Folkloristisch festival vol kleuren en ...geuren Caballero BBIS36-» „Schrik van de buurt" sloeg met een pook" door Zeeland Zeeuwsch Dagblad Middelburg tv as een internationale stad" Ringrijdenin sjezen trok honderden toeschouwers STANDWERKERSCONCOURS OP WEEKMARKT VAN OOSTBURG Meisje móést het water in Vrijdag 24 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Visserijdagen r\E gemeente Breskens had graag Zoekt U iets beters? Vuur sloop langs bermen en over akkers TEVREDEN Prijsuitreiking Ds. A. C. Sonneveldt overleden Zendingsarbeiders gerepatrieerd Huisvesting COJO op Smidsbolwerk Mid denstandsexamen GEREFORMEERDEN EN HERVORMDEN IN LIMBURG Wordt U gekweld MEJ. DUINKERKE 35 JAAR BIJ KLEUTERS Ongeval op bouwwerk POLITIERECHTER MIDDELBURG Kandidaat J. de Vries keert terug naar Zeeuwsch Vlaanderen Vergoeding zoutschade 4 Protestants-Christelijk ontwikkelingskern willen worden. Het is niet gebeurd en dat betreuren wij. In deze Zeeuwsvlaamse plaats zit men echter niet stil. Jaarlijks wordt een visserijfeest georganiseerd en daardoor tracht men in brede kring belangstelling voor de beteke nis van Breskens als vissersplaats te wekken. Het is een voortreffelijk initiatief. Heeft Yerseke zich op deze wijze in de afgelopen jaren ook niet keer op keer in het centrum van de publieke belangstelling geplaatst? Breskens wil ook naam krijgen. In Zeeland, in het buitenland, in Neder land en vooral ook in Den Haag. Men moet immers heden ten dage in rege ringskringen bekendheid genieten. Breskens wil echter niet op ruime schaal in de belangstelling staan, want men heeft voor de visserij- dagen de data 14, 15 en 16 augustus gekozen, dus ook een zondag. Op die zondag vindt het hoogtepunt van de feesten plaats, heeft men ons gisteren verteld. Dat wil dus zeggen, dat een groot deel van het publiek dat naar Breskens zou kunnen komen, dat niet: gaat doen. Dat wil ook zeggen, dat een belangrijk deel van de Neder landse pers geen aandacht zal beste den aan het op de zondag te houden feest. Wij zullen nu over de ontheiliging van de zondag door het houden van een feest op die dag niet schrijven. In de gemeenteraad van Breskens die tweeduizend gulden subsidie heeft verleend voor de festiviteiten zijn de principiële bezwaren naar voren gebracht. Alleen dit: de caféhouders in Bres kens hebben misschien direct voor deel van het visserijfeest op de zon dag, maar de Breskense gemeenschap schiet naast de roos. Advertentie gaat natuurll|k mee... mui HKUin- M TOFffffAMIEKER Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANT! KWALITEIT) De droogte brengt groot brandge vaar met zich niee. In diverse plaat sen in Zeeland moest de brandweer gisteren gealarmeerd worden. Enkele bermbranden zijn waarschijnlijk ver oorzaakt door het wegwerpen van brandende sigarettenpeukjes. Een waarschuwing om Eiiterst voorzichtig te zijn met vuur is zeker niet over bodig. De landbouwer A. Dobbelaere te Biervliet .stak gistermiddag op zijn ak ker wat stro in brand. Het vuur zette zich echter voort over het stoppelveld naar een oude geul, die vol brandbaar materiaal lag, o.a. takken en droog gras. Er bestond groot gevaar dat een ln de nabijheid staande schuur een prooi van de vlammen zou worden. De brand weer uit Hoofdplaat Biervliet heeft geen brandweer, maar de raad heeft besloten een spuit aan te schaffen werd gea larmeerd. Het enige water, dat in de omgeving werd aangetroffen, bevond zich in de waterput van de boerderij. Die heeft men toen maar leeggespoten en het restant van het vuur werd met schoppen en takken uitgeslagen. Tegen half vijf gistermiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in het gras van de buitendijk van de Zimmer- manpolder te Rilland. Binnen zeer korte tijd was driehonderd meter van de dijk zwart geblakerd. Toen had de brand weer met takken het vuur geblust voor de vlammen de palenrijen hadden be reikt. Er was geen water in de om geving. In Waarde wild'e gisteren de landbou wer Dijl aan de Hoofdstraat de sloot kant schoonbranden. Dat is dan ook ge beurd. maar het vuur werd door de wind in zo hevige mate aangewakkerd, dat een perceel gerst gevaar liep in vlammen op te gaan. De brandweer bluste ook hier het vuur. In Terneuzen heeft de brandweer gis termiddag met drie stralen uit de ne velspuit een bermbrand op 'het Oostelijk Bolwerk achter de watertoren geblust. Oorzaak van de brand is onbekend. Van een onzer verslaggevers 1DDELB VRG Het ene oog half dichtgeknepen, de rech terhand-stijf om de lans geklemd, tot in de diepste vezelen geconcen treerd, zo stormden de boerinnen in hun kunstig met bloemen ver sierde huifkarren de ring tege moet. De geppavoiseerde paarden draf den dat het een lieve lust was, gemend door de boer, die ditmaal werkeloos mocht toezien hoe zijn gade de ring met de lans doorstak, óf en dat gebeurde niet weinig d elans de lucht in prikte. De folklore bloeide, het eeuwen oude Walcherse volksvermaak, het ringrijden in sjeesjes. De echte keien in rienkrieë" grijnsden wat om die sjeesjes, „da's rieë voor de vrouwe maar niettemin, ze vonden het een feest. Een fes tijn, dat telkenjare zich weer af speelt op het Middelburgse Mo- denwater en dat ook ieder jaar weer meer publiek trekt. De folkloristische dag te Middelburg trok gisteren nr/ meer belangstelling dan verleden jaar en toen was 't al enorm druk. Tientallen Belgische bus sen, bemand met talrijke enthousiaste zuiderburen, reden gistermorgen de nau we Middelburgse straten in. Honderden automobilisten uit België, Frankrijk, Duitsland en zelfs Engeland volgden hun voorbeeld en last but notieast was er nog de grote schare Nederlanders, die behalve de donderdagse markt ook het folkloristische festival wilde bezoe ken. Middelburg geleek terecht een in ternationale stad. De Zeeuwse boer, het beroemde „kaasbolltjq" schuin op het hoofd, botste er tegen een lichtvoetige Brusjsische dame; een Engelse juf ver giste zich in een „Zebra"'en overstelpte een ijlings toegeschoten agent met een stortvloed „O, Fm sorry's". En een marktkoopman agent zich met een rtij marktkoopman wees een Antwerpse ma dam de weg naar de ,,Miniatuur"e, ,,da zó zó schoon moe wéze Middel burg was een gonzende bijenkorf. Dc mannen van de folkloristische vereniging, ze kunnen tevreden zijn. De heer P. Brasser van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging stak zijn op gewektheid dan ook niet onder stoelen of banken. Integendeel, hij propageer- zijn geliefde sport voor de microfoon als geen tweede, deed zo tussendoor nog een beroep op de talrijke schui- felaars de collecte te steunen en was er voorts getuige van dat de keien'' in klederdracht op hun „paerden" de eer veri folkloristisch Walcheren hoog hielden. De heer A, P. v. d. Kamer van de WV zag met welgevallen de honderden toeristen de Zeeuwse hoofd stad binnenstromen, de heer F. B. den Boer van de Stichting Nieuw Walche ren glunderde omdat de Miniatuur" ook gisteren weer tot 4000 bezoekers kwam en de heer J. Dronkers van de middenstandsvereniging Handelsbe lang ten slotte kon een grotere omzet bij de winkeliers verwachten. Er ble ven natuurlijk altijd wensen. Zo waren er Middelburgers, die het verstandiger zouden vinden de ringrijderijstrijdper- ken naar het Abdijwplein te laten ver huizen, omdat de toegang tot „Minia tuur" dan beter zou worden. Maar overigens is elke belanghebbende in ruimste zin des woords aan zijn trek gekomen. .Schone Pferde", zei de Duitser, die wild op paarden als ie is even vap Domburg was overgekomen. Hij ontpopte zich als een kenner en genoot, zoals zovele vreemdelingen gisteren genoten. En niet alleen van de wed strijden zelf, ook van de tijdens het middaguur gehouden optocht door de binnenstad. Ringrijders te paard, ge volgd door een muzikale escorte van het muziekkorps EMM uit Serooskerke, openden de stoet, die verder bestond uit oud-Zeeuwse huifkarren, melk- en menwags, versierde sjezen en nog eens ringrijders te paard. Overal stond het publiek rijen dik. Hoe groot de belangstelling voor het Middelburgs folkloristisch festival wel was, bewijzen de mededelingen van de plaatselijke VVV. De gehele dag door en ook de dag ervoor vroegen talrijke toeristen inlichtingen over hotelaccom modatie en logies. „Gaat het in dit tempo door," vertelde ons gistermid dag een der empioyé's, „dan zien wij ons genoodzaakt vele mensen buiten Middelburg onder te brengen. Het personeel van de Provinciale Stoombootdiensten te Vlissingen kon den ook over de drukte meepraten. Van s morgens vroeg tot 's avonds Iaat is het in touw geweest om de files van vervoermiddelen over de Westerschel- de te brengen. In de Middelburgse schouwburg moch ten de beste rijders en rijdsters 's avonds de prijzen in ontvangst nemen. De heer A. Imanse, voorzitter van de midden standsvereniging „Handelsbelang" bracht evenwel eerst dank aan alle medewer kenden, waarbij hij niet kon nalaten op te merken, dat de Middelburgse midden stand zich niet van haar beste zijde heeft laten zien en soms zelf heeft tegen gewerkt. Hij hoopte, dat de midden standers tot het inzicht zouden komen, dat evenementen als deze toch ook voor hen van belang zijn. De heer Imanse bracht verder o.m. dank aan de politie voor de ondervonden medewerking. Burgemeester mr. Joh. de Widt zei het te betreuren, dat de klederdrachten, in Zeeland verdwijnen. Hij vond daarom gebeurtenissen als een folkloristisch festi val van groot belang voor de instand houding van een traditie. Ook de heer De Widt bracht hulde aan de politie die werkte met een veel te kleine bezetting. Op sommige momenten zat het verkeer immers volkomen muurvastToch is de commissaris er met zijn handjevol politiemannen weer uitgekomen. De heer De Widt reikte daarna de beker van de gemeente uit aan de winnaar van de sjezenwedstrijd, de equipe Langebeeke te Serooskerke. Mr. Terwoert, die eveneens een beker had geschonken, en de heer P. Brasser, voorzitter van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, spraken enkele woorden, waarna de totale prijsuitreiking plaats vond. De heer Brasser zei nog, dat willen evenementen als deze ten volle slagen, er toch eigenlijk middelen moeten zijn om deze te kunnen organiseren. Dit kan nu echt niet worden gezegd. Sjezen: 1. A. Langebeeke, Serooskerke, 78 ringen; 2. M. Koole, St. Laurens, 76 ringen; 3. A. Wisse, Middelburg, 75 r.; 4. Jac. van Wallenburg, Middelburg, 74 r.; 5. C. Meijer, Serooskerke, 72 r.; 6. S. de Croo, Veere, 71 r.; 7. C. Stroo, Souburg, 67 ringen; 8. Jac. Vos, Zoutelande, 67 ringen; 9. L. Adriaanse, Serooskerke, 65 r.; 10. Joh. van Wallenburg, Middelburg, 64 r,; 11. W. Melis, Gapinge, 63 r.; 12. P. Duvekot, Serooskerke, 61 rin gen; 13. G. Leendertse, Middelburg, 60 rin gen; 14. J. de Visser, Souburg, 60 r.; 15. C. Jobse, Koudekerke, 57 r.; Pollepel Jac. van Wallen burg, Middelburg. Aantal beurten 92, Ringrijden te paard: 1. W. Maljers, Veere 25 r.; 2. L. M. Minderhoud, Westkapelle, 24 r3. C. de Bruin, Vrouwenpolder, 23 r.; 4.' P. Poppe, Grijpskerke, 23 ringen; 5. J. Reijnierse Azn., Koudekerke, 22 r.; 6, P. Hoebeke, Nieuwland, 21 r,; 7. J. A. Lous, Oostkapelle, 17 r.; 8. P. Geertse, Grijpskerke, 17 r.; 9. D Coppoolse, 17 r.; 10. A. Vos, Biggekerke, 15 r.; 11. P. J. Cevaal, Ritthem, 15 r.; 12. Jac. Goedbloed, Gapinge, 14 r.; 13. J.' P. Reijnierse, Koudekerke, 13 r.; 14. L.' Verhage, Koudekerke, 12 r.; 15. P. Cop poolse, Aagtekerke, 10 r.; Pollepel L. Min derhoud. Westkapelle. Aantal beurten 30. Versiering (bloemist)*1. M. Koole, S't. Laurens, 61 p.; 2. A. Wisse, Middelburg, 55 p.; 3. A. de Nood, Veere, 54,5 p.; 4. La- bruyere, Middelburg, 53,5 p.; 5. R. Geljon, Vlissingen, 49,5 punt. Versiering (eigenwerk): 1. Joh. van Walle- burg. Middelburg, 63 punten; 2. W. Kosten, Middelburg, 60 p.; 3. G. Leendertse. Middel burg, 54,5 p.; 4. J. de Visser, Souburg, 51,5 p 5. Jac. van Wallenburg, Middelburg, 49 p. s-GRAVENHAGE. Naar hier ver nomen wordt is in Buenos Aires over leden ds. A. C. Sonneveldt, emeritus predikant van de Geref. Kerk te Bue nos Aires. Ds. Sonneveldt werd in Willemstad in 1880 geboren en was aanvankelijk hoofdonderwijzer te Brouwershaven.'Hij werd predikant op grond van artikel 8 der kerkenorde (singuliere gaven) en verbond zich op 1 januari 1911 aan de Geref. Kerk te Buenos Aires. Van 1915 tot 1926 is ds. Sonneveldt predikant geweest in Chabut (Patago- nië) waar zich een kleine gemeente van Zuid-Afrikaanse boeren van Neder landse oorsprong bevindt. In 1926 werd hij predikant te Bue nos Aires. Tegelijk nam hij echter zijn ambt in Chabut waar. Hij was redac teur van het kerkblad voor Zuid-Ameri- ka. Talrijke van zijn preken versche nen in druk. BAARN. Dezer dagen is in ons land aangekomen ds. P. J. Luyen- dijk, die meer dan 27 jaar in Indo nesië heeft gewerkt, eerst als missio nair predikant en sinds 1951 als do cent aan de theologische opleidings school op het eiland Sumba. Ds. Luy- endijk gaat nu met emeritaat. Met hetzelfde toestel kwam op Schiphol aan de heer D. Switser, die leraar was aan de ambachtsschool op Sumba. Alle leerkrachten van vreemde nationaliteit hebben Indone sië moeten verlaten. Reeds enige weken geleden is met de „Oranje" in Nederland aangeko men de vooraanstaande zendingsarts, dr B. Allaart, die na een lange In donesische diensttijd gepensioneerd zal worden. Advertentie VAN NEELE BESTELLEN! TERNEUZEN Drie jongens van een jaar of dertien gooiden in het zwem bad aan de Westsluis een twaalfjarig meisje in het water. Het meisje liep een hoofdwonde op. De knapen waren van plan het meisje in het diepe bad te gooi en, maar een onderwijzeres, die wist dat het meisje niet goed kon zwemmen, verbood hen dat. Doch in het ondiepe bad, waarin de jongens haar toen gooi-A. Meyaard, den, bleek het ook niet alles te zijn. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Ongeveer ander half jaar geleden werd in Middelburg een afdeling van de Ghristelijke Onthou ders Jeugd Organisatie opgericht. Reeds direct na de oprichting deed zich het probleem voor een geschikte gelegen heid te vinden om bij elkaar te komen. De eerste tijd genoot de C.O.J.O. gast vrijheid in !het C.J.V.F.-huis in de Spanjaardstraat. Dit was echter niet van lange duur. Na veel omzwervingen kreeg de C.O.J.O. de beschikking over een onbewoonbaar verklaarde woning aan het Smidsbolwerk. Thans zijn de altijd actieve C.O.J.O.- leden begonnen met de restauratie van deze woning. De grote kamer beneden zal worden ingericht als vergaderlokali teit, terwijl de bovenverdieping de bestemming krijgt van handenar- beidlokaal. Toen wij een kijkje namen waren de jongelui ijverig aan het werk.' Zij hanteerden de verfkwast, terwijl de dames zich verdienstelijk maakten met allerlei schoonmaakattributen. Het ligt in de bedoeling om dit geheel vernieuw de clubgebouw in september officieel in gebruik te nemen. TERNEUZEN. Voor het middenstands diploma zijn geslaagd: J. S. M. Bleijen- berg, St. Jansteen, J. M. Boogaard, St. Jansteen, J. J. de Booy, Lamswaarde, A. G. Contant, Schoondijke, mej. E. S. van Gelderen, Terneuzen, mej. G. H. M. J. Go vaert, Groede, F. W. Geysels, Schoondijke. P. F. Haes, Philipine, mej. K. J. van Herman, Hoek, J. A. M. Herrewegh, Lams waarde, J. de Kraker, Axel, mevr. S. P Manhoet-Meyer, Axel, C. A. Moens. Bier vliet, mevr. D. A. Clook-Hoek Roovack en mej. M. P. Notebaart te Breskens, mej. M. J. Jansen, Cadzand, mej. R. J. van Hulle en M L. de Paauw Sas van Gent, P. L. Jansen, Lamswaarde, P. J. M. de N. J. Lenhouts, en mej. J. S. Morel, Oostburg, D. W. Jurry, J. A var) Maale, mej. W. A. v. d. Male, A. L. Moerman Hoek mej. L. A. Kamoen. mej. M. J. van Mol, W. 'F. Nuyts, Westdorpe. P. A. Mey- aart, Axel. mej. S. M. van Kerkvoorde, H. J. van Lierde, F. S. Marteyn, IJzendijke, A de Keyzer. A. C. Lensen. Zaamslag, mej. M. E. J. Maas. Sas van Gent. G. J Kloosterman, M de Voet. Gres, H. C. de Koek, Vogelwaarde, J. P. de Koeyer. A. J. Mostert, Terneuzen. F. E. Krijger, mej. M J. L. de Maenhout, Sluis, M. D. Kos ter, Kapelle, J. L. Lensen, Sluiskil, W. F. Louret, Kloosterzande, J. W. v. d. Linde, Yerseke, J. P. Machnes. Boschkapeiie, P. Meyaard, 's Heer Hendrikskinderen, G. Post. Wolf aartsdijk. 's-GRAVENHAGE. Bij de kerke- raad van de Hervormde Gemeente van Weert is een schrijven ontvan gen van de Gereformeerde Kerkeraad1 van Roermond, waarin verzocht wordt om een samenspreking met het oog op de verhouding tussen Hervorm den en Gereformeerden, die naar het gevoelen van de Gereformeerde ker keraad niet is zoals een verhouding van broeders in Christus beho-ort te zijn. De Hervormde kerkeraad heeft met instemming van dit schrijven kennis genomen en besloten aan een dergelijk overleg mede te werken. De Gereformeerde Kerken hebben geen zelfstandige gemeente in Weert en de aldaar woonachtige gerefor meerden ressorteren onder Roermond Mejuffrouw L. Horstman te SAS VAN GENT is benoemd ais kleuterleidster aan de neutrale kleuterschool te TERNEU. ZEN. De heer C. Visscher te KRUININGEN behaalde te Middelburg het middenstands diploma en te Utrecht het diploma vak bekwaamheid schildersbedrijf. De collecte voor het Rode Kruis heeft in THOLEN 627,opgebracht. De rijkspolitie in DREISCHOR kan in lichtingen verschaffen over een vetspuit en een paar dameshandschoenen. Het fanfaregezelschap „Luctor et Emergo" uit DREISCHOR zal zaterdag op de muziektent van RENESSE een concert geven. De muziekuitvoering vindt plaats in het kader van de uitwisselingsconcer ten. De man, die alles wat groente heet, tot puree kon lijnhakken. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat kan baten waar andere falen. Laat U dus niet langer kwel len, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95 2,40 en 8,88. YERSEKE. Mej. S. Duinkerke vierde woensdag dat zij 35 jaar aan het kleuteronderwijs was verbonden. Mej. Duinkerke is hoofd van de her vormde kleuterschool „De Schelpjes". Leerlingen, bestuur van de school en oudiers kwamen in de school bijeen om d'e jubilerende onderwijzeres geluk te wensen. Ds. J. Reijenga en voorzitter E. Poel-man voerden het woord. Mejuf frouw Duinkerke kreeg onder meer een fototoestel en een lamp aangeboden. Een filmpje over het kleuteronderwijs 35 jaar geleden veroorzaakte veel vro lijkheid. AXEL. Bij de bouw van een silo voor de C.B.T.B. in het Sassing is de 52-jarige A. Dieleman bekneld geraakt tussen een betonmolen, die werd ge plaatst en een stapel hout. De borstkas van de man werd ingedrukt en in vrij ernstige toestand is hij naar het zieken huis te Sluiskil vervoerd. Zijn toestand was gisteravond naar omstandigheden redelijk. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Met de eer ste verdachte die gistermiddag voor de politierechter, mr, P. van Empel verscheen, was wer kelijk geen huis te houden. Het betrof hier de Arnemuidense een-en-zeventigjarige vrouw J. M.-M., die de „schrik van de buurt" heet te zijn. Half april kwam het in Arnemuiden tot een ruzie tussen deze vrouw, die een ernstige zenuwpatiënte is, en een buurvrouw. Op een gegeven Advertentie VAN NELLE BESTELLEN! (Advertentie) VAN NELLE BESTELLEN! Eigen nieuwsdienst OOSTZAAN Kandidaat J. de Vries, hulpprediker te Oostzaan, keert naar z(jn geboortestreek terug. Op 30 november 1930 werd hij geboren in de Gereformeerde Pastorie van Schoondijke, in november van dit jaar zal hjj intrede doen als predi kant van de Gereformeerde Kerk te AAR DENBURG. „In het milde en open klimaat van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn wij opge groeid en ik heb mij daar nooit meer van kunnen losmaken", zo vertelde hij ons. Zijn opleiding ontving de heer De Vries eerst op het Stedelijk Gymnasium te Mid delburg, later aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. „Aan het Stedelijk Gym nasium en bijzonder aan de rector dr. H. W. Fortgens, ben ik onuitsprekelijk veel verplicht. We leerden niet alleen decli naties en woordenrijtjes, maar werden vooral ook ingeleid in de Oude Geschie denis, Klassieke denkwereld, kortom de oude beschaving. Het belangrijkste was, dat hier aan de geestelijke polijsting van de leerlingen ook veel aandacht werd be steed". In juni 1957 deed hij kandidaatsexamen aan de V.U. In oktober van dat jaar werd kandidaat Ds Vries benoemd tot Hulp prediker te Oostzaan. „Dit hulpprediker schap heb ik gekozen niet om redenen van studie, maar om dezelfde redenen waarom een kwekeling eerst kwekeling, een kandidaat notaris eerst kandidaat no taris, een slagersjongen eerst slagersjon gen moet zijn. Mijns inziens moest het verplicht worden gesteld, dit hulppredi kerschap", aldus kandidaat De Vries. (Advertentie) VAN NELLE BESTELLEN! moment sloeg vrouw M. de buur vrouw, Klazina M., zo hard met een pook, dat het slachtoffer be wusteloos op de grond bleef lig gen. „Hoe kwam u aan een pook?" infor meerde mr. Van Empel. „Ik had helemaal geen pook, 't is alle maal gelogen. Ze leggen valse getuige nissen af. Ik heb niet geslagen," krijs te de vrouw, nadat zij een zenuwpoe- der had ingenomen. Vervolgens hing ze een vreemd ver haal op over de vrouw die ze had mis handeld. Deze had geld uit een suiker potje genomen en dit bij wijze van treiterij op het venster geplakt. Ver moedelijk was ze hierdoor razend ge worden. De getuige, mevrouw A. G.-M. ver. klaarde gezien te hebben hoe verdachte het slachtoffer had afgeranseld. Het was évenwei niet haar eigen pook geweest, doch die van het slachtoffer. Bij hoog en laag bleef verdachte echter volhouden niet geslagen te hebben: nogmaals, het waren allemaal valse getuigenverkla ringen. Conform de eis werd de vrouw ver oordeeld tot een geldboete van 25 subs, vijf dagen. Op 31 maart liepen mej. M. F. J. T. en haar moeder uit Axel in het toen nog zo priUe zonnetje, terwijl zij een kinderwagen voortduwden. Het vrede lievende element verdween echter plot seling als bij toverslag, toen aan de overzij mevr. G. A. M. S.-V. naderde. Mej. T. riep haar enige kwetsende woorden toe, die weldra een verre van betamelijk karakter kregen. Mevr. S. liet zich in deze woordenstrijd ook niet onbetuigd en schold dapper mee. Voor de politierechter ontkende mej. T., brutaalweg op een stuk kauwgom kauwend, gescholden te hebben. Getui gen verklaarden echter positief het te hebben gehoord, waarna verdachte werd veroordeeld tot een geldboete van 25 subs, vijf dagen. Mevr. S. werd veroor deeld tot 20 subs., vier dagen, daar mr. Van Empel haar iets minder schul dig achtte. De foto-colporteur W. F. L. uit Vlis singen was het vorig seizoen tewerkge steld als badman. Toen het badseizoen echter voorbij was raakte hij uiteraard ook zijn baantje kwijt zodat hij al gauw met de W.W. te maken kreeg. In deze periode nu nam hij zijn oude baan van foto-colporteur weer op. Dit kwam hier op neer, dat hij als colporteur optrad voor een fotograaf, die hijzelf had aan gezocht. Zodoende had hij naast de W.W. op deze wijze een inkomen gehad. De 219 die hij op deze wijze verdiende, had hij echter verzwegen. Mr. G. J. B. van de Dussen, de of ficier van justitie, eiste gelet op de bij zondere ernstige kant van het feit een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. In verband met een proef tijd die verdachte momenteel in een werkplaats doormaakt werd de zaak evenwel aangehouden tot na die tijd. OOSTBURG „Wie nou z'n geld be waard heeftAcht standwerkers van professie hebben gistermiddag eikaars krachten gemeten op de weekmarkt van Oostburg. Kooplieden uit Amsterdam, Rot terdam, Brabant en heel Zeeland hadden er een markt van gemaakt, om door een ringetje te halen. En tegen dat decor van' kraam-straten voerden de standwerkers hun solo-nummers op, die zoals altijd weer veel publiek trokken. Daar was de man met de plastic balon- nen, die je voor negen stuivers een eer steklas rashond liet blazen en „as je d'r een taks van wil febrieke, ken dat ook nog." Het vuile overhemd stond er ook weer. Of om juister te zijn: de koopman met zijn witte overhemd, dat hij met wagen smeer en andere viezigheid had besmeurd om te bewijzen dat zijn vlekkenwater dan wel niet de eeuwen maar toch zeker en kele tientallen jaren de wereld van sme rige vlekken had gered. De mootjeshakkers deden natuurlijk op geld. De koopman die elke groente tot puree wist te hakken en zijn collega die een „apperaotje" had uitgevonden waar mee men alles maar dan ook alles kon schaven tot het dunste snippertje hout- staal of wat dan ook. De man die in een flesje alle fotogra fische geheimen verkocht, om de klanten alles te laten kopiëren, trok veel kijkers (en kopers), en zijn buurman die echte gouden horloges met weet-ik-hoeveel-ste- nen voor „gratis voor niks" de wereld in stuurde, deed het niet minder. Het is een gezellige marktdag geworden. Belgen, Fransen, Duitsers, Engelsen, en ook Nederlanders schuifelden, nieuwsgie rig en kooplustig tussen de kraampjes door, die in de julizon stonden te stoven. De frankskes en de guldens en de marken rolden naar hartelust en deze metaalklank betekende muziek voor alles wat achter de toonbanken stond. De standwerkers werden door de jury als volgt beoordeeld: 1. A. Jongkindt, Den Haag 65 punten, 2. H. Gille, Amsterdam, 61 punten, 3. J. Gobets, Amsterdam, 60 punten, 4. A. Waterman, Apeldoorn, 59 punten,5. L. Vonk, Amsterdam, 58 pun ten, 6. M. van Gelderen, Amsterdam, 57 punten, 7. H. van Emmerik. Roosendaal, =S punten. De uitslag van de etlage- en inrichtings wedstrijd voor vaste marktlieden was als volgt: 1. en 2. Yvonne, Bergen op Zoom, en P. C. Carol, Middelburg, beiden 16 punten, 3. t.m. 6. P. Jacobs, Breda, A. Jansen, Vlissingen, J. Harink, Goes en J. Matterman, Vlissingen, allen 1514 punt; t. G. can de Kasteele, Breskens 15 punten, 8. en 9. K. Schoester, Goes en P. Tilroe, ieder 14% punt, 10 t.m. 13. A. van Some ren, Souburg, J. Meulbroek, 's-H. Arends- kerke, S. van Hoek, IJzendijke en A. de Witte, Goes, 14 punten. Advertentie VAN NELLE BESTELLEN! Het landbouwschap deelt ons mede dat regelen zijn vastgesteld voor de toekenning van een afkoopsom terzake van zoutschade aan gebouwde onroeren de goederen als gevolg van de tweede wereldoorlog en/of de watersnood van 1 februari 1953. Met deze zoutschade is bedoeld de schade als gevolg van zout- inwerking welke zich eerst later open baarde. Om in aanmerking te komen voor die afkoopsom moet de rechtheb bende daartoe een verzoek indienen door aangifte van die zoutschade bij de Schade Enquete Commissie, binnen wel ker ambtsgebied de onroerende goederen gèlegen zijn. De aangifte dient te ge schieden door indiening van een volle dig en naar waarheid ingevuld formu lier, dat daartoe van rijkswege beschik baar wordt gesteld en verkrijgbaar is op het gemeentehuis. De aangifte dient op de omschreven wijze zo spoedig mo gelijk plaats te vinden. Aangiften gedaan na 14 november 1959 zullen niet in be handeling worden genomen. ZOUTSCHADE Naar aanleiding van een artikel in uw dagblad over „zoute muren", het volgen de: Bedoeld artikel was een verhandeling over het gebruik van een soort bitumen, waarmee de muren die door het zoute wa ter waren aangevreten met goede resul taten zijn behandeld. Deze zelfde bitumen voorgeschreven door het Bouwmaterialen Instituut v. d. Technische Hoge School (T.N.I.) te Delft zijn ook in 1954 in onze woning gebruikt en wel met uitzonder lijk gunstige uitslag. Hoewel het zeewater bij de ramp van '53 tot 65 cm boven de zolder steeg (dus plm. 3.60 m) en verder bijna een jaar lang dagelijks tot 1.50 m de woning binnenstroomde, ziet er alles van binnen nog prima uit. Na de inundatie van 1943 (met slechts 25 cm zeewater in huis) haden we gore muren met afbrokkelend pleisterwerk en behangsel, dat bij flarden langs de wan den hing. Nu niets van dit alles. Het be hang, op de muur geplakt, ziet er na vijf jaar nog als nieuw uit. Met klem wil ik dan ook bij alle be langhebbenden, die nog steeds de nare ge volgen van het zoute water ondervinden, aandringen bovengenoemd preparaat te laten toepassen, om voor goed van die ellende af te zijn. Nieuwerkerk, J. van Hiel» Advertentie VAN NELLE BESTELLBlft

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3