SNELLE Red Rory van Arch tot Arc in 57min. 48sec. START VAN BLÊRIOT - RACE GROMYKO ZINGT IN GENÈVE ZIJN OUDE LIED Duits afval T wenlse rol in Dinkel de J Franse motorrijder steunde de Engelse recordpoging goed Vier uur praten - geen nieuws INBREKER KREEG SPIJT De Bilt: Koel er giet Henri Dunant begon de reis Helikopter kon niet helpen Dronkaard zou kort leven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 14 juli 1959 OMWEGGETJES (T V -J Geen bezwaren tegen voorstellen Ged. Staten OUDE MOEILIJKHEDEN BERLIJN Nieuwe comm. partij SOCIALISTISCHE WERKERSPARTIJ MOSKOU: NIEUWE RAKET MET HONDEN Soldaat verongelukt in La Courtine ving tussen leger en luchtmacht in Djakarta Egypte: Israëlische lading oorlogsbuit LOOPTIJD: 26 JAAR V akantiegangers ontvluchten stank van dode vissen IN ONDERGOED DE VRIJHEID TEGEMOET Goede raad voor prof. De Quay Arbeidstij dverkorting in mijnbedrijf Luthers testament in Boedapest Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4305 Van onze correspondenten LONDEN PARIJS De grote race is op gang gekomen. In vliegende vaart stoven gisteren allerlei voertuigen door Parijs naar de Are de Triomphe. In Londen wierpen de deelnemers voortdurend angstige blikken op de snelheidsmeter: overschrij ding van de maximum snelheid van 45 kilometer en een bekeuring betekenden automatisch diskwali- fikatie. Meteen de eerste dag al heeft een record ge bracht: kapitein R. B. M. Walker van het Special Air Service Regiment heeft de afstand tussen Mar ble Arch en Arc de Triomphe in 57 minuten en 48 seconden afgelegd. Het zal moeilijk zjjn deze pres tatie te evenaren of te overtreffen. „Ik heb de hele weg door Parijs mijn ogen dichtgeknepen", lachte de 28-jarige captain „Red Rory" Walker. „Mijn Franse motorrijder was geweldig, maar dat verkeer in Parijs! brrrr!" Motorrijder George Houel had de laatste dagen vele malen hetzelfde traject afgelegd en hij wist dus gisterochtend precies wat hij bijvoorbeeld moest doen wanneer hij in de verte zag hoe een stoplicht op rood sprong. Hij sloeg dan snel een zijstraat in, maakte een heel klein omweggetje en passeerde op deze wijze het verboden kruis punt. ,,Red Rory" stond nog geen drie uur na zijn vertrek van Marble Arch al weer in Londen. Hij had even twee gla zen wijn in Parijs gedronken en was toen in de tijd van 1 uur 15 seconden teruggeraced. Voor de eerste start zei hij: „Ik moet er volgens mijn begro ting 58 minuten over doen". Hij bleef bij zijn eerste poging dus 12 seconden onder die begroting. GELUK GEHAD Om acht uur racete hij als eerste weg achterop de motorfiets van de 22-jarige Malcom Barns. Onmiddellijk zette een motorpolitieagent de achtervolging in. Want hier bij Hyde Park is de snel heidslimiet slechts twintig mijl. Het ont zag van de bobbies voor de speciale lucht- troepen bleek echter zo groot, dat het niet tot een bekeuring kwam. die diskwa lificatie zou betekenen. Aan de Theemsoever sprong „Red Ro ry" over een muurtje, in een roeibootje, trok zich aan een lang touw op naar de op een klein vlotje met draaiende rotor klaarstaande helikopter. Deze steeg op voor de kapitein aan boord was en met een uiterste krachtsinspanning trok hij zich naar binnen. Vijftien minuten na de start steeg hij al in een snelle Provost straaltramer op van de beroemde jacht- vliegbasis Biggin Hill. Aan de Franse kant wachtte hem weer een helikopter. 's Middags bleek hoe moeilijk het record te breken zal zijn, toen Pierre Laureys, een Franse journalist-vlieger, die hier tijdens de oorlog van Biggin Mill uit in Spitfires tegen de Luftwaffe vocht, een soortgelijke poging deed in een Franse Vautour straalbommenwer- per. Hij had pech op zijn oude basis, kwam aan het verkeerde einde van de landingsbaan en dit kostte hem enkele minuten. Ook hij vloog na korte pauze terug in 1 uur, 4 minuten, 33 seconden. De beroemde coureur Stirling Moss had een tijd van 2 uur, 45 minuten en 56 seconden. Hij beschikte echter nier, zoals de kapitein Walker, over alle faciliteiten van het Engelse leger en hij is gewoon vertrokken van Marble Arch met een Dauphine, die hem naar het vliegveld van Lynn gebracht heeft, vanwaar hij met zijn auto in een vlieg tuig naar Le Bourget is gebracht. Wan neer men aanneemt, dat zijn tijd dus eigenlijk die is van een „normale" reis. heeft hij nog een bijzonder goed figuur geslagen. Later verbeterde Moss zijn tijd tot 2 uur 42 minuten 7 seconden. GEDRANG Bij de start in Parijs was er een ge weldig gedrang van journalisten, fotogra fen en andere belangstellenden. Ver scheidene deelnemers aan de race konden zich slechts met moeite door de menigte heenworstelen naar de controleklok. De eerste mededinger die uit Parijs vertrok even na acht uur was Jean Salis. de 63-iarige deken van de Franse vliegers, die een prachtige Humber uit 1909 tot zijn beschikking had. Hij had ermee naar het vliegveld wil len rijden, waarvan ook een halve eeuw geleden Blériot is vertrokken en hij had de overtocht willen maken in een ge trouwe kopie welke hij met eigen hand van dit vliegtuig had gebouwd. De wind bleek echter te sterk te zijn voor zijn toestelletje, dat, een snelheid van slechts 45 kilometer per uur kan bereiken en hij heeft zijn poging dus moeten uitstellen. HOOFD KWIJT Bijzonder schilderachtig was ook de aankomst van mevrouw Moore. de vrouw van de befaamde Engelse beeldhouwer Henry Moore. Het scheen wel alsof zij haar hoofd volkomen had verloren. Zij had namelijk het plan om van Londen te vertrekken, maar zij verscheen gis terochtend plotseling op de Avenue d'Iena en wilde nu de tocht wagen met als begin de Are de Triomphe. „Ik be grijp er niets van", zei zij. ..Maar opeens dacht ik dat ik beter in Parijs kon be ginnen". Mevr. Moore had geen Frans geld bij zich en zij heeft grote moeite gehad om een paar ponden te wisselen in Franse francs, zodat zij benzine voor het vreemde drie- wielige voertuig waarin zij reed. kon kopen. Niemand begrijpt trouwens goed op welke wijze zij de overtocht wil doen. Er was ook nog een ongelukkige me dedinger. die te Parijs aankwam en die. men kan wel zeggen één meter voor het einddoel werd gediskwalificeerd. Hij drukte namelijk op zijn claxon om de grote menigte van fotografen en journa listen te waarschuwen dat ze opzij moes ten Het gebruik van de claxon is binnen het gebied van Parijs verboden. Van onze correspondent WISSENKERKE. De gere formeerden in Wissenkerke heb ben hun predikant ds. M. C. Kersten, bewezen, dat het met hen nog niet zo treurig is, als de dominee wel dacht. Ds. Kersten meende te heb ben gemerkt, dat zijn gemeente niets van zijn preken onthoudt. Zo verbolgen was hij daarover, dat hij in het vuur van zijn preek de gemeente vergeleek met een vergiet. „Je gooit het erin, maar het gaat er even hard weer uit!" zo bulderde de predikant. Doch dit was teveel voor de zwijgzame, maar niettemin op lettende gemeenteleden. De vol gende morgen vond de dominee een vergiet voor zijn deur. Maar ds. Kersten is nog niet uit de zorgen. Hij is nu bang dat zijn gemeente alleen deze preek heeft onthouden Eigen nieuwsdienst VLAKE. Het hospitaalschip J. Henri Dunant, is zijn reis met Zeeuwse patiënten, die een week zal duren, door Nederland begonnen. Ongeveer 70 pa tiënten heeft het schip aan boord ge nomen. Zondagavond werden in Ter- neuzen achttien dames en heren inge scheept uit Zeeuwsch-Vlaanderen, gis teren kwamen in Vlake de pathiënten uit Walcheren en de Bevelanden en in Zijpe die van Schouwen-Duiveland aan boord. De tocht staat onder leiding van scheepsarts J. Stumphius uit Vlissingen. Scheepsmoeder is mevrouw J. Boer uit Hengelo. Er gaan vier Zeeuwse ver pleegsters mee en een aantal verpleeg hulpen uit ons gewest. Gisteravond meerde het hospitaal schip in Alblahserdam, het eindpunt van de roete van de eerste vaardag. MIDDELBURG. De voorstellen van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake aansluiting van percelen "op het water leidingnet in de herverkaveling Walche ren, tot aansluiting van onrendabele per celen op het elektriciteitsnet in de her verkaveling Eede, tot verkoop van grond aan het rijk ten behoeve van de Veer haven te Kruiningen, tot het onttrekken van de spoorwegovergang bij Oostdijk on der Krabbendijke aan het openbaar ver keer hebben in de afdelingen van Prov. Staten geen bezwaren ontmoet. Deze voorstellen zullen nog in een openl bare vergadering worden behandeld. Eigen nieuwsdienst GENÈVE De conferentie van ministers van buitenlandse zaken over Berlijn, Duitsland en de veiligheid in Europa is gis teravond hervat met de langdurigste vergadering die tot nu toe is gehouden (bijna vier uur); de aanvankelijk optimistische stem ming maakte al spoedig plaats voor een grote mate van bitter heid toen bleek dat er in het Russische standpunt weinig of niets was veranderd. Kapitein Walker kwam op een motorfiets met een vaart van 90 kilometer aangerost bij de con trolepost in Parijs op de Avenue d'Iena. Zo snel sprong hij van het voertuig af, dat de motor omver tuimelde en bijna de mo torrijder, de Fransman George Houel, en de kapitein ten val bracht. „Red Rory" Walker sprong snel opzij en rende naar de controleklok om er zijn kaart in te duwen. v Vandaag zal er geen vergadering zijn, woensdag weer wel. Dat is het gevolg van een eis die Gromyko aan het einde van de bijeenkomst stelde. Hij wenste namelijk het „ge heime overleg" slechts voort te zet ten wanneer ook de vertegenwoor digers van West- en Oost-Duitsland daaraan zouden mogen deelnemen, hetgeen de Westelijken onmiddellijk weigerden als een overbodige com plicatie. De moeilijkheden die het begin van de conferentie, In mei, kenmerkten, zijn dus als gevolg van Gromyko's optreden teruggekeerd. Het is niet ondenkbaar, dat hij ook weer 2al aankomen met de oude eis, dat Polen en Tsjechoslowakije eveneens ter conferentie vertegenwoor digd dienen te zijn. Omdat er vandaag geen bijeenkomst zal zijn, zullen de ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Staten. Groot-Britannië en Frankrijk de gele genheid waarnemen om gezamenlijk nog eens te praten en overleg te plegen met de Westduitsers, In weerwil van de lange duur van de besprekingen van gisteren heeft de vergadering praktisch niets nieuws op geleverd. Van Russische zijde werd al leen het voorstel herhaald, dat reeds was ingediend op de laatste dag voor het voorlopig einde van de conferentie op 19 juni. Dat plan voorziet o.a. in een AMSTERDAM. Politieke figuren die uit de C.P.N. zijn getreden of ge stoten, hebben een nieuwe partij opge richt: de socialistische werkerspartij. Er is een voorlopig partijbestuur gekozen, waarvan Sjef Pieters uit Am sterdam secretaris is. Nog dit jaar zal een partijcongres worden gehouden, tijdens welk een definitief bestuur zal MIDDELBURG. Een bedrag van 31.000 zal nodig zijn. om een gaslei ding naar het groot-industrieterrein te leggen. Thans verzorgt het Gasbedrijf Zeeland de toevoer naar dit terrein, maar deze maatschappij heeft de ge meente Middelburg bericht hiermee op te zullen houden. De gemeente Middel- worden gevormd burg kan de leiding niet overnemen. n nartii stelt de vriie menines- want de Gasmaatschappij Zeeland wil; .,Ue PaitlJ L deze als reserve leiding houden. De ge- uitmg hoog. ook binnen de oigamsatie. meente neemt nu de gasvoorziening zelf De grondslag is het socialisme van ter hand l Marx, Engels en Lenin. tussentijdse regeling voor de status van Berlijn gedurende achttien maanden. In die periode zouden Oost- en West- Duitsland tot elkaar moeten zien te komen. Het Westen stelde daartegenover de eis, die gisteren eveneens werd her haald door de Amerikaanse minister Herter, dat de Russen na afloop van die achttien maanden geen eenzijdige actie zullen ondernemen om de Westelijken uit Berlijn te verdrijven. Eigen nieuwsdienst LONDEN. Opnieuw zijn in de Sow- jetunie twee honden behouden terugge keerd na een tocht in een neuskegel van een raket. Dit is volgens een be kendmaking. die gisteren met drie da gen vertraging in Moskou werd gepubli ceerd, op vrijdag jl. gebeurd. Op 2 juli maakten twee honden een soortgelijke tocht in de neuskegel van een Sowjetrussische raket en keerden toen behouden op aarde terug. Een van die twee honden. Otwazjnaja (dapper), heeft ook de jongste raketreis meege maakt. Evenals de vorige bevatte de neus kegel waarin vrijdag de twee honden aan een parachute terugkeerden een keur van instrumenten. De neuskegel woog volgens de Sowjetrussische be kendmaking 2.200 kilo. Dat is. hoewel er in tegenstelling tot de vorige keer geen konijntje is meegegaan, 200 kilo meer dan de vorige. Ook deze keer, is niet bekend gemaakt welke hoogte de neuskegel heeft bereikt, waar de raket werd gelanceerd en welk traject de neuskegel heeft afgelegd. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. De Bussumse politie kreeg gisteren een telefoontje van een meneer Van Bruggen. Hij had in de buurt van het Sportpark Zuid in Bus- sum een witte zak met tafelzilver, fo totoestellen en andere waardevolle voorwerpen gevonden, vertelde hij. Of de politie het zaakje maar wilde komen ophalen. De politie heeft meneer Van Brug gen niet ontmoet. Wel vond zij de zak met inhoud en een briefje, waarin een inbreker bekende spijt van zijn daad te hebben gekregen. De goederen waren zaterdagnacht uit een woning aan de Voormeulenweg gestolen. De schrijver van het.briefje vroeg de politie een en ander met de benadeelde in orde te maken. Eigen nieuwsdienst LA COURTINE. In de vroegte van maandag is in het open terrein nabij het door Nederlandse militairen in ge bruik genomen kamp La Courtine in Centraal Frankrijk een ongeluk gebeurd, dat de twintigjarige dienstplichtige sol daat L. de Leeuw uit Naarden het le ven heeft gekost. De jongeman, behorend tot het trans portbataljon uit Stroe was met een groep op manoeuvre. Daarbij is hij als chauffeur van een drietons vrachtauto die onder meer voor het transport van manschappen wordt gebruikt in het on effen terrein de macht over het stuur kwijtgeraakt en met het gevaarte om geslagen. De soldaat raakte onder de op dat moment lege wagen bekneld en is een uur na het ongeluk overleden. DJAKARTA, Volgens berichten die maandag in Djakarta de ronde deden is er wrijving ontstaan tussen de Indo nesische luchtmacht en het leger we gens de benoeming van de stafchef van het leger, generaal Nasution, tot minis ter van defensie. De luchtmacht zou grotere zeggenschap over de financiën eisen. Het tweejarige dochtertje van de familie Oosterveld uit de Ruysdaelstraat te Deventer is gisterochtend bij het spelen in een rioolput gevallen en ver dronken. Advertentie Zieke zeeman moest aan boord blijven Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Het vliegverbod voor de Sikorsky-helikopters van de Marineluchtvaartdienst en pech met een Alouette straalhelikopter van de Koninklijke luchtmacht zijn er gis terochtend oorzaak van geweest, dat een érnstige zieke, die op zee met een helikopter van de lucht macht van boord van zijn schip de Voorlichter Vlaardingen 115 zou worden gehaald, tot Hoek van Hol land aan boord van zijn schip heeft moeten blijven. De Alouette helikopter, die al op de basis Ypenburg met pech kampte, werd in Valkenburg, waar hij een dokter en een verpleger aan boord zou nemen, aan de grond gehouden, nadat zich tij dens de vlucht van Ypenburg naar Valkenburg moeilijkheden met de be sturing hadden voorgedaan. Een tweede Alouette steeg in Leeu warden op en koerste naar Valken burg. Hij keerde echter weer naar zijn basis terug, toen de schipper om twaalf uur meldde dat de logger intussen op tien mijl van Hoek van Holland was genaderd en dat hij de zieke nu maar in de Berghaven van boord zou laten halen. De Vlaardingen 115 liep om half twee binnen. Op de kade wachtten een am bulance en een dokter, die zich over de zieke ontfermden. Om half negen 's ochtends had de schipper van de Voorlichter gemeld, dat een van de opvarenden was getrof fen door een hartaanval en hij had dringend om assistentie gevraagd. Van de marinevliegbasis Valkenburg steeg toen een Neptune opsporings vliegtuig van de Marineluchtvaart dienst op, dat kort na negen uur bo ven de Vlaardingen 115 aankwam met de bedoeling een helikopter de weg te wijzen naar het scheepje. Nadat dui delijk was geworden dat er geen heli kopter meer zou komen, vloog de Nep tune terug naar Valkenburg. PORT SAID (Reuter). In scheep vaartkringen verwacht men dat de la ding Israëlische cement van het Deen se vrachtschip Inge Toft spoedig gelost zal worden. De Inge Toft wordt al se dert 21 mei vastgehouden op last van de Egyptische overheid. De douane is bezig pakhuisruimte vrij te maken voor de 5527 ton cement uit de ruimen van de Inge Toft. Egypte beschouwt die la ding als oorlogsbuit. De Deense ambassadeur - in Kairo, Holten Eggert, heeft de kwestie zondag besproken met de minister van buiten landse zaken van de Verenigde Arabi sche Republiek, Mahmoud Fawzi. Minis ter Fawzi zou de ambassadeur mede gedeeld hebben dat de regering er op staat dat de lading gelost zal worden voordat de Inge Toft mag vertrekken. De kapitein van de Inge Toft, C. W. Schultz, wist gisteren nog niets over een eventueel besluit dat zijn scfiiip ge lost zou moeten worden. De scheeps agenten hadden ook geen instructies daarover gekregen. Schultz en zijn mannen bevalt het wachten wel. Zij laten zich bruin bran den in de zon aan dek van de Inge Toft of zitten langs het Suezkanaal te vissen. HOLLYWOOD (Reuter). Binnen kort komt er een eind aan de langste looptijd die ooit door een toneelstuk is gehaald. Dan wordt de laatste op voering gegeven van De Dronkaard, dat zesentwintig jaar lang volle zalen heeft getrokken. Dit Victoriaanse melodrama beleefde zijn première in 1933. Het stuk zou het niet lang uithouden, schreven toen de critici. Ze kregen ongelijk. Meer dan vier miljoen mensen hebben sindsdien de schurk van het spel uit gefloten, en tallozen hebben het ver scheidene keren achtereen gezien. Needly Edwards, de acteur die een vader-rol speelt, was 49 jaar toen de reeks opvoeringen begon. Nu, op zijn 75e, speelt hij nog steeds dezelfde ról. De Dronkaard is een pleidooi voor geheelonthouding, maar tijdens de op voeringen werd als extra attractie gratis bier geschonken aan de toe schouwers.. Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE Een zware geur van rottend afval drijft over het prachtige Lutterzand, een recreatiegebied aan de boorden van de Dinkel in de uiterste Oosthoek van Over- ijsel. Vele zomerhuisjes, die daar tussen zandverstuivingen, weiden en akkers verscholen staan en in normale jaren duizenden uit het Twentse industriege bied een verademende vakantie bie den. staan nu met gesloten luiken. Nergens zijn de ramen open. Want het is niet te harden in het Lutterzand. De Dinkel loopt als een grillig, stin kend lint door het prachtige land. Zwemmen en pootjebaden in het an ders zo heldere water van het rivier tje, dat door natuurkenners hoger wordt aangeslagen dan de eveneens befaamde Berkel, is een onmogelijk heid geworden: op de bodem van de stroom ligt een gore, onwelriekende drab. GIFTIG WATER Waar de Dinkel benoorden de slui zen bij Weerselo uitmondt in het ka naal van Almelo naar Nordhorn, drijven duizenden vissenlijken boven: slacht offers van het giftige water, dat de ri vier daar in het kanaal loost. De si tuatie wordt er des te erger door. De oorzaak van al deze zomerse el lende ligt over de Duitse grens, waar kleine en grote textielfabrieken in de omgeving van Gronau en Bentheim hun verfafval en andere industrieën hun evenmin propere water spuien in de Dinkel, die het tot diep in de Over ijsselse Oosthoek meeneemt. Het heeft hier wel eens meer on prettig geroken, maar zo erg als het dit jaar is, hebben de vaste bewoners van het recreatieterrein het Lutterzand het in geen tien jaar meegemaakt. Zij verkassen dan ook naar elders. De ex ploitant van een consumptietent, die puike zomers achter de rug heeft, is de wanhoop nabij: hij blijft met zijn pata tes frites en zijn zure bommen zitten. Er is geen publiek op het Lutterzand. ALLEEN PALING Aan het kanaal naar Nordhom kij ken de vissers grimmig naar het troe bele water; alleen de paling houdt het hier en daar nog uit, maar de rest van de visstand moet allang zijn uitge moord. Of het nodig was het verontrei nigde Dinkelwater in te laten, vragen zij zich af. Het officiële antwoord luidt: Ja. want de droogte had het kanaalpeil met anderhalve meter verlaagd. Pogingen van Nederlandse zijde om de verontreiniging op Duits gebied aan banden te leggen, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Tralies straf cel doorgezaagd Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een 32-jarige ge vangene, P. van D., is zondagavond laat uit zijn cel in het huis van bewaring te Amsterdam ontsnapt, nadat hij een van de tralies had doorgezaagd. In on dergoed is de man er vandoor gegaan. Hij is nog steeds voortvluchtig. P. van D. was sinds 5 juli in dit huis van bewaring, het voormalige Lloydhotel aan de Oostelijke Handelskade, opgeslo ten. Hij moest een straf van een maand uitzitten, die het gerechtshof hem had opgelegd door een voorwaardelijke straf van die duur om te zetten in een on voorwaardelijke. Om disciplinaire redenen was Van D. in een strafcel opgesloten. Zijn ontsnap ping daaruit werd nog dezelfde nacht ontdekt door een bewaarder die een ron de deed. De cel die Van D, wist te verlaten is aan de achterkant van het gebouw gelegen, op de benedenverdieping. Het is opvallend dat niemand op dit late uur hem in deze toch ongewone kledij heeft gezien. Dit doet vermoeden dat Van D. door een vriend is opgewacht die hem per auto snel naar een schuil plaats heeft gebracht. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN Tijdens de verga dering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor oostelijk Noordbrabant, gisteren in Eindho ven gehouden, is van verschillende zijden kritiek geoefend op de gang van zaken bij de oprichting van een Stichting Ontwikkeling Brabantse Industrieën, een initiatief van prof. dr. J. E. de Quay, thans minister president. Het grootste bezwaar tegen de S.O.B.I. was, dat in het stichtingsbe stuur geen werknemer zitting had, al dus gooide de heer H. van Lieshout, wethouder van sociale zaken te Eind hoven, de knuppel in het hoenderhok. De voorzitter, de heer A. Kersten, zei, dat hij tijdens de eerste bespre kingen met professor De Quay van hem had vernomen, dat dit bezwaar was ondervangen omdat er in de Kamers van Koophandel al werknemers ver tegenwoordigd zijn. GEEN ARGUMENTATIE De heer Van Lieshout merkte op dat geen argumentatie te vinden, sprak de hoop uit dat de initiatiefnemer op zijn nieuwe en hogere post van andere gedachten zou zijn, daar hem anders grote teleurstellingen niet gespaard zouden blijven. De Kamer keurde het voorstel goed o.a. onder conditie, dat er een werk nemer in net bestuur zal zitten. HEERLEN (ANP). De Mijnindus- tneraad heeft besloten om de arbeids tijd in het mijnbedrijf verder te bekor ten. Na 1 oktober zal er, met enkele uit zonderingen, om de andere week slechts vijf dagen worden gewerkt. Aan de twaalf per jaar al bestaande vrije zaterdagen zullen daarom in 1959 nog drie en in 1960 acht worden toegevoegd. De werktijden per dag zullen gelijk blijven; de bovengronders zullen de ex tra vrije zaterdagen dus niet behoeven in te halen. De arbeidstijd voor de continudien sten wordt van 44 op 42 uur per week teruggebracht. Daarmee wordt al op een nog verdere arbeidstijdverkorting vooruitgelopen.' maar praktisch blijkt een andere oplossing niet mogelijk. Die verdere arbeidstijdverkorting zal waarschijnlijk in 1961 worden verwezen lijkt. Volgend jaar juli zal de Mijnin- dustrieraad daarover beslissen. De ver ordening van de M.I.R. moet nog door de betrokken ministers worden goedge keurd. BERGEN OP ZOOM. De slachtof fers van de roofmoord in Putte, de heer en mevrouw Testers-Leenaarts. zijn gis termiddag in Bergen op Zoom begraven. Van onze correspondent HAMBURG. Het originele testa ment van Martin Luther zou zich vol gens het Hongaarse kerkelijke blad „Evangeiicus Elet" bevinden in het Evangelische landsarchief te Boeda pest. In het jaar 1803 zou de Hongaarse kunstverzamelaar Miklós Jankovich op een veiling te Hemstedt boeken en manuscripten van de familie Carpcov voor veertig ducaten hebben weten te I bemachtigen. Onder deze verzameling bevond zich Luthers testament, dat la ter door Miklós aan de evangelische kerk te Boedapest is geschonken. Het KN.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige af en toe krachtige westelijke wind. Koel weer. MIESJE: Morgen vroeg op stap!

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1