Herindeling scliouwse gemeenten pas volgend jaar in de Kamer GOLDEN FICTION Prioriteiten en toch eenheid van aanpak SLUISKIL RAAKT HART KWIJT Minder leden van CJV meisjes clubs in Zeeland Belgisch zweefvliegtuig landt in korenveld óierom in té óyténf Dinsdag 14 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Spannende iveek Plannen lopen al sinds 1920 7 sept. reprise op Walcheren Geen knaap Echtpaar Testers ter aarde besteld Eerste appels in Zeeland geveild Onverlichte aanhang heeft ernstige gevolgen Veiliger zwemmen in Westkapelle 10 JAAR C.F.B. IN LAND VAN AXEL Prettig Ulo-diploma's Onder ons gezegd - toch maar liever... Examens RHBS ^eenwse schilders slaagden Bergen op Zoom HAVEN ST. ANNALAND Mulo-examens Meer leden op jongensclubs Vissen beten beter in Terneuzen Winkella leeggeroofd, daders gepakt Hengelwedstrij d in de Oosterschelde Krimwoningen worden afgebroken Regionale integratie? /f= Lezers grijpen naar de pen =J 24 nieuwe E.H.B.O.-ers in Duiveland Nog witter... strelend wit... MIDDELBURG GEEFT VOOR PROVINCIEHUIS zó wast... m/ÊÊM r Protestants-Christelijk ]JE KOMENDE DAGEN zullen van grote betekenis zijn voor de naas te politieke, de economische en de so ciale toekomst van ons land. Vandaag begint immers het debat over de re geringsnota in de tweede kamer. Dit debat zou reeds in de politieke verhou dingen, die na december zijn ontstaan, bepaalde spanningen tot uiting heb ben gebracht. Dan toch zou de nieuwe „opositie", de P.v.d.A., gesecondeerd door de communisten, haar eerste gro te aanval op de regering hebben ge daan. Maar er is sindsdien iets ge beurd. Er zijn verkiezingen gehouden, die de P.v.d.A. een groter aantal zetels hebben gebracht, dan aanvankelijk werd verwacht en die haar bonvendien een tweede partner hebben gegeven in de P.S.P., al staat daartegenover, dat de C.P.N. is gehalveerd. Maar er is meer. Er is een SER-advies versche nen. Daarop is een eerste regeringsnota gevolgd, die over het algemeen een goede pers had en waarover de debat ten vrij rustig verliepen. Nu is echter weer een nota aan de orde. En deze nota heeft een slechtere pers niet al leen, maar heeft bovendien in de krin gen van de vakbeweging en ook van de C.H.Unie nogal verzet gewekt. Daar door komt de regering vandaag niet alleen te staan tegenover de P.v.d.A., maar moet verwacht worden, dat ook uit de kringen van wat men met enige vrijmoedigheid „regeringspartijen" ka„ noemen (maar geen enkele partij is a de regering gebonden) kritiek op haar houding zal komen en dat gepoogd zal worden, de lijn der regeringspoli- tiek, zoals die uit de laatste nota blijkt, om te buigen. Door dit alles draagt het vandaag beginnende debat een extra-spannend karakter. Het kan zijn wij geloven het intussen niet dat het ministerie zegt: zo en niet anders, want dan gaan wij heen. Het kan zijn, dat ze op be paalde punten haar standpunt wijzigt en dat dan het compromis niet vol doende geacht wordt en het kabinet toch aftreedt. Het kan zij, dat er een compromisbasis wordt gevonden, waar op kan worden voortgewerkt. Wat er echter oook gebeurt: het be paalt de toekomstige politieke, eco nomische en sociale ontwikkeling. Po litiek waarbij men niet uit het oog mag verliezen, dat de R.K. nog altijd hunkeren naar een brede basis met de socialisten. Economisch want de uitkomst van de debatten zal voor de loonpolitiek en voor het gebruik van de ruimte, die er is, de lijn uitstippelen. Sociaal want als de debatten een bepaalde uitslag hebben (welke dan Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE. Minister mr. F. H. Toxopeus, de bewindsman van binnenlandse zaken, is voornemens dit jaar, vermoedelijk in september het wetsontwerp tot herindeling van de gemeenten op Schouwen-Duiveland in de Tweede Kamer in te dienen, maar het zal zeker wel januari of februari 1960 worden eer onze volksver tegenwoordiging dit ontwerp van wet in behandeling zal nemen. De aanvankelijke streefdatum om de wet van kracht te doen wor den (1 jan. 1960) zal dan ook vele maanden worden verschoven. Dit deelde zijne excellentie ons gistermiddag te Zierikzee mede, nadat een aantal gemeentebesturen van Schouwen waren ontvangen om hun visie op de herindeling kenbaar te maken. het eind van dit jaar in behandeling kan krijgen, ben ik een knaap," sprak de minister, maar zijn meegekomen ambtenaren ontnamen de bewindsman snel zijn illusies door mee te delen, dat het zeker wel januari of februari d.a.v. zal worden. Geen knaap dus. Tegen het handhaven van de naam Brouwershaven blijken algemeen geen overwegende bezwaren te bestaan, al dus mr. Toxopeus. die ten slotte zijn opvatting over de gemeentelijke herin deling als volgt formuleerde: ,,Je moet het niet te kinderachtig opzetten maar je moet ook niet over de menselijke be zwaren heenstappen." Vorig jaar was zijn voorganger, mi nister Struycken reeds voor het zelfde doel naar Schouwen gereisd, maar mi nister Toxopeus wilde zelf eerst pools hoogte nemen, aleer hij zijn handteke ning onder het ontwerp zou plaatsen. Om halftien werd in de kleuterschool te Ouwerkerk het bestuur van deze ge meente als eerste ontvangen. Met de vroede vaderen van Zierikzee werd in de namiddag geëindigd, nadat de be sturen van Dreischor, Renesse, Ooster- land, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Elle- meet, Zonnemaire en Brouwershaven hun mening kenbaar hadden gemaakt. Het waren weer geluiden van dezelf de strekking die er klonken. Ouwerkerk opperde ernstige bezwaren tegen een samengaan met Nieuwerkerk en Ooster- land, er was weer de kwestie rond het veel begeerde Schuddebeurs en Drei schor. Haamstede en Burgh werden niet gehoord, omdat deze besturen geen be zwaren hebben tegen de ministerilëe voornemens. B. en W. van Kerkwerve vonden deze herhaalde „hearing" van weinig zin en verwezen zijne excellen tie naar de stukken, waarin alles reeds uitvoerig staat beschreven. „Als ik het ontwerp van wet voor slachtoffers van roofmoord Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Op de R.K. begraafplaats werden maandagmiddag de stoffelijke overschotten van de heer en mevrouw L. Testers-Leen er s uit Putte, slachtoffers van de roofmoord in deze grensplaats, in de familiegraf kelder bijgezet. Er bestond een overwel- ook) dan kan dat op de duur meer digende belangstelling voor de begrafe- roerigheid op sociaal gebied brengen, «r£de dan we sinds de oorlog in ons land ge wend zijn. wachten af. Met spanning. GOES. Maandag zijn de eerste Zeeuwse appelen van de nieuwe oogst feveild. De grootste maten van het ras ellow Transparant mochten worden aangevoerd en in het bijzonder op de veiling Kapelle-Biezelinge was reeds een flink aanbod, want daar waren maan dag reeds meer dan 15 ton appels te koop. Overwegend waren deze van beste kwaliteit. Ze beginnen al wat kleur te krijgen en ook de smaak is reeds best. De vele zonneschijn van de laatste maanden heeft de vruchten goed ge daan. Ze zijn weliswaar niet groot maar wel zeer smakelijk. De prijs van de gro te maat liep van 6077 cent per kg en de kleinere maat (6065 mm) van 50— 55 cent per kg. Het vorige jaar mochten de eerste Yellow Transparant in Zeeland aangevoerd worden op 24 juli en toen nog slechts de grootste maten. Het is dus dit jaar wel belangrijk vroeger. Be halve de binnenlandse grossiers waren gisteren ook exporteurs uit België en West-Duitsland aanwezig als kopers. OVEZANDE. De 21-jarige C. Paau- we uit Borssele is zaterdagavond het slachtoffer geworden van onnadenkend heid van de tractorchauffeur P. N. De ze reed op de Hollestelleweg onder Ove- zande met een tractor, waarachter een vlasplukker was gekoppeld. Dit werktuig dat veel breder is dan de tractor, was aan de linkerzijde niet verlicht. Paauwe passeerde normaal rechts de tractor, maar zag de vlasplukker niet in het don ker. Hij fietste tegen het werktuig op en liep een kaakfractuur, een hersen schudding en vleeswonden op. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis te Goes. Zijn toestand is, de omstandigheden in aanmerking genomen, redelijk. WESTKAPELLE. De V.V.V. West kapelle heeft een badman aangesteld, die, wanneer een der baders zich te ver in zee waagt, op een misthoorn zal bla zen. Er is een bord geplaatst, ter waar schuwing en er zijn folders over de ge varen in zee verspreid. VOGELWAARDE. In een gezelli ge versierde zaal vierde de afdeling ..Land van Axel" van de C.P.B. haar tienjarig bestaan. Drie dames behan delden „m vogelvlucht tien jaar vereni gingswerk". waarna vier eigen leden het stuk ,.'k heb u lief mijn Neder land" opvoerden. De presidente. me vrouw De Ruyter trad af. Als nieuwe presidente kon worden verwelkomd me vrouw Scheele-Dekker. Advertentie ADERVERKALKING Kan men dit proces een ziekte noemen of is het onverbrekelijk verbonden aan het ouder worden? In het juli-nummer van het populair- medische maandblad SPREEKUUR THUIS is aan dit onderwerp een zeer lezenswaardige beschouwing gewijd, van belang voor iedereen, doch in het bij zonder voor hen, die een verhoogde bloeddruk hebben. Koop het juli-nummer waarin tal van andere interessante artikelen bij maatregelen getroffen om het geheel vlot te doen verlopen. In de parochiekerk van de H. Maagd van Lourdes, die door pastoor de Meul-, meester, oom van wijlen de heer Tes ters, was gebouwd, werd maandagmor gen een plechtige uitvaartmis gecele breerd. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet, tal van familieleden, per soneel en zakenvrienden van het over leden echtpaar, bewezen hier de laatste eer. Onder de aanwezigen waren o.m. tegenwoordig burgemeester Stuij van Putte, de vorige burgemeester van deze plaats de heer Hofmans, voorts een de putatie van de kon. marechaussee be staande uit overste F. M. Thijssen uit Breda, commandant der le divisie: ma joor E. N. Spronk, waarnemend districts commandant uit Terneuzen en adjudant S. v.d. Giezen, brigadecommandant uit Putte. De kisten waren gedekt door tal van bloemstukken van de familie, personeel van de fruitkwekerij en van de oester kwekerij en ook van de Kon. Marechaus see. Na de plechtige mis volgde op de R.K. Begraafplaats aan de Wouwseweg bijzetting in het familiegraf. Een oom van de overledenen de heer Max Testers uit Bergen on Zoom sprak aan het graf. Nadat hij gevoelvolle woor den van verlies voor de kinderen had uitgesproken schetste hij de hele wrede moordzaak, die door een lid van de bri gade der Kon. Marechaussee was ge pleegd. Ondanks dat vroeg hij toch ver geving voor hetgeen het lid van de ma rechaussee heeft gedaan en hoopte dat hij eveneens de eeuwige rust zou vin den. Nadat hij voor was gegaan in ge bed brachten allen de laatste eer aan de beide slachtoffers. Minister Toxopeus zei over de kwes- tie-Ouwerkerk ernstig te zullen naden ken en merkte daarbij tevens op dat het bezoek aan Schouwen-Duiveland een zeer prettig karakter had gedragen. Hij had kunnen constateren dat de gemeen tebesturen, ondanks al hun speciale voorkeur en wensen, het algemeen be lang niet uit het oog hebben verloren. Tijdens het gesprek kwam opnieuw duidelijk naar voren, welk een langdu rige, slepende zaak deze herindeling van Schouwen is geworden. In 1920 is men daar al mee begonnen en mr. To xopeus wist zich niet te herinneren hoe veel excellente voorgangers zich reeds over het hermdelingsplan hebben gebo gen, maar het zijn er velen geweest. Minister Toxopeus, die in ge zelschap van onze commissaris der koningin, jhr. A. F. C. de Ca- sembroot, en de gedeputeerden mr. dr. A. J. J. M. Mes, A. Schout en C. Philipse over Schou wen reisde, deelde tenslotte mede dat hij op 7 september a.s. naar Walcheren zal reizen, waar dan ook daar een reprise van de her- indelings-operette zal plaats heb ben. Advertentie GOES. Voor het M.U.L.O.-diploma a slaagden te Goes: de dames C. A. Dane te Noordgouwe, A. van Beveren en M. N. Boot te Haamstede, P. Boste laar en A. C. de Greeuw te Vlissingen, I. Jagt te Souburg en M. Verschelling te Axel. Heren: I. G. Francke, P. Roo- se en K. J. Boogaards, allen te Vlissin gen en J. de Rijke te Souburg, W. J. Donker Middelburg, K. Houterman, Se- rooskerke, J. v. d. Ketterij te Arnemui- den, P. A. Hollestelle Haamstede, M. Oudeman, Wemeldinge en E. H. Maas, Kapelle. Voor het diploma b slaagden: de da mes: H. Korstanje, Goes en A. A. op 't Hof, Kapelle en de héren: J. A. \an 't Leven, Bruinisse, J. Roelse Westkapelle, J. Maljers, W. Roufaer en F. Hoogsta te te Middelburg, J. A. Bienefelt, Zie rikzee, P. Lievense, Westkapelle, J. Kruijsse en M. van Langevelde, Terneu zen, A. Slabbekoom, Kloetinge, C. L. Heijboer en P. F. Feleus te Kattendijke, A. Vermaire, Kapelle, en H. van Duu- ren, Goes en J. de Jonge, N. St. Joos- land. Niet bevorderd vijf kandidaten. BIERVLIET. Het Belgisch zweef vliegtuigje OO SCZ maakte maandag morgen in een veld tarwe van de heer A. Buijsse aan de z.g. Helanaweg een noodlanding. Het vliegtuigje, dat be stuurd werd door d'e 24-jarige economi sche student Dutordoir Georges uit Brus sel liep vrijwel geen schade op. Door de landing ontstond enige schade aan het te velde staand'e gewas. De heer Dutordoir was maandagmorgen te 9.30 uur van het vliegveld te Knocke (België) opgestegen met nog een tweetal zweefvliegers, met als opdracht zo lang mogelijk in de lucht te blijven. De heer D. ging bij Sluis de grens over op een hoogte van circa twee honderd meter, in de richting van Bres- kens. Hij durfde de Schelde niet over steken en zwenkte op een hoogte van 1.000 meter naar de richting Sasput. Op de Wijk Driewegen, gemeente Biervliet werd de termiek vanwege de vrij straffe wind vrij slecht, zodat het toestel een Gouvier met een gewicht van ongeveer Advertentie ZIB gezel BERGEN OP ZOOM. Voor de over gangsexamens aan de Rijks H.B.S. werden de volgende Zeeuwse leerlingen bevor derd: Van klasse 1 naar 2: M. G. G. van Ast, A. C. Bout, J. L. Breure, J. M. v. Gorsel, A. C. de Graaf, J. Pot, C. L. H. Polder man uit Sint Maartensdijk; A. Hage en C. J. Slager uit Scherpenisse; M. H. van Gorsel uit Stavenisse; W. C. Heijboer uit Sint Annaland; A. van Dijk, W. Goede- gebuure; J. J. Melse uit Tholen; M. de Graaff en T. A. Polderman uit Oud-Vos- semeer; C. J. Lobbezoo, J. C. Lobbezoo, W. M. Polderman en G. A. Zoeteweij uit Rilland-Bath. Van klasse 2 naar 3: J. L. Houtekamer uit Sint Annaland; P. V. Blindenbach en J. P. v. d. Haar uit Sint Maartensdijk; M. H. Weststrate uit Rilland-Bath; C. D. v. d. Ouden uit St. Philipsland; J. M. Eer- land en P. J. Moerland uit Stavenisse; E. C. W. A. Geuze uit Poortvliet. Van 3 naar 4: M. D. Bout, C. M. Elen- baas, E. J. de Wilde uit Sint Maartens dijk; A. J. van Dienst uit Oud Vosse- meer; L. G. van Doorn uit Scherpenisse; P. A. Dansen en G. Sakkers uit Rilland- Bath. Bevorderd van klasse A IV naar A V: C. J. v. d. Maas uit Nieuw Vossemeer. Bevorderd van klasse B. Iv. naar B. V: J. B. Blindenbach uit Sint Maartensdijk, J. A. de Graaf uit Stavenisse. Leden van de reisvereniging „De vrolijke ploeg" te Terneuzen maakten een ries naar Monchau in Duitsland. Mevrouw L. Doorns bracht namens de deelnemers dank aan het bestuur voor een kiosk, boek- of tijdschriftenhandelaar, de goede leiding en organisatie. voor BERGEN OP ZOOM. In de lagere technische school werd aan zestig schil ders uit West-Brabant en Zeeland het examen voor schildergezel afgenomen; 32 personen behaalden het diploma, 20 moe ten nog voor enkele onderdelen een exa men doen, terwijl er vijf werden afge wezen. De voorzitter van de examencommissie, de heer Tomesen sprak zijn voldoening uit over het behaalde succes. Het peil van het examen lag boven het landelijke gemiddelde. Hij bracht een compliment aan de le raren en opleiders van de verschillende scholen in West-Brabant en Zeeland. Daarna maakte hij de uitslagen van de behaalde resultaten bekend. De eerste prijs was behaald door de heer W. Verheijen uit Bergen op Zoom en A. Hage uit Sint Annaland ieder met bijna 100 punten, de tweede prijs was voor de heer J. van Dalsen uit Stavenisse met 93 punten. Van de Zeeuwse leerlingen slaagden: E. Bleijenberg, Sluiskil, J. Coomans, Ka pelle, J. van Dalsen, Stavenisse, M. Dir- riks, Goes, W. van Doorn, Terneuzen, A. Hage, Sint Annaland, L. v. d. Hoofd, Tho len, A. Koole, Terneuzen, J. de Muijnck, Borssele, P. Oudesluijs, Poortvliet, A. Provoost, Domburg, M. Riemens, Ter neuzen, P. v. d. Schraaf, Wolfaartsdijk, H. van de Velde, Goes, W. Wisse, Terneu zen, T. de Witte, Westdorpe, E. Woginger, Sint Jansteen. ST. ANNALAND. Bij vloed zal op maandag 20 juli de nieuwe haven van St. Annaland vollopen. Zes weken daar na hoopt men de haven voor de scheep vaart te kunnen openstellen. Daarna zal worden begonnen met de afsluiting van de oude haven. 350 kilogram en een spanwijdte van 18 meter snel hoogte verloor. D. cirkelde herhaalde malen over Driewegen vlak over het schoolgebouw om een geschik te landingsbaan te vinden. Om half twaalf landde D in het tarweveld Later op de dag werd het toestel ter plaatse gedemonteerd en per auto, op een speciaal hiervoor bestemd aanhang- wagentje naar de basis teruggebracht. De piloot D. liep geen letsel op. Eigen nieuwsdienst SLUISKIL. Het dorp Sluis kil zal een zware tol moeten be talen voor de verbreding van het kanaal van Terneuzen naaf Gent. Een niet onaanzienlijk ge deelte van de kanaalweg-noord en een stuk van de kanaalweg- zuid zal worden afgebroken. Deze beide kanaalwegen, die ter lin ker- en ter rechterzijde van het kanaal liggen, vormen het hart van Sluiskil. Aan deze wegen zijn de voornaamste winkelpanden gevestigd. Het uitbrei dingsplan voor Sluiskil, dat behelst een toename van het inwonertal tot onge veer 6000, zal in verband met de ka naalplannen belangrijk moeten worden gewijzigd. Het Is de bedoeling, op korte termijn de inwoners van Sluiskil nader over de ze zaken in te lichten. Tevens kan dan worden gesproken over de onteigening die zal moeten plaatsvinden. BERGEN OP ZOOM. Voor het Mulo diploma A slaagden de dames M. A. Hage (x) uit Scherpenisse; P. L. Hage (x) uit St. Maartensdijk; A. J. Paulusse (x) uit tensdijk; M. Kalle (x) uit St. Annaland; J. M. de Viet (x) uit St. Maar- J. M. Reijngoudt (x) uit St. - Philipsland en de heren J. Nelisse en G. Verwijs (x) uit St. Philipsland. Met (x) slaagden ook voor het midden standsdiploma. Strandfeest in Westkapelle WESTKAPELLE. De V.V.V. van Westkapelle verzorgde zaterdagavond een strandfeest, dat vooral bij de kin deren veel belangstelling genoot. Touw trekken, poortjesspel, fortenbouw en schatgraven werden beoefend. De V.V.V. reikte na afloop een aantal fraaie prij zen uit. Het jeugdkorps van de fanfarevereni ging gaf zaterdagavond op de muziek tent een concert, waarvoor ook veel be langstelling bestond. Er werd goed ge speeld. GOES. Dezer dagen is het Chr. Jongeren Verbond gereed gekomen met haar ledentelling van de bij haar aan gesloten meisjes- en jongensclubs. De resultaten van deze telling zijn thans bekend gemaakt en daaruit blijkt dat cr bij het meisjeswerk ten opzichte van 1958 sprake is van een behoorlijke le denwinst, terwijl er bij het jongenswerk, landelijk gezien, sprake is van een te ruggang. Het aantal leden van de bij de CJV aangesloten meisjesclubs steeg name lijk van 14.507 in 1958 tot 14.851 op het ogenblik. Het aantal leden van de aan- TERNEUZEN De Terneuzense vis vereniging, (O)ntspanning (N>a (I)n- spanning hield een viswedstrijd in de oostelijke waterleiding, nabij de Stenen- beer. Gelukkig beten de vissen beter dan op de voorafgaande wedstrijden. Eéén en zestig vissers beproefden hun geluk. De totaal uitslag van deze wed strijd was als volgt: 1 F. van der Berghe 125 pnt., 2 M. van der Est 122 p., 3 J. Faas 119 p., 4 J. de Fouw 119 p., 5 J. Fadermann 88, 6 F. van der Hoofd 81, 7 D. Ollebek 78, 8 L. Dekker 64. 9 M. de Ridder 61, 10 J. de Bruyne 56 punten. Van onze correspondent KERKWERVE Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag de geidlade in de winkel van bakker T. C. Kooman te Moriaanshoofd, ge meente Kerkwerve, geleegd. Het wis selgeld, van de zaterdagdrukte is in de zakken van de dieven verdwenen. De schuldigen zijn reeds door de po litie gearresteerd. De inbrekers hebben zich toegang verschaft tot de winkel door een raam boven de garage. Via garage en bakkerij zijn zij de winkel binnengedrongen. De bewoners hebben 's nachts niets van de duistere prak tijken in hun and gemerkt. gesloten jongensclubs daalde van 22.000 tot 20.887. Dat is dus een vermindering met 1113. Hierbij moet echter opgemerkt wor den dat er 349 jongens lid zijn van een CJV hobbyclub en deze werden het vo rig jaar gerekend bij de gewone clubs, terwijl verder in de Provincie Gelder land 230 leden van jongensclubs over gegaan zijn naar het bijzonder jeugd werk. Uit de specificatie per provincie blijkt dat er in Zeeland juist een te ruggang was van het aantal leden van de meisjesclubs en een stijging van het aantal leden van de jongens- clubs. Het aantal leden van de CJV meis jesclubs daalde namelijk in Zeeland van 1182 in 1958 tot 1061 in 1959. Het aan tal clubs verminderde van 77 tot 68. Het grootste aantal leden van de meisjes clubs hebben de leeftijd 1215 jaar, namelijk 723. Er zijn in Zeeland 280 leden van meisjesclubs in de leeftijd van 8 tot 12 jaar. Het aantal CJV jon gensclubs in onze provincie steeg van 64 in 1958 tot 72 in 1959, terwijl het aantal leden toenam met 118. De CJV meisjesclubs in Zeeland heb ben allemaal bij elkaar 122 leidsters en de jongensclubs tellen 151 leiders. Ge middeld zijn dus voor elke club in on ze provincie twee leidsters of leiders beschikbaar. Landelijk gezien wordt een zelfde percentage bereikt. KAPELLE. De Hengelvereniging ,,De Kanaalvissers" te Kapelle heeft zaterdagmiddag een hengelwedstrijd ge houden in de Oosterschelde. Hieraan werd deelgenomen door 22 leden. De le prijs was voor L. C. Oele met 480 gram vis; 2e werd J. P. Lepoeter met 320 gram; 3e G. de Rijder 280 gram: 4e A. J. Joosse 250 gram en 5e A. Kramer met 240 gram. KAPELLE. Het dorpsbeeld van Ka pelle bij de ingang van het dorp in de Ooststraat ondergaat op het ogenblik een grote verandering. Er is een begin gemaakt met het afbreken van de zeven Krimwoningen. Zodra men hiermee klaar is zullen op de plaats waar nu de ze onbewoonbaar verklaarde woningen staan, nieuwe woningwetwoningen wor den gebouwd. De voorzitter van de Kring van Werk gevers kanaalzone Zeeuwsch Vlaanderen deed ons het volgende schrijven toeko men: Op het Kreekrakplan kan ik reageren als Zeeuwsch-Vlaming, als Nederlander en als West-Europeaan. Er is tussen deze reacties zelfs weinig verschil. Affaires van regionaal-economische ont wikkeling doen denken aan de worp van een steen in de vijver: na het doorbreken van het wateroppervlak ontstaat een zich verruimende kring, die zich aan geen grens stoort. Wie heeft in deze beeldspraak de Wes- terschelde in beroering gebracht? Lang vóórdat het Sloeplan en het Kreekrakplan wereldkundig werden, waren er projecten voor kanaalverbreding in Zeeuwsch Vlaanderen. Als Zeeuwsch-Vlamingen juichen we het toe dat Sloe en Kreekrak zich in de rij opstellen, omdat het pes- spectief van de drie „insteekhavens op de Westerschelde" zo geheel verscheiden is en zij elkaar eerder complementeren dan beconcurreren. Bepalen wij ons eerst tot de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen. Haar grote troef is de aanwezigheid van een industriële agglomeratie van Gent tot Terneuzen. Waar industrie is wordt in dustrie aangetrokken als ware er een enorme magneet. De verbreding en de verdieping van «het kanaal voor zeer gro te schepen, de bouw van een nieuwe sluis, waaromtrent thans zekerheid bestaat, ver groten de kans op vestiging zij behoeft hen dus niet te scheppen. Het ontwikke lingsplan voor de nanaalzone omvat ove rigens nog een aantal voorzieningen wel ke de van nature goede mogelijkheden nog aanmerkelijk vergroten. Het gaat hier niet om het industrialiseren van een zgn. nood-gebied, doch om het treffen van een aantal bijkomende voorzieningen welke de voordelen die het kanaal biedt, nog beter tot hun recht kunnen doen komen. De arbeidsmarkt is thans nog krap als men alleen Zeeuwseh-Vlaanderen in het vizier neemt, maar onverantwoord ruim als men over de grens ziet, zoals de in dustrieel pleegt te doen. Overigens biedt de kanaalzone het voordeel het arbeiders overschot van de landbouw op te kunnen nemen. Men dient voorts niet te onder schatten dat de arbeiders hier, ondanks industrialisatie, in hun eigen landelijke omgeving kunnen blijven wonen. Zeeuwseh-Vlaanderen kan dus met een gerust hart en genegenheid naar Sloe en Kreekrak zien en net standpunt van prof. De Quay aanvaarden dat de werkzaam heden elkaar overlappen. Over het kanaal is men het al eens, het Sloe wordt in regeringsstukken met lof genoemd en het Kreekrak zal te zijner tijd een grote kracht kunnen ontplooien. Zo men wil: prioriteiten en toch een eenheid van aan pak. De samenwerking tussen de twee pro- NIEUWERKERK. In het dorpshuis is het examen afgenomen voor het ver krijgen van het diploma voor Eerste Hulp Bij Ongelukken. De cursus, die was georganiseerd door het Rode Kruis afd. Duiveland in sa menwerking met Bescherming Bevol king, kring Schouwen en Duiveland, werd geleid door de arts van Nieuwer kerk dr. Van der Zande, geassisteerd voor het praktisch gedeelte door de he ren B. C. van der Kloot en P. J. van Hoven, beiden uit Zierikzee. Aan het examen, dat werd afgenomen door dok ter C. Griep uit Goes namen 24 dames en heren deel. Aan het einde van het examen deelde dr. Griep mede, dat hij allen vaardig genoeg vond, om hun het diploma uit te reiken. Hierna feliciteerde dr. v. d. Zande de geslaagden en bracht aan dr. C. Griep oi der aanbieding van een rokertje, zijn dank voor de prettige wijze waarop hij dit examen had afgenomen. Geslaagden zijn: mevrouw J. M. ten Hove-v. Rossum. mevr. B. A. Moser- A. H. Rot, mevr. C. F. Beun-Deeijn, mej. J. J. Westenbrugge, mej. W J. Kooyman, mej. J. de Reus, mej J. J van Klinken, mej. M. C. Vane, mej. C. M. Vane, mej. H. Flikweert, mej. K. P. Wandel, mej. C. H. Breukelmans, mej. J. Bom. mej. C. Quist, mej L. Schietekatte, E. Stouten, mej. P. H Stouten en de heren P. Flikweert, A P. Drijgers, J. C. Flikweert, A. Luwe- ma, C. J. Papeveld, H. J. van Driel en H. Zwaai. vinciale besturen en hun deskundigen jui chen wij van harte toe. Zij is een vooron derstelling van het Kreekrakplan dat trouwens zijn aanvang op Zeeuwsgrond gebied neemt. Maar verder nog dient het contact te reiken. Twee landen en vijf provinciën bezijden een steeds fictiever wordende grens zouden duidelijker, uit gesprokener moeten coöpereren. Op 28 oktober 1957 geschiedde dit op de Benelux studiedag in Brugge, belegd door de ETI's van West- en Oost-Vlaanderen en Zee land. De provinciale besturen bleven op de achtergrond en moeten zulks wel doen in buitenlandse zaken, maar achtergrond geeft vaak ongevraagd reliëf aan een zaak. Wij zouden hiermee verder moeten gaan, en ook werkgeversgroeperingen kunnen hieraan veel bijdragen. Op de duur moet het provinciaal-economische beleid van de vijf gewesten op elkaar worden ingesteld en ingepast, zoals dit ten leste ook is geschied met de ko^ne- ling van de elektrische centrales. Op deze wijze worden te weinig rendabele inves teringen voorkomen. Wij hebben eikaars pk nodig, de voordelen van massa-pro- duktie gelden ook ruimtelijk. Slechts van onderop kunnen de taboes, die in de Be nelux niet meer moesten bestaan, uitge hold en opgeruimd worden. Het laatste aspect betreft West-Europa; de E.E.G., de integratie. Zou deze ruimtelijk niet wat gemakke lijker liggen dan bedrijfstaksgewijs? Is het Westerscheldebekken geen school voorbeeld van internationale integratie^ Artikel 130 van het verdrag ^an Rome voorziet onder meer in de financiering van „werken van Europees belang" Ge verzorgen door de Europese Investerings bank. Wie kan nog het Europese belang ontkennen van de Westerschelde met haar natuurlijke achterland in N.W. Frankrijk, de Parijse agglomeratie en de streek van Thionville-Metz? Er is zelfs een kortére weg dan RotterdamStraatsburg! FRUITCORSO Mijnheer de Redacteur, Met enige verbazing lees ik in uw blad dat het fruitcorso niet meer door de bin nenstad zal trekken. Hebben de organi satoren wel bedacht dat er dan veel van het aantrekkelijke verloren gaat? Ten eerste: de gezellige drukte in de binnenstad, ten tweede: de avondroute komt niet tot zijn recht in de donkere gedeelten (al worden ze nog extra ver licht). Als reden wordt opgegeven dat de eta-, lages bij de vorige corso's door een dui zendkoppige menigte werden verduisterd. Als winkelier heb ik daar geen enkel bezwaar tegen. Is het alleen een geldkwestie, of be merken wij dat de organisatie in andere-: handen is overgegaan? Goes. W. F, STEUTEL. Advertentie MIDDELBURG. B. en W. van Mid delburg stellen de raad voor, 1000 uit te trekken voor het aanbrengen van wa pens van enkele Zeeuwse gemeenten in het nieuwe provinciehuis. Even als alle andere Zeeuwse gemeenten zal ook Mid delburg als d'e raad met het voorstel van B. en W. akkoord gaat, 0,05 per inwoner geven voor wandversiering in het nieuwe provinciehuis. Voor Middel burg komt dit op 1.118,15 te staan.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3