LAATSTE KRITIEK OP REGERINGSNOTA BURGER-VADERLIJKE KUS DE NATUUR I KAPPIE en de SPREKENDE PAPEGAAI I Vandaag begint het grote debat Dinsdag 14 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Uit de kerken Bezwaren komen Vlist. kand te Bergambacht stelt zich I M Emmie v. Hall nu mevr. Habraken van vele kanten Ook ministers vinden haringprijs onredelijk 1 ARBEIDSKRACHT TE WEINIG IN WEST-DUITSLAN1) STAKING DREIGT IN AMERIKAANSE STAALINDUSTRIE Jongetje verongelukt in en om uw huis Danktelegram van koning Boudewijn Ontploffing bij Hoogovens NED. HERV. KERK Beroepen te Waspik W. S. Verploeg, kand. te Utrecht, te Melissant W. Kalk- man, kand. te Capelle aan de Yssel, te Kamperveen J. Vroegindewey te Barneveld. Aangenomen naar Oudenbosch W j Vons, vicaris te Capelle aan de Yssel. Bedankt voor Ouddorp D. van der Ent Braat te Elspeet. Benoemd te Laren iN.H.tot bijstand in het pastoraat J. Mortier, a.s. em.-' pred. te Almkerk. beroepbaar. Zijn adres luidt: Bovenberg Bergambacht, telef. K 1825—333. BAARN De schoorsteen van het kip-aan-het-spitvuur van het restaurant Groot Kievitsdal in het Gooi werd dit weekeinde zo warmgestookt dat het rie ten dak ging schroeien en vlam vatte. Van het dak brandde een paar vierkan- l® meter af? de kip schroeide. itHiflHimitimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii heeft u ongetwijfeld de enthou siaste artikelen gelezen over het optreden van de zangeres Maria Meneghini Callas. Ik deed dat ook. nadat ik me zaterdagavond de gelegenheid niet had laten ont gaan, om haar via de radio te horen. Ik las nu, dat ik daar door veel had gemist. Ik kan me dat voorstellen. De radio is een prachtig medium om van muziek en gesproken woord te genieten als men er tijd voor heeft maar het blijft slechts een me dium, een hulpmiddel. Het direc te luisteren op een concert heeft altijd veel voordelen, In de con certzaal heerst nu eenmaal een andere sfeer dan in de huiska mer. Bovendien heeft men ir. de concertzaal het directe contact van oog en oor met de kunste naar, waardoor hetgeen hij of zij brengt een mens veel meer „doet". Maar toch ben ik altijd blij. dat onze tijd het voorrecht heeft van de radio, die in direc te verbinding staat met de con certzaal. Daardoor kunnen we dan toch een schaduw mee genieten en ik heb dat ook gedaan. Over de radio en wat daaraan voor ge varen vastzitten, heb ik al eens meer iets gezegd. Ik vind het na melijk levensgevaarlijk, dat door die radio de eigen muziekbeoefe ning achteruit is gegaan. En an derzijds, dat ze de beoefening sti muleert van muziek, die mij al thans niet zo ligt als die zang en de daaraan verwante muziek, die een Callas bracht. Men spreekt dan van „bel canto", wat uit het Italiaans vertaald naar ik meen betekent: mooie zang. Nu, dat vind ik dit soort zang ook. Muziekrecensenten hebben daar veel meer en veel mooier woorden Voor. Zij kunnen al die variaties en nuances ook zo fijn aanduiden. Ik kan dat niet. Maar ik ben altijd dankbaar voor zul ke „bel canto". En ik ben er ook altijd dankbaar voor. dal we met onze ongeschoolde stemmen in onze kerken en gezinnen door samenzang wel geen „bel canto bereiken, maar toch door de sa menklank van woord en melodie dichter bij elkaar kunnen komen. Natuurlijk heb ik bij het denken aan de zang van Maria Callas ook gedacht aan de deining, die uit het buitenland om haar heen tot ons is doorgeklonken en waar van we in ons land ook een staar tje hebben ervaren. Ik heo in verband daarmee moeten denken aan een welbekend spreekwoord: hoge bomen vangen veel wind. Daaraan dacht ik tevoren, daar aan dacht ik ook na het horen van de radiozang. Ik ga dat in dit ge val maar niet breed uitwerken. Maar ik kan me indenken, dat een vrouw, die begenadigd is met zulk een stem en die daardoor klimt tot de hoogste toppen van de menselijke roem, enerzijds daardoor roemdronken wordt het zijn sterke benen, die weelde dragen en anderzijds (en dit speelt hier veel meer, naar ik meen) belaagd wordt door mensen, die door «n mis- schien klein verschil in talent die top niet konden bereiken en nu afreageren, door de kwade zijden, die deze kunstenares evenals ie- s i der ander heeft, op de voorgrond g te schuiven. Zo zijn wij, mensen, nu eenmaal. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, leefde gister morgen intens mee met het geluk van een lief bruidje, dat zojuist in het Amsterdamse stadhuis was ge trouwd. Hij drukte haar een vader lijke kus op de wang en dat was niets bijzonders, want het charmante fi guurtje in het wit was zijn dochter. Emmie van Hall (28) werd gister morgen in de raadzaal van het Am sterdamse stadhuis mevrouw Emmie Habraken-Van Hall, nadat zij „Ja" had gezegd op de vraag of zij de vrouw wilde worden van de heer N. J. Habraken. Het paar heeft elkaar leren ken nen op de Technische hogeschool te Delft, waar de heer Habraken als ingenieur en mejuffrouw Van Hall als assistente werkte. Na afloop van de plechtigheid in de raadzaal werd hun huwelijk onder veel belangstel ling door dr. J. II. van Veen ingeze gend in de Waalse kerk aan de Oude Zijds Achterburgwal. AMSTERDAM Aan de vooravond van de behandeling van de regeringsnota in de Tweede Kamer hebben nog en kele organisaties kritische op merkingen laten horen over het aangekondigde sociaal-econo mische beleid van de regering. HET LANDBOUWSCHAP betreurt, dat in de nota het landbouwbeleid bui ten beschouwing is gebleven. Het is van oordeel, dat het landbouwbeleid een integrerend onderdeel vormt van het sociaal-economische beleid. Het Verbond van protestants-christe lijke werkgevers in Nederland schrijft in zijn orgaan De Werkgever, dat het aanbeveling verdient de voorgestelde voortzetting van de tijdelijke belasting maatregelen niet af te handelen zonder dat een duidelijker inzicht in de over heidsfinanciën is verkregen. WEGVERKEER DE RAI EN DE BOVAG spreken in een bezwaarschrift aan de leden van de Tweede Kamer de hoop uit, dat aan de discriminerende behandeling van het wegverkeer, die een gevolg is van de verlenging der belastingmaatregelen, thans een einde komt. DE NEDERLANDSE bond van bouw ondernemers dringt in een brief aan de Tweede Kamer aan op het zo spoedig mogelijk tot stand komen van een sub sidieregeling die is afgestemd op de bouw van arbeiders- en goedkope mid denstandswoningen. Ter verlaging van de bouwkosten be veelt de bond aan: vereenvoudiging van de bouwvoorschriften, het meer ratio neel en in overleg met liet bedrijfsleven ontwerpen van uitbreidingsplannen, een verlaging van de aansluitingskosten voor woningen en verlaging van de kosten voor het bouwrijp maken van de grond. ONBEREIKBAAR DE NATIONALE woningraad te Am sterdam en het Katholieke instituut voor volkshuisvesting en het Verbond van christelijke bouwverenigingen, beide te Utrecht, wijzen in een brief aan de Tweede Kamer op het gevaar, dat voor nog grotere groepen van de bevolking de woningwetwoningen on bereikbaar worden, als geen maximum huurprijzen daarvoor worden voorge schreven. Zij doen de suggestie deze woningen slechts te verhuren aan gezin nen, wier inkomen beneden een nader te bepalen grens blijft. LIEVER 1 APRIL DE NEDERLANDSE katholieke mid denstandsbond schrijft eveneens in een brief aan de Tweede Kamer, dat hij teleurgesteld is, dat in de regeringsnota op geen enkele wijze aandacht is be steed aan de gevolgen van de voorge stelde maatregelen voor- het midden- en kleinbedrijf. Wat de datum van ingang van de aangekondigde maatregelen betreft, acht de bond 1 april gunstiger. Samen met een geringere compensatie zou er meer ruimte overblijven voor de vrijere loonvorming. De middenstandsbond verwacht, dat sommige in het bijzonder de arbeids intensieve bedrijfstakken en onderne mingen wel genoodzaakt zullen zijn de verhoogde lasten in de prijzen door te berekenen. GEREF. KERKEN Beroepen Te Zaamslag M. de Boer te Voorschoten, te Alphen en te Oegstgeest G. Rang te Vijfhuizen, te Hardegarijp J. D. Kruithof te Noord-Bergum. die dit beroep ook aannam en nu de combina tie Noord-Bergum-Hardegarijp gaat die nen. Aangenomen naar west-Ysselmonde M. C. Kersten te Wissenkerke, naar Nu- mansdorp A. Veldhuyzen te Baarland. Bedankt voor Ridderkerk H. R. Zijl stra te Koudekerk aan de Rijn. Beroepbaar: De classis Coevorden heeft praeparatoir geëxamineerd' en be roepbaar verklaard de heer G. Gommer kand. te Schoonebeek. De heer Gommer is vanwege het voortzetten van zijn stu die niet in staat een beroep te overwe gen maar wil wel gaarne de kerken des zondags voorgaan. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepbaar: De classis Kampen hééft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer G. Mul te Kampen. Zijn adres luidt: H. van Viandenstraat 20 te Kampen. De heer Mul zal een eventueel beroep terstond in overweging nemen, CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer T. Harder, kand. te Leeuwarden en W. J. van der Lin den, kand. te Santpoort, te Bennekom J. de Jong, kand. te Rotterdam wn P. Zonneveld, kand. te Bussum, te Ouder kerk aan de Amstel W. J. van der Lin den kand. te Santpoort en P. Zonneveld, kand. te Bussum. GEREF. GEMEENTEN 'Aangenomen naar H.I. Ambacht C. Wisse kand. te Tholen. 17 IJ arresteren? Hoe komen jul lie daar bij. Wat heb ik ge daan? Ik kreeg geen antwoord. Hep burn overhandigde me een kopie van het arrestatiebevel en een vol macht om mijn kamer te doorzoe ken. Ik keek naar de papieren zonder te zien wat er op stond. Mij arresteren? herhaalde ik in mezelf. Wat kon de reden zijn? Ik stond als aan de grond gena geld. Mijn armen hingen slap langs mijn lichaam. Verdwaasd keek ik naar de drie mannen die verwoed mijn kamer doorzochten. Zij openden mijn reis tas en mijn koffer, smeten de in houd over het bed. Ze keken in de enige kast en klopten op het bin nenwerk. Ze betasten de gordij nen en voelden achter de centrale verwarming. Jackson stond met een groot knipmes de wollen voering van mijn vliegschoenen open te rijten. Plotseling begreep ik dat ik er van werd verdacht net als de twee boordwerktuigkundigen diamant? i en irridium te hebben gesmokkeld. Het drietal vond niets. Mijn spullen propten, ze weer in mijn tas en koffer. Ik mocht ze meene men. Alleen mijn correspondentie werd in beslag genomen. Een grote woede maakte zich van me meester toen ik omringd door de rechercheurs het hotel werd uitgeleid. Ik was wat gekalmeerd toen ik in de auto zat die me naar Chelmsford zou brengen. Samen met Hepburn had ik achterin plaats moeten nemen. Het was een tweedeurs wagen zodat ontsnappen onmogelijk was. De derde rechercheur ik wist nog steeds niet hoe hij heette zat naast de chauffeur, ook een politieman. Ik lachte schamper toen ik zag hoe zwaar zij me wel bewaakten. Mijn hoofd gloeide als vuur. Wat had de autoriteiten doen be sluiten mij in hechtenis te nemen, probeerde ik na te gaan. Misschien mijn mededelingen over wat Put- Een waar verhaal dat een Nederlandse vlieger vertelde aan D. C. Seip jr. temolen en Louise hadden ge vraagd. Ik had gedacht de politie haar werk te vergemakkelijken. Het resultaat was dat ik zelf in moei lijkheden was gekomen. Wellicht dacht zij dat ik die verhaaltjes had opgedist om de aandacht van mij af te leiden, dat ik me een schijn van oprechtheid had gege ven om onder die dekmantel op grote schaal diamant te kunnen smokkelen. Wel heb ik ooit. Poli tiemensen hebben zo bij voort during met oneerlijke mensen te maken, dat ze niet meer geloven in eerlijkheid. Pas nu kreeg ik door dat het autotochtje met Hepburn en Jack son door Somerset om niets an ders was gearrangeerd dan met het doel mij eens goed te kunnen observeren en uit te horen. En ik had nog wel geloofd dat de twee rechercheurs een vrije dag had den. Een werkdag was het geweest. Ik herinnerde me dat Jackson tijdens die rit steeds had gepro beerd het gesprek op vrouwen te brengen. Hij had echter weinig succes geboekt. Mogelijk had mijn zwijgen op dit punt de speur neuzen achterdochtig gemaakt. Misschien dachten zij wei dat Maria mijn medewerkster was en dat ik daarom angstvallig hm stil zwijgen over haar had bewaa.'d. Wellicht was er nog iets te 'win nen met openheid. Er was im mers geen reden tot geheimzin nigheid. Ik vertelde Hepburn uitvoerig de handel en wandel van Maria. Niets vergat ik, ook niet dat haar aanstaande man in Parijs haar iedere maand twintigduizend frank stuurde. Twintigduizend frank? schrok Hepburn, die tot nu toe wat on verschillig had zitten luisteren. Dat is nogal wat. En een man, met wie ze nog niet eens is ge trouwd, stuurt haar die? Ik beaamde het. De deduceren de en combinerende rechercheur dacht natuurlijk dat die bedragen voorschotten waren op de prijs die zij voor de gesmokkelde dia manten kreeg. Nadat we een tijdje stilletjes in het hobbelende wagentje hadden gezeten, probeerde ik nog eens te weten te komen waarom ik was gearresteerd. De reden is geheim. In ieder geval wordt u een gevaar geacht voor de verdediging van Groot- Britannië, zei Hepburn. Nou dat kon van alles zijn. Mis schien werd ik helemaal niet van diamantsmokkel verdacht, maar van het strooien van luciferkoppen op munitiedepots. Misschien at ik ook teveel zodat er te weinig overbleef voor de soldaten. Toen we dicht bij Chelmsford waren, kwam de vraag bij me op wat Scotland Yard zou doen als zij tot de ontdekking kwam dat zij een onschuldig man had gear resteerd. Zouden de autoriteiten dan de moed hebben om een fout te erkennen en me weer op vrije voeten te stellen? vroeg ik Hep burn. Hij knikte alleen. Aan het eind van de middag kwamen we bij de gevangenis aan. De zon scheen alsof het feest was. Ik was echter in een verre van vrolijke stemming. Wordt vervolgd HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De ministers De Pons en Marijnen zijn het niet eens met de zonsumentenprijzen voor gezouten haring. Zij achten de prijzen niet voldoende flexibel. Gestreefd zal moeten worden naai' een prijsvorming, waarin verande ringen in de afslagprijzen voldoende doorwerken in de consumentenprijzen, aldus de twee ministers in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Meel. Bij een in juli gehouden onderzoek bleek dat bij afslagprijzen van 1013 cent, de consumentenprijzen varieerden tussen 25 en 35 cent. Dat is beslist een onredelijke verhouding. De ministeries van economische zaken en landbouw en visserij zijn dan ook reeds een overleg begonnen met de haringhandel om tot een redelijker prijs vorming te komen. Er zal verder een onderzoek worden ingesteld naar de haringprijzen in Am sterdam. die om onduidelijke redenen hoger lagen dan die in de andere grote steden. WASHINGTON (UPI). Een half miljoen arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie gaan vandaag te mid dernacht in staking tenzij er voor dat tijdstip overeenstemming is bereikt met de werkgevers over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. President Eisenhower heeft gisteren, na overleg te hebben gepleegd met de minister van arbeid, Mitchell, de vak bondsleiders en werkgevers dringend verzocht nogmaals te trachten het drei gende grote arbeidsconflict af te wen den, hoewel de onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. mislukt zijn. In sommige staalfabrieken is men in afwachting van het uitbreken van de staking de vuren al op verminderde kracht gaan stoken. De vakbondsleiders en de werkgevers hebben gehoor gegeven aan het verzoek van de president. Zij zullen vandaag nog een keer bijeenkomen. De vakbondslei ders hebben desondanks het stakingspa- rool gehandhaafd. NIJKERK. De pensionhouder J. van der Biezen werd gisteravond bij het oprijden van de Nieuwe Voorthuizerweg in Nijkerk gegrepen door een bestelwa gen van de firma Bos uit Nijkerker- veen. Het twaalfjarig enig zoontje van de familie Van der Noordt uit Amstel veen, dat met zijn ouders bij Van der Biezen in pension was, zat achter op de bromfiets. Het jongetje werd meters hoog de lucht ingesmeten en kwam met| zijn hoofd op straat terecht, waardoor! de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Van der Biezen werd licht gewond. De brom- fiets werd vernield. J ^l||lllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllllililllllllilllllilll!imillllllllllllllll!lilll!ll!lllllll|l|IIIIIIIIIII|lllll|||||||||||||||||||||ii|||||||||||||||||||||||||||||||,|||||,|||„lr de Van onze correspondent HAMBURG. Voor de eerste maal sedert de Bondsrepubliek in 1949 werd gesticht, zijn er in West-Duitsland meer vacatures dan werkzoekenden. Hel centrale arbeidsbureau te Neu renberg meldt dat thans ruim 255.000 werklozen geregistreerd staan tegen 320.000 vacatui'es, (exclusief Saarland In de afgelopen maand liep het aan tal werklozen met 65.000 terug. De voorzitter van het centraal arbeidsbu reau voorspelt een verdere voortschrij ding van deze tendens. De activiteiten in de bouwsector en de bijzonder gun stige economische ontwikkeling wor den als hoofdargumenten ter verkla- ring genoemd. Het gevoelige tekort Het bombardement op de door de na tionalisten bezet gehouden eilanden voor de kust van de Chinese volksrepu bliek is hervat. Zondag zijn er op Matsoe in twintig minuten 138 granaten ge vallen. Als uw gouden regen onder de luis zit en dat is nu heel goed mogelijk moet er iets tegen gedaan worden. U kunt er de waterleidingslang eens een paar maal per dag op zetten: veel lui zen zullen dan al verdwijnen. Om ze i echter radicaal weg te krijgen is het be- 111111111!' aan mankracht geldt overigens allejter gebruik te maken van een bestrij functies, in alle beroepen. Het aantal 1 dingsmiddel; Poiifior zomer is een han- werke^ bedroeg in 1949 in totaal 13,6 dig middeltje en dat wordt in kleine miljoen, thans 20 miljoen. flesjes verkocht. Maak een oplossing van twee en een half procent en be- In de nacht van dinsdag op woensdag i sproei er uw gouden regen mee op een zullen alle telefoonnummers in Bussum droge en donkere dag en als men het I en Naarden worden uitgerust met een 1 na tien dagen nog eens herhaalt zal ervoor en derhalve vijf cijfers gaan tellen.1 men geen last meer hebben. Eigen nieuwsdienst SOESTDIJK. Koning Boudewijn heeft koningin Juliana in een telegram zijn dank betuigd voor de manier waar op hij in ons land is ontvangen. „Wat mij het meest heeft getroffen," zo schreef hij, ,,is de sympathie en de vriendschap die het Nederlandse volk door mij tot al mijn landgenoten heeft gericht". Koningin Juliana heeft ook in een telegram geantwoord, dat de Neder landers gelukkig waren koning Boude wijn te kunnen ontvangen zoals zc heb ben gedaan. 45. Klaas Zeesop, die met Zeeëgel en Kneuk het eerst op de open plek aan kwam, keek een ogenblik teleurgesteld om zich heen, toen hij ook daar zijn tegenstanders niet aantrof. Spoedig daarop kondigde een gekraaf in het struweel de komst van Kappie en Okki aan. Zeesops gezicht klaarde op. Niet al leen meende hij nu eindelijk de dieven van de schat te hebben gevonden, maar bovendien viel hun aantal hem erg mee. „Ahoy!" schreeuwde hij kwaadwil lend. Sla d'r op mannen! Zet het ze betaald, de mislukkelingen!" Maar ook Kappie, viens gemoed sterk was verhit door de vergeefse gra- verij, liet zich niet onbetuigd. „Overgehaalde namaakzeeschuimer! riep hij uit. ,,Ik zal je leren ons voor de gek te houden met je kletsbeesten! Kom hier, dan zal ik je zo'n klap op je gedachtenkaslje geven, dat je zee sterren ziet!" Ook Okki was strijdvaardig. „Lef- pet!" riep hij tartend. „Ik ga je een oplababbel geven als je aan de >we komt!" Van tegenovergestelde kanten waren nu ook de groepjes van de maat en Daan Deuk komen opdagen, die zich ieder aan de kant van hun aanvoerder op stelden. Geen van de twee partijen wil de evenwel de eerste klap uitdelen en dus ging men nog even voort met el kaar onaangename woorden toe te roe pen, tot de woede hoog genoeg zou zijn gestegen om die eerste klap te laden met een beslissende kracht. Het ver zinnen van steeds weer nieuwe beledi gingen en krachtige verwensingen stel de hoge eisen aan de fantasie van zowel Kappie als Zeesop en het was dan ook heel storend, dat de papegaaien op dat ogenblik losbarstten in een zorgvuldige herhaling van alles wat de zeelieden en piraten elkaar zoeven naar het hoofd hadden geslingerd... IJMUIDEN (A.N.P.) Bij de hoog ovens in IJmuiden heeft zich gisterer een ontploffing voorgedaan in een warmtewisselaar van de synthese gas fabriek. Er werd een gat in een muur geslagen van ruim twee meter middel lijn en er sprongen vele ruiten, maar er werd niemand gewond. De produktic van de kunstmest zal door de schade in de gasfabriek voor enige tijd met een kwart dalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2