Duitsers overstromen Domburg Nederlanders trekken weg BOSCH Opnieuw folkloristische dag in Middelburg Wordt (toeristische) kip met gouden eieren geslacht? Hondiuslyceum Terneuzen won interscholair tennistornooi Kleurrijk festijn in Zeeuwse klederdracht Terneuzen krijgt speelweide Bouw chr. streek ziekenhuis te /Goes aanbesteed Uit de kerken Zeeuwseh Dagblad Landbouw en loonvorming Elk jaar 50 meer Duitsers Benoeming tot adjunct-commies Gelijk oversteken in Zierikzee Komt EMM Terneuzen tot nieuw leven Leerlingen huishoudschool ontvingen getuigschrift Zeeuwse Mulo-examens De diefstal in Moriaanshoofd Eerste Scarlet Pimpernel Ongelukken in Terneuzen Kreeftenvangst niet tegengevallen Vrijdag 17 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk ^OH'EL in de regeringsverklaring van 26 mei jl. als in de overheidsnota met betrekking tot het sociaal-econo misch beleid, welke momenteel in de Tweede Kamer in discussie is, komt de agrarische bedrijfstak er maar be kaaid af. In laatstgenoemde nota valt te lezen dat het landbouwbeleid welis waar buiten beschouwing is gebleven, maar dat het vanzelf spreekt dat „dit probleem" elders aan de orde zal ko men. Aan die vanzelfsprekendheid valt o.i. inderdaad niet te ontkomen. Het is duidelijk dat de regering momenteel als een kat om de hete brij loopt. Zij ral dit echter niet kunnen blijven doen. Een gelukkige omstandigheid bij de ze gang van zaken is dat er nu de ge legenheid komt voor een gedegen over leg tussen de minister van Landbouw en het georganiseerde bedrijfsleven. Wij hopen dat hiervan gebruik zal worden gemaakt. In een ander artikel hopen we op deze zaak nog nader te rug te komen. Intussen is de landbouw wel terdege geïnteresseerd in hetgeen in de jong- ste regeringsnota wordt gesteld, met name waar het gaat om de loonvor ming. Sinds de tweede wereldoorlog zijn de lonen in de agrarische bedrijfs tak zeer belangrijk gestegen, wellicht meer dan in enige andere sector. Het was, afgezien van de algemene loon- ronden, vooral de wens tot het berei ken van de zg. relatieve gelijkstelling, die hiertoe aanleiding heeft gegeven. Op het ogenblik kan men van een achterstand ten opzichte van vergelijk bare bedrijfstakken dan ook niet meer spreken. Nu de regering evenwel een vrijere koers in het loonbeleid heeft aange kondigd, wordt door velen de vrees gekoesterd dat de landbouw weer ach terop zal raken. Loonsverhoging is im mers slechts mogelijk op grond van stijging der arbeidsproductiviteit, ter wijl de rentabiliteit in de landbouw veel te wensen overlaat. B" hetgeen we nu schrijven moet voorop worden gesteld dat het streven van de regering naar een vrij er loonbeleid, in die zin dat de pri maire verantwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het bedrijfsleven wordt verschoven, o.i. volkomen juist is, zowel uit practische als uit principiële overwegingen. Men zal er echter oog voor moeten hebben dat voor een volstrekte vrij heid in onze ingewikkelde nationale economie geen plaats is. Dit zou zo wel economisch als sociaal grote span ningen oproepen. Ook b(j de nu voor gestelde differentiatie kunnen sociaal onaanvaardbare toonverschillen ont staan. De regering heeft hier oog voor, gezien het feit dat zij aan de S.E.R. advies heeft gevraagd over de moge lijkheid van een wettelijke regeling inzake het minimum loon. Op het Col lege van Rijksbemiddelaars rust de taak om de differentiatie binnen toe laatbare grenzen te houden. Voor de landbouw is het buitenge woon belangrijk hoe één en ander zich in de naaste toekomst zal gaan ont wikkelen. De landbouw neemt in dit alles een bijzondere positie in, die al gemeen erkend wordt. Voor een aantal agrarische producten wordt nl. een garantiebeleid gevoerd, dat gebaseerd is op kostprijsberekeningen, waarin de productiviteitsstijging automatisch is verdisconteerd. Stijging van de pro ductiviteit leidt tot lagere garantie prijzen. Hier zit een grote moeilijkheid. Voor verhoging van lonen of verbete ring van arbeidsvoorwaarden in de landbouw is dan immers geen plaats. Een mogelijkheid is echter dat de regering besluit om een eventuele productiviteitsstijging geheel of ge deeltelijk aan te wenden in de Ioon- sfeer. De regering heeft hier zelfs ook reeds op gewezen en zou dit idee met de betrokken organisaties in de land bouw willen bespreken. Mogelijk kan langs deze weg een voor allen en voor de agrarische bedrijfstak in het bij zonder, aanvaardbare regeling worden getroffen. Van onze speciale verslaggever DOMBURG Sinds drie jaar rolt de sneeuwbal al. Het aantal Duitse badgasten op Wal cheren neemt met sprongen toe. Vooral in Domburg. ,,Elk jaar anderhalf maal het aantal van het vorig jaar", heeft jhr. ir. H. L. Boogaert, secretaris van de V.V.V. Domburg en uitgever van de badkrant, uit de cijfers kunnen concluderen. Dat gaat ook nu weer op. Vorig jaar bezochten 3000 Duitse gasten Domburg. Nu zijn het er reeds 2800 en het seizoen is nog lang niet voorbij. Men rekent zeker op een totaal van 4500 a 5000. De vorige week is de grote Duitse invasie begonnen. In juli zijn namelijk de meeste vakan ties in Duitsland. De top zal dit jaar in Dom burg dan ook eerder worden bereikt dan vorige jaren. Blijft de stroom doorgaan, dan zal niet augustus maar juli de topmaand worden. koopt men in buurgemeenten voor 2.60 De Domburgse huisvrouw pruttelde daarover. De vakantiehouders slikken het gemakkelijker. Wat hen meer steekt zijn de prijzen van de huisjes. Er doen vele wilde verhalen de ronde in het dorp over het opjagen van de verhuur prijzen, over het wegkopen van huizen en over steekpenningen. Toevallig troffen wij een Goese me neer, die zich gereed maakte om weer naar huis te vertrekken. Of hij iets van die prijsopdrijving had gemerkt? „Nou en of", luidde zijn antwoord, „ik heb heel wat van die verhalen gehoord, maar ik heb het ook zelf meegemaakt." DOMINEE Hij vertelde het verhaal van de do minee, die naar Domburg was gekomen. Vroeger was hij er ook al eens geweest en hij wilde het nu nog eens proberen. Na veel gescharrel vond hij een Dom burger, die nog een kamertje en een piepklein slaapkamertje had te verhu ren. „Wat?", had de predikant gezegd, „vraagt u vijfhonderd harde guldens voor die twee hokjes? Tjonge, wat is alles hier duur geworden. Over een uur ben ik terug om te beslissen. Ik wil nog even een paar andere adressen aflopen. Misschien dat ik nog goedkoper terecht kan. Twintig minuten later stopte er een Duitse auto voor de deur. Wat moe ten die kamertjes kosten? Was er al een liefhebber? „Dan bied ik 600 gul den", baste de stevige Dortmunder. Eerst even wachten tot de dominee te rug is, zei de verhuurder. „Als u ze mij op staande voet verhuurt, betaal ik 700 gulden", klonk het. De koop ging door. Toen de dominee terug kwam en gezien had, dat hij nergens goedkoper terecht kon, had de Duitser zijn koffers al uitgeladen. Welja, za ken zijn zaken. Met enkele Duitsers hebben wij over deze kwestie gesproken. „Misbruik ma- „Was wollten Sie trinken?", vroeg een dienstertje ons in een Domburgs restaurant. Men is al helemaal op het Duitse en de Duitsers afgestemd, zo dat men even verrast opkijkt, als er uit een toeristenmond Nederlandse woorden klinken. Domburg heeft momenteel even veel Duitsers op bezoek als het zelf inwo ners telt: ruim 1400. De Nederlandse en Belgische badgasten zijn ver in de min derheid: tezamen amper 600. Dit zijn de cijfers van de vakantiegangers, die in hotels, pensions en huizen verblijven. Daarnaast bivakkeren er nog een kleine vijfhonderd kampeerders, onder wie het, Duits ook al weer de meest gesproken taal is. Domburg wordt elk jaar Duitser. Mo menteel is 70-75 procent van de gasten een oosterbuur; als de ontwikkeling van de laatste jaren voortgaat, zal dat ech ter het volgend jaar zeker 8085 pet. zijn. Niet alle Domburgers en zeker niet alle Nederlandse badgasten zien de ze ontwikkeling met genoegen. Vergeven is niet hetzelfde als vergeten en vele landgenoten klinkt het Duits jiog altijd bijzonder onsympathiek in de oren. Duitse wind De meneer uit Eindhoven, die wij naar zijn mening vroegen, had zich wat aan de tactloosheid van veel Duitsers geërgerd. „Zij drukken ons steeds weer met de neus op de oorlogsjaren," was zijn ervaring. „Het is net of zij daar maar wat graag over praten." Een meneer uit Rheinland had hem met eni ge trots verteld, dat zijn broer in een van die bunkers daar-in-de-duinen nog had gevochten in 1944. De Duitsers gedragen zich overigens voorbeeldig, zoals altijd wanneer zij „en masse" over de grenzen trekken, in tegenstelling tot veel Nederlanders, die vreemde landen gaan bekijken en een spoor van lege blikjes, papieren zak jes, geschreeuw en gegiechel achterla ten. Neen, wat dat betreft, is de Duitser goed opgevoed. Maar voor vele Neder- 's-GRAVENPOLDER. De heer A. Karman, ambtenaar ter gemeentesecre tarie te 's-Gravenpolder is benoemd tot adjunct-commies A, afdeling financiën, belastingen en personeelszaken, ter se cretarie van de gemeente Boskoop, (Advertentie Van onze correspondent ZIERIKZEE. Radioreporter Dick van Bommel en zijn assistent C. v. Roo- den hebben donderdagavond in Zierikzee rijksdaalders uitgedeeld. Zij deden dit als onderdeel van he<t radioverkeersspel „ge lijk oversteken", dat de N.C.R.V. deze zomer speelt in samenwerking met het Verbond voor veilig verkeer. Mej. G. Legemate was de eerste, die de gelegenheid kreeg, vijftien gulden in de wacht te slepen. Zij kreeg als vragen: geldt het verbod te rijden onder invloed van alcohol ook voor een fietser? Ten tweede werd haar gevraagd of men met een fiets aan de hand een voor een rich' ting gesloten straat mag in lopen en toen zij ook deze vraag goed had beantwoord, moest mej. Legemate antwoord geven in de volgende kwestie. Een fiets staat op een standaard op een gedeelte van de rijweg waar een wachtverbod geldt. Welke twee fouten worden hier gemaakt? Wel begreep mej. Legemate, dat de fiets er niet mocht staan in verband met het wachtverbod' maar zij was niet zo ad rem op te merken, dat men nooit een fiets op de rijbaan mag zetten. Hiermee verspeelde zij de laatste twee rijksdaal ders. De heer J. v. Urk was de eerste, die de per radio gegeven opdracht had ver vuld. Hij was het snelst bij het aangege ven punt, de Grachtweg, tussen de Zuid- Wellebrug en de Nobelpoort en had het telefoonnummer van de politie weten te vinden. Hij wist de twee vragen, die hem werden gesteld te beantwoorden en won daarmee 15.00. tevens zal hij mo gen uitkomen op de landelijke finale, die op 20 augustus in Musis Sacrum te Arn hem zal worden gehouden. landse badgasten is de pret er af, nu Heinz en Renate en Herr Cutschmidt en al die anderen uit het Roer- en Rijn gebied de blonde kust hebben „einge- spertt". Het Duitse natuurvolk heeft het strand in beslag genomen. Men ziet het uit de verte. Er waaide een Duitse wind. Lap pen vliegers, grote forten (van zand overigens), goed doorvoede lichamen met gouden tanden en commando's van rasechte Obergefreiters. „Inderdaad, naarmate het aantal Duit sers toeneemt, wordt het aantal Neder landse en Belgische gasten kleiner," kon jhr. ir. Boogaert ons aan de hand van zijn cijfermateriaal meedelen. Dat klop te met onze opgedane ervaringen tij dens gesprekken met toeristen. Er zijn landgenoten, die de overwegend „ooste lijke wind" niet op prijs stellen. Er zijn er ook. die geen huisje of pension meer konden krijgen, omdat er al Duit sers waren, en er zijn ook vaste klan ten weggebleven, omdat de prijzen van huisjes en pensions trouwens ook vele andere prijzen sterk zijn opgelopen in Domburg. Domburg is als badplaats nooit erg goedkoop geweest. Maar sinds de Duit se invasie drie jaar geleden begon, zijn de prijzen schrikbarend gestegen. Voor een gemeubileerd huis alleen wonen dus, exclusief pension worden gemid delde prijzen van 700 gulden per maand gevraagd en men gaat zelfs tot over de 1100 gulden. Sinds vorig jaar zijn de prijzen met ongeveer 100 gulden per maand verhoogd. Ook de 330 badhokjes zijn duurder ge worden sinds de timmerlieden ter plaat se een congsi hebben gevormd. Van 55 gulden per maand zijn de huurprij zen van deze hokjes verhoogd tot 70 gul den. Verschillende etenswaren, die niet aan de maximumprijs zijn gebonden, moeten in Domburg aanmerkelijk duur der betaald worden dan bijvoorbeeld in Middelburg. Een Domburgse huisvrouw wees ons erop, dat een plaatselijke sla ger etaleert met beafsteack voor een gulden per 100 gram, terwijl men er el ders 7080 cent voor betaalt. Dezelfde coteletten voor drie gulden per pond ken van de omstandigheden", luidde hun commentaar, en „zoiets zou in Duitsland niet gebeuren, wanneer een Hollander zou proberen een landgenoot van ons er gens uit te kopen". Men heeft weinig waardering voor de „koopmansgeest" van dergelijke verhuurders, maar ala, men betaalt. Er gaan heel wat marken in een loonzakje. Domburgers, die wij over deze zaak aanspraken, vonden, dat het de schuld van de badgasten zelf Is. Zij bieden het zelf, zei ons een boer, en je zou wel gek zijn als jet het dan niet aannam. Laten die Duitsers maar betalen, zij verdienen toch gejd genoeg. En de vraag is immers veel groter dan het aanbod. LET OP V SAECK De Duitsers betalen wel. Nog wel, tenminste. Maar de Nederlandse en Bel gische gasten trekken weg. Wat gebeurt er wanneer straks de Duitse hoera-tijd voorbij is? Wanneer Duitsland herbouwd is en de mark eens een beetje gaat zak ken? Dan verdwijnt het aantal Duitsers als sneeuw voor de zon. Dan is ook Dom burg weer voor een belangrijk deel op de Nederlandse zomergasten aangewe zen. Mensen, die nu Domburg hebben leren kennen als een badcentrum, waar alleen geld een rol speelt. Waar alleen voor Nederlanders plaats was, als zij gingen opbieden tegen profiterende bui tenlanders. „Wij moeten ons in hoofdza: richten tot het Nederlandse bliek", is de mening van de l.eer C. W. Oskamp, directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V. „Dat zijn de gasten van de toekomst en de meest stabiele vakantiegangers." Na al de gesprekken in Dom burg vragen wij ons af, of men daar niet bezig is de (toeristi sche) kip met gouden (Duitse) eieren te slachten. Domburgers, let op u saeck! Geref. mannen over kerkelijke eenheid SOUBURG. De Gereformeerde man- nenverenigirag te Souburg heeft intensief gesproken over de kerkelijke eenheid, naar aanleiding van een inleiding, die ds. G. D. L. Brederveld hierover hield, De predikant vertelde van de twee ker- ken-overkoepelende wereldorganisaties de I.C.C.C. en de Wereldraad van ker- Advertentie BOUGIES voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185222 (10 lijnen) Telex 12282 Iedere vierkante meter in de kampeer- centra aan de Zeeuwse kust wordt benut. De tentjes staan er als huizen in een grote stad, pal tegen elkaar. Oesterbroedval blijft voortduren YERSEKE. In zijn achtste mede- ling geeft dr. P. Korringa te kennen, dat de oesterbroedval blijft voortduren. De verwachting, dat het water in de Oosterschelde rond de twintig graden Celsius blijft schommelen, is uitgekomen. Er zijn nog steeds een flink aantal lar ven aanwezig. Er is evenwel een duide lijke daling. De kleine larven zijn vrij talrijk. De stranden zijn in Zeeland nog niet zo overstelpend druk als in Holland. Velen komen naar onze provincie om er een vleug van rust te vinden. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak TERNEUZEN. Het bestuur van het Nederlands Christelijk Gymnastiekver- bond houdt vanavond in „Pays Bas" een bijeenkomst om te trachten de Terneu- zense gymnastiekvereniging E.M.M. tot nieuw leven te brengen. Er zal een voor lopig bestuur worden gekozen en de X'. l. Wisse', noodzaak van het aanstellen van een i leider of leidster zal, evenals het finan- De collecte voor cieel beleid, worden besproken. Tevens j telijke Blindenhulp zal men zich beraden over activiteiten bracht te voor het komende winterseizoen. i dens op. Van onze correspondent OOSTKAPELLE. Aan de Chr. Land- bouwhuishoudschool ontvingen donder dagmiddag een aantal meisjes de getuig schriften van het met goed gevolg door lopen van de primaire opleiding. Nadat ds. Th. S. de Groot de bijeen komst had geopend, sprak de voorzitter van de commissie van toezicht, de heer B. H. G. ter Haar Romeny een welkomst woord. Hierna brachten de leerlingen on der leiding van de directrice, mej. P. M. de Wilde een programma van zang, voor dracht en volksdansen, onder de titel: „Het jaar rond". De heer Ter Haar Romeny reikte de diploma's uit, waarna enigen der aanwe zigen het woord voerden. De twee beste leerlingen E. C. Lous en C. P. Paardekooper, ontvingen een boek, evenals de winnares van de door de ZLM uitgeschreven opstelwedstrijd P. Mesu. 's Avonds veroorzaakten de meisjes een grote oploop in Oostkapelle, door gesto ken in allerlei costuums door het dorp te trekken. Ook de directrice deed mee aan de maskerade. Een getuigschrift ontvingen: E. J Adriaanse, M- P. Adriaanse, S. E. Allaart, T. de Bruin, J. Corré, J. Gideonse, M. J. Hillebrand, J. de Hollander, E. C. Lous, C. S. Maljaars, P. Mesu, C. P. Paarde kooper. M. Provoost. M. Roose, W. Verhage, C. E. de Visser. M. de Voogd, M. Willemse, de Stichting Chris- ,De fakkels bijeen" 's-Gravenpolder 48,69 gul- GOES. Voor het donderdag te Goes gehouden MULO-examen slaagden voor diploma A de dames: B. C. Westveer, Westkapelle, W. C. de Priester (Mid delburg), N. Boone, Grij.pskerke, H. A. v. Doorn, Serooskerke, J. M. Reijnier- se (m), Oudelande, J. Hollmann (m) Goes, J. F. Kimmel Cm) Goes, H. M. Faasse, Goes, M. E. Hoekman (m), 's-Gravenpolder, W. A. Hubregtse (m). 's-Gravenpolder, C. M. v. 't Leven (m), Goes, A. Louisse, Kloetinge, J. K. Quaak, Cm), Kruiningen, E. Souripet Cm), Hans- weert, C. L. Verbeek (m), Kruiningen, S. M. Kraaijmes (m), Breskens, P. C. Krombeen (m). Kruiningen. De volgen de heren behaalden het diploma A: N. W. M. Wandiel. Oost- en West Souburg, J. P. de Wild, Colijnsplaat, J. W. J. P. van Leeuwen, Heinkenszand. J. Dek ker, Kattendijke, J. B. van Oosten, Dom burg, J. de Visser, Domburg, H. G. A. de Ru, M'burg. B. M. Kole Cm), Kloe tinge, D. J. Hubregtse, 's Heer Hen*, drikskinderen, P. A. P. Everse (m), Yer seke, M. L. J asperse Cm), Yerseke, M. de Koeijer (m), Yerseke, H. C. Mulder (m), Lewedorp, T. Meerkamp van Emb- den (m), Middelburg, P. G. Mesker (m), Koudekerke, D. J. Polderman Cm), Mid delburg, J. I. Pleyte (m), Cadzand, J. de Zeeuw (m), Terneuzen, J. Philipsen (m), Terneuzen. Eigen nieuwsdienst TERNEUZEN. Naast de plaats waar het zwembad voor Terneuzen zal worden aangelegd, zal een speelweide komen. Het werk zal worden uitgevoerd in D.A.C.W.-verband. Subsidie is toegezegd door het coördinatie college voor open bare werken, C.O.W. te Den Haag. Als er gemiddeld 25 mensen aan de aanleg van de weide werken, zal het pro ject in 38 weken kunnen zijn voltooid. ZIERIKZEE. De jeugdige Zierik- zeeënaar J. A. A. heeft niets uitstaan de met de in de nacht van zondag op maandag in Moriaanshoofd bij Kerkwer- ve gepleegde inbraak. Ons bericht van woensdag komt hiermee te vervallen. Het zijn de 18-jarige J. J. de J. en de 15-jarige W. M. B. die dit geval op hun kerfstok hebben. GOES. Namens het bestuur van het protestants christelijk streekziekenhuis te Goes is gistermorgen in hotel „Centraal" aanbesteed de bouw van een christelijk streekziekenhuis te Goes. De aanbeste ding betrof alleen het bouwkundig ge deelte. Het complex, met de bouw waarvan zo spoedig mogelijk zal wor den begonnen, zal verrijzen in het Vale- keslot aan de verlengde Bergweg. Over de inrichting van het ziekenhuis schre ven wij reeds eerder. Voor de aanbeste ding hadden tien firma's ingeschreven. De laagste inschrijver was de Bataaf se Aannemingsmij v.h. J. van der Wal te Den Haag voor de som van 2.555.000. De raming bedroeg 2.817.723. De an dere inschrijvers waren: H. F. Boers- ma, Den Haag 2.641.000, W. Fokkens, Velp 2.680.000. Kortewegs Bouwbedrijf. Breda 2.847.000. T. van Hoogevest, Amersfoort 2.897.000 Boele en Van Ees- teren, Den Haag 2.879.000, fa Waaning en Co, Rotterdam 2.838.000, D. Cer- lijn en A. J. de Haan, 2.970.000, W. F. Cristiaansen, Vlissingen 2.919.000, J. van Rossum, Den Haag, 2.994.000,. KAPELLE. Nadat maandag op de Zeeuwse veilingen de eerste appels van het oude bekende ras, Yellow Transpa rant zijn aangevoerd, waren er woens dag in Kapelle-Biezelinge ook reeds Scarlet Pimpernels te koop. Dit is een ras van de laatste jaren, afkomstig van het bekende fruitbedrijf van de Gebr. Lindenbergh te Wemeldinge. Zij hadden reeds een flink kwantum (ongeveer 2Vz ton) van deze vroege appels op de vei ling en er was grote belangstelling voor. De binnenlandse handelaren wilden er graag wat kratten van hebben en ook was er vraag voor export naar België. De fraaie rode kleur van de appels, maakt dat ze er wel erg aanlokkelijk uit zien. De prijs van de grootste maten kwam zelfs even boven 1 per kg., terwijl voor de middenmaat 0.75 tot 0.85 per kg werd betaald. Dat is belangrijk meer dan voor de Yellow Transparant wordt betaald. De Gebr. Lindenbergh hebben een zeer grote oppervlakte van deze vroege, mooi gekleurde appels. In de ko mende weken zullen er daarom reeds heel wat Scarlet Pimpernels worden aangeboden. KRUININGEN. Woensdagmiddag had op de Rijksweg te Kruiningen een aan rijding plaats tussen personenauto's. Een personenauto, komende uit de richting Bergen op Zoom, bestuurd door de 41-jarige J. D. W. uit Hengelo, wilde een vrachtauto passeren en bèmerkte te laat een tegenligger. Door het afremmen kwam W. eerst in de rechterberm van de weg terecht en schoot toen dwars de rijbaan over naar de linkerberm. Hij werd toen aan gereden door een uit de tegenoverge stelde richting komende personenauto, bestuurd door mevr. M. K. uit Aalten. De wagen van W. werd ernstig bescha digd aan de rechterzijde. Onbegrijpelijk was het, dat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Al len kwamen met de schrik vrij. YERSEKE. De kreeftenvangst is met ingang van 15 juli gesloten. Over het algemeen is de vangst niet tegenge vallen. Ook de prijs viel niet tegen. TWEEDAAGSE WEDSTRIJD TE VLISSINGEN VLISSINGEN. Donderdag werden de finales en de halve finales van het scholieren tennistornooi gespeeld. De finale tussen de heren was heel span nend. Hier kwamen de Rijks-H.B.S. uit Middelburg en het Hondiuslyceum uit Terneuzen in het veld. Het Hondiusly ceum won na een zenuwslopende wed strijd. Het ging over het algemeen wel gelijk op. maar toen voor het Hondius lyceum Spaas aan de service kwam, was de zaak beslist. Het Sint-Willibror- duscollege was een grote kanshebber op de titel, maar het gaf het tegen het Hondiuslyceum op door uitvallen van twee spelers. Bij de dames ging het tussen het Hon diuslyceum en de openbare ulo uit Mid- NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam (wijkgem. Prinsekerk) (toez.) dr. G. Hulst te Gou da, te Hoogeveen (vac. dr. J. W. Bee- rekamp) W. Bloemendaal te Zevenhui zen (Gr.); te Veessen (toez.) J. Weer- nekes, vic, te Warnsveld: door de Ge nerale synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (secretaris Bond voor evangelisaties in en t.b.v. de Ned. herv. kerk) P. Verdam te Bees- terzwaag. Aangenomen naar Streefkerk M. van Renes te Rouveen. Benoemd tot vic. te Mep/pel Th. M. Loran, kand. te Driebergen. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Linischo- ten B. Hagenaar, a.s. pred. te Bolsward die deze benoeming ook heeft aangeno men. OHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuwpoort: B. Bijleveld te Noordeloos en P. van Zonneveld, kand. te Bussum. Beroepen te Den Helder T. Harder, kand. te Leeuwarden en te Maassluis P. van Zonneveld te Bussum. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Amsterdam H. D. Woelinga te Dordrecht-Breda. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Sneek Ph. Lindeman te Stavoren. Bedankt voor Almelo J. Ketelaar te Hoogezand. delburg. De Middelburgse ulo werd met 5—1 verslagen en verwierf daardoor de tweede prijs. Daarvoor kwamen in de halve finales het gymnasium Middel burg uit tegen het Hondiuslyceum uit Terneuzen. Het Hondiuslyceum won met 6—0. Op de vierde baan kwam de open bare ulo uit Middelburg uit tegen de chr. h.b.s. eveneens uit Middelburg. Hier wonnen de meisjes van de openbare ulo met 5—1. Bij de heren was de wedstrijd van de Rijks-h.b.s. uit Middelburg tegen het Hondiuslyceum uit Terneuzen. De eer ste set werd door de Middelburgers verloren en ook de tweede. De Middel burgers hadden toch wel beter lot ver diend, maar hier speelden de zenuwen een belangrijke rol. Het ging in het begin gelijk op totdat het 44 gelijk was en toen ging het Hondiuslyceum er een schepje opgooien. Het won met 64. Na de afloop reikte de heer G. W. Os kamp de prijzen uit. De uitslagen zijn: halve finales dames: Hondiuslyceum (Terneuzen)Gymnasi um (Middelburg) 6—0; Openbare ulo (Middelburg)—Chr. H.B.S. (Middelburg) 51; finale dames: Hondiuslyceum (Ter neuzen)Gymnasium (Middelburg) 6 0; Openbare ulo (Middelburg)—Chr. H.B.S. (Middelburg) 51;. De uitslagen bij de heren: halve finale: Gymnasium (Middelburg)—Rijks-H.B.S. (Middelburg) 24, Sint-Willibrorduscol- lege (Goes)-Hondiuslyceum (Terneuzen) 33. Finale: Rijks-H.B.S. (Middelburg)- Hondiuslyceum (Terneuzen) 5—2. Woensdag had de Rijks-H.B.S. te Mid delburg bij de heren nog een goede kans, terwijl het bij de dames tussen het Hondiuslyceum en de openbare ulo Mid delburg ging. Openluchtjeugddienst ,ToorenvIiedt" in MIDDELBURG. In het openlucht theater „Toorenvliedt" zal zondagavond om zeven uur een openluchtjeugddienst worden gehouden. In deze dienst zal voorgaan ds. Hugo van Dalen uit Oost burg. Muzikale medewerking verleent het chr. gezelschap „Onda" en het herv. kerkkoor 't Zand zal enkele liederen zin gen. Bij ongunstig weer zal de dienst in de herv. kerk te 't Zand worden gehou den. Op het voetbalterrein in KAPELLE werd een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen een elftal van het dorp Schore tegen een elftal van werknemers bij de scheeps werf te Hansweert. De mannen van de scheepswerf wonnen deze wedstrijd met 4-3. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De folkloristische vereniging bestaande uit de heren P. Brasser van de Z.R.V. uit Kleverskerke, A. P. van de Kamer van dé V.V.V., F. B- den Boer van de Stichting Nieuw Walcheren, J. Dronkers van de middenstandsvereniging Handelsbelang, allen uit Middelburg, de heer A. Janse van Z.R.V. uit Biggekerke en de heer J Maljaars van de Z.R.V. uit Oostkapelle', heeft ook dit jaar weer het prijzenswaardig initiatief genomen in de Zeeuwse hoofdstad een zeer aantrekkelijke folkloristische dag te organiseren. Deze folkloristische vereniging houdt niet van half werk. Langs de gehele Bel gische kust bijvoorbeeld hangen momen teel affiches die aankondigen dat er don derdag a.s. op het Molenwater te Middel burg ring wordt gereden in traditionele dracht. Dat deze propaganda allesbehalve geld over de balk smijten betekent bewijst wel het feit, dat er verleden jaar op een fol kloristische dag 156 bussen de Wester- schelde werden overgezet De middenstand blijft echter nog te veel afzijdig van het werk der vereni ging. De onontbeerlijke steun blijft vaak achterwege, zo werd ons meegedeeld, ondanks het feit, dat de middenstanders garen spinnen bij dergelijke evenemen ten. Entreeprijs Daar de kas niet bijzonder vet gespekt is besloot men op de folkloristische dag een min of meer vrijwillige entréeprijs te vragen. Op het Molenwater zullen mensen rondlopen met speldjes in de vorm van een paardenkop; voor het geringe bedrag van 0,25 kan men de eigenaar van een dergelijk speldje worden. De festiviteiten beginnen reeds om 's morgens tien uur. Een jury, bestaande uit de dames A. M. D. de WiltLugten, I. Blaauw—de Witte, M. J. DronkersGle- rum, J. Sandberg tot EssenburgHieben- daal, Tj. den BoerRoelfse, A. Hoegen Bleeker en de heren W. K. van Nieuwen- huyzen uit Oostkapelle, J. Koole Dz. uit Sint Laurens en F. J. Castel, eveneens uit St. Laurens, zal de diverse deelnemen- Vervolgens zullen achttien ringrijders in Zeeuwse dracht hun steekspel beoefe nen voor de huishoudschool, terwijl rij ders in de sjezen hetzelfde doen. Zij moe ten echter een langer traject (Molenwa ter, Branderij Molengang, Noord Bolwerk, Molenwater) afleggen en zullen op hun rit vier ringen tegenkomen. Zo kunnen zij in twintig ronden tachtig punten ma ken. Deze wedstrijd duurt tot ongeveer twaalf uur. Optocht Om één uur zal zich een stoet opstellen, die als volgt is samengesteld: een hoorn blazer opent het geheel, gevolgd door een tiental ringrijders te paard, hierachter komt het muziekkorps van Serooskerke „E.M.M.", waarna enkele oud Zeeuwse wagens, zoals huifkarren, melk- en men- wagens. Hierachter zullen de versierde sjezen opgesteld worden, terwijl het ge heel wordt gesloten door een tiental ring rijders te paard. Het spreekt vanzelf, dat de versierde sjezen keuren, elke wagen is bezet met personen in Zeeuwse dracht, evenals het muziekkorps. De te volgen route is: Molenwater, He rengracht, Seisdam, Langeviele, Markt (langs stadhuis), Nieuwe Burg, Koorkerk straat, Lange Delft, Markt (Zuidzijde), Gravenstraat, Zusterstraat, Plein 1940, Markt (Noordzijde), Lange Noordstraat, Korte Noordstraat, Molenwater. Om twee uur zal weer verder worden gegaan met de wedstrijden. Het muziek korps uit Serooskerke zal op de muziek tent plaatsnemen. 's Avonds om acht uur zullen in de bo venzaal van de Schouwburg de prijzen uitgereikt worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3