RECHERCHE OP JACHT NAAR ZES SCHOORSTEENVEGERS Smoesjes over kalk kostten twee tot drie gulden E GEEN LERAREN, WEL SCHOLEN GENOEG Suikerbietenteelt in Zeeland is vrij stabiel gebleven (hefarme ,4 KEIS56™ Speurtocht door Middelburgse stromenwijl Nieuw Groene Kruisgebouw te Arnemuiden in gebruik Betere behartiging van agrarische belangen? door Zeeland Bestrijding van pijn belangrijkverbeterd! Woensdag 15 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwscli Dagblad Spannende week Lijk van jonge vrouw in Borssele gevonden Op ivoensdag 22 juli a.s. Elders Merkwaardig Geen plaatsnaam Aanwinsten Chr. Leeszaal Zeeuwse ulo-examens Wie gaat er mee naar Vlissingen varen Brandweerwedstri j den in Hoofdplaat Bromfiets vloog door ruit KLEUTERJUF KREEG HERSENSCHUDDING F. de Kort 65 jaar schutter Raad Domburg vergadert Staatssecretaris optimistisch Dijk maakt het machinef abrieken moe Pelikaan legde het loodje P.V. „De trouwe duif" GEEN HULPKRACHTEN Gemeentebestuur ontving Zweedse geschenken ZEELAND TWEEDE IN „DANKBAARHEID" „De Bromvlieg" hield puzzelrit DAGELIJKS BESTUUR VAN Z.L.M. VERGADERDE Vrijhandelszone Verdroging Braakman Reorganisatie P.V. „De Telegraaf" ZEEUWSE MOSSELS ZIJN ZEER GOED PEN-congres in West-Duitsland Technische school Zierikzee i lull JIJH (ileütA^ Pag. 3 Protestants-Christelijk j-|ET IS een spannende week in de nationale politiek in verband met het kamerdebat over de regeringsno ta. Het is het ook in de internationale politiek in verband met de conferentie te Geneve, die maandag hervat is en die na de eerste ontmoeting weer uiteen ging, om de standpunten nader te overwegen. Het beroemde woord: oost is oost en west is west en ze zul len elkaar nimmer ontmoeten, werd gesproken met het oog op een ander MmnFI RT1RC n» Mid.lnl 111 verscneiaene di oosten, dan we tegenwoordig bedoe- iulülJltLlJUKu De Middel- netjes te hebben aangebeld BORSSELE. De heer P. Koole uit Borssele vond gistermorgen om ongeveer half vijf aan de Schelde-kust het lijk van een jonge vrouw. Hij meldde zijn vondst onmiddellijk aan de politie. Het lichaam bleek dat van de Finse mejuffrouw E. H. Talvas te zijn. die men tot het inzicht, dat zij zacht uit- "haandagavond in de Schelde tussen Ter- J npuron on \/l 1 <s cï.n rr/nn +o uiotoi* nroo rra Eigen nieuwsdienst len. Nu zijn de oostelijke machten de communistische, zoals ze hun aan vangspunt hadden in Oost-Europa. Maar soms denken we, dat het woord geschreven werd met het oog op deze verhouding. Want al zijn er ontmoe tingen in de formele en materiële zin van het woord, zoals we die ook met j ">en geveegd in flats en eengezins- het andere oosten wel kennen, van woningen aan de Westerschelde- een ontmoeten in de zin van elkaar- straat, verstaan, een tot-elkaar-komen, schijnt werkten echter hijzonder snel en ope reerden ta verscheidene blokken. Na vroegen zij gedrukt om de tuin waren geleid. Zij zochten contact met degenen, die de schoorsteenvegers van de deur had den gestuurd en vonden weldra uit, dat de plaatsnaam Rotterdam moest zijn. De straten klopten en ook de tele foonnummers. Dit werd later door de Middelburgse recherche die contact had opgenomen met de politie in de Maasstad, bevestigd. neuzen en Vlissingen te water was ge-' raakt. Zij voer als keukenmeisje op het Finse schip Juno uit Helsinki. Men houdt er rekening mee. dat het over boord gaan van het meisje geen ongeluk is geweest. Ook gaan er geruch ten, dat zij in dronkenschap zich zelf aan -het water zou hebben prijsgegeven. burgse recherche stelt op het degeen, die open deed, of er bezwaar ogenblik iiverivp novinvpn in het was, dat de schoorsteen werd i u, POgmgen in het geveegd. „Er zit namclijk kalk iUi die werk er achter te komen, wie de we willen verwijderen'" naar men zegt zes personen'lieden' zijn, die enkele weken geleden clandestien de schoorstenen heb- geen sprake met betrekking tot de communistische machten. Zo tekent het zich ook in Gcnève weer af. Het lijkt wei, of men, ondanks het gebruik van dezelfde woorden, een andere taal spreekt. De spraakverwarring, zoals we die bij de torenbouw van Babel kenden, heerst nog op de wereld. Men Een rechercheur nam gisteren sleekproeven in een aantal wo ningen. Hij had zich aan de deur vervoegd met de vraag, of er 'een dag of wat geleden mensen, die zich uitgaven voor schoorsteen vegers, in huis waren geweest. spreekt langs elkaar heen, Zou dit Op bevestigende antwoorden liet alleen leiden tot een uit-elkaar-gaan, hij een opsporingsblad zien, het zou erg zijn, maar het ware te dra- waarop een aantal foto's met na- gen. De grote spanning geeft echter men prijkte. „Herkent u dan deze het feit, dat aan het al dan niet tot vier of een of megr van hen?„ overeenstemming: komen het risico van i j i oorlog hangt. L D®. me6Ste 7^, ont*ervraag- Dit risico tekent zich af naar twee °e bewoners konden zich nauwe- zijden. Toegeven aan de wensen van „oost" kan als zwakheid worden op gevat en doordat er telkens verder gaande eisen op tafel komen op de duur leiden tot overmacht van het „oosten" in westelijke regionen. Niet toegeven kan opgevat worden als hard heid en op zijn beurt weer een casus belli, een aanleiding tot oorlog ople veren. En daarbij dreigt elke dag, dat één onachtzaamheid van één militair op een vooruitgeschoven post de oorzaak kan zijn van het ontbranden van een wereldconflict met de meest verderf- brengende wapens, die de wereld kent. Aan beide zijden staat men ais het waren gereed. Het geweer staat mis schien nog niet aan de voet. Maar het ligt voor het grijpen. De zwakheid is lijks meer de gezichten herinne ren van de voortvarende lieden, die kort geleden zo ijverig met de kachelpijp omsprongen, doch een klein gedeelte zei: „Ja, die daar, die heb ik binnengelaten". Onder andere met deze gegevens ge wapend hoopt de Middelburgse recher che de schoorsteenvegers, die zonder toestemming van de woningbouwvereni ging de bewoners van de Middelburgse stromenwijk op hun dak vielen en daar bij nog woekerprijzen berekenden, in de kraag te vatten. De schoorsteenvegers begonnen hun praktijken aan het einde van de Wes- terscheldestraat. Volgens enkele bewo ners en ook volgens de recherche moe- zij Naar men ons vertelde schijnen de vertelden de Diannen, die de stromenwijkse schoor stenen „kalkvrij" hebben, gemaakt, nu elders in het land hun veegpraktijken Er waren bewoners, die onmiddellijk jBit te voeren. De Middelburgse recher- toestemden en later hiervoor twee gul- che is druk doende uit te vinden in den vijftig, in de eengezinswoningen hoeverre en door wie de bewoners van zelfs vier gulden, moesten betalen. Er waren echter ook flatbewoners, die de vraag en het motief merkwaardig von den. De flats waren pas half april op geleverd en zou er nu al kalk in de schoorsteen zitten? Bovendien vielen de woningen toch nog steeds onder de zorg van de woningbouwvereniging? Eén van de bewoners stelde de vraag hoeveel hij voor het vegen moest geven. Twee vijftig", luidde het antwoord. „Dat is een-vijftig teveel", zei de bewoner. ,,In mijn huurcontract staat voor dit kar weitje maar een bedrag van een gul den genoemd." Waarop het gesprek was afgelopen en de schoorsteenveger af droop. Wie wel had betaald kreeg een blauwgedrukte kwitantie, waarop de naam van een „erkend schoorsteenve- gersbedrijf" stond, met de namen en nummers van de straten, waarin de twee zaken van dit bedrijf waren ge vestigd, alsook de telefoonnummers en een gironummer, echter niet de plaats naam, Dit laatste was op zijn minst verdacht en de welbetalenden kwa- Advertentie alleen, dat in het „westen" de grote ten zij met zcs man ziin geweest, politici het zogezegd wel eens zijn, maar toch ook met uiteenlopende ge dachten rondlopen, terwijl een land als Frankrijk er niet tegen op ziet, m deze situatie toch min of meer amok te maken, teneinde zijn eigen grootheid op de voorgrond te zetten. En andere landen doen in die wedstrijd naar grootheid mee. Het is een treffend feit, dat hoog moed aanleiding was tot de zondeval der mensen. En de mens wil deze wor tel van'het kwaad niet uitbannen. Tot vandaag de dag zijn het hoogmoed en grootheidswaan, die in persoonlijk, na tionaal en wereldverband de hoogste waarden der mensen bedreigen en die als het ware de ondergang der mens heid als geheel voorbereiden. AXEL. De christelijke leeszaal te Axel schatte de volgende boeken aan: P. J. Bou- man: Vijfstromenland. J. de Graaf: Veur- draogen en veurlezen; Jeugd.' Waarheen? G. S. Seagrave: Ziekenhuis in de bergen. Ro mans: Jos van Manen-Pieters: Gods geheim-; schrift. Margaret Campbell Barnes: Isabella. Lloyd B. Sandhill: Een haat zwom verder.] Thyra Ferré Björn: Pappa's dochter. Jeugd boeken: D. Verroen: 't Boek van Jan-Kees. Annemarie Fromme-Bechem: Pony en het geheimzinnige tapijt. S. M. van der Galiën: De klauw van de luipaardman. R. F. Yates: De jonge elektricien. Montgomery: Memoi res. H. Helfritz: In het land van de konin gin van Sieba. J. H. G. van der Mey en A Spaargaren: Licht enij schaduw, op het ziekbed. Romans: C. Bruyn: Het witte ren dier. E. Claes: Jeugd. Grauwin: Ik was chi rurg in Dien-Bien-Phu. Max de Lange- Praamsma: Ankie. Kinderboeken: J. W. de Vries: Het Vossebosje. C. M. van den Berg- Akkerman: Wies in de knoei. K. van der Geest: Blokpost 16. Betty van der Plaats: Dorientje zorgt voor een verrassing. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chelarine „4" - elk afzonderlijk al be roemd werken tezamen nóg beter. Ze hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer endere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chetaros. Voor het Mulo diploma A slaagden te Ber gen op Zoom. J. C. Blommaert uit Huist en H. L. L. de Caluwe uit Westdorpe. VLISSINGEN. Ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de N.V. Haven van Vlissin gen, dat a.s. vrijdag wordt her dacht is een interessant boekje verschenen: „Wie gaat er mee naar Vlissingen varen j3e samenstellers, de heren G. A. de Kok en drs. M. C. Verburg hebben een summier, doch boei end verhaal geschreven over de ontwikkeling van Vlissingen, de stad die haar welvaart heeft te danken aan de zeevaart. Het boekje is typografisch voortreffelijk uitgevoerd en uit stekend geïllustreerd, ook wat tekenwerk betreftUit een overzicht blijkt, dat er in de loop der jaren diverse verande ringen zijn opgetreden in de ex ploitatie van de haven. Van 1863 tot 1583 exploiteerde de staat der Nederlanden de haven, daarna van 1883 tot 1914 de Staat der Nederlanden en de Kon. Mij. „De Schelde", van 1914 tot 1936 de Staat der Ne derlanden en de gemeente Vlis singen en van 1934 af de N.V. Haven van Vlissingen, waarin behalve de Staat der Nederlan den en de Kon. Mij „De Schel departiciperen de Ned. Spoor wegen, de provincie Zeeland, het Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, de Steenko lenhandelsvereniging en de ge meen te Vlissingen. De schrijvers besluiten hun „overzicht" met het volgen de: „Wie wil er mee naar Vlissingen varenVlissingen is nooit gesloten, maar ligt aan open vaarwater. Bereikbaar voor schepen met grote diep gang. Het is energiek als altijd, een stad vol goede beloften". Van onze correspondent HOOFDPLAAT. De brandweerploe gen van. de West-Zeeuwsch-VIaamse ge meenten hebben in Hoofdplaat hun krachten gemeten in onderlinge wedstrij den, waarbij zij twee aan twee optrok ken. De eerste prijzen waren voor Schoondijke-Cadzand en Zuidzande-Wa- terlandkerkje, de tweede voor Aarden burg-Oostburg en Sluis-Retranchement, de derde voor Breskens-Groede en Hoofd- plaat-bedrijfsbrandweer P.T.T. Oostburg. De beste pelotonscommandant was H. F. Boogaard uit Sluis, de beste bevel voerder haler D. A. Beuning uit Groe- de en de beste bevelvoerder blusser P. de Kramer uit Waterlandkerkje. Burgemeester F. A. van Rosevelt van Schoondijke sprak er in zijn kwaliteit van voorzitter van de kringraad A van de B.B. kring Z3 zijn voldoening over uit, dat het gehalte van de gemeentelij ke brandweercorpsen steeds beter wordt. De opdracht luidde handelend op te treden in het geval dat een helft van Hoofdplaat in brand staat en de andere helft nat moet worden gehouden. De loco-burgemeester van Hoofdplaat, de heer G. H. G. ter Moote, reikte de prijzen uit. Van onze correspondent ARNEMUIDEN. Haastige spoed is zelden goed zegt het spreekwoord. Dat heeft mej. M. v. d. Gruiter maandag aan den lijve ondervonden, toen ze met haar bromfiets op de hoek van de Nieuwstraat en de Noordstraat uit de bocht vloog en door een ruit schoot. In het ziekenhuis te Middelburg werd zij opgenomen, haar duo-passagier L. v. d. Graag uit Souburg, kon na verbon den te zijn naar huis terug keren. Ook de vierjarige Kasper Mulder uit Arnemuiden heeft het ziekenhuis te Mid delburg van binnen gezien. Het ventje stak in Arnemuiden plotseling de Nieuw straat over en werd aangereden door de fietser J. van Belzen. Een beenbreuk bij het kleintje was het gevolg. Van onze correspondent ST.-MAARTENSDIJK. De kleuters van St. Maartensdijk moeten het enige weken zonder hun juf doen, want die ligt met een hersenschudding thuis. Mej. M. Lippel uit Stavenisse, onder wijzeres aan de kleuterschool te St. Maartensdijk kwam maandagmorgen te vallen, toen het stuur van haar fiets in dat van de fiets van een vriendin raak te. Zij liep een hersenschudding op en een hoofdwond en werd per Rode Kruis- auto naar haar woning te Stavenisse te- j ruggebracht. SAS VAN GENT. Het feit, dat de heer F. de Kort 65 jaar lid van ..De Zeeuwse Schutters" in de Zandstraat was. werd gevierd met een grote jubi- leumschieting. Voorzitter M. Goethals wenste de heer De Kort geluk met dit zeldzaam jubileum en hij hoopte dat hun Sies nog vele jaren in hun midden zal mogen zijn. Deze tachtigjarige is nog zeer actief en neemt nog deel aan alle schietingen in de naaste omgeving. Na mens de Zeeuwsch-Vlaamse bond sprak de voorzitter de heer J. Bruggeman de gelukwensen uit. Als blijk van waarde ring speldde hij de heer De Kort de her inneringsmedaille op. Als vriend sprak G. Mattheeuws en bood de jubilaris een medaille aan. Aug. Meert sprak even eens als vriend gelukwensen uit en over handigde hem een kistje sigaren. De heer De Kort sprak een dankwoord. Aan de schieting namen 62 schutters deel, de uitslag is: le spel hoogvogel Loge Hein- ze Nieburg (België), zij vogel F. van Poucke Koewacht en G. Martens Asse- nade (België), kallen: Jos' de Klerck, Terneuzen en Th. Staal, Lamswaarde; 2de spel hoogvogel hoge verloot, zijvo gels Alb. Goethals Westdorpe, andere verloot, kallen Obrie, Zandstraat en J. Fopma Sluiskil. de Westerscheidestraat en die van de daarop uitkomende straten zijn opge licht. Men is er namelijk niet helemaal zeker van, dat de zes personen dee! uitmaken van het personeel van het Rotterdamse bedrijf. DOMBURG. De gemeenteraad van Domburg vergadert donderdagavond om acht uur. De agenda vermeldt onder an dere het vaststellen van enkele straat namen en voorts een antal verordenin gen. ARNEMUIDEN. Op woens dag 22 juli a.s. des middags om half drie zal het nieuwe Groene Kruisgebouw aan de Zuidwal of ficieel geopend worden. De bouw van dit complex is mogelijk ge worden door een belangrijke gift van het Italiaanse Rode Kruis. De totstandkoming van dit bouwwerk betekent de trots van de bevolking van Arnemuiden. Deze gemeente beschikt thans over een modern medisch centrum. Het wijkgebouw is nl. opgetrokken naast het bestaande complex van de Vereni ging Het Groene Kruis aan de Zuidwal. Dit complex bestaat uit een woning voor de wijkzuster, een badhuis en een ma gazijn. Het nieuwe wijkgebouw, een ont- Advertentie Geniet van de beroemde ELSASSER WIJNEN op de 12e Regionale Jaarbeurs van Wijnen uit de Elsas van 7 tot 16 augustus 1959 te Colmar Hoofdstad van het Elsasser wijndistrict en belangrijk toeristisch centrum Voor de duur van de Jaarbeurs Dag en nacht kunstzinnige en folkloristische voorstellingen. Van onze correspondent BRUINISSE. Heeft Zierikzee zijn voltooide keersluis en worden de jaren lang zowel door de gemeente als door particulieren gebruikte vloedplanken overbodig, ook in Bruinisse heeft men deze nittige zaken, die zorgden, dat men van wateroverlast gevrijwaard bleef, nie meer nodig, nu de nieuwe dijk over de gedempte haven zover is gevorderd, dat het water de huizen niet kan bereiken. Juist om deze huizen, die bij een hoge vloed als waterkering dienst deden, van deze taak te ontheffen wordt de dijk voor deze huizen gelegd. Dit heeft echter tot gevolg, dat ook de enige industrie van betekenis, die Bruinisse heeft, de beide machinefabrieken, achter deze dijk ko men te liggen, terwijl straks ook de scheepswerf van de landzijde moeilijk te bereiken zal zijn. De machinefabrieken krijgen een plaats aan de oude haven, al zai het nog wel enige tijd duren eer de nieuwe fabrieks gebouwen daar zijn verrezen. Beide fa brieken zijn ruim van orders voorzien en het inbouwen van motoren gaat re gelmatig door. Eigen nieuwsdienst NISSE - De Pelikaandie sinds enige tijd in N is se verbleef, heeft het er niet kunnen bolwerken. Nisse biedt kennelijk niet genoeg pelikanenvoedsel, want het dier is dood aan de slootkant gevonden. Zijn ribbetjes staken bijna door zijn ve ren, zo mager tvas het beest geworden. THOLEN. P.V. „De trouwe duif" te Tholen vloog met jonge duiven uit Tilburg. De uitslag is: A. de Jong 1 en 6; Jasen 2; D. Jansen 3 en 9; J. Duer- loo 4; A. Wagemaker 5 en 8; F. Kop- penhol 7; C. Soomers 10. Uit Tilburg met oude duiven: J. Praat 1 en 4; A. Wagemaker 2 en 3; Laban 3 en 7; A. de Jonge 5; C. Praat 6; K. Zacharias- se 9; D. Jansen 10. Wedvlucht met oude duiven uit Asschaffenburg: J. Duerloo 1 en 6; A. Wagemaker 2, 4, 5 en 10; L. Jansen 3; F. Koppenhol 7; L. Laban 8 en M. Tazelaar 9. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Staatssecretaris Stubenrouch van de O. K. en W. is optimistisch over het aantal nieuwe scholen dat dit jaar gereed zal komen, zo blijkt uit zijn. antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid Tans. Hij acht het mogelijk dat het ge raamde produktie volume van 210 mil joen zal kunnen worden bereikt, hoe wel er wel een ongunstige invloed dreigt door de hernieuwde spanning op de bouwmarkt. Hoe groot de stroom van leerlingen zal zijn die in september het voortgezet onderwijs zal overspoelen is nog niet te zeggen. Dat zal pas blijken uit de in september te houden leerlingentelling. Bij het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs zal afwijzing wegens ruimtegebrek vrijwel kunnen worden voorkomen. In enkele gevallen zal men zich kunnen behelpen met de bouw van noodlokalen. Bij het ulo zijn alle als noodzakelijke aangevraagde nieuwbouw- lokalen toegewezen. Bij het nijverheids onderwijs ziet de situatie er echter zeer somber uit. Ook over het lerarentekort kan de staatssecretaris nog geen exacte mede delingen doen. Hij verklaart zich in het antwoord aan het Tweede-Kamerlid te genstander van een aantal suggesties, die indertijd in de Tweede Kamer wer den gedaan. Van een poging om bevoegde leer krachten uit het bedrijfsleven, de vrije en ambtelijke beroepen vrij te maken GOES. Een deputatie van „Kas- porgo", bestaande uit de heren Vervest, Mattijse en Van Gurp, heeft maandag avond aan B. en W. van Goes geschen ken aangeboden, die Kasporgo van de vier Zweedse steden had gekregen, als tegenprestatie voor de geste van het Goese gemeentebestuur, dat voor de magistraat te Stockholm, Helsingborg, Soloften en Nörkopping een ets van Goes had meegegeven. De Zweedse geschenken bestaan uit boekwerken, albums en foto's met per soonlijke groeten. De heer Vervest gaf een beknopt ver slag van de Kasporgo-zegetocht door het noorden. Een Zweeds tegenbezoek aan Goes zal volgen. „Ga op de ingeslagen weg voort", zei de burgemeester tot de heer Vervest, nadat hij had opgemerkt, dat Kasporgo voor Goes veel goodwill heeft gekweekt in het hoge noorden. voor het geven van enkele uren onder wijs per week verwacht hij weinig. Ook voor het denkbeeld om leraren extra-lessen op vrije middagen te laten geven voelt hij niets. De leraren die meer lessen kunnen geven zullen dat zeker doen. De staatssecretaris is ook tegen de aanstelling van hulpkrachten. Dat zal er niet toe leiden dat functies bij het v.h.m.o. aantrekkelijker worden. Staatssecretaris Stubenrouch zal wel op korte termijn nagaan wat er nog gedaan kan worden om de moeilijkhe den bij het voortgezet onderwijs te ver minderen. UTRECHT. De Zeeuwse C.N.V.-ers brengen het er in de actie „Dankbaar heid" niet slecht af. Het meeste geld per lid voor deze actie, die ten doel heeft het rusthuis „Helpende Handen" te bou wen, geven de Noordhollanders, nl. 85 cent. Zeeland volgt op de tweede plaats met 80 cent per lid. Heowel het streefbedrag 100.000 reeds lang bereikt is, blijven de bedragen binnenstromen. Er is nu reeds 141.000 binnen. Dat is 64 cent per lid. Het verheugt het C.N.V. bijzonder, dat door deze actio is aangetoond, dat ook een actie zonder prijzen en loten kan slagen. De actie „Dankbaarheid" blijft het hele jubileumjaar 1959 lopen. Het gironummer is 156.000 ten na-me van het Jubileum-actie-comité D.E.L. te Utrecht. GOES. De bromfietsclub „De Brom vlieg" te Goes hield dinsdag een puzzel- rit. De deelneming was goed. De uitslagen zijn: 1. M. Meijer; 2. N. Eversdijk; 3. A. Soeters; 4. G. Luik; 5. P. Temmerman; 6. mevrouw A. Schi per-Jobse; 7. B. J. Hoilestelle; 8. A. de Witte; 9. L. Duvekot; 10. Joh. Maas. GOES. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft uitvoerig van gedachten gewisseld over de oppervlakte suikerbieten. Uit een over zicht, dat door het secretariaat is opgesteld en dat de bietenuitzaai- cijfers bevat van de laatste 10 jaren, verdeeld over alle provincies en over de verschillende delen van Zeeland blijkt, dat de oppervlakte bieten in onze eigen provincie ongeveer gelijk is aan de gemiddelde oppervlakte van de jaren 1950, 1951 en 1952, de jaren voor de ramp. De bietenteelt is in Zeeland dus stabiel te noemen en zij is dit van oudsher. Zulks in tegenstelling tot verschillende andere delen van ons land, waar belangrijke uitbreidingen voorkomen. pTen aanzien van de totale opbrengst aan suiker valt nog weinig te zeggen. De droogte en de opkomende vergelingsziekte kunnen deze opbrengst aanmerkelijk be ïnvloeden. Mocht er meer suiker gepro duceerd worden dan de door de Overheid gegarandeerde 465.000 ton, dan zal een gesprek nodig zijn tussen het Landbouw schap en de fabrieken over eventuele kor tingen op de prijs. concessies heeft gedaan, o.a. door het En gelse invoerrecht op Deense bacon te ver lagen. Het is duidelijk, dat dit gevolgen kan en zal hebben voor de Nederlandse varkenshouderij. Hoe het staat met de in vloed b.v. op de Nederlandse export van tuinbouwprodukten en aardappelen zal moeten worden afgewacht. Daar ook de E.E.G.-commissie bezig is met een proeve op te stellen voor een toekomstig landbouwbeleid, zal het voor j de landbouworganisaties zaak zijn de ont wikkeling van dit deel van de internatio- De voorzitter deelde mede, dat zo juist jnale economie nauwkeurig te volgen. In bekend is geworden, dat de Scandinavi- dit verband kan een verzoek van de Hol- sche landen besloten hebben toe te treden landse My van Landbouw aan het KNLC tot de Kleine Vrijhandelszone. Zoals men om ook de provinciale organisaties meer weet zijn er indertijd door de zes landen, die samen de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) vormen (Italië,, Frankrijk, West-Duitsland, België, Neder land en Luxemburg) besprekingen ge voerd met o.a. Engeland, de Scandinavi sche landen, Zwitserland en Oostenrijk om te komen tot een groot Europees Vrij- handelsgebied, de Vrijhandelszone. Deze besprekingen zijn mislukt. De lan den, die buiten de E.E.G. bleven voeren thans onderhandelingen om onder leiding van Engeland te komen tot een Kleine Vrijhandelszone, welke als tegenhanger beschouwd zou kunnen worden van het Economische blok, dat door de Euromarkt landen gevormd wordt. De voorzitter achtte de beslissing van de Scandinavische landen van grote be tekenis voor onze landbouw, omdat De nemarken zich onder hen bevindt. Het is bekend, dat Engeland ten aanzien van de import van Deense landbouwprodukten tc horen, worden ondersteund. Mede naar aanleiding van een brief van de Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws- Vlaanderen, Ir. Haenen, besprak de ver gadering opnieuw uitvoerig de rampzali ge gevolgen van de verdrogingsverschijn- selen, die zich i-ondom de Braakmanpol der voordoen. De voorzitter achtte de ontwikkeling tragisch voor de betrokken boeren. Ove rigens zijn de gevolgen van de langdurige droogteperiode ook elders volop te con stateren. Rondom de Braakman hebben wij echter met een blijvend verschijnsel te maken, dat met technische hulpmidde len moeilijk valt te veranderen. De ver gadering besprak zandafgraving, bebos sing, gecombineerd met sanering der be drijven enz. Besloten werd, dat met ver schillende instanties contact zal worden opgenomen en deze kwestie opnieuw in het bestuur van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap aan de orde te stel len. De heer J. B. Becu deed mededelingen inzake de ontwikkeling op aakerbouwge- bied. De cijfers van de mei-inventarisatie zijn bekend en reeds uitvoerig besproken in dit blad. Tengevolge van de uitbrei ding van het tarweareaal zal misschien een hoger bijmengingspercentage in het binnenlandse brood nodig zijn. Tegenover een geringere gerstuitzaai in ons land kan een hogere uitzaai in Frankrijk gesteld worden. Er zijn meer bruine bonen uit gezaaid en meer schokkers, maar de op- jrengstverwachtingen liggen beneden die van het vorige jaar. Dc vergadering vernam met instem ming dat er hoogst waarschijnlijk een re organisatie van een deel van de werk wijze van de Provinciale Planologische enst op komst is, waardoor de agrari sche commissie beter tot haar recht zal komen en waardoor zodoende de agrari sche belangen beter behartigt kunnen worden. De vergadering besprak ook de loon- vooruitzichten in verband met de rege ringsnota. De gevolgen van een gediffe rentieerd loonbeleid, verband houdende met de arbeidsproduktiviteit, vallen voor de landbouwsector moeilijk te overzien. Vooral in dit geval, omdat de regering zich nog niet heeft uitgesproken over het toekomstige landbouwbeleid. De regering is van plan de opcenten op de Grondbelasting te verhogen en deze te brengen op het peil van voor 1956. De vergadering sprak zich met klem uit te gen plannen die eventueel zouden leiden tot verhoging van deze belasting op het ongebouwd. Het gehele instituut van de grondbelasting is verouderd en diende te verdwijnen. De heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat het bestuur van de Afdeling Tuin bouw van het K.N.L.C. als gast van de Z.L.M. in Zeeland heeft vergaderd. Te vens werd onder zijn leiding en onder die van de heer Ir. van Hennik een ge slaagde excursie gemaakt naar de proef tuin voor zacht fruit, de veiling Kapelle en een bedrijf te Waarde. De aardbeienoogst is tegengevallen evenals de prijzen. De opbrengst van de frambozen is wel beter. De prijs loopt terug. De bramen vertonen een goede stand. MIDDELBURG. Uitslag wedvlucht Regensberg, 664 kilometer: 1, 5 en 6 S. Kodde; 2, 7 en 8 C. Daane; 3 en 9 A. de Beu; 4 H. Walraven; 10 J. Huyssoon. Uitslag wedvlucht Niederhastein, 310 kilometer: 1 A. van Schaik; 2, 4 en 5 C. Daane; 3 W Walraven; 6 en 10 J. Poortvliet; 7. P. Brand; 8 A. de Bleu; 9 S. Kodde. YERSEKE. De mosselconserven- fafarieken hebben het verbazend druk en kunnen bijna niet aan alle vraag voldoen. Dit is meestal het geval in de eerste maanden van het seizoen. De kwaliteit van de Zeeuwse mosselen is heel goed en men levert ze reeds van 30 kg visgewicht. BONN. Voor de eerste keer sedert 1926 zal de internationale organisatie van „poets, essayists en novelists" PEN genaamd, weer in Duitsland bij eenkomen. Ruim 450 dichters en schrij vers uit meer dan 35 landen zullen deelnemen aan het congres, dat van 19 tot 25 juli in Frankfort gehouden wordt. Als motto voor redevoeringen en discussies is gekozen: „De schone letteren in het tijdperk van weten schap en techniek". Onlangs werd vermeld, dat de jaar lijkse gebruikelijke collecte t.b.v. het Ned. Rode Kruis te Noordgouwe had opge bracht 15,36; dit bedrag moest zijn 221,76. De heer J. Koster, thans onderwijzer aan de Chr. Nationale school te Axel, is per 19 september a.s. benoemd tot hoofd van de Chr.' school te Schouwerzijl (G.). In Wolfaartsdyk werd een vriend schappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de C.J.V. uit Kam perland en van de C.J.V. uit Kapelle. De jongens uit Kamperland wonnen deze wedstrijd met 70. Op het voetbalterrein te Kattendijke werden serie voetbalwedstrijden gespeeld tussen de C.J.V. jongensclubs van Kapelle Biezelinge, Schore en Kattendijke. De wisselbeker voor deze wedstrijden, die in het bezit was van de club van Schore, kwam nu in het bezit van de club uit Biezelinge. Dit team won de beslissings wedstrijd tegen Kattendijke met 9—3. BAARLAND Geboren: Cornelia A., d.v. M. Rijk en J. Rijk-van 't Westeinde. Overleden: A. Govers, 89 j. weduwn. van S. van Leeuwen. werp van architect Beye uit Veere is zeer ruim van opzet en bovendien effi ciënt ingericht. Het gebouw is een sie raad voor de gemeente Arnemuiden. Toén bekend was, dat het Groene Kruis van Arnemuiden een belangrijke gift uit Italië stond te wachten is het bestuur onmiddellijk aan het werk ge gaan om te komen tot de stichting van een wijkgebouw. De grootte van de gift werd aangepast aan de kosten voor de bouw die 35.000 bedragen. Architect Beye maakte een ontwerp, dat door het bestuur werd aanvaard en na de aan besteding keon spoedig met de bouw wor den begonnen. Aannemer Jobse uit Se- rooskerke (W) heeft in circa een half jaar het complex gebouwd. In het gebouw is geprojecteerd een kamer voor de dokter, het bureau voor de consultatie van zuigelingen en ver der kunnen de schoolarts en schooltand- arts in het nieuwe wijkgebouw hun werk zaamheden verrichten. Natuurlijk ont breekt een wachtkamer niet. Deze ruim te kan tevens gebruikt worden voor het houden van vergaderingen of cursussen van de plaatselijke afdeling van het Ro de Kruis. ZIERIKZEE. Toen twee en een half jaar geleden de technische school werd uitgebreid, dacht men de eerste tien jaar ruimte genoeg te hebben. Doch de tijd heeft de feiten achterhaald. De school is nu reeds te klein. Het bestuur heeft plan nen voor verdere uitbreiding. Dit zei de voorzitter van het bestuur van de Tech nische School te Zierikzee, Mr. C. J. B. de Croom, in een toespraak die hij hield voor het uitreiken van de diploma's aan geslaagde leerlingen. De directeur sprak de scheidende leer lingen toe. Namens de ouders dankte de heer J. Verkaart uit Zierikzee de direc teur en leraren, namens de leerlingen deed dit A. van Dijke uit Oosterland in een geestig speechje. W. Kik uit Bruinisse kreeg een speldje van Philips, omdat hij de beste lasser van de school was. Een eindgetuigschrift ontvingen: Afd. Machine-bankwerken; u. H. M. Bod bijl, Haamstede; H. den Haan, Haamstede: J. A. van Haut, Nieuwerkerk; A. v. d. Hoek) Brouwershaven; W. Kik, Bruinisse; M. Kloet, Kerkwerve; C. J. Kramer, Zierikzee; M. A. v. Leersum, Zonnemaire; M. U. Neele Kerkwerve; H. J. v. Oeveren, Duivendijke; A. A. Schouwenaar, Nieuwerkerk; J. c. de Vrieze, Noordwelle; W. J. Wijsman, Zierik zee; C. Ijzelenberg, Nieuwerkerk; J. A. Zij- ta, Zierikzee en M. Bakker, Zierikzee. Afd. Machine-bankwerken - vervolgklas: C. J. Dekker, Brouwershaven. Afd. MotorrytuigherstellenH. W. Lange- jan, Burgh en J. v. d. Welle Zierikzee. Afd. Elektrotechniek: L. J.'de Bil, Nieu werkerk; C. Boot, Zierikzee; C. J. Evertse, Haamstede; G. W. Klomfpe, Haamstede, C. A. J. v. d. Lans, Zierikzee; W. Quist, Zierik zee; G. Tanis, Brouwershaven en J. L. Ver- kaart, Zierikzee. Afd. Schilderen: W. v. d. Berg, Kerk werve. Afd. Timmeren: A. Deurloo, Bruinisse; M. L. v. Dongen, Burgh; B. Leijdekker, Zie rikzee: A. J. Scherpenisse, Zierikzee; C. J. Tanis, Nieuwerkerk; P. W. de Waajj, Drei- schor; J. K. v. Weel. Haamstede; A. A. v. d. Woesteijne, Zierikzee en A. Wijsman, Zie rikzee. Niet geslaagd 7. Afd. Timmeren - vervolgklas: P. J. van Dijke, Dreischor; H. Goudriaan, Zierikzee. Hiervan gaan: vijf leerlingen naar z.T.I. te Goes; twee leerlingen zijn toegelaten tot de XJ.T.S. (Rotterdam en Terneuzen); twee leerlingen gaan naar de Machinistenschool in Middelburg. 'i hebt u natuurlijk ook dat verhaal S gelezen over de dominee en de vergiet. Nu zijn domineesverhalen S in onze kringen nogal geliefd. En dan niet alleen ernstige, maar ook anecdotische. Grapjes over domi- r: nees om het zo eens te zeggen Maar niet iedereen kan die laat- S s ste waarderen. Er zijn mensen, voor wie humor een duister arti- nr kei is. En zodra er een dominee, -= die toch in hun oog een uitslui- S tend weleerwaard man moet zijn, bij een verhaal in de vrolijke sfeer betrokken is, zijn ze gauw boos Er r= en zeggen, dat dat spotten is. Maar dat behoeft helemaal niet. S het geval te zijn. Wie de Bijbel leest er bestaan mooie boeken over, o.a. één van ds. Okke Jager g weet, dat er in de Bijbel ook 5 veel humor staat! De lach, de be- =j vrijdende lach is helemaal niet on- - bijbels en onchristelijk. En het is helemaal niet in strijd met de S ernst van het leven, als men oog heeft voor de humor, die soms in de meest plechtige situaties aan het licht treedt. Ik herinner me een verhaal uit mijn jeugd. De plaatsnaam en de naam van de dominee ben ik ver- geten. Maar het is een verhaal met S humor en toch diepe zin. Een predikant dan legde ',s zondags, S toen hij de kansel beklom, heel 1 plechtig op de rand van de preek- stoel een baksteen neer. Ieder keek. En dat werd nog sterker, 5= toen de dommee aankondigde: dc. ze steen zal deze morgen een wonder doen. Ieder lette gespan- H nen op. De dominee leidde de dienst zoals altijd. Ieder luisterde aandachtig naar de preek. Vaknt daarmee zou het toch wel in jrer- band staan. Er gebeurde niets. De dienst was teneinde. Maar voor hij van de preekstoel afdaalde, verhief de dominee nog eenmaal zijn stem. Hij nam de steen op. En zei: deze steen heeft vandaag het wónder verricht, dat niemand heeft geslapen, dat allen aan- 3 dachtig hebben geluisterd: laat het altijd zo zijn. Wij, als kerk- gangers moeten wel bedenken, dat 3 we niet altijd die aandacht op- brengen, die feitelijk nodig is bij de heilige dienst. Ik kan het me begrijpen. Een huismoe- der, die de gehele week heeft ge- sioofd, een man, die hard werkte in de open lucht of laat gebukt zat over boeken ze zitten daar 3 's zondags in de kerk. In de zo- mer door de brandende zon, in de winter door de verwarming komt de temperatuur in de kerk op een meer dan behaaglijk peil. Ze wil- len heus luisteren. Maar tijdens de preek, wanneer de stem van de 3 dominee gedragen door de kerk 3 3 klinkt, terwijl zij zo rustig zitten, 3 luisterend, in een andere houding 3 dan ze heel de week gewend wa- ren komt de loomheid in al hun 3 botten en bereikt ook het hoofd, dat dan neerknikkebolt. Het is niet 3 goed. Maar in bepaalde omstan- 3 digheden begrijpelijk. Dat een do- S minee daartegen ageert, dat hij 3 wel eens uitschiet en zegt: „Wat 3 blijft ervan hangen?" kan ik me 3 ook voorstellen. En dat dan een dominee er eens toe komt te spre- ken over het gieten van water in 3 een vergiet., ik vind het een kos- 3 telijk beeld. Als dan de gemeente reageert, door de volgende dag 3 een vergiet op zijn stoep te zet- 3 ten, dan zeg ik: zoiets is gezonde s humor. Van weerszijden. 3 V' iiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiii

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3