Socialistische motie: algemene loonronde voor huurverhoging A.W.W.: invoering op 1 oktober onzeker Feest van 14 juli zat deelnemers dwars STROP VOOR EXPEDITIE OP NIEUW-GUINEA DC-8 duurder De Bilt: Droog Galg wacht Canadese moordenaar ouo°-25o3:chefred- 7nniiiAiern ilonniQn nummers DE GROTE VUURPROEF VOOR HET KABINET-DE QUAY IS BEGONNEN: DE EERSTE DREIGEMENTEN IN HET DEBAT OVER HUREN EN LONEN HEBBEN GISTEREN OP HET BINNENHOF GEKLONKEN COALITIE OP VIER PUNTEN A.K.U.: winst is flink gestegen W I- I I I I I I I I I I I /TB I I Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters W i I W 1 k I I V H M ■fell I III1B 11RB1R1 7 cent per woord met een minimum van 1, Kroesjtsjef komt met vrouw en 2 dochters Zie verder pag. 5 Voorzitter We zitten in de „nesten IN FRIESLAND „Ontstellend grote werkloosheid" Nieuwe loonregeling voor havenarbeiders Verdronken jongetje niet met opzet in zwembad gegooid Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; WW 1^ 1^ A Al K 1 J Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7 - per kwartaal Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; A %J \J |J W W I fe| Oil J$J£ PM® Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, I Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R.HAGOORT PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELANDis. Jaargang no «o. Woensdag 15 juli 195 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De K.V.P. zal tegen de huurverhoging stem men als er dit jaar geen redelijke loonsverhoging komt. Dit dreigement klonk gistermiddag tijdens de Tweede-Kamerdebat ten over de huren, de lonen en de melk uit de mond van de K.V.P.-woordvoerder Andriessen, die voorts namens de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie uitstel van de verhoging van huren en melkprijs eiste tot 1 april 1960. De gedifferentieerde loonvorming moet volgens de afgevaardigde Andriessen de ge legenheid hebben volledig uit te werken. De A.R.-woordvoerder drs. Hazen- bosch vroeg ook voor de huurver hoging uitstel tot 1 april. Naar zijn oordeel is dat het tijdstip waarop de sluiting van de termijn voor de uitwerking van de vrijere loonvor ming en de invoering van de huur verhoging moeten samenvallen. Dan weten de werkgevers en de werk nemers precies waar zij aan toe zijn. Op deze voorwaarde zullen de anti revolutionairen hun steun aan het regeringsbeleid geven. En dan zou den zij liefst een geleidelijke afschaf fing van de consumentensubsidie op de melk zien toegepast, ook te begin nen op 1 april 1960. De datum van 1 juni is te vroeg, meende de chr.-historische afge vaardigde Van Mastrigt, die vreesde dat er dan eigenlijk alleen maar één grote loonronde tot stand komt en de vrijere loonvorming in de knel raakt. Met uitstel zal de regering te gemoet komen aan de unanieme op vatting van het georganiseerde be drijfsleven. Voor uitstel van de verhogingen was er gistermiddag reeds een meerderheid in de Tweede Kamer, daar ook de socialistische woord voerder drs. Roemers zich hiervoor heeft uitgesproken. In tegenstelling tot de K.V.P. willen de socialisten echter eerst een algemene loon- ronde. Op andere punten hebben de Partij van de Arbeid en de K.V.P. eikaar wel gevonden: 1 de regering moet haar beleid duidelijker toelichten dan in de nota is gebeurd; o er is dit jaar meer „ruimte in de welvaart dan de regering verwacht; o over de compensatie had overleg met het georganiseerde bedrijfs leven gevoerd moeten worden; 4 de vijfde gemeenteklasse dient te verdwijnen. Drs. Hazenbosch noemde de com pensatie in eerste aanleg een zaak van werkgevers en werknemers, maar die zijn nu juist niet^ aan het woord geweest. Voor het afwijken van het S.E.R.-advies had de regering zijns inziens klemmende redenen moeten aanvoeren. Sociaal-economi sche politiek is niet een zaak van de statelijke overheid alleen, maar ook van het bedrijfsleven. Als de regering de S.E.R.-advïezen aan haar laars lapt, ondermijnt zij de positie van het georganiseerde be drijfsleven en trekt zij de verhouding overheid-bedrijfsleven scheef. Ook wat betreft het oordeel over de ruimte in de welvaart welke voor loonsverhogingen kan worden ge bruikt, vroeg drs. Hazenbosch zich af hoe de regering er toe is gekomen om deze kleiner te zien dan de S.E.R. Deze bezwaren, voor een goed deel uit de sfeer van de vak centrales afkomstig, kregen een scherp accent in de rede van de socialist Roemers, die, pleitend voor een algemene loonronde, de regering verweet dat zij met haar plannen het gevaar van een nieuwe overbesteding opriep, daar zij de instrumenten ter beheersing van de conjunctuur met het invoeren van een vrijer loonbeleid uit handen geeft. Bedenkelijk vond drs. Roemers de onvoldoende geargumenteerde afwijkingen van het S.E.R.-advies, waarmee de regering de positie van dit lichaam ondermijnt. Het plan om de invaliditeitsrenten te ver hogen noemde hij echter een „sociaal bloempje in de conser vatieve ruiker". Al onderschreef de K.V.P.- woordvoerder Andriessen het regeringsbeleid in algemene trek ken, aan eisen ontbrak het bij hem ai evenmin: de huurverhoging moet gedifferentieerd worden, verhoging van de grondbelasting moet achter wege blijven, evenals die van de personele belasting, er moeten minimum-compensaties komen voor rentetrekkers en de regering zal met voorstellen voor winstdelings- regelingen moeten komen. De christelijk-historische afgevaar digde Van de Wetering begreep dat uit sociale overwegingen uitstel van de melkprijsverhoging tot 1 april wellicht aan te bevelen zou zijn, maar overigens voelde hij het meest voor het regeringsstandpunt. Ter compensatie van de huurver hoging aan zelfstandigen dient de regering volgens hem de kinderbij slag voor zelfstandigen te verhogen en de duurtetoeslag definitief te ma ken. Hier vond -hij de staatkundig ge reformeerde woordvoerder ir. Van Dis aan zijn zijde. Beiden verklaar den zij zich ook tegen huurverho ging van bedrijfspanden. Ir. Van Dis bestreed de verhoging van de grond belasting en van de personele be lasting. De afgevaardigde Van de Wete- •Dominique Gibour had pech. De 17- jarige Franse padvinder is de jongste deelnemer aan de Biériot-race. Hij vertrok uit Parijs. Op het vliegveld moest Hij echter 25 minuten wachten op de douane, die het feest van de 14de juli aan het vieren was. Zijn tijd was daardoor niet zo best: 1 uur, 56 minuten en 24 seconden. STOCKHOLM (U.P.I.) Mevrouw Kroesjtsjef en haar twee dochters zul len voor het eerst het westerse le ven en de westerse mode kunnen aan schouwen: op zijn Skandinavische reis zal premier Kroesjtsjef hen meene men. ring beschouwde in fiscaal opzicht de overheid als lachende derde, daar de schatkist uit de verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen 175 miljoen gulden beurt, welke mil joenen beter aan prijsverlagende maatregelen besteed hadden kunnen worden. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De invoering van de Algemene weduwen- en wezenwet op 1 oktober staat op losse schroeven. Het is namelijk de vraag of de Tweede Kamer de aanpassingsregeling voor de ambtenarenpensioenen nog voor dit tijdstip zal kunnen behandelen. Minister Toxopeus had op spoed aangedrongen, maar de vaste Kamer commissie bleek van oordeel, dat het onmogelijk was om dit ingewikkelde ontwerp op tijd af te werken. De Kamer gaat immers eind deze week op zomerreces. „Wij zitten wel enigszins in de nes ten", gaf de voorzitter dr. Korten- horst toe, maar hij zag toch wel een mogelijkheid om de zaak op de don derdag na Prinsjesdag op de agenda te krijgen. Hiertegen rezen echter bezwaren uit de Kamer, waarop minister Toxo peus beloofde te zullen nagaan of het mogelijk was zowel het weduwen- pensioen als de aanpassing met terug werkende kracht per 1 oktober in te voeren als de behandeling in de Kamer wat later zou vallen. Dit stuitte weer op verzet bij de socialisten, wier fractievoorzitter mr. Burger voorstelde om cc A.W.W. in ieder geval op 1 oktober in te voeren en dan de aanpassingsregeling maar op 1 januari I960. Het was zijns in ziens niet zo erg ais een groep wedu wen gedurende drie maanden wat meer in handen zou krijgen. In een motie legde mr. Burger ver volgens de uitnodiging aan de rege ring vast alles te doen om de A.W.W. met ingang van 1 oktober in te voeren. Deze motie had echter geen schijn van kans. Prof. Romme meende, dat de socialisten een dergelijke uitnodi ging beter tot de Kamer zelf hadden kunnen richten en prof. Oud noemde de motie dwaas. De K.V.P.-er dr. De Kort meende, dat de vaste commissie een beroep op de Kamer moest doen om het voor lopig verslag in de eerste week van september gereed te doen zijn. De Kamer zou niet helemaal vrijuit gaan als zij dit zou verzuimen, meende hij. De motie werd met 81 tegen 45 stemmen verworpen. Voor stemden alleen de socialisten, de pacifistisch socialisten en de communisten. Men moet nu maar afwachten wat er gaat gebeuren. Een goed teken is in ieder geval, dat de socialist Blom, die voorzitter is van de commissie, zich bereid heeft verklaard ieder uur van de dag en van de nacht er over te vergaderen. Als de Kamer haar beste beentje voorzet, ook in de va kantie, zal het dus waarschijnlijk gelukken de beide regelingen nog per 1 oktober te gaan toepassen. Van onze correspondenten LONDEN/PARIJS „Wat is er aan de hand; ik wacht al een half uur op jullie bij de Are de Triomphe. Het is er stampvol met mensen, die naar mijn vertrek zijn komen kijken, maar waar blijven jullie nu met de klok?" Dat telefoontje ontvingen de controleurs van de race Are de Triomphe-Marble Arch, die twee honderd meter verder in de Avenue d'Iena bezig waren. Het was afkomstig van de Engelsman J. G. Holton, die maandag uit Londen naar Parijs was gekomen en die gisteren weer terug wilde. LEEUWARDEN. De Friese Staten hebben de regering en de Tweede Ka mer in een telegram met spoed om maatregelen gevraagd tegen de ontstel lend grote werkloosheid in het noor den, zelfs in het midden van de zomer. De werkloosheid ligt in een aantal Friese gemeenten al weer of nog steeds tussen de vijf en tien procent. De Staten stellen met zorg vast dat de regering nog geen maatregelen heeft aangekondigd ter verbetering van de werkgelegenheid in het noorden. Hij had een van de tribunes bij de Are de Triomphe voor de vertrekplaats ge houden en het was niet tot hem doorge drongen dat het publiek niet voor hem kwam, maar voor de parade van de veer tiende juli. De tijdopnemers hebben hem voorzichtig verteld hoe de vork in de steel zat en toen heeft hij zijn terugreis maar uitgesteld tot vandaag. GEEN DOUANE Ondanks die veertiende juli zijn er gisteren te Parijs toch weer mededingers vertrokken en aangekomen. Om half ne gen 's ochtends vertrok de Franse pad vinder Dominique Gibour, met zijn ze ventien jaar de jongste kandidaat voor ROTTERDAM. Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe loonregeling voor de havenarbeiders, nadat op de door partijen ingediende voorstellen enige veranderingen werden aan gebracht. In plaats van de voorgestelde tarief- dervingstoeslag zal nu een waarderings toeslag mogen worden uitbetaald van 3 procent over het in 1959 verdiende loon. De helft van deze toeslag zal wekelijks in de vorm van een vast bedrag worden uitgekeerd en de andere helft in enige termijnen. De nieuwe loonregeling die het re sultaat is van langdurige onderhande lingen is door partijen met vreugde begroet. NEW YORK (AP) Ruim veertig Amerikaanse journalisten hebben giste ren geprotesteerd tegen een modeshow diie bedoeld is voor de Amerikaanse ex positie in Moskou. De familietaferelen met een gemengd gezelschap van negers en blanken, die de entourage van deze modeshow in de Russische hoofdstad zouden vormen, worden door de mode pers niet representatief geacht voor de Amerikaanse levenswijze. Eigen nieuwsdienst ARNHEM Het tweede kwartaal van dit jaar heeft voor de Algemene Kunst zijde Unie een belangrijk herstel ge bracht. Omzet, exploitatiewinst en net towinst waren aanzienlijk hoger dan die van het eerste kwartaal. Ook ten op zichte van het tweede kwartaal van 1958 werd een flinke stijging geboekt. Mede hierdoor steeg in het eerste half jaar 1959 de winst met ruim 29 procent tot 9,3 miljoen tegen 7,2 miljoen in de eerste helft van 1958. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De vijfjarige Geert je van der Ham, die zaterdagmiddag door een duw van een grotere jongen in het diepe gedeelte van het Amster damse Jan van Galenbad is verdronken is niet opzettelijk in het water gegooid. Een nauwgezet onderzoek van de recher che heeft dat uitgewezen. Geertje was met zijn vader naar het zwembad gegaan en stond hoewel hij niet kon zwemmen aan de rand van het diepe op zijn vader te wachten, die zich nog aan het verkleden was. Een ongëveer veertienjarige jongen nam een aanloop tot een duik en raakte hem daarbij, zonder het zelf te merken. Volgens alle getuigenverklaringen is van opzet geen sprake geweest. De jongen die Geertje per ongeluk een duw gaf is niet teruggevonden. Het per soneel heeft van het ongeluk niets ge merkt als gevolg van de overstelpende drukte in het bad. HOLLANDIA De expeditie naar het Sterrengebergte op Nieuw Guinea, die de afgelopen weken onder gunstige omstandigheden in het Antaresgeberg- te opereerde en zelfs op het tijdschema voor raakte, is door een ernstige handi cap getroffen: een van de beide heli kopters, die Aero Contractors aan de expeditie had verhuurd, is verongelukt. De bestuurder van het toestel, de heer J. Warman, bleef ongedeerd. De helikopter, een Bell, werd ge bruikt om de expeditie te bevoorraden en het toestel moest daarvoor veelal onder moeilijke omstandigheden wer ken. De afgelopen dagen moesten de helikopters voorraden naar de leden van de expeditie vliegen, die op onher bergzame en nog nimmer beklommen toppen hun onderzoekingen verrichten. Er wordt nu met de Stichting, die de expeditie heeft georganiseerd, on derhandeld over het sturen van een vervangende helikopter. Als gevolg van de financiële moeilijkheden, waar in de expeditie verkeert, is deze aan gelegenheid echter problematisch. De huur van een helikopter als de Bell bedraagt ongeveer 600 gulden per vlieguur. Overste Venema heeft, voor de ex peditie begon, als de beste oplossing het meenemen van drie hefschroef- vliegtuigen aanbevolen: een in reserve en twee voor het werk. Toen bleek, dat de financiën niet toereikend waren voor een wat royalere maar veel vei liger opzet is het besluit gevallen twee helikopters mee te geven. de race en 1 uur, 56 minuten en 24 se conden later stond hij voor Marble Arch. Bij de Franse douane heeft hij vijf en twintig minuten verloren, omdat er van wege de veertiende juli niemand was om zijn paspoort af te stempelen. Dominique verloor bij aankomst nog enkele waardevolle minuten. Hij had in het Londense verkeer vastgezeten met zijn door Engelse padvinders gereden Dauphine. sprong over op een begeleiden de motorfiets die er sneller tussendoor kon, maar liet zijn tijdkaart in de auto liggen, en moest dus bij aankomst toch op de Dauphine wachten, voor hij zijn kaart in de klok kon steken. KLEINGELD Maar hij werd luid toegejuicht. Het was een nieuwe, jeugdige versteviging van de banden tussen Frankrijk en En geland want deze vlucht en de tegen- vluoht van de Engelse landbouwstudent Jack Griffith, werd georganiseerd door het conservatieve Lagerhuislid William Yates met de jeugdorganisaties in zijn kieskring en de Franse padvinderij. Het geld kwam uit kleine bijdragen van ouders en beide jongens werden in de respectieve regeringsgebouwen ont vangen en rondgeleid door een minister. De goedkoopste vlucht van de dag was die van de heer Pond, die in 1948 Engeland als wielrenner op de Olympi sche Spelen vertegenwoordigde en toen in het volgend jaar aan de wereldkam pioenschappen sprint deelnam. SPIERKRACHT Hij racete op zijn fiets naar het vlieg veld Croydon, en aan de andere kant weer per fiets naar de Are de Triomphe. Hij wilde aantonen hoe goedkoop men met een fiets en vliegtuig, en toch betrek kelijk snel, kan reizen. De verbruikte benzine in het licht Turbulent sportvlieg- tuig kostte slechts 15. Maar Pond kostte het ook heel wat spierkracht om het in 4 uur 10 minuten 37 seconden klaar te spelen. NEW YORK (Reuter) De vliegtuig fabriek Douglas in de Verenigde Staten zal de prijzen van haar nieuwe DC-8 straalvliegtuigen met ingang van 15 augustus met tien procent verhogen. Volgens de fabriek is dit het gevolg van het stijgen van de kosten voor lo nen en materiaal. Een DC-8 kost nu gemiddeld vijf miljoen dollar. De prijsverhoging is niet van in vloed op de bestellingdie de K.L.M. bij Douglas heeft lopen. In totaal heeft de K.L.M. twaalf toestellen van het type DC-8 besteld. Zij zullen wor den geleverd voor de nu geldende prijzen. Het K.N.M.I. berichte gister avond om 23.15 uur: Droog weer met zonnige pe rioden. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. De zelfde tem peraturen als gis teren of iets ho ger. MIES JE: Sproeien maar weer. DE SOCIALISTISCHE spreker, D. Roe- VOOR de C.H.U. kwam laat in de avondzitting van gisteren HET VOLGEN van het politieke steekspel PREMIER prof. De Quay en vice-premier Korthals onder- BEHALVE overeenstemming ook verschil mers, volgt met een tevreden glimlachje om de heer C. J. van Mastrigt aan het woord. Achter hem zijn in de Tweede Kamer is bijzonder inspan- gaan op het oog rustig de storm van bezwaren, die d« van mening tussen K.V.P. en P.v.d.A.: de de lippen de debatten. Achter hem zijn par- partijgenote, jkvr. Wttewaal van Stoetwegen. nend. Mr. A. B. Roosjen (a.r.) sluit even de jongste regeringsnota In de Tweede Kamer heeft uitgelokt. heer Andriessen (kath.v.) heft in protest tijgenoten mr. Vrolijk en dr. Van den og*n in e«n rustige nis van de vergaderzaal. de arm tegen een opmerking van de socia- Tempel. list Roemers. RUIME MEERDERHEID EIST UITSTEL Na gewelddadige dood van Brits politieman Yan onze correspondent LONDEN. Het gehele Britse poli tieapparaat is in staat van alarm ge bracht voor een onverbiddelijke, fanatieke jacht op een man wiens leven op het ogenblik niet veel meer waard is. Hij heeft een der ergste misdaden begaan die in Engeland mogelijk zijn: moord op een politie man. In alle havensteden en op alle vlieg velden, in dorpen en in gehuchten, overal wordt scherp uitgezien naar een dertigjarige Canadees die maan dag rechercheur Ray Purdy, van de Londense politie, heeft doodgeschoten. Er is van hem slechts een vaag sig nalement bekend, maar er zijn weinig „Ik kom vanavond wat later, ik ben bezig met een zaak," zei rechercheur Ray Purdy over de telefoon tegen zijn vrouw. Veertig minuten later was hij dood, ver moord door ten arrestant. Purdy was bij zonder geliefd bij zijn vrienden en col lega's van de Londense politie, die op het ogenblik al het mogelijke doen om zijn weduwe en haar drie kinderen te troosten. Bij een moord op een politieman geldt in Engeland: oog om oog, tand om tand. Als de moordenaar gegrepen wordt, kan hij rekenen op de galg. Engelsen die eraan twijfelen dat de politie de moord op een collega zal weten te wreken. Voor moorden op politiemensen kent het Engelse recht slechts één straf: de galg. CHANTAGE? Ray Purdy, vader van drie kinde ren, had maandag tezamen met een collega de Canadees gearresteerd, juist nadat deze een telefooncel in de deftige woonwijk South Kensington had verlaten. Een in Londen werken de Amerikaanse mannequin werd sinds enige weken dikwijls opgebeld door een onbekende, die haar beledigde en bedreigde. Vermoedelijk wilde hij haar chanteren. Maandagmiddag belde hij weer; de politie wist het gesprek terug te voe ren tot een telefooncel en zond Purdy en zijn collega om de man te vangen. Dit lukte hun. Zij namen hem mee naar de hal van een deftig woonhuis in Onslow Square. Purdy's collega ging om versterking telefoneren, en op dat ogenblik trok de onbekende een Ltigerpistool, schoot Purdy op nau welijks een meter afstand recht door het hart en rende het gebouw uit. GEEN PARDON Juist omdat de Engelse politie over het algemeen geen vuurwapens draagt, wordt een moord op een po litieman als onvergeeflijk beschouwd. Het is de derde maal in zeven jaar tijds dat in Londen een politieman wordt vermoord: de beide vorige da ders zijn zonder pardon opgehangen. Onslow Square is een rustig, bijzón der voornaam plein. Maar toch werd hier ook John Haig gearresteerd, de man die bejaarde dames vermoordde en hen deed verdwijnen in zuurbaden. En op hetzelfde plein werd de nog steeds onopgeloste moord gepleegd op de moeder van de Engelse acteur Michael Dennis.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1