„Conjunctuurpolitiek mogelijk nog belangrijker dan vroeger" Departementen belemmeren werk van de rekenkamer i 4 „EERDER PROGRESSIEF" Duizenden dode vissen worden uit stinkende Dinkel gevist TOCH DRIE MOTIES BLOED AAN DE LAKENS: STUURMAN DE CEL IN RODE VOS PREEKTE DE PASSIE IN POLEN Raket spatte in stukken moderne elektrische SINGER zigzags Canadese jongens in tentenkamp geïsoleerd Buitenlands staal naar Amerika Vuur versperde jongens de trap Fokker-Brazilië eist vergoeding Vrijdag 17 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 MINISTER ZIJLSTRA IN ZIJN ANTWOORD AAN DE KAMER: OUDE INSTELLING REËLE VERBETERINGEN ■aak aan ainde aan uw aaabalan-klaehtan. lamataba helpen V OVER DE HUREN EEN BENDE MISKENNING Vragen in Kamer over verontreiniging van de Dinkel Man doodde aartsvijand met knipmes Paratyfus Vrij van koorts Boekhouder verdacht van verduistering Kritiek op P.T.T. Gewond door noodsprong Eén jaar met aftrek voor indringer Kleuter onder melkauto KOOP DUS DIREKT OF RESERVEER Alleen bij SINGER kunt u kiezen uit in moderne zigzags prijzen BOERTIG HIJ NAM EEN BEZEM. Advertentie Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Wij moeten vooral het oog gericht houden op de richting waarin onze econo mische ontwikkeling zich beweegt en op het tempo, aldus minister Zijlstra van financiën, gister middag in de Tweede Kamer. Dat is nodig om na te gaan waar men tijdig moet buigen om niet te moeten breken, dat wil zeggen de bestedingen beperken. Daarom achtte hij conjunctuurpolitiek en kartelpolitiek zo mogelijk nog belangrijker dan voorheen. De minister zou het een grote fout vinden in de hoogconjunctuur de hogere belastingopbrengsten te gaan gebruiken voor verhoging van bestedingen. Het te lang vasthouden aan beleidsinstrumenten, die niet meer passen in de tijdnoemde minister Zijlstra bij uitstek conservatief. De regering heeft bewust enkele instrumenten afgeschaft om te kunnen komen tot vrijere loonvorming en het afschaffen van consumentensubsidies. Strakke investeringscontrole en invoer- restricties hebben wij ook al lang geleden aan de kant gezet. De verlenging van de tijdelijke belas tingverhogingen is volgens minister Zijlstra noodzakelijk, daar het in 1960 voor de staat moeilijk zal zijn een be grotingstekort op de kapitaalmarkt te dekken. De terugbetalingen aan de huiseige naren uit de geblokkeerde rekeningen zullen niet meer dan 100 tot 130 miljoen gulden bedragen. Het inslaan van een andere richting en het doortrekken van beleidslijnen is eerder progressief, zo voegde de pre mier nog aan het betoog van de minis ter van financiën toe. Sprekende over het conservatieve karakter dat de socia listen het kabinet hebben aangewreven <„u zoudt zeggen het zit me dwars"), merkte de minister-president nog op dat het gaat om de instelling van de mens en van het kabinet tot de problemen. Daarbij staat voorop het streven naar sociale rechtvaardigheid en deze instel ling is bij het kabinet aanwezig. Voor iedere werknemer bestaat de gelegenheid om voor 1 april verbete ring in zijn loon te krijgen. aldus staatssecretaris Roolvink, die mee deelde dat in het reed's begonnen over leg met het College van rijksbemid delaars in belangrijke mate overeen stemming is bereikt over de aanwij zingen voor de vrijere loonvorming. Ook de Stichting van de arbeid zal in het overleg word'en betrokken. Bij het georganiseerde bedrijfsleven komt een grote verantwoordelijkheid (Advertentie) van Uw ongerief af envan binnen uit. Geen zalf of zetpillen meer. Dit vrijwel smaakloze tabletje doet de zwellingen slin ken en bevordert de genezing. Hemotabs zijn bovendien zacht laxerend, helpen zo de normale functies regelen en zijn daardoor hoogst bevorderlijk voor spoedig herstel en vrijwaring van pijn. Complete kuur 1.47) bij apothekers en drogisten. te liggen. Terwille van het welslagen van een gezonde loonpolitiek zal men matiging dienen te betrachten, zodat de nominale verhogingen ook reële verbeteringen blijken te zijn. De staatssecretaris zei vastbesloten te zijn. ervoor te zorgen dat er niet zodanige loonsverhogingen komen ö'at het volgend jaar de helft ervan terug genomen moet worden. H^~van worden vooral de economisch-- kkeren de dupe. Minister Toxopeus deed de stellige toezegging dat hij ervoor zal zorgen dat de ambtenaren niet achteraf aan de beurt komen. „Niet eerst ieder ander en ten slotte de ambtenaren, bepaald niet", zo zei hij. Nog voordat de begroting van binnenlandse zaken in de Tweede Kamer in behandeling komt, beloofde de minis ter eigener beweging te zullen komen met voorstellen om het georganiseerd overlete verbeteren. Hij wilde daarvoor persoonlijk met de centrale commissie gaan praten. De overheidspensioenen zullen een compensatie krijgen voor de verhoging van de huur en de melkprijs. Differentiatie in de huurverhoging wilde minister Van Aartsen bekijken bij een volgende verhoging die hij in ieder geval noodzakelijk achtte. De maatregel dat een deel van de woningen van voor 1918 niet onder de verhoging valt, dient men volgens de minister zo te zien dat de slechte woningen worden uitgesloten. Een zekere voorrang zal de regering geven aan die bouwplannen die de kosten kunnen drukken. Overigens zal er terug houdendheid worden betracht bij het geven van rijksgoedkeuringen, al zalmen hier uiteraard niet te ver mee kunnen gaan. Het is echter onmogelijk om bin nen afzienbare tijd de bouwkosten zoveel te verlagen dat er geen huurverhoging meer nodig zal zijn, aldus minister Van Aartsen, De huiseigenaren die zich niet voor de blokkering hebben gemeld, zullen niet worden vervolgd, zo deelde de minister verder mee. Hij voelt er niets voor. Er is bij het grootboek wel een achterstand, maar die betreft in het bijzonder de mu taties, in totaal nu 24.000(!) maar minis ter Van Aartsen ontkende dat het „een bende" zou zijn en dat de vorige rege ring het er maar bij had laten liggen. Het definitieve garantiebeleid en de garantieprijzen beloofde minister Ma- rijnen, van landbouw en visserij, nog voor 1 november bekend te maken. Het melkverbruik is van 1950 tot 1958 gedaald van 214 tot 201 kilogram per hoofd der bevolking, maar dit laatste is nog altijd 35 precent hoger dan voor de oorlog. Met de vrij ruime compensatie ver wachtte de minister dat de yerminde- ring van het melkverbruik zeer beperkt zal blijven. De bestaande regelingen zijn volgens hem onvoldoende stimulans voor ver betering van de kwaliteit van de melk. Het bedrijfsleven zal in staat gesteld moeten worden om nieuwe initiatieven te ontplooien. De socialistische motie beschouwde minister-president De Quay als een dui delijke miskenning van de bedoelingen die de regering heeft en een afkeuring van haar beleid. De suggestie daarin dat de huur- en melkprijsverhoging voor rang zou moeten hebben boven elke wel vaartsverbetering voor werknemers is volstrekt ten onrechte en in tegenstelling tot het standpunt van de regering. Zulk een welvaartsverbetering bedoelt de regering als een rea liteit en zij is wel degelijk ver enigbaar met het regeringspro gramma, aldus de premier. Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE. Werklieden van de provinciale waterstaat zijn bij de sluizen bij Weerselo in het kanaal Almelo-Nordhorn begonnen de vissen, die het slachtoffer zijn geworden van het vergiftigde Dinkelwater, te verwijderen. Westduitse fabrieken en welke maat regelen de ministers daartegen dan den ken te nemen. Misschien zou het een onderwerp van gesprek kunnen uitma ken in de besprekingen, die thans tus sen de gegeringen van Nederland en de Bondsrepubliek worden gevoerd, suggereert het socialistische Kamerlid. Ook vraagt de heer Nederhorst of er verband bestaat tussen de verontreini ging van de Dinkel en de massale vis sterfte in het kanaal Almelo-Nordhorn. Voordat zij daarmee begonnen wa ren de spuisluizen opengedraaid waar door het water in de richting Weerselo stroomde. De tienduizenden dode vis sen worden nu voor de sluisdeur op gevangen en uit het water gehaald. De visselijken zijn al tot ontbinding over gegaan en verspreiden een verschrik kelijke stank. Zij worden in een diep gat op de oever geworpen. Men hoopt nog deze week het kanaal te hebben gereinigd. In de zitting van Provinciale Staten heeft de heer C. Haverkamp, lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel, gisteren geantwoord op vragen van mevrouw J. van der Meer-Hoefman soc.) over de vervuiling van de Din kel. Deze vervuiling, zei de heer Ha verkamp, geschiedt bij vlagen. Het voornaamste probleem is dat het water in het kanaal Almelo-Nord horn bij Almelo op peil dient te wor den gehouden ten behoeve van de indus trie. Het water wordt uit het boven- pand van het kanaal gehaald waarmee de thans vervuilde Dinkel een open verbinding heeft. Als de droogte blijft aanhouden en het water uit het bovenpand verder zal worden gespuid in het kanaalpand bij Almelo, kan er een ernstige toestand optreden. DEN HAAG. De verontreiniging van het water van de Dinkel, die v/ij in ons blad van dinsdag signaleerden, heeft geleid tot vragen in de Tweede Kamer. Die verontreiniging heeft een dergelijk stadium bereikt, herhaalt de heer G. M. Nederhorst (soc.) aan de ministers Korthals en Luns, dat „een mooi stuk recreatiegebied in het Lut- terzand verloren dreigt te gaan". De heer Nederhorst vraagt of de ver ontreiniging wordt veroorzaakt door GRONINGEN. De rechtbank van Groningen heeft de 47-jarige los werk man W. S. uit Groningen gisteren we gens doodslag veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Op Oudejaarsnacht had 4e man een oude vete met de 33-jarige R. K. van der Steeg beslecht. Met een knipmes had hij die tijdens een ruzie doodge stoken. Eigen nieuwsdienst IJMUIDEN In de IJmuidense duinen liggen zestien Canadese jon gens tussen de tien en vijftien jaar afgezonderd van 135 vriendjes in een tent van het Rode kruis; onder zocht wordt of zij paratyfus hebben. De jongens, kinderen van Canadese militairen in Duitsland, kamperen al een paar weken in de buurt van IJmui- den. Woensdagavond klaagden vier van hen over pijn in de buik. Een uur tje later waren het er negen. Ook al in verband met de gevallen van para tyfus, die in Haarlem waren geconsta teerd, werd er binnen het uur een nood hospitaal voor hen ingericht. De plaat selijke afdeling van het Rode kruis had toevallig een week de beschikking over een grote ambulancetent met een lichtaggregaat. Een laboratoriumonderzoek zal moe ten uibvijzen of de jongens inderdaad aan pafttyfus lijden. Het publiek wordt intussen op een afstand van het kamp gehouden. De gezonde Canadese jon gens hebben volledige bewegingsvrij heid. Een groep is gisteren naar een zwembad geweest en een andere nam uit voorzorg op een stille plaats een duik in zee. Het kamp, dat een eigen medische staf heeft, zal zondagmorgen worden opgebroken. Eventueel kunnen de vier ernstigste patiënten met een ambulan cewagen naar huis worden vervoerd; de anderen zullen waarschijnlijk ge- isoleerd in een autobus de terugtocht naar Duitsland maken. In het ergste geval kunnen de pa tiënten in IJmuiden achterblijven en onder de hoede worden gesteld van de plaatselijke afdeling van het Rode kruis. Gistermiddag waren alle zieken in het kamp vrij van koorts. AMSTERDAM. ^De boekhouder van de stichting "Volksmuziekschool te Am sterdam, de heer P. A. G. is gearresteerd op verdenking de stichting voor een be drag van ongeveer 35.000 gulden te heb ben benadeeld. G. is inmiddels voor de officier van justitie geleid. Enkele dagen geleden is de 49-jarige C. H. B. jr., de voormalige administra teur van het Amsterdamse conservato rium, gearresteerd op verdenking van verduistering ten nadele van het con servatorium. DEN HAAG. Teleurgesteld, aller minst voldaan, niet geheel tevreden, maar toch wel erkentelijk voor het „stapje tegemoet" toonde de socialistische woord voerder drs. Roemers zich gisteravond na het regeringsantwoord. Hij erkende dat de mogelijkheden voor de vrijere loonvorming na de verschui ving van de datum groter zijn geworden. Drs. Roemers trok daarom zijn tegen- motie in, maar diende tegelijkertijd drie andere moties bij de voorzitter in, res pectievelijk inhoudende het verzoek om een nieuwe nota over het verloop van de vrijere loonvorming aan de hand waarvan over een huurverhoging zou moeten worden beslist, de eis de melk prijs niet te verhogen en tenslotte de vijfde gemeenteklasse af te schaffen. De K.V.P.-er Andriessen toonde zich in algemene zin wel tevredengesteld maar verzocht toch nadere gegevens om Toch verzocht hij de regering in het voorjaar van 1960 bij de wijziging van de huurwet nadere gegevens te verstrek ken over de uitkomsten van de vrijere loonvorming, om aan de hand daarvan de huurverhoging te beoordelen. Hier mee benaderde de K.V.P.-woordvoerder de huurverhoging veel milder dan hij aanvankelijk deed, namelijk in deze zin dat hij de loonsverbetering als voor waarde stelde voor het aanvaarden van de huurverhoging. In tegenstelling tot de socialisten is het nu wel haast zeker, dat de K.V.P.-fractie straks de voor gestelde huurverhoging zal aanvaarden. De A.R.-woordvoerder drs. Hazenbosch deed een beroep op de socialist dr. Roemers, ook als N.V.V.-bestuurder, om mee te werken aan de vrijere loonvor ming nu deze door de meerderheid van ons volk wordt aanvaard. In onze demo cratie kan hij het er niet mee eens zijn, hij heeft ook geen verantwoordelijkheid voor de totstandkoming ervan, aldus drs. Hazenbosch, maar de heer Roe mers draagt straks wel verantwoorde lijkheid voor de uitvoering. Vanochtend om elf uur gaan de de batten verder. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De verschil lende departementen hebben de gewoonte zeer traag te rea geren op de opmerkingen van de Algemene rekenkamer. Soms wacht men een jaar of langer met het geven van be loofde inlichtingen of het ne men van toegezegde beslis singen. Daardoor wordt de Re kenkamer ernstig belemmerd in de vervulling van haar taak. Het is betreurenswaardig dat de ministeries vaak onvoldoen de besef hebben voor het ge ven van juiste, snelle en af doende rekening en verant woording, waartoe zij volgens de wet zijn verplicht. Met deze kritiek begint de vaste Tweede-Kamercommissie voor de rijks uitgaven haar verslag over het rapport van de Algemene rekenkamer. De commissie brengt daarmee gelijksoor tige kritiek van vier jaar geleden nog eens in herinnering en dringt er bij de ministers op aan om de Rekenkamer toch alle mogelijke medewerking te verlenen. Ondanks beloften en pogingen tot verbetering, zo vervolgt de commissie, komen de algemene rekeningen van de rijksontvangsten en -uitgaven nog steeds na de wettelijk voorgeschreven datum binnen. De overschrijding wordt steeds groter. Daarom wil de commis sie nu wel eens precies weten welke departementen sinds 1953 te laat waren met hun rekeningen en waarom. Hetzelfde geldt overigens ook voor verschillende staatsbedrijven, met na me de PTT en de Staatsmijnen. De ter mijn voor de PTT is drie maanden. Inzending binnen deze termijn moet voor dit grote staatsbedrijf toch wel mogelijk zijn, zo meent de commissie, die een vergelijking trekt met verschil lende grote particuliere bedrijven, die het op dit punt beter doen. De commissie stelt voorts nog een aantal vragen over het Grootboek wo ningverbetering. Heeft de administratie wel beantwoord aan de normale eisen van doelmatigheid en redelijkheid? Heeft men de adviezen van een inder tijd geraadpleegd effieiencybureau wel opgevolgd? Welke extra-kosten zullen nodig zijn om de nalatigheid goed te maken? Worden deze kosten door de begroting gedekt? NEW YORK (keuter). Terwijl de staking in de Amerikaanse staalindu strie pas op gang begint te komen ar riveren in de havens al schepen met buitenlands staal. Zo begon men gis teren in Houston (Texas) ruim 21.000 ton in vijf schepen uit België en Ja pan aangevoerd staal te lossen. De staalprijzen zijn sedert het uit breken van de staking gestegen met 6 tot 9 dollar per ton en zullen vermoede lijk nog verder stijgen. Sommige staalfabrikanten zien in de aanvoer van buitenlands staal zo kort na het uitbreken van de staking een,po ging van buitenlandse staalfabrikanten munt te slaan uit het grotendeels uit vallen van de Amerikaanse staalproduk- tie. In het gehele land zijn als gevolg van de staking enige duizenden arbeider* zonder werk gekomen. Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een wanhopige sprong van de tweede etage naar een lager ge legen balkon op de eerste verdieping, redde gistermorgen vroeg de negentien jarige zeeman Hans de Roos en zijn 23- jai'ige vriend Willem Kapel ternauwer nood van een wisse dood. Gewekt door het gegil van de buren zagen zij geen kans meer langs de trap uit hun branden de huis in de Katwijkstraat te Scheve- ningen te vluchten. Schaars gekleed en bedekt met zware snij- en brandwonden vond de brand weer de slachtoffers op het balkon. De G.G.D. bracht hen naar het ziekenhuis aan de Zu-idwal. De toestand van Hans de Roos is vrij goed; die van Willem Kapel echter is zorgwekkend omdat de weinige kleding, die hij aanhad, door de vlammen is ver teerd en hij brandwonden in de tweede graad heeft opgelopen. Het was het trieste einde van een ge- zellig familiefeest in het ouderlijke huis, dat tot drie uur in de nacht had ge duurd wegens de thuisvaart van de zoon Hans. Men vermoedt, dat een van de jon gelui op bed nog heeft gerookt en daar bij de brand heeft veroorzaakt. HAMBURG. Een Duitse firma heeft opdracht gekregen de belang rijkste handels- en industriecentra alsook de bureaus van regerings instanties op Java en Sumatra met een telexnet te verbinden. De ver bindingen moeten begin 1960 in bedrijf kunnen worden genomen. De RIO DE JANEIRO (U.P.I.) dochtermaatschappij van Fokker in Bra zilië heeft gisteren een aanklacht tegen de federale regering ingediend wegens contractbreuk. Zij eiste een schadever goeding van 46 miljoen cruzeiro's. De directeur voor luchtmachtmate- rieel, brigade-generaal Macedo, noemde de eis van Fokker „absurd". Hij ver klaarde dat het ministerie van lucht macht het contract met Fokker pas heeft geannuleerd nadat de maatschappij haar fabriek in Galeao had gesloten en de produktie gestaakt. Het anderhalf jaar oude kindje van de familie Willemsen uit de Wijnbesstraat in Nijmegen is gisteren in het ziekenhuis overleden aan verwondingen, die het dinsdag opliep toen het van het balkon viel. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. „Wees stil, anders vermoord ik je", siste in de nacht van 24 op 25 januari de 29-jarige stuur man op de binnenvaart F. S. tegen een 25-jarige vrouw, bij wie hij de slaapkamer was binnengedrongen. Gistermiddag hoorde hij voor de rechtbank in Groningen een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk tegen zich eisen, met als bijzondere bepa ling, dat hij zich moet onthouden van sterke drank en geen café's mag be zoeken. WARSCHAU (Reuter) „Broe ders, ik zweer jullie dat Rusland nooit een oorlog zal beginnen." Dit zei premier Kroesjtsjef gisteren in het Poolse mijnwer- kersstadje Sosnowiee tegen hon- Advertentie WAGENBERG. De vierjarige Wim Broeders uit Wagenberg is daar voor zijn kleuterschool onder een zware vrachtwagen met melk geraakt, over reden en gedood. Hij rende zo uit school, spelend de weg op onder de auto. SENSATIONEEL NIEUWS II Ga met Uw tijd mee en neem een moderne elektrische SINGER zigzag. U hebt dan een naaimachine die onverwoestbaar is. Een bezit voor Uw leven! Ook bij deze, geweldig in prijs verlaagde machines, geldt nog de bekende betalingsregeling. derdvijftig communistische mijn werkers uit 25 landen. Om nog eens extra duidelijk te maken dat het wereldcommunisme slechts vre delievende bedoelingen heeft, voegde hij eraan toe: „Maar als jullie in opstand komen tegen de kapitalistische regering van jullie land, zullen wij dat prachtig vin den, want wat is er schoner dan tegen uitbuiters te vechten?" Kroesjtsjef, die op het ogenblik een rondreis door Polen maakt, was uitste kend in vorm. Hij sprak een uur lang zonder tekenen van vermoeidheid te tonen; hij maakte drukke gebaren en wist door zijn boertige wijze van spre ken zijn gehoor lot groot enthousiasme te brengen. Bij de onderwerpen die hij aanroerde waren: godsdienst, Amerikaanse raket ten, het Russische verdrag met Hitier, en natuurlijk de klassestrijd. Over dit laatste onderwerp zei Kroesj tsjef'. „e arbeidersklasse kan zich slechts bevrijden door strijd. Maar de westerse pers moet nu niet zeggen dat ik jullie vraag om in opstand te komen: ik bedoel alleen dat jullie moeten vech ten voor jullie vrijheid." Godsdienst: „De westerse kapitalisten zeggen dat er een god is. Maar als er een god was, zou hij een bezem nemen en de kapitalisten de wereld uitvegen.' Amerikaanse raketten: „De Amerika nen hebben geen lange-afstandswapen. Zij hebben alleen een raket die een si naasappel de lucht in kan schieten. Maar Rusland kan een gewicht van tonnen de ruimte in schieten!" Hitier: „Tk was er bij. Stalin vertelde mij zelf dat we tegen Hitier zouden moeten vechten, en dat we daarom tijd zouden moeten winnen. Daarom had hij gelijk toen hij een verdrag met Hitier sloot, want het westen wilde toen al oorlog voeren met het enige so cialistische lana ter wereld: Rusland." Tegen half twee die nacht was de vrouw, die bij haar ouders woonde, met een schok wakker geworden. Zij voelde bloed aan de lakens en op het kussen en hoorde iemand over de zolder sluipen. Het was de stuurman. Véél bier Onder invloed van ten minste twintig biertjes had hij een ruitje in de voor deur van het huis stuk geslagen en was hij naar binnen gekomen om te kijken of er iets van zijn gading was te vinden. Op zijn speurtocht door het huis was hij op de slaapkamer van de dochter gekomen. Terwijl de vrouw sliep sloeg hij haar met een hard voorwerp op het hoofd. Zij liep daardoor een scheurtje in de schedel op. Toen de indringer ontdekte, dat zijn slachtoffer wakker was geworden kwam hij naar haar bed terug; terwijl hij de armen voor de ogen hield beet hij haar toe: „Je zult mij niet herkennen. Wees stil anders vermoord ik je". „Ik vermoord je De vrouw deed alsof zij sliep. Toen zij meende, dat de onbekende was ver dwenen schreeuwde zij om hulp. Onmid dellijk dook de indringer weer naast haar bed op. Hij greep haar bij de keel en siste: „Stil zeg ik je; ik vermoord je". Op dat moment kwam de vader van de vrouw de kamer binnen rennen. Hij wist S. in bedwang te houden tot de politie kwam. De stuurman had zich gistermiddag ook te verantwoorden voor een ruzie in een café te Nijmegen. Hij gaf toen een an dere bezoeker een klap in het gezicht met een bierglas, dat hij had kapot ge slagen. Een boete van honderd gulden of vijftig dagen, vroeg de officier van justitie daarvoor. Eigen nieuwsdienst KAAP CANAVERAL. - Het zit de Amerikaanse kunstmaanlanceerders de laatste tijd weer niet mee. De vori ge maand boekten zij drie mislukkin gen: Discoverer III, Vanguard III en Discoverer IV werden wel gelanceerd maar kwamen niet in een baan om de aarde terecht. Gisteren is aan die serie een vierde mislukking toegevoegd. Een viertraps raket van het type Juno-II, waarmee een nieuwe kunstmaan, een Explorer, zou worden gelanceerd, werd kort na de start vernietigd omdat er iets mis was gegaan. De raket spatte in de lucht uiteen. De vernietigde Juno-II was ongeveer gelijk aan de raket waarmee het Ame rikaanse leger in maart een kunstmaan in een baan om de zon bracht. De brokstukken van de uit elkaar gespatte meer dan twintig meter lange ras:et kwamen terecht op korte afstand van de betonnen schuilplaats waarin zich enkele tientallen technici bevonden die de leiding van de lancering had den. Er ontstond een hevige brand en dikke rookwolken stegen minutenlang op.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5