WARME INTOCHT VAN JONGE VORST IN AMSTERDAM Gloeiende zon zat protocol dwars RACE TWEEDE LANDRU: IK HOU VAN DODEN Plezierboot ontploft - tientallen doden DUITSE KNAAP (VERDACHT VAN AANSLAG) GEGREPEN MINDER WATER DOOR MEER T.V. De Bilt: Afkoeling PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 9 juli 1959 Nederlandse firma's genationaliseerd Tweetalig Geschenk Van bed gelicht bij ti e patroon Nederlander gaat atoomschip bedienen Vreselijk drama voor de Deense kust T Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438: hij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuien, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0.56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4300 KONING BOUDEWIJNS GLIMLACH Van onze correspondent PARIJS Wanneer men de grote Parijse bladen mag geloven geniet Frankrijk opnieuw de twijfelach tige eer, in een van zijn gevange nissen een massamoordenaar te herbergen die doet denken aan de beruchte Landru. Het is de wat griezelige en toch ook wel zielige moordenaar van goeden huize, die zichzelf monsieur Bill noemt en die in werkelijkheid Georges Rapin heet. Hij zou, volgens eigen beken tenis, niet minder dan dertien moorden hebben gepleegd. De geschiedenis begint In de eerste week van. juni van dit jaar met een ge mengd bericht. Twee lieden uit Fon tainebleau gingen in de vroege ochtend via het Bos van Fontainebleau naar Blois. waar zij de paardenrennen wil den bijwonen. Op een gegeven ogenblik bij een viersprong zagen zij vlammen op de asfaltweg. Zij hielden stil en stapten uit. Tot hun schrik zagen zij dat die vlammen een menselijke figuur omringden. Zij trachten ze te doven en stoven daarop terug naar hun stad om de gendarmerie te waar schuwen. JONGE VROUW Omdat iemand, die in Frankrijk een mood of iets dergelijks ontdekt altijd uren wordt vastgehouden, bedongen zij het volgende: ..wij gaan toch naar Blois (eén van hen had daar een paard op de rennen lopen) maar wij komen terug". Dat werd hun toegestaan door de rijks- eldwachters, die zich ondertussen naar de plek van de brand haastte. Zij vonden er het lijk van een jonge vrouw, voor driekwart door de vlam men verteerd. Tussen haar voeten stond een paar schoenen met hoge hakken dat nog niet door het vuur was aan getast. Nu begint een wonderlijk en voor Franse journalisten nuttig verhaal. Sedert enige tijd is n.l. het vooronderzoek in crimi nele zaken met grote geheimzinnig heid omringd; dat is een gevolg van een nieuwe wettelijke bepaling van de Vijfde Republiek. De Parijse journalis ten hadden echter lucht gekregen van de zaak en sommigen van hen hadden de schoenen gezien. Verslaggevers van France Soil* ontdekten dat de laatste j tijd slechts weinige paren van de schoe- j nen in kwestie waren verkocht. Eén paar zeker in de buurt van Pigalle. En vervolgens werd na een paar uur die jongeman gearresteeerd, een ver- wende jongen. Georges Rapin, die zich monsieur Bill liet noemen. Hij is 23 jaar oud. zoon van een gegoede f familie, mislukt acteur, eigenaar van twee cafeetjes die zijn ouders voor hem hadden gekocht en profiterend van ongeveer 100.000 frs. 800) toe lage per maand. Zijn vader is ingenieur en aannemer, hij bouwt bruggen en legt wegen aan in Iran. Het vermoorde meisje bleek Dominique Thiriel, uitoefenend het beroep van ..entraineuse", hetgeen een eufemisme is voor het oudste aller beroepen. Tot zover scheen alles een van die domme en kwalijke geschiedenissen van het milieu van de lichte meisjes en zware jongens. VRIENDIN Kort na de arrestatie van monsieur Bill begon echter de ellende. De jongen bleek een vriendin uit Montparnasse te hebben, Nadine Levesque. Het kind van nauwelijks 20 jaar had hij trouw beloften gedaan en bij haar thuis, haar ouders zijn concierge, was hij een ge ziene gast. Wat bleek na enige dagen? De nacht van de moord was hij bij Nadine gekomen en hij had haar gevraagd zijn met bloed bedekt overhemd te wassen en zijn pak schoon te maken. Van het ogenblik af dat Bill in de ge vangenis van Fontainebleau werd ge zet. heeft hij nieuwe bekentenissen gedaan. Zo heeft hij verteld, dat hij enige tijd geleden een bediende van een pompstation van Villejuif, een voorstadje van Parijs, zonder enige reden heeft doodgeschoten. ..Ik houd van doden", zei hij, „vooral als het geruisloos en zonder moeite gaat". HUWELIJK Maar zijn grootste zorg was steeds: Nadine. Toen zijn ouders hem maitre Floriot, de grootste Parijse advocaat voor louche zaken wilden geven, heeft hij geweigerd. Hij moet Nadine ver dedigen, zei hij en zelf nam hij de hem ambtshalve toegewezen juridische bij stand. Na enige dagen vroeg hij Nadine ten huwelijk hetgeen natuurlijk weer grote koppen in het dagblad ten gevolge had. Tijdens het weekeinde is Nadine nu in voorlopige vrijheid gesteld en direct daarop is monsieur BUI, die eerst de harde en zware jongen had uitgehan gen, van tactiek veranderd. Hij heeft aan de hoofdcipier van de gevangenis van Fontainebleau nog elf andere moorden bekend en dat met een over vloed van details die doen vermoeden dat hij waarschijnlijk de waarheid vertelt. Va» oni« Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Schuchter, kennelijk wat van zijn stuk ge bracht door het strikte protocol dat nu eenmaal aan ieder staatsiebezoek ten grondslag ligt, heeft gisteren Boudewijn, de jonge Koning der Belgen, zijn entree in Nederland gemaakt. Af en toe, op ogenblikken dat hij zich niet bespied waande, trok over zijn gespannen gezicht een verlegen glimlach, die echter onmiddellijk verdween als hij weer in het centrum van ieders be langstelling werd geplaatst. De eerste dag van het vierdaagse bezoek van koning Boude wijn kenmerkte zich behalve door een groot aantal officiële han delingen bovenal door een bijna ondraaglijke hitte. f f f f TOEN het vliegtuig van de jonge vorst, vanaf de grens begeleid door twaalf Nederlandse straaljagersom precies tien uur op Schiphol neerstreek, brandde de zon reeds fel op de uniformen en de stemmig zwarte kledij van de militaire en burgerlijke gezagsdragers. Menigeen wiste zich steels met een zakdoek de zweet druppels van het gezicht, een verfrissende handeling die de stram- geformeerde erewachten niet was beschoren. Ook nog aan het eind van de middag, toen de Koning het Rijks museum na een bezoek van drie kwartier verliet, trokken de banden van de hofauto op sommige plaatsen lichte sporen in het gloeiend hete asfalt. Koningin Juliana en prins Bernhard kwamen hun gast gisterochtend op Schiphol afhalen. Na de begroeting door de leden van de Ministerraad en andere hoogwaardigheidsbekleders werd in een doortastend tempo de tocht naar Amsterdam aanvaard. <g> <g> KONINKLIJKE bezoeken plegen meestal een vertraging op het pro- tocolaire schema op te leveren, gisteren begon de dag echter met een voorsprong van zeven minuten volgens ingewijden een be wonderenswaardige prestatie. Bij de grens van Amsterdam stonden open calèches klaar om koning Boudewijn, koningin Juliana en prins Bernhard met hun gevolg naar het paleis op de Dam te brengen. Daar inspecteerde de Belgische vorst een ere wacht van het garderegiment Jagers en het fanfarekorps van de Limburgse i3§srs. Vervolgens begaf hij zich naar het paleisbalkon, waar hij de ovaties van de op de Dam verzamelde Amsterdammers in ontvangst nam. Opval lend hierbij was, dat evenals tijdens de tocht door de stad hel. traditione e gejuich vrijwel niet werd gehoord. In plaats daarvan ruiste een hartelijk applaus uit de menigte omhoog. Vijftig jaar geleden vloog Blériot als eerste over het Kanaal. Ter gelegenheid daarvan schreef het Londen- se blad Daily Mail een race Londen-Parijs uit, een wed strijd van de Marble Arch in Londen naar de Are de Triomphe in Parijs. De deel nemers mogen zelf beslissen, welke vervoermiddelen ze willen gebruiken; de enige bepaling is dat over het Ka naal moet worden gevlogen. Voor de wedstrijd zijn drie Nederlandse inschrijvingen: één van het Algemeen Dag blad te Rotterdam, één van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam en één van de helikopterpiloot Eelco Schul- ler. Voor het Algemeen Dag blad schreef de heer J. B. Th. Hugenholz in. Coureur A. R. Slotemaker zal hem met een Nederlandse racewagen de Hirondelle naar het vlieg veld Northolt brengen; ehef- invlieger A. P. Moll zal hem met een Fokker S-14 naar Le Bourget vliegen; coureur H. van Zalinge zal hem vandaar weer met een Hirondelle naar de Are de Triomphe rijden. De verhalen van „postpakket" Hugenholz zul len ook in onze krant ver schijnen. Zie vertier pagina 6 o DJAKARTA (Reuter) De Indone sische regering heeft de nationalisatie bekend gemaakt van nog veertig Neder landse bedrijven en elf Nederlandse spoorwegondernemingen. Hiertoe beho ren de vijf grote im- en exporthuizen, die bekend' stonden onder de naam „big five": nl. Lindeteves, Internatio, Borsu- mij, Jacobson van den Berg en Geo Wehry. ROTTERDAM. De relatie tussen drinkwater en televisie is op het oog wat onduidelijk, maar voor de mensen van de Rotterd'amse Drinkwaterlei ding is zij een vaststaand feit. Naar mate er meer naar de televisie wordt gekeken zi de Rotterdammer minder in bad. sproeit hij in geringere mate zijn tuintje en gebruikt hij in het al gemeen minder water. Dit verschijn sel kom de drinkwaterleiding, die door de warmte met handen en voeten moet werken om de behoefte bij te benen, ten zeerste van pas. Het huwelijk van Albert en Paola scheelde op deze manier zo'n twee mil joen liter per uur. Dat het bezoek van koning Boudewijn eveneens op de beeldschermen verschijnt, doet de men sen van de watervoorziening dan ook om meer dan één reden deugd. HULST Het standbeeld van Reyntje de vos, dat aan de oude stadswallen van Hulst nabij de Gentse poort stond, is in de nacht van dinsdag op woensdag vernield. Enkele leden van de Belgische ko lonie verleenden een hoe kon het anders tweetalige bijdrage aan het eerbetoon: Leve de KoningVive le Hoi. Om half twaalf verliet koning Bou dewijn met zijn gevolg het paleis om bij het Nationaal Monument een krans te leggen. De erehagen die de korte weg naar het gedenkteken afzetten, werden gevormd door de studenten weerbaarheids-verenigingen van Am sterdam, Delft, Leiden en Utrecht. Na de kranslegging speelde de kapel van de Amsterdamse politie het koraal Isis und Osiris van Mozart. Na de lunch, waaraan ook de prin sessen Beatrix en Irene deelnamen, werden de BeLgische Koning, koningin Juliana en prins Bernhard door het Amsterdamse gemeentebestuur ont vangen. In de raadszaal was op de tafel van B. en W. een warme bebossing van palmen aangebracht, waarachter als in hinderlaag talloze journalisten en fotografen met hun schiettuig" ston den verscholen. Toen de Koning, die zijn generaals uniform had afgelegd en zich in een grijs zomerkostuum had gestoken, bin nentrad, flitsten vijf gigantische tele visie-schijnwerpers aan, die de atmos feer in de zaal in korte tijd tot een verlammend kookpunt opvoerden. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, bood koning Boude wijn een zeldzame, oude atlas van de stad aan. In een toespraak bracht hij hulde aan de vele Zuidnederlandse refugiés, die eeuwen geleden in Am sterdam bescherming zochten tegen onverdraagzaamheid in eigen land, en die de stad mede tot grote bloei had den gebracht. ..Als u eens ongehinderd door Am sterdam zoudt kunnen lopen, zou uwe majesteit dit zelf kunnen constateren", zo merkte mr. Van Hall op. w ue r^unuiy en ae j\oningm kijken bewonderend de Nacht- wachtzaal rond. Tussen hen in staat de hoofddirecteur van het Rijksmuseumjhr. dr. D. C. RöelL Bij het horen van het woordje „on gehinderd" speelde plotseling een fijn lachje om de mond van de jonge Ko ning. Eigen nieuwsdienst HEDEL. Lang heeft de politie in ons land en Duitsland niet behoe ven te zoeken naar de zeventien jarige Duitser W. J. F., die ervan verdacht wordt in de nacht van 11 op 12 juni de Utrechtse garage- wacht, de heer J. Nederhof te heb ben neergeschoten. Mannen van de rijkspolitie te He- del, die al eerder een tip hadden ge kregen, dat de jonge Duitser in de buurt was gesignaleerd, slaagden er dinsdagavond in hem aan te houden. Hij lag op dat moment rustig in bed bij zijn tijdelijke patroon, de heer Versteeg, te Velddi'iel. die hem maar al te graag in dienst had genomen bij zijn loondorserij en carrosseriebe- drijf. Toen de groepscommandant van de rijskpolitie te Hedel zekerheid had, dat de gezochte zich in Velddriel bevond, heeft hij de woning van de heer Ver steeg in de avonduren laten afzetten, zich op die manier zekerheid ver schaffend dat ontsnapping uitgeslo ten was. Precies om elf uur werd er bij de hoeve aangeklopt. Even later stond men voor het bed, waarop F. zich nog in diepe rust bevond. Hij pleegde geen verzet en ging gewillig mee naar Hedeï, waar hij de nacht doorbracht. Hij is thans opgesloten in het hoofd bureau van politie. Tot gisteravond ontkende hij hardnekkig schuldig te zijn aan het neerschieten van de heer Nederhof. De Utrechtse recherche be schikt echter over sterke aanwijzin gen. die een bijzonder zware verden king jegens hem rechtvaardigen. WASHINGTON. De Nederlandse ingenieur M. Muysken. wetenschappe lijk medewerker van het Reactorcen trum Nederland, zal in Amerika een opleiding krijgen in het bedienen van het eerste koopvaardijschip, dat door kernenergie zal worden aangedreven. Het is de Savannah, die op 21 juli door mevrouw Dwight D. Eisenhower in de Verenigde Staten te water zal worden gelaten. Aan de opleiding, die vijftien maanden duurt, zullen ook technici uit Denemarken, Engeland, Japan cn de Verenigde Staten deelnemen. Zij zijn enige weken geleden naar de Verenigde Staten vertrokken. Het K.N.M.I. in Be Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en vrij zonnig, maar min der warm weer met een zwakke tot matige weste lijke wind. MIESJE: Oranjezon voor koning Boudewijn Onze weerkundige medewerker: Alweer kan gesproken worden van de warmste dag tot nu toe in dit jaar. Bijna overal in het land kwam het kwik gisteren op dertig graden of meer. De hitte is geheel te danken aan net gebied van hoge druk dat zich gisteren van ons land verwijderde in oostelijke richting. Op het oude gebied van hoge druk volgt een nieuw, dat zich steeds verder over de Britse eilanden uitbreidt. Dat heeft weer koelere lucht in beweging gezet die vandaag ons land zal bereiken. Maar voordat deze- koelere lucht hier is, zal het eerst nog flink warm kunnen worden, vooral in het oosten van het land, waar de koelere luclit het laatst wordt verwacht. u DEN HELDER De machinist van de trein, die gistermorgen om kwart over negen uit Den Helder vertrok, ont dekte tot zijn grote schrik even buiten de stad twee kleuters van ongeveer vijf jaar, die vol overgave op de spoorrails zaten te spelen. Hij remde uit alle macht en kon de trein nog juist op tijd laten stoppen. De kinderen renden geschrokken weg. De trein kreeg enkele iminuten vertraging. Van onze correspondent KOPENHAGEN Een verschrik kelijk drama heeft zich gisteravond omstreeks zes uur afgespeeld na een ontploffing aan boord van een kleine Deense plezierboot die, vol moeders en kinderen, terugkeerde van een uit stapje in de buurt van de Zuidjut- Iandse stad Haderslev. Er zijn 44 doden geteld; vijftien mensen worden vermist en in een ziekenhuis zijn meer dan dertig zwaar gewonden op genomen, overdekt met gruwelijke brandwonden. Radio en televisie wijzigden gister avond hun programma's nadat bekend was geworden wat zich op het meer bij Haderslev had afgespeeld. Tussen dé vijftig en zeventig passagiers bevonden zich aan boord. Het was een prachtige dag geweest en een gezellig uitstapje naar een beroemd restaurant. De opva renden het waren er ^eigenlijk te veel verdrongen zich op het dek, lachend en zingend. PANIEK Plotseling deed zich in de motorkamer een ontploffing voor. Een steekvlam boorde zich door het dek en nog voor de boot in vuur en vlam stond, stortten zich cte opvarenden in het meer. Moe der wierpen hun kinderen, mannen hun vrouwen in het water. De schipper-eige- naar van het bootje, deed wat hij Icon om de paniek te bezweren, maar moest zijn toevlucht nemen tot een poging om zijn als een fakkel brandend vaartuig op het strand te zetten. Was ieder aan boord gebleven, dan zou het aantal slachtoffers misschien kleiner zijn geweest. Nu zijn er veie van de passagiers verdronken, sommigen ter wijl zij probeerden anderen te redden. HULP Al na een paar minuten daagde er hulp op in de vorm van een roeibootje. Er klampten zich zo veel drenkelingen aan de boorden vast, dat het onmiddellijk omsloeg. Andere boten waren ondertus sen dicht genoeg in de buurt gekomen om aan het reddingswerk deel te ne men. Al na een uur dreven de eerste lijken van drenkelingen aan land. Er wa ren baby's bij en moeders met. hun dode kinderen in de armen geklemd. Tot de geredden behoort de schipper van het totaal uitgebrande bootje. Hij is zwaar gewond en kon nog niet worden verhoord. Zo komt het dat men ook nog niet weet hoeveel slachtoffers er precies zijn. Waarschijnlijk had alleen de schipper enig idee van, hoeveel mensen hij aan boord had. ONDERZOEK Op de wal hebben zich verschrikkelijke tonelen afgespeeld toen geredden op zoek gingen tussen de aanspoelende lij ken naar hun familieleden. Overal zag men mensen van de hulpkolonnes bezig met het toepassen van kunstmatige ademhaling in vele gevallen vergeefs. Later kwam kikvorsmannen van de marine om het wrak van de boot af te zoeken naar nog meer slachtoffers. Vandaag zal de Deense minister van justitie persoonlijk het onderzoek naar de oorzaak van de ramp leiden. SYDNEY (Reuter) Drie minderja rige kmderen, twee jongens en een meisje, zijn gisteren gered uit een die pe grot aan de zuidkust van Frankrijk, nabij Toulon, waarin zij meer dan eet etmaal hadden doorgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1