REGERING ZWICHT: HUURVERHOGING OP 1 APRIL Kamer krijgt haar zin na twee dagen van bezwaren Zeg Duitse knapen Onderwereld verried „de man met het litteken" ONDERONSJES MOETEN GENÈVE REDDEN De Bilt: Zon Soldaat viel flauw voor krijgsraad MILJOEN ZOEK IN N Kans op meer soldij voor soldaten in La Courtine Drama op rijksweg voor de rechter MINISTER LUNS NAAR BERN Omdat een biertje 43 cent kost Bijtend zoutzuur voor buurman PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Compensaties Zie verder pag'. 5 Middel Onmisbaar Gromyko verwerpt Amerikaans voorstel Ongegrond Duitse jongen over de grens gezet Absente noodwachter moet week cel in GEEN VORDERING ,/t kan vlugger" Aannemer verdacht van grote fraude VERTROUWEN OP VRIJE VOETEN UITGEWEZEN ZAKBOEKJE ALARM GEJUICH Proces-verbaal voor „schoorsteenvegers"' President bood kop koffie aan Brandweercommandant was met vakantie e onder tractor Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4308 Vrijdag 17 juli 1959 Stalen melk en fruit Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Uitstel van drie maanden voor de huur verhoging van twintig procent, die dus op 1 april 1960 zal ingaan, verder twee verhogingen van twee cent van de melkprijs op 1 januari en 1 april, welke laatste datum de regering dan beschouwt als de sluitingsdatum van de ter mijn binnen welke alle collectieve arbeidscontracten moeten zijn herzien. Met deze tegemoetkomingen, die de minister-president prof. dr. J. E de Quay gistermiddag bekendmaakte, heeft de regering voor het belangrijkste deel voldaan aan de wensen van de meer derheid van de Tweede Kamer. Ook uit de socialistische fractie kon men na het uitvoerige antwoord van regeringszijde uitingen van tevredenheid vernemen. Het antwoord viel uiteen in acht delen, waarvan de premier er twee voor zijn rekening nam en de ministers Zijlstra, De Pous. Van Rooy, Toxopeus en Van Aartsen en staatssecretaris Roolvink de rest. Het nam zes uur in beslag. nen dat de regering desnoods met over heidsmaatregelen de naleving van de spelregels van de vrijere loonvorming zal oewerkstelligen. Voor komt de eerste melkprijsverhoging p 1 oktober een compensatie door een verhoging van de kinderbij slag. De compensatie voor de verho gingen op 1 april bestaat uit de 2,5 pro cent bijslag op het loon, de a.o.w.- en a.a.w.-pensioenen en een verhoging van de ongevaUenrenten, zoals dat oorspron kelijk op 1 januari zou geschieden. De termijn voor de verwerking van de „ruimte" in de lonen is dus drie maanden verkort. Gelijktijdig moet de huurbijslag 1957 worden verwerkt. De datum van 1 april 1960, aldus de minis ter-president, zal èn voor de regering èn voor het bedrijfsleven van nu af aan een vast gegeven zijn. Met de verschui ving van de datum met drie maanden wordt naar het oordeel van de regering de grootst mogelijke zekerheid gescha-| pen voor „een effectieve doorvoering' van het door de regering als essentieel beschouwde programma". Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse, vreemdelingenpolitie zal vandaag zes Duitse jongens, die zich hebben schul dig gemaakt aan diefstal van fruit en melkflessen, over de grens zetten. Twee van hen werden gisternacht in Amsterdam-west gearresteerd toen zij van een marktwagen vruchten wegna men. De jongens hadden geen geld bij zich en waren op de bonnefooi naar Nederland gekomen. Toen zij werden betrapt waren zij in gezelschap van een landgenoot, die ech ter wist te ontkomen. De politie zond hem drie waarschuwingsschoten na. De andere uitgewezenen kampeerden in de buurt van Amsterdam en hadden er een gewoonte van gemaakt om 's och- tens vroeg melkflessen uit onbeheerde rekken te stelen. De vreemdelingenpolitie zit met het probleem hoe zij dergelijke Duitse jon- LONDEN (Reuter, U.P.I.) De man waarop geheel Enge- gens Uit Nederland kan weren. Zijn zij land jacht heeft gemaakt is gis-1 ln het bezlj v,an ee" paspoort, dan wordt ,ti el' een rood stempel in gezet, Dat is vol- termiddag in Londen gearres- doende om de grensbewaking te waar- teerd, slechts enkele uren nadat scbuwen- de politie een foto van hem had '"1 verspreid. Om het bedrijfsleven niet gedurende een aantal maanden in onzekerheid te laten, met alle ongunstige ricico's van dien, heeft de regering niet gewacht met het definitief vaststellen van een datum totdat zij met de maatregelen zelf voor de Tweede Kamer zou komen, wat dus pas in het najaar zal zijn. De datum vormde een zakelijk ver schil van inzicht en blijkbaar was die voor de regering niet zo essentieel, dat zij met het vasthouden aan het tijdstip van 1 januari het welslagen van de vrijere loonvorming in gevaar wilde brengen. Volgens minister Zijlstra is de datum in de ogen van de regering een middel om tot het doel te geraken. Snelle over eenstemming met de overgrote meer derheid van de Tweede Kamer woog blijkbaar ook zwaar. Dit is de achter grond geweest van de taktiek om reeds meteen, dus niet nadat er nog ernsti ger dreigementen op tafel zouden zijn geworpen, met definitieve toezeggingen te komen. Het dreigement dat de KVF- fractie tegen de huurverhoging zou stemmen was kennelijk al voeldoende. Met de vrijere loonvorming komt er een reële loonsverbetering van 5,5 pro cent tot stand, zo becijferde minister De Pous van economische zaken de invloed van het regeringsprogramma op de eco nomische ontwikkeling. Het prijsverloop is voor het slagen van dit programma zeer belangrijk. Daarom is volgens de minister het instrument van het prijsbeleid onmisbaar, al zal het slechts voor abnormale situaties bewaard moeten blijven. Daar waar de produk- tiviteit zeer snel stijgt, zal men tot prijs dalingen moeten kunnen komen, ter com pensate van welhaast onvermijdelijke prijsstijgingen in sectiren waar de Pr£~ duktiviteitsstijging heel weinig uitzcht biedt, aldus minister De Pous. De loonsverhogingen op zichzelf mogen geen aanleiding geven tot prijsstijgingen. De verhoging van de loonkosten mag dus niet worden doorberekend. Ook de compensatie van ongeveer vier procent loonsverhoging zal niet kunnen worden doorberekend. Indien een bedrijfstak wil overgaan tot gedifferentieerde loonsver betering, zal men zelf moeten aantonen dat bij de geldende prijzen voldoende ruimte is voor een loonsverhoging. Bij de beoordeling daarvan zal het College van Rijksbemiddelaars worden bijgestaan door het departement van economische zaken. Eigen Nieuwsdienst GENÈVE. De Russische minister Gromyko heeft gisteren laten weten dat hij niets gevoelt voor een Amerikaans voorstel om door de Verenigde Naties in Berlijn toezicht te laten houden op spionage en propaganda. Hij hield vast aan de voor het Westen nu eenmaal onaanvaardbare gedachte dat Berlijn eerst een „vrije en gedemilitariseerde stad" moet worden. De vergadering van gisteren heeft ongeveer drie-en-een-half uur ge duurd en was voorafgegaan door een gezamenlijke lunch van Gromyko en Selwyn Lloyd. De „onderonsjes", die een van de voornaamste kenmerken waren van de eerste helft van de Ge- neefse conferentie zuEen weer terugke ren. Men hoopt dat er tijdens informele bijeenkomsten, diners en lunches meer kan worden bereikt dan op de officiële De vrees voor zwarte lonen achtte mi nister De Pous ongegrond, want als daar ruimte voor is, kunnen zij in het stelsel van de vrijere loonvorming Ms puur- witte lonen worden uitbetaald, terwijl bij gebrek aan ruimte er geen witte maar ook geen zwarte loonsverhogingen af kunnen. Alle prijsstijgingen, die een gevolg zijn van loonsverbeteringen, moeten vooraf worden gemeld, maar dat is allang regel. Minister De Pous gaf ten Motte te ken- Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De zeventienjarige Duitser W. J. F., die ervan werd ver dacht de Utrechtse garagewacht Neder- hof een kogel in het onderlijf te hebben gejaagd, doch wiens onschuld later bleek, is op verzoek van de ouders over de grens gezet. De Duitse politie had het verzoek aan de Utrechtse overge bracht, ook al omdat de jongen van diefstal ten nadele van zijn werkgever wordt beticht. AMSTERDAM (ANP) De actie Am sterdam voor Bombay heeft ruim 27 duizend gulden opgebra ht. Het geld is bestemd voor de bouw van een nieuwe vleugel aan het kinderhospitaal in Bom bay. Het is bij elkaar gebracht door de Amsterdamse schooljeugd. VIJF MENSEN GEDOOD Eigen nieuwsdienst DELFT. Op 9 september zal de Delftse kantonrechter de zaak behan delen tegen de eigenaar van de vracht auto, waarvan een defect aan het voor- veerpakket de aanleiding vormde tot het afschuwelijke ongeluk op rijksweg 13 dat aan vijf mensen het leven kostte. Het ongeluk gebeurde op 25 oktober. De chauffeur, die zelf ook om het leven kwam, raakte door het defect de macht over zijn stuur kwijt en reed toen in volle vaart op een personenauto in, die uit de andere richting kwam. Een week vóór deze rechtzaak, op 2 september, zal de eigenaar zich voor een zelfde euvel moeten verantwoorden. Een andere auto van hem, waarvan ook een voorveer was gebroken, reed toen de Schie in. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Tot een week gevange nisstraf heeft de Utrechtse politierech ter gisteren de dertigjarige Utrechtse betonbewerker Th. van de B. veroor deeld, omdat hij in gebreke was ge> bleven zijn verplichtingen ten aanzien van de B B, te vervullen. De officier had veertien dagen geëist. De betonwerker grondde zijn bezwa ren op de omstandigheid, dat hij na een zware dagtaak geen fut en geen lust meer had een cursus bij de B.B. te gaan volgen. Bovendien beschouwde hij de B.B. als een kapitalistische instelling, waarmee hij niets te maken wilde hebben. vergadex-ingen. Niet zonder vreugde heeft daarom het Westen gisteren ge constateerd dat de Russische minister althans wat dat betreft wat inschikke lijker is geworden. Het was het enige verschijnsel dat aanleiding gaf tot optimisme. De be sprekingen zelf vorderden weinig of niets. Herter deed een beroep op zijn Russische tegenspeler om nog eens op nieuw en ditmaal serieus alle pun ten te bespreken die het Westen tot nu toe naar voren heeft gebracht. Waarschijnlijk zal dat ook wel ge beuren, maar even waarschijnlijk is het dat een dergelijke discussie zal worden gevolgd door een herhaling van alle punten die door Gromyko tot nu toe ter tafel zijn gebracht. Met zijn jas over Hoofd en schouders geworpen werd Günther Fritz Podola gisteren na zijn arres tatie naar een wachtende politie wagen gevoerd. Vijf rechercheurs, op het ergste voorbereid, waren even tevoren zijn hotelkamer binnengestormd om te trachten de moordenaar van hun collega levend in handen te krijgen. Als Podola schuldig blijkt te zijn, is er niets wat hem van de galg kan redden. Kapitein-vlieger Charles Mau gham was gisteren de gelukkige winnaar in de Blériot-race. Twee maal brak hij het record, dat op 44 min. 37 seconden stond. Maughams snelste tijd was 43 min. 36 sec. LONDEN (A.P. 1 Reuter) Weer is het record in de Blé riot-race gebroken. Tweemaal is de Britse kapitein-vlieger Charles Maugham gisteren on der Norman Ryders record van woensdag gebleven. De snelste tijd van gisteren was 43 minu ten en 36 seconden van Are de Triomphe naar Marble Arch. Hoe uniek deze prestatie ook moge zijn, de Britse strijdkrachten gaan opgewekt verder. De mannen van luchtmacht, marine en leger tonen ironisch glimlachend hartelijke be langstelling voor eikaars records, maar ze voegen er fijntjes aan toe: „Wij doen het in veertig minuten...." Kapitein Maugham zelf zei giste ren in Londen onmiddellijk na zijn recordpoging al: „Het had vlugger gekund, want ik had pech op vlieg veld Villacoublay met de Hunter". Maar de R.A.F. had op pech gere kend, want er stond een reserve straaljager op Maugham te wachten. Het eerste nieuwe record vestigde Maugham op het traject van Londen naar Parijs, Door Londen reed hij op een motorfiets naar een helicopter. Hij stapte over in een Hunter die goed is voor 900 kilometer per uur en in Parijs joeg hij weer op een motorfiets door de straten. Zijn tijd was 44 min. 37 seconden, twee seconden sneller, dan Norman Ryder de tocht had gemaakt. Met dezelfde vervoermiddelen raasde hij terug naar Londen. De snelste tijden door burgers in de race gemaakt zijn: 1. Jean Vina- tier (Frankrijk) 57 min. 34 sec. 2. Jean Limon (Frankrijk) 61 min. 48 sec. 3. Billy Butlin (Engeland) 70 min. 20 sec. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Heeft een bekend aannemer uit Badhoe vedorp zich door frauduleuze handelingen verrijkt met één miljoen gulden? Dat is een vraag waarop rijksaccountants het antwoord moeten geven. Het ziet er naar uit, dat zij daar enkele maanden nodig voor zullen hebben. De politie van Hoofddorp heeft ver leden week de directeur van een aan nemingsmaatschappij, De J., gearres teerd. Enkele belanghebbenden in de ze maatschappij, een n.v., hadden bij de politie aangifte gedaan van hun vermoeden, dat ongeveer een miljoen gulden door zijn toedoen frauduleus was verdwenen. De J. kon als directeur van de n.v., waarvan hij met twee anderen, de gebroeders Van der H. tevens aan deelhouder was, uitgaven doen. Het was een zaak van vertrouwen. Dat ver trouwen zou De J. schromelijk hebben beschaamd. Hij heeft bedragen opgenomen bij een bankinstelling, waar de n.v. een rekening had geopend. Het geld moest worden teruggestort in een andere n.v., waarin de gebroeders Van der H. ook belangen hebben. Dat terugstorten schijnt niet te zijn gebeurd. De boeken van de firma waarvan De J. directeur is. zijn in beslag ge nomen. Hij is aan langdurige verho ren onderworpen geweest, 'maar ten slotte in afwachting van de uitslag van het onderzoek op vrije voeten ge steld. Zijn paspoort is echter in beslag genomen. De verschillende n.v.'s, waarin zowel de gebroeders Van der H. als De J. belangen hebben, zijn zó nauw en in gewikkeld met elkaar verweven, dat pas een uitgebreid accountantsonder zoek zal kunnen uitwijzen of De J. in derdaad buiten zijn boekje is gegaan. De dertigjarige Duitser Günther Po dola, gewezen lid van de Hitier Jugend, werd gearresteerd in een hotelkamer vlak bij de plaats waar hij maandag een rechercheur had vermoord. Evenals het Engelse publiek, de politie en de rechterlijke macht, vindt de Engelse onderwereld een moord op een politieman een onvergeeflijke misdaad; de arrestatie van Poa'ola was dan ook te danken aan een tip uit de onderwe reld. De politie drukt zich, zoals altijd, erg voorzichtig uit, en heeft slechts bekend gemaakt dat Podola is gearresteerd om dat hij „waarschijnlijk aanwijzingen kan geven over de moord op recheicheur Ray Purdy, die maandag werd doodgeschoten door een arrestant." Purdy had de man gearresteerd juist nadat deze een drei gend telefoongesprek had gevoerd met een Amerikaanse mannequin, die hij ver moedelijk wilde chanteren. Podola emigreerde enige jaren gele den naar Canada, maar werd vorig jaar uitgewezen nadat hij wegens inbraak was veroordeeld. Hij moet op illegale wijze Engeland zijn binnengekomen, er, stond in de Londense onderwereld bekend als „de man met het litteken", omdat hij boven zijn ï-ech- terwenkbrauw een litteken heeft. Hij wordt beschreven als een jongeman met dik, bruin haar en „broeierige ogen." De politie kwam achter zijn identiteit door het zakboekje dat de vermoorde rechercheur hem ontnam, en dat later in diens jaszak werd gevonden. Toen het spoor eenmaal naar Canada leidde, was het alleen een kwestie van tijd voor de Canadese politie zijn foto per vliegtuig naar Engeland kon zenden. Zodra gisteren de tip werd ontvangen dat hij zich in een hotel in South Ken sington bevond, werden ogenblikkelijk alle politiemannen in de omgeving ge alarmeerd. Dertig agenten in burger om singelden het hotel om ontsnapping on mogelijk te maken, en vijf agenten gingen naar de kamer die Podola ge huurd had. Hoewel de Engelse politie vrijwel altijd ongewapend is, hadden zij voor deze gelegenheid vuurwapens ge kregen, omdat het bekend was dat Podola zijn Liiger-pistool nog bij zich had, en het waarschijnlijk bij de geringste aan leiding zou gebruiken. Wat zich op de hotelkamer afspeelde is niet bekend. Ook is het onbegrijpelijk hoe het nieuws van de arrestatie zich zo snel kon verspreiden: toen Podola geboeid het politiebureau werd binnen gevoerd, stond daar reeds een grote menigte om de politiemannen toe te juichen. De moeilijkheid is echter, dat Duitsers behalve met een paspoort ook met een zogenaamd Ausweiss ons land binnen kunnen komen. De afmetingen en de gel digheidsduur van het Ausweiss schakelen het rode stempel als afweermogelijkheid uit De jongelui worden in ieder geval op de lijst van ongewenste vreemdelingen geplaatst. De drukte aan de grens ver hindert echter de marechaussee om steeds de1 lijst te raadplegen. HENGELO (A.N.P.) Zowel in Hengelo als in Enschede is proces- verbaai opgemaakt tegen twee Am sterdammers, die zich in beide plaat sen bezig hebben gehouden met het vegen van schoorstenen, zonder daar voor opdracht te hebben gekregen. Zij hadden het vooral gemunt op filiaalbedrijven, waar zij zeiden dat het hoofdkantoor opdracht had ge geven de schoorsteen te vegen. Na afloop kreeg het filiaal de „afgespro ken" gepeperde rekening. In Hengelo betaalde een boekhouder voor het vegen van de schoorsteen zelfs driehonderd gulden. In Enschede kreeg men evenwel argwaan, waarop de politie tussenbeide kwam. De mannen waren sluw te werk gegaan, zodat nog moet worden af gewacht of zij kunnen worden ver oordeeld. Het K.N.M.I. in De Bilt meldde ons gisteravond om 23.15 uur: Op de meeste plaatsen, vooral aanvankelijk, zon nig weer. Later in het noordwesten een kleine kans op wat regens Iets hogere tem peraturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. MIESJE: Een dubbeltje verkoeling! BERN (Reuter) Minister Luns is uitgenodigd vandaag in Bern bespre kingen te voeren met de Zwitserse minister van buitenlandse zaken, Max Petitpierre. Aangenomen wordt, dat de besprekingen zullen gaan over de plan nen voor een „kleine vrijhandelszone". Minister Luns is op het ogenblik in Genève voor de conferentie van de eco nomische en sociale raad van de Ver enigde naties. ARNHEM Met bijzondere toe stemming van de president van de Krijgsraad te velde oost te Arnhem, mocht de twintigjarige soldaat C. L. W., die gisteren wegens ongehoorzaam heid terecht moest staan, tijdens de zitting zijn noodrantsoen bestaande uit biskwie, chocolade en zuurtjes opeten. Hij kreeg er zelfs nog een kopje koffie bij dat door de president, kolonel mr. De Graaf, werd aangebo den en betaald. Dat alles omdat de soldaat kort tevoren tijdens de behandeling van zijn zaak was flauw gevallen van de honger, hetgeen bleek uit het pleidooi van zijn verdediger kapitein Tibben van de dienst sociale zaken van het ministerie van oorlog. Het legeronderdeel van de soldaat is op het ogenblik op oefening in Lim burg en om gisteren op tijd in Arn hem te zijn moest de jongeman al zo vroeg in de ochtend weg, dat er geen ontbijt voor hem was. Het was een geluk dat soldaten op oefening een noodrantsoen meekrijgen, anders had de president misschien ook nog een uitsmijter voor hem moeten betalen. De te last gelegde ongehoorzaam heid was gepleegd op 25 april in Venlo. de woonplaats van de soldaat. Op die dag liep verdachte met zijn arm om het middel van zijn meisje te wande len. Toen een sergeant voorbijkwam, verzuimde hij hem te groeten. De sergeant vroeg hem naar zijn papieren, maar verdachte zette een grote mond op en hij weigerde de do cumenten te overhandigen. Kapitein Tibben .gaf een verklaring van de handelwijze van de jongeman. Twee weken tevoren had hij zijn oom begraven en op de dag waarop hij door de sergeant werd aangesproken had hij zijn grootvader naar het kerk hof gebracht. Hij was helemaal in de war geweest, hetgeen tot uiting kwam in het onheuse optreden tegen de ser geant. Toen de verdediger dit had verteld, slaakte verdachte een diepe zucht en viel als een blok tegen de grond. Ver dachte werd op een stoel gezet en mocht de rest van het pleidooi zittend aanhoren. De auditeur-militair had zes weken militaire detentie geëist. Nadat W. zijn noodrantsoen had verorberd en het kopje koffie van de president had ge dronken, was hij weer voldoende fit om het vonnis aan te horen. Dat luid de: Een maand militaire detentie, maar voorwaardelijk, omdat er vele gunstige dingen over hem bekend zijn en omdat de Krijgsraad er vertrou wen in had dat de soldaat een derge lijke misstap in de toekomst niet meer zou begaan. Vuur streep om zich heen Eigen nieuwsdienst WOUW. In de Wouwse Plantage is gistermorgen vroeg een grote boeren schuur met tachtig ton hooi en stro en met een stel landbouwmachines afge brand. De boerderij ligt aan de grens en daarom probeerde de eigenaar de brand weer van het Belgische plaatsje Essen te hulp te roepen. Dat lukte echter niet, want de brandweercommandant was met vakantie. Toen de brandweer van het veel verder afgelegen Wouw bij de brand aankwam, was er van de schuur al niets meer over. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is niet onmogelijk dat de vaste toe lage voor de Nederlandse mi litairen tijdens hun verblijf in het Franse oefenkamp La Courtine wordt verhoogd. Het is namelijk gebleken dat de prijzen voor de consumpties in de enige kantine van het kamp nogal wat hoger zijn dan men aanvankelijk had verwacht. De kantine wordt beheerd: door de kantinedienst van het' Franse leger, die haar eigen prijzen mag vaststellen en haar eigen voorraden betrekt van het Franse leger zonder over leg met de Nederlandse mili taire autoriteiten. AANPASSING De vaste toelage voor gewoon sol daat met de dagelijkse soldij levert de soldaten een bedrag van 1,75 per dag op. Dat is hetzelfde bedrag als men bij oefeningen in Duitsland placht te be talen. Hoewel de Nederlandse kantine- dienst in Duitsland de prijzen wel be heerste en in Frankrijk niet, was toch verwacht dat de Franse prijzen niet veel boven die in Duitsland zouden uitgaan. Nu dit wel het geval blijkt te zijn en er dus verschil tussen in komsten en bestedingsmogelijkheden is ontstaan overwegen de militaire autoriteiten of en in hoeverre er een aanpassing mogelijk is. Beheer van de kantine door de Fran se kantinedienst was een van de voor waarden waarop de landmacht zo voor delig de beschikking kreeg over het oefenterrein La Courtine. Het lijkt wat onredelijk als dit voordeeitje voor het leger nu verhaald zou worden op de soldaten. Volgens brieven van sommige mili tairen zijn de verschillen nogal aan zienlijk. Een flesje bier of limonade dat in Nederland te koop is voor twee dubbeltjes, zou in La Courtine 43 cent kosten. Dat verschil snijdt er des te dieper in omdat de kantine in La Courtine vx-ijwel het enige oord in het uitgestrekte en verlaten oefen terrein is waar de duizenden Neder landse soldaten enig vertier kunnen be leven. Dat ook de prijzen voor consumpties buiten het kamp, dus in de café's van het dorpje zelf, en de prijzen in de souvenirwinkeltjes omhoog getrokken zijn om er eens flink aan te verdienen, wordt officieel tegengesproken. De bur gemeester van La Courtine heeft zelf onlangs verklaard dat hij een aantal ambtenaren heeft opgedragen dergelijke praktijken tegen te gaan. Vrouw hielp ex-echtgenoot DEN HAAG (ANP) Een 47-jarige gescheiden Haagse vrouw, op bezoek bij haar ex-echtgenoot aan de Haagweg in Den Haag, schoot hem bij een ruzie met zijn buurman doeltreffend te hulp. Ze gooide buurman met zoutzuur in het gezicht. De politie heeft haar nu gear resteerd. want een van de ogen van het slachtoffer is ernstig beschadigd. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De dertienjarige Bea Burgstra te Stedum, leerlinge var. de christelijke uloschool te Loppersum is donderdagmiddag door een tractor overreden en gedood. Het kind was per fiets met enkele vrien dinnen van school op weg naar huis,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1