Kabinet - Soekarno staat al voor crisis Westelijken bepalen hun koers in Genève VERMISSING OP ZEE WAS STUNT Brandwacht moet worden betaald Zestig havenarbeiders staken in Groningen STAKING IN STAALINDUSTRIE ZOU VANNACHT BEGINNEN Eed met hand op vuurmond altijd mee op reis FORMIDABELE NALATIGHEID Vierduizend helmen ter controle retour Frankrijk vierde Veertiende juli met dansen en parades Mijnen van koning Salomo gevonden DRIE MOTIES IN DE LUCHT Woensdag 15 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Boekhouder knoeide met waarborgsommen Historische groei Ondanks Eisenhowers bemiddeling Financieringsregeling voor hotellerie Burgemeester Willemstad Soldaat in La Courtine moet oog missen OUD CAISSON IN VEERSE GAT Artilleristen blij: Staat garant voor leningen van N.O.F. Antwoord op vragen over ongelukken militairen Afwezig Spanning Kranten Strenge controle DIRECT Festijn onder stralende hemel Jongen gedood bij oversteken „GROMYKO VOERT OBSTRUCTIE" Indonesische overheid neemt auto's in beslag REISCHÈQUES BIJ SPOORWEGEN Ezeltje voor prinses Irene onderweg Russische vissersvloot wordt uitgebreid tot 13.000 schepen DUIDELIJK GENOEG 4 HANDEN VOL GELD In Renesse niet met luchtbed op zee IN VIJF JAAR 18.000 Eisen nieuwsdienst 's-GRAVENDEEL. De vijftigja rige boekhouder J. van T., die in 's- Gravendeel is gearresteerd wegens een verdenking van fraude bij het Kilwaterleidingbedrijf in deze plaats I blijkt in vijf jaar tijds te hebben ge knoeid met waarborgsommen. De man is sinds 1928 in dienst bij het bedrijf en hij stond te goeder naam en faam bekend. Het geld 18.000 gulden dat hij met zijn manipulaties aan de kassen van het bedrijf onttrok heeft hij voor zijn huishouding gebruikt. Vóór bij particulieren een aansluiting op het waterleidingnet wordt aangelegd moet er een waarborgsom worden ge stort. Het bedrag werd in de meeste gevallen door een technisch ambtenaar bekend gemaakt, die ook de schatting van de kosten verrichtte. De mensen gaven de ambtenaar het geld mee hij droeg het dan af aan- de boekhou ding. De boekhouder gaf er nooit een betalingsbewijs voor en stak het geld in eigen zak. Op het moment, dat ongeveer een jaar geleden de boekhouding en de kas bij het bedrijf werden gescheiden en er een kassier werd aangesteld, stremde de stroom van clandestien verkregen geld. De boekhouder moet daarna zo genaamde stortingen hebben verant woord met oude stortingsbewijzen. Terwijl de directie al op de hoogte was van de frauduleuze handelingen moet Van T. nog geld van de incasseer ders hébben opgenomen zonder het te verantwoorden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Sinds 15 juni krijgen de Amsterdamse schouwburgen en thea ters de rekening gepresenteerd voor de verplichte surveillance door de brand weer tijdens voorstellingen. Voor een theater dat iedere avond wordt „be speeld" betekent dat een bijdrage van zestig gulden per week. De gemeente Amsterdam staat op het standpunt dat de brandweerlieden, die in openbare ge legenheden dienst doen, aan de normale circulatie worden onttrokken en dat het daarom alleszins billijk is dat daarvoor een vergoeding wordt gegeven. Het plotseling invoeren van de maat regel wordt verklaard uit „historische groei". Allang moesten exploitanten van semi-permanente instellingen tentoon stellingen, lunaparken e.d. voor toe zicht van de brandweer betalen. Op zichzelf is het vorderen van ver goeding voor overheidsdiensten geen zaak van vandaag of gisteren. Het is gebruikelijk dat een automobilist, wiens auto te water is geraakt, de rekening voor assistentie van de kraanwagen van de brandweer krijgt aangeboden. Ban ken, die grote geldzendingen verzorgen en daarvoor een politie-escorte nodig hebben, moeten eveneens betalen. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Ruim zestig Gro ningse havenarbeiders zijn in staking gegaan. Zij zijn het niet eens met de c.a.o., die hun door een aantal werk gevers is voorgelegd. Het conflict broedde al enige tijd. Het vond zijn oorzaak in de omstandig heid dat verscheidene werkgevers de huidige situatie onbevredigend acht ten en een collectieve arbeidsovereen komst verlangden. Het was tot dusver zo dat het laden en lossen in de Groningse havens door een aantal arbeiders als aangenomen werk werd verricht, evenals nog in Zaandam gebeurt. De helft van de ar beiders werkte het hele jaar door en dat ging goed, de andere helft die on geregeld werk had, verdiende minder en viel voor de rest van het jaar onder de werkloosheidswet. Sommige werkgevers hebben ge meend door een collectieve arbeids overeenkomst meer orde in deze al 40 jaar bestaande situatie te moeten brengen. Het betekende voor de dertig ongeregelde havenarbeiders een loons verhoging, voor de andere een achter uitgang in het salaris. Belde groepen WASHINGTON (Reuter, UPI). Hoewel de vakbonden in hun strijd voor een nieuwe c.a.o. de looneisen hebben teruggebracht tot een verho ging van 0,15 dollar per uur tonen de werkgevers geen inschikkelijkheid. Het zag er gisteravond dan ook naar uit dat de grote staking in de staal industrie te middernacht zou gaan be ginnen, in weerwil van de pogingen van president Eisenhower het stakings gevaar af te wenden. Het overleg tussen de werkgevers en de werknemers, dat gisteren werd her vat op verzoek van president Eisenhower, leverde echter geen resultaat op. De vuren van de meeste grote staal fabrieken brandden gisteren in afwach ting van het uitbreken van d'e staking al op verminderde kracht. Daardoor was er voor duizenden arbeiders al geen werk meer voordat de staking was begonnen. Voldoende staal De autofabrieken, die behoren tot de grootste afnemers van de staalindustrie, hebben de laatste tijd zeer grote voor raden gevormd. Men verwacht dat zij genoeg staal in voorraad hebben voor de massaproduktie voor 1960, die in ok tober begint. (Een staking in de staalindustrie zal ernstige gevolgen kunnen hebben voor vele andere sectoren van het Ameri kaanse bedrijfsleven. Het ondergrondse personeel van sommige van de kolen mijnen die eigendom van de grote staal fabrieken zijn hebben dat nu al gemerkt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De georganiseerde hotel lerie en de Maatschappij tot financiering van het nationaal herstel hebben de kop pen bij elkaar gestoken om te komen tot een financieringsregeling voor de Neder landse hotellerie. Men streeft ernaar een gemeenschappe lijk voorstel te doen aan de staatssecre taris van economische zaken. Dit blijkt uit een memorie van antwoord van staats secretaris Veldkamp en minister Zijlstra inzake het voorstel voor rijksgarantie bij, de bouw van de Hiltonhotels Gezien dit initiatief van de Nederlandse hotellerie kan de staatssecretaris nog geen concreet programma ontvouwen voor steun aan Nederlandse projecten van gelijke aard als het Hiltonplan. In zijn antwoord aan de Eerste Kamer weerlegt de staatssecretaris uitvoerig de kritiek die het voorstel heeft opgeleverd. Hij acht het risico voor de Staat gering. Het weegt wel op tegen de grote belangen van toerisme, verkeer en hotelwezen die ermee zijn gemoeid. Het contract tussen Hilton en de twee Nederlandse hotelmaat- schappijen acht hij niet ongunstig voor de laatste groep Dat de Nederlandse '"maatschappijen de reclame voor hun rekening moeten nemen is niet waar en dat het contract een bron voor ruzie zou zijn, acht hij onjuist. Eigen nieuwsdienst Zij kregen toen zij van hun vakantie terugkwamen te horen dat er geen werk was. W et-Taft-Hartley Zolang d'e gevormde voorraden staal groot genoeg zijn om in de behoeften van het Amerikaanse bedrijfsleven te voor zien zal president Eisenhower, naar het zich laat aanzien, geen gebruik maken van zijn bevoegdheden krachtens de wet- Taft-Hartley. Die wet stelt hem in staat na het uit breken van een grote staking de natio nale noodtoestand af te kondigen en een commissie van onderzoek in te stellen. Op grond' van het rapport van die com missie kan de regering dan de rechter verzoeken een opschorting van de sta king voor de duur van tachtig dagen te gelasten. USSEL (AFP.ANP) De dienstpich- tige soldaat J. H. C. van Hemert uit Eindhoven is bij militaire oefeningen in de buurt van de Franse plaats Ussel zo ernstig aan de ogen gewond geraakt, dat hij een oog zal moeten missen. Het andere werd ernstig beschadigd. De soldaat maakte deel uit van de Twaalfde afdeling veldartillerie, die in La Courtine is gelegerd. Hij werd door een losse flodder in het gezicht ge troffen. Hoe de juiste toedracht van het ongeluk is geweest was gisteren bij de legerautoriteiten in Nederland nog niet bekend. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis te Clermont-Fer- raud. Nederlandse militairen houden in het ge bied van La Courtine in Midden-Frankrijk uitgebreide oefeningen. Generaal-majoor A. V. van den Wall Bake, commandant van de eerste divisie, houdt een bespre king met officieren van zijn staf. zijn het met de nieuwe overeenkomst niet eens. Sinds kort bestaat in Groningen een stuwadoorsmaatschappij die na een zorg vuldige selectie uit enige honderden sollicitanten veertien vaste havenarbei ders in dienst heeft genofnen. Van deze stuwadoorsmaatschappij wordt bij het laden en lossen in de Groninger havens steeds meer gebruik gemaakt. Dit heeft de overige havenarbeiders de vrees in geboezemd dat zij over enige tijd hele maal niet meer aan bod zullen komen. Alleen de veertien arbeiders van de stuwadoorsmaatschappij werken nu nog. Alle overige staken. Het N.V.V., waar 34 stakers bij zijn aangesloten, probeert nu de stakers te bewegen zo gauw mogelijk wel de sche pen te lossen die normaal niet door de stuwadoorsmaatschappij worden gelost. Eigen nieuwsdienst ZIERIKZEE. De grote caisson, die was overgebleven van de dijkdichting bij Ouwerkerk en zes jaar in de vlucht- haven van Zijpe had gelegen, wordt van daag het Veerse gat ingevaren. Om één uur wordt begonnen met het stellen van de caisson aan de Walcherse kant van het sluitgat. Om ongeveer drie uur wordt hij tot zinken gebracht. De afmetingen van het gevaarte zijn: lengte 62 meter, breedte 19 meter, hoog te 18 meter. Het gewicht is 7500 ton. De caisson is gisteren door zes sleep boten van Piet Smit van Zijpe naar de Roompot gebracht. Hij is vannacht bui tengaats gebleven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Officieren bij de artillerie zullen voortaan hun officiers eed mogen afleggen met de hand op de vuurmónd. Daarmee is een oude harte- wens van de artillerie in vervulling gegaan. Aangezien men bij de artillerie geen vaandels kent werd de eed tot nu toe afgelegd zoals bij de meeste infanterie-onderdelen zónder vaan del. Dit ontbreken van een eigen traditie heeft de artillerie sinds jaar en dag dwars gezeten, vooral omdat het in het buitenland wel de gewoonte was en om dat het vroeger ook in het Nederlandse leger tot de traditie behoorde. De verandering is het gevolg van een ministeriële beschikking van minister Van den Bergh. Bij de eed op de vuur mond moet het schabrak van het wapen der artillerie worden gebruikt. Dit is een klein vaandel met lood ver zwaard dat over de loop wordt gehangen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Staat wil zich garant stellen voor de leningen die de Nederlandse overzeese financierings maatschappij n.v. wil opnemen. De le ningen zullen voorlopig een bedrag be lopen van zestien miljoen gulden en bestemd zijn voor de financiering van ondernemingen die hun werkterrein in Indonesië hebben verloren en nu hun activiteiten in andere werelddelen wil len voortzetten. Minister Zijlstra heeft bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend dat de rijksgarantie mogelijk zal maken. De N.O.F. is nog in staat van oprichting. Uit de ontwerp-statuten blijkt dat twee leden van de raad van commissarissen benoemd zullen worden door de minis ter van financiën. De administratie van de N.O.F. zal worden gevoerd door de Herstelbank. DEN HAAG. De staatssecretaris van defensie, de heer Calmeyer, heeft in antwoord op vragen van het communistische Tweede-Kamerlid Borst over het verdrinken van de negentien jarige soldaat Bunshoek tijdens de oefening Panta Rei geantwoord dat een nader onderzoek nog zal moeten uit maken of aan de verantwoordelijke commandanten enig strafbaar feit ten laste moet worden gelegd. Er waren voor het overzwemmen van de Maas voldoende voorzorgen genomen: er waren een arts met een ambulance wagen en zuurstofapparatuur en voorts motorvletten met buitenboordmotoren gestationeerd. Over het ongeluk met de oefen- aanvalshandgranaat waarbij soldaat Van Emmerik om het leven kwam, deelt de staatssecretaris mee dat de stukken betreffende het onderzoek thans nog berusten bij de auditeur-militair bij de Krijgsraad te velde, die de comman derend generaal over afdoening van de zaak moet adviseren. De Deltadienst beeft gisteren het ma ken van een bouwput en het daarin bouwen van gewapend betonnen door- laatcaissons in de Oosternieuwlandpol- der aanbesteed. De laagste inschrijver was het aannemersbedrijf E. Blok uit Rotterdam met 4.339.000 gulden. DJAKARTA (Reuter, UPI) Soekarno's kabinet van „ge leide democratie" is op de eer ste dag van zijn bestaan al ge confronteerd met een crisis door een vergaand geval van insubordinatie. Suriadarma, chef-staf van de luchtstrijd krachten en onderminister in het nieuwe kabinet, is het er niet mee eens dat hij nu admi nistratief onder Nasution, de chef-staf van de landstrijd krachten is gesteld; Nasution is de nieuwe minister van de fensie. Suriadarma heeft over zijn mendng geen twijfel laten bestaan.. Hij heeft een verklaring uitgegeven, waarin president Soekarno als opperbevel hebber wordt gevraagd de directe lei ding over de strijdkrachten op zich te nemen. Premier Djuanda gaf de persbureaus terstond opdracht de verklaring niet te publiceren, maar deze was al naar alle bases van de luchtmacht gezonden en zou daar gisteren worden voorgelezen. Advertentie NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKW1KK6NB, Suriadarma verscheen vrtfdag niet op de plechtigheid, waarby het nieuwe kabinet werd geïnstalleerd. Ook ont brak hij maandag toen in het paleis in Bogor een foto van de nieuwe rege ring werd genomen. Soekarno had hem een boodschap gezonden om by het nemen van de foto aanwezig te zyn. Door Suriadarma's verklaring treedt de achter de schermen bestaande span ning tussen leger en luchtmacht naar buiten over de benoeming van een lid van de landstrijdkrachten in een func tie, waarin toezicht wordt geoefend op de drie onderdelen van de weermacht. Met de moeilijkheden in het nieuwe kabinet gaat een nieuw geval van pers breidel samen. Het persbureau Pla en drie kranten Pedoman (socialistisch), Berita Indonesia (links onafhankelijk) en Sin Po (Chinees communistisch) is een verschijningsverbod opgelegd. Zij hadden Suriadarma's verklaring ge publiceerd. Het is de derde keer in twee jaar dat Pla zijn werk moet sta ken. Inmiddels hebben de militaire auto riteiten van Djakarta een strengere controle in het vooruitzicht gesteld op het verbod van politieke activiteit, dat enige tijd geleden door Nasution werd afgekondigd. Zo zal zelfs voor het geven van een verjaardagspartijtje van meer dan drie mensen vergunning moeten worden aangevraagd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Tijdens her halingsoefeningen van vierdui zend militairen in de leger plaats Mill heeft iemand een formidabele nalatigheid be gaan. Die iemand heeft on danks de uitdrukkelijke orders van defensie verzuimd de on veilige buitenhelmen van de militairen te laten vervangen door goede. De militairen die nu d-us nog steeds met onveilige helmen zitten opge scheept, behoren tot de 31ste gevechts groep, die van 14 april tot 8 mei on der de wapenen was en tot de 32ste gevechtsgroep die van 2 juni tot en met 26 juni onder de wapenen was. Het ministerie neemt deze vergis sing hoog op. Staatssecretaris Cal- meijer heeft bevolen dat de helmen UTRECHT (ANP). De dertienjarige A. W. J. van Amerongen uit Utrecht is gistermiddag op rijksweg 2 aangere den en onmiddellijk gedood. Met de fiets aan de hand was hij plotseling de weg overgestoken. Een Amsterdamse automobilist, die juist kwam aanrijden, kon hem niet meer ontwijken. De weg is op de plaats van het ongeluk ver boden voor wandelaars en fietsers. WILLEMSTAD. Tot burgemeester van Willemstad is benoemd de heer P. Volgens amateur archeoloog JERUZALEM (U.P.I.). Een Is raëlische amateur-archeoloog is ervan overtuigd de mijnen van koning Sa lomo gevonden te hebben, waarin tus sen 1100700 voor Christus de rijk dommen van het toemalige Israël wer- werden gedolven. Benno Rottenberg heeft ten westen van de kopermijnen nabij de haven stad Eilath grote aantallen aarden ovens gefotografeerd, waarin het ko pererts destijds met stenen hamers tot gruis geslagen, gemengd met kalk en houtskool, en gesmolten werd. Rottenberg heeft zijn opsporingen geheel gebaseerd op gegevens uit de Bijbel. Hij heeft in dit gebied meer Eigen nieuwsdienst GENÈVE De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot Bri- tannië, Frankrijk en de West- duitse bondsrepubliek zijn gis teren bijeengeweest om te be spreken welke koers zij zullen volgen in de tweede helft van de Geneefse conferentie met de Russen en Oostduitsers. Een vergadering met de Russen is er niet geweest omdat maandag werd besloten (als gevolg van Gromyko's eis dat de twee Duitse delegaties ook op geheime zittingen aanwezig moesten zijn) pas woensdag weer een volledige vergadering te houden. Onder invloed van inlichtingen die de Britse regering van Russische zijde had ontvangen heerste er maandag enig optimisme aangaande mogelijk heden van een „bevriezing" van de Berlijnse kwestie. Na Gromyko's eer ste redevoering echter heerste er te leurstelling omdat het duidelijk was geworden dat er in het Russische standpunt niet de minste verandering was gekomen. De Westelijken spraken gisteren openlijk over de „obstructie" die Gro- myko voert. Van Amerikaanse zijde werd opgemerkt dat Gromyko's ver in Overschie. De heer Bouman is gere formeerd en lid van de A.R.P. De be noeming gaat op 1 augustus in. fen, sommige op twintig meter diepte, die gebruikt moeten zijn bij het werk in de mijnen van koning Salomo. DJAKARTA (AP) Ongeveer hon derd auto's zijn door de Indonesische overheid in beslag genomen. De wagens waren door Indonesiërs meegenomen uit het buitenland en de overheid wil nu weten hoe de bezitters aan het geld en de deviezen voor de koop zijn geko men. klaring eerder een stap achteruit dan voorwaarts was. Vanmiddag om vier uur komen Gromyko, Herter, Lloyd en Couve de Murville weer bijeen. De Duitse dele gaties zullen de vergadering bijwonen. UTRECHT. De Nederlandse spoor wegen beginnen eind van deze maand met de uitgifte van reischèques in cou pures van 5 en 2,50. De reischèques zijn aan ieder station verkrijgbaar, houden hun waarde en kunnen worden ingewisseld tegen spoor kaartjes eerste en tweede klas, zowel voor retour- als enkele reizen. Ze gel den alleen voor binnenlands vervoer. De chèques kunnen niet worden ber- zilverd. Is de coupure te klein voor een bepaald traject dan kan worden bijbe taald. Blijkens vragen aan de NS bestond al lang de wens bij het publiek om reisbon- nen te kunnen aanbieden bij verjaarda gen, jubilea of cadeau-acties. Van onze correspondent PARIJS. Parijs heeft onder een stralende hemel de Veertiende juli ge vierd met de traditionele parade op de Champs Elysées en met het dansen voor de bistro's in alle wijken van de stad. Reeds vroeg in de ochtend had den zich tienduizenden langs het tra ject van de parade achter de alumi nium hekken opgesteld. Naar het schijnt waren er velen onder hen, die eerst tot voor weinige uren nog had den gedanst. Veertienduizend man troepen zijn aan generaal de Gaulle, de regering en de genodigden, die op de grote schelpvor mige tribune, opgericht rondom de obe lisk op de Place de la Concorde hadden plaats genomen, voorbij getrokken. Daarvoor had de Gaulle aan de pre miers van de dertien landen van de Franse gemeenschap een vlag overhan digd, welke als symbool van die ge meenschap op de witte baan een signet met twee handen te zien geeft. Voor het begin van de parade was er een novum, een muzikaal intermez zo. Een orkest en een koor van in totaal zeshonderd man hebben twee werken van de componist Gossec uit de tijd van de revolutie ten beste gegeven en een door Berlioz geïnstrumenteerde Mar seillaise. Het eigenlijke défilé bracht, zoals ge bruikelijk, weer de grote afwisseling van uniformen en wapens, welke men van andere jaren kent. Na afloop was er een receptie in de tuinen van het Elysée, de ambtswoning van het Fran se staatshoofd,. Het heeft de aandacht getrokken, dat Vinogradof, de Russi sche ambassadeur te Parijs, zich onge veer een kwartier met de Gaulle in diens werkkamer heeft afgezonderd. Men veronderstelt dat het onderhoud be trekking had op de conferentie van Ge nève. Het volk van Parijs heeft de verdere Tot lid van de Tweede Kamer is in de vacature-Calmeyer benoemd de heer J. T. Mellema (c.h.) uit Nieuw Scheem- da: de heer H. M. Gerbrandy uit Nij- land had voor een benoeming bedankt. dag in de traditionele gepaste vrolijk heid doorgebracht. Begunstigd door het mooie weer heeft het tot laat in de nacht gedanst. Van onze correspondent PARIJS. Bij Hendaye zijn vijf stu denten van de nationale landbouwschool te Madrid over de Spaans-Franse grens gekomen. Zij berijden ieder een klein grijs ezeltje en ze hebben een zesde ezeltje bij zich dat wit is. Het is be stemd voor prinses Irene en de Spaanse studenten will haar het geschenk zelf gaan aanbieden. Zij trekken nu door Frankrijk en ver volgens door België. Per dag leggen z:j ongeveer dertig kilometer af, zodat het nog wel enige tijd kan duren voor zij in Nederland zullen aankomen. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Uit Bonn wordt ver- nomen dat van Russische zijde orders zullen worden gegeven voor de aan vulling van de Russische vissersvloot tot een totaal van 13.000 schepen. De Russen zouden voor eind 1960 reeds 900 vissersvaartuigen tussen 450 en 850 brt. op binnen- en buitenlandse werven willen laten bouwen. Een deel van deze beide opdrachten is reeds vergeven aan Oostduitse en Poolse werven. Er zou sprake van zijn dat eventueel ook bouwopdrachten verleend zullen worden aan gene zijde van het IJzeren Gordijn, o.a. aan Denemarken en Ne derland. zo snel mogelijk worden gecontroleerd en zonodig vervangen. Er is een onderzoek begonnen dat aan het licht moet brengen wie schul dig is aan het niet opvolgen van de orders. De opdrachten voor controle en ver wisseling zijn zeer duidelijk gesteld. Bij de andere onderdelen van de twee gevechtsgroepen die in andere leger plaatsen op herhaling zijn geweest, zijn dan ook wel ongeveer zesduizend onveilige helmen vervangen door goede. De opdrachten zelf dateren al van juni vorig jaar, toen gebleken was dat grote partijen helmen uit de produktie van de Verenigde Blikfabrieken moes ten worden afgekeurd. Het zal heel wat tijd, geld en moei te kosten om de vergissing ongedaan te maken. Alle betrokken militairen die nu weer met groot verlof zijn, zul len binnenkort een brief thuis krijgen, waarin hun wordt opgedragen de bui tenhelm op te sturen. De buitenhelmen zullen worden ge controleerd en zonodig worden ver vangen door andere. Op het ogenblik wordt uitgezocht welke militairen tot de beide gevechts groepen behoren. Daarvoor zijn de mobilisatiebureaus van vele verschil lende wapens en dienstvakken in het geweer gekomen want de betrokken militairen behoren tot vele verschil lende onderdelen. Eigen nieuwsdienst RENESSE. De gemeenteraad van Renesse heeft opnieuw besloten, het zich op zee bevinden met kano, roei boot of luchtbed te verbieden. Het besluit werd genomen nadat een Duitse badgast vorige week zondag op een luchtbed de zee was opgedreven en slechts kon worden gered nadat de red dingboot van Ouddorp en een motorboot uit Renesse waren uitgerukt. Vorig jaar nam de raad van Renesse ook al een besluit inzake het drijven op zee, maar Gedeputeerde Staten be krachtigden het niet, omdat zij van me ning waren, dat B. en W. een te grote verantwoordelijkheid op zich namen. Het gemeentebestuur van Renesse stelt zich voor ontheffing van het ver bod te verlenen voor bepaalde plaatsen en bepaalde tijden. DARWIN (U.P.I.) - Het schijnt dat de bekende Amerikaanse film acteur John Calvert op eigen hout je voor regisseur is gaan spelen, om op kosten van de Australische belastingbetalers zich van wat pu bliciteit te verzekeren. Vorige week is hij met zijn jacht Sea Fox twee dagen zoek geweest voor de Australische kust, maar zijn radiotelegrafist, de Canadees Garnet Mckenzie, zegt thans dat de gehele vermissing tel wille van de reclame op touw was gezet. Voor iet vertrek had Calvert een brief aan zijn agent gedicteerd, waar in hij van te voren het plan voor de vermissing uiteenzette. Aan de wal werden de noodseinen van de Sea Fox wel degelijk serieus opgevat; de reddingsoperaties hebben ongeveer 300.000 gulden gekost. Volgens Mckenzie maakte Calvert filmopnamen toen na twee dagen het eerste reddingvliegtuig verscheen; hij gelastte zijn bemanning tekenen van grote opluchting te geven. De Australische autoriteiten stellen een onderzoek in; als de beweringen van Mckenzie op waarheid berusten, zullen zij optreden tegen Calvert, het geen voor deze opnieuw met de no dige publiciteit gepaard zal gaan. Vervolg van pag 1. Drie socialistische moties hangen er al in de lucht: geen verhoging van de melkprijs, het overheids personeel mag niet achterop raken bij de loonsverbeteringen en de vijfde gemeenteklasse moet worden afgeschaft. Van dit laatste zei drs. Roemers dat op dit punt staats secretaris Roolvink nu maar eens waar moet maken wat hij altijd heeft gewild. De socialistische woordvoerder toonde zich toch al gebeten op deze nieuwe bewindsman, voortgekomen uit de protestants-Christelijke vak beweging. Hij verweet de heer Roolvink vooral dat hij tot het laatst toe had deelgenomen aan het onderling overleg tussen de vak centrales, hoewel hij toen zeker geweten moet hebben dat hij in het kabinet-De Quay zou stappen. Er is gistermiddag reeds een socialistische motie ingediend, name lijk inzake de eis dat er een alge mene loonronde moet komen voor dat de huren en de melkprijs omhoog gaan. Daarin zit dus ook de wens vervat om deze ver hogingen uit te stellen. Het debat gaat vandaag verder. De regering zal morgenmiddag aan het woord komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5