Eeuwenoude schoon heid bewaard en D gekoesterd I ARSÈNE LUPIN Kroesjtsjef in Polen Deense landbouw in betere onderhandelingspositie KAPPIE en de SPREKENDE PAPEGAAI I E' Veertienjarig meisje elf dagen spoorloos Luchtpost voor schepen Politie arresteert drie gewapende jongens Reactor-kruiser te water gelaten Wr ie melig drukke bijenmarkt HET VUIL WORDT DUUR BETAALD Studentenflat komt in Groningen Klein vrijhandels gebied eerste stap IfiiiiiiiiiiiifiiiiiiMiininiiiiiHi JACQUES 1 BL0NDEAU iiiiiitniiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiwniiffil piiiiiiinniiiiiiniuuiuiiiiiuinin DE TINTELS Jack Dunkley iiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiii N Vf— Vrijgesproken van poging zoontje te doden Woensdag 15 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 E GLORIE van de Nederlandse steden is geworden tot haar schande. Dat staat te lezen in een der teksten die dienen als toelichting bij de zomerten- toonstelling, die op het ogenblik onder de titel „Monumentenzorg" in het Prinsenhof te Delft gehouden wordt. Een andere tekst zegt: ..De overheid neemt het initiatief tot alge hele egalisering, zodat de toekomst nog slechts een Holland op zijn plaats te zien zal geven." Met deze twee uitspraken is heel in het kort de ver- antwoording gegeven voor de zorg tot behoud en her stel van de historische gebouwen in ons land, zoals die aan het einde van de negentiende eeuw door de bouwmeester Victor de Stuers werd begonnen en thans door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg metter daad wordt uitgevoerd in onderhoud en restauratie van oude kerken, torens, kastelen, woonhuizen, boerderijen en molen. De glorie van architectuur en stedebouw uit vroeger eeuwen werd tot schande eerst door gebrek aan schoonheidswaardering en verregaande nonchalance in de vorige eeuw en in onze tijd door rampen als bran den, oorlog en watersnood, maar ook door de dreiging van moderne bebouwing-1 en steeds verdergaande eisen van het hedendaagse verkeer. De tentoonstelling in het Prinsenhof geeft een boeiend overzicht van wat er in ons land nog aan mooie his torische monumenten is overgebleven. ,,Het is niet meer dan slechts één procent van de totale bebou wing", schrijft de directeur van Monumentenzorg ir. R. A. Meischke in zijn inleiding op de catalogus. In prachtig fotomateriaal, in schilderijen en oude prenten roept de expositie tevens weemoedige herin neringen op aan monumenten, die zijn verdwenen. Deels zijn zij ten prooi gevallen aan de vernieling bij rampen, maar voor een groot deel zijn zij onnodig ge sloopt. Het weinige, dat over is gebleven, wordt dank zij de Rijksdienst voor Monumentenzorg ten koste van grote financiële offers zorgvuldig bewaakt, onderhouden en gerestaureerd. Dat die offers terecht worden ge bracht bewijst de tentoonstelling in de reeksen indrukwekkende foto's, waar in telkens als contrast historische ge bouwen tijdens verval en na het her stel zijn afgebeeld. Wie door zalen en gangen van het Delftse museum het in onze tijd gerestaureerde Middeleeuwse St. Aag tenklooster en in de tachtigjarige oor log verblijfplaats van Willem van Oranje dwaalt maakt als het ware een zwerftocht door Nederlandse ste den en dorpen. 18 i EN grote angst overviel me toen Hepburn en Jackson me door de poort naar het kantoor van de directeur brachten. De binnen plaats was verlaten. Aan alle zij den torenden de grauwe muren met de getraliede vensters om hoog. Men zou niet zeggen dat daar achter levende mensen verbleven. Ik hield mijn adem in. Een brok in mijn keel durfde ik niet weg te slikken. Ik werd in een klein wachtka mertje gelaten, terwijl de twee re chercheurs de directeur gingen in lichten. De deur werd achter me vergrendeld alsof ik de grootste misdadiger was. Het was doodstil. Het enige wat ik hoorde was het ruisen van mijn bloed. Ik legde mijn hand op mijn hart, het bonsde in mijn palm. Voorzichtig ging ik zitten op de houten stoel die naast een wiebe lende tafel stond. Het waren de enige meubelen in het vertrek. Het licht in de glazen bol hoog tegen het plafond flikkerde even. Misschien een half uur had ik zo gezeten (maar het kon ook veel korter zijn) toen een gevangenen- bewaarder me kwam halen. De be tegelde gang kwam uit op de ka mer van de directeur. De twee de tectives stonden bij het raam waar ook weer dikke ijzeren staven voor zaten. Zij keerden zich naar me toe toen ik binnenkwam. De direc teur zat aan zijn bureau te schrij ven. Hij keek even op en ging weer verder. Verloren stond ik in de ruime en rijk aangeklede kamer. Op de vloer lag een dik tapijt. Aan de wand hingen enkele grote schilde rijen die in de loop van de ja ren zo vuil waren geworden dat ik alleen enkele mansfiguren kon ont waren zonder te weten in welke kwaliteit ze waren vereeuwigd. Nie mand zei een woord. Alleen de houtblokken in de open haard ga- Een waar verhaal dat een Nederlandse vlieger vertelde aan D. C. Seip jr. ven zo nu en dan geluid als ze ver schoven. Toen ik zo enkele minuten als verstijfd had staan wachten, nam de directeur het woord. U zult voorlopig hier moeten blijven. Ik heb geen orders u bij zondere faciliteiten te verlenen zo dat u onderworpen zult zijn aan de regels van het huis, hoe onprettig dat ook voor u kan zijn. De directeur sprak alsof hij het verhaaltje al honderd keer had af gedraaid. Waarschijnlijk was dat ook zo. Ik schatte hem tegen de zestig. Zijn haar was dun en grijs. Hij droeg een vierkant en borstelig snorretje, Hij had meer weg van een directeur van een groot zieken huis dan van een gevangenis. Betekent dat dat ik wordt be handeld als een gewone gevange ne, durfde ik te berJe te brengen. Inderdaad. Met dien verstan de dat u de eerste tijd strikt geïso leerd zult worden gehouden. Ook het dagelijks half uur luchten zal in de afzondering moeten gebeuren. Hepburn en Jackson maakten zich los van het raam en kwamen naar me toe. Zij gaven me een hand en wensten me sterkte toe. De directeur moest in die tijd op een belletje of iets dergelijks heb ben gedrukt, want de deur ging open en een bewaker verscheen. Als vanzelf liep ik naar hem toe. Zonder te groeten verliet ik de ka mer. Toen de deur van mijn cel was vergrendeld, bleef ik stokstijf staan. Ik probeerde te denken, maar het ging niet, ik was ver dwaasd. In mijn hand hield ik mijn kam. Het was het enige voorwerp dat ik had mogen behouden. Ande re toiletartikelen als zeep, tanden borstel, tandpasta, haarborstel en mijn scheerapparaat had ik moe ten afgeven. Mijn kostuum had ik moeten verwisselen voor gesteven, grijsblauwe gevangeniskleren. Na dat ik een poosje zo had gestaan, kwam ik wat tot mezelf. Ik voelde hoe koud mijn benen waren ge worden. Moedeloos liet ik me op mijn brits zakken. Wordt vervolgd HILVERSUM De veertienjarige Constance Roosje Blaauw, het meisje, dat op vrijdagavond 3 juli uit het ouderlijk huis in Hilversum verdween, is nog altijd spoorloos. Nu. elf dagen na haar verdwijning, komen er bij de Hilversumse kinderpolitie steeds meer aanwijzingen binnen, die erop wijzen, dat het kind zich schuil houdt. Aange nomen werd, dat Constance, die er veel ouder uitziet dan ze is, bang was voor de overgang naar de derde klas van de ulo. ij is inmiddels wél be vorderd. Bepaalde aanwijzingen hebben de po litie in het Oosten van het land doen zoeken, waar automobilisten haar meenden te hebben gezien toen zij probeerde een lift naar Oldenzaal te krijgen. De Hilversumse politie, K 2950—5544, stelt alle mededelingen, die het onder zoek kunn vergemakkelijken nog steeds op hoge prijs. z Prof. dr. ir. J. C. Vlugter zal, in ver band met zijn benoeming tot hoogle raar aan de Technische Hogeschool te Delft, uit de-leiding treden van het Ko ninklijke/Shell Laboratorium, Amster dam. Vrijwel eender En men wordt vervuld met dank baarheid dat in oude torens en ker ken. in kastelen en molens het Neder landse karakter bewaard blijft, pn- danks de dreiging van egalisering door aanleg van nieuwe steden en dor pen waar vrijwel steeds eendere wolkenkrabbers de oude torens aan het gezicht gaan onttrekken. Niet om de klok terug te zetten naar vroeger eeuwen, wil Monumentenzorg dit alles bewaren. „Maar", zo schrijit ir R. A. Meischke, „er is niemand die hoopt dat dit land alleen maar zal gaan bestaan uit autosnelwegen en wolken krabbers. Allen verlangen wij m ons hart, dat er stukken blijven bestaan, die als een soort natuurreservaat waard zijn om ons ontspanen. Niet alleen voor het buitenlands ^toèrlsme, maar ook voor onze eigen recreatie is het. dat wij deze monumem ten in stand moeten houden. Ook bij de wijziging in de stedebouw door uit breiding en sanering en bij de veran deringen op het platteland zullen de gebouwen, die nu met zoveel zorg wor den onderhouden en gerestaureerd, in de toekomst een verrijking blijven van het leven. Monumentenzorg wil dan ook van de historische monumenten geen dode mu seumstukken maken, maar functionele dingen in het leven van nu en in het leven van de toekomst, dingen die iedere dag gezien en opnieuw beleefd kunnen worden. Een bezoek aan de tentoonstelling, die nog tot de helft van de volgende maand duurt, is alleszins aan te bevelen. Zij roept bij de bezoekers niet alleen her inneringen op aan voorbije geschiedenis en cultuur, maar zij wekt meer nog het verlangen op om in dorpen, steden en o-p het platteland bewaarde en herleef de schoonheid, op de expositie in foto's en maquettes uitgebeeld, eens in wer kelijkheid te gaan zien. Eigenlijk is de tentoonstelling daarmee tegelijk een aansporing in de vakantie niet altijd maar in het buitenland te gaan zoeken wat het eigen land nog in overvloed te bieden heeft. Anton Deering Tientallen kerken, kastelen en andere historische monumenten zijn in onze tijd gerestaureerd. Verval en herstel worden in de tentoon stelling Monumentenzorg te Delft uitgebeeld. De foto's geven daarvan een voorbeeld. Het is het dertiende eeuwse dorps kerkje in het Groningse Biernm, dat tijdens de tweede wereldoorlog zwaar werd beschadigd en in de ja ren 1945-1950 door de architecten A. R. Wittop Koning en R. Offringa werd gerestaureerd. DEN HAAG De luchtpostsluitingen voor de opvarenden van de volgende schepen zijn als volgt vastgesteld: Hr. Ms. Van Amstel: 13 juli om 13.00 uur; Hr. Ms. Bedum, Bres- kens. Brouwershaven, Brummen, Breukelen, en Brielle: 15 juli om 13.00 uur, 23 juli om 08.00 uur, 29 juli om 13.00 uur, 7 augus tus om 08.00 uur; Hr. Ms. 0.27: 16 juli om 13.00 uur. De brieven dienen steeds geadresseerd te zijn: p.a. Amsterdam-C.S. Marine. Uit de kerken NED. HERV. KERK Beroepen te Hengelo (wijkgem. cen trum): R. A. Bitter te Zijpe. Beroepbaarstelling: J. Veen laatste lijk koopvaardijpredikant te Singapore, thans wonende te Den Helder, J. Ver- failleweg 144, stelt zich beroepbaar. Toegelaten tot de evangeliebediening: W. van Gemert, Dordrecht, W. Chr. Klummer. Rijswijk (Z.H.). J. van 't Kruis, Nieuwveen, M. van der Leun, Sliedrecht W. A. G. Meeuwse, Rotter dam, C. W. Oppelaar, Rotterdam, P. Oskamp, Heemstede, mr. C. P. Post humus Meyjes, Rotterdam, Jac. Smit, Heemstede, J. Verheul, Amsterdam, L. M. Verseput, Zonn-emaire, E. F. Ver baas, Delft. Beroepbaar: H. W. de Knijff, Amster dam, C. van Herwaarden, Rotterdam. Benoemd tot vicaris te Delft, E. K. Verbaas, kand. te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogvliet: W. van Wijk te Nederhorst den Berg: te Huizum: R. Strijker te Emmeloord; *e Knijpe: A. de Boer, kand. te Naarden; te Krim pen a.d. IJssel-Krimpen a. d. Lek: H. Lijssen. kand. te Beverwijk; te Nigte- vegt: F. H. Veenhuizen, kand. te Hui zen (N.H.): te Schermerhorn: C. A. Verhoog, kand. te Voorschoten. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Armadale 'Australia Free Ref. Chruch of Australia)A. Veld man te Rotterdam-Delfshaven. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Dornspijk-Elburg: G. Blom te Meerkerk en P. van Zonneveld te Bussum: te Amsterdam-Noord: T. Harder, kand. te Leeuwarden en M. Re- bel. kand. te Hilversum. Beroepen te Kornhorn, te De Knm en te Wildervank: T. Harder kand. te Leeuwarden: te Doesburg: H. P. o. Brandsma. kand. te Sneek; te Maas sluis: P. van Zonneveld, kand. te Bus- sum; te Steenwijk: J. de Jong. kand. te Rotterdam. Na schietpartij in Den Haag Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Na een schietpartij heeft de politie in Den Haag drie jon gens aangehouden, die op twee ge stolen fietsen door de stad reden. Het waren de negentienjarige opper man J. N. B., de achttienjarige auto monteur H. J. de G. en de negentien jarige stratenmaker H. A. B. Een van hen was gewapend met een boksbeu gel, een ander met een dolk. De politiemannen moesten enkele waarschuwingsschoten lossen toen de jongelui, nadat zij bevel hadden ge kregen te stoppen omdat de achter lichten van de fietsen niet brandden, probeerden er vandoor te gaan. BOSTON (Reuter). Het eerste op pervlakteschip met kernaandrijving van de Amerikaanse marine, de kruiser Long Beach, is gisteren in Quincy (Massachusetts) te water gelaten. De Long Beach is het eerste oorlogschip van zijn soort in de wereld. De kruiser is bewapend met grond doel- luchtdoelraketten. De voort stuwing komt overeen met die van de Nautilus. De Long Beach heeft nog iets met de Nautilus gemeen: als be velvoerder is aangewezen de comman dant van de Nautilus, kapitein Eugene P. Wilkinson. WARSCHAU (Reuter). Nifcita Kroesjtsjef, de premier van de Sowjet- unie, is gisteren in de Poolse hoofdstad aangekomen. Hij brengt een officieel be zoek aan Polen dat tien dagen zal du ren. In een toespraak op het militaire vliegveld van Warschau zei Kroesjtsjef dat zijn bezoek aan Polen zal bijdra gen tot de versteviging van de eenheid in de communistische landen. Kroesj tsjef had op het vliegveld ongeveer 10.000 mensen onder zijn gehoor. Langs de route van het vliegveld naar het cen trum van Warschau stonden vele tien duizenden. Zij hadden vrijaf gekregen om naar de intocht van Kroesjtsjef te kijken. Eigen nieuwsdienst VEENENDAAL In Veenendaal was het dinsdag weer een drukte van be lang. Belgische en Duitse belangstellen den en Nederlandse imkers wriemelden al vroeg in de ochtend door elkaar op de jaarlijkse bijenmarkt. De bijen wriemelden ook, maar zij deden dat in hun 398 korven en hun der tien kasten. Voor de kenners zij vermeld, dat de korven acht tot twaalf en de kasten twintig tot dertig gulden per stuk op brachten. Ondanks alle drukte was de indruk van de deskundigen toch dat de imke rij steeds verder terugloopt. In hoofd zaak is dat te wijten aan de hoge on derhoudskosten van de bijenvolken en aan de goedkope buitenlandse honing, waarmee de Nederlandse markt wordt overstroomd. Emmerwee in Arnhem Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Omdat de stichting van een compostbedrijf in Arnhem voor de verwerking van het huisvuil inplaats van de reeds door de raad beschik baar gestelde 1.229.000 gulden een bedrag van 3.510.000 gulden vergt, zullen de Arnhemmers in het vervolg twee kwart jes per maand moeten gaan betalen voor het ophalen van het huisvuil door de gemeentereinigingsdienst. Althans wan neer de raad met een desbetreffend voorstel van B. en W. akkoord gaat. Voor iedere extra emmer vuil moet een kwartje meer worden betaald. De gemeente hoopt daardoor ruim twee ton per jaar te kunnen innen, dat is iets minder dan de helft van de ver moedelijke kostprijs voor het ophalen en verwerken van het huisvuil. B. en W. schrijven voorts dat zij geen voorstanders van het récht zijn maar dat zij alleen uit financiële noodzaak met het voorstel zijn gekomen. Eigen nieuwdienst GRONINGEN. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten een cre- diet van ten hoogste 1.400.000 gulden te verlenen aan de Stichting studentenhuis vesting te Groningen. Het geld zal wor den gebruikt voor de bouw van een flat gebouw voor studenten. KOPENHAGEN (Reuter) -- De Deense minister van buitenlandse za ken, dr Jens Otto Krag, heeft in het parlement meegedeeld' dat Engeland aan Denemarken grotere concessies heeft aangeboden in ruil voor Deense deelneming aan de voorgestelde kleine vrijhandelszone, dan Denemarken zou hebben verkregen bij aansluiting aan een grote vrijhandelszone. De oplossing, die thans gevonden is, is nog verre van ideaal. Op langere termijn bezien zijn er enkele zwakke plekken. Dit onderstreept slechts de noodzaak te streven naar een oplos sing die geheel Europa omvat, aldus de Deense minister. De toetreding van Denemarken zal het land in een sterkere positie bren gen bjj latere onderhandelingen over regelingen op agrarisch gebied bij een grotere Europese samenwerking, aldus dr. Krag. Doelende op de vrees in Deense land- bouwkringen over de afzet in West- Duitsland zei Krag, dat uit onlangs gevoerde onderhandelingen gebleken is, dat de Deense export geen schade zal lijden. Ook de Deense raad van de industrie heeft bezorgdheid geuit. Zij vreest een sterke concurrentie op de binnenlandse markt, die nog wordt geaccentueerd door het bijna totale gemis aan grond stoffen. H Vrij naar 1 Maurice Leblane j§ door poêi.paul/ ze houdt w6rksujk. vam je/ houdt van me «uk. dan eens hoe ze haar brieven adres seert.. "AAN MEVR.. PETRA TINTEL ets ecHTse- DAT BETEKENTj NieT DAT ZE NIET VAN HOUDT.. l^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiliiiiiilliiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiKiur 46. Toen opeens alle papegaaien van het schateiland hun stemmen verhieven om de schatgravers tegen elkaar op te zetten, begon het langzaam tot Klaas Zeesop en Kappie door te dringen, wel ke rol het gevogelte had gespeeld. „Kletsbeesten!" riep Kappie woedend in de richting van het geve 'erde pu bliek. „Is het niet genoeg, dat jullie die namaak-schuimers de schat in han den hebben gespeeld? Moeten jullie eerlijke zeelui ook nog opstoken om te vechten? Dat is ja heel niet nodig; ook zonder jullie gemekker zullen we ze wel een paar opkalefaters verkopen, tioor!" Klaas Zeesop hoorde dit alles met stijgende verbazing aan. „Dus jullie hebben ook achter het net gevist?" riep hij Kappie toe. „Ook?!" antwoordde deze. „Wil je soms zeggen, dat jullie ook geen schat heben gevonden?" Zeesop schudde beschaamd het hoofd. „We zijn door die kletspapegaaien van boordbak naar stuurbak gestuurd", er kende hij. „Ik heb Groova's schat niet kunnen ontdekken..." Kappie stevende met uitgestoken hand op zijn tegenstander af. „Geef me de vijf!" riep hij uit. „Dus die Grote Schuimer was jouw opa...Kerel nog er- eis an toe! Als ik dat" had geweten, had ik wat vriendelijker over je ge dacht!" Zeesop drukte hem warm de hand. „We zitten allebei in hetzelfde schuit je..." sprak hij. „Die papegaaien zijn van alles de schuld. Misschien kunnen we nu met zijn allen gaan zoeken..." „Links af! Naar beneden - in de drrrrie bomen - omhoog - bij de grrrrottenviel het koor van papegaai en treiterend in. „Leve de schat van Claes Zeesop! Slae d'r op!" Nu werd het geplaag ('e teleurgestel de mannen te gortig. Als één man stortten zij zich in de richtin;, van het onbetrouwbare gevogelte, dat krijsend de richting van de baai uitwiekte... Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Haagse rechtbank heeft de 47-jarige chauffeur A. L. V. vrijgesproken van poging tot doodslag op zijn zesjarig zoontje. Op Koninginnedag had L., zo ver klaarde hij de politie, in een bui van zwaarmoedigheid getracht zich van het leven te beroven, maar hij wilde zijn zoontje niet achterlaten bij zijn vrouw. Daarom had hij het kind in de keu ken, waar hij de gaskranen had open gezet, geroepen. Zijn vrouw ontdekte echter al spoedig wat er aan de hand was en met het kind rende zij het huis uit, na nog de gaskranen te hebben dichtgedraaid. L. heeft ter zitting verklaard zijn vrouw alleen schrik te hebben willen aanjagen, maar niet de bedoeling te hebben gehad ernst van de toestand te maken. ALKMAAR (ANP). De officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een jaar gevangenisstraf ge- eist tegen de 25-jarige plasticbewerker G. N. uit Heiloo. De man zou vorig jaar een fabrieksge heim een bepaalde methode voor het maken van lichtkoepels van zijn toen malige werkgever hebben verhandeld. De koper" had de plasticbewerker een beter betaalde werkkring beloofd, 75 in plaats van vijftig gulden per week. Hij zal binnenkort zelf moeten terecll staan voor uitlokking van het misdrijl

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2