GENÈVE: DE HOOP VERVLIEGT SNEL HET MIRAKEL TE NIEUWKOOP hivsa Eisenhower: Moskou GROMYKO COLETTE'S POGING IN WEILAND GEËINDIGD vreest China en een Verenigd Duitsland - LAATSTE KANS De Bilt: Zon MESSENTREKKER BEKENT STROOM VAN WANDADEN Reactor-schip des vredes Vader van gestikt meisje gezocht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 22 juli 1959 Somber beeld van Amerika's president Westelijke ministers denken aan opgeven Verkeerd Arme Louis Branden in mei kostten miljoenen guldens Recordtijd veiliger bruin met— Zie verder pag. 2 Indonesiërs lopen over van behulpzaamheid Heel gezin aan dood ontsnapt na val van straaljager Vuurwerkmaker uit Velsen op zijspoor Jongetje (1 jaar) door locomotief gedood Zedendelinquent in arrest Nederlanders werken aan Snezkanaal Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, HavenDark 24 tel. 01110-2991 Directeur: J ACQ DE SMITHoofdredacteur: H. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4312 pRESIDENT EISENHOWER heeft laten weten dat hij zeer weinig hoop meer heeft op een goede afloop van de conferentie te Genêve, dat hij gelooft dat Kroesjtsjef geen belangstelling meer heeft voor een topconferentie, dat de Russen minder dan ooit tevoren bereid zijn, tot een vergelijk te komen en dat hij de positie van W.-Berlijn in het geval van een nieuwe blokkade als hoogst ernstig beschouwt. qPNIEUW IS IN GENÈVE tussen de Westelijke ministers het afbreken van de conferentie ter sprake gekomen. Er is gisteren niet de minste vordering ge maakt en de standpunten zijn precies dezelfde gebleven. In elk geval wil het Westen wachten met afbreken van de besprekingen tot het begin van de volgende week in de hoop dat Gromyko op het laatste ogenblik een gebaar zal maken Eigen nieuwsdienst LONDEN. „Wij zijn zeer verheugd te horen, dat slechts het vliegtuig is beschadigd en niet de zeer decoratieve miss Duval", zei gistermiddag een van de tijdopnemers bij Marble Arch in Londen. En daamee waren de hologi- gen, die hongerig op afschuwelijke verhalen stonden te wachten, uit de droom geholpen. Colette Duval, 27 jaar, mannequin, parachutespringster en in de Blériot- race de vrouw van wie Frankrijk een revanche op de Britse snelheidsduivels verwacht, was door een ongeluk bij haar eerste poging uitgeschakeld, maar overi gens springlevend. Colette zat op het vliegveld Kenley te genieten van een lunch, haar door Britse luchtmachtofficieren aangeboden. Uit het raam van de mess kon zij de Vautour, een straalbommenwerper, zien staan, waarmee zij alle records had willen breken. Het mocht bevreemdend heten, dal het toestel daar stond, in een weiland bij Kenley. Het had namelijk op een landingsbaan van het op straalvlieg tuigen berekende vliegveld Biggin Hill moeten staan. Met meer dan normale terughoudend heid maakte het Franse ministerie van luchtmacht melding van de mislukte landing van de Vautour. Maar in Enge land bleek al gauw hoe de vork in de steel zat. De ongelukkige kapitein-vlieger Louis Iribane, die de fraaie Colette vervoerde was niet zo goed bekend met de situatie in Engeland. Zijn radio functioneerde niet feilloos en zo kwam hij terecht op Kenley. De landingsbaan was te kort en Iri bane schoot erover heen, door een heg en een hek het weiland in. Einde van het eerste bedrijf van Colette's tot dan toe zo glorieus verlopen poging. DEN HAAG. In de maand mei is in Nederland bij' branden een directe schade aangericht die wordt geraamd op 4.971.040 gulden. In april was dat 3.500.320 gulden, in mei 1958 beduidend minder: 1.611.030 gulden. Uit een overzicht van het ministerie van binnenlandse zaken blijkt, dat in mei 54 branden woedden, die elk een schade van twintigduizend gulden of meer veroorzaakten. Daarbij werden 37 mensen gewond, van wie elf brandweer lieden. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Aan de vooravond van liet vertrek van vice- president Nixon naar Moskou, waar hij een Amerikaanse tentoonstel ling zal openen, heeft president Eisenhower zijn grote bezorgdheid uitgesproken over de gang van zaken te Genève. Hij gelooft nauwelijks meer dat daar enig resultaat zal worden bereikt en hoopt dat Kroesjtsjef wanneer hij Nixon ontmoet, het verzoenende gebaar zal maken waarop te Génève tot nu toe ver geefs is gewacht. Nixons reis staat los van de politiek, maar de vice-president, die vandaag vertrekt, heeft de opdracht om on middellijk contact op te nemen met Eisenhower wanneer de Rus sische premier hem benadert met voorstellen die betrekking heb ben op de spanningen tussen West en Oost. Eisenhower is de overtuiging toe gedaan op grond van een rapport van minister Herter dat er prak tisch geen kans meer is op een zo danig resultaat te Genève, dat een topconferentie er mogelijk door wordt. Hij gelooft dat Kroesjtsjef ook geen belangstelling meer heeft voor een topconferentie en nu probeert de schuld van het falen van de confe rentie af te schuiven op de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Frankrijk. TWEEDRACHT De starre houding van Moskou Colette Duval, mededingster naar de hoofdprijs van 50.000 gulden in de Blériot-race, door de Londense Daily Mail georganiseerd, liep gis termiddag opgewekt en onbescha digd over het vliegveld Kenley, waar haar straalbommenwerper een noodlanding had gemaakt. Het vlieg tuig stond wat triestig in een wei land. Een poging om de Franse eer in de race te redden was mislukt. In Parijs had de politie voor Colette het verkeer stilgelegd en zij was in een i paar minuten op het vliegveld. Toen zij op Kenley landde, was zij pas 25 minu- 7 ten onderweg. Zij maakte dus alle kans j op een nieuwe recordtijd. Gisteravond isj zij opnieuw vertrokken, nadat de Franse j luchtmacht een nieuwe Vautour had ge- stuurd. Maar van Londen naar Parijs bracht zij het niet verder dan 44 min. 40 sec. Het record staat met 41.41 op naam van Rylands. Advertentie CAMDEN, New Jersey. De echt genote van president Eisenhower heeft gisteren op de werven van de New York Shipbuilding Corporation het eerste door kernenergie aange dreven koopvaardijschip ter wereld, de Savannah, te water gelaten. De Savannah zal volgens de wen sen van president Eisenhower een „schip des vredes" moeten worden, een schip ook waarmee het Ameri kaanse volk de gehele wereld zal to nen welke mogelijkheden het vreed zaam gebruik van kernenergie in de scheepvaart heeft. Het schip is genoemd naar het eer ste stoomschip, dat de Atlantische Oceaan overstak. Stormachtig gejuich weerklonk toen de geheel wit geschilderde Sa vannah vlot van de met glas over dekte helling gleed. HAMBURG. Het is thans mogelijk voor Duitse staatsburgers een officieel verzoek in te dienen bij de Indonesische autoriteiten om voor zover hun bezit tingen indertijd door cfe Nederlanders zijn geconfisqueerd, deze weer terug te krijgen, evenwel onder nadere verreke ning van beheerskosten, die sindsdien zijn ontstaan. Onder ó'eze regeling valt ook de te ruggave van geblokkeerde spaartegoe den, aandelen, merkenrechten en oc trooirechten. Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN En kele minuten voor twaalf uur giste ren, is een straaljager van de vlieg basis Leeuwarden neergestort langs de Nieuwveenseweg te Nieuwkoop. Een deel van het vliegtuig kwam te recht op de boerderij van de heer M. A. de Jong. De boerderij, die een rieten dak had, vloog in brand. Nie mand werd ernstig gewond. Om tien minuten voor twaalf vloog de gehuwde reserve eerste-luitenant- vlieger T. J. de Jager (dertig jaar) uit Bergum, in zijn Hunter 7 tijdens een instrumentenoefenvlucht boven Alphen aan den Rijn in de richting van de Nieuwkoopse plassen. Achter hem zat sergeant-vlieger J. ten Have (21 jaar), eveneens getrouwd, uit Leeuwarden. Toen zij op ruim drie kilometer hoogte boven de polder vlogen (de snelheidsmeter stor.d op achthonderd kilometer per uur), hoorde luitenant De Jager in de motor een vreemd ge luid. Hij trok zijn toestel snel hoger, totdat een enorme exploisie het vlieg tuig deed sidderen. Enkele seconden later volgde een tweede exploisie. PER SCHIETSTOEL Bijna automatisch drukte luitenant De Jager, terwijl het vliegtuig in een grote bocht voortsuisde, op de rode knop. be- stemd voor de schietstoel, achter hem. Sergeant Ten Have werd de vrijheid I ingeschoten en terwijl zijn parachute zich ontplooide, zag hij hoe ook de luitenant het toestel met de schietstoel verliet. De luitenant werd door de zuigmg van de lucht even tegen het op de r#arde aanschietende vliegtuig getrok-1 ken, waardoor zijn arm uit de kom werd gerukt. Toen zweefde ook hij 1 rustig omlaag. In de zeven minuten die beide piloten nodig hadden om de aarde te bereiken, raasde de stuurloze Hunter recht op de boerderij af van de heer M. A. de Jong te Nieuwkoop. De heer De Jong (48 jaar) zat op dat moment ergens in Noordholland achter een kopje koffie. Hij was een dagje uit met een boerenvereniging. Het was zijn enige vakantiedag van het jaar. PAN SOEP Zijn echtgenote, de 45-jarige mevrouw E. de Jong—De Wit, droeg om acht minuten voor twaalf thuis een pan be dorven soep naar de varkens, toen zij plotseling iets op haar hoofd voelde vallen. Zij sloeg, hevig geschrokken door een enorme explosie vlak boven haar. de handen voor het gezicht en rende tussen' in het rond gierende stukken gloeiend metaal het huis in. waarboven op zolder de 27-jarige dienst bode Corrie v. d. Werken een ogenblik verlamd stond van schrik. „Ik was juist boven", vertelde Corrie „toen ik iets raars in de lucht hoorde. Er volgde een grote klap en het hele huis stond ontzettend te trillen. Ik schrok zo, dat ik eerst niet merkte dat het huis al in brand stond". Het zevenjarige dochtertje Hannie van de familie De Jong was in de kamer en de elfjarige Kees liep op het moment dat hét toestel neerstortte, buiten. Er werd niemand gewond. De buren trachtten te redden wat er. te redden viel. Een knecht van een andere veehouder maakte een op stal staande stier lus, maar niemand kon; verhinderen dat 24 jonge varkens in! de vlammen omkwamen. Een aantal kippen verbrandde eveneens. 1 Een ooggetuige verklaarde: Ik zag het toestel aankomen, recht op ons af en schreeuwde: Jongens, dekking. Het vliegtuig kwam uit de richting Alphen en brandde toen nog niet. Maar vlak bij de boerderij van De Jong beschreef het al dalende een halve cirkel, waarna het ontplofte. Kilometers in de omtrek barstten de ramen. Brandende petro leum spoot op het rieten dak en in een oogwenk stond alles in brand, de hooi berg en aangrenzende schuren. Het was een verschrikkelijk gezicht. Een ge deelte van het toestel stortte achter de boerderij op een schuur, een ander deel groef zich honderd meter achter de woning diep in de grond,, terwijl gloeiende stukken tot vlak voor mijn voeten suisden, aldus de ooggetuige. ZEVEN MINUTEN De ober van jachthaven Tijsterman, de heer A. J. Sporre, reed in zijn auto tussen Alphen en Nieuwkoop. Hij zag de twee parachutes omlaag komen, be rekende waar de piloten ongeveer zou den landen en stuurde zijn auto het weiland in. De luitenant veerde helemaal op. toen ik hem vier maal met zijn redding feli citeerde. aldus de ober. Hij bracht hen vervolgens naar de jachthaven, vanwaar hij een arts en de vliegbasis opbelde. Sergeant Ten Have zei: Dit is de eerste maal in de vier en een half jaar die ik vlieg, dat ik zo naar beneden gekomen ben. Ik heb precies zeven minuten in de lucht gehangen. De angst en de zorgen staan mevrouw De Jong duidelijk op het gezicht te lezen terwijl zq aan twee buurvrouwen vertelt hoe de straaljager de boerderij ramde op het moment dat zij een pannetje soep naar de varkens bracht. schrijft Eisenhower toe aan drie fac toren ■j De wens om tweedracht te zaaien in het Westelijke kamp, waar men het, zoals heel normaal is, niet geheel eens is over de prijs die betaald mag worden voor het honden van een topconferentie. Deze wens, aldns Eisenhower, zal niet in vervulling gaan, hoewel het waar is dat Groot-Britannië meer gevoelt voor een topconfe rentie dan Frankrijk en de Ver enigde Staten, o De permanente angst in de Sow- jetunie voor een welvarend, be wapend en tenslotte verenigd Duitsland, o Groeiende vrees voor de Chinese Volksrepubliek die op den duur de Sowjetunie het leiderschap in de communistische wereld zou kunnen betwisten. ONBUIGZAAM Het gevaar van de nu ontstane toe stand, zegt de Amerikaanse president, is dat de Sowjetunie haar eigen kracht zou kunnen overschatten, die van de geallieerden zou kunnen onderschat ten en een militair conflict veroor zaken omdat zij geen rekening houdt mef de wil van het Westen om niet te buigen voor Russische pressie. In weerwil van dat gevaar, aldus Eisenhower, is de Amerikaanse rege ring beslist niet bereid, zich een top conferentie te laten opdringen die het Amerikaanse volk het gevoel zou ge ven, te capituleren voor Russische druk. WEL BEREID Niettemin blijft Eisenhower bereid aan een topconferentie deel te nemen wanneer er te Genève maar iets wordt bereikt dat een topconferentie moge lijk maakt. De enige voorwaarde die vervuld moet worden is dat de Sow jetunie de verzekering geeft dal zij de geallieerden niet uit Berlijn zal trachten te verdrijven of hun rechten zal trachten te beknotten aan het ein de van een periode waarbinnen een oplossing had moeten worden gevon den voor het Duitse vraagstuk. In geval van een hernieuwde blok kade van West-Berlijn zou de positie van de stad onvergelijkelijk veel slech ter zijn dan tien jaar geleden. Het zal niet mogelijk zijn de stad van vol doende grondstoffen te voorzien om de economie in stand te houden en de bloei van West-Berlijn zou on middellijk plaats maken voor een re giem van grote soberheid. Eigen nieuwsdienst GENÈVE In de villa van Gro myko zijn de vier ministers van bui tenlandse zaken het gisteren weet niet eens kunnen worden. Herter, Lloyd en Couve de Murville gingen na afloop van deze geheime confe rentie naar de tijdelijke woning van Herter, waar zij de toestand bespra ken met hun Duitse collega von Brentano. Opnieuw kwam daar de vraag ter sprake of het niet beter zou zijn de conferentie voor de twee de maal voor enige tijd te onderbre ken. Ook werd gesproken over het volslagen afbreken van de bespre kingen met Gromyko. DEZE WEEK NOG Hoewel al deze gesprekken geheim zijn geweest en er geen communiqué's worden uitgegeven, lekte al spoedig uit dat de Westelijken hebben besloten ten minste deze week nog in Genève te blijven. Afbreken of verdagen van de conferentie zou dus op zijn vroegst in het begin van volgende week kunnen worden verwacht. Om Gromyko voor het laatst op de proef te stellen zullen de Westelijken nog één keer met een nieuw voorstel komen, namelijk om de Oost- en de Westduitsers samen te laten komen om hun moeilijkheden te bespreken zonder de aanwezigheid van de Grote Vier. Zou Gromyko weigeren om ook dat voorstel in serieuze overweging te ne men, dan zou dat worden uitgelegd als bewijs dat de Rus opzettelijk alle kansen op toenadering saboteert. Daar op 'zou dan ronduit het voorstel wor den gedaan om de conferentie tijde lijk of voorgoed te sluiten. Op het ogenblik is de houding van Gromyko zo, dat het Westen in het duister blijft tasten omtrent zijn bedoelingen. Hij ontwijkt alle rechtstreekse antwoor den en drijft zijn ambtgenoten daar mee tot wanhoop. DULLES-STRAAT Om de Westberlijners, om wier uit eindelijk lot het tenslotte gaat niet het gevoel te geven, dat zij in de steek worden gelaten, zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Her ter zaterdag een kort bezoek aan hun stad brengen. Hij zal 's ochtends aan komen en in de avond van dezelfde dag weer vertrekken. Een deel van dit kor te bezoek zal worden besteed aan be sprekingen met burgemeester Brandt. Ook zal Herter een straat dopen die is genoemd naar wijlen minister John Foster Dulles. VELSEN. De IJmuidense vuurwerk fabrikant P. Piersma, in wiens werk plaats maand'ag voor de zesde keer een hevige ontploffing ontstond deze keer met het trieste gevolg dat zijn achttien jarige stiefzoon de dood vond zal door de gemeente Velsen fors worden aangepakt. Een onderzoek bij cfe bunker in het IJmuidense duin waar het vuurwerk werd gemaakt leverde een clandestiene voorraad van 130.000 knalkurken op, waarvan gistermiddag door technici van de Hulpverleningsdienst een tienduizend zijn opgeblazen. De rest is verzegeld voor een nader onderzoek. Direct daarop heeft de overheid de hinderwetvergun ning, die Piersma het vervaardigen van vuurwerk mogelijk maakte, ingetrok ken. Hierdoor worden ook de thuiswer kers, die wonderkaarsen voor het be drijfje maakten getroffen. Bij een hun ner vloog een paar jaar geleden een muur uit het huis bij een explosie in dit goedje. De politie deelde ons mee, dat zij al les zal doen om de pyrotechnicus voorgoed uit de gemeente Velsen te we ren. DEN HAAG. Tegen de vader van de bijna anderhalf jaar oude Anneke van V., die maandagochtend in Gendrin- gen gestikt in haar bedje was gevonden, is een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd. Hij wordt verdacht van moord subsidiair doodslag. Ook Interpol is bij de opsporing in de arm genomen. Er zijn namelijk aanwij zingen dat de vader naar Duitsland is uitgeweken. Zijn fiets is gevonden op het station van Bocholt, even over de Duitse grens. De verdachte heeft contacten in Duits land die hij heeft gelegd toen hij daar in de oorlogsjaren en later, toen hij zijn gezin eens had verlaten, vertoefde. De justitie heeft voorts aanwijzingen dat de man psychisch gestoord is of dit althans was ten tijde dat hij zijn vlucht begon. HELMOND (ANP) Het veertien maanden oude zoontje van de familie Van der Velden uit Bakel enig kind is gistermiddag op een automatisch beveiligde overweg in de lijn Helmond- Venlo door een elektrische locwnotief gegrepen. Later is het jongetje aan zijn verwondingen overleden. 'De ouders en de grootouders van het jongetje wonen ieder aan een kant van de spoorlijn. Zij denken dat het jongetje, dat al kon lopen en uit de afgesloten tuin van zijn huis was ontsnapt, naar het huis van opa en oma wilde gaan. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en over wegend zonnig weer met onge veer dezelfde mid- dagtemperaturen. Zwakke tot ma tige noordelijke wind. MIESJE: Sneeuw lijkt me weer eens leuk. WATERINGEN. De rijksrecherche in Wateringen heeft de man gearres teerd, die zondagavond in een bos bij Maarheeze de 21-jarige H. van den B. uit Rotterdam met een mes heeft neer gestoken. Het is de 35-jarige C. H. B. uit Wateringen. Tot dusverre heeft de man onder de druk van een stortvloed van bewijsmateriaal en herkenning zes wandaden bekend. Zijn laatste en ernstigst verwonde slachtoffer, H. van den B., verkeert nog steeds in levensgevaar. B. heeft thans erkend in de afgelopen maanden op het Wassenaarsestrand1 een Haagse d'ame en een paar jongens met het mes te hebben bedreigd. De dames en de jongens konden door hard weg te rennen aan het gevaar ontsnappen, net als een paar jongens op het strand bij Katwijk. Op 18 april heeft B. op hetzelfde strand een negentienjarige Rotterdamse jonge man aangesproken en plotseling het mes op de keel gezet. Het slachtoffer weerde het mes af, maar werd daarbij zodanig aan twee vingers verwond, dat hij lange tijd niet heeft kunnen werken. De thans genezen vingers zullen onbruikbaar blij ven. Lapje stof Een lapje stof, aanwezig in het kost huis van de verdachte in Wateringen, bracht nieuw bewijsmateriaal. De stof was van het pak van de twintigjarige marinier H. van G. uit Vlaardingen, die op 5 juni bij het zwemen en zonnen in Schipluiden door een rï\an, die met een bromfiets langs kwam rijden, werd aangesproken. Zij praatten wat en rook ten een sigaret. De marinier wilde daarna zijn burgerpak aantrekken. ,,Laat dat hem maar uit", zei toen plotseling de vreemdeling, trok een mes en wilde de jongeman te lijf. Die sprong het water in om het vege lijf te redden. De vreemdeling rolde daarna de kleren op, bond ze op zijn brom fiets en reed weg. Het in het kosthuis gevonden lapje stof werd herkend door de moeder van de marinier. Het bleek gisteren dat de dader van de aanslag bij Maarheeze het gestolen pak, dat wat was ver maakt, aan had. Messenmaniak De Rotterdamse jongeman, die in april werd aangevallen, is gisteren op verzoek van de Wassenaarse politie meegegaan naar Eindhoven, waar hij in het politie-arehief de foto van zijn aanvaller herkende. Confrontatie volg de, waarna de dader alle Wassenaarse gevallen bekende en kort nadien ook de messenstekerij te Maarheeze. De politie beschouwt C H. B., die lang buitens lands is geweest en ook al in een psssy- chiatrische inrichting werd verpleegd, als een zedendelinquent en messenma niak. Advertentie Geef mij maar PORT SAID (AP.) De Nederlands- Belgische onderneming Akkerman en 1 Van Haar en uit Antwerpen en Den Breejen en Van de Bout uit Haarlem, zal de eerste fase van het Nasserplan voor I uitdieping en verbreding van het Suez- kanaal uitvoeren. Voor 1.095.900 pond (circa 11.7 miljoen gulden) zal zij in veertien maanden tijds aan het zuidelijk einde van het kanaal I tussen de Bittermeren en Suez 4,3 miljoen kubieke meter aarde en rots verwijderen voor de verbreding. Het contract zal nog deze week worden ondertekend. Het Nasserplan voor het Suezkanaal voorziet in tweerichtingsverkeer in het] kanaal. Het zal ruim een miljard gulden kosten en in tien jaar tijds moeten wor den voltooid. 1 VIRGINIA ft O. 1 I A ft f T.T:.I,,Sk.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1