POLAROID GOESE CAFÉHOUDER NA RUZIE OVERLEDEN Z.-Beveland Wim van Est wint sprint te Kruiningen Turndemonstraties van N.C.G.V. te Terneuzen Hervormde kerk te Kamperland wordt radicaal gerestaureerd Ingrijpend plan wordt straks werkelijkheid Walcheren Zebra-trui voor winnaar Ronde van Zeeland Jeugddag C.J.V. te Middelburg Pag. 3 Interieur aan grote opknapbeurt toe SCHOOLSPORTDAG Youth for Christ ZONNEFILTER KAPT REFLECTIES rust voor kostbare ogen J Clip-overs, de vederlichte uitkomst voor f brildragers 1 voor elke bril Zuiveringsinstallatie te Oudelande AANBESTEDING VAN GASCELLEN KAPELLE Winkelweek te Nisse Ooievaar in Nisse WANDELTOCHT TE BERGEN OP ZOOM Diploma-uitreiking Christelijke H.B.S. voor Walcheren Grote bazar voor nieuwe kleuterschool BOUWGRONDEN IN WEMELDINGE 50 ct. p. M2 DUURDER Grote belangstelling voor jubileumronde Veertig jaar organist VEEL BADGASTEN IN WESTKAPELLE Jubilerende onderwijzer hartelijk gehuldigd Uit de kerken Dinsdag 7 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD KAMPERLAND. Indien er geen tegenslagen te incasseren vallen zal hervormd Kamperland op Eerste Kerstdag van dit jaar in een welhaast geheel vernieuwd kerkgebouw de erediensten kunnen hou den. Dat is niets te veel gezegd: het interieur van deze kerk wordt totaal en radicaal gerstaureerd. Dit is echter geen overbodige luxe. Integendeel, het is heus niet voor de tijd, dat het inwendige van het gebouw grondig wordt opgeknapt. De banken zijn oud en versleten en zitten bovendien erg ongemakkelijk en voorts is de lambrizering weggerot. De gemeente heeft zich geheel achter dit diep ingrijpende restauratieplan geschaard. En dank zij de offervaardigheid van de hervormde leden kan dit plan, waarvoor een aanzienlijke som gelds op tafel moet komen, ook gefinancierd worden. De gemeente zeif is nog betrekkelijk jong. In 1910 werd de hervormde ge meente zelfstandig. Voor dit jaar be hoorden de hervormden van Kamper land tot de gemeente Wissenkerke. Het gebouw, waarin thans de kerkdiensten worden gehouden, is echter veel ouder. Voor de zelfstandigheid tot stand kwam arbeidde een evangelist in Kam perland. die regelmatig diensten hield. Natuurlijk was men blij, dat de zelf standigheid werd verkregen. Toch zat er een erg donker kantje aan: de kerk moest beginnen met een zeer smalle beurs. En de kerk kon ook geen bezit tingen verwerven. Vandaar, dat het erg moeilijk was om de restauratie van het interieur aan te pakken. Nieuw orgel Pas eigenlijk na de oorlog hebben de kerkvoogdij en kerkeraad serieus de vraag onder het oog gezien: wat moet er gebeuren met het interieur? Zo kan het echt niet langer. Er werd toen zelfs niet eens gedacht aan restauratie.. Men wilde hier en daar verbeteringen aan brengen. In 1955 werd de eerste schrede gezet naar algeheel herstel van het in terieur. Op 31 oktober van dat jaar kon een nieuw orgel in gebruik worden ge nomen. De hervormde kerkgangers konden na deze datum wel volop genieten van de prachtige orgelklanken, maar nog steeds moest men plaats nemen in de banken, die zo ongemakkelijk zitten. Intussen had men ook ontdekt, dat het met de lambrizering ook niet best ge steld was. Wat nu? De leden van ker keraad, kerkvoogdij en de notabelen trokken zich diepe rimpels in het voor hoofd. De kerkeraad vond het niet lan ger verantwoord, het interieur zo slor dig en zo verwaarloosd te laten. Toen viel het woord algehele restauratie. Maar dat kost veel geld. Bestedings beperking e.d. kwam om de hoek kijken. Restauratie Toch is het zover gekomen, dat ©en vergadering met de gemeente kon %vor- den belegd en waarin de plannen werden besproken. De leden stelden zich volledig achter de plannen van kerkeraad en kerkvoogdij, ondanks het feit, dat dit grote offers met zich mee zal brengen. De offervaardigheid van de hervormde broeders en zusters in Kamperland heelt echter nooit iets te wensen overgelaten Daarover maakt men zich geen zorgen. Gesterkt a'oor de wetenschap, dat de gemeente tot offers bereid is, heeft de restauratie-commissie, die inmiddels in het leven was geroepen, architect ir. P. J. 't Hooft uit Goes opdracht gegeven tot het ontwerpen van een plan. En nog geen maand geleden (op 18 juni jl.) is het definitieve besluit geval len om tot algehele restauratie over te gaan, nadat de kerkeraad, de kerkvoog dij en de notabelen zich met het ont werp van ir. 'fc Hooft konden verenigen. In de restauratie-commissie hebben. zitting de heren P. D. Remjjnse, presi dent-kerkvoogd, J. C. Noordhoek, scriba kerkvoogd', G. P. Leendertse, ouderling en I. Ligthart Schenk. Uiteraard maakt ook ds. A. Postma, sedert 1047 predikant van de hervormde gemeente, de vergade ringen van deze commissie mee. Er ligt nu een plan op tafel, dat er zijn mag. Het interieur zal straks als nieuw te voorschijn komen. In de toe komst zal het in het d'an uitermate fraaie gebouw een genoegen zijn om te luiste ren naar de verkondiging van Gods Woord. Als de werkzaamheden beginnen, en dat zal vermoedelijk in augustus, na de vakanties der bouwvakkers, zijn, zal alles uitgebroken worden. Een geheel nieuw plafond' z^l aangebracht worden met indirecte verlichting. Voorts komt er een nieuwe preekstoel met in het li turgisch centrum een vaste avondmaals tafel en een vast doopvont. Zijn er nu twee deuren, die toegang geven tot de kerkzaal, na de restauratie komt er pre cies tegenover de hoofdingang één dub bele deur. De banken (twee zijbochten en een middenschip) verdwijnen even eens. Zij worden vervangen door stoelen of banken. Over dit punt is nog geen beslissing genomen. De twee paden in de kerk vervallen. Daarvoor komt een wandelpad aan de zijwand, geheel links en één rechts, dat echter niet geheel rechts is geprojecteerd, maar iets meer naar het midden. De banken van de ker keraadsleden komen aan de rechterkant van de preekstoel. De leden van de hervormde gemeente zijn gisteravond, toen zij kennis konden nemen van de plannen, ongetwijfeld tot de conclusie gekomen, dat iets groots tot stand gebracht zal worden. Een pro ject om trots op te zijn en waarvoor ze ker een extra duit in het collectezakje op z«n plaats is. Advertentie Advertentie VAN NELLE BESTELLEN! (Advertentie) VAN NELLE BESTELLEN! Sinds enkele weken doorkruist het rij dende Bijbelhuis onze provincie. Thans is Wemeldinge aan de beurt voor een bezoek van enkele dagen. Be vorige Week bivakkeerde de wagen-in Kapelle en Biezelingé. Alleen in Biezelinge werd in totaal voor f 675-,70 aan uit gaven van het Ned. Bijbelgenootschap verkocht, terwijl 1,80 aan giften werd ontvangen. Op de foto ziet men de NBG-mede- tverkers aan het werk voor het rijden de Bijbelhuis. GOES. Bij een hevige vecht partij is zondagavond omstreeks halftwaalf de eigenaar van een cafetaria in de Lange Kerkstraat, de 50-jarige F. Leynse, om het leven gekomen. Hij kreeg een klap met een stoel op zijn hoofd, waarbij hij op straat viel en enkele minuten later overleed. De Goese politie kon nog „op het strijdtoneel" de dader, de 22-jarige betonwerker A. P., eveneens uit Goes, arreste ren. P. zal voor de Officier van Justitie geleid worden. Horwei de politie er van uitgaat, dat de klap met de stoel als de oorzaak van de dood moet worden aangemerkt kun nen er toch andere factoren zijn. Men hield ook rekening met de mogelijkheid, dat de heer I.. door een hartverlamming is overleden. De heer L. was hartpatiënt. Teneinde de definitieve doodsoorzaak te kunnen vaststellen heeft dr, J. Zelden- rust gisteravond sectie op het stoffelijk overschot verricht. Tussen eif uur en half twaalf zondag avond ontstond in het cafetaria ruzie tussen de eigenaar en de bezoeker P. Deze ruzie ontaardde in een harde vecht- Adverten-tie partij. Stoelen en asbakken dienden als wapens. Nad'at P. de lokaliteit was uit gewerkt werd het gevecht op straat voor het cafetaria voortgezet. P. wist een stoel te grijpen, die naar buiten was gegooid en sloeg daarmee de heer Leijnse zoda nig, dat deze op straat viel en onmid dellijk daarna overleed'. De politie, die snel ter plaatse was, kon de dader spoedig inrekenen, omdat deze zich nog in de straat bevond. Na onderzoek en verhoor zal hij voor de of ficier van justitie worden geleid. Het slachtoSer was gehuwd en vader van drie kinderen. TERNEUZEN De leerlingen van het Petrus-Hondius Lyceum hielden een sportdag op de velden aan het westelijk bolwerk. De wedstrijden die de gehele dag duurden, bestonden uit balwerpen, dribbelen, hardlopen, hoog- en versprin gen voor meisjes en voor jongens. Daarna was er voor de meisjes korfbal en kastie- bal en voor de jongens voetbal. Uitslag: le groep meisjes: 1. MMS 3. 2. MMS 4, 3 MMS 2; 2e groep meisjes: 1. IC en IIA en B 2. IA en IB, 3. VK B, 4. VK A. le groep jongens: 1. Ill A, 2. II A, II A {na beslissingswedstrijd), 3. II C. 4. Ill B. 5. II B; 2e groep jongens: 1 en 2 gelijk I B en I A. 3. en 4. I C en VK A, 5. VK B. Advertentie VAN NELLE BESTELLEN! KAMPERLAND. In de Geref. kerk werd een samenkomst gehouden van Youth for Christ. Ds. A. Postma sprak een openingswoord waarna ds. J. Gra vendeel uit Genk (België) opwekte tot het kiezen voor Jezus, de Redder der wereld. Medewerking aan deze sa menkomst werd verleend door de zan ger Paul de Vries, het Hervormd kerk koor en de Ghr. zangvereniging te Kamperland. Ook werd een kindersa menkomst gehouden. „DE REISDUIF" ST. PHILIPSLAND. De P.V „De Reisduif" hield een wedvlucht van Asehaffenburg. Afstand 37 km. De uit slag is: 1, 2, 3, 6, 7 en 8. G. van Nieu- wenhuizen; 4. K. Reingoudt; 5, 9 en 10. C. Verwijs. Snelheid eerste duif: 1057 m. per minuut. 1959 wordt een jaar waarin nóg meer]licht-als-een-veer. Uw zonnebril weegt Nederlanders voor 100V» genieten van)nog geen 11, uw clip-over maar 4,6 gr. gnnlirht- Mpt Polaroid y.or>- «rm het ver- nebrillen wordt kijken een feest. Vroeger verduisterde donker glas het kijk-ge- f noegen. Polaroid zonnefil- I ters kappen onnutte re- j flecties af. Alleen 'zuiver-1 zien'-lichfc bereikt uw kostbare - ogen. Vermoei- ende schittering van een glinsterend wegdek, van bruisende golven of reflec terend autolak wordt ver- leden tijdu ziet helder, 1 duidelijk en vooral... mak- i kelijk. Dat is genieten van - IN HOLLAND NOW Those unique *un filter» - best for your eyes running their second successful year in Holland. No wonder. Polaroid sunglasses have exclusive stop- glare guarantee, provide you with thrilling days-of-sunshine. Enjoy colour - be smart with Polaroid sunglasses. BEST UNDER THE SUN! schil met Polaroid sun- glasses mor- gen reeds, i Polaroid zon- nebrillen.voor elk gezicht een flatteus mon- tuur f 19.- tot x f 25.-. de zomer, van de zon, van uw vakantie. I een passend model - f 14.-. Polaroid De Polaroid lenzen zijn buigzaam, vrij- sunglasses uitsluitend bij de opticien, wel onbreekbaar, splintervrij en... de vakman voor het beter zien. SUNGLASSES (3D and POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation, Cambridge, Mass., U.S.A. OUDELANDE. De gemeenteraad heeft een bedrag van vijf gulden be schikbaar gesteld voor de Zuid-Beve- landse Rundveefokdag 1959; voor elke leerling uit deze gemeente die aan de schoolsportdag deelneemt, werd 60 cent beschikbaar gesteld. Het initiatiefcomité De Bevelanden krijgt vier cent per in woner. Afgewezen werden subsidieverzoeken voor diverse mil. tehuizen, alsmede van de Federatie verpleegin, langdurig zie ken, en Centrum Nederland Unesco. De vergoeding 1958 voor het hand- werkonderwijs op de bijz. lag. school werd vastgesteld op f314,74. De exploi tatievergoeding dier school over 1958 werd bepaald op f278,67 en het bedrag der uitg. op f24121,29. Van de heer J. Mol te Nisse werd een perseel grond aangekocht voor aanleg rioolwaterzuiveringsinstallatie; een plan voor de bouw hiervan zal bestekklaar worden gemaakt. De straten in de be bouwde kom zullen gedeeltelijk worden herstraat. Een krediet werd beschikbaar gesteld voor verbetering van de speel plaats bij de kleuterschool. Besloten werd met de gemeente Goes geen contract af te sluiten voor gebruik van de kolken- zuigerfaecaliënauto. KAPELLE. Architect J. A. de Bruy- ne te Goes heeft dezer dagen voor het bestuur van de veilingsvereniging „Ka- pelle-Biezelinge en omgeving" aanbe steed het bouwen van drie gascellen voor peren in het bestaande sorteer- en pak- station van het veilinggebouw. Dit werk werd gegund aan de fa. D. v. Poel te Oudelande voor ƒ13.678. Het werk omvat het bouwen van drie gascellen. Deze zullen een inhoud krij gen van resp. 18, 24 en 42 ton. Tot deze geringere inhoud in vergelijking met be staande cellen is men overgegaan omdat in ö'e praktijk de laatste jaren is geble ken dat een kleine cel voor gasbewaring heel wat voordelen heeft boven een grote cel. DE RODE DOFFER GOES. De postduivenvereniging „De Rode Doffer" hield een wedvlucht vanaf Niederlahnstein. 1. W. v. d. Ree, Chr. Wijs, 3. A. Kuijpers, 4. J. van Es, 5. W. v. d. Ree, 6. W. Scheers, 7. D. Kloosterman, 8. J. van Es, C. Snoep, 10. Chr. Wijs. Winnaar van de ereprijs: W. v. d. Ree Wedvlucht vanaf Regen burg. 1 en 2. D. Kloosterman, 3. B. Kole, 4. A. Kuijpers. NISSE. De middenstandsvereniging heeft besloten een winkelweek te orga niseren van 21 september tot 3 oktober 1959. NISSE. Bij de grote weel heeft een ooievaar, die daar aan de -waterkant stond, zich, door oud en jong laten bewonderen. Het dier voelde zich hier best op zijn gemak en had veel suc ces met het vangen van daar aanwezige vissen. „DE BRUSE TREKKER' SIRJANSLAND. De postduivenvere niging „De Bruse Trekker" hield een wedvlucht vanaf Asehaffenburg (Dtld.). Uitslag: 1, 2, 3, 5, 8. 10, T. M. Dale bout, 4. en 9 Ph. Steketee, 6. A. Ijs el en- fa erg, 7. J. Bal. BERGEN OP ZOOM. De Wandelsport vereniging „De Wandelende Krabben" organiseerde wandeltochten over een af stand van 1. 15 en 25 km. Bij de 25 km werd de eerste prijs en de wisselbeker gewonnen door de reser-| ve-politie uit Bergen op Zoom; De Lua1 uit Ossendrecht behaalde de tweede prijs. Bij de 15 km werd de eerste prijs en wisselbeker gewonnen door W.S.V., Kruiningen; 2e prijs Lievenshoven, Ber gen op Zoom. Bij de 1 km werd de j eerste prijs en wisselbeker gewcjf ienl door de vereniging Odyles uit Bergen I op Zoom. TERNEUZEN. Huisvrouwen zijn in de maatschappij even belangrijk als economen, als doktoren en als onder wijzers. Deze woorden sprak de heer 13. H. G. ter Haar-Romeny, voorzitter van het landbouw huishoudonderwijs van de Z.L.M., ter gelegenheid van de diplo mauitreiking in het Hervormde Jeugd- gebouw. Met een toepasselijk woord reikte hij j daarna de diploma's uit. Mej. J. A. j van Oeveren. directrice, sprak mede I namens de leerkrachten. Aan vier der beste leerlingen overhandigde zij, als herinnering, een boekwerk. De geluk kigen waren: J. Hamelink, T. van Schaik. F. Klaassen, en als allerbeste F. de Ridder. Burgemeester van Ter- neuzen mr. P. H. W. F. Tellegen bracht namens het gemeentebestuur de geluk wensen aan de geslaagden over. In zijn dankwoord drukte mr. Tellegen zijn spijt uit over het feit, dat mej. Van Oeveren de school, door haar a.s. huwe lijk spoedig gaat verlaten. Do heer Koster, sprak namens het hoofdbestuur der Z.L.M. Mevrouw Scheele (Com missie van Toezicht) richtte een moe derlijk woord tot de meisjes en gaf hen de raad hetgene dat zij gaan doen. goed te doen. Na de pauze kwam verschillende leer lingen de dank van hun klas vertolken met gedichten en geschenken, waarmee de schooldiscotheek en -bibliotheek wor den aangevuld. De concierge, de heer Priester, werd door de scheidende leer lingen verrast met een kist sigaren. Een programma van zang, voordracht, toneel, volksdansen en muziek werd onder leiding van mej. Van Puyvelde vlot afgewerkt. De namen van de gedi plomeerden worden geplaatst in de krant van morgen, woensdag. MIDDELBURG. Tot de eerste klas van de Chr. H.B.S. voor "Walcheren zijn toegelaten; Calzien Minderhoud, Samuël de Visser te Aagtekerk; Piet Janse te Arnemuiden; Rina Dekker, Evert Tange te Biggekerke; Hugo Crucq, Casper Jan- se, Piet van Nieuwenhuyzen te N.- en St.-Joosland; Leen Begthel, Kamper land; Jannie Joziasse, Koudekerke; Leen Davidse, Willy Hillebrand, Peter Kar- stanje te St. Laurens; Tonnie Antheu- nisse, Piet Baayens, Jannie Bakker, Jan Baljeu, Ernst Barentsen, André Bastiaan- se, Karei oone, Ineke van Boven, Rinus van de Broeke, Gretha Caljé, Joop van Dijk, Rien Freriks, Ronald Hame, Jan de Hooge, Geraldien Hukom, Joan Hup- kes, Janneke van Iwaarden, Ad Janse, Peter Janse de Jonge, Piet Jobse, Henk Jongepier, Thees de Joode, Piet Joose, Piet Joziasse. Ronny Kodde. Peter Ko ning. Jos Koole, rand Kruithof, Jimmy Krijger, Theo Louisse, Ineke Louws, Ber tie van der Mark, Loura Marijs, Koos Minnaar, Evelien van Noppen. Han van Offenbeek, Tom Petiet, Peter Rheber- gen, Johan Riemens, Piet de Rijke, Wil ly Samisamu, Alet Schat, Herman van Scherpenzeel, Frits de Schipper, Jo Schout, Rob Stufkens, Ada Troy, Riet Uijl, Hans van der Vlist. Wim Wattel, Ad van der Weel, Otto van Winkelhof en Kees de olf, allen te Middelburg; Ada Klop, Piet Louws. Oostkapelle; Wim Cevaal, Hans de Wolf, Serooskex'ke; Jan Dieleman, Ko Geldof, Tannie Goede- gebure, Lenie Grashuis, Marja Hamelink, Hans Jager, Rolf Kamphuis, Piet Steke-1 tee. Souburg; Anneke Pouwer, Frans: Vader, Veere; Ad Bax, Gerrit v. d. Brink, Wiljeke Götzen, Bas van der Hof, Jasper Jobse. Jelka de Jong, Ella Kluyfhout. Gerad a Koper, Hannie Krietemeyer. Miep Kuyk, Lex de Looff, Gerard Maas. Sjaak Maas, Giel Platje, Tjitske Prins. Nellie Rol, Sjaan Rol, Hans Ridder, Jan de Ruyter, Henk Sinke, Wis Steketee, Yvonne van Tatenhove, Ina van Veenen,- daal, Rikkie Volk er, Reinier van der Welle, Elly Wisse en Ad van IJzerloo, allen te Vlissingen; Ina den Hollander, Suzan de Kam, Vrouwenpolder; Nel van Vaardegem, Westkapelle: Leen Dinge- manse, Hanneke van Dullemen. Leni de Jong, Piet Mesièe, Lidia van Sluys te Zoutelande. Afgewezen dertien. Van één onzer verslaggevers BIGGEKERKE Nu de bouw van de nieuwe kleuterschool is begonnen, breekt er voor juffrouw Guusje een drukke tijd aan. Niet alleen dat er een verhuizing voor de deur staat. Ook zal zij nog een deel van haar tijd geven aan het organi seren van een bazar voor de inrichting van deze schaol. Eerst lag het in de be doeling deze bazar (die wordt gehouden op 18 juli) alleen voor de ouders van de leerlingen te houden. Doch er werd van alle kanten veel hulp geboden. De giften en goederen stromen naar de school. De nieuwe school die zal verrijzen in het nieuwe uitbreidingsplan aan de Sehuit- vlotstraat, zal waarschijnlijk nog dit jaar in gebruik worden genomen. WEMELDINGEDe gemeenteraad van Wemeldinge heeft maandagmiddag op advies van Ged. Staten besloten de bouwterremprijzen van de grond' aan het nieuw aan te leggen deel van de Prinses Beatrixweg te herzien. De prijzen van de bouwgrond zullen worden verhoogd met 50 cent per vierkante meter tot een bedrag van ƒ9,50 per vierk. meter. De prijzen van het industrieterrein zullen eveneens met 50 ct. per vierkante meter omhoog gaan en dan ƒ4,50 per vierkante meter gaan bedragen. Voor d'e gemeente heeft dit tot gevolg dat het geraamde nadelig saldo van ƒ12.231 kan worden weggewerkt. Met algemene stemmen besloot de raad de gronden, die in de door de ge meente aangekochte boomgaard van A. P. Lindenbergh liggen, in de toekomst te verkopen met de restrictie dat de nog op deze gronden aanwezige bomen door de gemeente worden gerooid, tenzij de eigenaar zelf de bomen wil laten staan. Besloten werd vijf cent per inwoner bij te dragen in de kosten van een ge schenk voor het gebouw van de provin ciale griffie te Middelburg. Ten slotte ging de raad akkoord met het voorstel een geldlening aan te gaan voor de financiering van enkele kapi- taalswerken bij de Coöp. Boerenleenbank te Wemeldinge, groot 100.000 tegen 4'A pet. per jaar, looptijd 30 jaar met gelijke jaarlijkse aflossingen. KRTJINGEN Niet Jo de Roo mocht zaterdag in Kruiningen de bloemen en de overwinningszoen in ontvangst nemen van zijn char mant vriendinnetje Corrie Mosselman, maar Wim van Est. En wij voegen er direct aan toe dat de meest verwoede supporter van De Roo daar toch ook wel vrede mee kon hebben. Want deze Wim van Est, van wie men al schreef dat hij sterk op zijn retour was, heeft in deze boeiende en spectaculaire course nog eens ouderwets „gevlamd" en duidelijk onderstreept dat men hem niet voor niets de bijnaam van „IJzeren Willem" heeft gegeven. Van Est die zich lange tijd vrij rustig tussen de wielen had voort bewogen werd in de slotfase van de strijd toch nog het verrasende element en bewees dat zijn tactiek de juiste is geweest, een tactiek waaraan men de „oude rot" in het vak toch altijd nog herkennen kan. De wielerctug „Rentoc" had vanwege het 25-jarig bestaan kosten nog moeite gespaard een select gezelschap aan de start te breng enen deze „Ronde" kreeg zelfs een internationaal tintje door de deelname van enkele Zwitsers. „Rentoc" is voor alle moeite beloond geworden, want er was een massale belangstelling en dit telt toch ook wel een hartig woordje mee. Nadat burgemeester A. Schipper 37 renners „weg" geschoten had voor 65 ronden kwam er al vrij spoedig sensatie omdat Jan Westdorp, Leo v. d. Ven. en de Zwitser Favre de eerste oelhorens gingen uitsteken. Reeds na 10 renden streek echter het peleton onder aanvoe ring van Van Est en Captein op deze vluchers neer, terwijl Adrie Voorting en Zieleman toen al volkomen „los' van de rest lagen. Na 15 ronden kwam er volop leven in de brouowerij toen het kwartet An ton van Steen, Ab Geldermans, Schalk Verhoef en Mies Stolker de benen namen. Adrig Voorting die zeer moeilijk „draai de" werd gedubbeld, terwijl ook Joop Captein al aanzienlijke achterstand had opgelopen, terwijl ook Gramser, Tony Peters en v. d. Pluim veel terrein ver loren. Inmiddels was er volop deining ont staan in de groep omdat Rentmeester, Westdorp en de Zwitser Graeser de vluchters achterna waren gegaan, terwijl ook Jo de Roo en Bram van Sluijs hun posities gingen verbeteren. De Roo viel (Advertentie) VAN NELLE BESTELLEN! GOES. De renner, die zaterdag 18 juli a.s. de in de 209 km van de Ronde van Midden-Zeeland besloten liggende bindarniss enheeft overleefd en daar naast als overwinnaar over de eindstreep gaat, zal een speciale „Zebra"-trui om zün schouders mog entrekken, welke is uitgeloofd door de organiserende ver eniging „Theo Middelkamp". Dit kledingstuk, dat volkomen in Zeeuvfee tkfijl is geKSuden met blauw witte horizontale strepen en het Zeeuw se wapen op de mouwen,, zal door de gelukkige en trotse bezitter zijn visite kaartje betekenen in tal van daarna vol gende grote wedstrijden. De voorzitter van. de K.N.W.U., dr. P, van Dijk, zal tevens een reusachtige lauwerkrans om de schouders van de winnaar hangen. Burgemeester H. K. Michaalis zal een kostbare beker overhandigen namens de gemeente Goes en een fraaie vaan zal de winnaar tevens worden aangeboden door een industriële medewerker. in het peloton terug maar na 25 ronden brachten Rentmeester, Graeser en West dorp de fusiee tot stand met de kop lopers, terwijl Bram van Sluijs eveneens op het punt stond aan te haken maar toen „plat" reed. Jo de Roo, die het ge vaar tijdig had gezien kwam toen ook uit het zadel en wist zich eveneens bij de leiders te voegen. Op kop dus acht man die een voorsprong van 500 meter kregen. Op dit moment ging Hein van Breenen vele rondende Amsterdamse „Tarzan", zichzich presenteren. Hij kwam los uit liet gote peloton en ging op zijn eentje op jacht naar de leiders die hjj na een fraaie solo-race inliep. De zaak leek hu bekeken want de nu gevormde kopgroep van negen man telde sterke knapen. Zij bleven weliswaar vele ronden op kop, maar de samenwerking bjj de leiders liet toch wei te wensen over. Hun tem po verslapte terwijl Wim van Est, Joop van de Putten en Leo v. d. Ven de grote trom gingen roeren. Dit drietal nam het hele peleton op sleeptouw en met nog 25 ronden voor de boeg smolt alles weer samen met uit zondering van enkele gedubbelde ren- nes, onder wie Frans Mahn, die toen al volkomen uitgeblust was. Van Breenen bracht nieuw leven in de brouwerij door op zijn eentje aan de haal te gaan, luide aangemoedig door het publiek. Tarzan, die het „grote mes" op had gezet, hield het zes ronden uit, maar moest toen sapituleren. Gelders mans en De Roo, van wie laatstgenoem de tot op dit moment nog weinig had laten zien, hadden n.l. een directe actie ontketend, die hen mede aan de leiding bracht. Dit gebeurde tien ronden voor het einde en de kansen dat de zege voor 'n Zeeuw zou zijn, werden groter. Wim van Est moest zijn visite-kaartje toen echter nog afgeven en hij deed dit op wel duidelijke wijze. Hij demarreerde op machtige wijze en niemand was bij machte zijn wiel te houden. Zijn prach tige solo werd bij het ingaan van de laatste ronde beloond toen hij er in slaagde De Roo en Geldermans in te lopen en vond zijn bekroning in een fraaie eindsprint waarin hij zijn rivalen gedecideerd wist te kloppen. Van Breenen kreeg de grote premie voor de strijdlustigste renner. De uitslag' luidt: 1. W. van Est (Breda) 130 km in 3 uur 24 min; 2. H. van Bree nen (Amsterdam) 3.; J. de Roo (Schore); 4. A. Geldermans (Beverwijk); 5. on 200 m. G. Pauw (Utrecht); 6. op 58 sec J y d. Putten (Den Haag); 7. M. Stolker (Breda); 8. P. Rentmeester (Yerseke): S. Verhoef (Rotterdam); 10. J. West dorp Cs-Heerenhoek); 11. L. v. d. Ven (Vlijmen); 12. G. Pos (Vreeland); 13. op 2 min. J. Coone (Eindhoven); 14. J. Huissoon (Heinkenszand)15. Avan Steen (Etten); 16 C. Suijkerbuijk (Breda); 17. M. van Over veld (Hoogerheide)18 op 1 ronde J. Plantaz (Eindhoven); 1 op 2 ronden P. van As (Roosendaal); 20 op 3 ronden F. Mahn. (Amsterdam). Van onze correspondent TERNEUZEN. Stralend zomerweer begunstigde de turndemonstraties van het Nederlands Christelijke Gymnastiek Verbond, op de sportvelden van het Westelijk Bolwerk te Terneuzen. Deelge nomen werd door O.K.K. uit Goes, Luc- tor et Emergo, Hoedekenskerke, VELDO Middelburg, Zuidwesters Souburg, Zee- landia Koudekerke, Oranje-Nassau Vlis singen, en GENIE uit Bergen op Zoom. Terneuzen, dat vroeger ook een turnver eniging rijk was, met 300 leden, bestaat nog enkel op papier met dertig leden. Elk jaar wordt er door de kring Zee land van het N.C.G.V. een turndag ge houden. Dat dit nu in Terneuzen plaats vond had tot doel E.M.M.M. tot nieuw leven te brengen. Nadat de drumband van Oranje-Nassau en het tamboer- en pijperkorps „Prinses Irene" uit Ter neuzen een muzikale wandeling door de stad hadden gemaakt, heette de heer Lobbezoo, voorzitter van de kring Zee land allen welkom. Burgemeester mr. Ringrijderij Meliskerke MELISKERKE. Bij de ringrijderij gingen de tien eerste prijzen naar J. Wisse (1'9 ringen), H. Krijger (19), C. Davidse (19), P. Dekker Iz (17), I. Dek ker (17), Johs Geschiere (16), J. Blaas (•15), L. Dekker (15), A. Matthijssen (15). J. Geschiere (14). De 75e ring was voor P. Dekker, de 100e voor H. Krij ger, de 125e voor Johs Geschiere. L. Dekker haalde een extra-prijs en ook de eerste beker, de tweede beker werd gewonnen door Johs Geschiere, de der de door J. Wisse, de vierde door J. Dekker, die ook de pollepel verkreeg. C. Davidse behaalde een medalje met de meeste volgringen en J. v. d. Ber ge een horloge. De te SINT ANNALAND gehouden collecte ten bate van de Rode Kruis heeft f 643,60 opgebracht. Tijdens de jeugddienst, die zondag 12 juli in de Hervormde Kerk te WEST KAPELLE wordt gehouden en waarin ds. Van Dullemen zal voorgaan, zal de or ganist L. Verhulst uit Leiden het orgel bespelen. Ringrijderij Gapinge GAPINGE. Bij de zaterdag gehou den ringrijderij waren de tien fortuin- lijkste ringlijders in 33 beurten: Joh. Langebeeke (25), F. Langebeeke (23), Abr. de Nooyer (23), H. Wondergem (21), B. Arendse (20), C. Langebeeke (19), C. Coppoolse (19), H. t Hoosse (18) en Jac. Paauwe (17). De extra-prijzen werden gewonnen door Jac. Paauwe, C. Coppoolse, H. Joosse, Joh. Langebeeke, B. Arendse, F. Langebeeke, A. de Nooyer, C. Lange beeke en D. Coppoolse. De extra-prijs van W. Wondergem ging naar A. de Nooyer. De beker van de burgemees ter kwam bij Joh. Langebeeke, die van Van Eenennaam naar G. Koole (in eigendom), die van v. d. Berge naar F. Langebeeke (eigendom), van v. d. Ha ve naar H. Wondergem. die van de fa. Willemse naar A. de Nooyer en die van de fa. De Jong naar K. Coppoolse. De 100e ring stak B. Arendse, de 150e Jac. Paauwe, de 260e naar G. Koole. De pollepel was voor A. de Nooyer. Advertentie VAN NELLE BESTELLEN! Van één onzer verslaggevers MIDDELBURG. Rcim tweehonderd meisjes, leden van het C.J.V. in Zeeland, hebben in Middelburg hun jaarlijkse jeugddag gehouden. Nadat mevr. Horn- stra uit Middelburg een kort openings woord had gesproken, werd met mede werking van een groep Middelburgse meisjes een liturgie afgewerkt, aarna vond de voorstelling van het feestcomité plaats, bestaande uit Wika v. d. Berg uit Goes, mej. D. Dekker uit Kloetinge en mej. P. Burger uit Goes. De groep uit Goes vormde een bruidsstoet. Leidsters uit Goes war enhet bruidspaar en de leden fungeerden ais gasten. Ook had el ke groep een Ikhesteinvlag ge»naaki waaroup symbolisch het thema „Ik en mijn naaste" stond afgebeeld. De goep uit Westkapelle kreeg de eerste prijs voor de mooiste vlag. In het middagprogramma trad o.a. de balletgroep van mevr. Soesman uit Dom burg op. Op sublieme wijze bracht deze groep enkele dansen. Verder voerden enkele afdelingen schetsjes op en kwam de groep uit Sou burg met een mode-show. Wika R. Watervall, directeur van Hede- nesse, vertelde tot slot een verhaal. Mevr. Hornstra, die na negen jaar in het C.J.V.-werk in Zeeland te hebben meegewerkt deze dag afscheid nam, sloot deze zo zeer geslaagde dag. P. H. tV. F. Tellegen hoopte dat zijn gemeente ook weer een bloeiende turn vereniging rijk zou worden. Eerst had den turndemonstraties plaats en wed strijden door de adspiranten. Uitslagen: Groep c. (jongens van 10 tot 11 jaar) V.E.L.D.O, cl 3de prijs, G.E.N.I.E., cl Oranje-Naissau cl 1ste prijs, Luctor et Emergo cl 2de prijs. Groep 'b, jongens van 12 tot 13 jaar: O.K.K. bl 2de prijs, V.E.L.D.O. bl 3de prijs, G.E.N.I.E. bl 1ste prijs, Oranje- Nassau bl 1ste prijs. Groep a (jongens van 14 tot 16 jaar): Zuidwest al, G.E.N.I.E. al, Oranje-Nassau al, allen een eerste prijs. De wisselbeker werd gewonnen door G.E.N.I.E. uit Bergen op Zoom met 516,04 punten. Uitslag voor de meisjes groep c kk (10 tot 11 jaar): O.K.K. cl, cc II. c III, ccc IV, cccc V, en c VI allen een eer ste prijs, V.E.L.D.O. ccccl, cell beiden een eerste prijs, Zuidwester cl 1ste prijs, G.E.N.I.E. cel. cll 1ste prijs, Oranje-Nassau ccci, cll en ccclll eer ste prijs. Groep b van 12 tot 13 jaar: O.K.K, bl 1ste prijs. Bil en Bill elk een derde prijs, Zeelandia bl 2e prijs, Zuidwester bl 1ste en bil 3de prijs, G.E.N.I.E. bl, bil elk een tweede prijs, Oranje-Nassau bl en bil eerste prijs, Luctor et Emer go bil derde prijs. Groep a (14 tot 16 jaar): O.K.K. al 2e prijs, Zeelandia al 2de prijs, Zuid westers al 2de prijs, G.E.N.I.E. al eer ste prijs, Oranje-Nassau al, all een 2de prijs alll en a4 eren eerste prijs. De wisselbeker bij de dames werd door Oranje-Nassau gewonnen met 501.7 pun ten. Bij de eindstand in punten was de stand als volgt: 1. Oranje-Nassau al, 501,7, 2. G.E.N.I.E. 482.7. 3. O.K.K. 481.6, 4. Oranje-Nassau all 481 en Zuid westers 5 met 480,3 punten. Advertentie VAN NELLE BESTELLEN! Kon. onderscheiding voor de heer J. van Westen BORSSELE. Ter gelegenheid van het feit, -dat de heer Job van Westen veertig jaar organist was van de Geret kerk te Bor&sele belegde de organis tenvereniging een bijeenkomst, waarin de jubilaris op hartelijke wijze is ge huldigd. Burgemeester P. J. Dominicus deelde mede dat H. M. de Koningin de heer Van Westen had onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Suurmond, die de leiding van de verga* dering had, feliciteerde de jubilaris na mens de ring van de organistenvereni ging en bood een enveloppe met inhoud aan. Namens de kerkeraad sprak ds. J. van Veen, die de trouw van de heer Van Westen prees. Ook hij bood een enveloppe met inhoud aan, evenals de heer A. de Muinck namens de orgel commissie. Ten slotte sprak de oud voorzitter van de orgelcommissie, da heer M. de Meij. WESTKAPELLE. De drukte aan de Zeeuwse stranden is in de afgelopen dagen zeer belangrijk toegenomen. West-Kapelle kreeg een opvallend grote stroom vakantiegangers als tijdelijke be woners, die in gehuurde huizen, kamers, pensions, caravans en tenten hun vrije tijd zullen doorbrengen. GOES. Ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum bij het Chr. on derwijs van de heer C. Jobse te Goes hebben de kinderen in de hal van de school feest gevierd. Van de leerlingen mocht de heer Jobse de twee delen van ,,De Verbondsgeschiedenis" door ds. De Graaf in ontvangst nemen. Het perso neel offreerde een woordenboek en me vrouw Jobse mocht bloemen in ontvangst nemen. Namens het personeel der Chr. nat. school aan de Westwal werd een ets van de Magdalenakerk aangeboden. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rotterdam-Hille- gersberg (toezegging): W. H. den Ouden, te Harlingen: naar Zweelo: J. v. d. Werf, te Vemhuizen: naar Pae- sens (toez.): A. Hennephof. kand. te Dordrecht: naar Zutphen, I. P. C. C. van 't Hof, te Ritthem. GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlem-zuid (vac. D. J. Roos): G. Rang, te Vijfhuizen, die bel dankte voor Huizen (N.H.): W. H. Zui- dema, kand. te Amsterdam-oost. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Kornhorn en te Wilder- vank: T. Harder, kand. te Amsterdam en H. T. Brandsma. kand. te Sneek- te Amsterdam-n: T. Harder, kand. te Leeuwarden en M. Rebel, kand. te Hil versum; te De Krim: T. Harder kand te Leeuwarden en W. J. v. d. Linden kand. te Santpoort. Beroepen te St. Jansklooster: P. van Zonneveld, kand. te Bussum. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen naar Sliedrecht: E. Zwar- teveen, kand. te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enkhuizen. Leerdam Oostkapelle, Tricht, Opheusden, Rhenen en Nijkerk: C. Wisse, kand. te Tholen; te Aalst, Giessendam, Woerden en Zou- telande, WestkapeEe: P. Blok, kand. te Rotterdam. EV. LUTHERSE KERK Geexamineerd en beroepbaar ver klaard: J. J. W. Gunning, te Muider- berg. Beroepen te Amstelveen- J B Boendermaker te Eindhoven. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Amsterdam: H. D. Woe- linga te Dordrecht-Breda. VRIJE EVANG. GEM. ui?«a;rYer$eke: tfs-Buurman

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3