RUSSISCHE HONDEN UIT DE RUIMTE TERUG vol raadsels INDONESISCHE TABAK BRACHT TE WEINIG OP BORSTEL BRACHT PARATYFUS OVER Raket met gewicht van ruim twee ton Nog deze week nieuw kabinet Vertraagd bericht CARBID IN VUILNIS ONTPLOFT Inktstaking naar weekeinde verschoven Fokker-Brazilië wordt heropend De Bilt: droog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 7 juli 1959 DJAKARTA VERWACHT: VIER AFDELINGEN LEGER: 7 ZETELS W. Wijnbelt over verontreiniging van water Mr. Helders lid Raad van State Proef verbouw dek blad op Aruba Tweeduizend balen onverkocht Gouverneur vraagt om inlichtingen Zeldzame gebeurtenis aan het firmament Nederlandse overleed na hotelbrand in Noorwegen VIJF KOEIEN DOOR BLIKSEM GEDOOD CALLAS KOMT Willemse brak 26 jaar oude Schelde-record Bromfietser onder militaire truck VAN VARKENS IN ABATTOIR OP 50 AMSTERDAMMERS Vraag over afremmen pr emi e won i n gbou w KUBITSCHEK BEVEELT: BESMETTING NIET ONGERUST LANGS WAND VAN EIGER Onweer belemmert berging dode Tankschip Barendrecht te water Minister v. d. Bergh naar troepen in La Courtine Klompjevaren werd knaapje noodlottig xxl/L. 1 lLj steiger af liet varen. Toen het klompje Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: J ACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: E. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15» Jaargang no 4398 DJAKARTA (Reuter, A.P., U.P.I.). In Djakarta wordt verwacht, dat president Soekar- no nog deze week zijn presiden tieel kabinet zal vormen. Premier Djoeanda heeft gistermorgen for meel het ontslag van zijn rege ring ingediend,, nadat president Soekarno zondag bij decreet de terugkeer naar de revolutionaire grondwet van 1945 had aange kondigd. In het nieuwe kabinet het acht tiende sedert het uitroepen van de republiek zal, volgens Soekarno, die verklaarde geen dictator te wil len zijn, de juiste man op de juiste plaats komen. Hij zou overwegen bij wijze van experiment zijn kabinet in vier afdelingen te splitsen, die onder zijn leiding staan, maar af zonderlijk van elkaar werken. Aan het hoofd van elke afdeling zou een eerste minister komen. De eerste afdeling zou tot taak krijgen de wederopbouw en stabili satie,. de tweede defensie en veilig heid en de derde sociale en binnen landse zaken. De vierde afdeling zou een wetgevende taak krijgen en de contacten met de regeringsbu reaus moeten behartigen. Het leger zou in het nieuwe ka binet zeven zetels voor zich opeisen, waarvan twee aan het hoofd van een afdeling. De chef-staf van het leger, Nasution, is benoemd als eerste mi nister van defensie en veiligheid, maar hij zou het aanbod hebben af gewezen. Intussen blijft het verbod op po litieke activiteiten voorlopig nog van kraoht. De hoofdbesturen van de po litieke partijen mogen vergaderin gen houden, maar zonder vergun ning geen openbare verklaringen af leggen. De Indonesische burgerij kreeg instructie tien dagen lang de nationale vlag te hijsen als teken van blijdschap over het decreet van Soekarno. Zekere laksheid" Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Bij de verontreiniging van het water gaat het niet langer om een klein aantal beroepsvissers; de volksgezondheid en de recreatie lopen meö'e ernstig gevaar. De heer W. Wijn belt, voorzitter van de Nederlandse ver eniging van zoetwatervisexporteurs, zei dat gisteren op een vergadering, die werd gehouden wegens het zilveren ju« bileum van de organisatie. De massale vergiftiging van de Zuid- hoftandse wateren in net afgelopen voor jaar noemde hij wel spectaculair, maar niet heel bijzonder. In veel streken van ons land spreekt de verontreiniging van het water minder tot het publiek, omdat daar al lang geen vis meer aanwezig is. Met de Rijn komen intussen grote hoe veelheden fenolen en zouten van hoofd zakelijk Duitse industrieën naar ons land. In Duitsland wordt, aldus de heei Wijnbelt, veel aandacht aan het probleem besteed, maar het zal nog jaren duren voor men de vervuiling van de Rijn door de bouw van zuiveringsinstallaties heeft bedwongen. Men kan niet aan de indruk ontkomen, dat in ons land ten opzichte van de ver vuiling van de Rijn een zekere laksheid bestaat, zo zei hij. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Mr. G. Ph. Helders, oud-minister van zaken overzee, is met ingang van 1 augustus benoemd tot lid van de Raad van state. Hij is benoemd in de vacature, die was ontstaan nadat aan drs. J. W. de Pous eervol ontslag was verleend wegens zijn benoeming tot minister van economische zaken. CReuter. A.P.. t ORANJESTAD IANP) Op Aruba zullen spoedig proeven worden genomen met het verbouwen van dekblad in cul tures op grint. Dit zal gebeuren op ver zoek van de Bayuk cigars inc. in Phi ladelphia. Door het uitvallen van Sumatra als leverancier van dekbladen is, volgens het Amerikaanse bedrijf, een schaarste in deze tabak ontstaan. Op Aruba is anderhalf jaar geleden een begin ge maakt met het aanleggen van tuinbouw bedrijven, waar in vakken grint water wordt gebruikt, dat met chemicaliën is verzadigd. Eigen nieuwsdienst LONDEN. Met een vertra ging van ruim vier dagen heeft Radio Moskou gisteren bekend gemaakt dat twee honden en een konijntje donderdag jl. een tocht in de neuskegel van een Russi sche eentrapsraket naar „grote hoogten" boven de aarde hebben overleefd en behouden op het grondgebied van de Sow jetunie zijn teruggekeerd. De hondjes heten Otwazjnaja (dapper) en Snezjinka (sneeuwwitje). De naam van het konijntje is niet opgegeven. Uit de verlate bekendmaking valt niet op te maken of de drie dieren, evenals onlangs de aapjes Able en Baker in de neuskegel van een Ame rikaanse raket, bij hun terugkeer naar de aarde wellicht een snelheid van duizenden kilometers per uur hebben bereikt waarbij de neuske gel bestand moet zijn tegen een ge weldige hitte-ontwikkeiing, dan wel of zij na een vrijwel verticale op stijging in hun cabine langzaam aan een parachute naar de aarde zijn teruggekeerd. Geen hoogte In het tweede geval is deze nieuwe Russische prestatie, ook al ging het om drie dieren tegelijk, zeker niet gelijk te stellen met de Amerikaanse. Die immers heeft het bewijs geleverd dat het technisch mogelijk i§ een mens, een ruimtevaarder van de toekomst, te be schermen tegen de geweldig grote luchtwrijvingshitte die optreedt bij terugkeer naar de aarde met zeer grote snelheid. In de bekendmaking, die ook vele andere punten duister laat, is niet ver meld tot welke hoogte de neuskegel met de drie dieren is gestegen. Er zijn ook geen gegevens in te vinden over het traject dat de neuskegel heeft be schreven of over de maximumsnelheid die deze heeft bereikt. Zonder die gegevens is het onmogelijk deze prestatie te vergelijken met de Amerikaanse van enige tijd geleden die baanbrekend was. Volgens plan Radio Moskou onderbrak gisteravond de uitzending van een concert om na vier dagen het nieuws over de terug keer van Otwazjnaja, Snezjinka en het konijntje naar de aarde bekend te maken. Het radiostation deed dat met deze woorden: „Op 2 juli 1959, om 6 uur 40 Mos kou-se tijd, werd een gewone lancering van een eentraps geofysische ballisti sche raket met middelbaar bereik uit gevoerd overeenkomstig de plannen voor uitvoering van wetenschappelijk onder zoekingswerk in de hogere lagen van de dampkring. De raket was voorzien van apparaten voor de bestudering van het ultra violette deel van het zonnespectrum, dè struktuur van de ionosfeer, de be weging van micrometeorieten, de rich ting en de snelheid van luchtstromingen op verschillende hoogten, alsmede van apparaten ter vaststelling van de dicht heid, de druk, de temperatuur en de samenstelling van de atmosfeer oo ver schillende hoogten. Konijn Ter bestudering van de vitale func ties van dieren gedurende de opstij ging naar grote hoogten werden in de „container" van de raket twee honden. Otwazjnaja en Snezjinka. en een konijn geplaatst. Voor Otwazjnaja was het de derde opstijging per raket. Het totale gewicht van alle instru menten en d'ieren in de raket was meer dan tweeduizend kilogram. De lancering had een normaal ver loop. Het terugbrengingssysteem verzeker de de landing van het raketdeel met de „container" voor de wetenschappe lijke instrumenten en de proefdieren dat van de raket was gescheiden. Volgens voorlopige gegevens werden de onderzoekingstaken volbracht en werd op alle gebieden waardevol ma teriaal verkregen. Voor de eerste maal zijn gegevens over de samenstelling van lichte gas sen in a'e atmosfeer verkregen. De toe stand van d'e dieren is na de landing soed Nieuwe gegevens De herhaalde opstijgingen van de zelfde dieren hebben de verkrijging mogelijk gemaakt van gegevens over het aanpassingsvermogen van d'ieren tijdens vluchten in raketten. Er zijn nieuwe gegevens over het ge drag van dieren tijdens gewichtloos heid verkregen. Het materiaal wordt verwerkt en bestudeerd". Anders dan bij vorige gelegenheden stelden de Russische autoriteiten niet tegelijk met de bekendmaking foto's van de raket en de honden voor pu- blikatie beschikbaar. Pas geruime tijd na de eerste be kendmaking kwam Radio Moskou met aanvullende bijzonderheden, maar ook die stelden de ter zake kundigen in het westen niet in staat een vergelij king te trekken met het baanbrekende werk van de Amerikanen. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. De aanvankelijk reeds voor mei aangekondigde inschrijving op de eerste Indonesische tabak te Bremen is eerst thans geschied, echter zonder de veel omstreden P.P.N.-Baru/Deli-tabak. De meeste aangeboden tabak kwam van Java-ondernemingen voor omblad en de grofste vulling. Dit bleken teza men 6753 balen te zijn. Hiervan zijn Censuur op Nieuw-Guinea? HOLLANDIA (ANP). Gouverneur Platteel van Nederlands Nieuw-Guinea heeft in een persoonlijke brief de mede werking ingeroepen van alle mensen, wier namen zijn genoemd in berichten over het bestaan van een briefcensuur in Nederlands Nieuw-Guinea. Met name betreft het de bewerking, als zouden brieven van of voor deze personen aan censuur worden onderworpen. De gouverneur verzoekt hun alle in lichtingen te verschaffen, waarover zij beschikken, opdat alle feiten en geruch ten kunnen worden betrokken in een zo breed mogelijk onderzoek. Het blad de Nieuw-Guinea Koerier is uitgenodigd, de bron bekend te maken van zijn berichten over het bestaan van censuur, opdat deze bron wellicht bij het onderzoek behulpzaam kan zijn. UTRECHT. De sterrenkundigen in ons land komen vanmiddag in actie om een zeldzame gebeurtenis aan het fir mament in ogenschouw te nemen. Om 15.23 uur zal de planeet Venus de hel dere ster Regulus bedekken. Het verschijnsel kan door een niet te kleine kijker ook overdag worden waar genomen. Men verwacht, dat het beeld van de ster geleidelijk zal verzwakken en zich misschien iets zal ver-plaatsen. wanneer het dwars door de dampkring van de planeet wordt gezien. Om 15 30 uur wordt de ster weer zichtbaar en is er opnieuw gelegenheid om de verschijnselen, die de sterren kundigen belangrijke nieuwe gegevens kunnen verschaffen over de atmosfeer van Venus, waar te nemen. OSLO. De zestigjarige mevrouw N. Mulder uit Den Haag, die op 23 'juni ernstig werd gewond bij de grote ho telbrand te Stalheim in Noorwegen, is gisternacht in een ziekenhuis te Oslo overleden. Het aantal slachtoffers van de brand is daarmee tot 25 gestegen. GROESBEEK. Vijf koeien zijn gis termorgen vroeg in een weide te Groes- beek door de bliksem getroffen en ge dood. Het gebeurde tijdens een kort on weer, dat met een zware slagregen ge- pa,ard ging. De dieren waren de beste melkkoeien van de landbouwer L. Janssen te Groes- beek. PURMEREND De Koemarkt in Purmerend zag er gistermorgen na een zware ontploffing in een vuilnis auto uit als een door oorlog geteis terd stadsdeel. Bijna alle ruiten waren kapot, gevels vertoonden scheuren en de gordijnen wapperden langs de huizen. De oorzaak van deze ravage was de explosie van carbid, dat waarschijnlijk uit een garage in een roltr-ommel-auto van de gemeentereiniging terecht was gekomen. Bij het ophalen van de laad bak ontplofte het carbid met het ge volg, dat het achterschot in een wijde boog werd weggeslingerd en 150 meter verder op de markt terecht kwam. Onderweg viel het schot uit elkaar en een brok raakte de schipper A van der Velden, wiens scheepje „Op 'hoop van zegen" in de sluis lag te schutten, De man was even de stad in gegaan voor een paar boodschappen. Hij moest met gekneusde ribben en een shock naar het Stadsziekenhuis worden gebracht, waar een bloedtransfusie nodig bleek. AMSTERDAM. Maria Callas komt, zoals wij hebben bericht, donderdag in Nederland aan. Zij arriveert met het KLM-toestel uit Milaan, dat om 21.40 uur op Schiphol landt. De echtgenoot van Maria Callas, de Italiaanse heer Meneghini, heeft gis teravond aan het persbureau Reuter verklaard dat de belichting op het concert van zaterdagavond door de organisatoren is voorgesteld en dat zijn vrouw daarmee akkoord is ge gaan. Het is absoluut onwaar, aldus Meneghini, dat mijn vrouw geëist heeft dat alle licht op haar gericht moet worden en het orkest in het donker moet spelen. Zij heeft daartoe nooit het verzoek gedaan. Het was uitsluitend een technische kwestie waarvoor de organisatoren van het concert het advies van mijn vrouw hebben gevraagd. Dat heeft zij gegeven. Alles is in orde, aldus de echtgenoot van de beroemde sopraan. Inmiddels zijn gisteravond in het Concertgebouw belichtingsproeven ge nomen, waarmee zowel de organisato ren van het Holland Festival als de Nederlandse Orkeststichting instem den. Het podium zal helder belicht wor den. Het Concertgebouworkest zal iets minder in het schijnsel van de lampen spelen, dan doorgaans bij een concert het geval is. Hel orkest zal echter van uit de zaal duidelijk zichtbaar zijn. Men verwacht dat Maria Callas daar mee akkoord zal gaan. Deze twee jaar oude vuilnisauto is goed voor de belt na een felle carbid-ontploffing, die er gistermor gen in Purmerend zo goed als de hele roltrommel afrukte. Een fietser werd zwaar gewond; de ruiten in wijde omgeving sneuvelden. ruim 2000 balen onverkocht gebleven, omdat redelijke belangstelling ontbrak. Alhoewel van Duitse zijde officieel wordt meegedeeld, dat deze verkoop naar tevredenheid is verlopen en de prijzen geheim gehouden moeten wor den, kan men in vakkringen vernemen, dat bij de kleine groep kopers uit Bel gië, Zwitserland, Denemarken en Duits land de kwaliteit de gematigde ver wachtingen bepaald niet heeft overtrof fen en bij de verkopers de doorsneeprijs wel wat is tegengevallen. GEEN DELI Een moeilijkheid hierbij acht men het restant Java-bevolkingstabak van min dere kwaliteit, welke men niet, zoal* veelal in Amsterdam mogelijk bleek, te gelijk met de superkwaliteit Deli dek blad voor een aanvaardbare prijs heeft kunnen verkopen. In deze kringen wijst men in dit ver band op de omstandigheid dat van In donesische zijde de ganse verkooptech niek te Bremen is geforceerd en geen samenwerking met de ervaren Neder landse makelaars mogelijk was, terwijl anderzijds de belangstelling van kopers zijde aanmerkelijk verzwakt bleek van wege de afwezigheid van de traditionele afnemers uit Nederland. Speculaties dat via Belgische firma's toch nog voor Nederlandse rekening zou worden ge boden, blijken eveneens op een teleur stelling te zijn uitgelopen. UITSPRAAK In tabakskringen wacht men thans op de uitspraak ten aanzien van de ap pèlzaken op 31 juli om negen uur voor middag te Bremen. Medio september zal, naar verwacht wordt, de eerste behandeling in Bremen geschieden van het hoofdgeschil (Hauptverfahren) in zake de eigendomsrechten van de door de P.P.N.-Baru in beslag genomen c.q. overgenomen Delitabak- VLISSINGEN. De 25 jarige onder wijzer Herman Willemse uit Utrecht heeft, zoals wij gisteren al berichtten, zaterdagmiddag de Scheldebeker ver overd als eerst aankomende in de 16e internationale zwemwedstrijd van Bres- kens naar Vlissingen. Het is voor hem een dag van dubbele vreugde geworden, want toen de chronometers werden ge controleerd, bleek dat Willemse tevens het reeds 26 jaar -oude befaamde re cord van de Engelsman Deane met bij na 23 seconden had gebroken. Twintig zwemmers en zwemsters na men aan de wedstrijd deel. Reeds di rect trok de Utrechtenaar er onverschrok ken tussen uit en, zich niets aantrek kend van stroming en golfslag, koerste hij recht op Vlissingen aan. Hij slaag de er in de vijf kilometer in 1 uur 1 minuut 26 sec af te leggen. Ver achter Herman Willemse vochten de winnares van het vorig jaar, Hennie van der Velde, het 15 jarige Robben- zwemstertje, en de bekende Mary Kok (eveneens van de Robben) een hevige strijd om de tweede en derde plaats. Vijfhonderd meter voor Vlissingen liep Mary Kok uit, om ten slotte in 1 uur 6 minuten 6 seconden als tweede te ein digen. De 54 jarige zwemcoach Jan Stender uit Hilversum die in 1932 en 1943 met grote voorsprong deze race had weten te winnen moest nu met de laatste plaats genoegen nemen. De volledige uitslag luidt: 1. Herman Willemse (Robben) 1 uur 1 min. 26 sec; 2. Mary Kok (Robben) 1.06.06; 3. Hen nie v. d. Velde (Robben) 1.07.23; 4. H. van Hemert, Surea. Breda, 1.14.27; 5. J. C. Parry. Engeland 1.17.26; 6. G. Wilson, Engeland, 1.17.26; 7. Abels, Su rea, 1.22.1; 8. P. Rotte, Luctor et Emer- go. Middelburg, 1.22.7: 9. C. Wagenaar, S.Z.V., Souburg 1.23.57; 10. I. Sinke, Zeehond. Vlissingen, 1.25.04; 11. M. Cal- jouw, S.Z.V. Souburg 1.24.27; 12. mej. Tiny Daalhuizen S.Z.V.1.24.38; 1.3 me vrouw De Vos-van Gerven, Surea, 1.25.34; 14. mej. A. May, H.Z.C., Hilversum, 1.25.38; 15. mej. Bricknell, Engeland, 1.25.38; 16. W. v. d. Steen S.Z.V., 1.27.45; 17. mej. A. de Wispeiaere, Zeehond, 1.30.58; 18. mej. R. de Vries, H.D.Z Amsterdam, 1.32.09; 19 A. H. Maat, De Ganze Goes, 1.33.04; 20. Jan Stendeï, Robben 1.34.27. Eigen nieuwsdienst DEN BOSCH De 37-jarige fabrieks arbeider A, van den Boogaard uit Ber- licum is gistermorgen vroeg in Den Bosch met zijn bromfiets onder eer militaire truck gereden. In een zieken huis is hij een paar uur later aan zijn verwondingen overleden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een borstel machine op het abattoir in Am sterdam heeft paratyfusbacillen op enkele varkens over zoveel andere van deze dieren verspreid dat vorige week vijftig Amster dammers aan paratyfus leden. Normaal komen slechts vijf of zes van deze ziektegevallen voor. Toen in de week van 7 tot 14 juni 25 gevallen van paratyfus werden gecon stateerd, ging een ongeruste afdeling volksgezondheid van de g. g. en g. d. op onderzoek uit. Zij ontdekte dat alle Van onze correspondent LONDEN. De „vredesbesprekin gen'' op het ministerie van arbeid, die een einde moesten maken aan de Britse staking, zijn gisteren op niets uitge lopen. Maar opnieuw hebben de Engel se nationale dagbladen 's avonds uitstel van executie gekregen. Een woordvoerder van de regering verklaarde: .Beide partijen hebben hun posities duidelijk gemaakt, en het bleek dat verdere besprekingen voorlopig geen vrucht kunnen afwerpen. Ónze bemiddelaars blijven echter met beide partyen in contact." Aanbiedingen en tegenaanbiedingen werden wederzijds afgeslagen en weer verdronk het overleg in een woorden vloed, waarbij de industrie weinig ge- baat kan zijn. Maar later op de avond kwamen de drukkersbond en de Ver eniging van nationale dagbladeigenaren (die onderling geen conflict hebben) overeen dat verdere nog beschikbare inkt gelijkelijk over de Londensc na tionale pers kan worden verdeeld, zo dat publiciteit, zy het op kleine schaal, tot en blyft. met het weekeinde mogelijk j DEN HAAG Het katholieke Eerste- Kamerlid de heer Maenen vraagt de minister van volkshuisvesting en bouw- nijverheid of hij niet van oordeel is dat In het Lagerhuis zei lan Macleod, de mensen die een huisje voor zelfbe- die het debat over de staking opende: woning willen zetten, in ernstige mate worden gedupeerd door de kortelings aangekondigde afremming van de pre- miewoningbouw. Door het pas volgend jaar toeken nen van de dit jaar aangevraagde pre mies ontstaat onzekerheid, hetgeen vol gens de vragensteller afbreuk kan doen aan de bevordering van het eigenwoning- btzit. „Er zijn zoveel beschuldigingen, tegen- beschuldigingen, verklaringen en tegen- verklaringen geweest, dat het land er wel duizelig van zal zijn geworden. Ik ben er zeker van dat wij het geschil gemakkelijker zouden kunnen oplos sen als wy een wapenstilstand zouden kunnen bereiken in deze woorden strijd." RIO DE JANEIRO (A.P.) Het nevenbedrijf van Fokker in Brazilië zal op bevel van president Kubitschek worden heropend. Eind mei werd het gesloten na een ernstig verschil van mening tussen de directie van de fa briek en het Braziliaanse ministerie van luchtvaart. Het ministerie weigerde een groot be drag aan geld te betalen, dat het aap Fokker schuldig was, omdat de fabriek, volgens het ministerie een contract voor levering van vliegtuigen aan de Brazi liaanse luchtmachi niet was nagekomen. Fokker bestreed dat. De fabriek werd gesloten, bij de Brazi liaanse autoriteiten werd een financieel concordaat, een vorm van surséance van betaling, aangevraagd en de bijna acht honderd arbeiders werden ontslagen. Zij hebben alles in het werk gesteld om hun baan terug te krijgen en onder andere een dringend beroep gedaan op de presi dent. Hij heeft een van zijn voornaamste medewerkers opdracht gegeven van het civiele hof vergunning proberen te ver krijgen voor het heropenen van de fa briek. Dat is nu gelukt. zieken door een zelfde type bacil wa ren besmet. Gewoonlijk worden bij gevallen van paratyfus verschillende soorten bacillen geconstateerd. Verder speurend kwamen de artsen er achter dat de ziektekiemen afkom stig waren van het abattoir. Bij een onderzoek in he slachthuis bleek al gauw d'at de borstelmachine, waarmee de huiden worden afgeschrobd, ver scheidene malen een met paratyfus besmet varken had bewerkt. De ba cillen bleven hangen in de borstels en konden zo overgaan op de nog gezonde varkens. Hoe is het mogelijk dat met para tyfus besmette varkens normaal op het abattoir worden verwerkt? Volgens het abattoir is het niet mo gelijk alle geslachte dieren op de ziek te te keuren. Het duurt namelijk enige dagen eer in het laboratorium een eventuele besmetting kan worden aan getoond. Dat zou een onmogelijke stremming in de aflevering van vlees veroorzaken. Dat er varkens met paratyfus op het abattoir worden aangevoerd, schijnt te komen doordat een bepaald soort ge ïmporteerd varkensvoer voor een deel soms met paratyfus is besmet. Daar schijnt men weinig aan te kunnen doen. Verdere besmetting van mensen met paratyfus is nu niet meer te verwach ten. De huid van de varkens wordt nu na de bewerking met de borstel machine nog afgebrand. Het aantal ge vallen van paratyfus is inmiddels weer aan het afnemen. Hoewel de kleine epidemie in Am sterdam op 7 juni al de kop opstak, heeft de afdeling volksgezondheid daar nu pas ruchtbaarheid aan gegeven. Als reden daarvoor voert zij aan dat zij het publiek niet onnodig ongerust wilde maken. Bovendien achtte men het om economische gevolgen ongewenst. Dr. L. A. Noordam, hoofd van de af deling, vertelde dat het ook weinig zin ha$ een waarschuwing te laten horen zolang men niet wist of de besmetting door vlees, eieren, vis, gebak of ijs werd veroorzaakt. Eigen nieuwsdienst GRINDEI.WALD. Nog steeds hangt aan de onherbergzame noordelijke wand' van de Eiger in het Berner Oberland het lichaam van een Italiaanse berggids in nylon touwen verstrikt boven de afgrond. Een poging om het lijk te bergen is enige weken terug mislukt als gevolg van het slechte weer. Ook de afgelopen dagen heeft het veel en lang geonweerd rond het Jungfrau-massief. Het materieel een lier en staalkabels dat door een helikopter vlak bij de top van de Eiger is neergelaten, blijft liggen tot de lucht opklaart en de groep gidsen zich uit Lauterbrunnen en Grindelwald weer op weg kan begeven voor een tweede po ging. VLISSINGEN. Op de werf van de N.V. Koninklijke maatschappij De Schel de te Vlissingen is dezer dagen het mo tortankschip Barendrecht te water ge laten. Het schip, in aanbouw voor de rede rij Phs. van Ommeren N.V. te Rotter dam, meet 32.000 ton. Het heeft een lengte van ruim 202 meter. De te waterlating verliep voortreffe lijk, hoewel er in het verbindingskanaal waarin het schip te water gleed, aan weerszijden van het schip slechts een ruimte van nog geen twintig centimeter overbleef. De Barendrecht is het grootste schip, dat tot dusver op de werf De Schelde DEN HAAG. Minister S. J. van den Bergh zal donderdag de Nederland se troepen in La Courtine bezoeken. Hij was eerst van plan volgende week naar de Franse plaats te gaan. maar omdat het mogelijk is, dat in die week de wijziging van de Dienstplichtwet in de Eerste Kamer wordt behandeld, heeft hij het bezoek vervroegd. BOVEN-HARDINXVELD. De acht. jarige Kees van den Hil uit Boven- Hardinxveld is daar gistermiddag in de Nieuwe Haven verdronken. Kees had een dag vrij van school en had al de hele middag aan het water ge- DTRFfTÏF speeld met een klompje, dat hij van een De directie van de fabriek mag Brazilië Ite ver van de kant raakte en Kees het nog nog steeds niet verlaten. Zij wordt ei*van'wilde grijpen, viel hij in het water, beschuldigd vliegtuigonderdelen in bagage Een schippersknecht sprong Kees na, het land te hebben binnengesmokkeld. Het Braziliaanse ministerie van buiten landse zaken, dat als bemiddelaar in het conflict is opgetreden, heeft die beschul diging onredelijk genoemd. maar ondanks onafgebroken duiken kon hij de jongen niet vinden. Pas een half uur later bleek dat Kees onder de steiger was terecht gekomen; hij was toen «1 dood. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en over wegend zonnig weer met ge matigde tempe raturen. Meren deels matige wind tussen noord en noordwest. MIES JE: IK vind het fijn. 8 JULI: zon op 4.29, zon onder 21.00; maan op 7.16, maan onder 21.56. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind c. in mm Helsinki 1. bew. ZZW 26 0 Stockh. zw. bew. zzw 29 0 Oslo zw. bew. ONO 23 11 Kopenh. onweer wzw 24 1 Aberdeen zw. bew. zzw 22 0 Londen onbew. NNW 26 0 A'dam onbew. NNW 20 0 Brussel onbew. NNW 23 0 Luxemb. half bew. NNW 24 0 Parijs 1. bew. NNO 26 0 Bordeaux onbew. NNO 27 0 Grenoble 1. bew. NW 29 0 Nice zw. bew. ZZW 25 0 Berlijn half bew. stil 29 0.3 Frankf. half bew. NNW 32 0 München regen WNW 27 0 Zürich half bew. Z 25 27 Genève onbew. W 29 0 Locarno half bew. ozo 26 0 Wenen onbew. NNO 26 0 Innsbr. Zw. bew. NNW 28 0.3 Belgrado half bew. stil 26 0 Athene onbew. stil 29 0 Rome onbew. W 32 0 Ajaccio onbew. ZW 25 0

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1