Capaciteiten van Grote Acht voor vuuri proef Sunil wast stralend wit... Droogte - schade aan Flor Dodelijk schot kalmeerde razende gevangenen ANGST PSYCHOSE IN DE HANDEL NYVREGERING MISKENT DE VAKBEWEGING INDONESISCHE REGERING TOESCHOUWER WITTER DAN DE WITSTE GEIT Enquête over tv onder de kijkers Deutsche Shell in 1958 op verlies Sabka (20) houdt niet van franje Engels-Deense conferentie KRAA1ENEST KLIMT Schoksgewijs Euromast in ZEEUWSUH DAGBLAD Pag. 5 GOEDE GEDACHTEN. VRAAG OPSTAND IN BELGISCHE GEVANGENIS ALS EEN AAL URENLANG De Buitenste Zeven Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stra lend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u minder waswerk, minder te wringen, dus..,, minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook wasmachine en wrin ger varen er wel bij! programma's en spaart uw linnenkast Oost-Berlijn gaat (een beetje) bouwen Anglo-Egvpt. Oilfields keert dividend uit GEEN MOED Assemblagefabriek van Renault in Duitsland Export kopra Indonesië sterk verminderd Vredestein Banden in Vredestein Rubber Motorrijder verongelukt vandaag vandaag .Draadloze gastvrijheid Dinsdag 7 juli 1959 (Advertentie) DE Indonesische regering heeft enige tijd geleden nieuwe bepa lingen voor de import vastgesteld. Verstandige maatregelen, zou men zo zeggen. Zij bepaalde dat negen importartikelen, die tot dusverre zeer in trek waren bij speculanten, voortaan alleen ingevoerd mogen worden door de „Grote Acht". Die Grote Acht vormen een nieuw begrip. Het zijn staatsondernemingen: de Central Trading Company, Usindo, Mira Sari en de staatsonderne mingen die het werk hebben „overgenomen" van de vroegere „Grote Vijf" (Borsumij, Lindeteves, Internatio, Jacoberg en Geo Wehry). Die Grote Acht dan kregen het mono polie voor de invoer van ruwe katoen, weefgarens, textiel, alle «oorten papier (ook pakpapier en krantenpapier), ce ment, betonijzer, tinplaat, goeni en Jnte, meel. De invoer van rijst, kunstmest, kruidnagel en cambrics had de regering al eerder aan zichzelf voorbehouden. De bedoeling van de maatregel was om deze voor Indonesië essentiële artikelen van de vrije (zwarte) markt af te houden en te zorgen dat ze recht streeks terecht komen bij de fabrikan ten, die ze voor hun produktie nodig hebben. Tot nu toe manipuleerden spe culanten-importeurs met dit soort arti kelen zoals het hun het beste uitkwam. Zij sloegen ze bijvoorbeeld op tot de prijs prettig lag en brachten ze dan op de zwarte markt. Enkele dagen voor de invoering van de nieuwe importregeling had de rege ring al bepaald, dat de importeurs bij import een garantiestorting van 230 procent van de waarde van het te im porteren goed hadden te voldoen. Daar van was de bedoeling om als deflatore maatregel zwevend geld hot money, dat bij bepaalde importeurs bij grote hoeveelheden voorradig is te absor beren. Men ziet, goede gedachten, maar De bij elkaar dertien artikelen, die alleen door staatsondernemingen mogen worden ingevoerd, eisen te zamen circa 75 van de voor import beschikbare deviezen op. Volgens schattingen van deskundigen zouden de Grote Acht in één kwartaal 4li tot vijf miljard roepiah nodig hebben om hun import te kunnen financieren. Dat geld. aldus de beste bronnen, hebben die Grote Acht niet. Het resultaat zal sijn: de toevloed van juist essentiële goederen stokt èf de regering moet ruime kredietfaciliteiten verstrekken. Het resultaat daarvan weer: versterking van de inflatore ten dens, die men juist wilde bestrijden. Er is meer: bij een sterke concentratie van handelsbelangen is een krachtige controle vereist. Wie doet dat nu de import van essentiële goederen is ge concentreerd op staatsondernemingen? Het parlement heeft zich nooit met die ondernemingen bemoeid. Zelfs de re kenkamer niet. ,.Wie garandeert dat de leiding mocht zij falen terstond wordt ver vangen?, zo vraagt de openhartige Business News (Indonesisch) zich af. Om dan maar niets te zeggen van de mogelijkheid dat partijbelangen zich van de ondernemingen meester maken. We weten allen dat dit gevaar geenszins denkbeeldig is, aldu6 het blad. De financieringsmogelijkheden en de leiding van de Grote Acht: het zijn de twee belangrijkste factoren, die bepa lend zullen zijn voor een regelmatige toevoer van de goederen, wier import de regering juist omdat ze zo essentieel zijn, in eigen handen wil houden. Het zal moeten blijken hoe het allemaal uitpakt. Een van de meest gespannen toeschouwers bij het verloop van zaken zal wel de regering zelf zijn, nadat zij dit avontuur van de Grote Acht zo plompverloren te water heeft gelaten. Van een verslaggever TURNHOUT De rustige stad Turnhout, juist over de Ne derlandse grens, is in rep en roer gebracht door een oproer in (ie anders zo stille gevangenis, waarbij een gevangene door de rijkspolitie is doodgeschoten. De autoriteiten waren zo verrast door deze volkomen onverwachte opstand, dat zij de te hulp geroe pen rijkspolitie naar de verkeer-; de gevangenis stuurden, in het nabijgelegen Mol. En onbetekenend voorval vormde de in leiding tot de dramatische gebeurtenis sen, die het leven kostten aan de 24- jarige Leonard Dubois. Bij het avondeten had hij geklaagd over de kwaliteit van het maal; andere gevangenen begonnen ook te morren, maar hierbij scheen het te blijven. Na het eten werden de zeven tig gevangenen naar de binnenplaats ge bracht om een luchtje te scheppen voor zij naar hun cellen werden gebracht. Plotseling verliet Dubois de kolonne, gleed als een aal over een afrastering en klom bliksemsnel op het dak. Twee an dere gevangenen maakten van de ver warring gebruik om hem te volgen. Een veldslag zoals nog nooit in een Belgische gevangenis is voorgekomen kon nog juist worden voorkomen: in alle haast werden de overige gevangenen op gesloten. Uit de ramen vlogen flessen boeken, potten en pannen langs de hoof den van de bewakers. Urenlang duurde dit gevecht. Terwijl uit de cellen een onafgebroken stroom van tierende verwensingen kwam, zetten de drie mannen op het dak het gevecht voort met een bombardement van bak stenen De brandweer slaagde er niet in hen met krachtige waterstralen van hel dak te krijgen. Pas toen Dubois door een waarschu wingsschot van de politie werd getroffen en levenloos op de binnenplaat* tuimelde, gaven zjjn makkers zich over en werd de rust in de gevangenis hersteld. Van ouse correspondent LONDEN Reginald Maudling, de Britse minister die belast is met vrij handelszaken en zijn collega voor land bouw, Hare, zijn besprekingen begonnen met een Deense delegatie over het tot stand komen van de naast onze Gemeen schappelijke Markt staande groep van de Buitenste Zeven. Een van de grootste concessies die gisteren ter sprake kwamen was het Britse aanbod om de tariefmuur van tien procent voor Deens bacon af te breken. Bij de Nutsspaarbank Utrecht is in juni 2,78 miljoen ingelegd en 2,39 miljoen terugbetaald. Het tegoed van spaarders bedroeg eind juni 48,11 miljoen. De Cultuur Mij. Ngombezi heeft in het eerste halfjaar 2,096 (v.j. 1.662) ton sisal geproduceerd. De produktie in juni be droeg 406 (v.j. 256) ton. IN de handel in Indonesië heerst, sinds de Indonesische regering in de loop van april haar nieuwe im portmaatregelen afkondigde, een stemming, die grenst aan een angst psychose. De prijzen, niet alleen van importartikelen, zijn de laatste drie weken omhoog geschoten en vele goederen zijn gewoon van de markt verdwenen. Een artikel als suiker bijv. kan men nog maar bjj hoge uitzonde ring op de kop tikken. Hetzelfde geldt voor bakolie voor het In donesische menu van uitzonderlijk belang en voor de bekende blik ken margarine van twee kilo. Dat zjjn allemaal lokale produkten! De kosten van levensonderhoud zijn in negen maanden tijds met 73 gestegen. Dat is een cijfer ge baseerd op de officiële statistieken van mei, waarin voor de rijst een prijs van Rp. 5.25 per liter werd berekend. In werkelijkheid kostte de rijst op de markt al veel meer. VLUCHT DE angstpsychose uit zich in een vlucht in goederen, goud en vreemde valuta. Er doen in Dja karta allerhande geruchten de ron de over op handen zijnde monetaire maatregelen. Het meest wordt ge dacht aan een aanstaande revalua tie van de roepiah, waarbij honderd oude roepiahs gelijk zouden komen te staan met één nieuwe roepiah. Andere mogelijkheden, die druk worden besproken, zijn een ver plichte obligatielening en knippen van bankbiljetten. Met dat al was de „officiële" koers van de Nederlandse gulden op de zwarte markt aan het eind van de afgelopen maand al op zestig roepiah gekomen. De maand daarvoor, toen ik Indonesië be zocht, stond de gulden nog op „slechts" dertig roepiah. De Ame rikaanse dollar is gestegen van 115 tot 210 roepiah. De goudprijs steeg in veertien dagen tijds van 150 tol 380 roepiah per gram. OVER de maatregelen, die deze ontwikkeling in gang hebben gezet, kan men lezen in neven staand artikel. BENT U voor of tegen reclame in de t.v., het zuilenstelsel in de televi sie, een tweede televisienet? Wat vindt u het allerbeste Nederlandse televisie programma? Deze en vele andere vragen worden gesteld in een enquête, dat het week blad T.V. gaat instellen onder de kij kers. Het blad hoopt minstens 50.000 kijkers te bereiken via het vragenfor mulier, dat is opgenomen in het mor gen verschijnende nummer van T.V. Kijkers, die mee willen doen, kunnen ook een formulier los aanvragen. Het onderzoek betreft ook o.m. de waardering voor verschillende rubrie ken en tv-spelen, de populariteit der omroepsters, kijkgewoonten van het ge zin en allerlei verlangens op t.v. -gebied. De resultaten worden in de loop van augustus gepubliceerd. (ln het kort Neem meteen het voordelige reuzenpak WOENSDAG 8 JULI RADIÖ1 HILVERSUM I 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.05 Gym; 9.15 Gram; 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 Mijn kind heeft vakantie, caus; 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 10.55 Reportage; 11.25 Gram. middag SUN l6.SK? Van onze correspondent BONN Oost-Duitsland zal in de komende zeven jaren een miljard mark uitgeven aan de wederopbouw van wat het zijn hoofdstad noemt, Oost-Berlijn. Het gemeentebestuur van de stad heeft een zevenjarenplan ingediend voor de bouw van vijfduizend woningen en een aantal grote gebouwen, zoals bioscopen, warenhuizen, hotels, café-restaurants en regeringsgebouwen. Toeristen die van West-Berlijn uit een uitstapje maken naar de oostelijke sec tor, komen zonder uitzondering terug met berichten over het contrast dat hen trof zodra zij het oostelijk deel van de stad betraden: o'e armoedige sfeer in Oost-Berlijn maakt zeer slechte propa ganda voor het communistische regiem. ROTTERDAM De uitzonderlijke droogte die de maand juni kenmerkte heeft grote schade berokkend aan de Floriade. de inter nationale tuinbouivtentoonstelling die volgend jaar te Rotterdam zal worden gehouden. Het gras van de nog maar pas pi' verrassend mooie hoekje tussen het standbeeld van Tollens en de Euromast heeft ook al vaste bewoners gekregen. Eenden en waterhoentjes zijn er neerge streken om er te nestelen en hun na komelingschap kan er opperbest aarden. Eigen nieuwsdienst HAMBURG De omzet van de Deut sche Shell is in 1953 met 11 gestegen tot DM 1.527 miljoen. Naar hoeveelheid stegen de ve-kopen me' 38°; De maat schappij, een van de ondernemingen van de Koninklijke'Shell Groep, boekte een netto verlies van DM 1528 tegen een nettowinst van DM 3,64 miljoen in 1957. Het gewone aandelenkapitaal zal dit jaar met DM 100 miljoen worden verhoogd tot DM 450 miljoen. De directie verwacht, dat het volume van de verkopen opnieuw zal stijgen. In de ongunstige prijssituatie zal vermoe delijk wel niet spoedig verandering ko men. Toch zuPen -ie liiUye'diOBsolan- nen ongewijzigd worden uitgevoerd. AMSTERDAM De aange kondigde regeringsmaatregelen snijden voor grote groepen werk nemers praktisch elke mogelijk- j heid tot loonsverbetering af, zegt het verbondsbestuur van het N.V.V. Het heeft gisteren verga derd over de regeringsnota. Hoe de primaire verantwoordelijkheid van het bedrijfslevenhet plechtanker van de door de regering voorgestane ge differentieerde loonvorming tot gel ding moet komen, is het verbondsbestuur niet duidelijk. De regeringsmaatregelen en de daar voor gekozen tijdstippen, waardoor prio riteit wordt gegeven aan huur- en melk prijsverhoging boven opheffing van de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de werknemers, acht het verbondsbestuur niet alleen een sociaal onrechtvaardige daad, maar tevens een miskenning van het optreden van de bonafide vakbewe ging in Nederland. KAIRO (Reuter) Op de aandelen Anglo-Egyptian Oilfields zal op 11 juli een dividend van 12 piaster per aandeel worden betaalbaar gesteld. Het dividend is betaalbaar bij banken in Alexandrië en Kairo op bewijs no. 42. Het is nog niet bekend of vergunning wordt ver leend voor betaling van het dividend in het buitenland. De maatschappij, die nog steeds on der Egyptisch toezicht staat, boekte in 1958 een nettowinst van 1.290.890 Egypt ponden. Uiterlijk 12 juli zal de maat schappij weer aan de wettige eigenaren worden overgedragen. zullen zijn de huurprijs van nieuwe wo ningen op te brengen. De verhoging van de melkprijs per 1 januari met vier cent per liter acht het verbondsbestuur schadelijk voor de volksgezondheid. Het N.V.V. is van mening dat als ge volg van het regeringsbeleid vele werk nemers geen deel hebben aan de wel vaartsverbetering. Het waarschuwt er voor, dat dit tot ernstige sociale span ningen moet leiden. Het verbondsbestuur staat open voor de voortzetting van het overleg van de drie vakcenlralen. Het heeft het verbondsbestuur bijzon der getroffen, dat de regering blijk geeft de moed te missen het vraagstuk van de bouwkosten aan te pakken. Dit regerings standpunt betekent, dat het huurprobleem geen stap nader tot een oplossing wordt gebracht. Het betekent voorts, dat van de huidige en in de toekomst beschikbare ruimte in onze economie, een belangrijk deel voor de huiseigenaren wordt ge reserveerd, aldus het N.V.V. Het door de regering in uitzicht ge stelde huur- en subsidiebeleid leidt er volgens het vakbondsbestuur toe, dat steeds meer werknemers niet in staat FRANKFORT (Reuter) De Franse autofabriek Renault zal bij Frankfort een nieuw groot assemblagebedrijf stich ten Renault heeft al 45.000 vierkante meter grond gekocht. Met de bouw zal nog dit jaar worden begonnen. WASHINGTON (UPI) De export van kopra uit Indonesië was in de eerste vier maanden van dit jaar minder dan de helft van de overeenkomstige maan den van 1958. Het Indonesische ministerie van land bouw heeft bekend gemaakt, dat de uit voer 74.000 long ton heeft bedragen te gen 180.000 long ton vorig jaar. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Gistermorgen heeft het personeel van Werkspoor- Utrecht een begin gemaakt met het opvijzelen van het toekomstige res taurant Het Kraaienest dat op 90 m. hoogte boven n de Euromast komt te hangen. De omvangrijke staalconstructie is aan de voet van de uitkijktoren rond om de Euromast opgetrokken en glas- dicht gemaak' Het geheel weegt cir ca 240 ton en dat hangt thans aan drie uil strippen samengestelde stalen ban den. Op de top van de Euromast zijn die drie strippen met pennen opge hangen aan een stalen juk dat met behulp van drie machtige vijzels tel kens 15 cm kan rijzen. De pennen worden dan verstoken, en de vijzels leeggepompt waarna opnieuw 15 cm hoogte kan worden gewonnen. Naar gelan let kraaienest hoger komt kun nen de strippen worden ingekort. Hangt het restav .nt eenmaal op de juiste h- gte dan worden draag- balken uitgeschoven waarop het defl- nitief komt rusten. Dit ongewone karwei gaat dag en nacht door. Drie ploegen van 23 man hopen het in een week tijds te klaren. aangelegde gazons verdorde en verdroogde, het blad van drieja rige lijsterbessen verbrandde waardoor de boompjes het leven lieten en zo is er allerwegen te genslag, te veel om op te noe men. MAAR DE voorbereiders van de Flo riade versagen niet, nu er weer re gen valt zijn zij met frisse moed op nieuw begonnen! „Er zat niets anders op dan die ver droogde gazons om te spitten", zegt ploegbaas J. van Wieringen uit Voor hout en de werkbaas H. Dokter die uit Schagen komt is dezelfde mening toege daan. De een werkt met een ploeg tuin lieden uit Voorhout en de ander met een ploeg uit Steenbergen. De verbran- 1 de gazons zijn omgespit, de grond is op nieuw gefraisd en aangeharkt en straks zal nieuw graszaad worden toevertrouwd aan de nu alweer rullere grond. En dan maar vertrouwen op wat regen, op wat meer vochtigheid want daarvan moeten de zaadkiempjes het hebben. „Het is vreemd gesteld: hoe meer je hier fraist, hoe meer stenen, vuil en on gerechtigheid er uit deze grond komt", zegt werkbas* Dokter, wijzend op de rvmmelhopen die mede het resultaat vormen van deze grondige grondbewer king. DE VERDROOGDE lijsterbessen wor den ons aangewezen door tuinman S. Streekstra uit Nieuwer Amstel die de vochtigste inzending van de Floriade verzorgt. Dat is een moeraspark, aan gelegd op veengrond die daartoe uit de buurt van Hoek van Holland werd aan gevoerd. De heer Streekstra draagt zo gezegd zijn visitekaartje op zijn dienst pet: het wapen van Nieuwer Amstel en daar onder de letters G.P. van gemeen- Bod lot verwisseling DEN HAAG. Na de betaalbaarstel ling van het dividend over 1958 zal het bestuur van de Rubberfabriek Vredestein een aanbod doen aan aandeelhouders in de Nederlandse!)-Amerikaansche Auto bandenfabriek Vredestein. Het aanbod houdt in verwisseling stuk voor stuk in aandelen op naam of royeerbare certi ficaten aan toonder in de Rubberfabriek Vredestein. De netto intrinsieke waarde van de aandelen Beleggingsmaatschappij Unitas bedroeg op 3 juli 480. Dit komt over een met een pro-forma afgifteprijs van 500. Eigen nieuwsdienst LOCHEM. De 27-jarige elektricien J. Beumkes uit Lochem is gisteren in Barchem met zijn motor tegen een boom gebotst en vervolgens in een sloot langs de weg terecht gekomen. Hij was onmiddellijk dood. televisie DINSDAG De NTS draait van avond als hoofdfilm: Kind ontvoerd, over de jeugdige wonderpianist Sebas tian Giro die door zijn Engelse gouver nante verdonkeremaand wordt om hem aan de al te grote beïnvloeding van zijn leermeester te onttrekken. Om 19.30 is er weer de agrarische rubriek. De Vlaamse tv draait de Perry Comoshow (20.15) gevolgd door een documentaire over Japan. te-glantsoenen. e heer C. P. Broerse, directeur van deze dienst, propageert nu al twintig jaar het aanleggen van moerasparken met louter inheemse planten, kruiden en gewassen. Hij maakte De Braak te Am stelveen tot een bezienswaardigheid, zo goed als het Jacq P. Thysse-park en het parkje van Van Leer. Hier op de Floriade zullen straks enige miljoenen binnen- en buitenlandse be zoeker» kunnen genieten van de wel zeer bijzondere schoonheid die de gemeente Nieuwer Amstel met haar door direc teur Broerse verzorgde inzending op «en oppervlakte van 9.000 m2 liet uitsprei den. TUINMAN Streekstra die op en neer reist om dit fraaie moeraspark te on derhouden kent alles wat hier groeit en bloeit bij naam en toenaam: 60.000 plan ten en pak-weg! ongeveer twee- honderdvijftig variëteiten! radio 1 DINSDAG. De lichte muziek dient u vanavond met een lantaren tje te zoeken. En dan vindt u alleen nog maar iets in de vooravond, o.a. Chanterelle met zang van Michele Molese (18.00, Hilv. 2), en Rinse Gor. ter bij het Avro-Theaterorkest (18.30 Hilv. 1). Beter is het gesproken woord verte genwoordigd. Mevrouw X, een span nend detectivchoorspel van Joop Spit, wordt om 20.55 uitgezonden op Hil versum 1 (herhaling van januari), ter wijl de KRO in het kader van de Bel gisch-Nederlandse week een groot klankbeel wijdt aan de Belgische pro vincie Limburg. Een kwartiertje jazz door de Kees Kuyt Combo kunt u horen om 22.00 op Hilversum 1. Het avondprogramma staat geheel in het teken van de Belgisch-Neder landse week. Om 20.05 (Hilv. 1) voert het Groot Symfonie-orkest van het N.I.R. o.l.v. Daniël Sterne- feld en Franz André composities van Maes, Ponchielli en Tsjaikofski uit. Als intermezzi hoort u de Vlaamse en Franse Omroepkoren volksliede ren van hun land uitvoeren. Een concert door het Kameror kest van de Belgische Omroep be- gint om 21.10 over Hilversum 2. De altviolist Hendrik Langewouters is de solist in het Concert voor altviool en orkest van Joh. Chr. Bach en daarna vertolkt de bariton Renaat Verbruggen de solo-partij in Cima- rosa's 11 Maestro di Capella. Tuinbaas Streekstra duldt deze indrin gers in zijn domein zolang zij het niet al te bont maken. Die eendenfamilies hebben namelijk ook ontdekt dat in dit parkje wilde klaver groeit. De klaver pollen moesten uitgroeien tot een sap pig klaverweitje, tot een aaneengesloten geheel, maar de vraatzucht van de een den heeft nu al tientallen pollen doen verdwijnen. Soms moet men proberen de kool en de geit te sparen, maar 's heren Streekstra's probleem ligt even anders: hij wil trachten de eenden en de klaver te sparen! 12.00 lichte muz; 12.30 Land- en tuin- b. meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Hammondorgel en zang; 13.00 Nws; 13.15 Amus muz; 13.50 In de wolken, rep; 14.00 Gram; 14.30 Muz caus en evtl. Rep Tour de France; 15.00 V d jeugd; (Evtl. rep Tour de France); 17.00 Vakantietips; 17.50 Regeringsuitz: Rijksdelen Overzee; avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Tour de France; 18.30 RVU; Kankerbestrijding; 19.00 V d kind; 19.10 Hoorsp. VPRO: 19.30 New York, Ritme van een wereld stad, klankb. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Reportage; 20.15 Conc; 20.30 Reportage. 21.00 Vragenbeantw; 21.45 Lichte muz; 22.10 Gram; 22.45 De weg naar volwas senheid, caus; 23.00 Nws; 23.15 Filmkron; 23.35 Orgelspel: 23.50—24.00 Soc nws in Esperanto. HILVERSUM II 298 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gram; 7.50 Een woord v d dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.55 en 9.58 Reportage; 10.25 Gram; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram; 11.30 Orgelspel. middag 12.00 Piano-duo; 12.30 Land. en tuinb meded; 12.33 Guitaarens; 12.50 Reportage; 13.00 Nws; 13.15 Met PIT op pad, caus; 13.20 Lichte muz; 13.50 Gram; 13.50 On bekend; 14.45 Gram; 15.00 Voordr; 15.20 Voc ens en orgel; 16.00 V d jeugd: 17.20 Lichte muz; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 17.50 Reportage. avond 18.00 Gram; 18.15 Spectrum v h Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven, rep; 18.30 Leger des Heils; 18.45 Boek- bespr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Koor zang; 19.30 Radiokrant; 19.55 Volksliede ren; 20.15 Holland Festival 1959: Intern Orgelconcours te Haarlem; 21.00 Muz quiz; 21.30 Klankb; 22.10 Gram; 22.15 Beiaardconcours; 22.45 Avondoverdehking; 23.00 Nws en SOS-ber; 23.15—24.00 Pla- tennièuw. TELEVISIE NTS: 9.5511.30 Rep bezoek koning Bou- dewijn; 15.15 Rep Bez Z M Koning Bou- dewijn aan Rijksmuseum en Rondvaart: 20.00 Journ en weeroverz. NCRV: 20.20 Expeditie Sterrengebergte, filmrep; 20.30 Rep; 21.00 Beestachtigheden, Koppie Krauw; 21.30 Pas geperst. NTS: 22.15 Journ bez Koning Boudewijn. CABKA GENOWSKA uit Sofia, u Bulgarije, drinkt een Hollands kopje koffie met Willem van Otter- loo. De leerlingen van de N.R.U.- dirigentencursus, de musici en de docenten hebben pauze. Een kwar tiertje vergeten zij de fijne kneepjes van de moeilijke leerstof. Tijd voor een grapje, een persoonlijk woord, een gesprekje. Sabka, zoals de meeste jonge vrou wen het dirigentenvak hebben geko zen, voelt niet veel voor „franje" als fraaie kleren, en een modieus kapsel op het concertpodium. Dirigent worden is niet eenvoudig. Voor vrouwen is het nog steeds een ongewone en zware keuze. „Ik wil het, omdat het dirigeerstokje het zwaarste instrument van het orkest is", zegt ze strijdvaardig. „De klankkleur van een heel orkest boeit mij nu eenmaal méér dan de per soonlijke bevrediging van het bespelen van één enkel instrument". Sabka Genowska, die de lessen in Hilversum vaak bijwoont in Bulgaars costuum. is twintig jaar. Ze studeert sinds vier jaren in Wenen. Het diplo ma van het staatsseonservatorium (di- Sabka Genowska aan de pauze- koffie met Willem van Otterloo. rlgentenklas) heeft zij enkele weken geleden in haar tasje gestoken. Na Hil versum gaat zij zich in Wenen nog een jaar toeleggen op operamuziek. Daarna voert de reis naar huis, naar de Bul gaarse hoofdstad. Sabka's eerste contact met de muziek was van huiselijke aard. Haar groot moeder is in Bulgarije wijd en zijd be kend door haar kennis van volksliede ren. Zij zingt er zeker driehonderd moeiteloos uit het hoofd. Het muziekleven is in Bulgarije bij zonder ontwikkeld en Sabka heeft geen angst voor haar toekomst. „Als ik terug ga en de zaken goed onder de knie heb. krijg ik beslist een goede aanstelling", zegt zij. „Absoluut!" f)E radio-omroepen van Oostenrijk Zuid-Duitsland geven in de zo mermaanden speciale programma's in het Frans en Engels voor buiten landers, die als toeristen in deze lan den verblijven. De Oostenrijkse radio geeft dage lijks nieuws en toeristische tips; de Südfunk in Stuttgart geeft bovendien nuttige informaties voor automobilis ten en wat muzikale omlijsting. DE BEIERSE T.V. gaat meer re clame utizenden. Volgend jaar wordt de dagelijkse advertentie-tijd van (S tot 9 minuten uitgebreid. Twaalfde etappe: St. Gaudens—Albi (184 km). Finish-reportage: tussen 16.00 en 17.30, Hilv. 2. Herhaling: 19.25 Hilv. 2. Nabeschouwing: 22.00, Hilv. 2. t

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5