Hoop op compromis is opgegeven Jacht op Steunpunt Keulse voor Navo knaap verloren DE HOED VAN DE PRINSES GIJZELAARS MET TRAANGAS UIT GEVANGENIS GERED Helikopter stortte in zee Kleine bierrel bij Durban Buspassagiere zonder geleide was een aapje De BiltWarm Amerika bezorgd over toekomst van Indonesië NOG WARMER PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 8 juli 1959 VERDACHT VAN MOORDAANSLAG (DOOR FRANSE ONWIL) Conflict Op de koop toe Vrouwen en kinderen door gevangenen vastgehouden Weinig belangstelling voor Koslof in Detroit Vader en kinderen omgekomen tijdens vakantietocht met man aan kabel Grootste ertstankcr in de Botlek Helikoptervlucht uit programma kon. bezoek Modderzuil bedolf huis Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438: bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 11666S Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38. tel 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: J ACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT eeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal 1 Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1,— 15e Jaargang no 439» LUCHTBASES VERHUIZEN Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De politie in Ne derland en Duitsland zoekt de ze ventienjarige Duitse jongen W. J. F. uit Keulen. Zij verdenkt hem ervan in de nacht van 11 op 12 ju ni de Utrechtse garagewacht J. Nederhof te hebben neergeschoten. Hij is thuis weggelopen, is op de dag van de aanslag nog op het po litiebureau in Utrecht geweest maar sindsdien spoorloos verdwe nen. Agenten van de Utrechtse surveil lancedienst houden op 11 juni in de buurt van de garage een Duitse jon gen aan, die al enige dagen met zijn bromfiets in de buurt rondzwerft. Hij is voor veertien dagen met vakantie naar ons land gekomen, vertelt hij. De nachten heeft hij bij verscheidene boeren doorgebracht. Zijn pas j waarin met gotische letters zijn naam staat geschreven is in orde en ook de herkenningsdienst heeft geen belangstelling voor de zwerver. GEMASKERD In de daarop volgende nacht wordt de garagewacht Nederhof vanuit een donkere hoek in de garage door een gemaskerde man in de buik gescho ten. Hij krijgt zeven darmperforaties, sleept zich naar het hokje bij de ben zinepomp voor de deur* en zakt daar op een stoel in elkaar. Een voorbij ganger waarschuwt de politie, die politieman- non in PP1, I8BW| Duitsland en WÊÊmi Nederland zoeken hem. Zij beschikken daar- =E bij over het volgende signale er ment: lang 1.70 meter, brede S schouders, opvallend smalle lieu- pen, donkerblond achterover ge- kamd haar, donkerbruine ogen, S zeer zware wenkbrauwen, grote a= handen, gebruind gezicht. 2 De jongen is gekleed ln een S rood-wit-blauw gekleurde pull- over, zwarte spijkerbroek, to- maatrood hemd met zwarte nop- pen. Ziin bromfiets is een zwarte Zündapp met het kenteken van S de verzekering 379 MTM achter op het spatbord. behalve de afdrukken van een fiets band en een voet, geen belangrijke sporen vindt. Een speurtocht wordt begonnen naar de Duitser. Hij is onvindbaar. In Keulen is zijn naam, zoals de po litie die van het paspoort heeft over genomen, niet bekend. Later zal blij ken, dat de politie door de goti sche letters in de war gebracht de naam verkeerd heeft overgenomen. NIET GEMIST De fiets, die bij de garage een spoor heeft achtergelaten, wordt ge vonden bij het bejaardentehuis Welge legen. Hij is van een inwonende ver pleegster, die hem nog niet heeft ge mist. Enkele mensen vertellen, dat zij de Duitser met de fiets hebben gezien. Dan ontdekt de politie bij enkele hooibergen op een veld in de buurt een grijze regenbroek, waarop spat ten van aluminiumverf zitten. In de garage staat een pot van deze verf, dicht bij de plaats waar de politie de dag na de aanslag enige patroonhul zen heeft gevonden. Ook ligt er bij de broek een nylon kous; waars ".ïijnlijk het „vleeskleu rig" masker zoals het slachtoffer heeft verklaard van de dader. Als j de plek bij de hooiberg is uitgekamd heeft de politie een verzameling pa piersnippers bijeen, waaruit zij een lidmaatschapskaart van een turnver eniging in Keulen kan construeren. Zij staat op naam van de zeventien jarige W. J. F. in Keulen. Pas dan wordt het duidelijk, dat men zich .anvankelijk in de naam heeft vergist. Op 2 juni is de jongen met honderd mark van zijn pa troon uit Keulen verdwenen. Zijn moeder heeft het de politie verteld en om zijn opspcring gevraagd. Duizenden politiemannen in Duits land en Nederland kijken op het ogen blik naar hem uit. PARIJS (UPI). Het overbrengen van niet kernwapens uitgeruste Ame rikaanse vliegtuigen van Franse bases naar elders gaat door. Zes squadrons Supersabres zullen worden overge bracht naar bases van de Navo in West-Duitsland. Drie zullen onderdak vinden op vliegbases in Groot-Britan- nië. In totaal gaat bet 0111 tweehonderd vliegtuigen die thuisbehoorden op drie vliegvelden van de Navo in Frankrijk. Zoals men zich zal herinneren ont stond er in juni van dit jaar een ern stig conflict tussen de militaire lei ding van de Navo en de Franse rege ring. Parijs wenste namelijk geen kernwapens toe te laten op Frans grondgebied wanneer de Franse rege ring geen zeggenschap zou hebben over het eventuele gebruik ervan. Het opperbevel van de Navo stond op het standpunt dat wanneer de wapens ge scheiden zouden worden opgeslagen van de vliegtuigen die ermee zouden moeten worden uitgerust, beide nut teloos zouden zijn voor de defensie van West-Europa. Daarom nam generaal Norstad het besluit om de vliegtuigen uit Frankrijk terug te trekken en te stationeren op bases in landen die de opslag van kernwapens wel dulden. Dat Frank rijk daardoor in feite dd verdedigingskracht van de Navo verzwakte, werd door het Atlantisch opperbevel op de koop toe genomen. Het besluit van Norstad werd niet onmiddellijk uitgevoerd. De militaire leiding van de Navo bleef hopen op een compromis met de Franse regering. In derdaad is er nog enige weken lang onderhandeld, maar de Franse regering bleek niet bereid haar standpunt te veranderen. Nu is dan op het Atlan tisch hoofdkwartier het besluit ge nomen om te beginnen met de verhui zing van de luchtbases. Dit zal gepaard gaan met grote moeilijkheden, vooral omdat tijdens de overbrenging de paraatheid van de betrokken onderdelen gehand haafd moet blijven. Het gaat niet alleen om het overvliegen van de vliegtuigen, maar ook om het ver plaatsen van de gehele organisatie, het verhuizen van de technische werkplaatsen, de wapendepots en van het personeel en de gezinnen van de militairen. Op het Atlantisch hoofdkwartier wordt er dan ook op gewezen dat het een geweldige ope ratie zal worden die veel tijd zal vergen. De drie Franse bases die nu door de Amerikanen worden ontruimd blijven vrijwel ontvolkt achter. De plaatselijke bevolking zal er in hoge mate de dupe van zijn omdat zij al sinds jaren in hoge mate haar bestaan vond in het ver lenen van diensten aan de Amerikaanse strijdkrachten en de bijbehorende ge zinnen. De winkels en de café's zullen het zwaarst worden getroffen. AMSTERDAM. De 41-jarige H. Tee ling uit Amsterdam is daar gisteren in een bocht van de Spinozakade met zijn bromfiets onder een hem tegemoetkomen, de vrachtwagen terecht gekomen en ge dood. SEATTLE (Reuter) Met rood omrande, tranende ogen strompel den gisteren 38 mannen, vrouwen en kinderen uit de bezoekerskamer van het opvoedingsgesticht te Mon roe, in de staat Washington, waar zij ruim dertien uur lang als gij zelaars waren vastgehouden door vier jeugdige gevangenen. .In hun opluchting dat deze nacht merrie voorbij was, vielen zij de be wakers, die hen in een gewaagde, bliksemsnelle actie hadden bevrijd, om de hals. Behalve elf gevangenen en drie be- „Verschrikkelijk, dat traangas, maar het heeft ons leven gered!" kuchten deze vrouwen en kinderen. Ruim dertien uur waren zij gevan gen gehouden, tezamen met 33 andere gijzelaars, door vier op standige gevangenen in een Ame rikaans opvoedingsgesticht. Zij wer den gisteren bevrijd door een ge waagde, perfect uitgevoerde actie, nadat zij hun laatste gebeden al hadden gezegd. (Telefoto) DETROIT (U.P.I.) In de stad De troit, die geweigerd heeft de Russische vice-premier Koslof officieel te ontvan gen, waren gisteren slechts drie perso nen op het vliegveld aanwezig om de Rus te begroeten. Hierbij was zijn gast heer, Walker Cisier, de president-direc teur van de Edison Company. Zijn komst werd zelfs genegeerd door de talrijke Oosteuropese vluchtelingen die in De- troit werken, hoewel zij aanvankelijk pro testdemonstraties hadden aangekondigd. De industriëlen van Detroit hebben Koslof echter bijzonder hartelijïT"~"be- handeld. Evenals tijdens het bezoek van Mikojan zijn het de multi-miljonairs de grote handelslieden, die veel hei] schijnen te zien in toekomstige handels relaties met Rusland en de communis tische wereld. Henry Ford leidde Koslof vol trots rond in zijn geweldige fabrieken en toon- j de hem de experimentele „levacar", een i automobiel met straalaandrijving die drijft op een luchtkussen. Koslof sloeg het aanbod tot een ritje in dit voertuig af, maar toonde veel belangstelling in de demonstratie; hij geloofde dat dit voer-j tuig van de toekomst ook in Rusland grote mogelijkheden zal hebben. wakers, waren bij de gijzelaars 25 be zoekers van het gesticht. Een vrouw was reeds eerder door de op standige misdadigers losgelaten, om dat zij onwel werd. Haar baby moest zij bij de gijzelaars achterlaten, doch ook dit kind werd ongedeerd terugge vonden. MESSEN De vier opstandige gevangenen had den maandagmiddag een bewaker overweldigd tijdens werkzaamheden in de keuken; gewapend met slagers messen stormden zij daarop de be zoekerskamer binnen en namen allen die daar aanwezig waren gevangen. „Wij hebben messen, en weten hoe wij die gebruiken zullen als wij geen auto krijgen, en een vrijgeleide naar de Canadese grens," lieten zij de directeur van het gesticht weten. De kamer werd ogenblikkelijk omringd, maar uit angst dat de gijzelaars ge dood zouden worden, werd gedurende de nacht geen aanval gedaan. Deze gijzelaars beleefden intussen afschu welijke uren: zij waren er van over tuigd dat zij niet lang meer te leven hadden. BLIKSEMAANVAL Bij het eerste licht van de dage raad verscheen echter een bewaker voor een der ramen, die zei dat hij door de directeur als onderhandelaar was gezonden. De vier opstandelingen begonnen met hem te spreken, doch hij liet zich plotseling plat op de grond vallen, terwijl over zijn hoofd traang'asbommen naar binnen suis den. Tegelijkertijd forceerden andere bewakers de deur, stormden naar 1 binnen en grepen de vier veroordeel den, eer deze tijd hadden de gijze laars te doden of te verwonden. BUS VERPLETTERT SCOOTER Eigen nieuwsdienst DUISBURG De 46-jarige Rot^ terdamse hoofdagent H. Schoema- ker is gisteren in de buurt van Duisburg door een stadsbus dood gereden. De familie Sehoemaker man, vrouw, dochter Hillegonda van zeven tien en zoon Albertus van negen was 's morgens om vier uur al met een scooter met zijspan van haar huis aan de Essenburgsingel in Rot terdam vertrokken voor een vakan tiereis naar Italië. In Hamborn even ten noorden van Duisburg werd de zijspan- combinatie recht van voren aangere den door een tegemoetkomende Duis- i burgse stadsbus, die bij een inhaal manoeuvre op de verkeerde weghelft terecht was gekomen. De zoon en de dochter, die in de zijspan zaten, overleden op weg naar het ziekenhuis. Hun vader stierf daar later. Hun moeder, die op de duo zat, werd licht gewond. Schattig zag prinses Irene er gisteren uit met haar zachtlila zomerhoed op en een oud-rosc deux-pièce aan. Zij inspecteert hier de erecompagnieën in cere moniële tenue van de gardere gimenten Grenadiers en Jagers. Even later nam zij staande op de eretribune aan de Johan de Wittlaan te Arnhem het défilé af van de bataljons Gre nadiers en Jagers, behorende tot de elfde gevechtsgroep. Het défilé werd gehouden ter gele genheid van het 130-jarig be staan van de twee garderegi menten. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER De helikopter Delilah van de Marine lucht vaartdienst is gistermiddag op de rede van Texel in zee ge stort en heeft drie marineman nen mee de diepte in gesleurd: de twee inzittenden en een lui tenant, die juist van een onder zeeboot aan boord van het toe stel werd gehesen. Achter de stuurknuppel van de helikop ter een Sikorsky S-55 zat de der tigjarige luitenant ter zee der tweede klasse oudste categorie K. Robbe uit Voorschoten. Bij hem was de dertig jarige sergeant-vliegtuigmaker a Ige- emen G. B. Niesveld' uit Katwijk. Zij hingen met hun toestel op geringe hoogte boven de zee, dicht bij de on derzeeboot Hr. Ms. O 27. Aan een ka bel onder het toestel zwaaide de 36- jarige luitenant ter zee P. D. van Bok hoven, die juist van de onderzeeboot was opgepikt. PIJLSNEL Nog terwijl de bemanning bezig was de kabel in te halen schoot de helikopter plotseling pijlsnel de hoogte in. Hij steeg als een aangeschoten vogel tot tachtig meter boven de zee, helde naar voren en stortte de golven in. Het lijk van luitenant Van Bokhoven kwam spoedig aan de oppervlakte. De officier werd waarschijnlijk ged'ood toen hij op het water sloeg en door de helikopter de diepte in werd gedrukt. De vlag van de O 27 ging halfstok toen onder doodse stilte zijn stoffelijk over schot op het smalle aëk van de onder zeeboot werd gelegd. De vlieger en de vliegluigmaker zijn sinds het ongeluk officieel vermist. Waarschijnlijk zijn zij in hun machine verdronken. De mijnenvegers Brum- men. Brielle en Breskens voeren uit om de helikopter te zoeken. Ook kwa men duikers te hulp; zij konden ech ter in de sterke stroom niet diep ge noeg duiken. Het aftasten van cie zee bodem met een sleeplijn tussen de mijnenvegers leverde evenmin resul taat op. De 027 was op de rede van Texel bezig met het inschieten van torpedo's. OBSERVATIE De torpedo's zijn zo afgesteld, dat zij na enige tijd weer aan de oppervlakte komen. De helikopter Delilah, die op het vliegveld De Kooy is gestationeerd, moest de oppikboot Waddenzee naai de torpedo's dirigeren. Luitenant ter zee Van Bokhoven zou aan boord van de helikopter worden gehe sen om van de lucht uit de gedragin gen van de torpedo's te observeren. Hij laat, evenals dfe vliegtuigmaker Niesveld, een vrouw en twee kinderen achter. De oorzaak van de ramp is nog niet be kend. DURBAN. De negerinnen die on langs in opstand kwamen omdat zij niet langer thuis bier mochten brouwen blijven zich hardnekkig verzetten tegen elke poging van de overheid hun mannen weer naar de bierlokalen te lokken. In Verulam, ten noorden van Durban, stormden gisteren met stokken gewa pende negerinnen een bierlokaal bin nen. Zij rukten de aanwezige negers de bierpullen uit handen en smeten biervaten omver. Buiten het bierlokaal liepen veel beto gers en nieuwsgierigen te'hoop. Het kostte de politie grote 'moeite de orde te herstellen. Tot een ernstige botsing met de politie kwam het niet. Toch werden ongeveer twintig negerinnen gearresteerd. Het bierlokaal ging enige uren na de over val van de negerinnen weer open en. bleef toen onder politiebewaking. In Durban, waar de bierlokalen voor ne gers korte tijd na de onlusten van on langs weer open gingen, is een boy cotactie begonnen. Acht van de ne gen bierlokalen voor negers waren als gevolg daarvan gisteren gesloten. Volgens de overheid doen de negers zich met deze boycotactie zelf te kort om dat de overheid ze laat profiteren van de winst die in de bierlokalen wordt gemaakt. De actie voerende negerinnen denken er ongetwijfeld anders over. Zij vinden dat hun mannen beter af zijn indien zij hun geld niet in de bierloka len uitgeven. Zij willen liever thuis voor hun mannen bier brouwen. Maar dat mogen zij niet. ROTTERDAM. Het grootste erts schip dat ooit de Nieuwe Waterweg op voer wordt volgende week bij Müller- Hanna's overslag- en opslagbedrijf in de Botlek verwacht. Het is het in 1957 op een Japanse werf gebouwde,, onder Liberiaanse vlag varende ms Cosmic dat bij een lengte van 226 m een laad vermogen heeft van 46.600 ton. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Als gevolg van het on geluk met de helikopter Delilah heeft het programma van het bezoek van koning Boude wijn aan Nederland voor donderdag een wijziging moeten ondergaan. Oorspronkelijk zouden de Koning en het Nederlands Koninklijk paar in Rotter dam met helikopters van het vlieg kampschip Hr. Ms. Karei Doorman opstijgen voor een rondvlucht over het gebied van het Deltaplan. Daarna zouden de helikopters op het strand te Noordwijk aan Zee landen. De Koninklijke marine heeft het echter raadzaam geacht voorlopig alle heli kopters van het type Sikorsky S-55, met welk type ook de tocht boven de Deltawerken zou worden gehouden, voorlopig aan de grond te houden. De vorsten zullen nu na de rondvaart door de Rotterdamse havens met de auto naar de luchthaven Rotterdam rijden en dan de tocht over het Delta gebied met drie Dakota's maken. De Dakota's zullen daarna landen op het vliegveld Ypenburg, vanwaar met de auto naar Noordwijk aan Zee zal wor den gereden. LONDEN „Spring op een bus!", staat er op aanplakbiljetten in Lon den. En dat is dan ook precies wat Suzy deed. Zo zat zij gisteren voor het raam van een trolleybus en bekeek aandach tig het drukke stadsverkeer. Zij scheen zich best te amuseren, maar conducteur Fred Whittaker bekeek haar verstoord. „Wat mot die kleine aap?" vroeg hij en bezag de andere passagiers met strenge blik. Bolhoedheren keken op van achter hun krant, huismoeders frommelden aan hun boodschappentas, maar niemand eiste Suzy op. Zij trok haar bruine jasje wat dichter om haar schouders en bemoeide zich verder niet met die grote mensen. Zij was netjes bij de eerste halte in gestapt, maar aan het einde van de rit had zij er nog niet genoeg van. Zij ging op de lege chauffeursplaats zit ten en maakte door het open raam grimassen naar de voorbijgangers, en dat werd het buspersoneel toen toch te machtig: met een lasso werd Suzy gevangen, en op het politiebureau werd zij als gevonden voorwerp inge schreven. Nadat zij een kilo bananen verorberd had en de inktpot van de briga dier had omgegooid, kwam eindelijk haar eigenares opdagen, die haar te rugbracht naar de dierenwinkel: Suzy was weer thuis. Van onze correspondent WASHINGTON. De jongste ontwikkelingen in Indonesië hebben hier ernstige bezorgdheid gewekt aangaande de toekomst die dit land onder „geleide democratie" tege moet gaat. Men acht het in Was hington een gevaarlijk experiment. Hoewel de Amerikaanse regering geen directe aanleiding zai vinden om haar politiek jegens Indonesië te wijzigen mag men toch wel ver wachten dat Washington een aan zienlijke mate van waakzaamheid zal betrachten. In de pers wordt deze grote mate van voorbehoud van de zijde van de Amerikaanse regering weerspiegeld. Zo schrijft de Washington Post dat de potentieel rijkste natie ter wereld, bovendien op vijf na de dichtst bevolkte, thans in groot ge vaar verkeert ten offer te vallen aan communistische ondermijning en overheersing. TE LAAT „Wat de communisten niet in staat waren te doen door middel van het parlement, dankzij de hardnekkige tegenstand van de Mohammedanen, kunnen zij nu", zo schrijft de Wash ington Post, „wellicht gemakkelijk bewerkstellingen nu Soekarno de last alleen draagt van staat en regering". „Wat ook de onmiddellijke toe komst voor deze ongelukkige repu bliek in-de-dop inhoud, 't lijden van het Indonesische volk zal in de ge hele wereld bezorgdheid wekken. Men vraagt zich af of zelfs een sterke Soekarno het land weer op de been zal kunnen helpen. Het is te laat, zo besluit het blad, om de klok terug te zetten, maar het is de vraag of Indonesië kan voort schrijden in zelfs de geringste mate van politieke vrijheid. VENLO. De bewoners van de Ulfter- hoek in Sevenum werden gisteravond op geschrikt door een onderaards gerommel. Een moment later spoot een enorme fon tein modder en water honderden meters de lucht in. Een van de dichtstbijgelegen woningen werd finaal onder de modder gespoten. Het bleek dat de Rotterdamse Pijplei dingmaatschappij de daar al gelegde buis had willen proberen door er met water een aantal atmosferen druk op te zetten. In de Ulfterhoek had een van de lassen in de buis het begeven met de modder zuil als gevolg. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en zonnig weer met een zwakke tot ma tige wind en iets hogere maxi mumtemperatu ren dan maandag MIESJE: Ik hou wel van de warmte. 9 JULI: zon op 4.30, zon onder 20.29; maan op 8.23, maan onder 22.24. Onze weerkundige medewerker: Het weer heeft zich ook gisteren weer bijzonder goed gehouden. Dank zij een over ons land trek kend gebied van hoge druk kon de zon volop schijnen, zo kon de tem peratuur in Woensdrecht tot 27 graden oplopen. Dicht aan de kust werd 21 graden gemeten, ook daar was het dus bijzonder best. Daarbij was de lucht zeer droog, zelfs tot op grote hoogte was dat het geval. Ook in het buitenland. Mede daardoor is het weer erg sta biel. Onweer is vrijwel nergens waargenomen. Zeer warm is het in Spanje, waar gisteren temperaturen tot veertig graden zijn geregistreerd, in het zuiden van Frankrijk was het 33 graden, in het noorden dertig gra den, in het midden van Engeland dertig graden, in het noorden van Italië 34 graden; zelfs in Finland werd het 27 graden. Het doet er dus niet erg veel toe hoe de wind waait, overal kan de warmte vandaan komen en een ommezwaai van het «■eer is in dit opzicht niet direct te verwachten. Ook vandaag zal het weer be heerst blijven door een gebied van hoge druk, dat zich echter verder naar het oosten verplaatst. De wind zal dan ook weer oostelijk of zuid oostelijk worden, zodat er alle reden is, te verwachten dat de hitte van zondag vandaag zal terugkeren, mogelijk zal het evenwel wat min der drukkend zijn, omdat de lucht droger is. De zomer blüft het tot nu toe wel erg goed doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1