NIXON MET GEHOON ONTVANGEN Russische reis van vice-president begon slecht MAUGHAN WINNAAR VAN BLERIOT- Westen vreest offensief in koude oorlog Grootscheepse jacht op bos-pyromaan 7-JARIGE MARSTE 40 KM WANHOPIG GEVECHT OM HONDERDEN HECTAREN DE KAARTEN MAKER De Bilt: Droog MINISTER LENNOX-BOYD VEDRAAIDE FEITEN Willem Noske naar R.Ph.0. Zwaar verlies bij verzekeringsmij. Hertog van Kent dook onder in Amsterdams avondleven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Prijzen uitgereikt in Hytle Park (eens wonderkind) ms>ehom» Ontwikkelingskernen in Noordholland aangewezen NIETTEMIN BIJTIJDS NAAR BED Ons nieuwe feuilleton Indonesisch hlad hoos op Peking Zweed benadeelde verzekeringsmij Nedrlandse experts in rubber naar Brazilië was Oerbom niet thuis te brengen bisteren Engels witboek over Njassaland Geen plannen voor bloedbad Koninklijke gift voor Anne Frankstichting WEL STORTEN OPGROOTBOEK Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstctraat 90, telefoon 01100-2435; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT eeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4313 Vrijdag 24 juli 1959 Van onze correspondent MARBLE ARCH. Bij een grote feesttent in Hyde Park zijn gister avond de prijzen voor de door de Daily Mail georganiseerde race Londen— Parijs uitgereikt. Squadron-Leader Charles Maughan is winnaar geworden met zijn zeer scherpe tijd van 40 minuten en 44 seconden gemaakt van de Are de Triomphe naar Marble Arch. Luid toegejuicht nam hij de trophee en de cheque van 5.000 pond (50.000 gulden) in ontvangst. De prijs werd uitgereikt door Lord Rothermere, neef van Lord Northcliffe, die indertijd de prijs aan Louis Blériot ter hand stelde. Van onze kunstredactie ROTTERDAM De violist Wil lem Noske zal benoemd worden tot eerste concertmeester van het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Daarmee zal Rotterdam het Am sterdamse Concertgebouworkest een slag voor zijn, want ook daar scheen men plannen te hebben Noske als concertmeester te vra gen, als in maart van het volgend jaar de Hongaarse concertmeester Krachmalik weggaat. De thans 41-jarige Willem Noske is, zoals vrijwel alle vooraanstaan- Lord Rothermere reikt aan Charles Maughan de prijs uit voor zijn recordprestatie in de race LondenParijs. Een beker en een cheque ter waarde van 50.000 gulden ontving Maughan. Het geld gaat naar het mi nisterie van Luchtvaart, dat er een bestemming voor zal zoeken. De tweede prijs was voor Eric Ry- lands 50 jaar, de grijze directeur van een Britse luchtvaartmaatschappij. Ry- lands dankte voor de 25.000 gulden uit naam van alle deelnemers voor het or- nadruk leggend op het belang voor het ganiseren van dezze strijd, sterk de burgerluchfcvaartverkeer. De derde prijs f15.000 gulden) is voor group-captain Edgar Norman Ryder, nog hinkend na zijn ongeluk tijdens een laatste wilde poging om het record als nog te breken. De prijs voor de meest originele po ging ging vreemd genoeg naar de B.E.A,. British European Airways „om dat deze van de bestaande middelen ge bruik maakte". Weliswaar gebruikte men een B.E.A.-bus, maar ook een spe ciale gehuurde trein met vrij baan en vanaf een militair vliegveld een Cornet viermotorig straalvliegtuig, met fa- brieksinvliegers, dat niet van de B.E.A. vloot deel uitmaakt. Het Algemeen-Dagbladteam, gister avond in Londen vertegenwoordigd door J. B. Th. Hugenholtz, Rob Slotemaker en Henk van Zalinge, deed er slechts negen seconden langer over dan de TROOSTPRIJZEN Namens de buitenlandse deelnemers bedankte de teamleider van het Alge meen Dagblad, de heer Hugenholtz, met niet alleen de geestigste, meest toegejuichte rede. maar ook met een ernstig woord over de nieuw gegeven voorbeelden van internationale samen werking tot verbetering van de burger luchtvaart. Een van de uitgereikte troostprijzen van duizend gulden ging naar de in invalidewagen rijdende verlamde deel nemer Dixon voor zijn moedige pogin gen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Deels als gevolg van bepaalde administratieve slordig heden, deels door een te grote so ciale risico-aanvaarding zijn bij de Stichting Ziekenhuisverzekering Rot terdam AZR grote verliezen ontstaan. Deze stichting heeft van meet af aan geprobeerd een concurrentievorm te vinden tegenover het particuliere verzekeringsbedrijf en ging er daar bij van uit, dat het verzekeringswe- zen niet in de eerste plaats op winst uit mag zijn. Haar selectiemethoden j ten aanzien van de aspirant-verzeker- den weken vrij sterk af van de be- j staande, maar deze wijze van wer ken leverde in de loop der tijden steeds steviger verliezen op. In assura deurskringen wordt gesproken van an derhalf tot twee miljoen. Door de sterke groei van de AZR werd het administratief apparaat over belast. Het bestuur van de stichting is thans doende orde op zaken te stel len. maar verwacht niet dat zijn maat regelen voor 1 januari 1960 effect zul len sorteren. In de afwikkeling van de schaden, die normaal doorgaat, is enige vertraging ontstaan. WILLEM NOSKE de violisten, een leerling van Oscar Back Ook kreeg hij lessen van Carl Flesch. Als twaalfjarige gaf hij reeds een concert in Parijs, waar hij als „wonderkind" onmiddellijk grote bewondering genoot. Voor de twee de wereldoorlog maakte hij als so list tournees door geheel Europa en de Verenigde Staten, na de oor log door Indonesië en Australië. ONDERZOEKER Hij is thans concertmeester van het Nederlands Kamer Orkest, waaraan hij tot aan het einde van het jaar gecontracteerd is, zodat hij pas op 1 januari naar Rotter dam kan komen. Willem Noske geniet behalve als violist ook vermaardheid vanwege zijn onderzoekingen in de muziek geschiedenis en op het gebied van de Italiaanse vioolsonate in de achttiende eeuw. Mede door zijn speurtochten is het bewijs geleverd, dat de zeven tiende en de achttiende eeuw, in tegenstelling tot vroegere be weringen. een tijdperk van grote bloei was. Noske heeft dan ook vele vrijwel vergeten composities uit die tijd herontdekt. Verscheidene daarvan worden vaak door hemzelf met zijn ensem ble Sonata Camera 'Noske, Nij- land. Van Leeuwen Boomkamp en Hans Schouwman) uitgevoerd. De zer dagen speelden zij nog voor de radio drie 18de-eeuwse sonates. Behalve als violist en muziek kenner is de nieuwe concertmees ter een verwoed verzamelaar en bibliofiel. Eigen nieuwsdienst MOSKOU In de wel zeer weinig hartelijke wijze waarop Moskou Richard Nixon, vice- president van de Verenigde Staten, heeft ontvangen zien Amerikaanse diplomaten in de Russische hoofdstad een nieu we bevestiging van hun vrees dat de Sowjetunie alle gedach ten aan een vergelijk met het Westen heeft laten varen en de koude oorlog op grote schaal zal hervatten. Nixon is de hoogst geplaatste Amerikaan die een bezoek aan de Sowjet unie brengt sinds het einde van de oorlog. Terwijl Nixon voor een weinig tal rijk publiek op het vliegveld uiteen zette dat hij was gekomen om in de tien dagen van zijn bezoek uitdrukking te geven aan de gevoelens van vriend schap die het Amerikaanse volk koes tert jegens het Russische, hield Kroesj tsjef, juist terug uit Warschau, voor een veel grotere menigte Russen een felle redevoering vol aanvallen op de Verenigde Staten. Éen etmaal tevoren had ook de Prawda aanvallen op Ame rika gedaan die, evenals de woorden van de Russische leider, erop gericht waren, de Russen weg te houden van de grote Amerikaanse tentoonstelling en het in te prenten dat de Amerika nen de gezworen vijanden van het com munïsme zijn. SCHANDALIG Kroesjtsjef zei: Zij houden op dit ogenblik de „week van de tot slaver nij gebrachte volkeren" en aan de an dere kant sturen zij gouverneurs en andere vooraanstaande mensen de oce aan over en laten een tentoonstelling openen door een vice-president. De Amerikaanse imperialisten hebben hun toevlucht genomen tot schandalige me thoden die wij niet anders kunnen uit leggen dan als directe inmenging in onze zaken!" Geen Moskoviet was blijkbaar op de hoogte van de aankomst van Nixon en er was bijzonder -weinig publiek op de been. Onkundig van de rede die Kroesjtsjef stond te houden voor en kele duizenden juichende Russen sprak de Amerikaanse vice-president tot een kleine schare Amerikanen en Russi- Advertentie) sohe ambtenaren: „Wij hebben nu het punt bereikt waarop wij óf moeten le ren met elkaar te leven óf samen moe ten sterven, want in een volgende oor log zal er geen overwinnaar meer zijn.'' Hij sprak de hoop uit, in de gelegen heid te zullen zijn, vrij met iedere Rus te kunnen spreken. NAAR KREMLIN Op hetzelfde ogenblik zei Kroesjtsjef uitdagend: „Laat Nixon zelf maar eens naar onze tot slavernij gebrachte vol keren komen kijken. Wij zullen hem in de gelegenheid stellen, ieder te ont moeten die hij wenst. Laat hij maar goed luisteren naar wat wij vinden!" Hij noemde Nixon. die nog geen et maal tevoren uiting had gegeven aan zijn hoop. een openhartig gesprek met Kroesjtsjef te kunnen voeren, „een vertegenwoordiger van de met paniek geslagen Amerikanen, d'ie hier net is aangekomen". In weerwil van deze scheldpartij zal Kroesjtsjef vandaag Nixon op het Kremlin ontvangen. Volgens Ameri kaanse diplomaten in de Russische hoofdstad- is de Russische leider,bij zonder prikkelbaar en onberekenbaar op het ogenblik, zodat het niet uitge sloten is dat het onderhoud met Nixon wel openhartig, maar daardoor juist onaangenaam zal verlopen. Nixon heeft zijn vrouw bij zich. Hij scheen de Russen op het vliegveld bij zonder te amuseren toen hij probeerde een paar zinnen Russisch te spreken. Er werd tenminste hard gelachen en een tolk bracht zijn woorden onmid dellijk in goed Russisch over. DEN HAAG. Voor het probleemge bied oostelijk West-Friesland heeft mi nister De Rous nog drie plaatsen aan gewezen als kernen, die bij de stimule ringsactiviteiten in het regionale indus trialisatiebeleid betrokken zullen zijn. Dat zijn Enkhuizen, Hoorn en Medem- blik. De minister heeft het provinciaal be stuur verzocht hem eventuele wensen voor te leggen voor wat betreft de uit voering van werken voor verbetering van de infrastructuur van het betrokken probleemgebied. AV Nixon werd op het vliegveld be groet door Koslof, de Russische vice- premier en door de vice-minister van buitenlandse zaken Koetsnetsof. Ge heel rechts mevrouw Nixon. Het Ame rikaanse gezelschap zal logeren op de Amerikaanse ambassade, waar het de gast zal zijn van ambassadeur Thomson. NIJMEGEN. Een zevenjarige Nijmeegse jongen, Gerard Roelofs, is op de derde dag van de Vier daagse de held van de Keizer Ka- relstad geworden. Hij leverde gisteren het stoute stukje om, terwijl zijn ouders van niets wisten en met behulp van de politie de gehele stad doorzoch ten, met het eerste bataljon van het Royal Sussex Regiment, een on derdeel van het Britse Rijnleger, veertig kilo-meter af te leggen. Ge kleed in een stoer cowboypak met een grote rode hoed en een speel goedpistool in de gordel had hij zich in de vroege ochtend bij de 24 man van het regiment gevoegd en pas aan de finish te Nijmegen, tien uur later, nam hij afscheid van zijn Engelse vrienden. Op een holletje' ging hij naar huis, waar zijn ongeruste ouders hem met een stevig standje ontvingen. Toen enkele van de Britse sol daten hem later kwamen opzoeken, zat hij genoeglijk naar het televi sieprogramma te kijken. De kleine Gerard was vast van plan ook op de laatste dag mee te lopen maar zijn moeder, die het gehele verhaal pas wilde geloven, toen zij het uit de mond van de Engelsen vernam, verbood zoonlief uitdrukkelijk weer op pad te gaan. „Tachtig ki lometer in twee dagen is voor een jongen van zeven jaar toch echt wel een beetje teveel". De commandant van het batal jon, kapitein Brady, had de groot ste bewondering voor de prestatie van de jeugdige Nijmegenaar: „Ge woon fantastisch. De jongen barst te van de energie en zijn mond heeft geen minuut stil gestaan. Het is een topprestatie om bij deze temperatuur en op die leeftijd een mars van veertig kilometer te ma ken met een troep perfect getrain de soldaten". AMSTERDAM De 23-jarige Ed ward, hertog vair Kent en neef van koningin Elizabeth van Engeland, die de afgelopen dagen heeft deelgenomen aan Engels-Nederlandse oefeningen van de *Navo op de Leusderhei bij Amersfoort, is gisteravond enkele uren ondergedoken in de anonimiteit Eigen nieuwsdienst APELDOORN. In de verre om trek van Apeldoorn staan politie mensen op wacht om de man te ar resteren, die steeds weer de brand steekt in kostelijke stukken Veluwe. Weken lang moet de brandweer van Apeldoorn nu ai regelmatig uitruk ken om branden te gaan blussen, die aldoor vlak na elkaar op ver schillende plaatsen uitbreken. NIEUWE ACTIE Een paar dagen geleden heeft de politie al enige mannen aangehouden, die zij van de brandstichting verdacht. De mannen konden echter allen aan tonen dat zij op de tijden van het uit breken van de brand elders waren geweest. Na de nieuwe golf van branden en brandjes gisteren is de politie een nieuwe actie begonnen. Op alle weg getjes en bospaden in de buurt van Apeldoorn wordt gepatrouilleerd. Langs de grote wegen staan politiemensen op wacht om te kijken of soms een automobilist of motorrijder stopt en hel veld in loopt. BRANDWEERBRAND Behalve een hele serie kleine brand jes, die de brandweer zo baas was, ont stond gisteren brand in een stuk bos en hei op de Uchelseberg. Ongeveer twaalf hectare er van brandde af. Ook ging een militaire brandweerwagen verloren. Die liep vast in het terrein en kon niet wegkomen, toen het vuur zich uitbreidde. ALGIERS (Reuter). Ongeveer dui zend Franse parachutisten zijn neerge laten in de bergen ten oosten van de stad Algie's. Zij hebben tot taak een van de grootste offensieven van de laat ste tijd te beginnen tegen de Algerijnse nationalisten die zich in de bergen schuil houden. Zestien brandweerkorpsen en meer dan tweeduizend militairen zijn bezig geweest met het blussen van een grote bos- en heidebrand ten noordoosten van Arnhem. Van de Onzalige bossen in de driehoek Velp—De Steeg— Imbosch waren ongeveer tweehon derd hectaren afgebrand, toen het vuur gisteravond laat was bedwongen. De bossen zijn eigendpm van de Vereni ging tot behoud van natuurmonumen ten. Militairen hebben vannacht wacht gelopen in de bossen om te kijken of de brand opnipuw zou uitbreken. TWEEHONDERD MAAL In de buurt van Putte zijn gisteren 125 hectare hei in het natuurreservaat De Kalmthoutse heide afgebrand. Met bulldozers hebben Belgische en Neder landse militairen het vuur weten te bedwingen. In de huidige droogteperiode hebben er op de Veluwe tot dusverre al twee honderd bosbranden gewoed. Tot de brand in de Onzalige bossen gingen on geveer vijftig hectaren verloren. De mogelijkheden van de bosbrand weer zijn echter beperkt, de grens er van is al lang bereikt, en mocht er op het ogenblik op meer dan één plaats een grote brand uitbreken, dan zijn de ge volgen niet te overzien. MEER KOSTEN Door de sterk gestegen activiteit van de Veluwse bosbrandweer moeten ook veel meer kosten dan gewoonlijk wor den gemaakt. Zo js de post blus- en be- wakingskosten, geraamd op veertien duizend gulden, nu al met negendui zend gulden overschreden. Het Rijk heeft intussen zijn subsidie van 35.000 teruggebracht op vijftienduizend gul den. Dat met de bewering dat bos- brandbestrijding een gemeentelijke aangelegenheid is. Rond de kleurige kusten van de oude Middellandse Zee speelt ons nieuwe feuilleton: naar het boek van Frank G. Slaughter. Van morgen af kunt u op pa gina twee dag voor dag het boei ende relaas volgen, dat Slaugh ter schreef over de periode aan het eind van de Middeleeuwen, die de bloei beleefde van de Venetiaanse koopvaart. In diezelfde tijd deden zich ook belangrijke ontwikkelingen voor bij het zoeken naar mid delen te gebruiken bij de plaats bepaling op zee. In deze sfeer en op dit ter rein speelt zich De Kaarten maker af. DJAKARTA (Reuter) De in vloedrijke Times of Indonesia heeft de Chinese ambassade in Djakarta van ergerlijke brutaliteit beticht, om dat zij heeft geprobeerd de vertoning van de film The inn of the sixth happiness in Indonesië te laten ver bieden. Een lid van de Chinese ambassade heeft de Indonesische minister van bui tenlandse zaken woensdag bezocht om hem te vragen de film te verbieden. „Hij had de deur uitgezet moeten wor den", vindt de Times of Indonesia. „Als Peking onze films moet controle ren, kunnen we ons zelf net zo goed tot vazalstaat van China verklaren". De film The inn of the sixth happi ness. met Ingrid Bergman in de hoofd rol, vertelt de geschiedenis van een Engelse zendeling in China in de tijd van de Chinees-Japanse oorlog. HAARLEM. Verdacht van het doen van valse aangifte is in het Haarlemse huis van bewaring de 44-jarige Zweed se ingenieur S. L. S. opgesloten. Vorige week vrijdag vertelde hij de Haarlemse politie dat uit zijn auto twee koffers waren gestolen: de inhoud zou een waarde van 2.150 gulden hebben vertegenwoordigd. Toen de ingenieur zich voor uitkering van het schadebedrag wendde tot de Europeesche goederen- en reisbaga ge verzekeringsmaatschappij, herinner de men zich daar echter, dat de man een jaar geleden al eens voor een soort gelijk geval had aangeklopt. Onmiddellijk werd de Haarlemse re cherche op de hoogte gesteld. Dit leidde tot de arrestatie van ae ingenieur. Na een verhoor bekende de Zweed vo rig jaar in Amsterdam een valse aan gifte tot een bedrag van vijftienhonderd gulden te hebben gedaan. Drie jaar ge leden heeft hij in Hamburg een verze keringsmaatschappij voor tweeduizend Zweedse kronen opgelicht. van het Amsterdamse avondleven. In burgerkleren ging hij samen met enkele collega's-officieren de hertog is eerste luitenant bij het Queens royal regiment en commandant van een ge vechtsgroep pantserwagens de stad in om in ijltempo enkele van de belang rijkste punten te bezoeken. Tegen, half zes kwam het Engelse on derdeel, dat bij Laren in tenten is onder gebracht met auto's bij de Oranje kazerne in Amsterdam aan. Eerste voorstelling Met een klein groepóe vrienden ging de hertog naar de Dam om het paleis en het Nationaal monument te bekijken. Daarna is hij doorgewandeld naar het Rembrandtsplein. In een café met ca baret woonde hij omstreeks half tien de eerste avondvoorstelling bij. De kennismaking met Amsterdam was maar van korte duur. De militairen moesten om elf uur weer bij de Oranjeka zerne zijn om naar het bivak in Laren terug te keren. Enige Britse sergeants en sergeants- maijoor, die met pakjes onder hun arm om lcwart voor elf op de tram stapten, zeiden: „De hertog, die is al naar bed, die gaat altijd vroeg. Bovendien hebben wij gisternacht niet geslapenn". De Engelsen waren die nacht verrast door een Nederlandse tankaanval. Tij dens de schermutselingen, die volgden, was de hertog van Kent tegen een prik keldraadversperring opgelopen. Het had hem een onbeduidende schram in het gezicht opgeleverd. DEN HAAG. Een aantal Neder landse rubberplanters vertrekt dezer dagen naar Brazilië in dienst van een Italiaanse fabriek van banden, die in Brazilië grote rubberplantages laat aanleggen. De vraag naar autobanden is in Bra zilië, dat nog veel slechte wegen heeft, zeer groot. Tot nu toe kon het land zelf niet voldoende rubber leveren en moest het rubber importeren. De Braziliaanse regering heeft kortgeleden echter be paald. dat alle fabrieken van banden in Brazilië voortaan de benodigde rubber in het land zelf moeten verbouwen. De Italiaanse maatschappij is nu be zig met het aanleggen van rubberplan tages in het gebied van de Amazone. Zij liggen midden in het oerwoud en eul- len over ongeveer drie jaar produktief worden. EDE. In een greppel in Ede werd dezer dagen een voorwerp, gevon den, dat de gemoederen danig in opschudding bracht: een zestig bij 25 centimeter grote vliegtuigbom, die door roest was aangetast. Een deskundige van de mijnopruimings- dienst werd er bijgehaald en zat toen met de handen in hel haar; hij kon het vreemde geval niet thuis brengen. Nadat alle voorzorgsmaatregelen waren genomen begon hij maar eens heel voorzichtig wat roes' weg te kloppen. De bom bleek toen een groot stuk ijzeroer te zijn. De centimeters dikke mantel werd doorstoken en de deskun dige bereikte de kern, die uit water en leem bestond. Ijzeroer, vaak voorkomend in zand, kan onder de druk der aardlagen bij zonder sterk worden. Meestal komt het in dunne lagen voor. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en over wegend zonnig, maar aanvanke lijk in de noor delijke provin cies vrij veel be wolking. Matige, in de middag af en toe vrij krach tige wind tussen noord en oost. Middagtemperaturen van omstreeks 20 graden aan de kust tot 25 graden in het zuiden en oosten, van het land. MIESJE: Géén sigaretje na. 25 JULI: zon op 4.49, zon onder 20.42; maan op 22.50, maan onder 11.13. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind C. In mm Helsinki on bew. ZZO 26 0 Stockh. onbew. NO 26 0 Oslo zw. bew. ONO 26 1 Kopenh. h. bew. W 25 0 Aberdeen zw. bew. O 21 0 Londen onbew. O 26 0 A'dam onbew. NNO 21 0 Brussel onbew. N 26 0 Luxemb. onbew. NO 28 0 Parijs zw. bew. NNO 31 0 Bordeaux zw. bew. W 24 0 Grenoble bew. ONO 28 3 Nice h. bew. O 27 0 Berlijn zw. bew. NW 21 3 Frankf. onbew. NO 30 0 Müuchen onbew. ONO 25 0 Zürich 1. bew. NO 28 0 Genève bew. Z 28 0.1 Locarno h. bew. w 26 6 Van onze correspondent LONDEN In tegenstelling tot hetgeen in maart uit naam van de regering werd verklaard in het Lagerhuis blijkt uit niets dat de nationalisten in Njassa land van plan zijn geweest de re gering daar uit de weg te ruimen en een groot bloedbad onder de blanken aan te richten. Deze conclusie, die zeer pijnlijk zal zijn voor Alan Lennox-Boyd, de minis ter van koloniën, is vervat in een giste ren gepubliceerd witboek van de Engel se regering, het verslag van de com missie van onderzoek die werd inge steld na de ernstige ongeregeldheden die zich in februari in Njassaland voor dden. Minister Lennox-Boyd liet zich op 3 maart in het Lagerhuis zeer beslist uit over het beslaan van een grote samen zwering van nationalisten in Njassaland tegen de blanke overheid. Ook werd tij dens de debatten in het Lagerhuis over de toestand in Njassaland namens de regering het optreden van de nationalis- Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Koningin Juliana en prin: Bernhard hebben een schenking ge daan aan de Anne Frankstichting te Amsterdam. Zoals bekend is het doel van de stich ting het Anne Frankhuis aan de Prin sengracht te herstellen. Het Achterhuis waar Anne Frank en haar familie waren ondergedoken, zal in zijn oorspronkelijke toestand worden gebracht. In het voor huis komt een internationaal ontmoe tingscentrum voor de jeu-gd. tische beweging vergeleken met de Mau-Mau-terreur in Kenya. De regering voerde die argumen ten toen aan ter verdediging van het uitroepen van de noodtoestand en andere scherep maatregelen. WIJZE WAAROP De commissie van onderzoek is wel van oordeel dat het uitroepen van de noodtoestand in Njassaland gerechtvaar digd was. De overheid daar. zo meent zij, stond voor de' keuze af te treden of krachtig in te grijpen. Het was niet mo gelijk zonder speciale maatregelen de or de te handhaven. Minister v. Aartsen: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Van Aartsen wil de onzekerheid bij de huiseigenaren over het wel of niet voldoen van de stortingen op het Grootboek voor 1 augustus wegne men. Hij zal de huiseigenaren zeer bin nenkort een circulaire zenden waar in er op wordt gewezen dat de wet Grootboek neg steeds bestaat en dat de stortingsplicht nog steeds bestaat. De minister zal, met deze circulaire misschien de onzekerheid wegnemen de bevreemding onder oe huiseigenaren neemt hij er niet mee weg. Het blijft vreemd dat de huiseigenaren nog steeds verplicht zijn geld te storten op grond van een wet die zal worden opgeheven waardoor zij het geld weer terug zullen ontvangen. Daarbij komt dat de ontduikers van de wet niet vervolgd zullen worden. Velen vragen zich dan ook af wat de minister gaat doen, wanneer deze cir culaire weinig effect zal hebben. Inmiddels mag worden verwacht dat de wet tot opheffing van hel Grootboek zo snel mogelijk zal worden ingediend. Maar zelfs met de meeste spoed bij de parlementaire behandeling zal het Groot boek onmogelijk voor half september kunnen word'en opgeheven omdat de Ka mer op reces is.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1