A.O.W. en A.W.W. IN O VERHEIDSPENSIOEN MOSKOU: BERLIJN SE KWESTIE BEVRIEZEN Haar de top in dagen s HlVEA L Aanpassing" wordt „inbouw" met één premie LOONCOMPENSATIE GAAT VERDWIJNEN LANDGENOTEN Marechaussee moet in paniek met schieten zijn begonnen Luchtlijn Eelde- Southend Topconferentie deze herfst? RAPPORT OVER DERDE T.H. Twee scholieren doodgereden De BiltOnweer Minder vast PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND TE EEL PREMIE WEL KORTING BESPARING VERDRINKEN IS VAAK ZO ONNODIG Geurige Kerstwens via de oceaan Asiel voor Britten in Oost-Duitsland Meer vacatures bij lager onderwijs Snelleren j veiliger bruin met..» Vader zag ongeluk Rechtbank wacht op een psychiatrisch rapport Acht jaar met aftrek voor veehouder B. DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuren, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: K. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no Zaterdag 11 juli 1959 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het tot nu toe gevolgde systeem van korting van de ambtenarenpensioenen met een deel van het algemeen ouderdomspensioen zal geheel worden ge wijzigd, nu ook de invoering van de algemene wedu we#!- en wezenverzekering voor de deur staat. De korting zelf meestal met het vergoelijkende woord „aanpassing" betiteld zal blijven bestaan en volgens dezelfde berekening ook betrekking hebben op de weduwen- en wezenvoorziening. Het kernpunt evenwel van bet wetsvoorstel, dat de regering bij de Tweede Kamer beeft ingediend, is dat beide algemene verzekeringen in de ambtenarenpensioenen zullen wor den „ingebouwd" en dat voortaan slechts één premie zal worden ingehouden. Het bestaan voor de ambtenaar van twee pen sioenen naast elkaar (het eigen en de AOW) beeft bij het bestaande systeem van korting en premieheffing er toe geleid dat de ambtenaren meer aan premie betalen dan eigenlijk noodzakelijk is. De regering stelt nu voor: 1 Afschaffing van de betaling van de premie voor de AOW (en straks AWW) voor de ambtenaren. De looncompen- satie van 5,6 procent voor deze premie kan vervallen, maar waar de ambtenaar zelf 1,15 procent van de premie voor zijn rekening nam, betekent het voor hem een kleine loonsver hoging van maximaal 83,32 per jaar. 2 Het heffen van één premie voor het overheidspersoneel van 24 procent, waarvan de overheid 17 en de ambtenaar 7 procent betaalt. Daar dit voor het merendeel van de ambte naren een extra last betekent zal de regering hun een sala risverhoging toekennen gelijk aan het bedrag waarmee voor hen de premie stijgt. Het principe van de korting (of aanpassing) van het eigen pensioen aan de algemene verzekeringen blij'ft dus gehandhaafd: dit bedraagt twee procent van de AOW of AWW voor ieder dienstjaar van de ambtenaar met een maximum van 30 procent. De ambtenaar met het maximum aantal dienstjaren kan dus slechts rekenen op een vijfde van de algemene pensioenen naast het eigen pensioen. De regering zet in dit voorstel nog eens uiteen waarom de aanpassing redelijk is. De overheidspensioenen dragen bij vol ledige diensttijd immers het karakter van een volledige voor ziening, zodat een aanpassing aan het bodempensioen (zoals de AOW en AWW wel worden genoemd) geheel is verantwoord. De wijziging in de premie- en bijdrageregeling zal het Rijk een Inkomstenvermeerdering van 45 miljoen gulden per jaar opleve ren. Eveneens bespaart het Rijk per jaar nog eens 55 miljoen, dit in verband met de voorgenomen sanering van de burger lijke pensioenfondsen. Tenslotte betekent de beperking van de AWW nog eens een besparing van 16 miljoen gulden. Al met al betekent deze regeling een indirecte besparing voor het Rijk van 116 miljoen gulden per jaar. Het wetsontwerp dat de regering thans indient, heeft van de zijde der ambtenarenorganisaties grote bestrijding ondervonden. In het laatst hierover gehouden georganiseerd overleg ver klaarden alle vijf organisaties, deelnemers aan dit overleg, zich er tegen. Desondanks heeft de regering haar voorstellen aan de Tweede Kamer voor gelegd. Zij zit daarbij in een dwang positie omdat invoering van de alge mene weduwen- en wezenverzekering van die voorstellen afhangt. Zoals be kend mikt zij op invoering per 1 ok tober aanstaande. LONDEN (AP) De Sowjetunie heeft de Britse regering 'angs pri- vé-wegen de verzekering gegeven dat zij bereid is de Berlijnse kwes tie te bevriezen, ten minste tot het voorjaar van 1961. Op een in elk geval nog deze herfst te houden topconferentie zou daarover een Advertentie In de zomermaanden stijgt het aantal verdrinkingsgevallen vaak onrustbarend. Vele dier tragische ongevallen zouden voorkomen kunnen worden. Als men de gevaren maar kent die elk jaar weer duizenden mensenlevens eisen. Een oud lid van een reddingsbrigade zet die op heldere wijze uiteen in een belangwek kend relaas, dat een der 23 artikelen van blijvend belang is in het rijke juli- nummer van HET BESTE uit Reader's Digest nu verkrijgbaar aan de kiosken en bij de boek- en tijdschriftenhandel. ENSCHEDE. De Stichting tot bevordering van het technisch hoger onderwijs in de oostelijke en noor delijke provincies heeft een derde rap port gepubliceerd over de beste plaats van een T.H. in het oosten. Het rapport is geschreven door een wetenschappelijk medewerker van de stichting, de heer P. J. Kouwe. Hij is tot de conclusie gekomen dat Twente de beste plaats is voor een T.H. en dal de stichting daar ook het goedkoopste zou zijn. Een technische hogeschool, aldus de heer Kouwe, moet midden in een krach tig industriecentrum liggen. Deventer en (vooral) Zwolle zijn in dat opzicht te zwak. Blijft over Arnhem, maar het be drijfsleven daar sluit minder goed aan op een T.H.-programma dan in Twente. De ontwikkeling van het technisch ho ger onderwijs heeft dan ook in Twente de beste kansen, zo besluit het rapport, zon der dat er te verwezenlijken andere mo gelijkheden zijn. HET knappe Belgische meisje Charlotte Dijkmans (24 jaar) bood koning Boudewijn gisteren tijdens zijn bezoek aan Philips in Eindhoven een televisietoestel aan dat 2500 Belgische werknemers van de fabriek spontaan kochten met de bedoeling dat de vorst het zou bestemmen voor een liefdadig doel. Na het middaguur vlogen de Koningde Koningin en de Prins met hun gevolg naar het vliegveld Ypenburg, vanwaar zij met de auto naar de Trèveszaal op het Binnenhof reden voor het noenmaal dat de ministerraad hun aanbood. Na een ontvangst door het gemeentebestuur in het oude Haagse stadhuis, ontmoette de Koning aan het eind van de middag in het hotel Kasteel Oud-Wassenaar de Nederlandse pers. Daarna hield hij een receptie voor de Belgische kolonie in Nederland. 's Avonds bood de Koning in de ambtswoning van de ambassadeur van België het contradiner aan. Na afloop daarvan woonde hij samen met het Nederlandse Koninklijke paar en de oudste twee Prinsessen het klank- en lichtspel op het Binnenhof bij. ROME (A.P.) Ongeveer een mil joen arbeiders in de Italiaanse metaal industrie zijn gisteren een staking van vijf dagen begonnen, ,om hun loon eisen kracht bij te zetten. Zij vragen gemiddeld vijftien procent loonsver hoging. !»MK De staking is vrijwel algemeen: alle bonden, van communistische tot christen democratische, hebben de stakingsoproep ondertekend, nadat de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst waren mislukt. èuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii'iH NEW YORK (Reuter). Een Ameri kaan zal dezer dagen voor de Ameri kaanse kust parfum ter waarde van honderdduizend gulden in de Atlantische Oceaan storten, in de hoop dat het om streeks Kerstmis op de Engelse kust zal aanspoelen. Charles Granville, eigenaar van een parfumfabriek, kreeg het idee voor de ze opzienbarende reclamestunt omdat hij als verwoed zeezeiler dikwijls met de Golfstroom te maken heeft. Behalve 45 liter geurig ..Rood Satijn" zal hij een grote hoeveelheid verf ir zee storten, om de kilometers-grote par- fumvlek duidelijker zichtbaar te maken. Hij hoopt dat schepen op de transat lantische route er niet met opzet een geurige huid aan zullen gaan halen. PUTTE. De laatste nevelen zijn opgetrokken rond de drievoudige moord, die donderdagmorgen het Noordbrabantse dorpje Putte in be roering bracht. De sectie, die dr. Zeldenrust als hoofd van het Ge rechtelijk Laboratorium samen met dr. A. H. Witte in het politiebureau te Bergen op Zoom en later in Den Haag heeft verricht, wees uit dat de jonge marechaussee Nico van der Horn (24) uit Groningen de directe aanleiding is geweest tot de moord op een echtpaar en zijn eigen dood. De veronderstelling, dat er een vier de, onbekende overvaller in het spel is geweest, die het op het geld van het echtpaar. Testers voorzien had, heeft men volledig laten varen: de in de li chamen aangetroffen kogels waren stuk voor stuk afkomstig uit de pistolen, waarmee zowel het echtpaar als de ma rechaussee waren bewapend. De conclusie waartoe het hoofd van het Parket in Breda, mr. R. H. F. H. M. Grasso gisteren kwam, is dat de marechaussee, die in hevige geldnood verkeerde als gevolg van zijn trouw plannen, in de late avond bij de familie Testers aanbelde. De heer des huizes deed in nachtgewaad open. Gezien de afgelegen plek waar zijn landhuis op de Koude Heide buiten Putte is gelegen, had hij zijn pistool bij zich gestoken. Hierdoor moet Van der Horn in paniek zijn geraakt; hij heeft onmiddellijk ge schoten. Er is één huls uit zijn pistool in de tuin teruggevonden. De heer Tes ters raakte gewond. Op het lawaai kwam zijn vrouw, ook in nachtgewaad en eveneens met een pistool in de hand naar beneden, waarop de marechaussee in de deuropening staande, opnieuw schoot. Hij doodde de vrouw, maar werd onmiddellijk daarop door een schot van de heer Testers in het hart geraakt. Hij is voorover en zijn wapen leegvurend de gang ingetuimeld, waar op ook de heer Testers nog enige scho ten moet hebben afgevuurd. Er werden althans tien patroonhulzen gevonden van schoten, die tussen de beide man nen zijn gewisseld; naast de vrouw lag een pistool met een nog geheel gevuld magazijn, zij heeft de kans niet gekre gen haar man die later in de nacht overleed te hulp te schieten. Behalve deze details, die wij in ons eerste verslag van dit drama reeds kon den aanstippen, is nu komen vast te staan, dat de marechaussee, die als een wat stille en eenzelvige Groninger be kend stond, het gezin Testers niet heeft gekend. Hij had in het dorp gehoord dat deze zakenman heel rijk was en dat hij nog wel eens wat geld wilde geven voorbeelden uit het verleden ge waagden van steun aan de plaatselijke charitas en aan de kerk. Al eerder had de marechaussee geprobeerd bij mensen in het dorp geld los te krijjgen. Eigen nieuwsdienst ES ROTTERDAM. „De Euro- jE mast wil ik zien als een glorieus symbool van daadkracht en door- S zettingsvermogen en als zodanig zal hy 't volgend jaar het „pièce de SS milieu" zijn van de internationale El tuinbouwtentoonstelling Floriade. s Van zijn top af zullen miljoenen in verrukking een grandioos pano- SS rama kunnen bewonderen: het SS E koortsachtige leven in een wereld- E E stad, het grootse schouwspel van e de Europoort, waar het interconti- 5= nale transport zich samenbundelt, HE de gigantische Deltawerken.en SS E dit alles in een sfeer van volmaak- te rust". Aldus uitte zich de heer Jac. ■E Kleiboer, de organisator van de s Floriade die gistermiddag geurige 5 Westiandse meloenen liet verdelen E onder de hoofd- en handarbeiders E van WerkspoorUtrecht, die in vijf dagen tijds een uniek karwei e SS wisten te klaren. Eerst was er een e 5 berekening dat het opvijzelen van ES E het 240 ton wegende Kraaienest misschien wel veertien dagen zou S =E vergen, later dacht men het in ze- e ES ven etmalen te kunnen klaren en E toen puntje bij paaltje kwam SS E maakten de werkers van Werk- SS spoorUtrecht er een simpel re- kensommetje van dat men op zijn e 5 vingers kan narekenen: maandag, e E dinsdag, woensdag, donderdag en E vrijdagin vijf etmalen bereik- te de glasdichte staalconstructie ES het topje van de Euromast BERLIJN (Reuter! Twee Britse soldaten, die op 7 mei uit 'hun regiment politiek asiel gekregen te hebben in Oost-Duitsland. Een woordvoerder van het Russische bezettingsleger heeft be kend gemaakt dat de twee Britten thans „ergens in Oost-Duitsland" wonen, maar verdere bijzonderheden ontbreken. akkoord tot stand kunnen worden gebracht. In de periode van be vriezing van het Berlijnse vraag stuk zou er dan in alle rust aan een werkelijke permanente oplos sing kunnen worden gewerkt. Er is van dit bericht in Londen geen bevestiging te verkrijgen, maar op zijn minst verklaart het toch het vertrouwen waarmee de Britse rege ring spreekt van een spoedig te hou den topconferentie. Maandag wordt de ministersconferentie te Genève voort gezet. Het Westen zou, aldus een be richt van A.P., dan aan Gromyko wil len voorstellen, een voorlopige over eenkomst op te stellen die op de daaropvolgende topconferentie door de regeringsleiders zou kunnen worden ondertekend. ONAANGETAST Tijdens de bevriezingsperiode zou den, zo verneemt A.P. verder, de be zettingsrechten van de vier grote mo gendheden (de Verenigde Staten, Groot-Britannië, de Sowjetunie en Frankrijk) onaangetast worden gela ten. Uit commentaren van Radio-Moskou zou men eveneens kunnen opmaken dat de Sowjetunie bereid zou zijn, in ruil voor een spoedige topconferentie of een serie topconferenties (zoals wordt nagestreefd door de Britse pre mier Macmillan), de kwestie-Berlijn voorlopig te laten rusten. Het is ech ter ook mogelijk dat de steun van Moskou aan de inzichten van Macmil lan opnieuw slechts ten doel heeft, tweedracht te zaaien in het Westelij ke kamp. Over de aard van de werkzaam heden tot oplossing van het Berlijnse en het Duitse vraagstuk, te verrich ten in de periode van bevriezing, ver neemt A.P. voorts dat het de bedoe ling zou zijn, dat er een commissie zou worden ingesteld van Russische; Amerikaanse, Franse en Britse des kundigen. Deze zou tot taak krijgen, de weg te effenen voor hereniging van Duitsland, een oplossing te vinden voor de status van Berlijn en maat regelen te ontwerpen ter verzekering van de militaire veiligheid in Midden- Europa. Voorts zou er, om ook de Duitsers in het werk te betrekken, een sub commissie in het leven worden ge roepen vaarin afgevaardigden van West- en Oost-Duitsland dezelfde za ken zouden bespreken. Alleen al door dat werk zou deze subcomissie on willekeurig een bijdrage kunnen leve ren tot de hereniging van Duitsland. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Volgens een door mi nister Cals aan de Tweede Kamer ver schaft overzicht zijn er bij het lager onderwijs totaal 803 vacatures. Dit aantal is niet onaanzienlijk hoger dan het gemiddeld aantal van vorig jaar. Totaal waren er op 16 mei van dit jaar 7.287 vacatures bij het lager ond'erwijs, waarvan er 6.484 inmiddels konden wor den vervuld, onder andere door 3.796 gehuwde vrouwen en 445 al definitief gepensioneerde onderwijzers. Advertentie lOMHEMAH»»'»»111" ROOSENDAAL (ANP) Twee achttienjarige scholieren van het St. Norbertuslyceum in Roosendaal, F. Verheyen uit Leur en H. Meyers uit Curagao, zijn gisteren op de weg RoosendaalBreda bij Seppe dodelijk verongelukt. De jongens waren van Roosendaal waar zij net hadden gehoord, dat zij het overgangsexamen hadden gehaald, met een scooter op weg naar Leur. Een tegemoetkomende personenauto, bestuurd door L. H. uit Middelburg, wilde een wagen, die voor hem reed, inhalen. Op het laatste ogenblik zag H. echter, dat zulks in verband met de na dering van de scooter niet ging. Hij remde uit alle macht, maar slipte toen. Zijn wagen kwam dwars op het weg gedeelte van de scooter te staan. De be stuurder van de scooter, F. Verheyen. kon een botsing met de zijkant van de personenwagen niet vermijden. Zowel hij als zijn vriend, die achterop zat waren op slag dood. De bestuurder van de personenwagen moest naar het ziekenhuis te Roosendaal worden vervoerd, overigens zonder ern stige verwondingen. De vader van een der slachtoffers, jhr. Verheyen uit Leur, reed met zijn wagen achter de scooter. Hij was ook naar de examenuitslag geweest. Hij zag zijn zoon voor zijn ogen verongelukken. Bedankt vooi- Tweede Kamer Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. De heer H. M. Gerbrandy te Nijland, lid van de Ge deputeerde staten van Friesland, heeft bedankt voor de benoeming tot lid van de Tweede Kamer. Hij was benoemd I verklaard in de plaats van generaal Cal- meijer. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De Britse char ter luchtvaartmaatschappij Trade Air heeft vrijdag van het Britse mi nisterie van luchtvaart concessie ge kregen voor een wekelijkse luchtreis van Southend naar Eelde en terug. De nieuwe luchtdienst wordt vrijdag 17 juli geopend met een vlucht van Southend naar de Gronings-Drentse luchthaven. De retourreis wordt telkens maandag gevlogen. Voorlopig zullen al leen passagiers worden vervoerd maar het ligt in de bedoeling te zijner tijd ook vrachtvluchten tussen beide lucht havens te maken. Er bestaan voorts plannen om de lijn Southend—Eelde door te trekken naar Noord-Duitsland en Scandinavië. De Vereniging voor vreemdelingenver keer te Groningen heeft inmiddels de organisatie van een toeristisch „long week-end" in voorbereiding waarmee in Engeland propaganda zal worden ge maakt. AMSTERDAM. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de zaak te gen de veertigjarige keukenknecht G. van der H. uit Amsterdam aangehouden voor het uitbrengen van een psychia trisch rapport. De officier van justitie had tegen hem acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering geëist wegens poging tot doodslag. Van der H. zou op 2 december een overval hebben gepleegd op de 74-jari- ge magazijnbeheerder J. H. Smit in Amsterdam-Noord. Hij zou het slachtof fer met een ijzeren voorwerp op het hoofd hebben geslagen en daarna heb ben getracht hem met een sjaal te wurgen. De verdachte ontkent. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: /Tijdelijk bewolkt met plaatselijk regen of onweer, later weer opkla ringen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tus sen noordoost en noord. Maximum temperaturen van omstreeks twin tig graden aan de kust tot dertig graden m hel zuiden, maar in de middag afkoeling. MIESJE: En die radio maar KraKen. Om vijl uur gistermiddag was het m Leeuwarden maar zestien graden en in Zuid-Limburg 31 graden! De buien deden ook hoogst merkwaardig. Ze hielden zich voornamelijk aan de kust op- anders vangen juist de oostelijke provincies daarvan het grootste deel op. In Valkenburg bij Katwijk is gisteren overdag nog tien milli meter regen gevallen, in IJmui- den en op Schiphol acht milli meter. Later in de middag werd weer iets drogere lucht aange voerd, zodat de buien verdwe nen. Tot gisteravond waren zij nog niet teruggekeerd. Toch betekent dat niet dat zij het weekeinde weg zullen blij ven. Een nieuwe kleine depres sie naderde gisteravond over Brctagne. Die zal vanmiddag ver moedelijk ons land enkele plaat selijke buien brengen. Mee door die depressie zal het front tussen de koelere lucht en de hitte boven centraal Europa, waarin op tal van plaatsen in Duitsland nog 37 of 38 graden werd gemeten, dicht in onze buurt blijven, zodat het weer tijdelijk warm en tijdelijk koe ler zal zijn maar zeker niet koud. J DE ZAAK-GARIJP LEEUWARDEN. Acht jaar gevan genisstraf met aftrek. Deze straf legde de rechtbank in Leeuwarden gisteren op aan de 37-jarige veehouder W. B te Garijp. Hij had zijn aartsvijand, de 21-jarige boerenzoon Jouke Kloosterman, opzette lijk met zijn auto aangereden. Het slachtoffer kwam zwaar gewond in een sloot terecht en verdronk. De rechtbank veroordeelde B. wegens zware mishandeling met voorbedachte raad, die de dood tot gevolg had. ■J- liiü Foto's Bart Holmeeste!

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1