BRITTEN WILLEN REDDERS IN^;;— NOOD ZIJN Alleen zaken doen met Kroesjtsjef Prestige vergroten door in Genève in te grijpen op de Veluwe de koop toe Fietser overleden na botsing met paard ZWEEFTUIG SCHEERDE HET KANAAL De Bilt: Kans op een bui EEN EUROPESE UNIVERSITEIT Bijna badrecord ruzie gemaakt Kwade kans op geen sprake van Kroesjtsjef en Nixon: olie op de golven voet van rem op gaspedaal auto in singel PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vijftien maal brand bij Apeldoorn Kloof nauwer Onenigheid Balans Luchtvaartdelegatie uit Australië komt praten ZES DODEN IN HET VERKEER Twee uur Gejuich Welkom „Niets bijzonders" zeggen Russen ONDER DE TREIN NAAR DE VRIJHEID Herter steekt Berlijn hart onder de riem Utrechtenaar roofde op Antwerps station Regen in ver verschiet Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2433; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 1 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4315 Maandag 27 juli 1959 Van onze correspondent LONDEN Van Britse zijde zal vandaag een laatste poging worden ondernomen om de Geneefse conferentie van algehele mis lukking te redden. Het is tevens een poging om een topconferentie te laten doorgaan in weerwil van de bezwaren die Frankrijk en de Verenigde Staten daartegen koesteren. De Britse regering wenst namelijk een topconferentie, ook wanneer Genève geen of slechts zeer geringe resultaten afwerpt, terwijl de Verenigde Staten en Frankrijk alleen aan een topconferentie willen deelnemen wanneer de conferentie van Genève daartoe een redelijke basis schept. De afgelopen twee dagen heeft de Britse minister van buitenlandse zaken te Londen overleg gepleegd met premier Macmillan en er is be sloten dat Lloyd vandaag een poging zal doen om: 1 de conferentie weer op gang te brengen; 2 daardoor het Britse prestige te ver- groten tot het peil van onmiddellijk na het bezoek van Macmillan aan Kroesjtsjef; 3 de Verenigde Staten en Frankrijk te bewegen in te stemmen met het hou den van een topconferentie, onafhan kelijk van de resultaten van de Ge neefse besprekingen onder het motto dat er alleen met Kroesjtsjef zelf zaken zijn te doen. De kans dat daardoor opnieuw on enigheid in het Westelijke kamp ontstaat, neemt de Britse regering op de koop toe. De eerste Amerikaanse reacties op het Britse voornemen waren reeds on gunstig. Het Britse standpunt is dat op de Ge neefse conferentie de kloof tussen Oost en West steeds nauwer is geworden en dat men reeds op grond van dat feit alleen een topconferentie kan houden om te trachten, de kloof nog nauwer te maken zodat er ten slotte een brug over kan worden geslagen. Vandaag zullen Lloyd en Gromyko sa men lunchen ,en de Britse minister zal proberen zijn Russische ambtgenoot te winnen voor een tijdelijke regeling voor de moeilijkheden inzake Berlijn. De hoofdpunten daarvan zijn: 1de sterkte van de geallieerde strijd- Eigen nieuwsdienst Eigen nieuwsdienst APELDOORN De sinistere „hij", de pyromaan naar wie de Apeldoorn- se politie nu al dagen lang speurt, heeft zijn luguber handwerk ook het weekeinde niet laten rusten. Omdat er weinig wind was heeft hij gelukkig geen ernstige schade kunnen aanrich ten. De Veluwse bosbrandweer moest vijf tien maal uitrukken. Op vijf plaatsen liefst brak er zaterdagmorgen vlak na elkaar brand uit in de buurt van het Veluws eiland bij Beekbergen. De man nen van de bosbrandweer nemen als vast staand aan, dat „hij" hier weer aan het werk is geweest, evenals gistermorgen tussen Kootwijk en Assel. Daar brandde het bos opeens op drie plaatsen tegelijk. Over de hele Veluwe verspreid kwamen er gisteren verder nog wat kleine brand jes voor. die snel waren geblust: in de buurt van Beekbergen, Wolfheze en Hoenderlo, tussen Elspeet en Uddel en tussen Elspeet en Sta ver den. Voorts braken er nog branden uit bij Tilburg (25 hectare bos), Groesbeek (vijftien hectare hei) en Roggel in Limburg (tien hectare bos). De arts mevrouw E. A. C. van den BurgGrijm uit Leiden is gistermorgen omgekomen bij een brand in Katwijk aan den Rijn. Haar vijftienjarige zoon kon via een raam worden gered. Hij liep wel zeer ernstige brandwonden op. Zij logeerden bij de familie Cox, die 'in het recreatiegebied De Pan van Per- sijn een verbouwde boerderij bewoont. Door vuur verrast De brand brak vroeg in de morgen uit. Door welke oorzaak is nog niet bekend. Het hele huis stond al gauw in lichterlaaie. De Katwijkse brandweer kon niet veel anders doen dan zorgen dat het kurkdroge bosterrein om het huis geen vlam vatte. Het hele huis was gelijkvloers. Mevr. Van den Burg moet in haar slaap door het vuur zijn verrast. Aan de Buiksloterweg in Amsterdam- Noord is zaterdagmiddag een huis uit gebrand. Het vuur is ontstaan in een keuken op de eerste verdieping, terwijl de huisvrouw beneden met de bakker aan het praten was. IN FLORENCE! BRUSSEL (ANP). De zes minis ters van de Europese Economische Gemeenschap en Euratom hebben overeenstemming bereikt over de stichting van een Europese universi teit, die, volgens de Italiaanse minis ter Pella, in Florence zal worden ge vestigd. De universiteit zal geleidelijk alle leervakken gaan omvatten. De nadruk zal worden gelegd op de studie in na tuurkunde en kernenergie. Naar het oordeel van de Nederlandse regering zal grote voorzichtigheid moe ten worden betracht met het vestigen van een Europese universiteit. Minister Cals verklaarde na afloop van de ver gadering van ministers, dat er voor moet worden gewaakt dat een onder wijsinstelling onder het beheer zal ko men te staan van een politiek-economi- sche instelling. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het luxebad in Sche- veningen heeft zaterdagmiddag om drie uur de honderdduizendste bezoekster geboekt mevrouw Swagerman uit Ca- sablanca. Het hittegolfrecord van de zomer 1947 5L2P een ™eek na geëvenaard. In 1955, 1957 en 1958 kwam de honderdduizend ste medio augustus. In 1956 en 1954 kwam het zelfs in het geheel niet zo ver. MOSKOU. van vrijdag een ruzie? Geen sprake van. Zij was direct, openhartig en hard, maar bepaald niet vijandig." Met deze verklaring probeerden pre mier Kroesjtsjef en de Amerikaanse vice-president Nixon zondag de in druk weg te nemen, dat hun inmid dels berucht geworden twistgesprek van vorige week vrijdag op de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou een hooglopende ruzie is geweest en dat zij zich beledigd zouden gevoelen door eikaars forse opmerkingen. Vrijwel de gehele dag zijn Nixon en Kroesjtsjef zondag bijeen geweest in en rond het buitenhuis van de Rus sische premier, 50 kilometer ten westen van Moskou. Zaterdagavond hadden ze al samen gedineerd in de Amerikaanse ambassade. Alle belang rijke problemen die er tussen hun beide landen bestaan passeerden bij hun geheime besprekingen de revue. Niet beledigd Na een boottochtje op de Moskwa en het overleg van zondagmiddag ont vingen Nixon en Kroesjtsjef zondag middag enkele Amerikaanse en Rus sische journalisten. Aan hen lieten zij weten dat ze vrijdag alleen maar wat fel gediscussieerd hadden. Kroesjtsjef die een licht sporthemd aan had vroeg Nixon op een gegeven moment: „Hebt u zich beledigd gevoeld?" „Nooit", was het antwoord van de vice- president der Verenigde Staten. Later verklaarden journalisten die de beroemde discussie van de twee man nen hadden bijgewoond, dat Nixon beslist geïrriteerd was door Kroesjt- sjexs onbeschaamde gepoch over Rus- lands militaire kracht. Een paar maal liep zijn gezicht rood aan! De heer Kroesjtsjef en ik hebben echte en oprechte verschillen van mening, maar wij zijn in dit opzicht gelijk: wij zijn allebei van eenvoudige komaf en hebben de gewoonte om direct te spreken en niet langs omwegen," zei Nixon gisteren. „Wij beiden geloven dat dit de manier krachten in Berlijn wordt gelimiteerd en de troepen zullen geen kernwapens of raketten tot hun beschikking hebben. sy In West- en Oost-Berlijn worden de propaganda en de subversieve acti viteit aan banden gelegd, o Het akkoord over Berlijn zal een aanzienlijke tijd geldig blijven en in die periode zal het gehele Duitse vraagstuk in behandeling worden ge nomen. A Gedurende de pogingen om het Duitse vraagstuk op te lossen zullen de wes telijken, net als nu, vrij toegang tot West-Berlijn hebben, r Slagen die pogingen niet onmiddellijk, zoals te verwachten is,-dan zullen de Russen toch geen eenzijdige maat regelen nemen om West-Berlijn te isoleren en de Westelijken uit de stad te bannen. In dit laatste punt ligt de bron van onenigheid in het Westelijke kamp. Frankrijk en Amerika wensen dat de status van het Westen in West-Berlijn door de Sowjet-unie wordt geëerbiedigd tot het ogenblik dat er geen Duits vraag stuk meer bestaat terwijl de Britse regering reeds genoegen wil nemen met de Russische verzekering dat er niets tegen het Westen zal worden onderno men zolang er nog wordt onderhandeld. Het gevolg daarvan zal kunnen zijn dat de Russen, in geval van afbreken van die onderhandelingen de Westelijken plotseling de toegang tot de stad ont zeggen. Dat willen Parijs en Washington tot elke prijs voorkomen. De Britse regering is zich bewust van het feit dat de Geneefse conferentie niet eindeloos kan duren en daarom zal zij de Russen voorstellèn, te beginnen met opstellen van een lijst van punten waar over men het wél 'en waarover men het niet eens is kunnen worden. Die lijst zou dan in eefi slotcommuni- quééé vermeld worden. Êen topconferen tie zou dan de oplossing moeten brengen over de punten waarover de ministers het nog niet eens zijn geworden. Helaas zijn dat de belangrijkste, zoals een Frans diplomaat gisteren opmerkte toen hij twijfel uitte aan de waarde van het geen minister Lloyd vandaag gaat pro beren. SCHIPHOL (ANPi. Op Schiphol is gisteren een Australische luchtvaartdele gatie aangekomen, die in Den Haag verscheidene luchtvaartproblemen zal bespreken. Welke, dat wilde de leider van de delegatie, de heer D.G. Ander son, niet zeggen. Hij verklaarde slechts dat het in ieder geval niet ging om een Australische luchtlijn op Amsterdam. De heer Anderson is directeur-gene raal van de Australische burgerlucht vaart. Hij was ook leider van de Austra lische delegatie bij de ondei'.iandelingen vorig jaar februari en maart in Mel bourne over de landingsrechten van de KLM in Australië. Die besprekingen ble ven toen zonder resultaat. Eigen nieuwsdienst iter plaatse. Zijn vrouw, die op de duo zat, werd licht gewond. C Het zweeftuig nadert Dover. Een revolutionaire proefvlucht is gelukt: in twee uur over het Kanaal. Op onze eigen telefoto ziet u op de achtergrond de krijtrotsen van Dover. Van onze correspondent LONDEN Precies vijftig jaar na de eerste vlucht over het Kanaal van Blériot in een primi tief vliegtuigje heeft de invlieger van Saunders- Roe die overtocht ge maakt in een toestel, dat een geheel nieuwe ont wikkeling in de lucht- en zeevaart kan inluiden, het zweeftuig. Zaterdag in alle vroeg te zette Lamb zijn toe stel na een voorspoedige tocht van twee uur en drie minuten in Doner neer. Drie passagiers, twee meer dan tijdens de proefvluchten, maakten deze nieuwe pionierstocht mee, onder wie de ont werpers van het zweef tuig, Cockerell, en een ingenieur van Saunders- Roe. Toen de vier mannen twee van hen hadden de tocht als „ballast" meegemaakt op het kiezelstrand van Dover waren uitgestapt dropen hun felgekleurde olie- pakken van het sproei- water. Een grote menig te vakantiegangers be groette hen met geest driftig gejuich. Midden op het Kanaal, vertelde Cockerell, was de zee ruw geweest, maar het zweeftuig had de tocht zonder moeilijkhe den volbracht. Alle schepen in de ha ven van Dover lieten hun sirenes loeien toen het zweeftuig, vlak over de golftoppen scherend, de kust had bereikt. Cockerell maakte met Lamb de tocht in de ca bine mee. De twee an dere mannen stonden tjj dens de overtocht buiten- op. (Zie verder pag. 7) Boerderijen In het Drentse dorp Wachtum zijn zaterdagmorgen twee oude Saksische boerderijen afgebrand. Ze dateerden uit de zeventiende eeuw en hadden bijzon dere architectonische waarde. De boerderijen lagen op twintig meter afstand van elkaar. De brand ontstond door een petroleumtoestel in de woon keuken van een van de boerderijen. Ver scheidene dieren kwamen in de vlam men om. Een derde, meer dan drie eeuwen oude, boerderij brandde af in De Beem- ster. Het was de oudste in de polder. Ook hier greep het vuur zo snel om zich heen dat er vrijwel niets kofi worden gered. ROME (A.P.) De Italiaanse film fotograaf Giovan Poletto ligt in een ziekenhuis te Rome om te herstellen van verwondingen tengevolge van een geweerschot, dat Sophia Loren zater dag van dichtbij op hem heeft gelost. Sophia Loren moest tijdens een opna me voor de film Oly.mpia een geweer af vuren uit het raam van een kasteel. Zij merkte daarbij de fotograaf niet op, die vlak voor het raam stond. Het geweer was met losse patronen geladen, zodat de man er met brandwonden aan arm en borst afkwam. zat, werd licht gewond. vitrinpc pplpsd Zp kunnen dus nu al- D l LAREN - De 68-jarige heer W. Ko- Op de Schulpweg in Rotterdam is de ReiS Vail CieTtlff HUI' irio t ov/-.»-. riPTt-ieniariffe .Tan F. van den Engel nit. VJ Op de Amerikaanse tentoonstelling MOSKOU (Reuter, AP) Het hele weekeinde is het op de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou bijzonder druk geweest Men had erop gere kend dat er vijftigduizend mensen per dag zouden komen. Geduldig wachtten beide dagen drommen mensen buiten de tentoonstellingshekken op hun beurt om naar binnen te gaan. Radio Moskou heeft zaterdag inter views uitgezonden met Russen die de expositie hebben gezien. Niets bijzon ders vond een technicus, behalve de auto's maar die waren volgens hem erg duur. Een andere bezoeker was nogal te spreken over het Amerikaanse speel goed hoewel het ook alweer „niets bij zonders" was. Een derde had zeer ori ginele foto's gezien. De Amerikaanse kranten op de ten- toonstellng zijn op Russisch verzoek in vitrines gelegd. Ze kunnen dus nu al- GOUDA. Een auto met vijf inzit tenden schoot gistermiddag in het vrii diepe water van de Blekersingel te Gouda, nadat hij zo hard op een er voor rijdende wagen was gebotst dat die over de kop sloeg, op haar dak nog twintig meter verder gleed en tenslotte tegen de huizen tot stilstand kwam. De enige man die bij dit gecompli ceerde ongeluk werd gewond, was de bestuurder van de over de kop gesla gen auto, de heer L. Hij kreeg een ge kneusde schouder. De bestuurder van de te water ge raakte wagen, de heer W., wist zich al gauw te bevrijden. Samen met de heer s. W. Barbier uit Den Haag, die net was komen aanrijden, bracht hij zijn vier passagiers, Engelse waterpolospelers, op het droge. De botsing volgde nadat W. voor een tegenligger zo krachtig remde dat zijn voet van het rempedaal schoot en op het gaspedaal terecht kwam. Eigen nieuwsdienst BERLIJN Zes uur lang is Chris tian Herter, Amerika's minister van buitenlandse zaken, zaterdag in West- Berlijn geweest voor een bezoek dat voornamelijk ten doel had de bevol king een steuntje in de rug te geven. Hij gaf de WeJtberlijners nogmaals de verzekering dat het Westen zijn ver plichtingen ten opzichte van de stad zal nakomen. Herter woonde enkele honderden meters van de sectorgrens met Oost- Berlijn een plechtigheid bij waarbij de Zeiten-Allee werd omgedoopt in John Foster Dulles-Allee, naar zijn vermaar de voorganger. Duizenden Berlijners juichten Herter hartelijk toe. Ook bij zijn aankomst op het vliegveld Tem pelhof was het bijzonder druk. Mevrouw Eleanor Dulles, een zuster van de overleden minister, was ook naar Berlijn gekomen voor de cere monie. is om met elkaar te discussiëren, al- teris uit Laren is daar zaterdagavond dertienjarige Jan F. van den Engel uit' TITfl (infinhflrtiP pn nirppt maar nnr»i I i Prtnrtnrfoal votoi'rlacfatinn/I mot viin fio'Ie I tijd openhartig en direct, maar nooit op jjet Zevenend door een galoppe- Poortugaal zaterdagavond met zijn fiets; vijandig." Land „„„„d „i onder een hem inhalende vrachtwagen Van onze correspondent ANTWERPEN. De loketbediende Hierop keken de twee staatslieden de Paard met fiets en al overhoop geva[ien en gedood. Hij fietste met zijn notities door die een Russische en een gei°pen. Hij werd zo ernstig gewond, moeder. maar zij weet ook niet hoe het Amerikaanse journalist hadden ge- dat hij later is overleden. kwam dat Jan is gevallen, maakt van hun verklaringen. Deze Het paard werd bereden door een vijf- in Oldenzaal is de twaalfjarige Frans gaven op de juiste wijze weer wat ze tienjarige boerenzoon. Met een paar an- Thijert op Reinink uit Deurningen zater- hadden gezegd, vonden ze. dere ruiters was hij van een feestrit op ciag onder een auto gekomen en gedood. weg naar huis. toen hij van een tractor afsprong en w <- Pas OD lachen De j?nSelui maakten er een wedstrijdzonder uit te kijken de weg overstak om ^^ntw^rpen kreeg in de nacht van ras UfJ, menen van wie het eerste thuis zou zijn Een een ijsje te kopen. te Antweipen Kieeg m ae nacm van Met allerlei grapjes en boertige opmer-1 van de ruiters kon toen zijn paard niet kingen van Kroesjtsjef probeerden de!meer.m bedwang houden. Het dier ging i\T* _L Rus en de Amerikaan telkens de over m een woeste galop, helemaal links IN 1X011 fifdcll OOK prdtCIl journalisten ervan te overtuigen dat I JJ.an de .we§ en rende zo op de heer g? er geen wolkje aan de lucht was. Toen Koteris m. PrioKp iPlllpr^ het tweetal voor de fotografen po- Tussen Dinteloord en Stampersgat zijn seerde porde Kroesjtsjef Nixon in de zaterdagnacht twee sold'aten op een mo-> MOSKOU (Reuter) Na zijn bezoek zij en riep „lachen, anders zeggen ze tor verongelukt. Eé"h van hen, de twin- aan de Sowjetunie gaat de Amerikaan dat we ruzie hebben gehad!" tigjarige J. W. Wolf uit Ubbergen. kwam se vice-presidènt Nixon nog enkele da- Acht keer liet de Russische premier om het leven. De andere werd ernstig gen naar Polen. De Verenigde Staten stoppen tijdens de boottocht op de gewond. Het is nog niet bekend wie de hechten veel belang aan zijn contact Moskwa om de handen te schudden motor bestuurde en wat er is gebeurd, i met de Poolse leiders, zo is zondag in van^ zwemmers „Onderdrukte men- De 54-jarige heer D. Horstman uit Washington te verstaan gegeven, sen", zei hij schaterend van de lach Ermclo is zaterdagavond door een per- Nixon is de eerste hoge Amerikaanse tegen Richard Nixon. sonenauto gegrepen en gedood, toen hij functionaris die een der Oosteuropese Dit is de achtste keer dat u gestopt wilde oversteken. vazalstaten bezoekt vrijdag op zaterdag een klant, die een in een krant gewikkelde baksteen van onder zijn colbertje haalde en daarmee het loketraampje aan diggels sloeg. De man graaide daarop het voor de hand liggende geld weg. - 0 De loketbediende raakte door de glas scherven aan handen en armen gewond en viel in onmacht. Toen hij enkele mi nuten later weer tot bezinning kwam, zette hij nog een achtervolging in, maar ie overvaher was niet meer te zien _w De mobiele brigade van de politie zet- rijtuig 73-58, vrijdag te daaroo een aantal straten af en om avond om 21.33 uur half zes 's ochtenó's zag zij een man lo- lieten zij zich ver oen die aan het signalement blauwmoeid, vervuild en hemd en khaki broek beantwoordde, i versmacht van de DEN HAAG. Op het Haagse hoofd bureau van politie verblijven drie Zuid- slaven die een uniek record op hun naam hebben staan: een clandestiene treinreis van ruim dertig uur rijden en misschien nog een uur of negen wachten onder de vloer van de Zuid- slavië-express- Donderdagmorgen bij het krieken van de dag kropen de drie mannen op het station van de Zuid- slavische kustplaats Ryeka tussen de accu's van het N.S. hebt U mist nooit een kans om pro- Op de Schermerdijk onder Ursum is Polen heeft sinds 1956 een zekere ma- Hij werd gearresteerd. De loketbedien- dorst op het station paganda te maken, reageerde Nixon de zestigjarige heer P. H. Schipper vrij-1 te van onafhankelijkheid van de Sowje*- herkende hem als zijn overvaller. Staatsspoor in Den ten slotte. „Njet, njet", diende de dagavond laat met zijn bromfiets geval- unie verworven. Washington, dat Polen Hot was de Utrechtenaar E.W. Haag weer uit hun schuilplaats zakken. Wat de drie man nen tot de merk- Russische premier hem van repliek, j len omdat hij schrok van de claxon van daadwerkelijk steunt in de vorm van „ik maak geen propaganda, ik verteleen hem achterop rijdende auto. Hij liep I voedselleveranties, hoopt dat Nixons de waarheid." leen schedelbasisfractuur op en overleedbezoek een ruggesteunfje zal zijn. Vreemd was dat W. het weinige ge stolen geld niet op zak had. Wellicht opereerde hij met een medeplichtige. Hoofdconduct-eur A. van Andel: .schoonmakers. Wachtmeester B. Lammerlink wijst bij een rijtuig van het zelfde type als waar mee de Zuidslaven clandestien naar Nederland zijn gereisd, aan waar zij zo'n anderhalf etmaal hebben gezeten. waardige treinreis heeft bewogen, is nog een raadsel. Zij spreken slechts hun 1 moedertaal en de vreemdelingendienst van de Haagse politie zal pas vandaag I via een tolk met hen kunnen spreken. Voorlopig' neemt iedereen aan dat de drie verstekelingen om politieke redenen hun vaderland ontvluchtten en nu asyl willen vragen. Met veel kunst- en vliegwerk is de politie aan de weet gekomen dat zij vermoedelijk 18, 24 en 30 jaar oud zijn en dat een van hen naar Canada wil emigreren. Het is vrijwel zeker dat ten- minste een van de drie spoorwegemployé is, want slechts een ingewijde in het spoorwegvak heeft de ingenieuze ont vluchting kunnen bedenken. De andere man heeft met een fantasierijk gebaren- taaltje laten weten dat hij chauffeur is- I AMSTERDAM. De baldadigheid viert hoogtij in de westelijke tuinstad van Slotermeer Dezer dagen sloten 4 op- geschoten jongens de jongste was veer- tien, de oudste negentien een wedden- 1 schap af, wie van hen een steen door een grote spiegelruit van een warenhuis zou durven gooien. Die van veertien won. JL Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond or- 23.15 uur. Vrij veel bewol king met plaatse lijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot ma tige wind, voor namelijk tussen oost en zuid. Warm weer. MIESJE: Toch liever maar geen buitje. 28 juli: Zon op 04.54; zon onder 20.38; maan onder 14.24. Onze weerkundige medewerker: Voor het eerst sedert meer dan een week heeft het zin om over regen te praten, want de kans op een bui begint nu toch wel groter te worden. Het gebied van hoge druk boven de Noordzee is in be tekenis afgenomen, een depressie bij Ierland is opgerukt en heeft daarbij koelere lucht, waarin buien voorkomen in beweging gezet. Deze lucht wordt voorafgegaan door een zone, waarin het tot on weersbuien is gekomen, zoals gis teren in Engeland het geval was. Ook in Duitsland heeft het plaatse lijk geonweerd evenals in Zuid- Frankrijk. Daar was het dan ook overal smoorheet; temperaturen tot boven dertig graden zijn daar gemeten. In ons land was zaterdag 26 graden en zondag 28 graden de hoogste tem peratuur; zij werd alleen in het zuidoosten gemeten. Dicht aan de kust werd zaterdag 20 en zondag 22 graden bereikt. Door de veranderingen in de ver deling van de luchtdruk begint er dus kans op een bui ook bij ons te komen, maar dat er nu regenweer in de situatie zit leek gisteravond nog niet waarschijnlijk. Daarvoor zal alles nog wel te plaatselijk blij ven. In de temperatuur is vandaag nog niet veel verandering te ver wachten. Het bljjft dus nog warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1