behoed. NIEUWE MIDDELEN Het onderhoud werd later in de avond gevolgd door een besloten ver gadering van de ministers van bui tenlandse zaken van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Britannië en de Sowjetunie zonder de vertegen woordigers van Oost- en West-Duits- land. Zij kwamen overeen, nieuwe middelen te zoeken om de impasse te doorbreken en blijkbaar is toen besloten het eens te proberen door alles op schrift te zetten en aan een nieuwe beschouwing te onderwerpen. De meningsverschillen tussen Groot-Britannië aan de ene kant (dat vindt dat een topconferentie in elk geval de moeite van het houden waard is) en de Verenigde Staten en Frankrijk anderzijds die van mening zijn dat op de Geneefse con ferentieeen rede lijke basis moet zijn gelegd eer men tot het houden van een topconferentie kan overgaan zijn nog niet opgelost. Wel hebben Selwyn Lloyd en zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter er gisteren in het geheim over gesproken. GROTE DRIE Stellige geruchten willen dat het Westen zelf een topconferentie wil houden, onafhankelijk van de vraag of een topconferentie met de Russen plaats zal hebben. In september of, zo het te Genève msi gaat, in augus tus, zouden Elsenhower, Macmillan en de Gaulle elkaar in Parijs ont moeten. Op die confe2'entie zou in de eerste plaats een gemeenschappe lijke politiek moeten worden ont worpen voor een eventuele topcon ferentie met Kroesjtsjef. Verder zou den er de meningsverschillen uit de weg moet enworden geruimd die tel kens in het Westelijke kamp opdui ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1