VOORTBESTAAN VAN WALCHEREN VRIJWEL MINIATUUR VERZEKERD Beperking van het aantal aardbeienrassen gewenst Getuigschriften uitgereikt aan H.T.S. te Vlissingen zeeuwse J-SM - n maastrichts Jordaner verkocht in 50 jaar bijna hall Nederland Groot aantal doelpunten in Zeeuwse korfbalcompetitie Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Meer nodig dan enkele druppels Cijfers rechtvaardigen conclude: ADERVERKALKING Leerlingbakkers kregen diploma's Veertig procent bezoekers meer dan vorig jaar Veilig gesteld Deed dakraam dienst als brandglas V erscheidenheid op doeken Mensenleven tussen ijzer en opera's Koppie Ambtsgeheim Callas Mazzel itlemis Eindles aan Chr. Huishoudschool Zeilwedstrijd van B. op Zoom naar Goes MULO-EXAMENS Feestelijke diploma uitreiking Huishoud school Middelburg Woensdag 22 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk ]~VE zomerzitting van Provinciale Sta- ten van Zeeland levert in de re- Van onze speciale verslaggever MIDDELBURG Er waait een optimistisch windje over Mid delburgs toeristische trekpleister, Miniatuur Walcheren. De zaken gaan goed en de recette ligt 40 procent hoger dan die van verleden jaar. gel geen behandeling van zaken op, die boven de belangrijkheid van de normaal door de Staten te bespreken voorstellen van Gedeputeerde Staten uit gaan. Toch lijkt het ons wenselijk, dat in Zeeuws Staten Aangedachten3 wordt we he£ben t0£h. ditf eizoen al 80.000 bezoekers genoteerdT Wanneer er zich geen bijzondere tegenvallers voordoen en de zaken blijven lopen zoals het thans gaat, komen we beslist boven het gemiddelde van 190.000 dat we in de loop van de zes jaar hebben genoteerd." „Wij zijn buitengewoon tevreden", aldus de heer Van der Graaf, de administrateur, „de drukste weken gaan nu pas beginnen, en gewisseld over een aangelegenheid, die in Zeeland in sterke mate de ge moederen bezig houdt, vooral van de leidinggevende figuren. Het betreft namelijk het Sloe. Enkele weken geleden hebben wij bericht, na daarover van een voor aanstaand persoon inlichtingen te heb ben ontvangen, dat er tussen de amb tenaren van Economische Zaken en Rijkswaterstaat in Den Haag en het Provinciaal Bestuur van Zeeland ver schil van mening bestaat t.a.v. de a lisering van het Sloeplan. In Den Haag wil men dat de Zeeu wen eerst eens op de proppen komen met een lijst van gegadigden voor vestiging in het Sloe. Daarna zal de rijksoverheid gelden beschikbaar stel len voor de uitvoering van de werken. De organen, die zich in Zeeland met de bevordering der industrialisatie be zig houden, hebben echter bij het be naderen van leiders van industrieën, de ervaring opgedaan dat men meer wil zien dan een waterplas. Men dreigt, door het tegen elkaar h» werken van Den Haag en Middel burg in een situatie te komen, waar in veel wordt gepraat, maar niets ge daan wordt. Dit is uitermate onbevredigend en het lijkt ons goed, dat in de a.s. zit ting van de Zeeuwse Staten over deze materie het nodige wordt gezegd. De „Randstad Holland" zit met gro te problemen en men spreekt over de wenselijkheid van industriesprei ding. Dan moet echter ook al het mogelijke worden gedaan om deze spreiding te bevorderen. In de Friese Staten heeft enkele da gen geleden het c.h.-lid Bergsma en kele opmerkingen gemaakt: „Voor het Westen kan alles, het Noorden moet maar met toezeggingen genoegen ne men. Het kan bij hulp aan de kernen niet blijven. De werkloosheid stijgt en de bevolking vermindert steeds meer. Ik ben dankbaar, dat er iets is gedaan, maar het is slechts een drup pel op een gloeiende plaat." Deze woorden kunnen ook gespro ken worden met betrekking tot Zee land. Wij kunnen geen genoegen meer nemen met toezeggingen. Qok niet met bijv. de toezegging, dat men in Den Haag nog eens „zeer serieus de uitvoering van het Sloe plan zal bekijken". Daar is tijd genoeg voor geweest. Er moet nu iets gebeuren. Zeeland wacht op daden. Miniatuur geniet veel belangstelling. Veertig procent meer bezoekers dan verleden jaar. Advertentie Kan men dit proces een ziekte noemen of is het onverbrekelijk verbonden aan het ouder worden In het juli-nummer van het populair- medische maandblad SPREEKUUR THUIS is aan dit onderwerp een zeer lezenswaardige beschouwing gewijd, van belang voor iedereen, doch in het bij zonder voor hen, die een verhoogde bloeddruk hebben. Koop het juli-nummer waarin tal van andere interessante artikelen bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandelaar. In een vergadering van de afde ling St. Philipsland-Anna Jacobapolder in hotel „De Druiventros" te St. Philips- land van de Kon. Ned. Middenstands bond werd besloten om in december een winkelweek te houden. In Den Haag slaagde voor het exa men handelskennis l.o. de heer J. W. P. Cornelissen, onderwijzer aan de chr. ulo te Wissenkerke. GOES. In de „Adviezen voor de telers van kleinfruit" schrijft de rijks- tuinbouwconsulent voor Zeeland en West Noord-Brabant over de aardbeien teelt in het afgelopen seizoen, dat de resultaten van deze teelt dit jaar per bedrijf zeer ver uiteen zullen lopen. Naast een lage kilo-opbrengst was ook de kiloprijs beduidend lager dan ver leden jaar. Vooral van de versleten en zieke percelen was de opbrengst zeer laag. Daarom wordt de telers aangera den, om nu na te gaan of de aardbei en die men heeft nog krachtig genoeg zijn om nog een jaar aan te houden. Als dat het geval is dan is het nu de tijd om alle mogelijke zorg te besteden aan het gewas. Het onkruid moet er uit verwijderd en er dienen enige be spuitingen te worden uitgevoerd, ter be strijding van aar-dbeimijt, meeldauw, bladvlekziekte en luis. Als men de aard beien niet wil laten liggen is het ver standig ze zo vlug mogelijk op te rui men. Er kan dan nog een eventuele nateelt van groentegewassen worden verbouwd of anders kan er een groen- bemesting worden gezaaid, waardoor het humusgehalte van de grond wordt bevorderd. Over de verschillende rassen en hun gedragingen in 1959 schrijft de Zeeuw se rijkstuinbouwconsulent dat de Regi- na op vele bedrijven heeft geleden van de nachtvorst op 20 en 21 april. Hier door is de kilo-opbrengst plaatselijk laag geweest. Door de langdurige droogte waren de vruchten klein van stuk, vooral op de meerjarige percelen. De resultaten van Mach. Frühernte waren erg wisselvallig. Op de zware zavel- en kleigronden was de opbrengst erg laag. Over de opbrengst van de Senga Sen- gana was men algemeen zeer tevre den. Het oude bekende ras Jucunda wordt in Zeeland steeds minder aange- lllltllllllltllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilil! Illil hebt u in deze krant kunnen le- 1 zen dat een jongeman uit IJmui- den bij het ontploffen van gevaar- lijk vuurwerk om het leven is ge- komen. Het was verboden het ex- EE plosieve goed in de fabriek, waar- bij het ongeluk gebeurde, aanwe- zig te hebben. Er zijn in de loop s H der jaren bij deze fabriek meer- S malen ontploffingen voorgekomen, doch zonder ernstige gevolgen. Omgang met het verbodene, met het levensgevaarlijke... Ik dacht er gisteren aan, toen 5 ik het bericht las. H Het kan soms jarenlang goed gaan, maar dan, plotseling, komt de knal. S De omgang met het levensgc- 5} vaarlijke kan het lichaam ruïne- ren- En ook de ziel kan schade lij- s den. g Wij begrijpen elkaar toch? plant en is vooral na de oogst van 1958 op vele bedrijven vervangen door Re- gina en Talisman. Er'waren echter ook nog percelen waar dit jaar de opbrengst van de Regina goed was. Het nieuwe ras Talisman heeft dit jaar bewezen zijn plaats in het sortiment waard te zijn. Vrijwel overal heeft het zeer goe de resultaten gegeven. Op percelen waar andere rassen al vrij vroeg droogte verschijnselen vertoonden, stond Talis man er nog betrekkelijk fleurig bij Voor hen die nieuwe percelen willen aanleggen wordt in overweging gege ven er op toe te zien of het ras dat men wil planten ook in betrekkelijk grote hoeveelheden in het betrokken gebied voorkomt. Versnippering door een te groot aantal rassen moet wor den voorkomen. GOES. In de „Prins van Oranje" hebben maandagavond leerlingen van het leerlingenstelsel voor het brood- en bankerbakkersbedrijf hun diploma's ont vangen. Het zijn: P. Grim. 's Heer Arendskerke, G. Nagelkerke, Vlissingen, J. Zwartepoorte. 's Gravenpolder. M. W. Staal, Kapelle. L». A. Bisschop, Goes, C. Sinks, Kapelle, L. A. Lutein, Gapinge, P. de Visser, Middelburg en A. Warrens uit Ossenisse. De heer C. J. Buurman, directeur van de technische school, waar de jongens him opleiding ontvingen, deelde o.m. me de, dat in de nieuwe school twee baklo- kalen zullen worden ingericht. De heer F. Oomes, consulent van het leerlingenstelsel, noemde de jongens pio niers. Zij zijn de eersten, die voor het leerlingenstelsel in Goes werden opge leid. In een gloedvol betoog schetste de heer Oomes vermeende en werkelijke ge varen voor de bakkerij. Er trekken steeds meer mensen weg uit het bakkersbe drijf. Dit betreurt de heer Oomes zeer en hij noemde het zelfs een „nationale ramp" De leraar, de heer D. Meijer, nam af scheid van de jongens, waarna films wer den gedraaid. Na de uitreiking van de getuigschriften sprak wethouder J. J. van Melle namens de gemeente. Aanbesteding bouw van nieuwe school Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM. In de cantine van hel Moiler-lyceum te Bergen op Zoom is aanbesteed voor rekening van de stichting Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant het bouwen van een middelbare meisjesschool op een ter rein tussen Tulpstraat en Zandstraat, onder architectuur van de heer Bedaux uit Tilburg. Deze aanbesteding was zonder verf- werk. stalen ramen en installaties. Er waren 36 inschrijvingen. Hoogste was A. J. Havermans uit Zundert voor 1.009.818. Laagste: bouwbedrijl Peli kaan uit Tilburg voor 712.500. De be groting bedroeg 709.264. Het eerste jaar is het topjaar ge weest. Toen kwamen de Zeeuwen uit al le hoeken en gaten om klein-Walcheren te bewonderen. Nu is het bezoek van de mensen uit de eigen provincie zeer miniem en moet men het van de toeristen, vooral de dagjesmensen hebben. De Belgen zijn nog altijd de beste bezoe kers. Dan komen de Fransen en de Nederlanders, daarna de Engelsen en tenslotte de Duitsers. Dit jaar is het bezoek van Duitsers flink toegenomen, maar het blijft nog altijd belangrijk on der dat van onze zuiderburen, die met bussenvol een dagje naar Walcheren ko men en er en passant een bezoekje aan Miniatuur brengen. Op 26 maart werd dit jaar het minia tuur-eiland geopend en nu ruim 80.000 bezoekers hun kaartje hadden gekocht, kon tevens zaterdagavond, jl. de mil joenste worden begroet. Nu zijn de druk ke dagen begonnen en blijft het bezoeK tot september doordruppelen met een gemiddelde van tweeduizend per dag. Eind september gaan de poorten weer dicht. Het bestuur van de stichting heeft met vreugde geconstateerd, dat de neergang van 1958 geen blijvende is geweest, doch voor 99 procent geweten kan worden aan de concurrentie van de Expo in Brussel. Dit jaar gaan de zaken bijzonder goed en ligt het aan tal bezoekers 40 procent boven dat van verleden jaar. Het is nog niet met zoveel woorden gezegd, maar ongetwijfeld mag men hieruit concluderen, dat oh etrovtb hieruit concluderen, dat het voortbe staan van Miniatuur Walcheren thans vrijwel is verzekerd. Moesten vorig jaar pessimistische klanken worden gehoord, toen het bestuur besloot Miniatuur te sluiten ais gevolg van financiële strop pen, dit jaar zal daar beslist geen spra ke van zijn. Miniatuur werd voor 1960 gered, doordat de gemeente Middelburg en de middenstand te elfder ure inza gen dat met Miniatuur een belangrijke toeristische attractie verloren zou gaan, en geld fourneerden. Toen de gemeente een krediet van 30.000,- verstrekte en evenals de mid denstand zich voor een bedrag van 5000,- garant stelde, besloot het be stuur Miniatuur nog een jaar te laten voortbestaan. Dat krediet is inmiddels al weer terugbetaald uit de recette, ter wijl de 10.000 garantie niet zal behoe ven te worden aangesproken. Het laat zich aanzien, dat ge meente en middenstand ook dit najaar met genoegen zullen be sluiten om gezien de gunstige resultaten opnieuw een kre diet en een garantie beschikbaar te stellen. En dat betekent dan, dat het voortbestaan van ons aller Miniatuur Walcheren voor lopig is veilig gesteld. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Maandag om streeks 'het middaguur bemerkte de Middelburgse stalhouder J. L. een ster ke rookontwikkeling boven het reeds vier jaar lang leegstaande pand op de 'hoek van de Koningstraat en het Ach ter 'het Hofplein. De snel gealarmeer de brandweer vond op de zolder van de woning' een brandende koffer, ge vuld met lompen, die echter spoedig geblust kon worden. De oorzaak van deze schijnbaar uit zichzelf ontstane brand is nog duister. De brandweer vermoedt, dat het dakraam de grote zonnewarmte juist op de koffer concen treerde zodat deze begon te branden. DUBBELTJES ACTIE WISSENKERKE Zaterdag is in Wis- senkerke een dubbeltjesactie voor Apollo begonnen. Elke eerste zaterdag van de maand zal een collecte worden gehouden, waarbij van iedere inwoner een dubbeltje gevraagd wordt, teneinde de kas van Apollo te verstevigen voor aanvulling van het aantal uniformen. Apollo maakte een rondgang door het dorp en concerteerde op de muziektent. Het feestuur van de culturele ver eniging te Noordgouwe heeft in samen werking met afgevaardigden van de herv. gemeente plannen ontworpen tot organisatie van het jaarlijkse reisje voor de bejaarden. Een inzamelingslijst zal a'oor de gemeente gaan. VLISSINGEN. Het meest opvallen de aspect van de, onder de naam „Ne derland Schildert", tentoongestelde in zendingen voor de Talens' prijs 1958 is de grote verscheidenheid van schilder kunstige opvattingen. Deze expositie il lustreert duidelijk het zo populaire in dividualisme in de kunst van vandaag, en de werken kunnen dan ook siecnts in beperkte mate vergelijkenderwijs be-< schouwd worden. Opmerkelijk is toch een algemeen streven naar een technisch diepgaander verf behandeling. Daarvan getuigen niet alleen de eerste- en twee de prijswinnaars Jan Stekelenburg uit Amsterdam en de Brabander van Ge- mert met respectievelijk „Rugbyspe- lers" en „Schouwburg". Bijzonder op merkelijke werken zijn voorts het min of meer constructivistische maar zeer fijnzinnige „Pelota" van J. Ploos van Amstel uit Bussum, het simplistische „Naakt" van J. W. B. Cuppen uit Vechel en enkele doeken die van een grote en zeer diepgaande kleurbeheer- sing getuigen zoals het „Italiaans Landschap" van W. J. H. Thijs uit Amsterdam, het „Stilleven met hand schoenen" van de Hagenaar L)ick Braam en de „Grote Boom" van de Amsterdammer Nols die een eervolle vermelding kreeg. Dynamisch van op bouw zijn het „Landschap van D. J. Ribbeling, het „Landschap in de Man- cha" van de Amsterdammer Defesche. Ondanks zijn nauwe verwantschap met Bernard Buffet zet J. A. C. Frenken de bezoeker een compositorisch hoog staand doek „Trompetten" voor. Hoe wel sommige werkstukken qua opzet materiaalbehandeling en compositie ver onder het gemiddelde niveau van deze tentoonstelling liggen, zoals de „Haven van IJmuiden" van Fedde de Jong en „Hic Habitat Felicitas" van F. G. Erf- man is het algehele peil beslist accep tabel. Het is dan ook te hopen dat het tot nu toe zeer matige bezoek in de ko mende dagen groter zal zijn. De ten toonstelling blijft geopend tot 1 augus tus. De heer J. van den Berge, onderwijzer aan de OL.-school te BIERVLIET slaagde voor de hoofdakte. Van onze korfbalmedewerker GOES In de eerste klasse van de Zeeuwse Korlbalbond vooral zün een groot aantal doelpunten gescoord, hetgeen waarschijnlijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat tengevolge van de warmte een zekere lauwheid rust op de verdedigers. De eerste klas gaf normale puntenwinst, al zijn de overwinningen niet zo overtui gend. Zuidwesters bood heftig tegenstand aan Tjoba 1, dat tenslotte met 7—11 won. Twee wedstrijden gaven dezelfde opval lende uitslag, het werd namelijk 9—7 bij TOGO I—VIOS I en bij Animo I—Scam- polo I, zodat tot het einde toe er volop spanning was. Opmerkelijk zijn de steeds stijgende prestaties van Swift II, waar van ELTO I het slachtoffer werd (9—4). De rol van de laatste ploeg is nu zeker uitgespeeld, terwijl Animo zeker veilig staat en het er voor de ploeg uit Zaam- slag somber uit gaat zien. In 2a won ONDO I verdienstelijk van ELTO II, dat daardoor lelijk in gevaar komt. TOP bood heftig tegenstand aan een Ietwat gehavend Blauw Wit (37). Tjoba II won slechts met gering verschil van Atlas, hetgeen echter toch twee pun ten opleverde, waardoor de kop behouden bleef. In 2B won De Poel van TOGO II, waar door de eerste zich wel veilig stelde en TOGO II met SSS uit zal maken, wie tenslotte degradatiewedstrijden zal moeten spelen. In 3A wist Zuidzande een 8—3 overwin ning te behalen op VEDO III, hetgeen dit ploegje zeker goed zal doen. In een avond wedstrijd had het echter met 011 van BKC verloren, dat daardoor een zeer goe de plaats op de ranglijst inneemt. AKC won op het kantje af van Stormvogels (34). De spanning blijft er hier volkomen in. Swift IV won nog met 93 van VE DO III. In 3B wist het veel te sterke VOPO met 21—1 van VZOD II te winnen, waardoor de eersten met een geweldig doelgemid- delde bovenaan staan. De nationale feestdag in België was er gisteren weer oorzaak van dat duizenden Belgen een uit stapje naar onze provincie maak ten. Vooral in Zeeuwsch Vlaan deren en op Walcheren was het alles B en rode nummerhorden wat de klok sloeg. Ook de Flan- dria-boot van Vlissingen naar België trok grote massa's zuider buren, zoals op de foto te zien is die vanaf de boulevard bij de Koopmanshaven te Vlissingen werd genomen, terwijl de passa giers zich verdrongen om aan boord te komen. VLISSINGEN. In het gebouw van de Hogere Technische School te Vlissin gen vond een bijeenkomst plaats waar op de eindgetuigschriften werden uitge reikt aan de leerlingen die dit jaar het eindexamen met goed gevolg hebben afgelegd. In zijn openingswoord heette de directeur, ir. C. J. A. Bax eerst het schoolbestuur en. de gecommitteerden welkom. Hij gaf een overzicht van de in- VLISSINGEN Er loopt een gevaarlijk man in Vlissin gen rond. Luuk Pieterse (75) de rasechte Jordaner die in de vijftig jaar dat hij in de vei lingbranche zit, reeds half Ne derland heeft verkocht. „Effc kake. meheer," babbelt-ie in onvervalst Mokums, „wait ik fail wat- tik allegaar an de man heb gebracht. Voor miljarden, meheer. De Spijker- fabrieken heppik gefaalt, u weet wel waar ze die auto's maakten. Bracht anderhallef miljoen op en dat in die dagen... De Hollandse betonfebriek heppik ai twee keer verkocht, en de motoren- fabriek in Soest, en de hele sooi van de Moffe na de oorlog in de Coen- hafe. En wac' t effe alle volks gaarkeukens in het hele land." En nu is de Zeehondewerf in Vlis singen aan de beurt. Luuk van de vei ling is er speciaal uit Amsterdam voor over gekomen. Met een knecht heeft hij zes weken lang gewerkt om de ge hele inventaris (machines, kranen en magazijnen incluis) te schiften, te sorteren en te catalogiseren. ,.Ik mot alles een naam geife", zegt hij, „daarom mot ik alles wete. Jaja (hij wijst onder zijn groezelige pet) kop pie, meheer." In september zit-ie een halve eeuw in het vak. Dan wil hij ermee stop pen. En dat is beslist niet vroeg, want hij is al tien jaar de Drees-ge- rechtigde leeftijd gepasseerd. „Kijk, alt noeme wij mosterdpotten,'" praat Luuk Pieterse onvermoeid verder, ter wijl hij mij al wijzend over de werf voorgaat, „en zo'n handpomp heet bij maan een kattekop. En dat benne lek- potten; die heppik ampart gelege. Die haaskraan is saafer aazer, me heer. Kaaktu maar in de kattelogus, meheer. Offik die allegaar gesjouwd heb? Jawel. Daar mot je niet alleen spierballe maar ook een koppie foor hebben. Komt een hoop sjoege bij, meheer." Die pop daaro? Heppik van een vul- lesbak meegepikt. Geluk heppeie d"r op gezet. Kenne ze gelaak met die ouwe kachel kopen. Wat die helling opbrengt, vraagt u? Kaak meheer dat hattu nou niet motte frage. Da's zogezeit m'n ambtsgeheim. Kennik niet zegge, begraapt u, want dan staan ik in m'n vuile hemd." Luuk Pieterse gaat de Zeehondenwerf verkopen. Zoals hij zijn hele leven lang al in het groot heeft geveild. De Rotterdamse pepermuntfabriek en de anker- en kettingfabriek en het non nenklooster van de Fransen In Zeeuwsvlaamse Sluis. Hij leeft tussen het ijzer en wat hij er niet van weet, is de moeite van het onthouden niet waard. Maar 's avonds is het niet de metaalklank die z'n oren streelt. Dan vloeien er wellui dende tonen van het zonnige zuiden uit z'n pick up in de Jordaanse Lin- dengracht. „Ik ben gek op Italiaanse opera's," verklapt Luuk Pieterse, „je ken geen plaat bedenken of ik hep pum." Over Verdi, Caruso, de Barbier van Sevilla en Carmen babbelt hij even vlot en vaardig als over z'n kat- tekoppen, mosterdpotten en hijskra nen. En zodra er een opera te beluisteren valt in Amsterdam, zit Luuk Pieterse met open oren en ogen op een van de beste plaatsen. Voor een opera heeft hij alles over. Het is zijn grote passie en elk eent je dat hjj daarvoor kan oversparen, gaat in de opera-pot. Jaja, Maria Cal las heeft hij ook gehoord. „Wat dacht u, netuurlijk meheer. Zo'n kansie laat ik me neus niet voorbijgaan, 't Heb een paar tientjes gekost, maar ik ver geet het me heile leven niet meer. Fantastisch." Er zijn lichtjes gaan twinkelen in de oude, maar nog bijzonder levendi ge ogen. Hij lacht als een gelukkig mens. En dan moet het er uit: „Weit u, meheer, wat m'n grootste plezier is? Da's m'n klaanzoon Luuk. Ook een koppie. meheer. Was met 16 al van de HBS af. Nou issie 22 en hij is pas geslaagd voor z'n dokteraal. Mot dok ter worden. Daar ben ik groos op." Luuk Pieterse heeft een merkwaardig en niet gemak kelijk leven achter zijn Mo- kumse rug. Maar nu op z'n 75ste, is hij een gelukkig mens. Met z'n opera's en z'n klein zoon. „Geluk, meheer!", roept hij me na, als ik de werf af rijd, „tot ziens en mazzel." vloeden van buiten die schadelijk zijn voor de studiezin van studerenden in deze tijd. De heer ir. A. de Vos, secretaris van het schoolbestuur reikte de getuigschrif ten uit. Speciaal vermeld werd de heer T. de Vries die als beste leerling voor het examen slaagde. Na de toespraken namens de leerlingen van de afdelingen werktuigbouw en weg- en waterbouw door de heren J. Woltering en J. P. Brouwer heette de heer J. R. Rem de afgestudeerden welkom in de vereniging „Het Nederlands Instituut voor Regis- teringenieurs en Afgestudeerden van de H.T.S." De geslaagden zijn: Afdeling Werktuigbouwkunde: J. A. C. Bais Vlissingen, K. de Bert Vlissingen, J. J. H. Bogaard Sluis, J. A. de Groot IJzen- dijke, F. J. Kaan Terneuzen, R. Nederveen Goes, C. Palmkoeck Middelburg, J. P. A. Remery Terneuzen, D, H. Rubé Vlissingen, W. Seheele Axel, W. J. Schreur Vlissingen, H. B. Woltering Vlissingen. Afgewezen wer den 2 kandidaten. Afdeling Weg- en waterbouwkunde: J. J. M. Antheunisse Middelburg, J. P. Brouwer Oostburg, M. C. P. Cok Wolphaartsdijk, J. J. van Damme Yerseke, C. C. den Dekker Hoedekenskerke, J. Goedegebure Vlissingen, F. J. Haverhoek Goes, D. L. Huissoon 's-Gravenpolder, J. J. Kamermans Vlissin gen, A. Remijn 's-Heer Arendskerke, A. de Roos Vlissingen, J. F. Schets Koudeker- ke, A. C. Sturm Vlissingen, A. Verbokkem Vlissingen, T. M. J. de Vrieze Souburg, F. IJnsen Hollum. Afgewezen: geen kandida ten. De leerlingen van de klassen twee en drie van de School met den Bijbel uit SINT ANNALAND maakten een geslaag de schoolreis naar Tilburg, waar een be zoek gebracht werd aan het Ouwehands Dierenpark en de dierentuin bezichtigd werd. Ook werd een bezoek gebracht aan het naturubad „De Waranda" in Ooster hout. Advertentie In het aloude Maastricht stichtte Petrus Regout 125 jaar geleden de aardewerkindustrie. Volgens de allernieuwste procédé's word* nu in de fabrieken van de N.V. Sphinx-Céraraique door ruim 4000 werkers het moderne Maas trichts aardewerk vervaardigd. Het munt uit door blijvend blije kleuren, voorname vorm en duurzaamheid. Het is sierlijk en toch sterk. Het is waardewerkt De buitengewone zorgen eraan besteed bestempelen deze kera mische producten tot het beste Maastrichts aardewerk. Let op deze merken, dan heeft U een goed product. In 3C tenslotte wist Tjoba III met gering verschil van WKV te winnen (65). Uitslagen van zaterdag j.l. en afgelopen week gespeelde wedstrijden: 1: Zuidwes ters I—Tjoba I 7—11, Swift II—ELTO I 94, TOGO I—VIOS I 9—7, Animo I— Scampolo 97. 2A: Atlas—Tjoba II 78, TOP—Blauw Wit I 3—7, ONDO I—ELTO II 11—6. 2B: De Poel—TOGO II 8—3. 3A: VEDO II—Zuidzande 38, Stormvogels— AKC 3—4, Swift IV—VEDO III 9—3, Zuid zande—BKC 0—11. 3B: VZOD II—VOPO I—21. 3C: Tjoba III—WKV 6—5, Blauw Wit IIZeelandila II 26. Adspiranten: A: Vedo AAnimo B 42, B: NO AD a— Swift Vlug (gest.); Animo C—Atlas A 1—7, ONDO a—Swift Snel 3—1, C: TOGO B— Vitesse 42, D: Swift LenigKVL 12, TOP a—DOS 55 5—3, E: VEDO b—Animo E 16—0, Animo E—VEDO b 0—9, NO AD b Swift Vlot 02, Swift RapAnimo D 3—2, Animo E—TOP B 0—1, F: De Poel— TOGO c 10—0, De Poel—ELTO B 9—2, VolharidngELTO B 100. TjobaLuctor C 151, TjobaTOGO C 110. Avond klasse: Zuidwesters IIVEDO II 51, Swift V—Animo III 9—0, KVL—ONDO II II—5. (Van onze correspondent BRUINISSE Voor het eerst werd op de Christelijke huishoudschool te Brui- nisse, die in 1957 wer opgericht, een eind les gehouden, waarbij diploma's aan ge slaagden konden worden uitgereikt. Nadat de heer J. A. v. d. Bijl uit Zonnemaire, voorzitter van het schoolbestuur, de bij eenkomst had geopend, voerden de meis jes onder leiding van mej. Quant een aar dige revue op, waarbij zij bekende recla mefiguren, zo uit advertenties weggestapt, ten tonele voerden. Ds. M. v. d. Klis uit Zierikzee, gods dienstonderwijzer aan de school, sloot de bijeenkomst. Voor de cursus die met september begint staan 46 nieuwe leerlin gen ingeschreven. De geslaagden zijn: Corrie Aarnoudse, St. Philipsland, Co- bie Giljam, Bruinisse, Mina Goudzwaard, Oosterland, Marietje Hage, Anna Jacoba polder, Jannie de Jonge, Sir Jansland, Sa- rie Kempeneers, Sint Philipsland, Lenie Kosten, Sint Philipsland, Maaike Nelisse, Anna Jacobapolder, Lijn van der Male, Sint Philipsland, Coba de Mazier, Anna Jacobapolder, Rina Quist, Anna Jacoba polder, Maatje Quist, Anna Jacobapolder, Ria van der Ree, Sint Philipsland, Adri Stouten, Oosterland en Jannie de Valk, Nieuwerkerk. Corrie Beekman, Bruinisse, Lenie van den Berge, Bruinisse, Willy Feitel, Bruinisse, Riet Griep, Lenie Haak, Thonia Jumelet, Klazien Kleppe, Hanneke de Koning, Anna Otte, Johanna Otte, Eva Schout, Laura bij de Vaate, Janneke de Waal, Willy de Waal, Corrie van der Werf en Ietje Wiebrens allen Bruinisse. B. en W. van Zierikzee Gemeente kan geld voor wapenschild niet missen ZIERIKZEE. Burgemeester en wet houders van Zierikzee menen dat het bedrag van duizend gulden, dat wordt gevraagd voor het aanbrengen van het wapen der gemeente in het trappenhuis van het nieuwe provinciehuis wel wat erg veel is, vooral gelet op de finan ciële positie van de gemeente. We kun nen het geld er eigenlijk niet voor mis sen, schrijven B. en W. de raad en ad viseren te besluiten eventueel wel hon derd gulden beschikbaar te stellen. B. en W. stellen de raad verder voor medewerking te verlenen aan de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" voor de bouw van twintig woningwetwonin gen. Verder komt in de op 28 juli te houden raadsvergadering een regle ment voor de ideeënbus, die in de gang van het stadhuis zal worden ge plaatst, aan de orde. B. en W. stellen een premie van maximum 25 gulden voor. B. en W. hebben geen bezwaar tegen het verlenen van een bijdrage van vijf cent per inwoner voor het ge schenk van de gemeenten bij de inge- biuikn-ame van het nieuw© provincie huis. Voor de vervulling van de functie van gemeente-ontvanger zijn 32 sollici taties ontvangen. De voordracht aan de raad luidt: 1. G. J. Dijkstra, adj. com. ten kantore van de gemeenteontvanger te Leiden, 2. R. van der Veen, waarn. ggemeenteontvanger te Dantumadeel. BERGEN OP ZOOM De watersportver eniging De Schelde heeft een wedstrijd van uit Bergen op Zoom naar Goese Sas v v bestond'Seerd' waarv00r ruime deelname Veertien boten voeren mee. Het was prachtig weer en ideaal zeilweer. Er werd in twee klassen gevaren. De uitslagen van de wedstrijd werden: Klasse A: aankomst Goese Sas: 1. R. Baartmans 2.07.16, 2. p. van Mechelen 2.35.36, 3. c. Baaijen 2.46.16, 4. aVn Loenhout 3.03.59. Aankomst Kop van 't Hoofd 7. R. Baartmans 1.51.20, 2. P. van Mechelen 2.00.28, 3. C. Baaijen 2.03.20, 4. Van Loenhout, Klasse B: aankomst Goese Sas 1. c. Bruijs .44.47, 2. A. Hagenaars 2.49.25, 3. Th. Kom mer 3.02.54, 4. Merckx 3.40.20 Aankomst Kop van 't Hoofd: 1 c. Bruijs 2.01.46, 2. A. Haee" naars 2.09.42, 3. J. van Dort 2.11.58, 4. L. Wal- der 2.14.29. BERGEN OP ZOOM Voor het Mulo examen slaagden te Bergen op Zoom- E A. M. de Bie uit Middelburg, D. P. van Eijkeren, 's-Heerenhoek, L. P. Foudraine en A. W. Goovers uit Goes, A. J. M K Hecke uit Middelburg en J. de Koster uit Kwadendamme. BERGEN OP ZOOM Voor het Mulo-exa men slaagden te Bergen op Zoom: M P Boonman uit Ovezande, E. A. M. Verschu ren, Lamswaarde, H. A. Vermeulen Kwaden damme, c. A. de Kooning, Lewedorp, L. J. M. van der Linden, 's-Heerenhoek, c. A. Polfliet idem, M. c. van 't Westende idem, W. E. A. M. de Wolf, Vlissingen. AARDEWERK en dan natuurlijk van de N.V. SPHINX-CERAMIQUE \V/H PETRUS REGOUT. MAASTRICHT MIDDELBURG. In de grote zaal van de Schouwburg was het gistermid dag feest voor de scholieren van de In dustrie- en Huishoudschool. Het was namelijk de middag van het jaarlijkse diploma-uitreiken on hieraan was een bijzonder feestelijk karakter gegeven. Zo werd liet programma geopend met een mars, gezongen door een aantal zangeresjes. Het lied was een alleraar digste aubade op de school en was ge titeld: Huishoudschoolmars. Na nog enkele attractieve program mapunten te hebben afgewerkt, kwam men tot de hoofdschotel van de mid dag, welke bestond uit een aanvaard bare opvoering van het toneelstuk De gesluierde prinses." Na de voorstelling mochten de leer lingen hun diploma's in ontvangst ne men. De leiding van het muzikale deel van deze geanimeerde middag kwam voor rekening van de heer H. Mennes- die voor het toneel van mej. Plas', schaert.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3