Weinig samenwerking bij uitvoering van Sloeplan 4 inl Haagse instanties houden aan star standpunt vast Schoolsportdag te Goes Zeeslepers in Middelburg Voor veiling te Goes was 1958 een best jaar Chefarine,.4 In Zeeland komt Jeugd-Rode Kruis meer onder de aandacht IDEAAL Geslaagden landbouwhuis- houdschool te Terneuzen EERST GEGADIGDEN OF EERST TERREINEN? Bittere verwijten Industrieterreinen Star Geen medeiverking mzümtsandm heht marQênk'kï fats zoekt U uit bij Uw BATAVUS dêahp Oogst van zure morellen Flinke bijdrage van veiling Goes aan fruitcorso Ringrijden te Aagtekerke Ringrijden in Zoutelande Ringrijden in Vrouwenpolder OUD-THOLENAAR PROMOVEERDE Flink schot in nieuivhouw Mulo-examens beg lilt Herv. ambtsdragers te Sirjansland bijeen Geslaagden L .T.S. te Terneuzen BURGEMEESTER VAN TERNEUZEN NAM VAST VOORPROEFJE Nachtcactus bloeide in gemeentekas Goes Bestelauto botste tegen boom Nieuwe voorzitter van veiling St. Maartensdijk Verslag tweede kivarlaal 1959 Nieuwe brandspuit v oor Zoutelande Geen komkommers naar Zwitserland Weer bonen naar België INVOER VAN KERSEN WEER TOEGESTAAN Kerkconcert te Kapelle Begrafenistarieven te Goes omhoog? Raad van Goes op 15 juli bijeen 4 "Woensdag 8 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. In leidinggevende kringen in Zeeland begint steeds meer de gedachte door te dringen, dat de rijksoverheid in Den Haag wel mooie woorden spreekt betreffende de decentralisatie van de industrie, woorden, die pleiten voor spreiding van de industriële bedrijvigheid omdat de „Randstad Holland" overbevolkt zou worden, doch tevens helaas woorden, die niet in daden worden omgezet. In Zeeland heeft men zich met elan geworpen op het Sloeplan. Het provinciaal bestuur heeft grote vaart gezet achter de realisering van dit plan, een realisering, die men echter alleen kan doen plaats vin den als de rijksoverheid medewerkt, o.a. door de benodigde gelden beschikbaar te stellen. Op dit punt wordt er echter langs elkaar heen gewerkt en men kan zich nauwelijks aan de indruk onttrekken, dat men tegen elkaar in werkt. Aldus dreigt het Sloeplan een plan op papier, een plan van woorden te blijven- De situatie is namelijk deze. Het pro vinciaal bestuur van Zeeland doet al het mogelijke om industrieën aan te trekken, die zich in het Sloe zullen ves tigen. Het provinciaal bestuur heeft, zo als bekend, dr. ir. F. Q. den Hollander bereid gevonden als adviseur van de provincie op te treden. Met groot en thousiasme wijdt de heer Den Hollander zich aan deze taak. Hij benadert grote bedrijven in binn- en buitenland en heeft reeds belangrijke contacten gelegd. De leiders van deze bedrijven willen wat zien, alvorens zich te binden. Er is echter niets te zien dan een grote water plas. Het zien van een waterplas bevre digt echter de industriëlen niet. Men wil meer. In Den Haag, op het ministerie van Economische Zaken en bij Rijkswaterstaat, peinst men af en toe ook over het Sloeplan, even als in Zeeland. Dan vraagt men in Den Haag of er al gegadigden zijn. Is dat het geval, aldus de „Haagse" redenering, dan wordt het tijd, dat de waterplas wordt veranderd in industrieterrein. De „Zeeuwse" redenering is juist an dersom: eerst industrieterrein, dan bedrijven en men grondt deze mening op de ervaringen, die men met de industriëlen heeft opge daan. In Den Haag houdt men echter halsstarrig vast aan het standpunt, dat er eerst gegadig den moeten zijn. Op deze wijze blijven de meningen tegenover gesteld ener gebeurt niets. Het is niet teveel gezegd, als wij be weren, dat' het standpunt' van le leiding gevende figuren van Waterstaat en Eco nomische Zaken in Den Haag wrevel verwekt in Zeeland. Gaat het over Rot terdam, over de belangen van de haven van deze stad. dan is men in Den Haag van mening, dat grote nationale belan gen op het spel staan en moet met voort, varendheid worden opgetreden. De belangen van Zeeland liggen ech ter blijkbaar "maar" op provinciaal ni veau, een niveau waarmede men zich in Den Haag niet in sterke mate kan bezighouden, terwijl men anderzijds be weert dat het probleem van de „Rand stad Holland" beangstigend gaat worden. plan te kennen gaven, dat het hun ernst is met de woorden, die over decentra lisatie van de industrie worden gespro ken en dat men de inhoud van de zesde industrialisatienota ook metterdaad wenst 'waar te maken. Er schijnt ook in Zeeland wel eens enig pessimisme te zijn, o.a. met be trekking tot de mogelijkheid, dat de N.V. Kn. Maatschappij „De Schelde" zich in het Sloegebied zal vestigen. De directie van de Vlissingse scheeps- werg twijfelt er echter geen ogenblik aan, dat de bedrijfsuitbreiding in het Sloe niet zou doorgaan. Dit zal zeker het geval zijn, heeft de directie duide lijk te kennen gegeven. Niet alleen met betrekking tot de wij ze, waarop men in Den Haag omspringt met het Sloeplan is men in Zeeland wrevelig, ook ten aanzien van de po gingen tot het vestigen van nieuwe in dustrieën of de uitbreiding van bestaan- (de bedrijven in de industriekernen ont- I vangt men van de instanties in Den fHaag niet de medewerking, die men wel jzou wensen. Er zijn voor deze industrie vestiging bepaalde normen, wil men voor overheidspremie in aanmerking komen. Men kan bij vestiging van een nieuw bedrijf in een der kernen premie krijgen, mits de bedrijfsrcimte van een bepaalde grootte is en daaraan is dan de eis gekoppeld, dat in die ruimte een bepaald aantal mensen werkzaam moet zijn. Nu komt het echter voor, dat een bedrijf, dat zich in Zeeland wil vestigen, wel kan voldoen aan de eis, wat betreft de oppervlakte van het bedrijfspand, doch niet wat het aantal arbeidskrach ten betreft. Men heeft namelijk minder arbeidskrachten nodig. Het zou dan voor de hand liggen, aldus meent men in de kring van het provinciaal bestuur van Zeeland, dat voor de te stichten bedrij ven dan een deel der premie werd toe gekend. Dit gebeurt echter niet. Ambte naren op het ministerie van Econmische Zaken in Den Haag beslissen, heel anuw- gezet en precies aan de hand van de richtlijnen, dat het totale subsidiebedrag kan worden toegewezen of.... niets. Een dergelijk star optreden treft men in het zakenleven niet aan en het is daarom moeilijk met het bedrijfsleven besprekingen te voeren als de Haagse ambtenaren zo star optreden. Naar wij vernemen bemoeit de Commissaris der Koningin in Zee land zich persoonlijk momenteel zeer intensief met deze zaak en op het hoogste niveau worden daarover door jhr. mr. De Casem- broot besprekingen gevoerd. Men hoopt dat de minister van Econo mische Zaken zich eveneens per soonlijk met deze materie zal be moeien en in voorkomende ge vallen een soepele toepassing der richtlijnen zal bevorderen. GOES. Op de gemeentelijke sport terreinen hebben gisteren 800 leerlingen van elf lagere scholen en de B.L.O.- schoal de schoolsportdag gehouden. En thousiast en sportief hebben de jongens en meisjes gestreden om de eer. Menige zweetdruppel is op de gras- Dat is ongeveer de opinie vm veel^ailin. Ï7 niet aileen van dl in vooraanstaande personen m Zeeland.- Men meent in dit gewest terecht o.i. dat de industrialisatie van het Wester- scheidebekkcn evenzeer een nationaal belang is als de vestiging van nieuwe industrieën rond Rotterdam. Er is in Den Haag geen concrete medewerking t.a.v. de uitvoering van het Sloeplan. Dit is de mening, die bij steeds meer personen in Zeeland post vat en men zou gaarne zien dat de autoriteiten in Den Haag door met voortvarendheid medewerking te ver lenen aan de realisering van het Sloel (Advertentie) spanning, maar ook van de warmte. De zon scheen onbarmhartig, maar de jon gelui liet enzieh echter niet van de wijs brengen. Het is een zeer geslaagde sportdag geworden. Burgemeester H. K. Michaëlis heeft de leerlingen bij het begin der wed strijden hartelijk toegesproken. In de morgenuren werden de vaardigheids- proeven afgelegd en voorts stonden op het programma slagbal en casti-bal met als hoogtepunten de finales. De uitslagen waren: vaardigheidsproe- ven: 1. H. van der Veenschool, 2. Mar- grietschool, 3. Chr. nat. school, Bergweg. Slabak eerste divisie meisjes: 1. Van der Veenschool II, 2. R.K. meisjesschool III, 3. R.K. meisjesschool V, eerste divisie: 1. R.K. meisjesschool I, 2. Van der Veen school I, derde divisie: 1. chr. nat. school, Bergweg II, 2. Kon. Wilhelminaschool I. Casti-bal jongens: eerste divisie: 1. Mar- grietschool I. 2. Van der Veenschool I, tweede divisie: 1. Kohnstammschool, 2. Irenesschool II, derde divisie: 1. R.K. jongensschool, 2. Margrietschool III. Het was eigenlijk te warm om de speelsters enthousiast aan te moedi gen. De supporters liggen heerlijk aan de kant, terwijl de meisjes van de r.k. school en Van Veenschool slagbal spelen. AAGTEKERKE. In Aagtekerke werd weer het traditionele ringrijden gehouden. Bekerwinnaars werden L. Minderhoud burgm. Geuze; N. Minderhoud, beker v. Eenennaam; A. Peper, beker A. Dekker; J. Maljaars, beker Turkenburg; Chr. de Visser, beker J. v. d. Berge; J. Brouwer medalje. Extra prijzen: 1. S. Blaas; 2 N. Min derhoud; 3. A. Peper; 4. J. Maljaars; 5. P. Peper; 6. A. Louws en 7. L. Minder houd. Polleper verkreeg N. Minderhoud. Er werd gereden in 36 beurten. De voornaamste uitslagen waren; N. Min- derhour 31 ringen, L. Minderhoud- 29 rin gen. J. Brouwer 29 r., G. Krijger 27 r., A. Kodde 26 r., A. Peper 23 r., J. Mal jaars 21 r., P. Peper 18 r., Chr. de Vis ser 18 r., P. Maranus 17 r.. S. Blaas 16 r., K, de Visser Pz. 16 r., A. Louws 16 r., F. Blaas 15 r., F. Moens 14 r., S. de Visser 13 r., Chr. Louws 10 r., P. Cop- poolse 9 r., KK. de Visser Jz. 7 r., C. de Visser 6 r., J. Kodde 5 r. en A. Francke 4 r. Burgemeester Geuze reikte aan de winnaars de prijzen uit. Opbrengst „Sport steunt Zonneveld" bracht f 18,50 op. P—:a .svan xzea vbg ETAO 7890 ETAO ZOUTELANDE. Uitslag ringrijden: le pr. L. Vos 31 r., 2e pr. W. de Visser 29 r., 3e pr. C. Provoost 27 r., 4e pr. J. Vos 23 r., 5e pr. J. Koppejan 23 r., 6e pr. Jan Minderhour 22 r., 7e pr. C. Janse 22 r., 8e pr. Jac. Minderhoud 20 r., 9e pr. P. de Visser 20 r„ 10e pr. K. de Witte 20 r., lie pr. W. van Sluijs 19 r., 12e pr. W. de Kam 19 r., 13e pr. J. Roelse 16 r., 14e pr. C. de Groot 16 r., 15e pr. P. van Sluijs 14 r., 16e pr. A. Dingemanse 13 r., 17e pr. P. Lievense 12 r., 18e pr. M. Joziasse 10 r., 19e pr. J. Kleinepier 8 r., 20e pr. P. Janse 6 r., 21e pr. A. Stroo 6 r., 22e pr. Fr. de Witte 4 r. Prijs volgringen L. Vos 15 r. Pol lepel W. de Visser. Lauwerkrans J. Kop pejan. Standaard L. Vos. De bekers werden gewonnen door C. Janse, Jac. Minderhoud, W. de Visser, C. Provoost en L. Vos. De jaarlijkse ringrijderij werd onder grote belangstelling gehouden. De prij zen vielen als volgt: le prijs C. de Bruijn 26 r., 2e pr. J. Kosten 20 r., 3e pr. P. Louwerse Hz. 19 r., 4e pr. A. de Visser Pz. 19 r., 5e pr. J. Geerse 18 r., 6e pr. A. P. de Visser 18 r„ 7e pr. W. Duvekot 17 r., 8e pr. M. Kodde 16 r., 9e pr. W. de Bruijn 16 r., 10e pr. P. de Visser 15 r., lie pr. A. Wattel 12 r., 12e pr. A. de Visser 10 r., 13ë pr. L. Vermeulen 10 r., 14e pr. Jan de Bruijn 8 r., 15e pr. Jac. de Brcijn 8 r., 16e pr. C. de Vlieger 4 r., 17e pr. Jac. Duvekot Jz. 3 r. De bekers werden gewonn endoor: Beker van burgem. A. de Kam, W. de Bruijn; beker van Eenenaam C. de Bruijn, beker van Wiegel A. de Visser Pz., beker van Jac. Duvekot W. Duve kot, beker van het personeel P. Lou werse Hz., beker van v. d. Berge J, Koster; zuil van v. d. Berge W. Duve kot. De prijs voor de meeste volgringen won W. "de Bruijn. L. Vermeulen ging met de pollepel strijken. De prijs voor de jongste rijders won P. de Visser. De prijs van W. Wonder- gem won W. de Bruijn. De prijs van Jo Damman won M. KKodde. De prijs van W. Duvekot won M. Kodde. De prijs van C. Polderman voor de 150e ring won Jac. de Bruijn. Burgemeester A. de Kam reikte met een geestig speech je de bekers uit. Van onze correspondent THOLEN. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromoveerd de oud- Tholenaar ir. P. K. Baay Jzn op een pr oefproefschrift: „Enkele aspecten van de pensdigestie bij de rundéren i.v.m. acetomenie". Velen kwamen na afloop van de promotie dr. Baay gelukwensen, waaronder vertegenwoordigers van de Chr. Geref. kerk te Utrecht-centrum, waarvan de heer Baay scriba is. Een van de stellingen van het proef schrift luidt: De centrale plaats, die de Chr. Geref. kerken innemen in de Geref. gezindte legt deze kerken een grote verantwoordelijkheid op t.a.v. het con tact met andere kerken van Geref. confessie. GOES Ondanks het feit, dat het jaar 1958 voor de fruittelers minder goed is geweest heeft de veilingvereniging „Zuid-Beveland" te Goes toch een gunstig jaar achter de rug. Dit verklaarde de heer J. Q. C. Lenshoek, toen hij gistermorgen zijn openingswoord sprak in de algemene ledenvergadering van de veilingvereniging. Immers, de prijzen waren aan de vrij lage kant, waarom vele fruitkwekers besloten, hun produkten op te slaan in de koelcellen. Een goede exploitatie van het koelhuis kon daardoor worden ver kregen. Ook de pakstations hebben het hele jaar door volop werk gehad. Nog even stilstaand bij de fruitteelt uitkomsten verklaarde de heer Lens hoek, dat het in de kleinfruitsector toch nog wel goed is geweest, maar voor de appel- en perencultuur geldt. 1958 als een uitgesproken ongunstig jaar. Voor de oogst van dit jaar verwachtte de heer Lenshoek, dat de opbrengsten in kilo's wel mee zullen vallen, al zijn er dan plaatselijk grote verschillen. Natuurlijk kwam in dit openingswoord de nieuwbouw ter sprake. Vorige week is de eerste paal geheid en naar ver wacht zal eind 1960 het veilingcomplex, achter de spoorlijn, in gebruik kunnen worden genomen. Ten slotte riep hij in herinnering het 40-jarig jubileum van de heer C. Nijsse als bestuurslid. Als geschenk werd hem een reis naar En geland aangeboden. De heer Nijsse heeft intussen deze reis gemaakt. De secretaris, de heer J. Kakebeeke kon eveneens een gunstig geluid laten horen. Het eindresultaat was derma- TERNEUZEN Het diploma 2 jaar Pri maire Opleiding aan de Landbouwhuishoud- school behaalden: J. Balnikker, N. Buyze, I. de Bree, C. Dekker, J. van Driel, N. de Frel, R. Hamelink, I. Hofman, L. Nachte gaal, S. Ollebek, J. v. Oppen, C. Schijf, H. Thalen, J. Vinke, H. Visser, J. Schalk, C. v. Langevelde, R. Dieleman, I. van Es, L. van Eyck, R. Kayser, A. Maas, C. de Ruysscher, E. Versloot, E. de Visser, A. de Vos, A. Wa genaar, L. de Jonge, S. Faasse, T. Guiljam, allen te Terneuzen; I. de Putter, B. Donze, I. van Drongelen, J. Jansen,' J. Koster, T. Michielsen, M. Platteeuw, R. Meulmeester, I. van Tatenhove, L. de Koeyer, J. Meertens, L. de Pooter, A. de Ritter, allen te Hoek; C. v. d. Broeke, F. Klaassen, I. Wolfert .te Sluiskil; F. de Ridder, J. Baremban, J. Ha melink, N. de Koeyer, J. de Kraker, P. Scheele, M. Stouthamer, R. Verhelst, J. Ver straten, allen te Zaamslag: E. de Bliek, Sas van Gent; B. Dieleman, Sas van Gent; L. Dezutter, Westdorpe; R. Verduyn, Westdor- pe; S. Engels, Biervliet; J. de Meyer, Bier vliet; A. Scheele, Vogelwaarde; I. de Smet, Philippine; F. Riemens, Terneuzen. Diploma Huishoudassistente aan de Land- bouwhuishoudschool te Terneuzen behaal den: I. Styeart, Schoondijke, met aanteke- GOES De veilingsvereniging „Zuid- Beveland" te Goes heeft een bedrag BERGEN OP ZOOM, Geslaagd van ongeveer 5000 beschikbaar kun- voor mulo examens diploma a: De da- nen stellen aan de stichting „Hetmes: J. Nieuwenhuyzen, M. L. de Kok, Zeeuwse fruitcorso". E. M. Rijnhout. P. H. Geense en de Dat een dergelijk groot bedrag kon Heer M. van Oosten allen.uit Krabben- worden overgemaakt is het resultaat geweest van een bestuursvoorstel, dat in de vorige algemene vergadering door de leden met algemene stemmen werd I aanvaard en waarin verzocht werd, een bepaald bedrag per lid af te staan j voor het fruitcorso. De leden hebben hieraan spontaan hun medewerking ge geven. Voor dit jaar heeft het bestuur i van de veiling gemeend niet met een dergelijke voorstel te moeten komen. I Nader vernemen wij. dat o.m. uit de i gemeenten Kapelle. Kloetinge en 's Hee- i renhoek wagens zullen deelnemen aan het fruitcorso. KAPELLE. Deze week zal op Zuid- Beveland een begin worden gemaakt met de oogst van zure morellen, de la te zure kers welke steeds erg gevraagd is voor de binnenlandse fabrieken. Deze teelt is de laatste jaren in be paalde centra op Zuid-Beveland van steeds grotere betekenis geworden. Over het algemeen wordt er nu echter maar een matige oogst verwacht want de vruchten hangen niet druk aan de bo men. De afzetcommissie voor de zure mo- •ellen van de veiling in Kapelle heeft besloten dat a.s. donderdag de eerste leveringsdag van de zure morellen zal zijn. Daarna zal er in de volgende week nog gelegenheid zijn om op dinsdag en donderdag zure morellen voor de fabriek te leveren. dijke en C. P. Bouterse uit Waarde, die allen ook slaagden voor het midden standsdiploma. Diploma a: De dames W. A. Meerman te Tholen; J. C. Hollebrands te Poort vliet en de heer A. C. J. Hoekman uit Krabbendijke. TERNEUZEN Geslaagd voor de Schakel klas aan de U.T.S. Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen: J. van Bendegem, AxeL, B. J. M. van der Brande, Terneuzen, A. Calbo, Terneuzen. A. C. de Ci-oock, Eede, Jac. L. van Driel. Terneuzen, S. J. Hamelink, Ter neuzen, W. J. I. Herman, Axel, Joh. P. Hol, Aardenburg, W. A. Hommel, Zuiddorpe, D. L. Jansen, Lamswaarde, J. E. Leenknecht, Kuilaart* S. A. Masclee, Retranchement, R. P. Rammeloo, Philippine, J. W. de Regt, 8erneuzen, F. Th. W. de Rijk, Kloosterzande, A. R. Seij, Axel, G. Tanis, Brouwershaven, R. V. J. de Theije, Nieuw-Namen, A. R. Versaevel, Hoofdplaat, B. E. M. van de Vij SIRJANSLAND. Ds. H. M. Stra- ting te Goes heeft tijdens een conferen tie van hervormde ambtsdragers van de ring Duiveland gesproken over de dienende taak van de ambtsdragers. wL„S4tr»nnf,i?ei'ChtAefdil>Van UU 2df I ver, Overslag, W." P. van Waterschoot. Hob- Woord en uit de Catechismus, omdat tenisse. a. a. der Weduwe, Sint Jansteen, deze toch altijd weer voor de kerk moeten zijn en de veilige gids, ook voor het maatschappelijk leven. Dit on derwerp werd in discussiegroepen be sproken, waarna vele vragen naar vo ren kwamen. Na afloop der vergadering, die onder leiding stond van as. G. J. Rijks te Oosterland, werd de restauratie van de Ned. herv. kerk, die bijna voltooid is, in ogenschouw genomen. Na gebruik van de koffiemaaltijd vertoonde m-ej. Aartoom fraaie licht beelden over Palestina. tenisse, A. A. der Weduwe, Sint Jansteen, D. H. van Wijehove, Terneuzen en A. P. de Coninck, Terneuzen. Afgewezen zeven kan didaten. Toegelaten tot de eerste klasse aan de U.T.S.P. M. van de Bos, Axel, R. van der Bijl, Terneuzen, A. P. S. van der Heyden, Axel. P. M. M. Lanrijs, Westdorpe, Chr. W. Nasveld, Sluiskil, J. Philipse, Sluiskil, W. R. Slock, Sas van Gent, M. M. Roth, Sluis en J. van der Velde, Hoek. Afgewezen één kan didaat. Geslaagd voor het eindexamen U.T.S. (Theoretisch gedeelte) afdeling electro Tech niek: J. P. van Dommelen uit Sas van Gent, afdeling Werktuigkunde: R. W. Philipsen, Sluiskil en J. Voorhans, Terneuzen. ning voor leerlingverkoopster, I. v. d. Wege, Terneuzen, id., T. Korstanje, Terneuzen, A. v. d. Broeke, Sluiskil, E. v. Doeselaar, Sluis kil, T. Hamelink, Sluiskil, M. Rouw, Ter neuzen. Diploma éénjarige avondnaaicursus ont- vingenij: W. van Bunderen, C. Cevaal, J. Dees, M. Dees, E. d. Doelder, J. Drabbe, C. d. Doelder, C. Dooms, J. van Driel, J. v. Es, W. de Fouw, J. Hamelink, M. v. d. Hooft, S. de Jonge, C. Korstanje, J. Kreu- ger, M. Meertens, H. d. Meijer, S. Pijpe- link, N. Riemens, C. Reijngoudt, P. v. d. Velde, J. Verberkmoes, A. v. Waes, S. de Zeeuw allen te Terneuzen. P. Tollenaar, S. Tollenaar beiden te Hoek. R. Scheele te Zaamslag, C. Braam te Sas van Gent. Advertentie 4 beroemde geneesmiddelen in tablet doen wonderen! Bij pijn, griep, of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! Keurig op een rij lagen gister middag vier zeesleepboten voor de Stationsbrug te Middelburg te wachten. Een niet alledaags verschijnsel, dat veel belang stelling trok. De „IJsland", „Groenland", „Chili" en „Bra zilië" hadden een vrachtje af geleverd op de Schelde en wa ren via het Kanaal door Wal cheren op terugreis naar Rot terdam. Van onze correspondent TERNEUZEN. Met een rondedans op de markt besloten gisteravond 290 bejaarden uit Terneuzen hun jaarlijkse uitstapje, dat ditmaal naar de Gentse dreven had geleid. In hun midden was burgemeester mr. Telïegen die deze dag tot ere-voorzitter van het reiscomïté was benoemd. Met zes bussen trokken de oudjes de grens over. Ze roeiden naar hartelust op de meren van Overmairedonk, genoten daar van een aangeboden palingmaaltijd en ded'en zich in St. Niklaas nog eens tegoed aan een koffietafel. Voorzitter J. I. de Waal zei Jehoord te hebben, dat de burgemeester (64) dit jaar voor het laatst als burgemeester is meegeweest. Hij bood hem daarom het ere-voorzitterschap aan. Namens de be jaarden dankte de heer De Rijk voor het mooie uitstapje. De harmonie stond 's avonds gereed om samen metdedrum- bahd' de opgetogen ouden van dagen on der vrolijke klanken d'oor de stad te be geleiden. te gunstig, dat extra afschrijvingen konden plaatsvinden. In het afgelopen jaar werden 25.000 kisten aangekocht, waardoor het bezit kwam op 460.000. Ook het machine-park werd weer uit gebreid. In het verslag van de finan ciële commissie werd aanbevolen tot verdere mechanisatie. Het voordelig saldo van 1.580.14 zal aan de reser ve toegevoegd worden. De veilingprovisie werd als volgt vast gesteld: leden 5 pet, gasten 7 pet. Voor buiten het veiling-terrein verhan deld produkt 3 pet. gasten 5 pet. Voor het pachten van boomgaarden 2 pet. (Een voorstel, uit de vergadering gelan ceerd, om deze 2 pet. niet te heffen, werd verworpen.) Voor een kist moet 6 cent per week huur betaald worden, voor bushels en kratten 3 cent per week. Koelhuis: voor leden, gewone bewaring de eerste maand 3 cent, iedere maand langer 1 cent, voor niet-leden, gewone bewaring de eerste maand 3 cent, iede re maand langer 1,3 cent. Gasbewaring. de eerste maand 5 cent, iedere maand langer 1 cent. De sorteerkosten werden bepaald op 2,2 cent per kg. Het bestuur kreeg voorts machtiging om de gebouwen aan de Ter weistraat (met uitzondering van het koelhuis) ge heel of gedeeltelijk op de meest voor delige wijze te verkopen of te verhuren. De eventuele winst uit deze transactie zal dienen voor extra-afschrijvingen. Van de gemeente Goes zal 7000 vierkante meter, 6 per vierkante meter), ge kocht worden in de nabijheid van het nieuwe veilinggebouw. Deze grond zal kunnen dienen voor eventuele uitbrei ding. Dit „project" kan gefinancierd worden uit de lopende middelen. Bij de nieuwe veiling zullen voorts drie per- soneelswoningen gebouwd worden, voor de ladingmeester, de koelhuischef en mogelijk voor de portier. In de plaats van de heer J. W. Mol, die zich niet herkiesbaar stelde tengevolge van ziek te, werd in het bestuur gekozen de heer J. D. van Wingen te Baarland. De af tredende bestuursleden, J. Kakebeeke, J. Q. C. Lenshoek, C. Nijsse Gzn. en J. Th. Pikkaart werden herkozen. Ten slotte werd meegedeeld, dat ge tracht zal worden zo gauw mogelijk van de zaterdagveiling af te komen. Momen teel heeft men echter te maken met aan bederf onderhevige produkten. GOES. De afgelopen avond en nacht heeft in Goes de Nachtcactus gebloeid. Tientallen zijn er in de gemeentekassen achter de landbouwschool getuige van geweest, hoe deze fraaie cactus tot bloei kwam. Vannacht om twee uur was het schouwspel afgelopen. Echtpaar 60 jaar gehuwd in Bruinisse BRUINISSE. Op woensdag 8 juli zal het echtpaar A. W. Nederhand en J. P. Nedehhand-Bal te Bruinisse 60 jaar getrouwd te zijn. De heer Nedehhand is 88 jaar jaar oud, zijn vrouw vierde vorige maand haar 82e verjaardag. De man is nog goed te been, de vrouw wat minder, maar beiden genieten nog een goede gezondheid. ls-GRAVENPOLDER. Een zoontje van de heer P. M. F. reed met zijn fiets over de Provinciale weg. Op een ge geven moment raakte hij in de berm. Toen hij weer terug wilde komen op de weg, viel hij. Achter hem reed een bestelwagen. Om een aanrijding te voorkomen gooide de chauffeur zijn stuur naar links met het gevolg dat hij dwars over de weg tegen een boom tot stilstand kwam. Aan de voorzijde werd de auto zwaar bescha digd. Niemand liep lichamelijk letsel van betekenis op. SINT-MAARTENSDIJK. De alge- mene ledenvergadering van de veilings- vereniging Sint-Maartensdijk e.o. stond in het teken van belangrijke mutaties in het bestuur. De heren A. L. Hage, voorzitter, en A. P. Geluk, vice-voorzit- ter, stelden zich nl. niet meer herkies baar voor een bestuursfunctie. Bovendien "werd het voorstel aangeno men om het aantal bestuursleden van vijf op zeven te brengen. Eveneens werd het voorstel aangenomen om een lid van de afdeling Poortvliet in het be stuur op te nemen. Al deze zaken leid den tot de verkiezing van vier nieuwe bestuursleden. Voor Poortvliet kwam in het bestuur de heer M. P. Geuze e n verder werden gekozen de heren J, L. M. Geluk, S. C. van Górsel en J. Quaak. Na afloop der vergadering heeft het bestuur de functies verdeeld: de ■heer Geluk werd voorzitter en de heer Van Gorsel werd vice-voorzitter. De secretaris, de heer A. M. Kloet heeft de heren Hage en Geluk hartelijk toegesproken. Beide heren maakten 25 jaar deel uit van het bestuur en beiden zijn sedert 1 augustus 1945 resp. voor zitter en vice-voorzitter geworden. De heer Hage werd benoemd tot ere-voor- zitter en de heer Geluk tot ere-lid. Uit de cijfers bleek, dat de veiling in 1958 een omzet heeft bereikt van 9.306.050 kg voor een bedrag van 971.997,44. Er was een batig saldo van 4238.04. Dit winstsaldo zal worden bestemd voor enkele reserveringen. Besloten werd de uien en peen het ge hele jaar veilplichtig te stellen, -de aard appelen tot 1 oktober 1959. De kisten- huur werd gebracht van 4 op 6 cent, en de provisie van 4 op 3,5 pet. Met een feestavond in het najaar zal het 25-jarig bestaan van de vereniging worden gevierd. In deze vreugde zullen tevens betrokken worden de heren M. A. van Gorsel, 25 jaar veilingmeester en J. A. van de Hoek, die ook 25 jaar in dienst is van de veiling. O MIDDELBURG. Het Jeugd Rode Kruis komt in Zeeland steeds meer on der de aandacht. Dit verheugende ver schijnsel lazen wij in het verslag over het tweede kwartaal van het Ned. Ro de Kruis, kring Zeeland. Verschillende Zeeuwse afdelingen ontplooiden op dit terrein veel activiteit. Zo bleek de melkactie voor de Alge rijnse vluchtelingen een daverend suc ces. De afdeling Zuid-Beveland oost heeft het gepresteerd om niet minder dan 2200 blikjes uit 25 scholen in te zamelen, hetgeen procentsgewijs lan delijk het beste resultaat betekende. Een andere actie ontketende de af deling west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze afdeling bracht- te Oostburg 800 (school kinderen bijeen om te luisteren naar een uiteenzetting van mej. van Dijk over werk en taak van het Jeugd Ro de Kruis. De afdeling St. Phüipsland liet de schooljeugd een fraaie kaart van Euro pa vervaardigen, alsmede een minia tuur-garage en enkele voor blinde kinderen bestemde telramen. De in specteur van het l.o„ mr. L. G. Wolff raakte zo onder de bekoring van deze i werkstukken, dat hij ze zond naar het GOES. Met ingang van 10 juli a.s. ministerie van O.K. en W.. daarbij te- is door de Zwitserse autoriteiten de in- vens een rapport uitbrengend, voer van komkommers verboden. Tot De schooljeugd van WLssenkerke nu toe was de invoer van dit produkt i maakte een fraai poppenhuis, waaruit ZOUTELANDE. Bericht werd ont vangen, dat machtiging is verkregen voor de aanschaf van een nieuwe brandspuit. De leden van de vrijwillige brandweer zien met spanning de aanwinst tegemoet. Wenst iemand een van de oude brand spuiten als museumstuk of als gebruiks voorwerp, dan kan dit ter secretarie worden gemeld met opgaaf van het be drag, dat men daarvoor over heeft. De nieuwe sirene is geplaatst op het verenigingsgebouw „Middendorp". Het ligt in de bedoeling deze elke eerste zaterdag van de maand 's middags om één uur te proberen. in Zwitserland in beperkte mate toege «taan en in de laatste week van juni b.v. werden vanuit ons land 42 ton komkommers naar Zwitserland verla den en ook thans gaan er nog regelma tig flinke zendingen naar dit land. Na 10 juli zal dat dan niet meer mogelijk zijn. blijkt dat ook de, afdeling Noord-Beve land meezingt in 'dit koor. Het bestuur keek intussen reikhal zend uit naar de 250ste bloedgever tij dens de traditionele halfjaarlijkse bloed- plasma-avond te St. Philipsland. Het aantal kon echter niet bereikt worden, men kwam tot 238. Niettemin is dit aantal zeer hoog en uniek, niet alleen voor Zeeland, doch ook landelijk ge zien. De eerste berichten over de inzame* ling 1959 zijn moedgevend. Het ziet er naar uit dat het bedVag niet lager zal zijn dan het vorige jaar. Vooral de afdelingen Terneuzen en Zierikzee kwamen goed voor de dag. GOES. België en Luxemburg heb ben bekend' gemaakt dat zij met direc te ingang de invoer van bonen weer zullen toestaan. Dat betekent dat ook ons land weer bonen naar deze landen mag uitvoeren. Enige tijd geleden werd deze invoer plotseling stopgezet. GOES. De Nederlandse autori teiten hebben besloten dat met ingang van 16 juli de invoer van verse kersen uit alle landen weer zal zijn toegestaan. Tot op heden mochten enkel verse ker sen uit de E.E.G.-landen in ons land worden ingevoerd. KAPELLE. Meer dan vierhonderd muziek- en azngliefhebbers waren aan wezig bij het maandagavond in de Ned. Herv. kerk te Kapelle gehouden kerk concert, dat georganiseerd was door de stichtig orgelcentrum. Medewerkenden aan dit concert waren de organist Stof fel van Viegen uit Utrecht, de sopraan Corrie de Jager te Wolf aartsdijk en een groot koor o.l.v. Gommert de Kok te Goes. Mej. De Jager verving de sopraan Dé van Oenen, die door ziekte verhinderd was. Zij heeft haar op voortreffelijke wijze vervangen. Een groot aantal nummers, orgelsoli, sopraan en orgel en koor en orgel wer den op verdienstelijke wijze ten gehore gebracht. Meegedeeld werd dat op 27 juli weer een kerkconcert in Kapelle zal worden gegeven. Dan komt de organist Piet van Egmond. GOES, B. en. W. stellen de gemeen teraad voor de verordening opliet hef fen van rechten op de algemene begraaf plaats te wijzigen. Deze wijziging houdt in, dat de bestaande rechten voor het begraven verhoogd worden en een nieuw recht voor het gebruik van do aula naar een tarief van f15,bij begraving in de derde klasse en f 30 bij mbegra- ving in de tweede en eerste klasse in gevoerd wordt. De verhoging wordt als volgt gedacht: 3e klas volwassenen f21 (f12), beneden 12 jaar f 10,50 ff6), kinderen beneden 1 iaar f5,25 (f3), 2e klas volwassenen V <f4(»), le klas volwassenen f140 (f80). De cijfers tussen haakjes zijn de oude taneven. Reeds in 1958 is een berekening op gemaakt van de noodzakelijke verhoging der begrafenisrechten, teneinde de stich- tmgskosten van de aula te kunnen dek ken. Daarbij is uitgegaan van een be drag van f25.000. Thans blijkt, dat op een bedrag van f35.000 gerekend moet worden. In verband hiermee ondergaan de jaarlijkse kapitaalslasten een wijzi ging en dienen de voorgestelde tarieven gewijzigd te worden. Verder is er een voorstel om alle onderhoudswerken voorzover deze niet bestaan uit steenhouwersvakwerk uitslui tend van gemeentewege te laten geschie den. Men is verplicht deze overige onderhudswerken aan de gemeente op te dragen. In december 1954 besloot de raad de onderhoudswerkzaamheden door particulieren te laten uitvoeren op een graf van een overleden familielid, of huisgenoot. In de praktijk blijkt, dat van deze mogelijkheid slechts zeer weinig gebruik wordt gemaakt. Vandaar dat b. en w. met bovengenoemd voorstel, dat een compromis betekent, komen. GOES. Woensdag 15 juli, des avonds om acht uur, komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt 24 punten, waaronder een groot aantal onderwijszaken. Er zijn voorstel len tot verhoging van het aan de be sturen der bijzondere scholen voor v.g. l.o. en u.l.o. toekomende voorschot op exploitatievergoeding over het jaar 1959, tot het verlenen van medewerking aan de hervormde schoolvereniging „Het Mosterdzaad" (aankoop stofzuiger Bea- trixscho9l en leerlingenbordjes), en tot vaststelling van voorschotten aan de scholen. Verder zijn er voorstellen tot het af sluiten van de Blaauwbeenstraat voor alle verkeer, behalve voetgangers; tot goedkeuring met betrekking tot onteige ning van een perceel grond aan de C. de Graaffstraat (eigenaar C„ Trimpe-Bur- ger), tot het voeren van verweer in cas satie in een onteigeningszaak voor de percelen, gelegen ter weerszijden van de Fruitlaan, tot het verlenen van subsi die aan het initiatiefcomité „De Beve- landen"), tot het voteren van een krediet van f 1000,b.v. het doen vervaardigen en aanbrengen van het gemeentewapen voor het nieuwe provinciehuis te Mid delburg, tot het aankopen van enkele percelen grond, in. het uitbreidingsplan zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3