Callas kwam aan onder veel geweld MYSTERIEUS DRAMA IN LUXE LANDHUIS Afkoeling Koning BoudewijnIk heb zin in zwemmen HARTELIJK WEERZIEN MET OUDE BEKENDEN Drie doden na HlVEA vuurgevecht De Bilt: Koeler Schade aan gewassen moeilijk te ramen Moeder en zoontje omgekomen BLIKSEM IN AMSTERDAMS PAKHUIS Hartpatiëntje terug naar Paramaribo „GEEN RUZIE MET ORKEST" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 10 juli 1959 ZELFDE STRAND OP HET DUIN TERUGREIS IN DE SCHOUWBURG KINDEREN VIELEN UIT OPEN RAMEN Lijk geborgen DODENTOCHT NAAR E1GER GESLAAGD Kanselier veroordeeld wegens verduistering PFFFFT lOnM»**»*"®11 J ONTZETTING ALARM HEFTIG TWIST? Luchthaven van Biak wordt uitgebreid Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438: bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee„ Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad •as ss W Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal 1 Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,1 15e Jaargang no 4301 DAG VOL HERINNERINGEN Van onze speciale verslaggever NOORDWIJK „Ik heb veel zin om hier te blijven en te gaan zwemmen", zei koning Boude wijn toen hij gisteren na 24 jaar weer in het rulle zand van het Noordwijkse strand liep. Hij dacht aan de tijd toen hij samen met zijn zusje Josephine Char lotte een lange en onbezorgde va kantie in Noordwijk aan Zee doorbracht. „Herinnert u zich nog iets ran toen, majesteit?" had de 74-jarige Arie de Jong, die in 1935 het toezicht op het strand had, hem in het strandpaviljoen gevraagd. De Belgische vorst glimlachte. Even keek hij peinzend om zich heen. Met een verontschuldigend handgebaar antwoordde hij: „Eigenlijk niet veel ik was toen nog heel klein. Ik kan me alleen nog een rond huis met een glazen wand in gedachten brengen. Maar aan dat kleine beetje herinne ring heb ik louter prettige gedachten bewaard." Hartelijk was ook het weerzien met de 64-jarige Leuntje Cramer-Plug. Zij ver zorgde 24 jaar geleden het badgoed van de kleuter-prins en -prinses. De Koning schudde haar vrolijk de hand. Aan de 64-jarige Cornelis Duindam vroeg de Koning: Zijt gij nog altijd hier gebleven. De strandman knikte trots van ja. Nog steeds heeft hij het toezicht op hetzelfde stukje strand, waar de Belgische Koning als kind in het zand schepte en waar hij enkele meters de zee in drentelde onder het wakend oog van enkele politieman nen (zij behoorden ook tot hen die de Koning gisteren de hand mochten druk ken.! Na de gemoedelijke praatjes klom ko ning Boudewijn nog even het duin op en hij wees de Koningin en de Prins op de tientallen vissersbootjes, die even bui ten de kust hun opwachting hadden ge maakt. Daarna toefden de hoge gasten een kwartiertje in een tent, waar een foto tentoonstelling was ingericht, die een beeld gaf van het verblijf in Noordwijk van 24 jaar geleden. De burgemeester van de badplaats, mr. G. F. C. van Berckel, vertelde de Koning daar dat de gemeente hem een bloem rijk geschenk als blijk van vreugde wilde aanbieden: vierduizend narcissen en zes duizend tulpen, bestemd voor de privé- tuin van het Koninklijk paleis te Laeken. De burgemeester liet de vorst kleuren foto's zien van bloemen die de borders van zijn paleistuin volgend jaar zullen sieren. Terwijl in de verte over zee de eerste donkere wolken het naderende onweer aankondigden, namen de Koning, de Ko ningin en de Prins weer plaats in de open hof auto's voor de terugreis na ai- Amsterdam. Na het diner in het paleis op de Dam, woonden de vorsten, alsmede de prin sessen Beatrix en Irene, de galavoorstel ling in de Amsterdamse stadsschouw burg bij van Shakespeares Troilus en Cressida. Teneinde enige verkoeling te brengen in de als een broeikas zo warme zaal van de schouwburg had de directie de brandweer gevraagd het grote zinken dak nat te spuiten. Het was eigenlijk niet nodig geweest, want 's avonds bracht de onweersbui meer dan genoeg verfrissende regen. De Koninklijke gasten werden in de schouwburg verwelkomd door burge meester Van Hall. Daarna werden de di recteur van de Stadsschouwburg, Evert Smit, en mr. H. Reinink, als vertegen woordiger van het Holland Festival, aan de Koning voorgesteld. De Koningin droeg een donkerblauwe met zware bloemmotieven doorweven avondjapon, de Koning een eenvoudig khaki-uniform, de prins het groot avond tenue van de Koninklijke Marine, prinses Beatrix een lichtblauwe robe en prinses Irene een okerkleurige. In de schouwburg waren zeer vele fraai betreste hoogwaardigheidsbekle ders aanwezig, onder wie de voltallige Minsterraad en het gemeentebestuur van Amsterdam. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het weer van dit jaar was tot eind juni enigs zins vergelijkbaar met dat van 1918 en 1929. In die jaren ble ken de opbrengsten van de landbouw uiteindelijk nog niet slecht te wezen. Dit staat in een officiële publikatie in de Staatscourant van gisteren. Nogal lakoniek wordt opgemerkt, dat over het algemeen droge jaren mee vallen en natte jaren tegen. Praktisch alle gewassen, zo staat in de publikatie, hebben van de droogte geleden. Er bestaan nu grotere verschillen in a'e stand van het gewas dan andere j aren. Op betrekkelijk korte afstand van elkaar zijn volledig mislukte percelen ROTTERDAM. De driejarige José de Ruiter, die woensdagavond in de Jan van Avennestraat te Rotterdam uit een zolderraam viel, is in een ziekenhuis overleden. De openslaande ramen hebben in Rotterdam nog meer ongelukken met kinderen tot gevolg gehad. De bijna eenjarige Patricia K. Elf- frich maakte gistermorgen een val van zes meter uit een raam op de eerste verdieping aan de Bergselaan. Zij zat in een kinderstoel naar buiten te kijken Ernstig gewond werd zij naar het So- phiakinderziekenhuis gebracht. De elf maanden oude Hendrikus W. van der Sluis kroop in een onbewaakt ogenblik door de spijlen van het balkon aan de achterzijde van de Hamelstraat. Hij viel van twee en een halve meter hoogte op een. betonnen vloer en moest met hoofdwonden in een ziekenhuis wor den opgenomen. te zien en percelen, die er nog redelijk of soms zelfs goed bij staan. Niet mag worden vergeten, dat de zon veel meer heeft geschenen dan anders, wat de gewassen, d"ie in deze periode behoefte hebben aan zon en over voldoende wa ter beschikten, ten goede kwam. De groei werd behalve door de droogte ook door nachtvorst en slechte structuur belemmerd. De schade is moeilijk te ramen. De wintergewassen, met uitzonde ring van de rogge, hebben geen droog- teschade ondervonden. Bij de zomer gewassen, die vroeg en op gronden met goede structuur werden gezaaid, valt de schade in het algemeen wel mee. Op de laat gezaaide kleipercelen en op de lichtere zandgronden is d'e schade hier en daar belangrijk. De gewassen, die na 1 september zullen worden geoogst, kunnen zich, als er niet weer een droogteperiode komt, geheel of grotendeels herstellen. Hoewel dus voor het land' als geheel niet van een ramp gesproken kan wor den, zullen verscheidene bedrijven van bepaalde gewassen zeer geringe op brengsten krijgen. Van onze correspondent GENÈVE Vijftien geharde bergbe klimmers hebben gisteren het lijk weten te bergen van Luigi Longhi, dat reeds sinds augustus 1957 langs de verraderlijke noordelijke Eiger- wand heeft gehangen. Al enkele weken geleden gingen gidsen met een lier de berg op en trachtten met een stalen kabel langs de achter wand van de berg af te dalen, maar door de wind en de mist moesten zij hun pogingen driehonderd meter vanaf het aan twee nylonkabels bengelende lijk opgeven. Gisteren bij zonsopgang is een plaatselijke gids, Adolf Jahr, op nieuw neergelaten. Krabbelend langs de harde rotswand met de scherpe uit steeksels. wist hij het lijk te bereiken. Hij bond er touwen aan, sneed de nylon kabels door en werd samen met zijn gruwelijke last opgehesen. De groep gidsen die vannacht op het Jungfrau Joch is gebleven zal vandaag in het dal terugkeren. Het stoffelijk overschot zal op verzoek van de moeder van het slachtoffer naar Italië worden overgebracht. Samen met zijn vriend Claudio Corti poogde Longhi in augustus 1957 de steile norodelijke wand van de Eiger te beklimmen. Toen zij na twee dagen van sneeuw stormen op de Spinnengletscher aan kwamen, kon Longhi niet verder. Zijn handen en voeten waren bevroren. Corti bond hem vast en klom verder, en werd later vlak bij de top gered door een aan een kabel neergelaten gids. Longhi kon echter niet meer bereikt worden, en heeft twee jaar lang op drie kilometer boven het dal aan de nylonkabels langs de wand heen en weer gezwaaid. HAARLEM. Wegens verduistering I nevalsheid in geschrifte heeft de Haar lemse rechtbank gisteren de 48-jarige kanselier aan de Nederlandse ambassa de in Bangkok. A. H. R., veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdachte had te Bangkok de da-1 gelijkse leiding van het administratieve werk op de ambassade. Volgens de dag vaarding had hij tussen 1950 en 1954 meermalen geld van de Nederlandse staat, totaal 20.000 gulden, verduisterd. Om de verduisteringen te camoufleren veranderde hij bedragen in maandver- antwoordingen, nadat zij reeds door de ambassadeur waren getekend. Tegen hem was een jaar geëist. Koning- Boudewyn en de zon houden het Nederlandse volk intensief bezig. De hoffelijkheid gebiedt eerst de Koning te noemen, dan de zon. Maar de zon heeft met zoveel machtsver toon van haar aanwezigheid blijk gegeven, dat de hoffelijkheid in het gedrang kwam. Tenslotte heeft gisteren in Noordwijk de Koning zelf de eer aan zijn grote rivaal gelaten. Een moment was het De zon en de koning. De centrale figuur in het hartverwar mende schouwspel van het statie- bezoek gaf toe aan de warmte. Een simpel gebaar.... de zon had gewonnen. Advertentie De zaal was met gele en rode rozen en anjers versierd en in de wandelgangen had de spitsvondige en fantasierijke di recteur spuitende fonteintjes laten plaat sen, waarin dartele oranje goudvisjes zwommen. In de pauze werden de vertaler van het toneelstuk Bert Voeten, de regisseur Johan de Meester en vele spelers, onder wie Femke Boersma, Ellen Vogel, Eliza beth Andersen, Jenny van Maerlant, Cees Laseur, Rob de Vries, Bob de Lange, Coen Flink en Ko van Dijk, aan de Koninklijke bezoekers voorgesteld. Ook namen de vorsten afscheid van de commissaris van de Koningin, dr. Prinsen, en de burgemeester, omdat na afloop van de voorstelling de Koningin en haar gast dadelijk naar Soestdijk zouden ver trekken. Vanwege de hitte was namelijk besloten niet in het paleis op de Dam te overnachten. Deze wijziging van het programma heeft nog tot gevolg dat de vorsten vanochtend niet van Schiphol zoals oorspronkelijk de bedoeling was naar Eindhoven ver trekken, maar van het vliegveld Soester- berg. veiliger bruin met Geen voorrang verleend DONGEN. De 32-jarige mevrouw B. Eras-van de Brandt uit Tilburg de vrouw van een textielfabrikant is gistermiddag in Dongen met haar vijfjarige zoontje Dries gedood bij een botsing tussen haar auto en een militai re vrachtwagen. Mevrouw Eras bestuurde haar auto zelf. Bij een kruising met een voor- rangsweg wachtte ze niet voor de mi litaire wagen, die daarover naderde. De chauffeur er van kon ook niet meer op tijd stoppen. Mevrouw Eras en Dries waren met een dood. In de auto zaten ook nog een vriendin, haar twee kinderen en een dienstmeisje. Alle vier werden zij vrij ernstig gewond. In Dongen werd gisteren juist een ac tie van het Verhond voor veilig verkeer gehouden. Bij de Spaarbank anno 1820 in Schie dam is in het eerste halfjaar 6.28 mil joen ingelegd en ƒ4.55 miljoen terugbe-i taald. Eind juni was het spaartegoed 25,57 miljoen, verdeeld over 46.297 re- keningen. Van een speciale verslaggever PUTTE In een carré van ruisende dennen aan de Zoek weg, een stil sintelpad bewes ten de grote weg naar de Ne derlands-Belgische grensplaats Putte in Noordbrabant, heeft zich gisternacht een afschuwe lijk drama afgespeeld dat aan drie jonge mensen het leven heeft gekost: het echtpaar Testers-Leeners (man 37, vrouw 34 jaar oud) en de marechaus see 1ste klas Nico van der Horn (24). In het drie jaar oude landhuis van de familie Testers is, terwijl de twee kinderen, de zoontjes Bloramie (7) en Ronnywald (4) op de bovenverdieping sliepen, in de gang een vuurgevecht ontstaan dat zowel de ouders als het jonge lid van de groep Ossendrecht der Kon. marechaussee doodde. De vragen rondom deze tragedie zijn vele. Wat er precies is gebeurd in die onheilsnacht van woensdag op don derdag zal wel nooit geheel kunnen beantwoord, al is men een heel eind met de reconstructie. De beicle kinderen Testers, die elke dag om 7 uur door moeder, een Nederlandse met en Franse opvoe ding, worden gewekt, hebben zich deze ochtend verslapen. Zij hebben niets gehoord. Als zij uit bed komen vinden zij in de gang en op de trap de lichamen van hun ouders en van de hun onbekende marechaussee N. v. d. Horn, een Groninger, die in de nabijgelegen kazerne van Ossendrecht is gelegerd en die vandaag met een Haags meisje zou trouwen. Zij blijven als verstijfd boven aan de trap staan en rennen daarna in hun ontzetting naar buiten, waar de tuinman-chauffeur v. d. Broek uit Putte de verschrikte kinderen toevallig opvangt. Hij gaat kalmerende woorden sprekend mee terug het huis in. Ziet daar als een schild voor de kinderen staande de gevol gen van de schietpartij: drie doden. Onmiddellijk waarschuwt hij dr. Din- genouts uit Putte, de pastoor en bur gemeester Stuy, die op zijn beurt de politie en de marechaussee alarmeert. Het parket uit Breda, onder leiding van de heren Grasso en Temming, was met vier districtsrechercheurs snel ter plaatse en na het afzetten van het landgoed is het onderzoek begonnen. De heer Testers had in deze streek een paar duizend hectaren bos gebied en tuinderijen bekend als n.v. Testers De Meulemeesters en in Zee land, België en Frankrijk eveneens uit gebreide landgoederen plus een fabriek bij Parijs. De ravage in de gang wees op een heftig vuurgevecht, zodat het eerste vermoeden van een' liefdesdrama dooi de politie al gauw werd verlaten voor een nieuwe hypothese: moord om roof. Temeer omdat de marechaussee in uni form gekleed was en het echtpaar in nachtgewaad. Heel Putte wist dat de familie er warmpjes bij zat, hoewel men aan de andere kant wel besefte dat deze zakenman maar weinig contant geld in huis had. Op het vermoeden van roofmoord is de politie gaan doorborduren. Hierbij zijn vooral van belang de stille getui gen: drie pistolen die in de gang wer den gevonden en tien kogels. De avond tevoren werd gerecon strueerd: De marechaussee moet in de lauwe zomernacht op een van een col lega geleende fiets het stille wegje naar het gebied van de heide waar het land huis van de Testers staat, zijn opge reden. Met het plan de echtelieden geld te vragen voor het aanstaand huwelijk? Vast staat, dat de jongeman in geldnood verkeerde, vast staat ook, dat hij de fiets in een sloot voor het huis gooide. Er is wellicht een twist ontstaan om dat de heer Testers niet geloofde in het verhaal van een voor hem wildvreemde jongeman. Volgens zijn superieuren kwam hij nooit bij de familie. Enkele van de kogels die in de gang de lichamen en ook de muren en de radiator hebben doorboord zijn van het zelfde kaliber als het pistool dat v. d. H. bij zich had. Beide, in deze tragedie betrokken mannen hadden een vergun ning voor het dragen van vuurwape nen. Volgens een eerste voorzichtige veronderstelling wist de marechaussee, dat de heer Tester een wapen bezat, maar toen hij bij zijn onverwachte binnenkomst zag, dat de man een pis tool bij zich droeg, heeft hij in paniek geschoten. Mevrouw kwam naar beneden, even- :cns met een geladen pistool, maar zij heeft het niet kunnen gebruiken: het werd met volledig gevuld magazijn bij haar lijk gevonden. De theorie, dat de wachtmeester op het gerucht van een vuurgevecht is afgekomen, wordt in middels niet geheel uitgesloten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een bliksemin slag heeft gisteravond een hevige brand veroorzaakt in een stenen loods van het Blaauwhoedenveem aan de Handelskade te Amsterdam. De bo venste verdiepingen van het veem, waarin een grote lading tabak, wol en stukgoederen was geborgen, gin gen verloren. Een portier van de Hollandsehe stoom boot maatschappij had de inslag in het Blaauwhoedenveem gezien. Na slechts enkele ogenblikken werd een laaiende vuurzee onder het dak van de loods zichtbaar. In een belendende loods lagen enkele cylinders met propaangas opgeslagen. In allerijl heeft men de gevaarlijke flessen naar buiten gebracht. Het vuur heeft zich razendsnel, door de verdiepingen kunnen heenvreten, doordat de loods, die ongeveer zestig jaar geleden werd gebouwd, van hout was opgetrokken. Drie brandweerlieden zijn bij hun werk, waarbij zij gevaarlijke klauter- partijen moesten verrichten, bedwelmd geraakt. Een ander liep snijwonden op. HOLLANDIA. De luchthaven van Biak zal, gelijk Schiphol, zodanig wor den vergroot, dat de nieuwe toestellen van de KLM zoals de Douglas DC- 6 er kunnen landen. Het gouvernement heeft bovendien besloten tot het aanleggen van twintig nieuwe vliegvelden met landings- en startmogelijkheden voor de grotere straalvliegtuigen. Inmiddels heeft de luchtvaartmaatschappij Kroon- duif vluchten van Hollandia op Lae in Australisch Nieuw-Guinea geopend. In samenwerking met de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas wordt nu één vlucht per week om de beurt uit gevoerd. AMSTERDAM. Toch wel een beetje onder de indruk van de bedrijvigheid op Schiphol en van al de mensen, die haar wegbrachten is de zevenjarige In- grid Haime uit Paramaribo gisteren met een vliegtuig naar huis vertrokken. Zij kwam op 12 april naar Amsterdam, waar zij moest worden behandeld wegens een hartkwaal. Uit alle delen van Nederland hebben kinderen Ingrid in de tijd, dat zij ver van huis in het ziekenhuis lag briefes en prentbriefkaarten gestuurd. Alle kin deren worden daarvoor hartelijk be- d'ankt, zei hoofdzuster Stegerbroek van de kinderafdeling van het Amsterdamse binnengasthuis gisteren op Schiphol. Kort daarop stapte Ingrid in de Super Constel lation, met een tas vol geschenken en met nog meer goede wensen. Evenals Eddie Lie-A-Ling een ze ventienjarige Surinaamse jongen, die sinds enige tijd in het Wilhelminagast- huis in Amsterdam wordt verpleegd kon Ingrid naar ons land komen, dank zij een geldinzameling, die in Parama ribo door d'e jeugd was gehouden. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. Zelden is iemand met zoveel belangstellend geweld op Schiphol verwelkomd als gister avond Maria Meneghini-Callas, de Italiaanse' prima donna die zaterdag in het Concertgebouw te Amsterdam zal optreden. Toen zij uit het lijntoestel uit Milaan stapte, raakte zij onmiddellijk bekneld tussen tientallen onderling oorlogende fotografen, die elkaar onbarmhartig met hun kiekkasten op het hoofd sloe gen. Temidden van deze stampij wist Maria zich voor enkele verslaggevers verstaanbaar te maken: „Ik heb hele maal geen ruzie met het Concertge bouworkest. Dat hebben de journalis ten er van gemaakt. LIEVE VRIEND Later, toen zij door de mannen van de havenpolitie en de koninklijke ma rechaussee onder aanvoering van de respectieve commandanten uit de wor stelende massa was bevrijd, wilde zij niet meer over de moeilijkheden met haar belichting praten. Of zij volgend jaar terug kwam voor een heuse opera?, vroeg iemand. „Te Advertentie Vrjjwel nooit heeft de beroemde Maria Callas zo breed-vriendelijk ge lachen als gisteravond, toen zij op Schiphol werd begroet door de direc teur van het Holland Festival, Peter Diamand. vroeg om daarover te spreken", oor deelde de prima donna, die haar ogen, zoals men dat van haar gewend is, met veel houtskool een langgerekte zwier opwaarts had gegeven. „Laten we eerst maar zorgen dat we van dit concert af zijn". „Wat doet u liever, concerten geven of in opera's zingen?, vroeg een ander. „Ik doe hier alles wat mijn lieve vriend Diamand (de directeur van het Holland-Festival) van me vraagt", glimlachte Maria. De „lieve vriend" zat er wat bezorgd bij te kijken. Hij vreesde stekelighe den aan de vragen die nog komen zou den. Daar was er één: „Weet u iets van de operaplannen van uw zuster?" Maria Callas schudde het hoofd: „Laten we niet over mijn familie pra ten". Toen het korte gesprek met de veelkoppige journalistenmenigte was afgelopen, loodste Peter Diamand „zijn" zangeres, als was zij een licht- ontplofbaar kleinood, naar een gereed staande wagen. Met haar zwijgende echtgenoot en poedel Joy toog La Callas naar het Am- stelhotel, waar een grote suite voor haar is ingeruimd. Zij krijgt er de be schikking over een echte secretaresse, mejuffrouw E. Schotte, die haar tegen lastige belangstelling moet bescher men. De zangeres zal niet repeteren met het Concertgebouworkest, waarmee zij morgenavond moet optreden. Het is blijkbaar voldoende dat haar privé- dirigent, Rescigno, de begeleidingen met de musici doorneemt. Er behoeft ook geen lichtrepetitie gehouden te worden. Zo ingewikkeld zijn de exclusieve verlangens van Cal las ook weer niet. DEN HAAG. In de eerste vijf maan den van dit jaar zijn in ons land 28.689 nieuwe woningen gebouwd, tegen 85.648 in de overeenkomstige periode van 1958. Het aantal woningen, waarvan de bouw in de eerste vijf maanden van 1959 werd begonnen, bedroeg 35.403. In de eerste vijf maanden van het vorig jaar was dat het geval met $0.294 woningen. HEUSDEN. De 37-jarigt schipper van een motorvlet, de heer P. de Geest uit Elten, is gistermiddag erdronken in de Bergse Maas toen zijn vlet voor Heusden door de tanker Jans uit Urk werd overvaren. De motorvlet en de tanker voeren bei den stroomafwaarts. De schipper van de vlet wilde vlak voor de tanker langs varen, maar dat lukte niet. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk regen of onweer. Zwak ke tot matige wind, in hoofd zaak tussen west en noord. Koeler dan donderdag. MIESJE: Gisteravond hen ik ook zo afgekoeld. 11 JULI: zon op 4.32, zon onder 20.58; maan op 10.45, maan onder 23.17. Onze weerkundige medewerker: Het hoogtepunt van de hitte is gisteren bereikt toen in tal van plaatsen in de zuidelijke provin cies 36 graden werd genoteerd. Zelfs op Terschelling is 30 graden gemeten en in Den Helder 31. Al leen in IJmuiden bleef men onder dit niveau, daar was 28 graden de hoogste temperatuur. In De Bilt werd 34 graden bereikt. Daar was het de warmste dag in juli sedert 27 juli 1933. Maar al was het hier dan warm, de koelere lucht kwam dichter bij. Dat heeft Engeland kunnen mer ken, waar het kwik gisteren ner gens hoger kwam dan 27 graden na 36 de vorige dag. Gisteravond heeft de koelere lucht ook ons land bereikt. Het binnendringen ervan ging plaatselijk met zware regens gepaard en soms ook met zeer zwaar onweer. Ook kwam het tot hevige rukwinden. Dit al les ging met een flinke afkoeling gepaard. Grote hoeveelheden re gen werden tot zeven uur gister avond al uit het westen van ons land gemeld: Hoek van Holland meldde 28, Rotterdam 21 en Ypen- burg 13 mm. Maar er waren ook plaatsen waar het onweer zwaar kon worden genoemd zonder dat er veel regen bij viel. Dat de koelere lucht nog steeds in opmars is zuilen wij ook van daag merken. Het nieuwe gebied van hoge druk breidt zich steeds verder, zij het ook langzaam, over de Britse eilanden uit, waardoor de van de Oceaan afkomstige stro ming steeds verder Europa kan binnendringen. De warmte hebben wij dus gehad, maar doordat het front, dat de voorste begrenzing van de koelere stroming vormt, nog dicht in onze buurt blijft, is er voornamelijk in het oosten van het land nog kans op een bui. AAHHAAÉHKBHHHHHHÜHB

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1