Commissie verdiepte zich onvoldoende in de zaken LEDEN BODEN BEDRAG AAN VA 136 DUIZEND GULDEN FRANSE KAMERLEDEN NU NAUW AAN GRONDWET VERBONDEN MONUMENT VOOR KAREL DOORMAN MAJOOR K. (36 PAGINA'S VERWEER): Tourcircus in Bourges DE FEITEN HONDJES ZIJN GRENSGEVAL Crisis in rijnvaart scherper - maatregelen zonder succes Merriekeuring te Zierikzee Uitvoerend bewind fors versterkt ZUINIG NAAR BIARRITZ UUR 0 NADERT VOOR BRITSE KRANTEN KUIS 5Craó door Zeeland Geen agent (van generaal Gips) Plat ONDERZOEK WORDT UITGESTELD Luisterrijk C.N.V.-feest Nieuw grenskantoor Essen Mr. J. Jolles president directeur van A.N.P. Maandag start Hoogvliet en Pernis naar hogere klasse Wel degenstoot géén banderillo Echtpaar en vriend bij val gewond Nieuwe autobussen voor R.E.T. B. en W. vragen 500.000 voor kapitaalsuitbreiding Zaterdag 4 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAu Pag. 7 Vervolg van pag. 1 Majoor Koopmann heeft zijn 36 pagina's tellende verweer ingedeeld in drie hoofdstukken. Ten aanzien van de contracten voor de kooktoestellen had de commissie uit de Tweede Ka mer hem verweten, dat hij „willens en wetens en zonder dat daarvoor zakelijke redenen aanwezig waren, een agent zou hebben dwars gezeten en bena deeld, teneinde persoonlijke re laties te kunnen bevoordelen en persoonlijke belangen te kunnen laten prevaleren". De commissie ging daarbij uit van de bewering, dat de heer Koot agent is geweest van de firma Hydran Products in Engeland. Volgens majoor Koopmann is Koot echter helemaal geen agent van Hy- ciran geweest. Hij kan hem dus ook niet benadeeld hebben, al<ïus een van Van onze correspondent PARIJS. Luitenant-generaal P. Gips, de commandant van het eerste legerkorps, zag gisteren ruim drie duizend soldaten van zijn legerkorps precies op tijd na een rit van ongeveer tien uur over de zachtglooiende heu vels van midden Frankrijk het kamp van Bourges binnenrijden. Het was, ook volgens Franse begrippen, giste ren een snikhete dag. Aan de regel maat van het konvooi deed de hitte echter niets af. De deelnemers aan de grote manoeu vres in La Courtine kwamen gisteren in Bourges aan, waar zij zich onmiddel lijk thuis bleken te voelen. De meisjes van het Franse stadje, die trouwens beroemd zijn om hun charme, zorgden! er voor dat geen soldaat last van heim- wee kreeg. Afspraakje Eén Nederlandse soldaat liep wat eenzaam in het stadje rond te dwalen. Hij had veertien dagen geleden een af spraak gemaakt met een schone uit Bourges. Om six (zes) uur zouden zij elkaar ontmoeten. De soldaat had ech ter dix (tien) uur verstaanZo zocht Orpheus gisteravond vergeefs zijn Eury- dice. Er waren er meer, die moeilijkheden met de Franse taal hadden. Majoor jhr. N. E. de Brauw had weliswaar enkele lessen gegeven, maar had zich uiteraard tot het meer praktische deel van de militaire conversatie beperkt.... Vandaag komen de Nederlandse sol daten in La Courtine aan; dan pas be gint de „werkelijkheid". zijn conclusies. De commissie heeft volgens hem nagelaten, met de betrok ken leveranciers contact op te nemen, en de bestaande documentatie te raad plegen. De commissie heeft, aldus nog steeds het verweer, majoor Koopmann niet over de toedracht gehoord' en heeft verzuimd, „uit afgelegde doch met el kaar tegenstrijdige verklaringen de enig juiste conclusie te trekken, dat zij door de gehoorde getuigen is misleid". De werkelijke toedracht rond contrae ten voor deze kooktoestellen was be kend aan generaal Bos, de betrok ken „crime prevention officer" bij het D.M.L. afkomstig van de Koninklijke Marechaussee, en de veiligheid'sofficier bij het D.M.L., tevens opsporingsamb tenaar. Ook over het contract voor PIAT- onderdelen, zo schrijft majoor koop mann, heeft de commissie zonder hierover overigens ook maar één woord met mij te spreken veronderstel lingen gerapporteerd, die in strijd zijn met de feiten. „Met name beschuldigt de commis sie mij, blanco offertebrieven- aan- Van Benthem te hebben gezonden en mij wordt verweten de verplichtingen ten aanzien van de concurrentiestelling te hebben verwaarloosd'. Ook veroorlooft de commissie zich suggesties die er blijk van geven, dat de inhoud en de toepassing van d'e door haarzelf aan gehaalde reglementen, voorschriften en dienstaanwijzingen haar niet duidelijk zijn". Majoor Koopmann herinnert er dan aan, dat generaal Bos voor het Hoog Militair Gerechtshof onder ede heeft verklaard, dat hij (K) op de gunning van d'e contracten geen enkele invloed kon uitoefenen en dat de generaal voor de officier-commiss.aris onder ede heeft verklaard dat majoor K. verplicht was de agent Van Benthem in te schakelen. „Misbruik" Niettemin betoogt de commissie dat majoor K. misbruik zou hebben ge maakt van te veel vrijheid en gebrek aan controle, «Fat hij fout zou hebben gehandeld en persoonlijke belangen zou hebben laten prevaleren boven dienstbelangen. Bovendien, aldus majoor Koopmann. laat de commissie duidelijk ruimte voor de gedachte dat ik toevallig ben vrijgesproken van een telastlegging, omd'at er geen voldoende bewijzen te gen mij zouden zijn geleverd. Over het geruchtmakende contract van Van Benthem stelt majoor Koop mann vast, dat hij wel moest worden ingeschakeld en dat dit volkomen nor maal was, „een logische consequentie van zijn contract als inkoopagent". Van Benthem was niet alleen inkoper, doch in die tijd tevens beheerser van cfe „kanalen voor de verwerving". De vrij heid om „naast en boven" Van Ben them in Engeland ook andere wegen te bewandelen, noemt de schrijver van het verweer dan ook „een wassen neus". Controle op Van Benthems werkzaamheden werd geoefend' door het Directoraat-generaal van Oorlog. De commissie heeft ook te persoon lijke relaties van majoor Koopmann tot Van Benthem verondersteld. Zij gingen echter, aldus het verweer, „in werkelijkheid in geen enkel opzicht verder dan van officieren in de om gang met elkaar mag worden ver wacht'". Majoor Koopmann is op 23 april van het vorige jaar,, overeenkomstig de vordering van de advocaat-fiscaal door het Hoog militair gerechtshof in Den Haag vrijgesproken van het hem te laste gelegde. Beklaagde was beschuldigd van het aannemen van steekpenningen in dienst van het Directoraat materieel land macht. Nadat hij drie maanden in voor lopige hechtenis had doorgebracht, ver oordeelde de Krijgsraad te Velde West, hem op 9 oktober 1957 tot een gevange nisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek, en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. De commissie uit de Tweede Kamer, die een rapport over het aankoopbeleid samenstelde, schreef over het beleid van majoor Koopmann onder andere dit: „Uit de gang van zaken blijkt, dat majoor Koopmann in grote mate zelf standig kon handelen. Het in hem ge stelde vertrouwen zou hebben moeten meebrengen, dat hij een grote mate van onafhankelijkheid en waakzaam heid ten opzichte van de leveranciers betrachtte. Toen hem was gebleken, dat niet aan de voorschriften was vol daan. zou hij zijn superieuren hierop hebben moeten wijzen. De commissie heeft niet de indruk, dat majoor Koop man aan het in hem gestelde ver trouwen heeft voldaan. Zijn houding ten opzichte van de heer Van Benthem was van te uersoonlijke aard, waardoor zijn ambtelijke verhouding sterk aan zuiverheid heeft ingeboet". Eigen nieuwsdienst VENLO. Tussen de grenskantorü Venlo en Kaldenkirchen reizen al een paar dag li twee jonge hondjes op en neer in een kist. ij zijn aangewezen op de goedgeefsheid van medelijdende spiorweglieden. Een dierenhandelaar uit Tuburg ver zond disdag beide dieren, twee spa niels van vijf weken, naar eVi Duitse koper. Via het grenskantoor VenloKaldenkir chen passeerden de dieren de Duitse grens, maar bij aankomst op het adres in Duitsland weigerde de Duitse ko per de hondjes. Die werdti terufg- gezonden, maar toen begonnen de moeilijkheden, omdat bij invoer van dieren uit Duitsland verschillende voorschriften in acht dien te wordtfc genomen. Met de uitvoering van de voorschriften was een bedrag van veertig gulden gemoeid en aangezien afztfeder noch koper bereid was dit bedrag neer te tellen, zijn de bondjes bij terugkeer in Venlo ook niet geaccepteerd, zodat zij weer teruggezonden werden naar Kaldenkirchen. De afdeling W2I0 van de Vereniging voor bescherming van dieren wilde wel medewerking verlenen door de dierert zo nodig in quarantaine te hou den en ook de verzorging voor haar rekening nemen, maar zij voelt er niets voor de veertig guldt-2 te be-: talen, omdat zij zich op het standpunt stelt dat er in dit geval geen sprake is van loslopende honden. Van onze scheepvaartredacteur STRAATSBURG De tweede eco nomische conferentie die door de Centrale commissie voor de rijnvaart is bijeengeroepen te Straatburg, is begonnen met het instellen van een commissie. Zij zal, huiselijk gezegd, er op gaan studeren wat er nu eigenlijk op de Rijn aan de hand is. De heer A. Thierry, voorzitter van de Centrale rijnvaartcommissie zei het zó; Waarom hebben de maatregelen die het bedrijfsleven genomen heeft na de aan bevelingen van de eerste economische rijnvaartconferentie in 1952 slechts een gedeeltelijk resultaat gehad en waarom is de toestand van latente crisis in de rijnvaart scherper geworden? Dit mag een mager begin lijken, maar wij vernamen dat binnenskamers wel tot uitdrukking is gekomen dat als stu dieobjecten niet alleen onderwerpen als capaciteitsbeperking en tarieven zullen gelden, maar dat ook de problemen rondom de toepassing van de Acte van Mannheim, taak en functie van de Cen trale commissie voor de rijnvaart, de zelfde aandacht zullen genieten. Hier tegen is van geen enkele zijde bezwaar gemaakt. De nieuwe commissie, waarin voor Nederland zitting heeft mr. J. Elshout, voorzitter van de Nederlandse particu liere rijnvaartcentrale, heeft inmiddels al vergaderd. Zij zal in september ver der gaan. De conferentie zelf zal in oktober worden hervat. Dan komen er nog meer commissies wanneer de diagnose van de toestand gesteld is. Tot de symptomen die daarbij een rol spelen behoren de initiatieven op het gebied van vervoerseconomie door de nieuwe Europese gemeenschappen. Met betrekking tot de Europese gemeen schappelijke markt herinnerde president Thierry er aan dat zij besloot een ge meenschappelijke vervoerspolitiek te gaan voeren zonder eerst precies te zeggen waaruit die politiek zou bestaan. Interessante opmerkingen maakte hij ook over de pools, die het bedrijfsleven sinds 1952 heeft gevormd. Het is er wat te vroeg mee opgehouden, vond hij. Om dat het niet tot het emd van zijn taak heeft volgehouden is er een latente crisis gebleven. Over dit punt zal nog wel wat gezegd worden 111 het najaar. Op de eerste twee dagen van de conferentie is namelijk ook gebleken dat niet alle er bij betrok ken landen van mening zijn dat van een crisistoestand in de rijnvaart kan worden gesproken. Zij vormen uiteraard een minderheid. Hun standpunt is dat de structuur van de rijnvaart meebrengt dat zij niet altijd even vlot gaat. Een aanhanger van deze mening zei ter toe lichting: En als je daar dan zenuw achtig van wordt moet je er maar uit stappen en een ander vak kiezen. Ook economisch Een belangrijk .punt kwam ter sprake toen de heer Thierry aan het eind van zijn uitvoerige motivering van het be sluit tot het houden van deze conferentie was gekomen. Op een desbetreffende vraag antwoordde hij dat de Centrale; commissie voor de rijnvaart in de Acte van Mannheim zeker het recht heeft ook besluiten op economisch terrein te nemen. Aanvankelijk de beroemde, Acte bestaat rond negentig jaar tra den deze problemen niet zo op de voor grond als nu het geval blijkt. ZIERIKZEE. Er was een flinke be langstelling voor de merriekeuring te Zierikzee. Ook de aanvoer was redelijk. Onder de oudere merries kwam een aantal goede paarden voor, doch bij het jonge materiaal is verbetering dringend gewenst, aldus de jury. Tevens is het noodzakelijk, dat het hoefbeslag alle aandacht krijgt. Dit laat te wensen over. De uitslagen luiden: 2-jarige merries,geboren 1957, kleine maat: Baula van Steenzwaan, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk 3. 2-jarige merries, geboren 1957, grote maat: Vera van Oost-Hoeve, J. der Weduwen, Kerkwerve 1; Cato van Kwadendamme, A. J. Deïst, Zonnemaire 2. 3-jarige merries, geboren 1956, kleine maat: Ida, C. Zwager Dzn., Oosterland 2 Oda van Bouwlust, J. R. P. Berman, Dreischor 3a; Olga van Tempora Mutantur, M. J. van Gastel, Nieuwerkerk 3b. 4-jarige merries, grote maat: Julia van Wils, J. der Weduwen. Kerkwerve 1; Nellie van Bouwlust, J. R. P. Berman, Dreischor 2; Elma van Noord, L. P. Hanse, Noordwel- le 3. 5-10-jarige merries, geboren 19541949, kleine maat: Cora d'Ahea, proefbedrijf ,,De hoogtepunten. Wij noemen allereerst de Scheldemonden"Bruinisse la; Quitta van mededeling van de minister-president UTRECHT Bij zijn oprichting in 1909 telde het C.N.V. in zijn aangesloten organisaties maar net vijf duizend leden. Nu waren er meer dan vijf duizend, die als kleine „deputatie" uit de meer dan tweehonderd duizend aangeslotenen bij de Christelijke vakver eniging, die het feest ter gelegenheid van het gouden jubileum in de Margriethal in de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht meemaakten. Het hoogtepunt van deze demonstratie van eenheid was ongetwijfeld de warme maaltijd met een kleine zes duizend aanzittenden, een organisatorische prestatie, die als idee voor het C.N.V. en in de uitvoering voor de directie van het Jaarbeursres taurant een compliment verdient. Maar daarnaast waren er heel wat Oost-hoeve, J. der Weduwen, Kerkwerve lb; Helma van de Herenweg, L. P. Bolijn, Ou- werkerk, lc; Tilly van Kapellebrug, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk 2a; Frida van Oude- lande, A. J. Deïst, Zonnemaire, 2b; Hilda vanWissekerke, B. de Witte Jzn., Eikerzee, 2c; Erna van Weijdeline, J. P. R. Berman, Dreischor 3a; Laura van Steenzwaan, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk 3b. 5 tot 10 jarige merries, geboren 19541949, grote maat: Ylia, L. van de Houten, Dui- vendijke la; Quina van Oost-hoeve, J. der Weduwen, Kerkwerve lb; Jenny van 't Hof Nieuwland, L. C. Bolijn, Zierikzee lc; Gerda van Corrie, gebr. Boot, Haamstede 2a; Ciska van Dinteloord, A. J. Deïst, Zonnemaire 2b; Letta van Vijfhuizen, C. v. d. Houten, Dui- vendijke 3a; Astrid van de Boschhoeve, C. Zwager Dzn, Oosterland 3b. Merries ouder dan 10 jaar: Adrie van Zwingelspaan, A. J. van Deïst, Zonnemaire 1; Vera, F. A. Padmos, Bruinisse 3. Merrie Josee van Schelberghof, C. C. Padmos, Ei kerzee stond twee achtereenvolgende jaren no.l in de categorie 510 jarige merries. Daardoor is ze voor verdere primering uit gesloten en wordt haar nog eenmaal een een heriruieringsmedaille toegekend. dat de Verbotadsvoorzitter, de heer M. Ruppert, door H.M. de Koningin is be noemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw, en later van de mi nister van sociale zaken, dat de voor zitter van de Nederlandse Christelijke Beamhtenbond, de heer J. M. Harthoorn benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, terwijl de secretaris van de Christelijke Bestuursbond te Ede- Wageningen, de heer G. P. Kreeft, met de gouden medaille in de orde van O- ranje-Nassau werd begiftigd. Een ander hoogtepunt was de aanbie ding door de heer P. Kapinga namens de aangesloten organisaties, van een bedrag van bijna 105 duizend gulden als bijdrage in de kosten der jubileumvie ring en in de bouw van tien nieuwe bungalows op het terrein van het va- cantieoord De Talmahoeve te Oud-Mil- ligen. Weer een bijzonder moment was de aanbieding op zeer tastbare wijze van een voorlopig bedrag van 136 dui zend gulden als geschenk van de le den, mede als waardering voor het werk van het juist veertig jaar bestaan de fonds voor de bevordering van de volksgezondheid Draagt elkanders las ten" ten behoeve van de stichting van een rust- en herstellingsoord „Helpende handen", welke naam gekozen is uit meer dan vijfhonderd suggesties van le den. Als laatste noemen wij de bijzon dere onderscheiding met een speciaal gouden insigne van vijftig van de oud ste leden voor het front der vergadering, jaar lidmaatschap voor het frond dei- welke deze getrouwen met hartelijk ap plaus huldigde. Onder hen was ook de heer H. C. V. Sorel uit Vlissingen, die voor deze dag het sanatorium Zonneglo ren, waar hij verpleegd wordt, had mo gen verlaten. Ten slotte was er de prachtige zang van een speciaal gevormd koor onder de leiding van de majoor Rocus van Yperen, van een strijkorkest van leden van het Utrechts conservatorium en last but not least een spel „Na vijftig jaar" Van onze correspondent PARIJS. De Grondwettelijke Raad, van welke o.a. de oud presidenten van de (vierde) republiek deel uitmaken, heeft een beslissing genomen terzake van de overeenstemming van de interne reglementen van de Assemblée en de Senaat met de zin van de grondwet. Officieel is er nog geen mededeling door de voorzitters van beide legisla tieve lichamen gedaan, en men zal dus de publikatie in het Journal Officiel, de Franse staatscourant, moeten af wachten. Het is echter bekend dat de Raad aan de stelling van premier Debré in het conflict tussen hem en de beide kamers over de procedure van de zo geheten „mondelinge vragen" gelijk heeft gegeven. Debré was de mening toegedaan dat een mondelinge vraag van een lid van de volksvertegenwoordiging en het antwoord daarop van de minister niet mocht worden gevolgd door een stem ming. Hij vreesde terecht dat de parle mentariërs van dit recht misbruik zouden maken, de regering speldeprik- ken zouden blijven geven en dat men op deze manier eigenlijk weer zou terugkeren naar de praktijken van de vierde republiek. Dat niet alleen. Debré meende dat de tekst van de nieuwe grondwet een dergelijke procedure niet meer toeliet. De leden van de Assemblée waren hem in deze opvatting gevolgd en zij had den een reglement aangenomen dat de regering gelijk gaf. De senatoren ech ter, die niet zoals de leden van de Assemblée altijd nog de „motie van censuur" hebben om de regering de laan uit te sturen, wensten hun ver meend recht tot stemming na het ant woord op een mondelinge vraag niet af te staan. De Grondwettelijke Raad heeft de senatoren thans in het ongelijk gesteld. Resoluties niet geoorloofd De Raad is zelfs nog verder gegaan; hij wil zelfs geen voorstellen voor een resolutie meer toestaan. Reeds was vastgelegd (door de Assemblée zelf) BREDA. Op 16 juli zal het nieuwe grenskantoor van Essen offi cieel in gebruik worden genomen. In het kantoor, dat op Belgisch grondge bied staat, worden de Belgische en de Nederlandse douane, de Belgische rijks wacht en de Nederlandse Koninklijke marechaussee ondergebracht. De plaatsing van het nieuwe kantoor is dusdanig, dat de soms lange rijen vrachtauto's het overige verkeer aan de grens niet meer zullen hinderen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Mr. J. Jolles is met ingang van 1 juli 1960 benoemd tot president-directeur van het Alge meen Nederlandsch Persbureau. Hij volgt de heer H. H. J. van de Pol op, die dan met pensioen zal gaan. Mr. Jolles zal binnenkort al aan het A.N.P. worden verbonden als waar nemend president-directeur. De heer Jolles, die tot nu toe een ambtelijke carrière heeft gehad, is sinds kort verbonden aan het Ministerie van binnenlandse zaken als hoofd organisa tie bescherming bevolking. Hij is in TT* geboren en heeft rechtsweten schappen gestudeerd aan de Rijksuni versiteit. In 1953 werd hij benoemd tot nf f i nioi- Ir» /Aa t~\<- rT "AT Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Maandagmorgen cm vijf uur valt in Parijs de startvlag voor de Europese Mobil economy run 1959. De eerste van de 55 deelnemende équipes vertrekt dan voor de zuinig- heidsrit over 2725 kilometer, die zes dagen zal duren. Het Algemeen Dag blad rijdt mee in de zuinigheidsrit. waarin de Fransen met 35 teams het sterkst zijn vertegenwoordigd. Aan de rit nemen voorts zes Neder landse. vijf Belgische, vijf Engelse, één Amerikaanse, één Duitse en twee Zwitserse équipes deel. Maan dag moet al direct het langste dag- traject worden afgelegd: 551 kilo meter. Het algemeen klassement wordt op gemaakt volgens de formule: wagen gewicht maal afgelegde afstand, ge deeld door het benzineverbruik. De deelnemers worden zaterdag in Biar ritz verwacht, waar het eindpunt van de rit is. officier in de Orde van Oranje-Nassau. klasse I. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De wijken Hoog vliet en Pernis zijn overgegaan naar een hogere gemeenteklasse. Zij waren ingedeeld in klasse II en zijn dat nu in -#• De Rotterdamse beeldhouwer Willem A. Verbon bij het door hem vervaardigde borstbeeld van wijlen schout-bij-nacht Karei Doorman. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De winkeliersver eniging Karei Doormanstraat heeft de Rotterdamse beeldhouwer Willem A. Verbon opdracht gegeven een monu ment te ontwerpen ter ere van wylen schout-bij-nacht Karei Doorman. Dit monument komt op de hoek van de Karei Doormanstraat en de Van Oldenbarneveltstraat te staan. Het zal daar op 24 juli a.s. met enig militair vertoon worden onthuld en vervolgens aan de gemeente worden overgedragen. Op een platform van travertin en een zuil van de zelfde natuursteen komt het door de beeldhouwer ver- 3,60 m. krijgt. De plantendienst zal voor een passende omlysting zorgen. Het gipsmodel van dit imposante en zeer karakteristieke borstbeeld, dat wy in het atelier van de heer Verbon lieten fotograferen, is thans klaar om te wor den afgegoten. Op het voetstuk van het monument komen behalve de personalia een her innering aan de vier zeeslagen waaraan Karei Doormans naam zo nauw is ver bonden alsmede de Latijnse spreuk Invia vertuti nulla est via. (Voor de moed is geer. weg onbegaanbaar). By de onthulling van het monument zal de schepenkroonvlag worden ge- vaardigde bronzen horstbeeld te rus- he sen: een gouden schepenkroon op ten, zodat het geheel een hoogte van een veld van blauw. dat resoluties die nieuwe uitgaven voor de staat met zich brachten, of vermindering van inkomsten, niet meer waren geoorloofd. Bovendien moest steeds van tevoren worden nagegaan of bij het indienen van die resoluties de competentie van het parlement, vastgelegd in artikel 34 van de grond wet, niet werd overschreden. De Grondwettelijke Raad heeft nog twee andere beslissingen genomen: a. in geval van een buitengewone zitting kan het dekreet van sluiting van die zitting nooit de debatten die zijn vast gelegd in de agenda verhinderen; b. de assemblée kan weigeren in geheime zitting by een te komen. Wil men in het kort de betekenis van de raadgevende commissie, waar op geen enkel beroep mogelijk is, om schrijven dan kan men zeggen dat al hetgeen in de volksvertegenwoordi ging van heden aan die van de vorige republiek herinnert, veroordeeld is. De uitvoerende en de wetgevende macht zijn scherp van elkander ge scheiden, (dat voorzag trouwens reeds de nieuwe grondwet; te dezer plaatse en in een hoofdartikel is daaraan in dertijd uitvoerige aandacht gewijd), en de laatste moet er zich toe beperken ■wetten te maken en uit te vaardigen. Zelf ook niet veilig Wel houden de gedeputeerden (en zij alleen: niet de senatoren) het recht te beslissen over leven of dood van de regering. De degenstoot mogen zij geven, het plaatsen van banderillos is hun niet toegestaan. De assemblée kan de regering door een motie van cen suur omwerpen. Zelf blijft zij dan niet veilig, want zij loopt het risico te wor den ontbonden. Men zou kunnen zeggen dat het parlement alleen maar kan discussiëren zonder te stemmen of kan stemmen zonder te discussiëren. Het vooraanstaande financiële dag blad Les Echos schrijft in dat verband niet onjuist: vroeger hing het lot van de regering van het parlement af; voortaan, behoudens uitzonderings gevallen, hangt het parlement van de regering af. Dat is het hele verschil. De toekomst alleen zal ons leren of de narigheden al dan niet van richting zijn veranderd. Wij leven van nu af aan onder een autoritair systeem. Zoals alle boutades bevat de boven staande grote waarheden, maar zij ver doezelt er één: de mogelijkheid dat de volksvertegenwoordiging een regering en zelfs een president van de republiek ten val brengt blijft bestaan. Zij kan alleen niet meer zo gemakkelijk om futiele redenen een kabinet laten tui melen. Zij kah het, maar het zou haar te veel moeite kosten. Onverantwoordelijk gebruik De vierde republiek is ter ziele ge gaan, maar niet omdat haar grond'wet verkeerd was of de competenties van haar volksvertegenwoordigers niet ge noegzaam geregeld. Zij is verdwenen omdat de volksvertegenwoordigers van hun rechten een onverantwoordelijk gebruik hebben gemaakt. Of de nieu we parlementariërs beter zijn <ïan de oude kan men gerust betwijfelen, nu na het enthousiasme van de „revolutie met de Gaulle" reeds hier en daar de verdeeldheid zich openbaart. De Gaulle heeft echter zeer juist ingezien dat de nieuwe grond'wet de mogelijkheid moet scheppen ieder le gaal tot stand gekomen uitvoerend be wind een kans te geven zijn program ma ten uitvoer te brengen, c.q. aan onvolmaaktheden met vrije armslag het hoofd te kunnen bieden. De raadgevende commissie heeft niets anders gedaan dan de strekking van de grondwet te interpreteren en van toepassing te verklaren op bepaal de reglementen van de volksvertegen woordiging. Zij heeft echter niet het recht van het parlement om een rege ring die het niet bevalt naar huis te sturen aangetast. Graag als uitvoerder Vandaar dat alleen zwakke politici kunnen zeggen dat Frankrijk ondereen autoritair systeem leeft. De Gauile is geen dictator en hij zal het, tenzij in ge val van nood, zeker nooit worden. Dat heeft hij tussen 1940 en 1944 genoeg zaam bewezen! Wel heeft hij te doen met een aantal aanhangers die hem maar al te graag als uitvoerder van hun eigen naar de dictatuur geneigde ia'eetjes zouden zien optreden. Met hen zal hij het wel klaarspelen. Kan hij dat niet, dan belet niets het parlement zijn regering naar huis te sturen. Maar de Grondwettelijke Raad heeft dat parlement er thans voor be hoed dat het aan verdeeldheid over futiele zaken zijn kracht, zijn macht, zijn aanzien verliest. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM Drie inwo ners van Bergen op Zoom werden gis teren gewond, bij de mislukte poging van een bewoner van de Meeussen- straat om een ijzeren hek boven zijn erker te bevestigen. De heer Takx, die aan die straat woont, wilde het hek aanbrengen en werd daarbij geholpen door een vriend, ie heer Klaassen. Later kwam ook me vrouw Takx een handje helpen. De beide mannen stonden op het platte dak om het hek op te hijsen. Mevrouw Takx duwde van beneden. Plotseling begaf de ballustrade van het dak het. De beide mannen konden hun evenwicht niet bewaren en vielen naar beneden. Mét het hek kwamen zij op mevrouw ToVv tprpphf De heer Takx was het zwaarst ge wond: hij had een schouderfractuur, een hersenschudding, een gebroken arm en inwendige kneuzingen. Van onze correspondent LONDEN Er bestaat hoop dat de maandag dreigende uitbreiding van de Britse krantenstaking tot de nationale dagbladen nog te elfder ure kan wor den vermeden. Nadat Ian Maeleod, de zeer capabele minister van arbeid, gisteren met vijf lei' ders van de stakende vakbonden had ge sproken, zullen vandaag vertegenwoordi gers van de werkgevers op het ministerie verschijnen. Taai Een van de stakingsleiders, de voorzit ter van het T.U.C., heeft verklaard: „Ik had niet gedacht dat de werkgevers zo taai zouden zijn". De hardhandigheid van sommige stakingsposten en de in een groot aantal luxe auto's uitgedrukte wel vaart van drukkers hebben het publiek niet gunstig gestemd. De Labour Party is met het arbeidsconflict ook niet geluk kig. Ronde tafel Gehoopt wordt dat Maeleod na de be sprekingen van vanmorgen beide partijen aan een ronde tafel bijeen zou brengen. Tot nu toe hebben de bonden direct over leg geweigerd. De werkgevers hebben een plan van 22 punten opgesteld inzake een verzwakking van beperkende bepa lingen door de bonden en een algemene modernisering van de industrie. Afzonderlijk De bonden schijnen deze kwes ties liever afzonderlijk te willen bespreken. Daarna kunnen dam al gemene besprekingen worden gevoerd over arbeidsvoorwaarden. In de eerste, plaats speelt daarbij de benoeming van de door het T.U.C. voorgestelde scheids rechter een grote rol. De bonden, die ar bitrage hebben geweigerd, staan er ech ter op dat deze slechts leiding en com mentaar zal geven, maar geen bevoegd heid zal hebben beslissingen te nemen. geschreven en geregisseerd door D. Ve- rèl, programmapunten van eminente be tekenis. Bijna nergens beter Uiteraard werd ook veel gesproken, hoewel men gepoogd had dit tot het ui terste te beperken. Uit het herdenkings woord van voorzitter Ruppert lichten wij enkele passages. In Genève dit jubileum overdenkend was hij tot de conclusie gekomen: In de eerste plaats, dat er slechts een enkel land is waar de materiële posi tie van de werknemers een tikkeltje be ter is dan in Nederland. En dat zijn dan precies die paar landen, die min der dan wij door de tweede wereldoor log zijn getroffen. Maar tenminste ne gentig procent van de wereldbevolking heeft het materieel slechter dan wij. In vijftig jaren tijds is hier te lande zoveel veranderd, dat er een revolutie schijnt te hebben plaats gehad: een zeer be langrijke verbetering, ja een vermenig vuldiging van het reële loon; een sterke vermindering van de arbeidstijd; een verzekering als de kostwinner ziek is, als hij door een ongeval wordt gte-for als hij door een ongeval wordt getrof fen; en een belangrijk begin van een ouderdomspensioenverzekering. Het tweede betreft de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers. Da genlang heeft men in Genève .geconfe reerd over de verhouding tussen de over heid en de werkgevers- en werknemers organisaties en over de verhouding tus sen werkgevers en werknemers. En zij hebben geconstateerd dat nergens in de wereld de verhoudingen tussen onderne mers en werknemers beter zijn dan in Nederland. En het derde is dat nergens de Chris telijke vakbeweging zich zo sterk ont wikkeld heeft als de onze. De Christe lijke vakbeweging is in grote delen van de wereld in opmars, maar zij is nog een minderheid. Zou er, vroeg spreker, onderling verband bestaan tussen deze drie dingen; de vergadering en spreker antwoordden: ja. Afhankelijk Waarom heeft de Christelijke vakbe weging zulk een grote invloed' mogen en kunnen uitoefenen? Omdat zij een af hankelijke beweging is, een beweging die begint niet met te eisen, maar met te bidden, een beweging die haar kracht zoekt niet in zichzelf, maar buiten zich zelf, die de brone n het richtsnoer van haar optreden zoekt niet in de mens maar in God. Aan het slot van zijn rede de toekomst overziende zei de heer Ruppert: De gehele maatschappe lijke ontwikkeling is er oorzaak van, dat wij eerst de mdzeggnschap in de be drijfstak en in het bedrijfsleven als ge heel hebben moeten veroveren. Maar nu die in het algemeen gesproken is breikt, is de weg vrij voor de be langrijkste hervorming: die in de on derneming. Wij zeggen het duidelijk, ook tot onze zusterorganisaties aan ondernemers- en arbeiderszijde: Wij zijn geen revolutio nairen. Wij aanvaarden het beginsel der geleidelijkheid, wij verstaan ook dat nog veel vorming nodig is maar de huidi ge maatschappij is voor ons geen norm. Wij streven naar een vernieuwing van deze maatschappij en pleiten voor een herziening van de structuur en de rechtsvorm der onderneming. Het C.N.V. werd eén gelukwens' ge bracht door de heren H. de Mooy na mens het Convent van Christelijk-socia- le organisaties, Gaston Tessier als voor zitter van het internationaal Christelijk vakverbond en Jean Luyeye uit Leopolds- ville (Belg. Kongo), naar aanleiding van wier toespraken de voorzitter in zijn slotwoord aandacht vroeg voor de Christelijke vakbeweging in landen en werelddelen, waar zij nog de strijd voor haar erkenning heeftt e voeren, zoals bijv. Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Het orgel in de Ned. Herv. kerk te SINT ANNALAND, dat tot nog toe een enigszins scheve stand had, is, nu deze kerk geheel gerestaureerd en uitgebreid is, rechtgetrokken. Onder de orgelgalerij is nu een grote meterkast gebouwd, waar de nieuwe kansel zal komen, die men op het ogenblik aan het aanbrengen is. ROTTERDAM. B. en W. van Rot terdam hebben de gemeenteraad ver zocht een krediet van 2,56 miljoen te voteren en te besluiten tot aanschaffing van 32 autobussen voor de R.E.T. Dat worden dan dertig autobussen van het fabrikaat Verheul-Kromhout en twee van het fabrikaat Magirus Deutz. De instelling van nieuwe en de ver lenging van bestaande autobuslijnen van de R.E.T., de noodzakelijke verho ging van de frequenties, alsmede het feit dat tengevolge van de steeds toe nemende verkeersdrukte op verschillen de lijnen meer bussen moeten worden gebruikt om de dienstregeling te kun nen handhaven, dwingen aldus B. en W. tot deze vergroting van het auto- bussenpark. Rotterdams deelneming in Schiphol ROTTERDAM. B. en W. van Rot terdam hebben de Gemeenteraad ge vraagd ten hoogste 500.000 te voteren voor de deelneming van Rotterdam in de kapitaalsuitbreiding voor 1959 van de N.V. Luchthaven Schiphol. Deze zal nl. de 10 miljoen niet te boven gaan. Dit geschiedt in overeenstemming met de toezegging van Rotterdam in de ka pitaalsuitbreiding van Schiphól in de toe- komst met 5 pet. te zullen bijdragen mits rekening wordt gehouden met de wensen ten aanzien van de Luchthaven Rotterdam. In de kapitaalsuitbreiding van Schip hol zal de Staat met 80 pet. en Am sterdam met 15 pet. bijdragen. Voor volgende jaren zal Amsterdam zijn stand punt nader bepalen. De afdeling COLIJNSPLAAT van de N.C.V.B. hield haar vergadering onder leiding van mevrouw Veldman-Key. Spreker voor deze vergadering was de bekende schrijver J. Ooms te Soestdijk met als onderwerp: „Hoe en waarom schrijven en lezen wijl" In de maand juni 1959 werden op het Proefbedrijf Scheldemonden te BRUI NISSE 24 mm neerslag geregistreerd Hiervan viel niet minder dan 29.9 mm na een periode van grote droogte waar om deze maand bekend zal blijven n 1 in het etmaal 26 4n 27 juni. Op 2 juni viel er 1.7 mm. Er werden 4 zomerse da gen met een temperatuur van meer dan 25 graden gemeten wat overeenkomt met het normale aantal van deze maand. De Chr. Mondorgelclub „De Krekels" te WESTKAPELLE bracht een bezoek aan het ziekenhuis „Bethesra" te Vlis- singen, alwaar de zieken verrast wer den op een aantal mooie muzieknummers. De heer Moll, voorzitter van Bethesda sprak namens patiënten en personeel een dankwoord.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7