Veertiende juli onder bewolkte feest hemel Viva, viva La Callas MARIA CALLAS Met bier en borrels in melkauto - grote schade TIENDUIZENDEN ZAGEN MIRACULEUZE LANDING Prinsessen Zorg dat zij terug komt Prima-donna assoluta Muziek en zang een SOEKARNO REGEERT MET 42 MINISTERS KLATERGOUD DEKT ZWAKKE PLEKKEN Herter: akkoord nog mogelijk Twee landingswielen verloren ZUIDELIJK TEMPERAMENT IN AMSTERDAM ZEVENTIENJARIGE DUITSER ONSCHULDIG AAN DOODSLAG Maandag 13 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Geen half werk Miljoenen Nog populair Eerste nederlaag CON TRACT MET FOKKER-RIO GEANNULEERD Bosbrand bedreigde Hollywood Met lege handen Idlewild trilde van spanning Koning Boudeivijn joyeus onthaald in Limburg CIRKELEN VOORZORGEN Lindeteves- J acoberg nog 6 pet. dividend PAS OP HEREN RAAD ONTBONDEN Novelleprijzen voor Campert en Mahieu Londen,se vrachtenmarkt Drummer sloeg raak t Van onze correspondent PARIJS Frankrijk maakt zich op voor het nationale feest van de Veertiende juli. De feestelijkheden zijn, tradi tiegetrouw, reeds begonnen, maar het zal een feest worden onder een hemel die bedekt is met politieke wolken, al doet de regering van de Vijfde re publiek ook nog zo haar best om het te doen slagen. Sinds zaterdagavond wordt er op de Parijse pleintjes en voor sommige bistro's gedanst. Dat is een oude traditie; vorige regeringen hebben die bals als gebaar tegenover de in Algerije vechtende soldaten geannu leerd, maar de Vijfde republiek van generaal Charles de Gaulle WASHINGTON (Reuter, A.P.) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian Herter, gelooft, zonder bepaald optimistisch gestemd te zijn, dat de mogelijkheid bestaat dat het Westen met de Sowjetunie tot een akkoord komt op de conferentie van Geneve, die op 13 juli wordt voortge zet. Na het einde van de conferentie zal hij in elk geval een bezoek aan West-Berlijn brengen. „Het is nog de vraag of de Berlijners ingenomen zullen zijn met mijn be zoek", zei de Amerikaanse minister. Misschien zullen de resultaten van de Berlijnse conferentie niet zijn wat zij zich ervan hadden voorgesteld". Volgens Herter, die zijn eerste offi ciële persconferentie hield sinds hij werd benoemd tot Dulles' opvolger, pro- beren de Russen wel degelijk, te Genève tot een oplossing van het Berlijnse vraagstuk te komen. Herter zou echter niet graag een weddenschap over het resultaat van de conferentie willen aan gaan. Hij hoopt dat de besprekingen in Genève niet langer dan drie weken zul len duren. De Amerikaanse minister vond dal een bezoek van Kroesjtsjef aan de Ver enigde Staten misschien van nut zou kunnen zijn om de Rus in staat te stel len, zijn verkeerde opvattingen over het leven in Amerika over boord te werpen. wil van deze Veertiende juli een groot volksfeest maken. André Malraux heeft van het staats hoofd opdracht gekregen, de festivitei ten te organiseren en hij heeft geen half werk gedaan. Dansfeesten en op tochten met medewerking van mili taire muziekkorpsen zijn aan de orde van de dag. Zo is er vanavond b.v. een grote geeostumeerde optocht van 2500 fakkeldragers met muziekkorpsen van de Bastille over de boulevard naar de Place de la Concorde. Daarmee heeft Malraux waarschijnlijk ook willen be reiken dat de optocht niet door kon gaan die de communisten altijd hielden van de Bastille naar de Place de la Nation. Die optocht was vorig jaar ook al verboden en de linkse organisa ties schijnen niet over voldoende strijdkrachten te beschikken om hem toch te durven houden. De optocht eindigt op de Place de la Concorde. Daar heeft Jean de Mail- ly, de rijksbouwmeester, rondom de befaamde Egyptische obelisk een groot podium in de vorm van een oester schelp geconstrueerd. Het moet mor gen dienen als de plaats waar De Gaulle, de leden van zijn regering en vele gasten de grote parade zullen af nemen. Vanavond zullen de tien leger- muziekkorpsen plus een koor er mu ziek uit de tijd van de FTanse revolutie ten gehore brengen, en daarna is er in de Tuillerieën een vuurwerk dat als het grootste sedert mensenheugenis wordt aangekondigd. Die franks. Haudelmij. v/h. J. F. Sick Co. Van het bod op de aandelen is in zodanige mate gebruik gemaakt, dat het aanbod gestand kan worden gedaan. De Britse export heeft in juni 250 miljoen bedragen tegen 299,2 miljoen in mei. De invoer steeg van 310.9 miljoen in mei tot 331,f miljoen in juni. „grandeur" kost miljoenen welke minister Pinay blijk baar wel voor dit doel heeft willen voteren. Prof. Lapine, de grote Franse specialist op het gebied van de kin derverlamming heelt in dat verband niet zonder bitterheid maar zeker ook niet zonder reden opgemerkt, dat de kosten van die tribune overeenkomen met tenminste die van honderd inen tingen tegen de gevreesde ziekte. Het ministerie van financiën wil de kosten daarvan echter niet betalen. Hel is niet de enige wolk aan de hemel over deze feesten van de veer tiende juli. Generaal De Gaulle is za terdag van zijn reis naar de Franse gebieden in Afrika teruggekeerd. Hij heeft overal kunnen constateren hoe j ook de kleurlingenbevolkingen hem j nog altijd toejuichen als de bevrijder van het vaderland en hoe zijn persoon- j lijke prestige groter is dan ooit. Maar daarbij is het eigenljjk gebleven. De generaal heeft de landen van de Fran se Gemeenschap beloofd dat het moe derland hen te allen tijde zal verdedi gen en hij heeft er zelfs de A-bom in het vooruitzicht gesteld. Deze laatste moet Frankrijk echter zelf nog ergens voor de eerste keer laten ontploffen. is hij in feite met lege handen thuis gekomen. Te Tananarive, waar de Uit voerende Raad van de gemeenschap is bijeengekomen, hebben verscheidene landen duidelijk laten merken, dat zij nog geen definitieve beslissing over hun al of niet blijven binnen de Ge meenschap hebben genomen. Andere schaduwen over het feest: Terwijl De Gaulle in Afrika was leed zijn regering haar eerste nederlaag in het parlement. Met 132 tegen 99 stem men verwierp de Franse senaat het ontwerp voor een wet die de bevorde ring van de mechanisatie van de land bouw beoogde. Het is een zuiver politieke stemming geweest, omdat de senatoren uiting wilden geven aan hun misnoegen over een besluit van de Grondwettelijke Raad. Dit besluit ontneemt de Senaat nl. het recht te stemmen nadat de ministers in zijn midden hun wetsont werpen hebben toegelicht. Goed, zo heeft de Franse Eerste Kamer toen gezegd, wij mogen niet stemmen na de uiteenzettingen van de ministers, maar wel ervoor. Wij zullen dan alle wetsontwerpen afstemmen. De meerderheid die thans het wets ontwerp heeft verworpen bestaat uit alle partijen behalve de U.N.R. (gaul listen) en de meerderheid van de on- afhankelijken. Ook heeft het 51ste congres van de Socialistische partij nog altijd op éèn na de machtigste in de volksver tegenwoordiging, de regering zeker zorgen gebaard. Guy Mollet is er voor de veertiende maal tot secretaris-gene raal gekozen. Er zijn vele critische woorden aan het adres van premier Debrè gesproken, maar ook is er ge tuigenis afgelegd van geloot' in De Gaulle. Zo is o.a. gezegd dat het fascistische gevaar nog altijd bestaat; zolang De Gaulle er is zal het echter geen kans krijgen. Voorts is de politiek van de minister van financiën, Pinay, scherp veroordeeld. De burgemeester van Zwolle, jhr. mr. G. A. Striek van Linschoten, zal zijn ambt op 1 januari neerleggen. Hij heeft dan de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. RIO DE JANEIRO (AP) De Braziliaanse minister van lucht vaart heeft het contract voor de bouw van opleidingsvliegtuigen en straaljagers in de Fokkerfabriek bij Rio de Janeiro geannuleerd. Het schijnt de bedoeling te zijn de fa briek te onteigenen ten behoeve van de Braziliaanse staat. DRIE PUNTEN De annulering van het contract, dat in 1953 met de Fokkerfabriek in Amster dam werd gesloten, berust op drie pun ten. Ten eerste heeft Fokker-Rio zijn crediteuren gevraagd om een regeling van zijn schulden onder gerechtelijk toe zicht; ten tweede zijn er zes maanden voorbij gegaan zonder dat de fabriek een vliegtuig heeft afgeleverd en ten derde is het werk er meer dan tweehonderd uur onderbroken geweest. Dat alles is het gevolg van moeilijk heden tussen Fokker-Rio en het Brazili aanse ministerie van luchtvaart over de betaling en de aflevering van tweehon derd lesvliegtuigen. Volgens Fokker was de fabriek voor op het afleveringssche ma, maar het ministerie van luchtvaart bestreed dat en kwam de betaling van ongeveer drie miljoen gulden niet na. Fokker-Rio moest daardoor eind mei sluiten. De directie van de Nederlandse Fok kerfabriek kan over de annulering niets naders meedelen. Zij heeft er nog geen contact over gehad met de directeur van Fokker-Rio. HOLLYWOOD (Reuter) -Een hevige bosbrand heeft het afgelopen weekeinde Hollywood bedreigd. Hoewel het vuur zeer dicht bij de woonwijken kwam, kon het nog juist op tijd worden bedwongen. De spanning in de studio's en in de woningen der filmsterren duurt echter voort, want ieder ogenblik kan een nieuwe brand uitbreken. De kleinste vonk kan de omgeving in een oogwenk veranderen in een laaiende vlammen zee, want de bossen zijn volkomen uit gedroogd. Gisteren konden de filmsterren zelfs in hun privézwembaden geen ver koeling vinden; het kwik in de thermo meters steeg tot 112 graden. De rook van de bosbrand is blijven hangen en heeft zich vermengd met een lichte ne vel. Deze verstikkende deken hangt nu boven Hollywood en maakt het leven er ondragelijk. Wat betreft de eensgezindheid van de landen van de Franse Gemeenschap Eig,en nieuwsdienst ROTTERDAM. Het heeft niet veel gescheeld, of onder Delft is zaterdag avond een zwaar-beschonken chauffeur van een gestolen vrachtauto door woe dende wandelaars aan een volksgericht onderworpen. De man had een lange on- heilstocht over de oude weg Rotterdam OverschieZwethDelft achter de rug, waarbij hij een muurtje, een op- Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. Een kennelijk ge amuseerde Koning Boudewijn heeft zich zaterdag, op de vierde en laatste dag van zijn bezoek aan ons land, een waar lijk joyeuze ontvangst in Limburg laten welgevallen. De liefde kwam daarbij van weerskan ten een juichend en opgetogen land. een vrolijke vorst, die samen met zijn gastvrouwe en gastheer, het Nederland se Koningspaar, het warme hart van de provincie zich heeft zien openen. Warm, in tweeërlei opzicht: het was broeiwarm in het centrum van Maas tricht, waar het spel der Limburgse Maasgouwen werd opgevoerd. Daar zijn de oogsters en de melk meisjes aangetreden en zij voerden met zich mee de vruchten van de boomgaar den en de velden. De kerkklokken heb ben gebeierd, het orgel van de Sint Ser- vaas heeft gepreludeerd rond de koralen van J. S. Bach. „Zegen de vorsten heer" bad Annemie- ke Houben. de dochter van de Limburg se gouverneur ...maak hen sterk, geef hun de wijsheid ons te besturen". Een vlucht duiven steeg van het Vrijt hof ten hemel. Een gulle lach steeg daarna op uit het vorstelijk gezelschap, toen de draak van Beesel, die naar oude zede elk jaar een jonkvrouw verslindt, spuwend en rookblazend voorbijgolfde. De schutters- koning, die in alle ernst een kanonne tje voorttrok het waren stuk voor stuk details in dit sluitstuk van vier feeste lijke dagen, die een hoge gast deden weten, dat hij temidden van een harte lijk volk vertoefde. Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM, 11 juli. Coulante prijzen: Londen 10,60—10 601), New York 3.77— 3.77',. Montreal 3.93,',—3.93,',, Parijs 76,77')— 76.ST.2, Brussel 7.55'i—7,55-'i, Frankfort 90,18')90,23'), Stockholm 72.86Ü—172.91 Zürich 87,48—87,53. Milaan 60,73(4—60.800, Kopenhagen 34.74')—54.79(2, Oslo 52.970— 33.020, Wenen 14,60'',—14.61'',. Lissabon 13.210—13,23. Ankara 3,766,-3,771',. Praag 52.84—52.94. haalbrug, twee geparkeerde wagens, een oplegger, een woonwagen en het door hem bestuurde vehikel vernielde. Zaterdagavond om half tien klom de 25-jarige L. van der H. na het nuttigen van vijftien tot twintig glazen bier plus enige borrels op de binnenplaats van het melkbedrijf „De Combinatie" in een van de daar staande vrachtauto's. De wagens blijven hier 's nachts on der bewaking met do contactsleutels er in staan, omdat er voortdurend mee ge rangeerd moet worden. Van der H. ken de er uitstekend de weg omdat hij in losse dienst was bij de melkinrichting. De man had het autorijden wel eens gezien en verrichtte doezelig de nodige handelingen om het gevaarte in bewe ging te krijgen. Hij verdween er mee in de richting van Oost Sidelinge, sloeg de weg naar Overschie in, kwam op de Delft- weg terecht en trapte het gaspedaal op de plank. In Overschie ramde de wagen het muurtje van de RK begraafplaats. De dolle chauffeur raasde verder met een gedeukt spatbord. Op de oude Zweth- brug in het dorpje Zweth raakte hij de koers weer bijster en reed een van de steunpalen van de brug doormidden. De bascule kwam voorover maar de vracht wagen was er al overheen en zigzagde rakelings langs een tegenligger, die het vege lijf alleen maar kon redden door het trottoir op te rijden. Op Delfts grondgebied raakte de vrachtauto twee geparkeerde wagens, die stevige deuken opliepen en tenslotte botste de chauffeur tegen een oplegger, die aan het rollen raakte en op zijn beurt een woonwagen beschadigde. Toen kon de melkauto niet verder. De chauffeur klom er uit en vluchtte het weiland in, waar een aan tal boze Delftenaren hem vonden. De politie voorkwam, dat het publiek de dronkaard bolesteerde hij werd vei lig opgeborgen. Van zaterdag op zondag zijn tien man in allerijl bezig geweest de gevaarlijk beschadigde brug in Zweth af te breken. Alleen voetgangers kunnen er nu nog maar over en voor de scheepvaart is het vaarwater van Schie naar de Berkelse Zweth gestremd. International Business Machines Corp. neeft over het eerste halfjaar een net towinst behaald van 64.03 (v.j. 50.60) miljoen of 2.78 (v.j. 3,51) per aan deel. Verwacht wordt dat het tweede halfjaar een iets kleiner stijgingsper- centage van de winst te zien zal geven. Eigen nieuwsdienst NEW YORK In de verwach ting een dramatische vliegramp mee te maken, zijn in de nacht van zaterdag op zondag tiendui zenden Newyorkers naar het vliegveld Idlewild gestroomd. Zij veroorzaakten vele verkeersop stoppingen en ongevallen; toen na vier uren van intense' spanning i het reusachtige Boeing-707 straal vliegtuig een geslaagde noodlan ding uitvoerde, applaudisseerden zij alsof het een sportwedstrijd of een toneelvoorstelling beterof. Het vliegtuig was kort na middernacht opgestegen voor een non-stop vlucht naar Londen, met 113 passagiers en elf bemanningsleden aan boord. Kort na de start zag men op het vliegveld dat het toestel twee landingswielen verloor. De piloot werd onmiddellijk per radio op de hoogte gesteld; de boordwerktuigkun dige vond toen na onderzoek dat twee wielen van het bakboordslandingsgestel waren verdwenen. Om een landing zo veilig mogelijk te maken, moesten de tanks leeg zijn, doch slechts een gedeelte van de brand stof kon in de lucht gelost worden. Vier uur lang cirkelde het vliegtuig in de omgeving van het vliegveld om ook de rest op te maken. Inmiddels ontstond op het vliegveld een geweldige activiteit: de brandweer verscheen met groot materieel, en de geneeskundige dienst bracht genoeg am bulances naar het vliegveld om hon derdveertig mensen tegelijkertijd naai de ziekenhuizen te kunnen brengen. Kikvorsmannen en politieboten hielden zich gereed voor het geval dat het vliegtuig in de Hudson zou storten, en geestelijken van alle gezindten werden ontboden. Het Rode Kruis riep bloed donors op, en de landingbaan werd vol gespoten met schuim om het brandge vaar te beperken, en tevens om het vliegtuig' in zijn uitloop zoveel mogelijk te temmen, Deze activiteit bleef niet onopgemerkt en toeschouwers stroomden toe. vooral toen de radio berichten over de toe stand begon uit te zenden. Eindelijk kwam het spannende ogen blik waarop de gezagvoerder zich tot landen gereedmaakte. Hij vloog de Boeing aan de grond op het neuswiel. Toen het staal van de defecte landings- poot aan de grond kwam, trok het een baan van vonken, waardoor het opvlie gende brandschuim rossig gekleurd werd. Halverwege de startbaan zwaaide het toestel langzaam cm en kwam tot stilstand. Ogenblikkeijlk werden de noodluiken geopend; in snelle vaart ver lieten de passagiers via glijbanen het huizenhoge vliegtuig, doch deze voor zorgsmaatregel bleek overbodig te zijn, want er ontstond geen brand. Vier uur lang waren deze passagiers door de gezagvoerder op de hoogte ge houden van hetgeen zich afspeelde; de rustige houding van de bemanning en de stewardessen, die direct na de start het souper serveerden, maakte echter dat er geen paniek ontstond. De gezagvoerder zelf verklaarde dat het laatste stuk van de landing nog het onaangenaamste was geweest: er ver drongen zich rond de startbaan zoveel mensen, dat hij zich ernstig zorgen maakte. De meeste passagiers zetten de reis direct voort in een ander toestel. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Een vorste lijke bezoeker zou zich geen enthousiaster begroeting kunnen wensen dan het onthaal, dat Ma ria Meneghini Callas zaterdag avond in en buiten het Amster damse Concertgebouw ten deel is gevallen. Terwijl de prima donna in de tot de nok gevulde zaal succes op j succes boekte zij werd na haar laatste optreden vijf maal op het podium teruggeroepen drom den op straat duizenden Amster dammers samen, om haar met hartstochtelijke ovaties uitgelei de te doen. De politie had de trottoirs met hekken afgezet en zelfs voor bere den versterking gezorgd. Toen Maria Callas om ongeveer kwart over elf, omstuwd door talloze dankbare auto- grammenjagers, met een stralende lach in de uitgang van het Concert gebouw verscheen, daverde de omge ving van de juichkreten: Viva, Viva La Callas, Viva Maria. Honderden concertbezoekers, die zich bij de uitgang hadden verzameld, dron- Wuivend, verrast, en kennelijk ontroerd dankte Maria Callas voor de overweldigende ovaties van de ruim tweeduizend aanwezigen in het Am sterdamse Concertgebouw. AMSTERDAM Lindeteves-Jacoberg N.V., de handelsonderneming die vorig jaar is ontstaan uit de fusie tussen Lin deteves en Jacobson van den Ber.g, heeft 1958 afgesloten met een winstsaldo van 1.102.796. Ter aanvulling van het in december uit de dividendreserve uitge keerde interimdividend van 2,8 pot. zal uit de winst nog 6 pet. dividend in con tanten worden uitgekeerd. De uitkering bedraagt dus, na goedkeuring door aandeelhouders 8,8 pet. over het oude en 6 pet. over het huidige kapitaal. Ten aanzien van Nederland wordt op gemerkt, dat het laatste kwartaal 1958 en de eerste maanden van 1959 een be moedigende verbetering hebben ge toond. De resultaten van de integratie van de kantoren van het concern zullen geleidelijk merkbaar worden. Over de toekomst is het bestuur nog gereser veerd. Daarvoor zijn de onderlinge ver houdingen te zeer verstoord. AMSTERDAM. Vier opera aria's zong Maria Callas zater dagavond, in haar met zo veel spanning tegemoet geziene con cert met het Concertgebouwor kest. Is de droom van de prima donna assoluta werkelijkheid ge worden? Is haar komst alle op winding waard geweest? Wij hebben met nuchtere Nederlandse oren zitten luisteren, alle muzikale pro's en contra's afgewogen en wij willen de ze vraag met een volmondig ja beant woorden. Callas' zangstem op zichzelf is, on danks de drie octaven, niet overrompe lend. Het is geen pure belcanto-weelde, die hier klinkt. In het middenregister en in de hoogte is dit zingen nog wel eens ge voileerd, en de slottoon van Bellini's Waanzin-aria uit La Pirata zou men zelfs lelijk kunnen noemen, althans wat het timbre betreft. Toch noemen wij Maria Callas een fe nomeen, met een kracht in haar vorm geving van de meest uiteenlopende ope rakarakters, die onthutst. In vroeger tijden zou Callas wellicht een sopraan onder de sopranen zijn ge weest, maar in onze dagen, waarin de vocale tover van de hoogdramatische zangkunst niet meer samengaat met de techniek van de emotionele coloratuur, is zij bij wie dit wèl het geval is onbestrijdbaar de primadonna assoluta. FASCINEREND Wat hebben de radioluisteraars veel gemist! Men moet Maria Callas zién als ze zingt. Niet om de luister van haar avondrobe. met de prachtige sleep van zacht oranje uit bet rugdecolleté, of om haar kostbare diamanten oorclips en hals snoer. Men moet Callas zien in haat- expressie, mimiek en gebaar, welke uit de muziek worden geboren. Bij de eerste tonen van het orkest vol trekt zich de verandering. Dan ziet zij de zaal niet meer. De ogen zijn gesloten, het hoofd met het koperkleurige haar buigt naar omlaag, afweer, schrik, ver driet en nog veel meer uit de scala der Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De aanhouding van de zeventienjarige Duitser W. J. F., gebo ren te Keulen, verdacht van poging tot doodslag op de Utrechtse garagewacht Nederhof in de nacht van 11 op 12 ju ni, blijkt voorbarig te zijn geweest. De officier van justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, heeft verklaard dat de betrokkene volkomen onschuldig is, omdat uit het verhoor van vele ge tuigen gebleken is dat de jongen ten tijde van de aanslag bij de familie Versteeg te Rumpt is getveesl. Wel er kent F. op 11 juni naar Utrecht te zijn gereden en zich ook in de buurt van de bewuste garage te hebben opgehouden, maar op het kritieke uur had hij Utrecht ver achter zich. BLIJFT MYSTERIE De aanslag blijft mysterieus omdat de mededelingen van de politie enkele da gen geleden er geen twijfel aan lieten bestaan of men had in F. de dader in handen, ondanks diens hardnekkige ont kenningen. Een der sterkste aanwijzin gen was het vinden van een versnip perd lidmaatscbapsbewijs (turnvereni ging) van F. bij een hooiberg in de buurt van de garage. De officier meent thans dat deze snippers door de dader gedeponeerd kunnen zijn om de aan dacht op een onschuldige te vestigen. Men kan zich dan afvragen hoe de eigenlijke dader in het bezit van deze lidmaatschapskaart is gekomen zoals er een legio aantal vragen overblijft. In ieder geval is de justitie ervan over tuigd dat F. de aanslag niet heeft ge pleegd, zodat hij aan de vreemdelingen politie is overgegeven, die hem op transport zal stellen naar Duitsland, waar hij wordt gezocht voor diefstal van honderd mark ten nadele van zijn baas. DJAKARTA President Soe- karno heeft zijn kabinetsformatie voltooid. Hij heeft nu in totaal 42 ministers benoemd: tien leden van het kernkabinet, zeven mi nisters zonder portefeuille en 25 onderministers. Veertien van hen (33 pet.) zijn militai ren. Alle ministers en onderministers zijn partijloos of „ontheven van hun lid maatschap van een politieke partij". De onderministers zijn verantwoordelijk aan de minister, die zij assisteren; de minis ters zijn verantwoordelijk aan Soekarno. President Soekarno heeft zijn minis ters gisteren meteen gewaarschuwd: „Denk er aan. ik kan van minister ver anderen wanneer ik dat wil, in over eenstemming met de noodzaak en de omstandigheden". Onder de ministers en onderministers bevinden zich geen communisten. Twee van hen. onder wie prof. Prijono. drager van een Stalinprijs, worden beschouwd als communistische sympathisanten. Vijf ministers uit het kabinet-Djuanda zijn benoemd als onderminister. Een van hen is de befaamde minister van voorlich ting, Sudibjo, die nu is toegevoegd aan het ministerie van mobilisatie van ar beidskrachten. Soekarno heeft twee ministers be noemd voor de mobilisatie van hel volks- potentieel, omdat het programma dat hem voor ogen staat niet kan worden uit gevoerd zonder de „energie en het zweet van 'het hele volk". De nationale raad is zondag ontbon den. Soekarno kondigde aan dat hij bin nenkort de opperste adviesraad, het volkscongres en de nationale planraad zal samenstellen. Van de opperste ad viesraad zal Soekarno zelf voorzitter zijn. Het volkscongres zal bestaan uit de le den van het. huidige parlement en ver tegenwoordigers van de gewesten en van de „functionele groepen". In het kabinet heeft het defensieappa raat thans de algehele zeggenschap over de nationale veiligheid en de verdedi ging en grote invloed op de verbindin gen en de nationale ontwikkeling. AMSTERDAM (A.N.P.'. Remco Campert en Vincent Mahieu zijn win naars geworden van de Amsterdamse Novelle-prijzen 1959. Campert kreeg zijn prijs voor De jongen met hef. mes, Mahieu de zijne voor Tjies. Beide werken werden ge publiceerd in 1958. De prijzen bedra gen elk 1500 gulden. De jury bestond uit Pierre H. Dubois, Jos Panhuijsen en G. K. van het Reve. menselijke emoties weerspiegelen zich in haar gestes, in het nerveuze spel van haar handen met de opvallend lange vingers. PERSOONLIJKHEID En dan begint zij te zingen, de mond slechts weinig geopend. Toch is het als of alle tonen er al zijn, alleen maar wachtend op bevrijding uit de dramati sche drukcabine, die Callas is. Dit zin gen met de opmerkelijke laagte, gaat moeiteloos, ook al vertrekt het gelaat als in pijn. Dit is niet louter stem, dit is een tem peramentvolle vrouw, die meelijdt met haar uitbeeldingen in Spontini's La Ves- tale, Bellini's La Pirata en wel de mooiste fragmenten de beide Verdi- aria's uit Ernani en Don Carlos. Wij zouden door kunnen gaan met lof prijzingen voor dit stemgebruik, voor het volmaakte legato, voor de briljante ca- baletta's, en voor het bijna onnavolgbare spinnen van de toon. Maar het accent behoort niet op deze ongetwijfeld fe nomenale zangkunst te liggen, maar op de gehele dramatische persoonlijk heid van Maria Meneghini Callas. bij wie de begrippen muziek en zang niet te scheiden zijn. TRANEN Minutenlang hebben de bezoekers van het Concertgebouw gejuicht en gejubeld. Velen lieten hun tranen van ontroering de vrije loop, wildvreemde mensen spra ken, ja klampten elkaar in de pauze aan, getuigend van hun emotie, veroorzaakt door deze primadonna assoluta, die in dit twaalfde Holland Festival voor een on betwistbaar vocaal hoogtepunt heeft ge zorgd. De bijval gold terecht ook het subliem spelende orkest onder de vakbekwame dirigent Nicola Rescigno. DELBOY BAER gen op haar in, en op een gegeven ogen blik was de kleine prima donna totaal verdwenen. Enkele bewonderaars waren in het vuur van hun aanbidding op de korte sleep van haar robe gaan staan. Na enig moeilijk geschuifel kon La Callas zich weer bevrijden, en dook zij weg in de auto die haar naar het Amstel- hotel bracht. Het mocht toen Callas buiten ver scheen, dan geëmotioneerd toegaan, vóórdat zij het Concertgebouw verliet, speelden zich op straat uitgesproken wil de tonelen af. Hoewel de rijweg door de wachtenden werd vrijgelaten, reden en kele agenten te paard verschillende malen op groepen in galadracht gesto ken concertbezoekers in. Enkele dames kwamen met gehaven de avondtoiletten tevoorschijn uit het ge drang, dat bij het optreden van de po litie ontstond. Bij prinsessen In de solistenkamer van het Concert gebouw had La Callas na afloop van haar concert een ontmoeting met de prinses sen Beatrix en Irene. Fotografen had den een „staatsiefoto" van de prima donna met de prinsessen in de zin, doch zij werden uit de solistenkamer en de omgeving daarvan geweerd, om dat de koninklijke gasten incognito wa ren, en zij door de flitslichten zouden worden geïrriteerd. Maria vertelde de prinsessen wat zij noemde „het verhaal van Peter Dia mand", de nijvere directeur van het Holland Festival, die haar naar Neder land had gehaald. AI zes jaar komt Dia mand op vrijwel ieder concert van de prima donna, en Maria noemde hem een „bescheiden en beschaafd man, die eigenlijk in de negentiende eeuw thuis hoort". „Ik zelf hoor daar ook thuis", vertrouwde zij de prinsessen toe. Goed humeur Toen Peter Diamand hen uitgeleide deed, zeiden de koninklijke bezoeksters enthousiast: „Zorgt u er vooral voor dat ze terugkomt". La Callas wil dat zelf overigens graag, mits ze in een echte opera kan optre den. Ze heeft zich naar haar eigen zeg gen zaterdagavond bijzonder gelukkig gevoeld. Trouwens, gedurende haar hele verblijf in Nederland was ze „in een goed humeur" geweest. Maar ze hield niet van roddel in de kranten, zei ze. In het Amstelhotel heeft La Callas met een selecte groep genodigden haar Am sterdamse triomf met een diner gevierd. In de omgeving van het Concertgebouw orkest circuleerde al spoedig de vrien delijke typering, die leden van het Con certgebouworkest van het optreden van Maria hadden gegeven: Een callassale avond! programma's (in het kort j IRAPIO DINSDAG 14 JULI HILVERSUM 1402 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Pianospel; 8.30 Gram; 9.00 Gym; 9.10 V. d. vrouw 9.35 Waterst.; 9.40 Morgenwijding: 9.55 Een boek voor het Geestelijk leven, caus,; 10.00 Gram; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 V. d. zieken. middag 12.00 Orgelspel; 12.20 Regeringsuitz.Land- bouwhuishoudkundig onderzoek; 12.30 Land en tuinb. meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram; 13.20 Prome nade ork; 13.55 Beursber; 1.400 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, hoorsp.; 14.35 Strijkkwartet; 15.05 V. d. vro'-w; 15.20 Gram; 15.45 Tour de France; 11.15 De direnwereld en wij caus; 17.25 V d. jeugd. avond 18.00 Nws; 18.15 Tour de France; 18.30 RBC-Revue-ork; 19.00 Paris vous parie" 19.10 Gram; 19.45 Toneelbesch; 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.50 Hoorsp v. d jeugd' 22.00 Lichte muz; 22.15 Journ; 22.30 Tenor en pianomuz; 23.00 Nws; 23.15 Beursber. V. New York; 23.17 New Yoii: calling: 23.22 Orgel en zang; 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram: 7.30 V. d. jeugd: 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en lit kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.55 Hoog mis; 10.15 V, d, kleuters; 10.30 Gram; 11.00 V d. vrouw; 11.30 Gram. middag 12.00 Middagklok Noodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land en tuinb. meded; 12.33 Gram; 12.50 Act: 13,00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Metropole ork., klein koor en solist; 14.00 V d jeugd; 14.30 Gram; 14.35 V d plattelandvrouwm; 14.45 Brabants Conser vatoriumorkest en soliste: 15.25 Gram; 16.00 V d zieken. :6.30 Ziekenlof: 17.00 V d jeugd; 17.40 Beur wei", 17.45 Regeringsuitz. avond 18.00 Lichte muz; 18.20 Regeringsuitz.: Actueel progr; 18.30 V. d. jeugd; 18.45 Klein koor; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Gram; 20.00 Vacantie(wetensw)aardigheden; 20.30 Dialogues des Carmelites, opera; 22.45 Avondgebed en lit. kal; 23.00 Nws; 23.15 Pianovoordr.; 23.50—24.00 Gram LONDEN (Reuter) Op de Londense vrachtenmarkt kwamen zaterdag de vol gende contracten tot stand: 13.000 ton gerst van Noordpacifichavens naar Polen tegen 6,75 vrij lossen, 13—23 aug.; 14.500 ton tarwe van Golf havens naar Brazilië tegen 5,50, aug.; een tanker voor ver voer van zwaar graan van Golfhavens naar Bombay tegen 49/6 en een andere van Noordpacifichavens naar Bombay te gen 48 sh, beide aug. en 13.500 ton ruw- ïjzer van Durban naar Japan tegen S 7 f.i.o., sept.—okt. radio vandaag MAANDAG De brandende tanker, heet een klankbeeld van Bob Uschi en. Gabri de Wagt, dat vanavond om 20.40 over Hilversum 1 wordt uitgezonden. Het is ö'e eerste aflevering van een serie over de zeesleepvaart. Ook op deze zender kunt u twee in West-Duitsland zeer populaire orkes ten beluisteren: het dansorkest Willy Berking (19.30), en het amusements orkest Erich Börschel (20.15), Hilversum 2: 18.45 Nederlandse jazz- ensembles; 20.30 Bijbels hoorspel De onreine Profeet. Aandacht voor de altviool wordt vanmiddag om 14.00 (Hïlv, 1) ge vraagd in het programma Studio voor hedendaagse muziek. De altist Walter Gerhardt gaat dan tezamen met de pianist Rutger Schoute de Sonate nr. 1 van Darius Milhaud uitvoeren. Daarna vertolkt de violist nog de Sonate voor altviool solo van Krsjenek. De Belgische violist Arthur Gru- miaux is vanavond om 21.10 (Hilv. 1) solist tijdens een concert, dat gegeven wordt door het Residentie orkest O.I.U. Willem van Otterloo. Na de Klok-symfonie van Haydn is Grumiaux solist in Mozarts vioolconcert in Bes, K.V. 207, en in het Poème voor viool en orkest van Ernest Chausson. Dit concert wordt besloten met de Romantische Suite van Reger. TELEVISIE NTS: 12.15- 2.5 Eurovisie; Tour de France 1959. 16.00—16.45 Idem. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz.; AVRO: 2-.20 Filmprogr; 20.35—22.04 Speelfilm. kritisch f- bekeken j TTYE Nieuwe Oogst, die de Avro zater dag op het scherm binnenhaalde, .was er een met een dubbel bodempje. De vruchten waren nl. in vele gevallen behoorlijk overjarig. Dat zij voor het eerst op de beeldbuis werden geëta leerd kon dan ook nauwelijks als maat staf voor hun prilheid gelden. Niettemin hebben we met genoegen naar deze opbrengst gekeken, die door Letty Kosterman genoeglijk werd op gediend. De beste herinneringen bewa ren we aan Rob Touber, Francis van Rooy, Nico BohemeiFloryth Polak, Ria Valk, het pittige damestrio De Valentina's, en The Diamond's. Drummer Huub Jansen sloeg zijn slag zo voortreffellijk, dat hij voor de t.v.lampen van Ad van der Gein met een een engagement aangeboden kreeg. vandaag MAANDAG Vanmiddag wordt het kinderprogramma verzorgd door de NCRV. Vlaanderen: 20.15 De TV maakt muziek, o.a. met Bob Benny en Jean Walter; 21.00 tv-montage over de stad New York. België Frans: 20.35 Numéro spé cial; 22.15 reportage vanuit Parijs. Leo Tolstoi schreef indertijd een toneelkomedie, d'ie in Duitsland be kendheid kreeg onder de titel Er ist an allem Schuld. (Hij is overal schul dig aan). Vanavond om 20.20 wordt dit spel voor de Duitse camera's op gevoerd. Om 21.00 uur een documen taire over de Franse revolutie, in beel den en documenten.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5