KoningBoudewijn hield wacht bij Nachtwacht Bezoek aan Eindhoven en Den Haag Bezoek van Kroesjtsjef zaak van Navo-landen HELIKOPTER GEBORGEN TOONDERS TOM POES ALS TELEVISIEFILM KIEKEN Veldslag om noodkapel TERREUR IN STRANDBAD PRESIDENT EISENHOWER Vorsten betuigen deelneming Maar kroonprins reed snel door zegt EXPRESS RAMT VRACHTAUTO terwijl Koningin en Prins even koelte zochten western Het grapje Saam horigheid Leven in vrede JFeinig dames Heer Bommel wordt Amerikaan BELEDIGING VAN INDONESIË? Kamperen geknipt om te 1 ■MiïïTTZTfll Donderdag 9 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Koning Bou- dewijn en het Nederlandse Ko ninklijke paar rijden morgen ochtend om half tien met de auto van het paleis op de Dam naar Schiphol om vandaar oei Fokker F 27 Friendship te ver trekken voor een bezoek aan Eindhoven. Om half elf landt het vliegtuig op de vliegbasis Eindhoven. Daarna volgt een rondrit door de stad. Vijf voor elf komen de vorsten bij de N.V. Philips' gloeilampenfabriek aan. Om vijf minuten voor half een ver trekken zij met de Friendship naar Ypenburg: aankomst tien voor een. Per auto wordt naar het Binnen hof gereden. In de Trèveszaal biedt de raad van ministers het noenmaal aan. Ook de prinsessen Beatrix en Irene nemen hieraan deel. Voor de middag staat een ontvangst door het Haagse gemeentebestuur op het programma. De vorsten betreden tegen drie uur het oude stadhuis aan de achterzijde. Om half vier vertrekt het hoge ge zelschap naar Huis ten Bosch. Om half vijf komt de Koning bij het hotel kasteel Oud-Wassenaar aan voor de receptie van de Belgische kolonie in Nederland. Nadat hij de pers heeft begroet vangt de receptie aan, die door ruim duizend gasten zal worden bezocht. Na de receptie vertrekt de Koning naar Huis ten Bosch. Om half acht rijdt hij naar de ambtswoning van de ambassadeur van België waar des avonds het con tradiner wordt gehouden. De prin sessen Beatrix en Irene zullen hier aan eveneens deelnemen. Om half elf zullen de Koning, de Koningin, de Prins en de Prinsessen Beatrix en Irene op het Binnenhof aankomen ter bijwoning van het klank- en lichtspel. Op Huis ten JBosch wordt overnacht. Vervolg van pag. 1 NA een rondvaart door de Amsterdamse grachten, waar langs zich op en kele plaatsen toeschouwers had den verzameld, bezocht koning Boudewijn met zijn Konink lijke gastvrouw en gastheer het Rijksmuseum. Daar raakte hij in de afdeling Vlaamse mees ters in geanimeerd gesprek ge wikkeld met de museumdirec teur jhr. Röell. De Koning bleek terdege thuis te zijn in de schilderkunst van zijn eigen land. Onbevangen wees hij een stilleven van Breughel aan als het mooiste werk dat hij op zijn rondgang had gezien. In een van de zalen haalde prins Bernhard, die zijn officiële gene raalsuniform had verwisseld voor een bruin zomerpak, rode sokken en zwarte schoenen, een klassiek grapje met de fotografen uit. Staan de voor een schilderij, met aller lenzen op zich gericht, zei hij tegeij koning Boudewijn: „eens kijken wat de fotografen doen". Hij hief een geïnteresseerde wijsvinger op, en zonder mankeren brandde het flitsvuur door de ruimte. In de Nachtwachtzaal bleken plot seling koningin Juliana en prins Bern hard onvindbaar. Koning Boudewijn stond wat verloren temidden van <fe Belgische en Nederlandse hovelingen, niet van zins zich zonder zijn gast vrouw bij Rembrandts meesterwerk te laten vereeuwigen. Na enige tijd voegde de Koningin, die even d'e war me drukte van het gezelschap was ont vlucht, zich bij hem. Een adjudant vond weer later prins Bernhard met minister Cals in een zijzaal, waar hij zich te goed deed aan een verfissend'e dronk: champagne. Gisteravond zat koning Boudewijn aan bij een luisterrijk diner, dat te zijner ere in het paleis op de Dam was aangericht. Ook de prinsessen Beatrix en Irene waren aanwezig. Koningin Juliana sprak een officieel welkomstwoord, waarin zij grote na druk legde op de saamhorigheid, die België en Nederland bindt. Zij citeerde daarbij een woord, dat de vader van koning Boudewijn, ko ning Leopold, in 1938 tijetens een be zoek aan Nederland had gesproken: „De toenadering van kleine staten ver ruimt de sfeer van hun actie en van hun gezag". „Noodgedwongen en moeizaam went Europa aan deze gedachte, die oor spronkelijk te danken is aan de voor uitziende blik van enige grote wijze figuren en aan de stoere volharding van het oprechte idealisme van velen die trachten het nog te trage gemoed van de Europese kolos in beweging te zetten", zo zei de koningin. Koning Boudewijn gaf in zijn ant woord blijk de zelfde overtuiging te zijn toegedaan. „Tegenover de geweldige coalities-die in de wereld tot stand kwamen, moe ten de kleine naties zich verenigen, willen zij niet ten onder gaan. Deze, louter defensieve verstandhouding kan niemand hen euvel duiden: haar vre delievend karakter is immers de weer spiegeling van onze volksverzuchtingen en van onze aangeboren behoeften aan veiligheid. Wij willen in vrede leven". Ruim 150 genodigden ministers, ambassadeurs, gezanten en leden van de Belgische en Nederlandse hofhou dingen schaarden zich aan de feest dis, waar hamgerechten, soep, kreeft, gebraden poularde en ijs, overgoten met champagne en wijn, elkaar in een smakelijke rij opvolgden. De dames waren bij dit diner ver in de minderheid 23 op de 156 een omstandigheid die haar oorzaak vond in het feit dat koning Boudewijn de staat van vrijgezel voert. De Koninklijke militaire kapel speel de als tafelmuziek onder meer „Le Roi s'amuse", de Koning amuseert zich, van Delibes. DEN HAAG De heer A. Smit is met ingang van 1 augustus benoemd tot burgemeester van Hazerswoude, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Sprang- Capelle. De heer Smit is lid van de Anti-revolutionaire partij. Het meisje met haar amateurfoto- tocstel staat hier volkomen terecht tussen de fotografen en de cameraman van professie. Het is de achttienjarige Freddy Verburg uit de Zocherstraat in Amsterdam, leerlinge van de chr. h.b.s. a. Zij heeft een grote collectie bijzonderheden over het Koninklijk huis en om die up to date te houden had zij prins Bernhard een maand ge leden een brief geschreven met het verzoek of zij tijdens het bezoek van koning Boudewijn de zelfde facilitei ten mocht genieten als de persfoto grafen. Freddy kreeg haar zin. DEN HELDER. De helikopter Delilah van de Koninklijke marine, die dinsdagmiddag op de rede van Texel in zee stortte, is gistermiddag geborgen. In het toestel werden de lijken gevonden van de vlieger, de luitenant ter zee der tweede klasse oudste categorie K. Robbe, en van de sergeant vliegtuigmaker algemeen G. B. Niesveld. Duikers van de Marine ontdekten het verongelukte vliegtuig gistermorgen op een diepte van 27 meter. Het kostte heel wat moeite de machine boven water te krijgen; door de sterke getijstromen vorderde het karwei maar langzaam. Aan de takel van een bok kwam de Delilah tenslotte met de wielen naar boven aan de oppervlakte. Nadat de slachtoffers met het ber gingsvaartuig Hercules naar Den Helder waren gebracht, nam de sleepboot IJssel de bok op sleeptouw naar het marine vliegkamp De Kooy. Een technische com missie zal de helikopter onderzoeken om de oorzaak van het neerstorten te ach terhalen. AMSTERDAM. Koning Boudewijn, koningin Juliana en prins Bernhard heb-' ben de commandant van d'e marinelucht vaartdienst, kapitein ter zee-vlieger W. Aernout, verzocht om hun deelneming over te brengen aan de nagelaten be trekkingen van de omgekomenen bij het ongeluk met de helikopter Delilah bh' Tessel. OM POES en Ollie B. Bommel gaan de stap over de grote ha ringvijver wagenvolgend jaar zullen zij televisiesterren zijn in .Amerika. De goede parvenu Bommel, zoals hij in Nederland een begrip is ge worden. De brandweer van Terneuzen moest uitrukken voor een bermbrandge dat was ontstaan achter de woningen van de Westsluis. Met de nieuwe nevelspuit was het vuurtje gauw geblust. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. President Eisen hower zal, indien hij mocht overwe gen premier Kroesjtsjef uit te nodi gen voor een officieel bezoek aan de Verenigde Staten of een uitnodiging van deze staatsman voor een bezoek aan Moskou te aanvaarden, eerst de Amerikaanse regering overleg la ten plegen met de regeringen van de DEN HAAG. Is het de minister be kend zo heeft het pacifistisch-socia- listiseh Tweede-kamerlid N. van dei- Veen aan minister Van den Bergh ge vraagd dal de commandant Zeemacht in Nieuw-Guinea. schout-bij-nacht Val kenburg. bij de overdracht van het com mando tot het marinepersoneel heeft ge zegd: „Prent u in, dat. mocht onze bruint buurman, die reeds zo vaak zijn gerige ogen op dit gebiedsdeel richt, werkelijk zijn klauwen uitslaan, ook van u geëist zal worden, dat u uw plicht tot het uiterste vervult"? Is de minister, aldus de heer Van der Eigen nieuwsdienst Veen, niet van mening, dat een derge- T„ TT iijke uitlating, gedaan door een zo hoog- AMSTERDAM Kroonprins Umberto geplaatst Nederlands militair, beledigend is voor een bevriend en nog op allerlei wijzen bijzonder met Nederland verbon den volk als het Indonesische en vobr zijn regering? Wacht u voor de pont van Italië een paar dagen met vakantie in ons land heeft on dervonden hoe moeizaam de tocht van Amsterdam naar de Zaanstreek verloopt. andere landen van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie. Eisenhower liet dit gisteren in zijn wekelijkse persconferentie uitkomen in antwoord op de vraag of hij een uitno diging aan Kroesjtsjef in gedachten had. De mogelijkheid van een dergelijke uitnodiging, zo zei hij, is nooit uitgeslo ten. Hij wees er op dat het arrange ren van een bespreking tussen hem en Kroesjtsjef in de andere landen van de Navo wel eens verkeerd uitgelegd zou kunnen worden. Daarom zou voor overleg met de bondgenoten nodig zijn. Veel kans dat er spoedig zo'n bespre king zal komen is er, naar uit Eisen howers woorden kon worden opgemaakt. voorlopig niet. Advertentie Eisenhower reageerde korzelig op Kroesjtsjefs recente strijdlustige uit latingen tegenover W. Averell Harri- man, de gewezen gouverneur van de staat New York, in Moskou. Kroesjtsjef had Harriman gezegd dat indien de westelijk mogendheden tanks naar West-Berlijn stuurden, zij zeker in brand zouden worden geschoten. Ook dat de Amerikanen oorlog konden i krijgen indien zij dat wensten. Hij logeerde in Amsterdam en wilde Eisenhower zei hierover dat dergelij- het Tsaar Peteihuisje m Zaandam be ui^iatingen een vredig streven naar zoeken. een oplossing van de internationale Met zijn snelle sportwagen reed hij eei vraagstukken niet kunnen bevorderen lange voor de Hembrugpont wachten- Bewi°dslieden die zich hun verantwoor de file auto s voorbij. In een weg die deijjkheid bewust zijn, zei hij, mogen met zon dikke streep op de kaart stond J - - aangegeven, verwachtte hij geen ob stakels. Voor de pont tot staan geko men, werd hij al heel gauw belaagd door een groep verontwaardigde auto mobilisten. Niet op je beurt wachten voor de pont is iets heel ergs in het Zaanverkeer. Tegenover een buitenlander wilden de boze chauffeurs zich nog enigszins in acht nemen; dat ze met een kroon- I (ook in kleur) geen aandacht schenken aan uitlatingen die uitgelegd kunnen worden als ultima tums of bedreigingen. or oOp Kroesjtsjefs bewering, dat Ameri- l! mobilisfpn. Niet. on ie beurt, wachten ka allmaar had gebluft met de verzekering dat de positie van de wes telijke mogendheden desnoods met ge weld gehandhaafd zal worden, wilde Eisenhower niet ingaan. Hii haalde zijn schouders op over prins te maken hadden, wisten ze1 Kroesjsjefs verzekering dat de Chine- niet. Uit vriendelijkheid tegenover'se Volksrepubliek de beschikking had een vreemdeling lieten ze prins Um-j over raketten waarmee dat land For- berto ten slotte nog ver voor zijn mosa zou kunnen beschieten en de Ame- beurt de pont oprijden. Hij had toen j rikaanse zevende vloot zou kunnen ver ruim drie kwartier gewacht. nietigen. np„ ttaa/". u" Premier Kroesjtsjef opperde giste- DEN HAAG. Kan bij een verdere rL vernieuwing van het sluitgat in de af- ren in Moskou in een ?espiek af en sluitdam van het Veerse Gat de door- scherpe kantjes krijgend gesprek vaart voor vissersschepen uit Veere onL met de gouverneurs van zeven Ameri- belemmerd doorgaan? Het socialistische kaanse staten de wenselijkheid van Tweede Kamerlid Th. J. Westerhout uitwisseling van officiële bezoeken Twee van hen bleken toen al gestikt te zijn. De andere drie emigranten, die eveneens de dood nabij waren, werden in het geheim aan wal gebracht. De twee lijken werden in zakken ge naaid, in de haven geworpen, en spoe dig daarna door de politie gevonden. tussen president Eisenhower en hem. ,,Het zou zo gek nog niet zijn", zei hij, indien president Eisenhower naar de Sowjetunie kwam en ik een tegen bezoek aan de Verenigde Staten bracht" Eisenhower zou in de Sowjetunie onbe- heeft dat aan minister Korthals ge vraagd. Als dat niet het geval is, wil hij van de minister horen of er intussen een beslissing is genomen voor het inrichten van een vissershaven bij Colijnsplaat. c-isennower zou m oe oowjemnie onoe- en zo neen, of dan de voorzieningen, die E E- krijgen met de daarvoor moeten worden getroffen, nog bev0U5mg te praten, op tijd klaar kunnen zijn. Kroesjtsjef vergastte de gouverneurs op een mengsel van ogenschijnlijke ge- Ten slotte vraagt de heer Westerhout j rusts tellingen (zoals: Wij vormen voor of op korte termijn regelingen op grond geen enkel land een bedreiging) en be- van de Deltawet kunnen worden ver-dreigingen zoals: Wanneer wij en Ame- wacht voor de vissers, die door de af- j rika in een oorlog verwikkeld raken is sluiting van het Veerse Gat worden ge- er geen macht op aarde die ons kan dupeerd. tegenhouden. ZODRA het eens in de zoveel jaar een keer goed zomert in dit kleine land is er op balkons van stadstrams steevast sprake van de ergste hitte golf sinds mensenheugenis. De oorzaak van deze over drijving is niet ver te zoeken: wij zijn het, als goede klan ten van interlock en breiwol, in de loop der eeuwen ont wend het warm te hebben. Daarom hebben we het nu zo warm. Een paar honderd kilometer zuidelijker zeggen de mensen op de balkons: „Frisjes, wat?" BETREKKELIJK Warmte is bovendien een betrek kelijke zaak: bij het KNMI wordt er altoos de vochtigheidsgraad van de lucht bijgehaald want als het vochtig is, kan het veel gauwer heet worden dan bij een zogenoemde dro ge luchttoestand. Boven het vlakke land van Hol land trilt al enige dagen een ijle nevel. De auto's op de grote wegen rijden als op plassen water. Het is dus echt wel warm. Dertig graden Celsius wijst het kwik. Het asfalt is klrverig. Boven op een flat in het Amster damse Geuzenveld zit een manne tje op zijn hurken iets met een brander te doen. Hij heeft bij zijn vuurtje minder last van de hitte dan de politie-agenten op de Blaak, op cie Munt of het Binnenhof, die hel ondanks hun zomerse overhemd af en toe lichtelijk te kwaad krijgen. RONDJE Het personeel van een der grote Rotterdamse brouwerijen kreeg gis teren een rondje koel bier. Dat staat niet in de C.A.O., maar het liep er bijzonder goed in. AANNEME De expedities van alle Rotterdam se brouwerijen hebben gezamenlijk 600.000 glazen bier de deur uitge werkt. waarvan iets minder dan de helft op fles. Driehonderdduizend flesjes bier per dag. Dat is voor elke Rotterdammer boven de vijf tien op zijn minst een glas bier, de ze warme woensdag. Het is er on geveer drie keer drukker dan nor maal in juli en de flesjes het fus tenpark noemt de chef van de expe ditie al die flesjes bij elkaar heb ben een razende omloopsnelheid. Hetgeen prettig is voor de brou werijen, die het flesje dat zij van daag de deur uitsturen vaak mor gen al terug kunnen verwachten. Bij de limonadefabrieken is het van hetzelfde laken een pak: top- cijfers en hard wérken, maar wat minder gunstig met de lege flessen. Er zwerven er miljoenen door het land. De glasindustrie maakte er honderdduizenden bij. Nederland heeft echter nog nét een iets grotere dorst. Vooral aan de kust, waar eer biedwaardige stromen vruchten dranken op warme terrasjes en he te stranden uitmonden. HAUSSE IN KOELTE De handelaar in koelkasten heeft het ook vliegend druk. Hij hoopt op nieuwe scheepsladingen van overzee of treinen vol uit Duitsland maar daar is de vraag al even groot. De ijsverkopers hebben geen tijd om te eten, al zijn er die het liever wat minder warm hebben. Dat zijn de zitzaken. De loopzaken zien het graag warm. De zitzaken niet. Dat is vreemd maar waar. Het heeft iets met de vakanties te maken, die ve le mensen uit de steden lokt, men sen die tot de klanten der zitzaken behoren. De mensen, die in de ste den terugkomen ook met vakan tie zijn blijkbaar meer loopza- kers. IN DE OLIE Bij de zonnebrillen en de strand- confectie in het warenhuis is het ook een heel gedraaf, ensembles van rokje-bloesje-shortje vliegen de deur uit. De zonnebrillen, een paar vakken verder, zijn ook geen blij vertjes en in de zonnebrandolie loopt het eveneens gesmeerd. Deson danks hebben de Rode Kruisposten langs Ncerlands stranden de handen vol met het doorprikken en intalken van blaren op vuurrode ruggen. OPEN RAAMPJES Nederland heeft het warm. In de treinen wordt gepuft en het probleem van het open raampje, dat dicht moet omdat het tocht is ernstiger dan ooit tevoren. De spoorwegen houden hun spoorstaven in het oog, want zondag is er één te veel gaan uitzetten tussen Hoek van Holland en Rotterdam, zodat er voorzichtig met moersleutels wat ruimte moest worden gegeven. Wat ons betreft: wij vinden het gewoon fijn, al staat ons het zweet in de toetsen. SF [au** p iiBii1'™r <335< i -.1 a I "^1 ft gp-wii^«wrnmm W Middenin de stad hunkert de mens van zoveel hoog naar wat koelte. In de Rotterdamse Zalmhaven wordt gezwommen tegen de achtergrond van een flatcomplex en het vuile zand is er tot strand gebombardeerd De Marten Toonder Studio's in Amsterdam hebben opdracht gekre gen voor een reeks van 52 filmpjes van 5 minuten, die een jaar lang iedere week op de Amerikaanse schermen gaan verschijnen. Aan serieverhalen met tussenpozen van een week doen ze in Amerika niet. Daarom worden het allemaal op zichzelf staande verhalen. Heer Ollie zal zich een beetje moe ten aanpassen, om ook in de Nieuwe Wereld met het gewenste respect be jegend te worden. Allereerst wordt hij omgedoopt tot Olli B. Bungle. En hij WARSCHAU (Reuter) Ongeveer duizend inwoners van het Oost-Poolse dorp Krasnik Fabryezny hebben een ware veldslag geleverd met de com munistische machthebbers, die wil den verhinderen dat de katholieke be volking een noodkapel bouwde. Naar eerst thans bekend is gewor den, dreigde deze gebeurtenis ruim een week geleden zich te verspreiden over de gehele streek; politieverster- kingen uit de nabijgelegen stad Lublin slaagden er eerst na uren in met be hulp van traangasbommen en gummi knuppels de orde te herstellen. Het juiste aantal 'gewonden is niet bekend gemaakt. Krasnik Fabryezny is een modern dorp, in de afgelopen jaren gebouwd rond een grote staalfabriek. Het heeft geen kerk, aangezien de bouw hiervan niet was inbegrepen bij de communisti sche bouwplannen van hét dorp. De bevolking had daarom op het marktplein een kruis opgericht, waar een geestelijke sinds maanden in de open lucht de mis opdroeg. Onlangs begon een aantal katholieken met de bouw van een noodkapel, zonder daartoe toestemming aan de autoriteiten ge vraagd te hebben. Toen bekend werd dat de communis ten het bouwwerkje weer af zouden breken, verzamelde zich tegen het val len van de avond een geweldige massa op het plein, die daarna onder het zin gen van godsdienstige liederen naar het stadhuis trok, waar de boel kort en klein geslagen werd. Pas nadat ver sterkingen waren aangekomen, konden de betogers uiteen gedreven worden. Eigen nieuwsdienst DEURNE. De Bergland-express is gisteren op een overweg bij Deur- ne in volle vaart tegen een trekker met oplegger gebotst, waarvan de motor was afgeslagen. De bestuur der van de auto, de heer J. van Box tel uit Vught, bleef ongedeerd. Hij stond met zijn zware wagen mid den op de overweg toen de motor af sloeg. Nadat hij de koppeling tussen de trekker en de oplegger had losgemaakt, bemerkte hij de trein. Hij is hem tege moet gelopen om de machinist te waar schuwen. maar dat was vergeefse moei te. De trekker en de oplegger werden ongeveer vijftig meter meegesleurd en vernield. De heer Van Boxtel was door het on geluk zo van streek geraakt, dat hij eni ge tijd in de buurt heeft rondgezworven, zonder dat iemand wist, waar hij was. Later heeft hij zich bij de politie in Deurne gemeld. Het treinverkeer tussen Horst en Deurne werd ruim twee uur gestremd. Verscheidene D-treinen moesten omrij den en kregen, evenals de Bergland-ex press, ernstige vertraging. Advertentie Blaak korte metten met Uw brandend maagzuur. Eén of twee Kennies - gesmolten op Uw tong - en alle overtollig zuur is geneutraliseerd. Weg pijn en nooit meer angst voor de gevolgen van een smakelijk maal. Met Rennies achter de hand kunt U zonder zorgen alles eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit: met Rennies blust U afdoend, in een wip, onopvallend.... AMSTERDAM. Een jongensbende, onder leiding van een zekere Rudi van Parrera, heeft gisteravond in het strand bad Sloterplas in Amsterdam-west een ergerlïijke terreur uitgeoefend. Eerst dreef de horde van tien knapen een ongeveer vijftienjarig meisje in het nauw door haar een half uur lang met handenvol modder te bekogelen. Later sloeg Rudi een veertienjarige knaap met een enorme klap in de maag bewusteloos. Meisjes, zelfs jonger dan vijftien jaar, werden door de bende naar een minstens drie meter hoge stenen wallekant ge sleurd en dan gillend en huilend van angst in het gevaarlijke gedeelte van de Sloterplas gegooid. Uit angst voor repressailles durfde niemand van de slachtoffers namen te noemen aan de agenten die waren ge waarschuwd. Commentaar van de portier van het bad: „Het vorig jaar heb ik constant een zwaar stuk ijzer in mijn hokje be waard omdat die vlegels hadden be loofd dat ze me wel zouden krijgen." Commentaar van de politie: „Er zijn geen manschappen genoeg om iedere avond in het strandbad te patrouilleren." Op een onbewaakte overweg in El lecom, gemeente Rheden, is gistermor gen de negentienjarige bromfietser F. J. Hulsen uit Breukelerveen door een trein gegrepen en gedood. Hij heeft waar schijnlijk nog juist voor de naderende trein uit Dieren de overweg willen pas seren. krijgt de betiteling Colonel". Niet dat hij een grote militaire carrière heeft opgebouwd. de hoogste rang die hij bereikt heeft is soldaat eerste klas. „Colonel" Maar in de Deep South van Ame rika is Colonel" een eretitel voor vermogende en aanzienlijke burgers. Het is duidelijk dat heer Ollie het niet zonder zo'n kolonels-titel kan stellen. Het uiterlijk van Colonel Bungle wordt wat Amerikaans verstroom- lijnd, en experimenterende tekenaars hebben hem alvast een pistoolholster omgehangen en een ten-gallon cowboy hoed opgezet. Als u begrijpt Doch stel u gerust: Heer Ollie zal zich niet te buiten gaan aan vuistge vechten en vulgair geknal met het schietijzer. Hij blijft zoals hij was: zachtmoe dig, edelaardig, enfin èrg vreed zaam, als u voelt wat hij bedoelt... Ook Tom Poes gaat zich instellen op The American Way of Life, en de spe ciale eisen van het televisiescherm. Zó, zoals hij is, is hij te wit en te kaal. Een vest, een ceintuurtje, een hoed, en weg' zijn de bezwaren. En ook Tom Poes blijft innerlijk trouw aan zichzelf. In Denemarken De Amerikanen hebben Tom Poes en Heer Ollie ontdekt in een Deense krant. Een ontdekking die viel als een druppel op een gloeiende plaat, want in Amerika raakt men uitgeput wat ideeën betreft, en deze strips bleken tot de weinige Europese te behoren, die aan de veeleisende Amerikaanse smaak voldoen. Tweeënvijftig verhaaltjes dat is een enorme opgaaf voor de Amster damse studio's. Het aantal tekeninge tjes is weliswaar voor tv-filmpjes wat geringer, maar de camera-bewegingen stellen bijzondere eisen. GooEen-smijt Ook mag er lang niet zoveel dialoog in voorkomen als waar Europese oren aan gewend zijn. Doch daarentegen moeten er veel gooi-en-smijt-lollighe- den worden ingevoegd, want die zijn weer onontbeerlijk voor de Amerikaan. M kijkers... programma's 1 1 ln hel kort VRIJDAG 10 JULI RADIO 1 HILVERSUM I 402 M. ochtend VARA: 7.00 Nws, ,.jlj Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.1? *ram; 9.05 Gym v d vrouw; 9.15 Gram; 9.35 Waterst en Gram; VPRO: 10 01» De vrouw in haar huis, caus: 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 V d kleuters; 11.15 Fluit en piano; 11.40 Hammondorgelspel. middag AVRO: 12.00 Ballroom-ork; 12.20 Rege- ringsuitz: Landbouwrubriek12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Gevar muz; 13.55 Beurs- ber; 14.00 Jeugdkoor; 14.20 Boekenschouw; 14.40 Koorzang; 15.05 Gevar progr; VARA: 16.00 Muz caus; 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.25 Vacantietips; 17.45 Rep. avond 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, caus; 19.00 V d kind; 19.10 Jazzmuz; VPRO: 19.30 Leven in Nederl, klankb; 19.00 V d kind; 19.10 Jazzmuz; VPRO: 19.30 Leven in Nederl, klankb; 19.45 Op bezoek bij anderen, caus; 20.00 Nws; 20.05 Filmrubr; 20.15 Toespraak; 20.35 Bene lux; 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus; VARA: 21.00 Gevar progr; 21.40 Klankb; 22.25 Buitenl weekoverz; VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek; VARA: 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 V d kind; 10 05 Gram; 11.00 V d zieken; 11.40 Gram. middag 12.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Reportage; 13.00 Nws; 13.15 Gram; 14.00 Promenade-ork en sol; 14.40 Gram; 15.00 V d kind (tussen 15.30—17.30 Tour de France); 15.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.15 Kinderkoor (intermezzo: lichte muz); 17.30 Lichte muz; 17.40 Beursber; 17.45 Sopr en piano. avond 18.05 Ballroomork: 18.30 V d Jeugd; 18.45 Gram; 18.50 Regeringsuitz: Emigra tierubriek; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.20 V.V.D. pol caus; 19.30 Tour de France; 19.45 Lichte muz; 20.30 Voordr en muz; 20.55 Rep Tour de France; 21.05 Holland Festival 1959; Rott. Philharm ork en sol 22.30 Orgelspel; 22.50 Ongehuwde vrouwen, caus; 23.00 Nws; 23.1524.00 Jazzmuz. TELEVISIE avond NTS: 20.00 Journ en weerover; 20.30 Ge var progr; 21.30 Journ bezoek koning Boudewijn. vandaag DONDERDAG. Het avondpro gramma wordt in beslag genomen door de gala-uitvoering van Shake speare's Troïlus en Cressida, in tegen woordigheid van Koning Boudewijn en het Nederlandse Koninklijke Paar, in de Amsterdamse Stadsschouwburg (20.20—23 30). Dit zelden gespeelde stuk is een tragedie in felle, hekelende toon. On langs beleefde het de première in het Holland Festival. Een uitstekende opvoering, waarin o.a. Johan Schmitz, Ko van Dijk, Robert de Vries, Elisa beth Andersen en Ellen Vogel mee spelen. Ook de Vlaamse televisie zendt Troïlus en Cressida uit. België Frans: Télé-Match (20.35), en actuele reportages uit Frankrijk (21.35). De Beierse televisie herhaalt van avond om 20.40 het detectievespel Die selige Edwina Black, dat enige jaren geleden ai met veel succes over de beeldschermen gmg. Winnie Markus speelt de hoofdrol in dit door Paul Verhoeven geregisseerde spel. Vooral een reportage over de eerste vaart van de nieuwe „Bremen".

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7