Zomerse drukte in Zandvoort Razende raket doodt drie militairen op Eindhoven Communisten verwekken hevige onrust in Irak TRIESTE LIJST NA ZONNIG WEEKEND BLOEDIGE STRIJD IN KIRKOEK MYSTERIEUZE RAMP TREFT VLIEGBASIS Notabelen opgehangen KONINKLIJK OVER-ZICHT Geeli leraren voor examen vakken Patrouille terecht in Suriname WEGENWACHTER .BEDREIGDE' ZWITSERSE NEUTRALITEIT Zeelieden door de knieën De Bilt: Zonnig Droogte DEELNEMER ZOEK SLACHTOFFERS VAN HET WATER ft PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Onverlaat schiet jongen oog uit Miljoenste bezoeker in Walcheren (miniatuur) Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38. tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT eeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 1 0.56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van f 1, 15e Jaargang no 4310 Maandag 20 juli 1959 Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Een raket, die was aangebracht onder de vleugels van een F 84 F Thun- derstreak straaljager, heeft za terdagmiddag dood en verderf gezaaid op de vliegbasis Eind hoven. Onverwacht schoot de raket los, een helse vuurstraal uitspuitend. Zij boorde zich als het ware door twee militairen, die op slag werden gedood. Ven derde militair werd door de luchtdruk tegen het beton gesmakt; ook zijn verwondin gen waren dodelijk. De ramp voltrok zich om ongeveer half vijf. Manschappen van het be- wapenings- en elektronica-squadron waren bezig met het bewapenen van de straaljager waarmee vandaag schietoefeningen zouden worden ge houden boven de Vliehors. Alle raketten hingen al aan het toe stel. Bij het doormeten het zoeken naar eventuele kortsluiting in de elektrische afvuurinrichting van de laatste raket schoot deze los. Het vliegtuig was op dat moment onbe mand. De Eindhovense sergeant H. B. van Rossum (26 jaar. gehuwd en vader van één kinden de 21-jarige onge huwde dienstplichtige soldaat J. D. J. van Maasakkers uit Nuenen wer den direct gedood. De twintigjarige ongehuwde diensi- plichtige soldaat J. M. A. Hakkaart uit Leiden werd tegen de betonnen Zij, die op het ogenblik van hun vakantie genieten, treffen het wel heel bijzon der. Al weken, maanden achtereen houdt het mooiste Nzomerweer stand: een vrijwel wolkenloze hemel, een stralende zon en zo nu en dan een stevig briesje... lis het een wonder dat ieder op eigen wijze tracht zoveel mogelijk van dat fraaie weer te profiteren? Elke dag opieuw vervoeren trein en bussen duizenden en nog,eens duizenden naar hun vakantiebestemming; anderen trekken er op uit met een zeilboot, de wijde stilte van de meren tege moet; auto's, motoren, scooters, fietsen en brom fietsen overstromen de we gen. Even gevarieerd als de manieren waarop de vakantiegangers zich ver plaatsen, zijn de bestem mingen van al die reizen en tochten; of het nu bos of heide is. strand of water, binnen- of buitenland, over al zijn zij te vinden: de mensen die hun werk voor' een of meer weken terzijde hebben gelegd en in deze maanden van een welver diende rust genieten. Hóé druk het kan zijn, be wijst deze foto die werd gemaakt op het Zandvoort- se strand. LONDEN (U.P.I.) Sir Winston Churchill heeft een draaiboek over zijn leven afgekeurd, en daarmee ruim 5 miljoen gulden aan rechten laten varen. Het was een draaiboek van M.G.M,, welke maatschappij het leven van Churchill wilde verfilmen. Een hoofd rolvertolker was nog niet aangewezen. M.G.M. laat nu het hele plan maar vervallen. Eigen nieuwsdienst BEIROET. Generaal Kassem, de premier van Irak, heeft in Bag dad straffe maatregelen aangekon digd tegen degenen die hij verant- woordelijk acht voor bloedige onlus ten die de vorige week zijn begon nen in Kirkoek, het oliecentrum in het noordoosten van zijn land, tij dens de feestelijkheden ter gelegen heid van het eenjarig bestaan van de republiek Irak. Ook in Bagdad en in andere delen van Irak trachten het bewind van Kas sem vijandig gezinde elementen onrust te veroorzaken. Generaal Kassem zinspeelde daarop toen hij zei: Wij zijn in staat iedereen te vernietigen die het land in de anar chie wil storten. Wat in sommige steden en dorpen is gebeurd, zei hij, is het gevolg ge weest van wreedheid en fanatisme. Wat er precies is gebeurd valt niet op te maken uit de delen van Kas- sems rede die de Iraakse censuur zijn gepasseerd. Officieel is in Bagdad be kend gemaakt dat tijdens recente on lusten in Kirkoek en omgeving vele mensen om het leven zijn gekomen. De censuur heeft echter niet de bui tenlandse journalisten tegen kunnen houden die, toen zij hun berichten over de troebelen in Irak het land niet uit konden krijgen, besloten Irak met dat nieuws te verlaten. In Beiroet bericht- ten zij dat in Kirkoek en omgeving de vorige week hevige gevechten waren uitgebroken nadat de onder communis tisch bevel staande tweede brigade van de tweede divisie van het Iraakse le ger had geweigerd gehoor te geven aan het bevel een einde te maken, aan straatgevechten die door communisten waren uitgelokt. Bevelhebber vermoord De plaatsvervangende bevelhebber van de tweede divisie werd door de muitende soldaten van de tweede bri gade vermoord en zijn lijk werd door de straten van Kirkoek gesleurd. De muiters, die gemene zaak met de on rust zaaiende communisten hadden ge maakt, hingen in Kirkoek verscheidene notabelen op. Vier dagen lang woedden in. Kirkoek- hevfge gevechten. De muiters lieten bruggen in de lucht vliegen en barri cadeerden zich in sommige wijken van Kirkoek. Regeringsgetrouwe troepen, die naar Kirkoek waren gedirigeerd om de orde te herstellen, waren zaterdag avond nog in hevige gevechten met de muitende troepen gewikkeld. Ook in Bagdad zelf is het onrustig geweest. Woensdag werd daar een van premier Kassems naaste medewerkers, kolonel Sjamsjoeddin Abdoellah, door onbekenden in zijn woning vermoord. Men vermoedt dat de -onbekende moor denaars communisten waren. De kolo nel was een overtuigde anti-communist. Hij was gehaat bij de communisten omdat zij het aan zijn invloed weten dat Kassem onlangs beval dat zij hun wapens moesten inleveren. Hoewel in de delen van Kassems re de die de censuur zijn gepasseerd geen gewag wordt gemaakt van communisti sche activiteit ligt het voor de hand KAMERLEDEN MELDEN: DEN HAAG. Er zijn scholen voor vhmo waar de eindexamenkandidaten gedurende de cursus 1959-1960 in be-1 paalde vakken geen les kunnen krijgen omdat voor de vakken geen leraren aan wezig zijn. Dat melden de anti-revolutio naire Tweede-Kamerleden mr. A. B. Roosjen en mr. Th. A. Versteeg aan mi nister 'Cals ter inleiding van enkele schriftelijke vragen om een oplossing. Het gevaar dreigt, zo geloven de bei de Kamerleden, dat leerlingen buiten hun schuld slachtoffer van de omstandig heden kunnen worden. Zij vragen minis ter Cals daarom maatregelen te over wegen, die het toch mogelijk maken dat de betrokken leerlingen het einddiplo ma kunnen halen. Zo suggereren zij dat de miniister het daarheen zou kunnen leiden, dat voor be paalde scholen voor bepaalde vakken het eindcijfer van de cursus 1958-1959 als examencijfer geldt voor het eindex amen 1960. dat hij met degenen die Irak in de anarchie willen storten alleen maar de communisten kan hebben bedoeld. Ook kan men uit die citaten uit zijn rede opmaken dat de rust in het land nog niet is weergekeerd. De berichten over het aantal doden lopen sterk uiteen. Volgens sommige zijn er enige tientallen doden gevallen, volgens andere honderden. PARAMARIBO. Drie militairen, die vorige week drie dagen lang ep de Brownsberg in Suriname verdwaald ri jn geweest, zijn in uitgeputte toestand in een ziekenhuis te Paramaribo opgeno men. Zij zijn de sergeant Wagenaar en de soldaten Boekhorst en Vrede. Samen met de marechaussee Groene- woud waren zij vorige week maandag voor een terreinverkenning uitgezonden naar de bergtop Mazaroni; zij zouden de volgende dag terug zijn in het kamp en hadden voor een dag voedsel mee genomen. Het terrein was echter zo slecht, dat de patrouille enkele omwegen moest ma ken en als gevolg daarvan de nchtrng kwijt raakte. Twee militaire patrouilles geholpen door Bosnegers en Indianen, naar de mannen op zoek toen zij woens dag nog niet waren teruggekeerd. Ook werd een vliegtuig van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij ingezet. De bemanning van dit toestel ontdek te vrijdag enige rooksignalen, die uit het oerwoud opstegen. Zij waren afkom stig van de vermiste militairen, die op slechts twee kilometer van het bivak door uitputting waren blijven steken. LAATSTE NIEUWS Elke dag lezen de Canadezen in het nieuws over het bezoek van koningin Elizabeth en prins Philip van Enge land aan hun land hoe stralend de Koningin er toch maar steeds uitziet. Dat stralende was er in Calgary echt wel af, zo als u op dit plaatje kunt zien. Geen wonder ook, want tydens een lange officiële reis door een groot land moet de ver moeidheid op den duur de overhand krygen. Na het tiende défilé van parmantig marcherende onderdanen valt het ook vorstelijke personen moeilijk er, schuil gaan de achter een stralende glimlach, geestelyk bij te blyven. De glimlach maakt plaats voor een vermoeide trek, de bril zakt naar beneden en de telelens van de fotograaf onthult dit meedogenloos Gisteren was koningin Elizabeth zo afgemat dat zij besloot een paar dagen rust te nemen. Prins Philip ging alleen verder het district Yukon, in het noordwesten van Cana da, in. PARIJS (Reuter) Een van de deel- AT «r u nemers aan de luchtrace tussen de Mar- Den Haag. lid van dc A.N.W.B., had ble Arch en de Are de Triomphe, majoor tijdens zijn vakantie bij een duik Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De hoofdinspecteur A. J. M. Mosheuvel van de Neder landse wegenwacht heeft donderdag aan de Zwitserse grens een half uur nodig gehad om te bewijzen, dat hij geen mi litair was. Het is buitenlandse militairen verbo den de Zwitserse grens te passeren. De heer Mosheuvel werd dan ook prompt door de douane apart genomen toen hij in uniform met de Lorelei-expres het land zou binnenreizen. Nadat hij de douanemannen had dui delijk gemaakt, dat hij geen militair, maar een der leidslieden van de Ne-| derlandse pechbestrijders op de weg i doorgaan en was zaterdag met mevrouw nog te verklaren, wat Enigelbrecht, dochtertje en auto in ons Zwitserland ging doen.land terug. Een man in uniform is een militair. Zo redeneerde de Zwitserse dou ane, toen de hoofdinspecteur A. J. M. Mosheuvel van de Wegenwacht, vorige week de Zwitserse grens wilde passeren. Het kostte hem een half uur te verklaren, dat hij slechts een vredelievende missie had. Daar na ging alles op rolletjes en zater dag was de hoofdinspecteur met mevrouw Engelbrecht, haar doch tertje én de auto terug in Den Haag. was. kreeg hij hij dan wel in ,,De pech achtervolgen", vertelde hij j bereidwillig. De heer Engelbrecht uit' Christopher Draper, wordt vermist. Majoor Draper vertrok gistermiddag om vijf uur (Engelse tijd) m een kleine Tiger Moth van het vliegveld Biggin Hill bij Londen met een passagier, C. W. J. I Matthews. Het vliegetuigje had maar voor I twee uur brandstof aan boord. Gister- avond laat waren Draper en Matthews nog niet in Parijs aangekomen. het Lago Maggiore een gekneusde rug-, wervel opgelopen en was in een zieken- huis opgenomen. Omdat zijn vrouw niet j kon rijden en zijn dochtertje daarvoor; zelfs nog veel te jong was moest erj hulp komen om familie en auto naar; Nederland te brengen. De A.N.W.B. stuurde de heer Mosheuvel. Het was de douane ten slotte alle maal duidelijk. De hoofdinspecteur kon| IN DRACHTEN is zaterdagmiddag de zeventienjarige J. "Wiersma uit die plaats bij het zwemmen in het kanaal langs rijksweg 43 (Afsluitdijk-Gronin- gen) om het leven gekomen. Hij dook in het water, kwam ogenschijnlijk nor maal aan de oppervlakte, maar zakte levenloos in elkaar toen hij de oever had bereikt. Men neemt aan, dat hij bij zijn duik de harde bodem van het kanaal heeft geraakt. baan geslingerd. Hij kreeg een sche- delbasisfractuur en werd naar een Eindhovens ziekenhuis gebracht. Een speciale hersenoperatie bleek nodig en hij werd daarvoor naar het St. Elisabethsgasthuis in Tilburg ge bracht, waar hij echter kort na aan komst, nog voor de operatie over leed. ALARM Drie andere militairen kwamen met de schrik vrij en sloegen alarm. Een van hen. G. van Londen uit Meerveld- hoven. werd licht gewond. De raket boorde zich vijftien meter verder meters diep in de grond. Spe cialisten stellen een onderzoek in naai de oorzaak van het ongeluk. Eigen nieuwsdienst OP de thuisreis na een zonnige Italiaanse vakantie hebben de heer en mevrouw P. J. Bal jeu uit Zeist de dood gevonden. Zaterdag kwamen zij om het leven bij een autobotsing op de weg Turijn-Milaan. De volkswagen, waarin het Zeister echtpaar reed, kwam fróntaal in bot sing met een Italiaanse sportwagen. De twee Nederlanders werden ont zield uit de brokstukken van hun auto gehaald; de Italiaanse bestuurder bleef ongedeerd. Ook in Nederland heeft het verkeer dit weekeinde een groot aantal mensen levens geëist: OP HET beruchte kruispunt Malie baan-Burgemeester Reigerstraat te Utrecht is de negentienjarige brom fietser J. W. Kuchler uit Sloterdijk onder een stadsbus gekomen en korte tijd later overleden. Al jaren over weegt men dit kruispunt veiliger te maken. OP HET Vreeburg, ook in Utrecht, is het vijftienjarige meisje M. A. Pen, toen zy op haar fiets te ver uitweek naar links, onder een vrachtauto ge raakt en doodgereden. DE POLITIE heeft in de Oostbroeksë- laan in Utrecht het lijk gevonden van de 56-jarige ambtenaar L. H. de H.: het lag naast zijn fiets, zodat een verkeers ongeluk wordt verondersteld. Echtpaar verongelukt BIJ MEERN zijn zaterdagmiddag de heer L. K. (58) en zijn 57-jarige vrouw L. K.-K. verongelukt op hun motor fiets. Het echtpaar kwam uit Den Haag. De motorfiets begon te slingeren toen de heer K. vaart moest minderen en sloeg ten slotte tegen de weg. Een achteropkomende auto overreed het echtpaar, waarvan de vrouw direct en de man korte tijd later overleed. HET JONGETJE S. P. H. uit de Wijnand Nuystraat in Den Haag, dat gisteren twaalf jaar zou zijn geworden, is zaterdag na met zijn fiets in een tramrail te zijn geslipt onder een vrachtauto geraakt en gedood. Tegen boom liN DE NACHT van zaterdag op zondag is op de Halsterseweg bij Ber gen op Zoom de 57-jarige G. FJipse uit Bergen op Zoom op zijn bromfiets tegen een boom gereden. Gistermor gen is hij ln het ziekenhuis overleden. VERMOEDELIJK doordat de voor ruit sprong is zaterdagmorgen een auto, bestuurd door de echtgenote van dokter Wemenbol uit Reuver, tegen een boom gereden. Mevrouw Wemen bol (40) was op slag dood; zij was moeder van zeven kinderen. De po litie zoekt naar de bestuurder van een auto, die voor haar uit heeft ge reden, na het ongeluk heeft gestopt, geruime tijd ter plaatse is gebleven, maar tenslotte is doorgereden. Het was een man met een ringbaard. OP HET fietspad langs de Vonde- lingenweg in Rotterdam reed gister middag de 25-jarige mevrouw T. Ver- hist-Engbers uit Maassluis achter haar man in de richting Hoogvliet. Zij raakte het achterwiel van haar mans fiets en viel met een achter haar rij dende bromfietser. In het Zuiderzie kenhuis overleed zij korte tijd na de val. Eigen nieuwsdienst T7UF jonge mensen zijn dit weekeinde in het water om het leven gekomen. I Twee mensen werden gewond door een i ontploffing aan boord van hun motor- I jacht. AAN BOORD van een motorjacht in j het IJ, bij de Amsterdamse Droogdok- maatschappij, deed zich zaterdagmid- f d,ag om half zes een explosie voor. Twee opvarenden de 22-jarige jon- 1 geman J. ten Have en de 49-jarige mevrouw A. Westink, beiden uit Am- sterdam werden van de boot in het j water geslingerd. De vrouw was er het j ergst aan toe: overdekt met brandwon- I den is zij naar het ziekenhuis gebracht. Haar toestand baart zorg. De jonge- man werd minder zwaar gewond, i maar moest toch ook naar het zieken- i huis. VOORBIJGANGERS hebben zater dagmiddag omstreeks zes uur uit de Albardagracht in Geuzenveld, Amster dam, het lijkje opgehaald van het zesjarige meisje Thonia van der Bos. Zij werd sinds drie uur die middag vermist. GUNTER NIETSCHE, een twintig jarige matroos uit Lahn (Duitsland) is in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Utrecht verdronken. Hij was over boord geslagen van een klein bootje, waarmee hij van zijn Rijnaak naar de ROME (A.P.) Na een vrijwel al gemene staking, die zes weken heeft geduurd, en de reders meer dan 300 miljoen dollar heeft gekost, zijn de Italiaanse zeelieden dit weekeinde toch door de knieën gegaan. Het werk zal ogenblikkelijk hervat worden en de on derhandelingen over de looneisen zullen opnieuw beginnen. De oorspronkelijke eis van de vakbon den, dertig procent loonsverhoging, is definitief van de baan. De onderhande lingen zullen nu dienen om een compro mis le vinden tussen het aanbod van de reders, negen procent, en de nieuwe eis van de vakbonden, vijftien procent. Vier weken lang is de staking vrijwel algemeen geweest, over de gehele we reld lagen Italiaanse lijnschepen stil, en zelfs de veerdienst tussen het vaste land van Italië en Sardinië deed geen dienst. De laatste twee weken nam hét aantal werkwilligen steeds toe. Het einde van de staking, die de ern stigste is geweest in de geschiedenis van de Italiaanse koopvaardij, kwam na twee dagen van onderhandelen tussen de vakbonden en de minister voor de koopvaardij. Deze laatste had reeds ge dreigd dat de regering, die een belang rijke aandeelhouder is van de meeste grote Italiaanse rederijen, tussenbeide zou komen. AMSTERDAM. Een negentienjarige Amsterdammer, de heer J. Keizer, zal mijn linkeroog moeten verliezen tenge volge van een schot, dat een onbekende onverlaat nabij het Nieuwe Diep uit een duistere schuilplaats zaterdagavond met een windbuks op hem afvuurde. Het kleine kogeltje boorde zich diep in de oogkas van de jongeman. Hij besefte eerst niet wat hem gebeurde en weet zijn bloedverlies aan een vuiltje of een steentje. Hij is in een ziekenhuis opge nomen. De politie verwacht niet de windbuksschutter te kunnen opsporen. MIDDELBURG iANP) —Miniatuur Walcheren heeft zaterdagavond de mil joenste bezoeker geboekt. Het was me vrouw J. Meerman uit Nieuwland, die Miniatuur Walcheren aan een paar fa milieleden liet zien. Zijzelf was er al vaker geweest. De burgemeester van Middelburg, mr. J. de Widt, ontving mevrouw Meer man op Miniatuur Walcheren. Hij over handigde haar een waardebon van hon derd gulden. Het stichtingsbestuur van ,,de Minia tuur" bood het gemeentebestuur van Middelburg bij deze gelegenheid een model aan van een hoogaars een vissersvaartuig dat veel op de Zeeuwse wateren werd gebruikt. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond te 23.15 uur: Droog en over wegend zonnig weer met onge veer dezelfde dag temperaturen. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. MIESJE: aan-zea. Groeten uit overal- 21 JULI: zon op 4.44, onder 20.45; maan op 21.12, onder 6.31. ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER De droogte van het afgelopen weekeinde zal ook vandaag weer ons deel zijn. Bij IJsland is een nieuwe depressie verschenen, maa zij is te weinig actief om ons een belangrijke portie hemelwater te bezorgen. De hitte is zaterdag weer groot geweest; temperaturen tot 32 gra den zijn er gemeten en alleen vlak aan zee werd het niet war mer dan 28 graden. In de nacht van zaterdag op zondag drong koelere lucht het land binnen. Za terdagavond was het a 1 aan e bewolking te zien, dat er iets op til was, maar de spatjes regen, die uitsluitend in het noordwesten van het land zijn gesignaleerd, konden de regenmeter nauwelijks bevochtigen. Zondag was het een stuk min der warm, vooral aan de kust. In het uiterste noordwesten werd het twintig graden., in Volke] nog 28 graden. De Bilt ontvüig zijn negentiende zomerse dag van het seizoen, dat normaliter 24 van deze warme da gen behoort op te leveren; wij zijn dus aardig op weg. De laat ste tien jaar heeft juli al niet meer zoveel zomerweer gebracht als ditmaal. En nu maar op St. Margriet af zonder regen. Of dat dan zes we ken droogte betekent? Wij zouden eerder in Sinterklaas en de ooie vaar geloven dan in St. Margriet. wal voer. Een poging om hem te redden mislukte. DE ZESTIENJARIGE leerling-ban ketbakker L. Beukenholdt uit Den Haag is gistermiddag bij het zwemmen m zee verdronken. DE 23-JARIGE jongeman Loijens uit Hulsberg (Limburg) is zaterdag in de Rijn bij Dusseldorf verdronken. Hij was tijdens het weekeinde op bezoek gegaan bij twee bevriende mijnwer kers in de buurt van Dusseldorf en daarna in de Rijn gaan zwemmen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1