Geknecht Bulgarije huldigt groot verleden met bloemen N obelpr ij s wi nnaar op Forest Hills niet gewenst Discriminatie trof Bunche Protesten van vele zijden NIEUW-GUINEA NUMMER ÉÉN Acht doden niet geïdentificeerd I KAPPIE en de SPREKENDE PAPEGAAI I Zaterdag 11 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Belediging Agutter OPENLIJK ANTI KALE MUREN Nieuwe lijndienst H.A.L. Rotterdam-Montreal per s.s. Rijndam Onvoorzichtig met parathion ZES GRONINGERS VERGIFTIGD FLITS GORDON' in het heelal Ramp pleziervaartuig Zelf aan de slag 1 DE I TINTELS Jack Dunkley piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiinmiiiiNiiiNiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiimiimiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiMiiiiMiiii Schade brand Amsterdam ruim een miljoen Verzending zeepost f Van een onzer redacteuren S° Tevergeefs heb ik in Sofia naar een bevestiging gezocht van vTb" aanvaarde stelling, dat Bulgarije de trouwste satelliet staat van Rusland is. In mijn eerste verhaal heb ik dit al gememo- waren zeU« U ®™aringen. die ik er tijdens mijn korte verblijf opdeed, In ^.geneigd ben, eerder het tegenovergestelde te denken, waarin fb dan t iv me gewone Bulgaarse mensen mocht voeren en er nWsèw Vt r llg 0Pze,ttebJk bet w°ord Rusland liet vallen, begon Wadlt u j haperen, alsof ik een gevoelige plek had geraakt meer onVit »«sB a6"'® had gemerkt> ben ik er uiteraard steeds beeld dat k maan'h' fvf T V vfsterkt te zien. Zo ontstond allengs het beeld, dat ik meen het beste als volgt te kunnen omschrijven: Een Bulgaar is voor alles een ster ke nationalist, die niets liever zou zien. dan dat zijn land volkomen on afhankelijk stond en los van elke ver bintenis met wie dan ook. Men weet echter zeer goed, dat het land te arm is en te ver achter ligt om zich in deze tijd van razendsnelle techni sche ontwikkeling staande te houden. Dit is de reden, waarom hij van de ene kant de Zuidslaaf bewondert en van de andere kant medelijden met hem heeft. Goed. Bulgarije is dus op hulp aan gewezen en deze krijgt het met vol le handen van Rusland. Dank zij deze hulp is het in velerlei opzicht (in me disch, in fysiek, in sportief, in cultu reel,'in wetenschappelijk opzicht) een aantal Westeuropese landen reeds voorbij gestreefd. Met dit resultaat voor ogen blijft het met graagte de hulp accepteren, maar betaalt er de onnoemelijk zware prijs van de vrij heid voor. Het staat voor mij vast, dat de Bul- Eenzaam monument, dat dagelijks de Bulgaren de intocht van de Russische bevrijdingslegers helpt herinneren. a v™ ut aA »,uiAW «nu,!. Rondom het graf van een Bulgaarse De heer M. de Zeeuw-Alhier, militair i4. schoenmaker te Bruinisse slaagde te koningin is volop belangstelling, het Utrecht voor het diploma a III, commer- verleden leeft voort m de harten van ciële vakken. een huidige generatie. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. In de Se naat en het Huis van Afge vaardigden is schande gespro ken over de rassendiscrimina tie van het bestuur van de West Side Tennis Club waar van Ralph Bunche jr., de 15- jarige zoon van de adjunct secretaris-generaal van de Verenigde Naties, het slachtof fer is geworden. De verontwaardiging is groot, vooral omdat de vader van de ge weerde jongeman in een gesprek met de voorzitter van de club duide lijk werd gemaakt dat hij, ook al is hij de hoogstgeplaatste Amerikaan in de Verenigde Naties en ook al heeft hij een Nobelprijs voor de vrede gekregen, evenmin als zijn zoon voor het lidmaatschap van de club in aanmerking kan komen. De West Side Tennis Club is geves tigd op Forest Hills bij New York. het Wimbledon van de Verenigde Staten, waar vele malen de finales van de wedstrijden om de Davis Cup zijn ge speeld. ..Een belediging van de menselijke waardigheid", zei senator Jacob Javits, het geval in de Senaat besprekend. De verontwaardiging van deze joodse se nator was gewekt omdat het bestuur van de tennisclub ook t.e verstaan heeft gegeven dat joden ook niet voor het lidmaatschap in aanmerking komen „Een belediging voor alle vrije Ame rikanen". zei Ken Hechler, zelf oud-lid van de club. in het Huis van Afge vaardigden. De overheid van de staat New York gaat de zaak onderzoeken. De com missie voor de betrekkingen tussen de verschillende rassengroepen zal op 21 juli bijeenkomen om de rassendiscrimi natie van de tennisclub te behandelen. De commissie heeft verschillende func tionarissen van de club opgeroepen als getuigen. Het bestuur van de tennisclub meent al een zwart schaap te hebben gevon den. Dat is de tennisleraar George Agutter. Deze zou volgens het club bestuur de moeilijkheden hebben uit gelokt door Ralph Bunche jr. over te halen zich aan te melden als lid. Agutter beweert dart hij niet aan de jonge" heeft kunnen zien dat hij neger- bloed .n de aderen heeft. De jongen was bil hem gekomen om te vragen of hij op Forest Hills mocht komen spelen Hoe dan ook, de voorzitter van de club, Wilfred Burglund, zal niet kun nen loochenen dat hij in een telefoon gesprek met dr. Bunche dit heeft ge zegd: „Als wij een neger als lid aan namen zouden er meteen tweehonderd of driehonderd leden bedanken." DJAKARTA (Reuter) President Soekarno van Indonesië heeft giste ren, na de beëdiging van de nieuwe regering, ,,de terugkeer van weste lijk Nieuw-Guinea bij Indonesië" één van de belangrijkste punten genoemd in de strijd tegen het economische en politieke imperialisme. Soebandrio, de minister van buiten landse zaken, voegde er aan toe, dat Indonesië er niet aan denkt, geweld te gebruiken om het vraagstuk van Nieuw- Guinea op te lossen. Wij trachten ons echter op alle gebieden economische en politieke te versterken opdat wij Nederland op gelijk niveau tegemoet kunnen treden, zo zei hij. Politieke waarnemers menen dat de chef-staf van het leger, generaal Nasu- tion, door zijn benoeming tot minister van de nationale veiligheid en defensie, de sterke man van Indonesië is gewor den. Hij heeft een dubbele stem in het kabinet, namelijk als minister en als leider van het leger. garen met ademloze spanning de op stand in Hongarije gevolgd hebben, omdat zij wisten, dat het lot van de Hongaren parallel liep aan het hun ne. Toen zij het resultaat eenmaal gezien hadden, wisten zij precies waar zij aan toe waren en prefereren thans als klankbord van de Russen te fun geren en op die manier in _rust en vrede te leven, dan zich te verzetten om daarmee het risico te lopen ver stoken te worden van alle hulp, die zij zo hard nodig hebben. Zij het, dat dit alles onder een stilzwijgend pro test gebeurt en met een weemoedige herinnering aan de vroegere tijden van grootheid en onafhankelijkheid. Dit, alsmede het feit, dat het com munisme in tegenstelling met Rus land in Bulgarije nooit een religie zal worden, verklaart, waarom de Bul garen helemaal niet gebrand zijn op het lidmaatschap van de communisti sche partij en waarom men in Bulga rije nog tal van mensen kan ontmoe ten, die openlijk bekend staan als an ti-communisten. En die het dus als gevolg daarvan erg moeilijk hebben om elke dag hun brood te vinden, laat staan iets óp dit brood. De godsdienst is en blijft de Grieks, of Russisch orthodoxe en wordt open. lijk beleden. De pope's lopen er in al hun waardigheid op straat en worden onophoudelijk door de mensen aange sproken. Vaak kan men ze vinden te midden van groepjes jongelui of een ernstig gesprek met ouderen. De kerken worden druk bezocht en het was een verrassing te horen, dat de grote kathedraal van Sofia de Alex- ander-kathedraal in reparatie was, omdat de patriarch van Moskou haar «en nieuwe, vergulde, koepel ten ge schenke had gegeven. Zoals de Rus sische kerk in Sofia er reeds twee heeft. Diep ontroerd heeft mij de door de eeuwen heen zo zwaar geteisterde So- fia-kerk, die in de vijfde eeuw voor de eerste maal werd gebouwd en daarmee de oudste van de stad is. Een somber kerkje, waaruit in de loop van de eeuwen alle pronk en praal is verdwenen, zodat nu nog slechts kale muren, die eens de schitterende fresco's droegen, en nog wat ontluisterde ikonen en heilige plaatjes zijn overgebleven. Bij de in gang hangt nog in een verguld lijstje de machtige geschiedenis van deze beroemde kerk, waaraan de hoofdstad van Bulgarije haar naam ontleende... Een zo mogelijk grotere ontroering beving mij, toen ik met de crew van de KLM een uitstapje maakte in de richting van de top van de Vitosha- berg en na op 1800 meter de Gouden Brug bezocht te hebben, terugkeerde naar Bojana, waar een van de schil derachtigste kerkjes stond, die ik ooit ben tegengekomen. Aan een oorspron kelijke hofkapel uit de zesde eeuw hebben de latere koningen een twee de stuk gebouwd. Dit geschiedde in de 12e eeuw. Rond 1812 werd hieraan nog een derde deel toegevoegd. De kunstenaars, die verantwoordelijk wa ren voor het interieur, hebben op zeer fijnzinnige wijze met de handhaving van de stijl van hun époque de muur schilderingen in de drie delen op el kaar afgestemd en hebben hierin een volledig evenwicht gevonden. Toch was het deze overweldigende schoonheid niet, die mij greep. Ron dom het kerkje lagen oude konings graven, de meeste verwilderd en slechts herkenbaar aan de stenen of houten kruisjes, die hier en daar uit het doorgeschoten gras of tussen het onkruid omhoog kwamen. Maar naast het kerkje lag een goed onderhouden graftombe, waarvan de letters door het weer vervaagd waren. Onze verwondering scheen zichtbaar te zijn. Zonder een vraag af te wach ten, vertelde onze gids, dat het een graf was van een van de Bulgaarse koninginnen, die door haar weldadig heid zeer bemind was door het volk. ,,Het graf wordt goed onderhouden en op geregelde tijden worden er ver se bloemen op gelegd" Het trof me te meer, omdat ik op het gewel dige monument als dank aan de Russi sche bevrijdingslegers geen enkel bloemetje had zien liggen. Op dat ogenblik twijfelde ik aan de algemene opvatting, dat Bulgarije de trouwste is van alle Russische satel lietstaten. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Vrijdag 22 januari 1960 zal de Holland-Amerika Lijn een nieuwe, geregelde passagiersdienst ope nen tussen Rotterdam en Halifax en drie maanden later, wanneer de Sint-Laurens- rivier ijsvrij is, tussen Rotterdam, Quebec en Montreal. In deze dienst zullen ten gerieve van Franse en Engelse passagiers Le Havre en Southampton als tussen havens worden aangelopen. De dienst wordt geopend door het s.s. Maasdam en verder onderhouden met het zusterschip Rijndam dat sedert het in juli 1951 in de vaart kwam reeds 150.000 passagiers heeft vervoerd. Mr. H. N. Dutilh, een der directeuren van de H.A.L., die ons dit nieuws mee deelde, herinnerde er aan dat na de be vrijding reeds 130.000 Nederlanders naar Canada zijn geëmigreerd en mede daar om acht hij een maandelijkse dienst tus sen Canada en Nederland alleszins ex ploitabel, ook al omdat de binnenlands^ gelegen Canadese havens worden aange daan. Schepen van de Holland-Amerika Lijn voeren tot dusver slechts incidenteel op Canada; van een geregelde dienst kon tot dusver niet worden gesproken. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Zes Groningers zijn ernstig getroffen door een vergiftiging met parathion, een besproeiingsmiddel tegen insecten. Vier van hen liggen in het ziekenhuis. De vergiftiging kon optreden door het niet opvolgen van de voorschriften. De slachtoffers hadden met blote armen op de bietenvelden gewerkt en de veilig heidsmaskers niet opgezet. Het gif kan in verdunde toestand via de huisd of als nevel via de ademhalings wegen naar binnen dringen. Het kan al in kleine hoeveelheden dodelijk zijn. De zieken zijn terstond behandeld met het tegengif atropine. Het redde hun het leven. De zesjarige W. A. D. M. Baan te Dordrecht is in het water van de Oude Maas verdronken. Hij zat met zijn twee lingzusje op een trapje, dat in het wa ter liep en verloor het evenwicht toen hij met een ijekseltje een vis uit het water wilde scheppen. iS TA, wat dacht u, dat we de J .verdachten de kans gaven hun zaken netjes te rege len, glimlachte de huisvader listig. Het gesprek vlotte aardig. We bleken het over heel wat dingen eens te zijn, zodat we de beste vrienden werden. Het draaide er op uit dat de twee rechercheurs me voor de volgende dag uitnodigden met hen de mooie landstreek van Somerset te bekijken. Ze hadden een dag vrij en die wilden ze goed gebruiken. Ik nam het aanbod aan. Het leek me wel iets. Terwijl ik mijn das strikte in mijn hotelkamer, hoorde ik buiten een uitgelaten getoeter. Ze waren precies op tijd. Hepburn had een autootje gehuurd. Het was een Morris in een nogal buitenissige kleur geel. Ik haastte me naar beneden. Voor mij was de plaats naast de chauffeur, Hepburn, gereserveerd. Jackson zat achterin met zijn ar men over de leuning van de voor bank geleund. Het wagentje liep lekker. Het duurde niet lang of we toerden door het heuvelachtige landschap. Het lijkt me niet aantrekke- lijk zo ver van uw familie te zit ten, zei Hepburn tegen me, terwijl hij voor zich uit op de weg bleef kijken. Is uw vrouw ook in Hol land? Niet meer. Ze is naar een Duits concentratiekamp gebracht. Ach, wat erg, en hij nam en kele ogenblikken stilte in acht. Ik voelde me genoodzaakt dat kennelijk ongemeende en beang stigende stilzwijgen te breken, Ze was ondergedoken bij ken nissen van ons, de Davidsons. Davidson? herhaalde Hep burn. Is die niet eigenaar van een grote diamantslijperij in Amster dam? Ja dat is zo. Volgens onze inlichtingen werkt hij samen met de Duitsers. Dat lijkt me niet aannemelijk. Hij was ook Jood. Hé, dat is een aardig meis je, glunderde Jackson achter me. Ik volgde zijn blik en zag inder daad een lief kind dat bezig was Een waar verhaal dat een Nederlandse vlieger vertelde aan D. C. Seip jr. in een tuintje de was op te han gen. Hepburn, kunnen we niet stoppen Nou, en wat dan nog? Ik benijd u, meneer Koomen- ijs, verzuchtte Jackson. Zo in de vreemde met niemand om je heen die je op je vingers kijkt. U hebt zeker wel zo de nodige vriendin netjes gehad. Och nee. Ik had weinig zin Patricia aan de grapjasserij van Jackson over te leveren. Aan Maria dacht ik pas toen het al te laat was om er nog op terug te komen. Het lijkt mij niet zo erg om ver van huis te zitten, als ze je maar regelmatig schrijven. Dan blijf je tenminste een beetje op de hoogte. Brieven krijg ik niet. Mijn vrouw was niet zo'n groot schrijf ster en nu is dat natuurlijk hele maal afgelopen. Hebt u nooit dreigbrieven ont vangen? vroeg Hepburn langs zijn neus weg. Hoe bedoelt u? Wel ehbrieven van Duit sers met bedreigingen tegen uw fa milie als u niet naar Nederland terugkeerde. Nee, nooit. Het was duidelijk dat Hepburn dacht aan het geval Van Beuke- ren. Die had brieven gekregen met de raad dat hij er beter aan deed het vliegen op de Lissabonroute op te geven als hij niet wilde dat zijn vrouw en kinderen iets zou over komen. De Duitsers was die vlie gerij een doorn in het oog, waar ze vrijwel niets tegen konden doen. Daarom probeerden ze het op die manier. Het resultaat van de chantage was dat Van Beukeren zolang werk kreeg in Engeland waar hij buiten het bereik van de Duitsers zat. Mijn hart gaat open. Kijk, een politiebureautje daar, kraaide Jackson. O daar zit Williams tegen woordig, zei Hepburn tegen Jack son. En tegen mij: Die heeft vroe ger ook in Bristol gezeten. En te gen Jackson weer: zullen we hem even een bezoekje brengen? Dat is een idee. Ik zal blij zijn als ik mijn benen even kan strekken. Zo'n Morris is nu niet bepaald ruim. Toen we het bureau binnenstap ten, maakte Hepburn een grapjj) tegen me. Je kan een politiebureau be ter binnengaan als vrij man dan als gevangene. Ik lachte zuurzoet. Toen ik het vliegveld van Lis sabon verliet, stond Maria op me te wachten. Dat was me nog nooit gebeurd. Wordt vervolgd Advertentie BHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI HADERSLEV. De politie vreest dat zich onder de acht nog niet geïden tificeerde doden verscheidene buiten landers bevinden en heeft zich daarom gericht tot de bevolking van Haderslev en omgeving met het verzoek, inlichtin gen te geven over toeristen die na de ramp met het pleziervaartuig Turisten spoorloos zijn verdwenen. De ramp blijkt niet 53 maar 55 men senlevens te hebben gekost. Verreweg de meeste doden 'zijn te betreuren in Haderslev. Van de 47 geïdentificeerde slachtoffers waren meer dan 40 Denen. Een van de buitenlandse slachtoffers was een 56-jarige dame uit Antwerpen. De auto waarin zij met haar man uit België was gekomen is onbeheerd aan getroffen in Haderslev. De echtgenoot van de Antwerpse komt voor op de lijst van de vermisten. Onder de geïdenti ficeerde doden zijn ook enige Duitsers. De nog niet geïdentificeerde doden zijn gevonden in de salon van de ple zierboot. 5II1II1)IIJI1|I||IIIIIIIIIII!HI!1III)]|IH DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Het gazon kan het in deze tijd van het jaar wel eens te kwaad krijgen en dus zal men in een droogteperiode wel eens moeten sproeien. Doe dat echter m geen geval midden overdag, doch lie ver tegen de avond; niet alleen da' het water dan veel meer nut doet, doch in de meeste plaatsen is het ook verboden midden overdag de sproeier te laten draaien. Het kan ook vroeg in de mor gen gedaan worden, doch geef het gazon dan ook zo veel water dat men enkele dagen kan overslaan; dat is veel beter dan elke dag een beetje water. De Rhododendrons die dit voorjaar of verleden herfst zijn gepoot zullen nu ge brek aan water krijgen. Een klein beet je gieten helpt niet; er dient een kom gegraven te worden en giet daarin één keer per week een emmer water; de vezelige wortelkluit wordt dan goed doornat en dat is an belang. De uitge bloeide bloemen dient men nu ook weg te nemen; ze vormen anders maar zaad en het ontsiert de planten ook in hoge mate. Rhodo's dient men altijd goed voor te zorgen; ze zijn het dubbel en dwars waard. Uw bloembakken of balkonbzkken zijn over het algemeen zo geplaatst dat ze weinig of geen water mee krijgen en daarom zal men hen regelmatig moeten begieten Doe dat echter voorzichtig met de pijpgieter; vele bloemsoorten hebben er een hekel aan indien ze da gelijks overbroesd worden en speciaal geraniums of Pelargoniums kunnen er beslist niet tegen. Als alle dagen met de pijpgieter gegoten wordt kan de grond niet uitdrogen en zullen uw planten veel rijker, doch ook veel langer doorbloeien en dat is belangrijk. 43. Klaas Zeesop, de kleinzoon van de Grote Piraat, geraakte door het toe doen van de papegaaienmenigte in gro te razernij. Zijn boos geroep overstem de zelfs het spreekkoor van de om zijn zoekplaats verzamelde vogels. ,,Dat is een truuk van die akelige ka pitein Anne Wobbe!" schreeuwde hij met overslaand geluid. „De aterling! Terwijl wij bezig waren de schat van Groova Claes te zoeken, heeft hij in tussen stiekem alle papegaaien leren praten. Nou komen we er NOOIT ach ter welke papegaai de goede weg wijst!" Kwaad gooide hij zijn schop van zich af. „Dit is vechten met de bierkaai!" riep hij moedeloos uit. „Kom op, man nen! We gaan die kerels eens onder handen nemen. We gaan hun de schat afhandig maken. Ha! Sta ik in mijn recht of niet?!" Een instemmend gemor was het ant woord. Met dreigende gezichten begon nen zijn mannen hun graafwerktuigen bijeen te zoeken. Het was duidelijk, dat zij die met een heel ander doel gin gen gebruiken Voor de papegaaien leek dit het te ken, waarop zij hadden gewacht. Als één papegaai stegen zij op, om zich wat later kwetterend en krassend bij een andere groep schatzoekers te voe gen Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De schade, donder dagavond veroorzaakt bij de brand in de loods Azië van de N.V. Blauwhoed te Amsterdam, wordt op meer dan een miljoen gulden geschat. Behalve een aerde deel van de bo venste verdieping van het gebouw gingen ook grote partijen tabak, koffie en stuk goederen in het vuur verloren. Goede ren o-p lager gelegen verdiepingen kr- gen belangrijke waterschade. Pas gistermorgen om elf uur kon de laatste autospuit van de Amsterdamse brandweer inrukken. DEN HAAG. Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De date waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Highland Princess (14-7); Australië: s.s. Orion (14-7); Brazilië s.s. Highland Princess (14-7); Canada: s.s. Wa terman (14-7) en s.s. Schiedijk (15-7); Ohili: via New York (15-7); Indonesië: s.s. Roei biaih (16-7); Ned. Antillen: m.s. Aegis (14^

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2