Droogte deed werkloosheid toenemen in Zeeland maastrichts Uit Ijei leven Ier kerken Het volk van Israël Chr. vakbondbestuurders uit de gehele wereld waren in Zeeland Minder arbeidskrachten waren nodig in de landbouw SPANNING IN BOUWNIJVERHEID Benoemingen bij E.T.I.Zeeland Uit de kerken Tijl speelde in Toorenvliedt Structuurwerkloosheid is zeer aanzienlijk Aanvoer bonen neemt toe WAARDE ZIET GEEN HEIL IN COMMISSIE BEVELANDEN UITSLAGEN ZEEUWSE ZOMERAVONDVÖETBAL Wereld- J odendom Het Zionisme Woensdag 8 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De droogteperiode heeft o.a. tot gevolg ge had dat het aantal werklozen in Zeeland is toegenomen. Door de droogte was namelijk de onkruidbestrijding veel eenvoudiger. Het onkruid kon dit jaar voor een belangrijk deel na het opschieten worden gewied en het was niet nodig daarna nogmaals op grote schaal tot bestrijding over te gaan. Een gevolg daarvan was ech ter, dat er in de landbouw minder seizoenarbeiders nodig waren. De werkloosheid in de landbouw die men voor een klein gedeelte als seizoenwerkloosheid, doch voor een niet onbelangrijk deel ook als structuurwerkloosheid kan beschouwen nam dan ook belang rijk toe. Verwacht wordt, dat tegen de tijd van het aardappelrooien de vraag naar tijdelijke arbeidskrachten in de agrarische sector zal toenemen, doch dat daarna het aanbod van werkzoekenden in deze provincie weer zal stijgen. In Nederland daalde in de maand juni de werkloosheid tot twintig pro mille, d.w.z. dat per duizend mannelijke loon- trekkenden twintig personen als werk zoekenden stonden ingeschreven. Zee land had echter eind juni vierenveertig werkzoekenden per duizend mannelijke loontrekkenden en kwam daarmede op de vierde plaats, wat betreft de werk loosheid per provincie. Groningen, Fries land en Drenthe hadden resp. 68, 59 en 99 pro mille. De stijging van de werkloosheid als gevolg van de minder grote hoeveelheid werk in de landbouw deed zich vooral gelden in het rayon Goes. Eind mei stonden ingeschreven 159 werkzoeken den tegen 321 eind juni. Eind juni ver leden jaar was dit aantal 258. Het zijn niet alleen de directe werkzaamheden op de akkers, die van invloed zijn op het stijgen of dalen van het werkloos heidscijfer, ook de werkzaamheden van de commissionairs beïnvloeden dit cij fer. Opvallend hoog is de werkloosheid in het rayon Hulst. Eind juni stonden 428 mannen als werkzoekenden ingeschreven, dat is 78 pro mille togen 56 pro mille eind mei. Veel perspectieven zijn er niet voor de werkzoekenden in dit rayon. De aardap peloogst zal straks de vraag naar ar beidskrachten ietwat doen toenemen, doch daarna zal weer een stijging van de werkloosheid optreden. Op het eiland Ttiolen stonden eind vo rige maand 156 werkzoekenden inge schreven tegen 56 eind mei en 144 eind juni 1958. Het werkloosheidscijfer van het eiland is echter versluierd door het feit, dat de herverkaveling aan een groot aantal personen nog werk biedt terwijl ongeveer tweehonderd personen werkzaam zijn in de haven van Rotter dam. 'In de rayons Middelburg, Vlissingen en Sas van Gent is de werkloosheid in de afgelopen maand gedaald. In de andere rayons vond een stijging plaats. In to taal waren eind juni in Zeeland 2558 personen werkloos tegen 2112 eind mei. Eind juni 1958 stonden 2465 werkzoeken den ingeschreven. Herverkaveling Bij de herverkaveling in de Zak van Zuid-Beveland zijn enkele dagen gele den ongeveer zeventig personen uit Zeeuwsch-Vlaaraderen tewerkgesteld. Daarnaast werken hier 54 personen, af komstig van Zuid-Beveland en Walche ren. De werkkrachten uit Zeeuwsdi-Vlaan- deren worden met autobussen naar de werkobjecten gebracht. Een gedeelte van deze arbeidskrachten werkt aan de insteekhavens te Goes. Wat betreft de bedrijfsklassen valt het op, dat de werk gelegenheid in de metaalnijverheid is toegenomen. Eind juni stonden 77 werk zoekenden ingeschreven tegen 109 eind mei. In de textielnijverheid is de werk loosheid iets toegenomen (tot negen tig personen), o.a. een gevolg van het afbranden van de vlasfabriek te St.-Jan steen, waardoor de daar werkende ar beiders werkloos werden. Het aantal werkzoekenden in de landbouw bedroeg eind juni 408 tegen 186 eind mei en 304 eind juni 1958. Ook het aantal werkloze losse arbei ders steeg, namelijk van 356 eind mei tot 485 eind juni. Van het totale aan tal werkzoekenden, namelijk 2558 wa ren er 502 op aanvullende werken te werkgesteld. De anderen, 2056, zijn ge heel zonder werk. Bouwnijverheid In de bouwnijverheid neemt de vraag naar arbeidskrachten toe. Er dreigen ectiter gevaren, dat weer zwarte lonen zullen worden aangeboden. Wat is na melijk het geval? De grote aannemers hebben in het algemeen voldoende werk en een tekort aan arbeidskrachten. Zij hebben grote werken onderhanden. Men vindt echter in Zeeland ook tal van klei ne aannemers, die met twee of drie man personeel werken. Deze aanne mers hebben zich steeds voornamelijk bezig gehouden met onderhoudswerk zaamheden en af en toe eens de bouw van een premie woning. De bouw van premiewoningen wordt echter door de rijksoverheid sterk afgeremd in verband met het op de rijksbegroting voor pre mies geraamd bedrag, dat dreigde te worden overschreden. De kleine aanne mers krijgen dus minder premiewonin gen te bouwen en tiet komt meermalen voor, dat zij een personeelsoverschot hebben. Het gevaar bestaat nu, da-t dit personeel naar de grote bedrijven gaat. Krijgt de kleine aannemer echter be langrijk onderhoudswerk toegewezen of wordt hem na verloop van tijd de bouw van een premiewoning opgedragen, dan moet hij weer trachten personeel te krijgen. Hij zal dan bijv. een beroep kunnen doen op zijn vroegere werk krachten, die naar de grote aannemer zijn gegaan. De terugkeer naar de vroe gere patroon moet dan vooral als de vraag naar bouwvakarbeiders het aan bod overtreft aantrekkelijk worden gemaakt, bijv. met extra loon. Dit is nu juist, wat de overheid wil voorko men. Verwacht wordt dat de plaatsing van jeugdigen, die binnenkort de scholen zullen verlaten, geen grote moeilijkhe den zal opleveren. Er is nu reeds vrij veel vraag. Elektriciens zijn minder goed te plaatsen. Het zal ook dit jaar wel weer voorkomen, dat jongelui, die met een diploma elektricien in de zak de technische school verlaten, in de prak tijk in de andere vakken belanden. Enkele cijfers over de werklooi.?.ieid eind juni in de diverse rayons. Tussen haakjes de cijfers van eind mei 1959. Goes 321 (159), Hulst 428 (309), Kruinin- gen 73 (67), Middelburg 431 (539), Oost burg 444 (333), Sas van Gent 19 (23), Terneuzen 202 (161), Tholen 156 (56), Vlissingen 335 (394), Zierikzee 149 (71). Advertentie PETRUS REGOUT zou trots zijn Petrus Regout legde 125 jaar gele den in Maastricht de grondslag van de aardewerk-industrie. Thans de N.V. Sphinx-Céramique, een bedrijf van meer dan 4000 wer kers. Hier begint de triomftocht van Maastrichts Aardewerk over heel de wereld. Ook het moderne Maastrichts aar dewerk wordt hier volgens de nieuwste methoden gemaakt. Vakkundige ontwerpers garanderen een verantwoorde vormgeving en een decoratief kleurenspel. De technische outillage staat borg voor kwaliteitsproducten. Het is waardewerk waarop Petrus Regout trots zou zijn. MIDDELBURG. Het bestuur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft besloten de functie van adjunct-directeur in te stellen. Als zodanig is benoemd de heer dr?. E. van Beusekom, die als sociaal econoom reeds aan het ETI is verbonden. De heer öV. C. de Galan, medewerker van het Landbouw Economisch Instituut, gestationeerd bij het ETI voor Zeeland, is met ingang van 1 september a.s. in dienst van het lETI benoemd. Het ligt voor de hand, dat het LEI een nieuwe medewerker voor het werk in Zeeland zal benoemen. KAFELLE. Op de Zeeuwse veilin gen beginnen thans reeds flinke aanvoe ren te komen van dubbele princessebo- nen. Dat is wel erg vroeg maar na de regen van de vorige week zijn de bonen hard gegroeid. De kwaliteit is over het algemeen zeer goed' op het ogenblik. De bonen zijn nog jong en mals en er is behoorlijke vraag voor de binnenlandse markt. De goede partijen noteerden op het laatst van vo rige week rond 1.50 per kg maar bij het toenemen van het aanbod is de prijs gedaald en dinsdag werd' tuss.en ƒ0,90 en 1 per kg "betaald. De stand van de bo nen in Zeeland is zeèr wisselvallig. Er zijn goede percelen maar er zijn er ook veel waar sprake is van een slechte stand. Daar heeft het gewas erg veel geleden van de droogte. Over het alge meen wordt gerekend op een redelijke oogst, maar zeker niet op een grote oogst. AARDEWERK N.V. SPHINX CÊRAMIOUÊ V/H PETRUS REGOUT MAASTRICHT WAARDE. In de dinsdagavond ge houden gemeenteraadsvergadering te Waarde besloot de raad afwijzend te be schikken op het verzoek van de com missie Bevelanden om medewerking te verlenen, daar de vroede vaderen van Waarde in deze samenwerking geen pers pectief zien waar de gemeente mee ge baat is. Niet geheel duidelijk werd, wat Waar de dan wel wil, daar bij de rondvraag de heer K. van Houte (c.h.) voorstelde een verzoek tot het ETI in Zeeland te rich ten om de mogelijkheden voor industrie in het uitbreidingsplan onder ogen te zien. Tot onderwijzer aan d'e o. 1. school werd benoemd de M. A. Westdorp te Hans- weert. Besloten werd bij het kruispunt rijks weg-toegang Waarde een lichtmast te plaatsen, wanneer prov. waterstaat daar goedkeuring voor verleent. Aan het ge schenk voor het nieuwe gebouw van de prov. griffie zal Waarde 15 ct. per in woner bijdragen. De federatie voor 1 strijding van langdurige ziekten werd verblijd met een subsidie van 0,1 ct. per inwoner. Demping van de sloot langs de Weel- weg, alsmede het voorstel tot het plaat sen van een houten werkplaats in het uitbreidingsplan werd aangehouden,» Be sloten werd een 2e hypotheek aan' te gaan voor de herbouw van een krotwo ning, groot ƒ4000 en aflossing in 25 jaar. Aan de gebrs. Koeman werd een .perceel bouwgrond aan de Julianastraat ver kocht. De stortplaats voor het vuil zal voortaan van» maandagavond tot vrij dagavond worden opengesteld. Tijdens de rondvraag sneed de heer W. C. Kersten (s.g.p.) het onderwerp „herbestrating Hoofdstraat" aan, welke weg onder de herverkavelingswerken ernstig heeft geleden. De voorzitter zegde toe dat voor de zoveelste maal stappen zullen worden ondernomen om bij de be treffende instanties aan te kloppen, hoe wel alle vorige verzoeken dienaangaande zijn afgewezen. De busjesactie voor ..Kinderzorg" heeft te Colijnsplaat 189.42 opgebracht. De leerlingen van de laagste klas sen van de o.l.-school te Heinkenszand hebben een uitstapje gemaakt naar Amsterdam. Advertentie een gezonde op uw gez Hoofdredacteur: Dr. A. Melchior Voor dit nieuwe populair-medische maandblad bestaat grote be langstelling. De oplage bedraagt reeds meer dan 60.000 exem- plaren. Wel een bewijs dat SPREEKUUR THUIS beantwoordt aan de verwachtingen die men koestert van een modern medisch voor lichtingsblad. SPREEKUUR THUIS wordt gewaardeerd door mannen en vrouwen, die het belang inzien van een gezonde medische voor lichting. En wie is daar nu geen voorstander van? SPREEKUUR THUIS is interessant, niet alleen voor jonggehuw den, maar ook voor mensen van middelbare leeftijd en voor be jaarden. U komt erdoor aan de weet, hoe U gezond kunt z:j 11 enblijven. Doe als tienduizenden andere verstandige Nederlanders: neem een abonnement op dit lezenswaardige tijdschrift. Het is in bet belang van Uw hele gezin, want SPREEKUUR THUIS geeft U een ge- zonde kijk op Uw gezondheid! NED. HERV. KERK Beroepbaar: Joh. Kortleve, kand. te Papendrecht (Hogendijk 28, telef. K 18506670); W. Kalkman, kand. te Ca-pelle a.d. IJs.sel (Bloemensinrgel 35, telef. 010—123604). Beroepen te Willige Langerak, W. Kalkman, kand. te Capelle a.d. IJssel. Te Utrecht (vac. prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker) J. Germans te Ensche de; te Oud-Beijerland R. de Bruijn te Barneveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Maasdijk: B. Berends te Beesterzwaag; te Wolfaartsdijk J. C. W. van 't Hof, kand. te 's-Hertogen- bosch; te Goor: F. H. Veenhuizen, kand. te Huizen (N.H.). Bedankt voor Huizen (N.H.): G. Rang te Vijfhuizen. Aangenomen naar Westerbork: W. Blanken te Rutten. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Deventer en te Doesburg: H. P. Brandsma, kand. te Sneek en T. Harder, kand. te Leeuwarden; te Lutjegast: H. P. Brandsma, kand. te Sneek en M. Rebel, kand. te Hilver sum; te De Krim: T. Harder, kand. te Leeuwarden en W. J. van der Linden, kand. te Santpoort; te Amsterdam-N.: ,H£*rder' kand- te Leeuwarden en M. Rebel, kand. te Hilversum; Te El- burg: G. Blom te Meerkerk en P. van Zonneveld kand. te Bussum. Beroepen te Midwolda W. J. van der Linden, kand. te Santpoort, te St. Jansklooster: P. van Zonneveld, kand. te Bussum; te Kronhorn: T. H. Harder, kand. te Leeu- warden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Bei jerland: P. Blok, kand. te Rotterdam. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Bedankt voor Yerseke: A. J. Buur man te Den Haag. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Weerdinge: Ph. Lindeman te Stavoren. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Amstelveen: J. P. Boen dermaker te Eindhoven. In enkele artikelen willen wij aandacht geven aan het volk, daarna aan de staat Israël, om het Israël-probleem ons iets nader bij te brengen. Vele geleerden van naam hebben getracht te ver klaren, waarom de Joden zijn, zoals zij zijn. Wij spreken van de eeuwige Jood, die daar zwerft over de aardbodem, wordt vervolgd en zelfs in de laatste wereldoorlog dreigde te worden uitgeroeid, maar als volk, hoezeer ook geschonden en verstrooid, de nieuwe kracht ontving, om zowaar een eigen staat Israël op te bouwen. Biologisch, psychologisch en sociologisch is dit moeilijk verklaar baar, al toont het Jodendom dan ook trekken van bijzondere schranderheid en taaie volharding. Wij benaderen het Jodenvraagstuk het best, dunkt me, door te stellen, zoals prof. G. C. Aalders, Miskotte en vele anderen het hebben gezien, dat dit volk op zeer eigensoortige wijze Gods volk is. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De Openluchtspe lers gaven dinsdagavond in het open luchttheater Toorenvliedt te Middel burg een voortreffelijke opvoering van ,,Tijl Uilenspiegel", een spel van Jan Lemaire jr., naar gegevens van Char les de Coster. Jan Lemaire heeft in dit spel de tradi ties van de middeleeuwse toneelkunst gehandhaafd. Zo laat hij o.m. aan het slot de hoofdpersoon het publiek toe spreken. In de spelkwaliteiten waren grote nuan ces op te merken, doch het peil was opvallend hoog. A. Vader excelle'erde als Tijl en vond in C. van Hoek als Lamme Goedzak een komische spie gelspeler. Ook J. M. Geljon als Klaas, Tijls vader die voor de goede zaak sterft, had sterk spel, in het bij zonder in dramatische scenes. Nele (mevr. Ph. Tuyt-Mullaert) wist op zeer fijnzinnige wijze de rol van Tijls geliefde te vertolken. J. Corbeel was heel goed als Grijpstuiver, de verra der en ook Soetkin de vrouw van Klaas (mevr. C. J. van Hoek) had zeer goede momenten. Jan Lemaire voerde een strakke regie. Hij zorgde voor een hoog tempo. vA* T' Rayon Goes: V.V.Z. b.—P.T.T. 3—4; CombinatieHaringman 3—6: Gem "Wer kenKeuringsdienst 1—3; Robur Vet. Tij po's 1—7. Rayon Middelburg: KraaienBreek Boys 2—8; Brandweer—V.S.V. 72; Blauw WitPingelaars 53; Broek BoysMiddelburg Vet 00; V.S.V. Kraaien 50. Rayon Sas van Gent; Sasse Boys C.B.S. 2—2; S.A.S.—O.N.A. 0—6. Rayon Terneuzen: SpadellaMistrap- pers 1—0; H.K.C.C.—P.Z.E.M.M. 3—2; De HoopAdvendo 40 Rayon Vlissingen: Goal '52S.B.L.V. 6—0: V.A.W. 1—Uiterton 4—1; S.B.L.V. P.P.C. 5—1; P.Z.E.M.—P.V.S. 1—0; V D De Berg—Watervogels 41 Rayon Zierikzee: V.A.W.V. D. Berg 4—2; B.V.V.-'57—V.A.V. P.S.V.-2— Watervogels 33; HerverkavelingKon Zeelandia 71; Zierikzee VetHerver kaveling 21; Prov WaterstaatRijks waterstaat afgelast; C.W.S.Neptunus 1—1; Drukkerij L. en O.—P.Z.Ê.M. 0—5; id1Neptunus 02. God, die d'e God van Abraham, Izaak en Jacob is, heeft dit volk verkoren, aan dit volk Zijn wet gegeven en boven al Jezus Christus uit dit volk doen ge boren worden, opdat dit volk drager zou zijn van Zijn openbaring temidden van de andere volkeren. De profeten en apostelen getuigen in Oud en Nieuw Testament van deze openbaring. Uit dit getuigenis alleen weten wij wie de le vende God is, wat Hij wil en doet en wat Zijn heilig voornemen is met deze wereld (v. Ruler). Israël is ons, naar het woord van Dr. J. Koopmans, een teken van God. De raadselachtige geschiedenis van dit volk is een spoor, dat niemand minder dan God trekt door de wereld. In drieërlei opzicht is dit volk ons een teken. Door zijn roeping en verkiezing is het ons een teken van Gods vrije genade. Door zijn verwerping van Jezus Christus is het een teken van de menselijke ver harding tegen het Evangelie. En einde lijk door het feit van zijn huidig bestaan is Israël ons een teken van Gods ontfer ming ook over Zijn bitterste vijanden. Het is alzo niet weinig, wat God ons nog heden door dit volk wil zeggen. Paulus spreekt in Romeinen II: 25—32 over een gedeeltelijke verharding, wel ke over het volk Israël gekomen is, tot dat de volheid der heidenen binnengaat en aldus zal gans Israël behouden wor den, gelijk geschreven staat: De Ver losser zal uit Sion komen. God heeft hen allen onder ongehoorzaamheid besloten, om Zich over hen allen te ontfermen. Door de verstrooiing over de aarde onder de Joden is de assimilatie met andere volkeren sterk in de hand ge werkt. Vooral in de Verenigde Staten van Amerika treft men het Wereld-Jo dendom met zijn liberalistische inslag. De eerste Joden kwamen daar vanuit Zuid-Amerika. Daarheen waren zij ge vlucht door de vervolgingen in Spanje en Portugal. Ik noem enkele cijfers. Omstreeks 1826 waren ongeveer 6000 Joden in de V.S. Tussen 18301850 kwamen er 60.000 bij uit Centraal-Europa, vooral uit Duitsland. Een derde golf Joodse emigranten spoelde in 1880 naar Ameri ka over, door de Russische en Oost- Duitse pogroms. In 1890 waren er on geveer een half miljoen Joden in de V.S. Voor het merendeel waren zij vro me, orthodoxe Ghetto-Joden. Tegen 1900 was hun getal gegroeid tot over het miljoen. Zij verlangden, na de vervol gingen. naar h~t grote voorrecht van vrijheid van godsdienst en gelijkheid voor de wet. Hun aantal was reeds in 1910 verdubbeld en In 1940 gegroeid tot bijna 5 miljoen. Door de infernale cam pagne van Hitier trachtten nog miljoe nen Joden Amerika binnen te komen, ware het niet, dat de immigratiewet op drastische wijze de toegang beperkte voor hen. De Joden wonen in de V.S. vooral in de grote steden. Zaken-concurrentie met niet-Joden maakt het velen moeilijk, VERKEERSCONGRES TE VLISSINGEN' VLISSINGEN. Op 12 oktober zal in Vlissingen een verkeerscongres wor sen gehouden, dat wordt georganiseerd door het Nederlands Verkeersinstituut in Den Haag. Dit congres, waarop o.a. het woord zal worden gevoerd door dr. ir. F. Q. den Hollander, zal de verkeerssituatie van Zeelantf uitvoerig bespreken. hun Sabbath te onderhouden. Nu het Ghettoleven, in eigen besloten wijken, zich daar meer oplost, beginnen velen hun riten te verzaken. De feesten en het vasten verliezen veel van hun godsdien stige betekenis. Rabbi Greenfeld in Indi anapolis verklaarde, dat er binnenkort van de 5 miljoen Joden in de V.S. 40 tot 50 pet. niet Jood meer zouden zijn, door assimilatie en gemengde huwelij ken. Tekenend is, dat Hitier juist stagnatie bracht in het assimilatie-proces van de Joden in Amerika. Door zijn kwaadaar dige vervolgingen beleefde het Joden dom een wedergeboorte. De Joden wer den zich scherper dan ooit tevoren hun Jood-zijn bewust. Bij de afvallige Joden ontwaakte een nieuw gevoel van saam horigheid en trouw jegens het Joden dom en het Joodse geloof. Hulp-acties brachten in 1948 voor de vervolgde ge loofsgenoten 170 miljoen dollar op. Velen denken er echter niet over, door hun welstand en liberale inslag, Ameri ka te verlaten en zich in de staat Is raël te vestigen, al stijgt het cijfer der repatrianten onder hen. zodat wij kun nen spreken van twee brandpunten van het Jodendom, één in de V.S. van Ame rika en één in de staat Israël. Wij mogen Th. Herzl, geboren 1860 te Boedapest, beschouwen als de profeet van het moderne Zionisme. Hij schreef indertijd in zijn boek (De Joodse Staat) Palestina is ons onvergetelijk, historisch geboorteland. Als Zijne Majesteit, de Sultan van Turkije, ons Palestina gaf, dan zouden wij kunnen beloven, de fi nanciën van Turkije gans en al te re gelen. Voor Europa zouden wij clan een stuk van de wal tegen Azië vormen. Wij zouden voor de heilige plaatsen der christenheid een volkenrechtelijke vorm vinden. Men zal in de synagogen bid den voor het welslagen van dit werk. Maar ook in de kerken? Wij moeten als vrije mannen op onze vrije grond leven en in ons geboorteland rustig sterven. Wat wij daar slechts voor ons eigen welzijn beproeven, werkt machtig door naar buiten, tot heil der mensen. In 1897, na het eerste Zionisten-con gres in Bazel, schreef hij: In Bazel hebben wij de Joodse Staat gevormd. Dit nu hardop te zeggen, zou belachelijk zijn en geen geloof vinden, maar over 50 jaar is het werkelijkheid. Inderdaad 50 jaar later, in 1947. werd in Genève de laatste hand gelegd aan het ontwerp van de speciale U.N.O.-commissie voor Palestina, dat er daar een Joodse staat zou worden ingericht. Intussen is dat woestijngebied door de fabelachtige energie der Joodse immigranten her schapen in een bloeiende oase.* Met de woorden van de Zionist Jaa- kow Zutan, lid van het Hoofdbestuur van de Ned. Zionistenbond, wordt wel heel treffend weergegeven, wat het be tekent voor een zionist te leven in het nieuwe Israël. Wij hebben niet alleen het gevoel, schrijft hij, eindelijk thuis gekomen te zijn, maar boven alles, op genomen te zijn in de geschiedenis. Wij zijn, naar een oud Joods gezegde, het laatste geslacht der slavernij en het eerste der verlossing. Onze ouders droomden slechts van wat wij nu bele ven! Wij zien de morgen groeien en moeten de erfenis van het verleden overdragen aan een vrij volk. Wij gelo ven, dat de weg uit de ballingschap naar Israël de goede weg is. In onze kleine rest dragen wij de zekerheid van de vervulling van Gods belofte. Wij, die gedebatteerd hebben over het Zionisme als een geestelijke en politieke bewe ging, voelen de stille vrede van de thuiskomst en het geluk, dat daarin be sloten is. O. DEZE BON IS EEN GULDEN WAARD Maandblad SPREEKUUR THUIS Poilbui 705 - Rotterdam Ja, noteer mij tot wederopzegging voor; O een abonnement per S maanden TER INTRODUCTIE: eerste kwartaal 1,50; daarna 2,50 per 3 maanden; een abonnement per 12 maanden TER IN rRODUCTIE: eerste jaar 8,-; daarna 9,- per 12 maanden. één hokje zwart maken Voor de betaling van liet abonnementsgeld wacht ik de eerste keer aanbieding af van een kwitantie. Losse nummers zijn voor 90 cent verkrijgbaar bij tal van boek- en tijdsohriftenhandelaren. Van een onzer verslaggevers In aansluiting op de gouden jubileum vergadering van het C.N.V. heeft het bestuur van de prot.-chr. arbeidersinter- nationale in ons land een vergadering belegd, waarvoor ais plaats ditmaal was gekozen Middelburg. Voorafgaande aan die vergadering heeft het bestuur een rondvaart gemaakt langs de Deltawerken in het Haringvliet, die bij Willemstad en bij Br.uinisse, waarna ten slotte de aanleg van de dam door het Veersegat bij Vrouwenpolder werd be zichtigd. In hotel Du Commerce werd de be stuursvergadering gehouden onder lei ding van de heer M. Ruppert, die ook voorzitter is van de P.C.A.I. Als eerste punt kwam aan de orde de vraag, wat voor de prot.-christelijke ar beiders in Afrika gedaan kan worden. De heer Jan Lueyeye bracht rapport uit over de vakbeweging in de Belgische Congo, waar een christelijke vakbewe ging bestaat, waarvan ook de protestan ten lid zijn: Het bleek uit zijn mede delingen en uit de discussie, die er op volgde, dat het mogelijk zal zijn, in deze interconfessionele vakbeweging aparte groepen voor de prot.-christelijke arbei ders te vormen, die in deze groepen dan de principiële studie ter hand kunnen nemen. De P.C.A.I. is bereid, zo besloot het bestuur, deze groepen indien deze dit wensen, te ondersteunen. De bedoeling is, dat contact wordt gezocht met een man. die de gehele situatie in Afrika kan be oordelen en die dan na een rondreis, waarin hij nadere contacten heeft gelegd, zal adviseren, of het beste is. dat van Afrika uit functionarissen voor studie naar Europa komen, dan wel dat er naar gestreefd wordt, een cursus of copferen- tie in Afrika te beleggen. De heer A. Deyoung, uit Hamilton (Canada) gaf een overzicht van de ont wikkeling in dat land. waar na voorbe reidend werk door de christian labour association thans de „Christian trade unions of Canada" zijn ontstaan, die in de korte tijd van haar bestaan reeds de nodige erkenning kregen, een aantal col lectieve contracten konden afsluiten en ook haar ledental sterk zagen groeien. De heer Deyoung achtte hulp nodig, daar de heer F. P. Fuykschot, die reeds in 1956 naar Canada is vertrokken, onmo gelijk het werk alleen kan afdoen, ter wijl de jonge organisatie thans nog niet meer fulltimers kan inzetten. Het bleek reeds, dat een groot aantal Canadese ar beiders met belangstelling voor de chris telijke vakbeweging vervuld is. Ten slotte bracht de heer A. Cena rapport uit over de Italiaanse christelijke vakbeweging. Of een afzonderlijk prot.-christeljjke vak beweging mogelijk is valt nog niet te be oordelen, maar wel bleek met name in Piemont, dat er van Waldendische zijde belangstelling voor is. Bij een stemming voor de bedrijfsraad in de Fiatfabrieken kreeg de christelijke vakbeweging 19.000 stemmen tegen de socialistische 12.000. Ook hier zullen de contacten verstevigd worden. Na afloop van de vergadering werd het gezelschap door de commissaris der ko ningin, die vergezeld was van de gede puteerde A. Schout, ontvangen in de Statenzaal. Jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot sprak zijn gasten toe, waarbij hij afwisselend de Franse en de Duitse taal gebruikte. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zij een bezoek brachten aan Zee land en uitte grote waardering voor het werk van de christelijk-sociale beweging. Otto Klein (Duitsland), vice-voorzitter van de P.C.A.I. beantwoordde deze toe spraak, waarbij hij in het bijzonder uiting gaf aan de bewondering van het gehele gezelschap voor de Deltawerken en het herstel in Zeeland na de oorlogs- en watersnoodschade. Dat is het bewijs van de vlijt en arbeidslnst van het Neder landse en van het Zeeuwse volk, dat daarmee in Europa een voorbeeld stelt Het bestuur pan de prot. christe lijke arbeidcrsirvternationale dat vorige week aanwezig was op de gcu den jubileumvergadering van het C.N.V., heeft daaraan een be stuursvergadering in Nederland vastgeknoopt, waarvoor Middelburg als vergaderplaats werd gekozen. Men ziet hier een aantal bestuurs leden, waarvan sommigen ook hun vrouwen hadden meegenomen voor de vergaderplaats, hotel Du Com merce. In het midden de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. en ook pan de P.C.A.I. In zijn ge- zeischap bestuursleden uit Duits land, de Belgische Congo, Canada, Italië, Duitsland, Zwitserland en, Nederland. van de kracht, die opgebracht kan wor den in de strijd voor vrijheid en zelf. standiglieid. Tijdens een maaltijd aan het slot der bijeenkomsten werd dank gebracht aan het C.N.V. voor de wijze, waarop het het bestuur van de P.C.A.I. heeft ont vangen en in het bijzonder aan de heer Beenhakker, districtsbestuurder van hel C.N.V. in Zeeland, voor de uitnemends voorbereiding.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4