ZAKELIJK ADVISEUR BIJ DEFENSIE GROMYKO VERWERPT WESTELIJKVOORSTEL u Belangrijke stap naar beter aankoopbeleid SCANDINAVIË BLIJ: REIS VAN KROESJTSJEF GAAT NIET DOOR Merkwaardige branden op vele plaatsen Beklaagde klaagt aan J. Ph. v. d. Water, man met veertig jaar ervaring Geen begrip voor democratische vormen CLAIMS BIJ INDONESIË HEBBEN GEEN ZIN MINISTER: ONDERZOEK NAAR POSTCENSUUR De Bilt: Zonnig INVLOED VAN HISTORIE VAN HET D.M.L. MYSTERIEUZE DOOD VAN KLEUTER Vrachtauto ramt paard-en-wagen Toch nog hoop op een compromis Bootsman bekneld Onderzoek is nog aan de gang Moderne" films in Rusland 72(i geheime agenten ontmaskerd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe figuur Carrière Vuurwerk ontplofte: jongen gedood Dronken chauffeur brengt dood en razernij teweeg Geen bezwaar tegen bouw van pier Vader spoorloos Technisch onderwijs Vlissingen wacht op „tweede fase" TE SNEL BEGIN IN NIJMEGEN Auto's wassen beperkt Specialisten verwerpen nationalisatie Ministersconferentie in Genève Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuren, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMITHoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwarteel Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4311 Dinsdag 21 juli 1959 gg Van onze parlementaire redacteur üf DEN HAAG De minister HH van defensie heeft met in- üi gang van 1 augustus be- B noemd tot algemeen com- j§ mercieel adviseur van het, Si departement van defensie de E heer J. Ph. van de Water, BB oud-lid van de directie Verre UB Oosten en laatstelijk onder- H directeur inkoop van de di- B! rectie van de Borneo Suma- jj tra handelmaatschappij N.V. - Aan de algemeen commer- jg cieel adviseur is opgedragen, §H de minister en de staatsse-j S cretarissen van defensie van Hl advies te dienen over het aan-' E schaffingsbeleid, de aan- Hl schaffingsprocedure en de B organisatie van de aanschaf- E fingsdiensten. Met de aanstelling van deze ervaren internationale zakenman heeft minister v. d. Bergh een belangrijke stap gezet op de weg naar de commerciële opzet van het aankoopbeleid van de gehele defensie. Het terrein waarover de heer v. d. Water de bewindslieden van raad zal dienen, omvat niet alleen het leger, maar ook de marine en de luchtmacht. Uiteraard gaat het hier om de commer ciële zijde van deze organisatie, die jaar lijks enkele honderden miljoenen eist en die dus uit dien hoofde alleen al behoort tot de eerste onderdelen, die de nieuwe minister zelf onderhanden heeft genomen. Het lijdt geen twijfel of de voorgeschie denis van het Directoraat materieel land macht is hierop van invloed geweest. Uit de opdracht aan de heer v. d. Water blijkt een volkomen nieuwe figuur in ver gelijking met de militair-ambtelijke or ganisatie die tot nu toe de aankoop in handen heeft gehad. De tactische en technische behoefte bepaling der drie wapens: marine, land macht en luchtmacht staat hier buiten. Dit is in eerste aanleg een militaire aan gelegenheid, dus een zaak van de onder scheidene chefs van staven. Het poli tieke beleid bepaalt dan in hoeverre in materieel opzicht in bepaalde behoeften moet en kan worden voorzien, aan de hand van de nationale en NAVO-eisen en het door de volksvertegenwoordiging toegestane budget. De wijze waarop ten slotte de aankopen dienen te geschieden is een zaak van organisatie en het is dit terrein waarop de heer v. d'. Water zal hebben te adviseren. Bijna veertig jaar ervaring brengt deze 61-jarige Rotterdammer Jacobus Philippus v. d. Water hiervoor mee. Als 16-jarige jongen kwam hij in zijn ge boortestad in de handel, de jongste be diende bij een maalderij en grutterij. Na zijn militaire dienstplicht vestigde hij zich als 21-jarige jongeman reeds zelfstandig in het cargadoorsbedrijf. In 1920 kwam hij bij de inkoop afdeling van de Borsumij, waar hij in twaalf jaar tijds opklom tot chef van de afdeling inkoop buikzaken. De Borsumij zond hem in 1932 naar het Verre Oosten, waar hij optrad als tweede man in Japan. Zeven jaar later was hij daar manager. Op de dag na de Japanse invasie in Nederlands-Indië, op 8 december 1941, werd de heer v. d. Water gearresteerd, maar een half jaar later wisselde Japan hem uit met de geallieerden en kon hij naar Engeland gaan. Daar trad hij in regeringsdienst bij the Netherlands Ship ping Trading. Begin 1942 vertrok hij als majoor voor speciale diensten naar Australië om zich daar bezig te houden met bevoorradings problemen en voor dit doel ging hij ook naar Merauke op Nieuw-Guinea. Hij volgde daarna als bevoorradings- deskundige de geallieerde bevrijdings opmars op de voet, van Nieuw-Guinea door de Grote Oost naar Tarakan en Balikpapan om ten slotte in september 1945 op Java te landen, waar hij met drie andere grote zakenlieden de leiding van de NIGIEO op zich nam, de in- en uit- voerorganisatie van het gouvernement. De heer v. d. Water was daar belast met de directie inkoopzaken. Ten behoeve van de bevoorrading van Indië maakte hij van 19471949 reizen naar Japan en de Verenigde Staten en werd hij ten slotte als adviseur verbonden aan de Nederland se missie bij het hoofdkwartier van gene raal MacArthur in Tokio. In 1949 kwam hij bij de Borsumij terug als directeur Verre Oosten in Djakarta. Vijf jaar later ging hij met pensioen, maar op verzoek van de directie van de Borsumij nam hij in Nederland de functie op zich van onderdirecteur-inkoop. In 1958 legde hij ook deze functie neer Van onze correspondent KOPENHAGEN. De Russische regering heeft de regeringen van de drie Scandinavische landen en Finland laten weten dat Kroesjtsjefs bezoek in augustus niet zal doorgaan omdat er cam pagnes tegen hem zijn gevoerd en omdat het duidelijk is dat er demonstraties op touw gezet zou den worden. Uit alle commentaren die op die nota tot nu toe in de vier landen zijn verschenen blijkt dal men Kroesjtsjefs besluit een goede oplossing vindt van een buitengewoon netelig vraag stuk. De reden die de Russische leider voor zijn besluit heeft aangevoerd bewijst meer dan duizenden woorden, zo kan men de reacties samenvatten, hoe weinig hij en zijn adviseurs be grijpen van de democratische levens vormen en ook blijkt eruit, hoezeer hij erop heeft gerekend, bij zijn verblijf in Scandinavië politieke druk te kun nen uitoefenen - wellicht zelfs met be hulp van economische duimschroeven, zoals hij dat gewoon is te doen met zijn satellietstaten. CAMPAGNES Kroesjtsjef geeft als reden van zijn besluit de in Denemarken, Noorwegen en Zweden tegen zijn bezoek gevoerde campagnes, zowel van oppositionele politieke kant als van de zijde van de pers en noemt daarbij zelfs namen. Hij verwondert er zich over, dat de regeringen de uitlatingen in de pers niet hebben voorkomen en ziet voorts diegenen, die in Denemarken en Noor wegen de Navo steunen als de eigen lijke boosdoeners. Zijn bezoek, zo ver klaart Kroesjtsjef, dat natuurlijk ook politieke inhoud zou moeten hebben, is daarom op het ogenblik doelloos, en kan wellicht in de toekomst onder betere omstandigheden doorgang vinden. HARDERE POLITIEK De officiële antwoorden van de drie Scandinavische regeringen kunnen eerst over enige dagen worden ver wacht. Het was uiteraard geen ge makkelijke taak voor de drie premiers om op ijlings bijeengeroepen perscon ferenties te treden in de aanvallen van Kroesjtsjef. Zij hebben uiting gegeven aan de hoop, hem ooit de grondbegin selen van de democratische persvrij heid duidelijk te kunnen maken. Kroesjtsjefs woede kan natuurlijk onaangename gevolgen hebben voor de economische betrekking met de Sowjetunie en een verhar ding" van de Russische politiek jegens het Westen. LIEVER THUIS In weerwil van dit alles acht men het intussen beter, dat de impopulaire gast thuis blijft. Daarmee wordt de nu reeds nerveuze politie een ontzet tend zwaar karwei bespaard, nl. het onderdrukken en voorkomen van de monstraties, speciaal van de vluch telingen. In de aan Finland gezonden nota ontbreken aanvallen van politieke aard. Zij stelt slechts vast dat het bezoek niet zal doorgaan. Finland zal echter ongetwijfeld op andere wijze zijn tol moeten betalen, nl. door een scherp Russisch „njet" op de vraag of Finland zal kunnen toetreden tot de economische unie van de zeven, ja, zelfs van een economische toenade ring van Finland tot zijn Scandina vische broedervolken. Van dit laatste zal wel in het geheel geen sprake meer zijn. KROESJTSJEF geen begrip IJMUIDEN De achttienjari ge P. Pietersma uit IJmuiden, zoon van de eigenaar van een vuurwerkfabriekje, is gistermid dag zo ernstig gewond bij de ont ploffing van een doos knalkurken, vlak vóór de fabriek, dat hij la ter is overleden. Zijn vader had de knalkurken ont dekt tussen wat oude rommel. Hij had slechts een vergunning voor het maken van zogenaamde wonderkaar- sen en had de knalkurken om maar niet in overtreding te zijn naar bui ten gebracht zo zei hij. De politie vond echter in de fabriek later nog meer knalkurken. Het is de zesde keer in enkele ja ren, dat er zich in IJmuiden ontplof fingen van vaak klandestien ver vaardigd vuurwerk voordoen. BIJNA GELYNCHT NEURENBERG (AP). Een dron ken automobilist die met grote snel heid inreed op een groep mensen die stonden te kijken op de plaats waar een ander ongeluk was gebeurd, is door de politie met grote moeite ge red uit de banden van de woedende mensen die hem wilden lynchen. Een motorrijder had een 68-jarige voetganger, die de straat overstak, aan gereden en dertig meter meegesleept. De voetganger kwam om het leven en de motorrijder werd zwaar gewond. Terwijl de twee slachtoffers nog op Eigen nieuwsdienst straat lagen in een grote plas bloed DEN HAAG. Minister van Aartsen en omstanders de politie hielpen bij het heeft meegedeeld dat hij geen bezwaar vei lenen van eerste hulp, kwam een heeft tegen de bouw van een pier ïn.auto met grote snelheid op de groep Scheveningen mits de plannen voor de mensen af. Hij overreed er twee, die financiering en de bouw tijdig voor het op slag dood waren, alvorens tot stil- voorgenomen begin van de bouw worden stand te komen. ingediend. Toen de mensen bemerkten dat de De minister ziegt in antwoord op vra- chauffeur zo dronken was dat hij f*au- gen van het Tweede-Kamerlid mej. Le- welijks zijn auto uit kon komen, trok- maire dat voor het werk maar weinig ken zij hem van zijn plaats, ranselden bouwvakarbeiders nodig zullen zijn om- hem af en probeerden hem, toen hij dat het overwegend een weg- en water- was gevallen, dood te trappen. De po- bouwkundig werk is, dat dus de span-,litie wist hem te bevrijden en bracht ning in de woning- en utiliteitsbouw niet hem in een ziekenauto naar het hospi- verhogen. taal van de gevangenis. Als plannen tijdig ingediend worden: Eigen nieuwsdienst APELDOORN De Apeldoornse politie heeft gegronde reden om aan te nemen dat een brand, die gister morgen tien hectare van het prachtige Ordebos te Apeldoorn heeft vernield, is aangestoken door een pyromaan. De brand ontstond op drie plaatsen tege lijk. In de loop van de dag zijn enkele per sonen aangehouden en verhoord. Eer gisteren braken bij Apeldoorn ook al in korte tijd op drie dicht bij elkaar ge legen plaatsen branden uit. In de middag is de brandweer opnieuw in actie geweest bij de spoorlijn Apel doornAmersfoort. Bij die brand deden zich enkele ontploffingen voor, vermoe delijk door niet ontplofte granaten uit de tweede wereldoorlog. Gistermiddag brak ook brand uit in het bekende café-restaurant De Echo put aan de rijksweg ApeldoornAmers foort. Het vuur, dat in het rieten dak woedde, was spoedig geblust. Ook elders in het land moest de Verdwenen miljoen brandweer gisteren op talloze plaatsen uitrukken. Een bosbrand in de buurt van Ede ontstond toen de auto van een Duitse toerist in brand vloog en de man daarmee het bos inreed. Dat vatte vlam en daar kwam de brandweer op af. Zij kon de bewusteloze Duit ser nog juist uit de auto halen. Aan de Scharrenburgersteeg tussen Barneveld en Liinteren is de nog bijna nieuwe boerderij van de heer W. van de Broek tot de grond toe af gebrand. De oorzaak is waarschijnlijk hooibroei. De brandweer kon maar moeizaam werken, omdat alle water met tankwagens moest worden aan gevoerd. Hooibroei ook was de oorzaak va» een brand in Zuiderwoude. Slechts wat huisraad kon worden gered. Dê boerderij brandde af. Alweer in een berg verse hooi ontstond brand naast een boerderij aan de Spaarnwouder- dijk in Amsterdam-West. Het vuur slóeg over naar een veestal, waar driehonderd varkens in zaten, maar zij konden er uit worden gehaald. Er wordt een onderzoek ingesteld, want hooibroei kan de oorzaak niet zijn geweest. De oorzaak van een brand in Sluis kil, waar vijftien ton pas in pakken geperst stro opbrandde, is niet duide lijk. Die van een brand in een hooi berg in Brummen wel. Het vierjarige zoontje van de eigenaar had er het vuur in gestoken. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De aannemer W. F. de J. uit Badhoevedorp overweegt een aanklacht in te dienen tegen de Amsterdamse broers v. d. M. Zij hebben hem ervan beschuldigd één miljoen gulden te hebben verduisterd ten nadele van een naamloze ven nootschap, waarvan zij drieën de enige aandeelhouders zijn. „Zij heb ben valselijk aangifte gedaan en zijn mij nog enige tonnen schuldig", zegt De J. over de broers. Geïnvesteerd Zij hebben volgens hem al een jaar lang niet voldaan aan hun con tractuele verplichtingen tweederden van het benodigde kapitaal in te brengen. Daardoor zou hij voor grote moeilijkheden zijn komen te staan en de winst van de vennootschap uit enkele in Amsterdam uitgevoer de werken direct weer hebben moe ten investeren in andere karweien. Volgens De J. zijn dat de tonnen, die hij volgens de broers v. d. M. zou hebben verduisterd. Krediet „Ik moest zelfs bij een bank kre diet opnemen op naam van een van mijn andere naamloze vennootschap pen om deze vennootschap van ons drieën gaande te houden," aldus De J. „Het is bovendien niet waar dat ik hun inzage in de boeken heb gewei gerd.* Ik heb hun alleen gezegd, te wachten tot mijn accountant van vakantie terug was. Zij hadden ook een andere accountant kunnen ne men. Daar hadden zij contractueel het recht toe". Extra kosten Onder de tonnen, waarvoor de broers bij de J. in het krijt zouden staan, zou onder meer een bedrag zijn van 194.000 gulden voor de bouw van twaalf flats en twee bun galows bij de Utrechtseweg in Hil versum. Hoewel zij in financiële moeilijkheden zitten hebben de broers volgens De J. voldoende be zittingen om hun schulden aan hem te voldoen. Hij overweegt voorts hen ook ci vielrechtelijk aan te spreken voor de extra kosten, die hij door de affaire moet maken. Van een onzer verslaggevers GENDRINGEN. Heeft de arbei der Van V. in Gendringen zijn an derhalf jaar oude dochtertje Anne ke vermoord? Het kind is zondag avond dood in haar bedje gevonden. De vader is sindsdien spoorloos ver dwenen. De politie in Nederland en Duitsland zoekt naar Van V. Hij kan het antwoord geven: moord, doodslag of een ongeluk? De vijftienjarige dochter van het gezin, dat zes kinderen telt kwam zondaga*- nd na een fiets tocht met een ndin tegen negen uur thuis. De woning leek verlaten. De moeder en twee van haar zoons waren bij kennissen op visite, maar ook de vader was er niet. Hij had beloofd op de kleine Anneke te zul len passen. V erstikking Het meisje ging zoekend door het huis en vond Anneke in haar bedje. Zij was dood. Haar kleertjes waren gescheurd. Door verstikking om het leven gekomen, stelde dr. J. Zelden- rust van het Gerechtelijk laborato rium later vast. Al spoedig na het ontdekken van het lijkje werd bekend, dat de vader enkele uren eerder van huis was weggefietst. Op de bagagedra ger had hij een handdoek gebonden. Waarschijnlijk is hij echter op enkele kilometers van de woning de Duitse grens over gegaan. Hij heeft zijn spaargeld, ongeveer negentig gulden, meegenomen en in Duitse marken omgewisseld. Agressief Van V. is enkele keren wegens een aanval van zenuwziekte ver pleegd in de psychiatrische inrich ting te Wolfheze. Al lang geleden echter is hij genezen naar huis ge stuurd. In de buurt stond hij bekend als 'een agressief mens; verder was er weinig op hem aan te merken. VLISSINGEN. Het stemde tot grote voldoening, dat in 1958 het lager tech nisch onderwijs in Vlissingen eindelijk een eigen en prima geoutilleerd gebouw kon betrekken. De grote toeloop van leerlingen, zo blijkt uit het jaarverslag van de gemeentelijke technische school en de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs te Vlissingen, laat duidelijk zien, welke grote behoefte be staat aan een dergelijke school. Er kan echter nog niet worden voldaan aan de veel voorkomende vraag voor de vak inrichtingen electricien en motor-, trak- tor- en automonteur, omdat deze vak- inrichtingen nog niet aan de school zijn verbonden. Wanneer de plannen voor een U.T.S. in Vlissingen dit jaar doorgang hebben gevonden, is de keten van tech nische scholen in deze stad compleet. 41 De plannen voor de tweede fase van de school omvatten de bouw van een overblijflokaal gymnastiekzaal en bouw loods met nevenruimte voor berging materiaal, zuurstof- en gasflessen, smeed- lokalen, sportbenodigdheden enz. Voor het vak lichamelijke opvoeding zijn slechts zeven lestijden per week be schikbaar wegens gebrek aan zaalruimte, waardoor vijftien lesuren niet gegeven kunnen worden. Zou de bouw van de tweede fase nog meer worden vertraagd, dan zal voor de cursus 1959-1960 de de lichamelijke opvoeding geheel van het rooster moeten worden geschrapt. Tivee boeren en paard dood ARNHEM Een zware vrachtwagen is gisteren op de weg Arnhem-Velp op een paard-en-wagen ingereden. De twee landbouwers op de wagen, de 79-jarige Den H. uit Arnhem en de 56-jarige A. uit Velp, werden gedood, evenals het paard. De vrachtwagen wilde de boerenwa gen inhalen, maar moest voor een te genligger plotseling terug op de eigen weghelft. De wagen is toen links voor op de paard-en-wagen ingereden. rEN van de Belgische parachu tisten, die gisteren de opening van de Vierdaagse luister bijzetten in de Ooypoider te Nijmegen, kwam op een gegeven moment al te snel naar beneden: zijn gele parachute was in flarden gescheurd. Als 'n blok viel hij, maar hij had nog genoeg tegenwoordigheid van geest om zijn noodparachute te openen. Aan twee valschermen (de onderste man op de foto) kwam hij veilig op de grond. DEN HAAG. Het wassen van auto's door jongelui op parkeerplaatsen in Den Haag heeft een dusdanige omvang aan genomen, dat B. en W. aan de raad heb ben voorgesteld, daaraan met een politie verordening paal en perk te stellen. Het kreeg zo langzamerhand het karak ter van: „Laat uw auto wassen of ik slinger u het portier in het gezicht" en dat alles in de broeierige sfeer van el kaar beconcurrerende enthousiasten. Binnenkort zal daar wel een eind aan komen. Geen automobilist, die er een traan om zal laten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het heeft voor de eigenaren van in Indonesië genatio naliseerde ondernemingen geen zin claims in te dienen bij de Indone sische commissie, die de schadever goedingen moet bepalen. Die mening is gisteren uitgesproken door de voorzitter van de Ondernemersraad voor Indonesië, mr. J. van Olden- borgh. Zijn verklaring valt samen met de publikatie van de meningen van drie onpartijdige deskundigen op het gebied van het volkenrecht, die de nationali satie van de Nederlandse bedrijven in Indonesië unaniem veroordelen. De drie adviezen worden gepubliceerd in een speciaal nummer van net Neder lands Tijdschrift voor Internationaal Recht, dat vandaag verschijnt. Zij zijn onafhankelijk van elkander uitgebracht door Lord McNair te Cambridge, prof. H. Rolin te Brussel en prof. dr. A. Ver- Advertentie) GENÈVE. Bij monde van de Ame rikaanse minister Herter heeft het Westen gisteren op de voltallige mi nistersconferentie het nieuwe voorstel ter tafel gebracht om de conferentie te doen opvolgen door een min of meer permanente vergadering van vertegen woordigers van de grote vier en in dezelfde tijd de twee delen van Duits land nader contact met elkaar te laten zoeken. Het voorstel werd door Gro myko onmiddellijk van de hand gewe zen. Daar het Westen de vergadering was begonnen met het categorisch verwerpen van Gromyko's voorstellen, is er aan de wederzijdse posities gis teren weinig veranderd. Maar Gro- myko heeft gezegd dat hij nog nader op het Westelijke voorstel zal terug komen. Er is dus toch nog enige hoop. vooral omdat de verschillen tussen de twee standpunten in de loop van de weken langzamerhand kleiner zijn geworden. Nog iets in petto De Oostduitse minister van buiten landse zaken, Bolz, verwierp het Westelijke voorstel uiteraard even- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De 52-jarige boots man A. O. Elshout uit Rotterdam is gisteravond in de Waalhaven aan boord van het Duitse schip Berkersheim be kneld geraakt. Op weg naar het zieken huis is hij overleden. eens. Hij deed dat echter in veel for sere termen dan zijn Russische mees ter, die, naar het scheen opzettelijk, vermeed de termen van de Oost duitser te gebruiken. Er waren gis teravond dan ook commentators die daaruit af meenden te mogen leiden, dat Gromyko nog iets in petto houdt dat voor het Westen aanvaardbaar zou kunnen zijn. Het drama in Putte DEN HAAG. Het onderzoek in de zaak-Putte, waarbij een echtpaar en een marechaussee werden doodgeschoten, is nog steeds aan de gang. Dat heeft mi nister Beerman meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Beernink. De minister zei zich te kunnen voor stellen, dat de officier van justitie zo spoedig mogelijk al na het ontdekken van het drama mededelingen over de vermoedelijke toedracht van de zaak had verstrekt, gezien de grote publieke belangstelling, die de gebeurtenis ver wekte. DEN HAAG. De minister van zaken overzee a.i., de heer Korthals, zal oen grondig en strikt onpartijdig onderzoek doen instellen naar de vraag of, al of niet met medeweten van de gouverneur, in Nederlands Nieuw-Guinea door ambte lijke instanties onwettige postcensuur werd of wordt uitgeoefend. Hij heeft t geantwoord op vragen van het Tweede- ivamprlid De Graaf. De minister heeft zich bereid verklaard de Kamer over de resultaten van het onderzoek in te lichten. De minister lichtte toe dat ter verze kering van de openbare orde en rust in dringende omstandigheden postcensuur kan worden uitgeoefend op grond van het bijzondere overheidstoezicht op het gebruik van vervoer-, post-, telegraaf- en telefoondiensten. Sinds juli 1956 wordt van die bevoegdheid gebruik gemaakt in verband' met „gebleken buitenlandse subersieve activiteiten". De met de censuur belaste autoritei ten moeten, om aangehouden brieven ge opend te krijgen, machtiging hebben van een landrechter. In antwoord op vragen van de heer Van de Wetering heeft de minister meegedeeld dat hem geen ge vallen bekend zijn van censuur op de post van vooraanstaande ambtenaren en particulieren. Indien evenwel het onderzoek uit zou wijzen dat schending van het briefge heim is voorgekomen, zo belooft de mi nister, dan zullen geëigende maatrege len worden getroffen. De minister deelt de heer Van de We tering overigens mee dat de advocaat- generaal in Hollandia niet met onge vraagd verlof is gestuurd, omdat hij een klacht zou hebben ingediend over on wettige postcensuur. Het verlof volgde volgens de minister uit andere gedra gingen van de advocaat-generaal. dross te Wenen. Deze drie erkende spe cialisten op het gebied van het volken recht komen eenparig tot de conclusie, dat de „nationalisatie" op meer dan één grond duidelijk in strijd is met de fun damentele beginselen van dat recht. Zij noemen in dit verband het politieke oogmerk der „nationalisatie" en haar discriminatoir karakter. De schrijvers achten de vage wijze, waarop Indonesië enige schadevergoe ding in het vooruitzicht stelt, volken rechtelijk te enen male onvoldoende. VOLLE WAARDE Lord MeNair besluit zijn beschouwin gen met te constateren, dat de zoge naamde Indonesische nationalisatie geen werkelijke nationalisatie is; hij noemt deze naar zijn ervaring uniek en zegt haar slechts te kunnen zien als een eigendomsontneming zonder wettige rechtvaardiging. Prof. Rolin is van oordeel, dat het door hem vastgestelde onrechtmatige karakter van de nationalisatiewet de Indonesische regering verplicht de af genomen zaken aan de rechtmatige eigenaren terug te geven óf hen anders schadeloos te stellen voor de volle waarde van hun eigendommen en het verlies van de vrije uitoefening van hun rechten. Prof. Verdross noemt de maatregelen een door het volkenrecht verboden con fiscatie van eigendommen van vreem delingen. HOOP OP ARBITRAGE Van de eigenaren, aldus mr. Van Oldenborgh in aansluiting op deze me ningen, kan niet worden verwacht, dat zij de beslissing over de rechtmatigheid van de nationalisatie en de omvang van de vergoedingsplicht in handen leggen van een Indonesisch overheidsorgaan, dat gebonden is aan de Indonesische wetgeving en de daaraan gegeven offi ciële uitleg. De belanghebbenden hopen zeer, dat in het licht van de bovenvermelde ad viezen, welker onpartijdigheid niet in twijfel kan worden getrokken, de Indo nesische regering bereid zal zijn haar tot nu toe ingenomen standpunt te her zien en zal willen medewerken tot het vinden van een bevredigende oplossing, bijvoorbeeld door middel van arbitrage of internationale rechtspraak, aldus de heer Van Oldenborgh. 99 MOSKOU (UPI) De Russische filmmaatschappij Mosfilms heeft be kend gemaakt dat zij dit jaar dertig films gaat maken, waarvan de mees te „moderne onderwerpen zullen be handelen". Enige van die onderwerpen zijn: Het leven en werken van Russische geleer den, bezig met het zich meester maken van de atoomenergie voor vredelieven de doeleinden, de betrekkingen tussen de kunst en het leven van het volk en: hoe Sowjet-boeren op stoutmoedige wij ze nieuwe machines in gebruik nemen. Laatste drie maanden Eigen nieuwsdienst HAMBURG In de laatste drie maanden zijn in West-Duitsland en West- Berlijn in totaal 720 geheime agenten gearresteerd die in dienst stonden van Oost-Duitsland of andere communistische ?cv® ianaen. De helft zou zij vrijwillig nebben aangegeven. Onder de arrestanten bevinden zich lieden die waren betrok ken bij de kortgeleden ontmaskerde sa menzwering tegen de C.D U. De Oost. duits er s slaagden toen niet in hun po gingen door te dringen in het bestuur van de Christendemocratische partij. Het K.NJH.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog en overwegend zon nig met ongeveer dezelfde tempe raturen als giste ren. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en noord west. MIESJE: Eento nig, dat weer zo.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1