„Barendregt" loopt vandaag van stapel Vlissingen wil groter afzetgebied voor de compost bij •slil f Veel belangstelling voor twee km zwemwedstrijd te Goes Zwinreservaat wordt in de watten gelegd QvwlemnA o Zandzee uit Middelburg dingt mee naar hoofdprijs Laatste boerenkleermaker naait met tien handen Muziek-en ballet te Zierikzee Mulo-examens Meer propaganda nodig TOELATINGSEAXMEN CHR. LYCEUM GOES Kunstmatig strand ij Serooskerke (S.) „Onderlinge Steun" kreeg meer leden Op zaterdag 11 juli a.s. Ook deelnemers Ook aan Belgische zijde werkt men thans aan verhoging van de dijken Veer se carrillon krijgt nieuiv klokje Geitenfokver eniging afd. Boudewijnskerke uit buitenland ui;uavn*>Kimüm* Kruisbessen te Goes HET ENE DING Dubbele diensten in Zoutelande Verkeersaktie Gulden regels m. Katten tieren welig in ge0ogst. west-Zws.-Vlaander en Nog vijf Paardestaart (II) Ar tem is Zaterdag 4 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 VLISSINGEN. Vandaag loopt op de werf van de Kon. mij. „De Schelde" het 32.000 ton metende tanker „Barendrecht" van stapel. Voor de directie en de hoofdingenieurs van de maat schappij betekent deze tewater lating (^getwijfeld een hoogte punt. Maar niet minder voor de arbeiders onder leiding van hun voormannen. Zij immers hebben het schip gebouwd en bij de te waterlating zelf, als het mach tige gevaarte van de helling glijdt, zijn de arbeiders nog druk in de weer om de nodige speciale werkzaamheden te verrichten. te haak bevestigd zit. Als op de ere tribune het beroemde bijltje op de juis te majtiier wordt gebruikt, wordt een touwtje doormidden gehakt en valt de grote haak naar beneden. En daarmee zijn alle beletselen weggenomen en kan het schip in zijn element glijden. Voor de mensen, die uit technisch oogpunt met de tewaterlating te maken hebben stijgt de spanning met de mi nuut. Nooit is met zekerheid te zeggen of het gevaarte vlot van. stapel zal lo pen. En als de laatste palen worden weggeslagen kijkt de heer A. van Gel der op de grote wijzerplaat, die op de helling onder het schip is aangebracht. Bij het wegnemen van deze palen kan men op de wijzerplaat aflezen hoe zwaar de stalen kolos op de helling drukt. In de laatste minuten voor ,,uur u" ziet men heel goed, dat het schip in beweging komt. Het „wil weg". Het schip glijdt wel enkele cen timeters naar beneden, maar ook niets meer. Op het belsignaal, dat de arbei ders naar de eretribune geven, kan de doopplechtigheid een aanvang nemen. Voorman W. de Nooyer kijkt of de fles champagne goed wordt neergezet. De fles valt enkele meters naar bene den en moet beslist tegen de boeg van het schip kapot springen. De heer De Nooyer heeft gisteren al met enkele flessen, weliswaar gevuld met water, geprobeerd. Deze oefening verliep uitste- i kend. Toch zijn er altijd bij een tewaterla- ting onberekenbare factoren. waarop tmen bedacht moet zijn. 1 Ook de arbeiders, die met het schip de helling afglijden doen dit heus niet voor hun genoegen. Ieder van hen heeft f een speciale taak .die stipt uitgevoerd moet worden. Zo moet het anker pre cies op tijd en volgens een speciale Voorman W. de Nooyer had geen moeite met de fles. Zal het vandaag ook zo goed gaan? ten de sleepboten, die op hun prooi' liggen te wachten, op tijd de trossen uitbrengen om het stuurloze schip op te vangen. ceremonie uitgegooid worden en moe- achter de rug. En als de genodigden, nog diep onder de indruk van het imposante schouw spel het fabrieksterrein verlaten, stellen de Schelde-arbeiders alle pogingen in het werk om het schip in bedwang te j krijgen en af te meren. En dan is ookj voor hen dit verantwoordelijke karwei Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. De gemeenteraad van Vlissingen heeft een krediet van ƒ50.000 verleend om de composte- ringsinstallatie uit te breiden met een hamerslagmolen. Enkele raadsleden wilden nadere inlichtingen over de vraag naar de compost en de hoe veelheden. Met name de heer F. G. Smit (PvdA) was bang, dat Vlissin gen in de toekomst met de goede compost zou blijven zitten. Hij wilde weten of er wel voldoende vraag was. De heer P. Bikker (CHU) vroeg of het college plannen had de slechte naam van Vlissingen in deze onge daan te maken. „We zullen een gro tere propaganda voor onze compost moeten gaan voeren", meende hij. Ir. J. H. Krietemeyer (ARP) wees nog op de onbevredigende situatie achter het Havendorp. In zijn antwoord verklaarde wethou der M. A. v. Popering. dat er nog ve le hoeveelheden onverkochte compost liggen opgeslagen, maar hij ontkende, dat Vlissingen wat dit betreft een slechte naam zou hebben. De voor raad is ontstaan door de geringere be- De schilder T. J. Schreurs brengt hier en daar nog een kwastje verf aan. Reeds vanmorgen zijn de arbeiders begonnen met het wegslaan van de pa len, waarop het 9500 ton wegende schip rust. Steeds losser komt het schip op de helling te liggen. Precies om kwart over twaalf zal het zover moeten zijn, dat het schip alleen nog met een gro- ZIERIKZEE. 'De muziek- en bal letschool heeft gisteravond -voor een zeer talrijk pubdiek een uitvoering ge geven. De aanwezigen hebben kennis kunnen maken met de vorderingen en prestaties van de leerlingen der school. Vooral voor de pauze, toen het jon gere deel van de leerlingen op het po dium verscheen bleek, dat deze school de nieuwe vorm van muziekpadeago- giek, welke reeds bij de uitvoering van het Kerstgebeuren in januari j.l. tot uiting kwam, heeft doorgezet. Dit bleek ook uit de samenstelling van het programma, dat verschillende stukjes van de bekende muziekpedagoog Carl Orff. de grondlegger van deze nieuwe vorm. bevatte. Als eerste nutn- mre werd voor het eerst voor het voet licht gebracht een demonstratie met e enklas van de heer Luykenaar. Deze sloeg enkele accoorden op twee pauken, waarna een der leerlingen op een xy lofoon dit thema herhaalde en daarop verder borduurde. Andere leerlingen vielen met verschillende instrumenten in, zodat tenslotte uit deze enkele ac-' coorden een aardig stukje improvisatie j ontstond. trad met enkele nummers op. Duidelijk' viel te constateren dat deze jonge kin deren toch al heel wat kunnen bereiken. Na de pauze werd het programma voortgezet met ee nwerkje van Mozart, getiteld „Grazie a glinganni tuoy", dat door ee ndrietaal reeds gevorderde leer lingen op zeer verdienstelijke wijze werd vertolkt. Ook het onderricht an de ouderen staat op zeer hoog peil. Vooral kwam dit naar voren in het nummer „Lo>bet den Herrn" van Vierdanck, gezongen door enkele dames uit de stemvormings- klasse. Het sluitstuk van deze avond vormde de opvoering van de ,.De Spin" vormde de opvoering van „De Spin" van Rachmaninof door de ballet keur- klasse. Hoewel bij het uitbeelden van dit stuk enkele onvolkomendheden ge constateerd werden mag toch gezegd worden dat een hoge graad van vol maaktheid werd bereikt. De Zierikzeese bevolking kan met recht rots zijn op het bezit van een dergelijk instituut. SEROOSKERKE (S.) Het gemeente bestuur van Serooskerke op Schouwen overweegt bij de ringdijk aan Schelphoek, welke werd aangelegd na de dijkdoor braak van februari 1953, een kunstmatig strand aan te brengen. In combinatie met de beplanting van de kreken zou hier een fraai gebied ten behoeve van de recreatie kunnen ont staan. Men heeft echter nog niet de middelen kunnen vinden om da aanleg- kosten te bestrijden. Berekend is dat een hoeveelheid zand van 25.000 m3 tegen een prijs van f 0,80 per m3 nodig zou zijn. Deze uitgave van f 20.000,kan de gemeente Serooskerke zich niet veroorloven. Advertentie GOES. Tot de eerste klas van het Christelijk lyceum voor Zeeland zijn met ingang van 1 september 1959 toe gelaten 100 nieuwe leerlingen t.w.: Uit Goes: Joop Bergsma, Hilda Bonder. Ko de Bruijne, Peter Bruyn- zeel. Cobie Catsman. Kees Dekker. Cor- ry de Dreu, Bert van Dijk, Cora Fraan- je, Wim Geene, Annie Geldof, Ron Goe- i'dee, Martenjan van de Guchte, Janny Hertgers, Annet *t Hooft. Jan Hoogen- doorn, Joost Hoogendoorn, Wim Hoogen- doorn, Betty Jonker, Agaath Joosse, I Hans Karelse, Tiny Koene, Nelly Koo- le, Jaap Loeve, Eddy Loomans, Paul i Louwerse, Henk Luyendijk, Peter de i Meester, Addie Munter, Marijke Nijsse, I Bab Oranje, Ineke Paauwe, Heieen Par- j mentier, Jos Pieterse, Henk Prummel, Ans de Puit, Ineke Sinke, Nel Sinke, Kees van Sparrentak, Inez Taillie, Me- rio Vermeer, Ruth Vermeer, Conny van Weele, C£ris Wessels. Uit Aalten: Ankie van der Wal. Uit Biezelinge: Jan Joosse, Jan Verhagen, Jaap Zan- dee. Uit Borssele: Miep Meulpolder. 1 Uit Colijnsplaat: Nel Houterman. Uit Hansweert: Hans de Vente. Uit 's Heer Hendrikskinderen: Simon Ha- A x e i- rinck, Hans Paardekoper, Jan de Schip- Het team arbeiders van De Schelde, scheepsbouwkundige, A. van Gelder, be-per Uit Hoedekenskerke: Conny Lu- dat de tewaterlating daadwerkelijk ver- j drijfsleider, J. Weug, D. Keyniel, H. A. kagse, Bas Minderhoud, Nelly Paauwe. richt. Van links naar rechts: voorman stolk, J. van Zweeden en E. de Smit. Uit Yerseke: Rita Bakker, Lies Dan- W. de Nooyer, assistent, D. Passenier, ker Matty Hovestadt. Uit Kapelle: Rien Korstanje, Jaap van Neuren, Hans van Opbergen, Gerdy van Suylekom, Kees Wondergem. Uit Kats: Elly Klaassen. Uit Kloetinge: Wim Duyn- houwer, Liesbeth de Koning, Ad La- main, Koos de Schipper. Uit Krab- bendijke: Dirk van der Pijl, Jacob Rus ter, Kees Weststrate. Uit Kruiningen: Ab Blok, Dirk Quaak. Uit Lewedorp: Maarten Fraanje, Heinz Stoye. Uit Nieuwdorp: Mineke Willemse. Uit Nisse: Riana Eckhardt, Dries van der Poest Clement, Lily Pourchez. Uit Oudelande: Gij se Heijmans, Martien Zandee. Uit Ovezande: Ria Sommeij- er. Uit Rilland-Bath: Jan Oostdijk, Sunja Verschuure, Janny Walrave, Luc Wiskerke. Uit Schore: Annie Sterk. Uit Souburg: Hans Jager. Uit Terneuzen: Frank van de Ree. Uit Vlissingen: Ingrid Matzinger. Uit Waarde: Biem Kersten. Uit Wemel- dinge: Willie ik. Uit Wilhelmina- dorp: Luuk Boelman, Piet Wiskerke. Uit Wissenkerke: Nelleke Slotema. Uit Wolf aartsdijk: Wisse van de Guch te. Uit Zierikzee: Kees Veling, Co Verwijs. hoefte van de landbouw. Voor de tuin bouw voldoet de compost nog niet ge heel aan de gestelde voorwaarden: er zitten nog teveel grove delen in. Wan neer de behoefte weer groter wordt, moeten we toch kunnen zorgen, aldus de wethouder, voldoende compost in voorraad te hebben. Voor één hectare heeft men gemiddeld 40 ton compost nodig, deelde de heer Van Popering mee. De wethouder zei verder, dat er thans gestreefd wordt naar een vergroting van het afzetgebied. Een hamerslagmolen kan belangrijk werk doen door de grove delen te verwijderen. Ten aanzien van de vuilstortplaats achter het Havendorp zei de heer Van Popering. dat hier wel het een en ander zal moeten gebeuren. Een vijfde van het op te halen huisvuil is onverwerk baar, met welke spullen we dus blijven zitten. Naast een hamerslagmolen zou er eigenlijk nog een verbrandingsmolen moeten komen om de onverwerkbare rest te vernietigen. Intussen zijn er pogingen in het werk gesteld om op Walcheren tot een geza menlijke huisvuilophaaldienst te komen. In deze pogingen is men tot op heden toe echter nog niet geslaagd, aldus de wethouder van gemeentewerken. De raad ging eveneens akkoord met het verlenen van een krediet van 92.000 voor de bouw en inrichting van een gemeentewerk- en bergplaats aan de Glacisstraat. Mej. J. J. Broer uit Alblasserdam werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Jacob Catsschool voor g.l.o. De heer L. A. Verhulst kreeg een be noeming als leraar in algemeen vor mend onderwijs in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke industrie- en huishoud school. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De assurantiever- eniging „Onderlinge Steun" hield on der leiding van de heer Jac. Besuijen haar jaarvergadering. De sekretaris, de heer S. Simonse, gaf in zijn jaarver slag een overzicht van de werkzaam heden in het afgelopen jaar. Het leden tal nam toe met 25 en bedraagt 1408. De verzekerde waarde steeg met ruim twee miljoen gulden tot een be drag van 47.042.350. Aan brandschade kwam ten laste van de vereniging 1774, waarvan 1193 werd vergoed door de herverzekering. Ten, laste van de verlies- en winstrekening resteert een schade-uitkering van 581. Van de over 1958 betaalde premie, namelijk 0,60 voor woningen ook voor behuizin gen op de boerderijen en 1,20 voor landbouwschuren per 1000 verzekerde waarde kon 15 pet. worden gerestitueerd door bijschrijving op ieders ledenre kening. Geconstateerd werd, dat door herverzekering, waarborgsommen, le denrekening en gewone reserves de vereniging een zeer solide basis heeft. Het aftredend bestuurslid, de heer J. Caljé, werd evenals de commissarissen, de heren S. de Visser en J. Francke, herkozen. Verder werden mededelingen gedaan over reduktie, die wordt gege ven bij de aanleg van bliksemafleiders, alsook over de m het afgelopen jaar tot stand gekomen wijziging der statu ten en het huishoudelijk reglement en de vaststelling van een nieuw verzeke ringsreglement. Tevens werd gewezen op de noodzaak van herschatting in geval van te lage verzekering in verband met de hoge bouwkosten. De Rode Kruiscollecte heeft te SINT ANNALAND f 643,60 opgebracht. Te ARNEMUIDEN heeft de Rode Kruiscollecte f 902,50 opgebracht. Op de postspaarbank te TERNEUZEN werd ingelegd f 257.548,13 en terugbetaald f 137.921,24. Op de maandelijkse vergadering van de N.C.V.B. te KRABBENDIJKE heeft mevrouw Timmerman uit Yerseke ge sproken over het onderwerp: „Sieraden der vrouw". Van een onzer verslaggevers SLUIS Ook van Belgische kant werkt men thans op volle toeren om de internationale zee- Ook de "balletgroep van de jongeren «Jifk bij Sluis en Knokke te ver- 5 el ttnri of on o nnmmnrc nn TtnirJoliiV hogen. In Nederland keek men reeds met een tikje ongerustheid naar het Belgische gedeelte van de dijk. In Zeeuwsch-Vlaanderen was reeds lang het nodige ge daan om de dijk bij de duinen van Cadzand afdoende te verho gen en te verbreden. Deze dijk is nu goed zes meter hoog en vindt een vaste steun in een ste vig verbrede voet. De beplantingen hebben met zorg plaatsgehad, een rijweg kwam er bo venop en ook achter de dijk ligt een rijweg, die zelfs voor auto's toeganke lijk is. Niets werd aan het toeval over gelaten en een onverwachte springvloed geen schade meer aanrichten. Het Zwinreservaat is enig in zijn soort en om dit tegen alle gevaar te beschermen diende de oude inter nationale dijk te worden vernieuwd en verhoogd. Deze werken zijn thans VEERE Het Veerse klokkenspel, dat in 1736 door Pieter v. d. Gheyn werd gegoten zal binnenkort worden verrijkt met een nieuw klokje. Door een barst in één der oude is dit onzuiver geworden en daar het gemeente bestuur van Veere er prijs op stelt, het carillon, dat op de monumentenlijst staat, in goede staat te houden, werd opdracht gegeven aan de klokkengieterij van Petit en Fritsen te Aarle Rixtel de onzuiver klok te vervangen. A.s. zaterdagavond van 89 uur, wordt het carillon weer bespeeld door Piet Broerse. Hij begint met een drietal com posities van Staf Nees, directeur der i Mechelse beiaardierschool. Ook worden gespeeld enkele Duitse volksliederen, een I sonatine van Ignace Pleyel „Will einst das Graflein ein Tanzchen wagen" en 1 ,,ln arm der Freundschaft weilen" van Mozart. reeds ver gevorderd. Van Belgische zijde was er enig misnoegen, omdat geen Belgische aannemer het werrk werd gegund, maar men heeft moe ten toegeven, dat de verhoging van de dijk flink opschiet. De dijk wordt ook verbreed en verhoogd in rechte lijn van de plaats „bij. Louise" aan het kanaal Sluis-Cadzand tot bij het vliegveld en draait dan rechts naar zee toe. De dijk volgt echter de oor spronkelijke loop. langs het bosje van de vroegere koninklijke villa en dan aansluitend bij 'het duin. Het nodige zand hiervoor wordt in het Zwin zelf gewonnen. De opspuiting gebeurt tussen de oude bestaande dijk en een door vrachtwa gens aangebrachte strook grond in een tempo van 13000 m3 zand per week. De waterplassen het zijn bijna kleine meertjes die daardoor worden ge schapen in het Zwin zelf, zijn zeer diep en bereiken op sommige plaatsen twaalf meter. Later echter zullen ziij van groot nut zijn voor de ontelbare watervogels, die er een verblijf zoeken. Van onze correspondent ZOUTELANDE De afdeling geiten- fokvereniging Boudewijnskerke hield haar jaarlijkse keuring o.l.v. de heren J. M. Cevaal en C. den Engelsen. Aangevoerd: klasse lammeren: le pr. K. Kleinepier, 2. P. J. Kleinepier, 3. A. Dommisse, 4. J. Maljaars. Klasse 1-jari gen: le pr. K. Kleinepier (opgenomen in het stamboek), 2. A. Kleinepier. Klasse Met spanning wordt thans afgewacht i a ttnlA. Kleinepier (allen opgenomen in 'het stamboek). Klasse 3-jarigen: le pr. J. Poppe, 2. J. Poppe, 3. W. Louws (allen opgenomen in het stamboek). Klasse oudere stamboekgeiten: le pr. Adr. Dom misse, 2. P. J. Kleinepier, 3. K. Kleine pier, 4. C. v. Sluijs Kzn. Er werden 15 geiten opgegeven voor de a.s. Kringkeuring. de veiligheid van dee polders moeten verzekeren. Het natuurreservaat, dat dan in een snoer van vernieuwde dij ken gevangen zal l'.ggen, zal er tevens beschermd zijn tegen infiltratie van al teveel moderne invloeden. Daarom ook zal de Belgische dijk geen rijweg heb ben en alleen met gras zijn begroeid. GOES. De zwem-en badclub ,,'t Sas" organiseert op zaterdag 11 juli a.s. in samenwerking met de zwem en po loclub „De Ganze", eveneens uit Goes, een twee km zwemwedstrijd door het Goesse Kanaal. Deze wedstrijd diet hans voor de der de achtereenvolgende maal van stapel loopt is evenals vorig jaar weer inter nationaal. Het eerste jaar waren er geen buitenlandse deelneemsters of deelne mers 2000 m. vrije slag. Er wordt gezwommeni n vier catego rieën nl. 2000 meters choolslag voor da mes en heren en 2000 m. vrije slag voor dames en heren. Tevens is er nog een veteranenwedstrijd. Uit propagandistisch oogpunt wordt ert evens een 1 km volks wedstrijd gezwommen waaraan oud en jong kan deelnemen. Men verwacht hier voor een massale deelname. Aan de wedstrijden zullen plm. 65 zwemmers en zwemsters deelnemn. D De deelnemende verenigingen zijn be halve de organiserende vereniging: De Baronie uit Breda, de zwemclub Naar Advertentie JUWELIERS SINDS IÖÏ4 "f j Raad Wemeldinge WEMELDINGE De gemeenteraad van Wemeldinge komt maandag 6 juli a.s. des namiddags om 5 uur in het gemeen tehuis in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeld een voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening bij de Coop. Boerenleenbank te Wemeldinge van lOO.fOOO,— tegen een rente van 4Vï r'o per jaar en een looptijd van 30 jaar met gelijke jaarlijkse aflossingen; een voor stel tot het verlenen van een gijdrage in de kosten van een geschenk voor het gebouw van de Provinciale Griffie. Op verzoek van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt voorgesteld een bijdrage te verle nen van 5 cent per inwoner. Tenslotte vermeldt de agenda een voorstel tot her ziening van de bouwterreinprijzen. GOES Op de veiling 'Zuid-Beveland' werden dit seizoen aangevoerd 75.153 kg groene kruisbessen tegen het vorig jaar 115.000 kg. De gemiddelde prijs was dit jaar 72 cent per kg, en het vorig jaar 63,68 cent. den, de zwemclub Nievaart uit Klun- drt, de G.Z.V. uit Gent, Nptuns uit Wetteren, De Dolfijn uit Amsterdam en d Zeeuwse clubs ,De Zeehond' uit Vlissingen, ,De Bruinvis" uit Sas van Gent, „Luctor" Middelburg, ,De Schel de' Terneuzen, „S.Z.V.' Souburg. Er is een zg. verenigingswisselbeker beschikbaar gesteld voor de drie zwem sters en of zwemmers die met de bes te tijden uit de bus komen. Deze beker is momenteel in het bezit van Luctor uit Middelburg. Verder zijn er bekers, beschikbaar voor de eerst aankomende Zeeuwse da me en heer en een beker voor de eerst- aankomende buitenlandse deelneemsters of deelnemer. Johan Boogaard en A. Maat. beiden van „De Ganze' uit Goes, verdedigen hun beker op resp. de schoolslag en vrije slag. Bij de Goese dames is de beker op het nummer vrije slag in be- ,zit van Alie van Oast en die op het nummer schoolslag van Carla Evers. Tot de deelnemers behoren o.a. Ri chard S. van „De Dolfijn", vader en zoon Boogaert van de Gentse zwemver eniging en mej. Heemskerk van de zwemclub Naarden. Zij behoren onge twijfeld tot de grootste kanshebbers. Van 'de Zeeuwen noemen we: Piet Rotte van Luctor, C. Wagenaar van de „S.Z.C." uit Souburg, Johan Boogaard en Adrie Maat van .De Ganze' en bij de dames Helen de Vries van de Bruin vis en Ingrid Baart en Tini Daalhuizen van de S.Z.C. „Souburg". De wedstrijden beginnen om half drie met de wedstrijd schoolslag voor dames. De start en finish zijn gelegen bij' sprint or en op ,,'t Sas'. Calvijn-herdenking 1959 EN NU CALVIJN. Natuurlyk Calvyn. Er wordt in deze dagen immers in elk blad aan dacht gevraagd voor de Hervormer Calvijn. Uiteraard kan in een meditatie maar een facet belicht worden. Maar by Calvijn is niet maar één facet. In heel zijn strijd zijn alle lijnen samen getrokken geweest op „het Ene ding." Onze dagen zijn behoorlijk soepel in de waardering van een man als Calvijn. Moge lijk sijpelt de mythe van de fa natieke Calvijn nog een beetje door bij de achter gcblevenen dn het linkse en recht se kamp. Mogelijk passen wij er voor op, dat we worden aangezien voor mensen, die geen waardering hebben voor grote man nen. Schreef Stefan Zweig niet over de grote humanist Erasinus een boek en ook over Calvijn, waarom zouden wij ook niet een vriendelijke buiging maken in de rich ting van de Geneefse hervormer? Overigens blijven wij een beet je uit de buurt. En bewandelen wy de paden van de zuivere leer en het gehoorzame leven wat min der bewust. Zo kun je immers toch ook een goed christen zijn. Alle waardering voor Calvijn, maar we steken onze hand niet in het vuur voor zijn ideeën. Hoogstens zitten wij in veilige middelmatigheid onze handen te warmen aan het vuur dat door dit leven heensloeg. Eén ding heb ik van de here gevraagd. Dat staat in Psalm 27; daar bidt David dus om een ding. Dat zal Calvijn ook wel gedaan hebben. En wij denken, dat het net jes staat nog net tot de Calvinisten gerekend te worden maar ras Calvinisten, pas er voor op. Wij houden de afstand wel in het oog en betrachten de nodige reserve. Maar de vraag mag gesteld: is deze hou ding niet ons oordeel, onze vloek, het vele boeit ons. Wij halen uit de grauwe, over stelpende indrukken en idealen niets meer dat waarlijk bezielt. Het éne is even goed als het andere. En zelfs liét evangelie is niet meer dat éne, stralende. David heeft in Psalm 27 die vloek afgebeden. Het éne ding: wonen in Gods huis, God dienen met heel het hart. Nu dit was ook Calvijn. Calvijnherdenking 1959. Laten wij even opschrikken uit onze ingedommelde mid delmatigheid. Wie was Calvijn? En we lezen een arti keltje en we menen dat we het weer weten en wie volgt. Maar God, de grote God, de schepper van liet heelal heeft uit dit zwak ke verteerde leven, zich een monument ge houwen. Calvyn herdenken dat wil zeg gen: God is groot en zijn genade beheerst souverem het leven en deze begaafde Pi- cardier bracht aan God zijn offer zoals hy zelf zeiHet offer van het geslachte liart. Och wy mediteren maar even. Willen wij nu het leven van deze grote stryder even langs ons heen flitst, de vraag maar stel len: is dit nog in ons hart o God dit vraag, dit zoek ik het ene ding. Bij u wonen. U dienen. Goes Ds. E. JANSEN. ZOUTELANDE De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente begloot m.i.v." zon dag 5 juli des morgens dubbele diensten te houden en wel om 9 uur en 10.30 uur, gedurende zes weken in het hoogseizoen, de middagdienet is vervallen en vervan gen door een avonddienst, die om 7 uur begint. Het Middelburgs Mannenkoor geeft zondagmiddag tussen 12 en 13 uur een concert in de Graanbeurs op de Dam. Uitgevoerd worden werken van Brahms, Handel, De Victoria, Mendelssohn en Honegger. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Een dag of wat geleden hebt u in ons blad kunnen lezen, dat de Vereniging voor Veilig Verkeer bezig is met een aktie onder de titel „Gulden regels". Deze aktie wordt in ge heel Nederland gehouden, maar elke keer wordt onverwachts een plaats uitgezocht, waar „geope reerd" zal worden. De Middel- jpt/MHMM ■9FiCa»£2&H A wWJSMB? r» v^n zu HET IS ALS met de traditio nele jaarlijkse suikerbiet. Zodra onze krant een berichtje heeft gelanceerd, dat boer X alle re cords heeft gebroken met een biet van 20 kilo, dan komt er su-biet twee dagen later een brief van landbouwer Y, die er eentje van 20 kilo en een half ons heeft OOSTBURG Op de boerderijen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen tieren de rat ten dit jaar welig. Ondanks hardnekkige pogingen om de ratten te vernietigen neemt het aantal ernstig toe. Ook in Oostburg heeft men schade on dervonden doordat nu reeds het derde nest jonge eenden in het vestje verloren ging door ratten. In een nacht sneuvelden dertien jonge eendjes tot grote teleur stelling van de vele scholieren, die elke dag restanten van hun twaalfuurtje kwa men offeren. Geslaagd voor het examen Mulo-A. alsmede voor het Middenstandsdiploma Betsy van» de Ree uit ZAAMSLAG. leer- Herinnert u zich mijn verhaal over Willem Slaakweg <75uit 's Heeren- hoek? ..Als die een vakbond van boe- renkleermakers zou oprichten. zo schreef ik toen dan zou hij onbe twist voorzitter worden. En secreta ris en penningmeester. Het zou een eenmansbondje worden, want Slaak weg is de laatste boerenkleermaker." Had je gedacht. Artemis kan ons nog meer vertellen, schreven en tele foneerden op de kop af twaalf trou we lezers, maar.... en dan kwam het. Ik heb het hoofd deemoedig gebogen en alle reacties dankbaar geïncas- linge van de Chr. Ulo-school te Terneu-I seerd. En nu weet ik het dan: Zee- lands allerlaatste boerenkleermaker naait met tien handen. Want als Willem Slaakweg nu per sé een vakbondje van boerenkleerma- kers zou willen oprichten, dan zou het echt niet een eenmansbondje be hoeven te worden. Ze zouden zelfs met z'n vijven kunnen zijn. Ja, af gaande op de ontvangen reacties, telt Zeeland thans laat ik voorzichtig blijven tenminste vijf boerenkleer- makers. Een dat zijn dan, behalve Slaakweg uit 's Heerenhoek, Jan Sturm (77) te Serooskerke (W.), G. Vlieger uit Me- liskerke (80 jaar), C. v. d. Voorde te Koudekerke en de „benjamin" J. de Vries te Nieuw- en Sint Joosland. Al de gezellige briefschrijvers har telijk dank. EEN PAAR letters kunnen een woord veel veranderen. In een bab belaar over de „strijdster voor de lange paardestaart", in easy mevrouw Van den Berge te Kapell^, vertelde ik dat haar vader vroeger elf paarden had. „Neen," schrijft deze dierenvrien- din mij nu, „niet mijn vader, maar mijn grootvader. Dat maakt natuur lijk niet zoveel uit, maar in ons dorp zouden de mensen misschien denken, dat ik u maar wat op de mouw had Kapper-kleermaker Willem Slaakweg kreeg collega's. gespeld. Zou u de kleine vergissing even willen rectificeren?" Natuurlijk. Bij deze. GOES Voor het Mulo-examen A slaagden op 2 juli te Goes de dames C. M. W. A. Quist te Zierikzee, M. Goesije en Chr. Gastel te Vlissingen, P. van Eenen- naam te Oost-Souburg, G. I. B. Dekker, M. Vermaas, E. M. Vlaander en E. J. van Riet te Goes, K. N. de Koeijer te Yer seke, E. P. Koole te Kamperland. E. C. van Ree te Zaamslag en E. M. van Lare te Zuidzande, en de heren B. M. Landman te Haamstede, W. Schrijver te Goes, Ph. Kastelein te Geersdijk, S. C. Klap te Kamperland, J. van Westen te Borssele en P. J. van Wingen te Baarland. Alle geslaagden verwierven ook de aanteke ning voor het Middenstandsdiploma. Drie kandidaten werden afgewezen. Voor het diploma Mulo B slaagden op 2 juli de heren; L. J. H. van den Berge te Wemeldinge, J. Suurmond te Vlissin gen, F. van der Hooft te Aardenburg, J. U. P. Kalkman te Middelburg, W. J. Ca- pello te Goes, M. J. Ringelberg te Brou wershaven, A. J. Jansen, A. A. Mabelus en R. H. W. Uylenbroek te Vlissingen, W. Boot te Duivendijke. Afgewezen; vier kandidaten. Gisteren slaagden voor het MULO-exa- men: diploma A: de dames M. C. Locker, Zierikzee, J. H. v. d. Maas (M), Zierik zee, S. J. Goossen (M), Axel, N. den Ha mer, Axel, L. van Putten <M), Nieuwer- kerk, M. Kempe (M), Axel, G. G. de Kra ker (M), Breskens, M. A. E. van Empen (M). Middelburg. B. W. F. Acda (M). Middelburg, A. P. van Iwaarden (M), Middelburg, W. J. Kleinepier (M), Wol- faartsdijk, M. Ch. Sauer (M), Oostbuvg, S. M. den Hamer (M), Biervliet en de heren J. van Robyen (M), Westkapelle. H. G. Thoma (M), Oost- en West-Souburg, W. J. van de Weele (M), Middelburg, H. M. F. de Munek (M>, Goes, H. J. Steen huis (M), Goes, J. C. van der Peijl (M), Kloetinge. F. M. Musson (Mi, Sluis. Af gewezen twee kandidaten, Diploma B: de heren C. van Loo, West kapelle, J. P. Robbeson. Vlissingen, J. M. Toogerheide, Bruinisse, W. Boone en J. Joosse, Middelburg, L. Jille, Kruiningen, W. van Sul, Wemeldinge, C. Pekaar. Yer seke, S. Geluk, Goes, J. la Grand, Kloe tinge, M. P. de Broekert, Oudelande. Af gewezen "n kandidaat. burgse politie keek dan ook niet vreemd op, toen zij eergisteren door de leiders van de aktie werd opgebeld met de mededeling, dat Middelburg vrijag (dus gistren) aan de beurt was. Zo verschenen gistermorgen rond elf uur de heren H. Hussem van de Ver eniging voor Veilig Verkeer en Van Roo- den van de NCRV, die de aktie helpt steunen, in het politiebureau aan de Lange Giststraat. Het voornemen was in Middelburg alleen gemotoriseerde voer tuigen aan te houden en de bestuurders ervan te ondervragen. Weldra gingen de heren op stap. Men trok naar het be ruchte kruispunt Poelendaeleweg-Nieuwe Vlissingseweg, waar postgevat werd. Achtereenvolgens hield brigadier M. Schrier van de verkeerspolitie vier au to's, een motorcarrier en een motorfiets aan. Men trof het, want juist alle zes ondervraagde personen bleken uit Mid delburg afkomstig te zijn. Op de aangehouden kandidaten wer den drie vragen afgevuurd, twee vrij simpele en moeilijke. De eerste pro bleemvraag was deze: Men nadert in een auto een voorrangsweg. Van links komt een fietser. Wie heeft voorrang, de auto of de fiets?' Prompt luidden al le antwoorden: „Natuurlijk de fiets, want die rijdt op de voorrangsweg!" Dit goede antwoord werd door alle zes per sonen gegeven en beloond met een rijks daalder. Tweede vraag: „Hoe ver mag men van en kruispunt stoppen?' Bij deze vraag moesten de zes kandidatene ven nadenken. Er waren slechts vier goede antwoorden: .Tien meter'. Ook ditmaal werd een „knaak' uitgereikt. De derde vraag was ongetwijfeld de lastigste: Men rijdt op een normale weg en wil een inrit inrijden. Moet men dan voorsorteren, ja dan nee? Het goede antwoord luidde: Men mag niet voor sorteren. Daar deze regel nog niet zo lang geleden is ingevoerd, was het niet verwonderlijk, dat deze slechts door een man goed werd beantwoord. Deze •gelukkige was de heer C. Zandee uit Middelburg. Zijn kennis leverde hem vijf gulden op. De heer Zandee werd daarna aan een test onderworpen, waar bij hij vier verkeerssituaties moest uit tekenen. Hierin slaagde hij en werd zo doende een der mededingers naar de hoofdprijs van ,f 250, om welke prijs de ze maand in Arnhem zal worden ge streden. De finale in de Gelderse hoofdstad zal tezijnertijd over de radio worden uitge zonden. De Vereniging voor Veilig Verkee* vervolgde gistermiddag zijn aktie in Zia» rikzee.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3