DE NIEUWE STOFFEN DE „NIEUWE" KLEUREN PLASTI COLOR Beelden uit de toekomst Zaterdag 11 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Eenvoudige volmaaktheid komt op de eerste plaats in Spanje bij de mode voor het komende seizoen. Wat dat aan gaat wordt de tendens kenmer kend voor de zomermode, waar mede wij u op deze plaats enige tijd geleden lieten kennis maken, in de collectie voor de herfst voortgezet. SPANJE VÓÓR TWEE WEGEN LANGERE JASJES VRÓÜWELIJK TAILLE DAALT ZENUWRUST Uamea-Celei Ui Charme voor Uw handen Nederlander gedood bij mijninstorting Ziekte van Weil in Kampen Aangerand meisje beet van zich af MADRID. Zon en vakantie staan in deze mooie zomer nog vooral in het middelpunt van de belangstelling. Voor de modewereld is de periode ech ter al weer aangebroken, waarin op de kleding voor het volgend seizoen de schijnwerpers worden gericht. Popelend bereidt men zich in de steden waar vele couturiers met een interna tionale bekendheid gevestigd zijn er op voor, de nieuwe collecties te gaan tonen. Parijs, Rome en Florence, waar onder hoogspanning de laatste hand aan de crea ties voor 1960 wordt gelegd, wachten weer op ons om van het modenieuws voor het volgend jaar kennis te komen nemen. trokken er ditmaal echter reeds eerder op uit, om voor u de nieuwste aan winsten in stoffen, kleuren en modellen te ontdekken. Het resultaat daarvan is dat wij u nu reeds kunnen vertellen, hoe de herfstmode er naar Spaanse inzichten uit zal zien. Tijdens de Spaanse modeweken kregen wij de gelegenheid van de eerste herfstcollecties vele indrukken op te doen en de foto s en schetsen van hetgeen daar werd getoond, zijn vandaag voor publicatie vrijgegeven. Terwijl in de overige modelanden de creaties voor het komende seizoen nog heel geheimzinnig achter slot en grendel worden bewaard en bewaakt, kunt u hier dus nu al lezen, wat voor uw kleding in 1960 belangrijk zal zijn! DE MODE VAN 1960 BRUIN, veel bruin wordt bij de nieuwe mode voor 1960 toegepast. Bruin in schakeringen van koffiebruin tot donker kastanjebruin, dat onder - andere veelvuldig met zwart wordt gecombineerd. Sable is verder vooral het devies voor de kleuren die de herfstmode gaan typeren. Met die naam worden allerlei beige schakeringen aangeduid, geïnspireerd op de tinten van verschillende soorten zand. Dat bruin en sable gaat in vele nuances vooral een belangrijke rol spelen bij de mode voor overdag. Kleurige effecten worden echter bij de mode voor de late middag en avond toegepast. Diepe tinten blauw zijn daarbij favoriet, naast groen van vrij licht tot heel donker, rose, rood en een nieuwe heel donkere tint oranje-rood. Die blauwe en groene schakeringen, voor de geklede garderobe zo ge wild, zorgen ook voor afwisseling op het bruin-beige palet bij ensembles en mantels voor de vroegere uren. Wit met zwart wordt voor middag en avond eveneens belangrijk. d<y>r Rita Beukman Het is te verwachten dat ook in Italië en Frankrijk die per fectie in eenvoud een belangrijke rol zal spelen bij de nieuwe ont werpen. Dat is een prettig vooruitzicht voör alle vrouwen, die van ele gante en gedistingeerde kleding houden maar grote extravagance liever vermijden. Uit het streven naar functionaliteit komt vooral die eenvoudige volmaakt heid voort. De atbeeldingen op deze pagina tonen u hoe Spanje reeds het bewijs levert dat niets te veel, niets te weinig", bij de hedendaagse architectuur, interieurkunst en industriële vormgeving een belangrijk principe, ook bij de mo de meer en meer de doorslag' gaat ge ven. Voor 1960 gaan de Spaanse ontwerpers, die wij de afgelopen weken aan u voorstelden, in verband met dat stre ven naar functionaliteit, vooral van het karakter van de stof uit bij hun nieu we creaties. Het effect dat men met een bepaald soort weefsel het best kan bereiken, zon der het karakter daarvan geweld aan te doen, is meestal bepalend voor lijnen en details. Soepele, verfijnde sierlijkheid en een bijna geometrische strengheid zijn de twee uitersten, waartussen de verschei denheid van nieuwe modellen zich be weegt in verband met de textielproduc ten die vooral worden toegepast. HIER zijn de voornaamste punten van de nieuwe Spaanse mode voor 1960. Een strenge vierkante of een vrij vloei end gebogen lijn, kenmerkt de mantels vooral. Bij het geometrisch ingestelde vierkante silhouet zowel als bij de op meer gebogen lijnen afgestemde ovale modellen, worden incrustaties in de vorm van rechthoek of driehoek veel toegepast. Reversible is voor beide types in de Spaanse mantelmode voor de herfst toonaangevend. Fraaie reversible man tels brengt bijvoorbeeld Pertegaz en El Dique F 1 o t a n t e, die daarvoor in eigen bedrijf ook de stof fen heeft geweven. Vargas Ochagavia, de Dior van Madrid, besteedt ook veel aandacht aan een nieuw soort redingotes, waar van de ruimte in de taille door een ceintuur wordt bijeengehouden. Rodriguez brengt fraaie avond mantels van ottoman met een sierlijke ovale lijn en E u I a I i a reversible mantels die door een reversible pakje worden gecompleteerd. B a s t i d a geeft aan mantels met een goed uitgebalanceerde, vrij vierkan te lijn de voorkeur. Bij vele mantels zijn in Spanje de zakken naar de zijnaden verhuisd. Die zakken zijn decoratief rechthoekig van model en worden opmerkelijk laag ge plaatst. Tezamen met raglan-mouwen die bij de Spaanse mantelmode ook veel worden toegepast, belooft deze nieuwe plaats van de zakken ook in Italië en Frankrijk voor mantels toonaangevend te worden. LICHTE, makkelijk te mouleren, vrij dunne en soepele wollenstoffen, zjjn naast zachte mohairs als textielnoviteiten voor 1960 het belangr^kst. Daarnaast doen gladdere weefsels weer veel van zich spreken, zoals shetlands voor pakjes en double face voor mantels. Fijne wollen crêpes en wollen mousselines worden naast dunne jersey, onderandere met angora en mohair, bjj jurken veel toegepast. „Rug weave" met angora is een nieuwe aanwinstfVoor mantels. Ottoman met een brede ribs, in wol voor overdrag en in zjjde of wol met zijde voor de avond, maakt veel opgang. Taft en faille zijn bij de zijdeweefsels favoriet, naast satin chiné, decoupé en brokaten. Voor de avond gaat kant bovendien weer een grote rol spelen. LUCtUUpC CU UlUttdICU. UUi Uw rol spelen. DE tailleurs bestemd om in de herfst zonder mantel te dragen, zijn nu overwegend van langere jasjes voorzien. In dat opzicht verschillen die pakjes sterk van de ensembles met jasjes, ont worpen om door een wintermantel t worden gecompleteerd. Bij deze „zelfstandige" tailleurs wor den grote kragen veel toegepast, naast pelerines en criss-cross revers, een nieuw detail dat het jasje van een man telpak een opmerkelijk slank afkledend effect geeft. Mantelpakjes met markante kragen brengen Pertegaz, Mirabel en Rodriguez veel. Vargas Ochagavia geeft echter aan een bescheiden halsafwerking de voorkeur. Vele couturiers completeren mantelpakjes door een grote strik van organza. DE wollen japonnen voor herfst en win ter hebben een ongedwongen, zeer vrouwelijke lijn. In de taille wordt de ruimte dikwijls aan een geïncrusteerde ceintuur gerimpeld en dat effect wordt meestal herhaald bij de hals, waar het corsage met dezelfde soort rimpels aan een smal, bij voorkeur rond pasje is be vestigd. De meeste jurken zijn mouwloos voor de komende herfst en winter, maar die onbedektheid wordt altijd aangevuld door een jasje van dezelfde- stof. Japon met jasje gaat zo de uitverkoren com binatie worden, om 's winters onder een mantel te dragen. Korte jasjes komen bij deze combina ties nog overwegend voor, waardoor zo'n tweedelig ensemble zich dus voor al van de tailleur onderscheidt. Deze jasjes eindigen dikwijls in een brede band, die meteen de ceintuur vormt en met een lus wordt gesloten. De ruimte van het jasje is meestal aan die band gerimpeld, niet royaal met bre de rimpels maar heel fijn, zodat een vaag blouson-effect ontstaat. Deze nieuwe wijze van rimpelen geeft de mode een „soft mouvement", een te dere souplesse die bijzonder vrouwelijk aandoet. Vargas Ochagavia en Bastida brengen japonnen-combinaties in deze stijl, evenals Pertegaz. OREDE, zeer brede ceintuurs die alles wat men tot nu toe op dit ge bied gezien heeft overtreffen, worden bij de japonnen met een meer vier kante tendens veel toegepast. Die ceintuurs worden even beneden de leest maar ook zelfs reeds beneden de heupen aangebracht, waardoor de verlaagde taille weer in het mode beeld is verschenen. De tegenstelling tussen kleding voor overdag of voor de late middag en avond is in Spanje groot. Wijde rokken komen bij de geklede japonnen veel voor. Het bolle effect wordt daarbij ech ter geheel door de coupe bereikt en niet door een onzinnige overvloed van als een plank uitstaande petticoats, waarme- de in ons land de jeugd tegenwoordig haar kleding misvormt. Vlakke stroken geven cocktailrobes en avondtoiletten een Spaanse allure. Op een nieuwe manier wordt kant toege past, naar het principe van „Superleg- gera", waar bij moderne gebouwen en meubelen herhaaldelijk over wordt ge- Kanten jurken toonden vele couturiers ons in Madrid en Barcelona bijvoorbeeld, waarvan de rok uit twee of meer plat te of even gerimpelde stroken bestond. Dat rokgedeelte was niet tegengevoerd met een ondoorzichtig materiaal, zodat men door de luchtige patronen kon heenkijken. Onder die jurken worden broekjes van zijde of taft gedragen met pijpjes tot aan de knie. Een kokette combinatie die naar een experiment van Balenciaga, bij de couturiers in zijn vaderland veel navolging vond. MODE voor I960, ditmaal opent Spanje dus de rij van landen, die ons hun noviteiten gaan tonen. Rome, Florence en Parijs zijn nu aan de beurt. 1. Compositie in wit en zwart van Santa Eulalia uit Barcelona. Voor cocktail en avond hebben de rokken, die ook overdag weer iets dalen, de neiging opmerkelijk langer te worden. 2. Aandacht voor de nieuwe mode in het Ritz Hotel te Madrid. 345. Drie impressies van Pea.ro Rodriguez: 3: een cocktailjapon met twee vlakke stroken; 4: een combinatie van japon met jasje en 5: een korte avondrobe, met Spaanse rozen gegarneerd. 678. Driemaal de nieuwe mode in beeld naar ontwerpen van Eulalia; 6: een jurk met driehoekige incrustaties; 7: een pakje in geometrische stijl en 8: een avondtoilet van taft met lange sleep. 9. Deze strikte, gedistingeerde stijl blijft belangrijk voor de Spaanse mode. Pertegaz ontwierp deze tuniek, in soepele wollen stof uitgevoerd. 10. Niets te weinig, niets teveel! Deze eenvoudige mantel in heel zachte, lichte mohair brengt El Dique Flotante als voorbeeld turn de nieuwe functionele stijl in de mode. Advertentiën nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Hijnhardt's Zenuwtobletten VRAAG KLEURA0VIES EN FOLDER BIJ PLASTICOLOR NEDERLAND N.V. Singel 514 - Amsterdam Advertentie WIN 50 ROLLEN KLENE'S DROP; Zend 'n leuke tekening met één Fruietta wikkel aan KLENE N.V. te Amsterdam. Elke week 20 prijswinnaars en vele troostprijzen I LUIK (Belga) Uit de kolenmijn Quatre Jean in de Belgische plaats Queue-de-Bois is gisteren het lijk naar boven gehaald van de Nederlander W. H. Werenz uit Echt. Hij was donderdag met vier andere mijnwerkers opgesloten geraakt bij een instorting. Veertig ton steen en grond sloot de gang af, waarin zij aan het werk waren. De vier andere mijnwerkers konden na enige uren worden gered. Zij waren allen lichtgewond. De Nederlander was. toen de reddingsploeg hem bereikte, al overleden. KAMPEN (ANP) In Kampen zijn twee gevallen van de zi-ekte van Weil vastgesteld bij mensen, die hadden ge zwommen. in het natuurbad Seveningen of in het gemeentebad. Het is mogelijk dat ook het water in d-e buurt van de baden is besmet. Het gemeentebestuur overweegt de baden te sluiten, maar wil, omdat zulks midden in de vakanties wel erg ingrij pend is, eenst advies inwinnen bij de in specteur van de volksgezondheid. PLASTICOLOR: 'n kwaliteitsprodukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM ASSEN.De officier van justitie vani de i-echtbank in Assen heeft gistern vier: en twee jaar gevangenisstraf geëist te gen twee jongelui uit Westerbork, die sa men een 23-jarig meisje uit hun woon plaats zouden hebben proberen aan te randen. De poging mislukte doordat het meis je letterlijk flink van zich afbeet. Zo had zij, nadat haar belagers waren gevlucht voor de vermeende komst van een po- litie-auto. een stuk hand-schoen en een pluk haar van de nare ontmoeting over gehouden. Daardoor kon de politie de jongelui arresteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9