AMERIKA: GEEN ONTSPANNING KWALIJKE DRUK OP GENÈVE Majoor Koopmann: commissie faalde! JONGENS KOCHTEN DE KALE VRIJHEID Verhouding van één op miljard was nog giftig Nieuwe borden voor pleinen en tunnels Tegen Ruslands rakettendiplomatie Meer voor dan tégen melkautomaten Vragen in Tweede Kamer over postcensuur De Bilt: Warmer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 4 juli 1959 Niet ongerust „VALSE BESCHULDIGINGEN" SPANNING OM GAT,LAS BLIJFT BIJ BENZINESTATION BEZWAAR ELDERS GELIEFD GROTERE OMZET Aanslag in Tirol met de haat op het gezicht NOG EEN KEUS SLACHTOFFER OOG OM OOG Communist wil straf voor verantwoordeli j ken Tegenbezoek van Straatsburgers Tegenslagen met apparatuur Onbemande vliegtuigen blijven aan de grond Israël overweegt verkiezingen ONDERZOEK NAAR VISSTERFTE Veranderingen in wegenverkeersreglement Geen extra geld van regering KAMERLID J. M. PETERS: Onrust in gebieden van grenscorrecties TUNNELWEGEN PARKEREN Anderhalf jaar voor Endre Papp Aan groot gevaar ontsnapten zij WARM Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009- Vhssingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen' Nieuwstraat 38. tel. 01150-3189, Zlerikzee, Havennark 24' tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4296 Van onze correspondent WASHINGTON Onder in vloed van de drieste uitlatingen van premier Nikita Kroesjtsjef en de eerste vice-premier en mogelijk Kroesjtsjefs opvolger Frol Koslof wordt er thans bij de Amerikaanse regering weer krachtiger aangedrongen op ver hoging van de militaire paraat heid als tegenhanger van de „ra kettendiplomatie" van de Sowjet- unie. Een van de voornaamste tegenmaatregelen zou volgens de voorstanders van verhoogde mi litaire waakzaamheid moeten zijn een intensivering van de pa trouille-activiteit van de Ameri kaanse Strategische luchtmacht. De allesbehalve verzoeningsgezinde woorden van Kroesjtsjef en Koslof heb ben in Amerikaanse regeringskringen de overtuiging doen postvatten dat er geen uitzicht is op ontspanning in de politieke verhoudingen tussen oost en west en dat de westelijke mogendheden geen wijzi ging kunnen verwachten van het oor deel van het Kremlin over de Berlijnse kwestie. Anderzijds handhaaft Amerika het standpunt dat het westen, de Verenigde Staten inbegrepen, zich niet zal laten in timideren door bedreigingen. Wel wordt erkend dat de dreigende taal van de Rus sen een verderfelijke invloed zal hebben op de Geneefse ministersconferentie, die op 13 juli wordt hervat. DEN HAAG. Mijn oordeel luidt: De Commissie onderzoek militair aan koopbeleid heeft gefaald. Ik ben bereid, dit oordeel met stukken en getuigenverklaringen te staven. Ik ben volkomen nodeloos in mijn eer en goede naam aangetast. Het spijt mij dit alles te moeten zeggen en het spijt mij nog meer, dat ik, uit verweer tegen het mij aangedaan onrecht, namen en In officiële kringen bestrijdt men de gedragingen van personen moet noemen, opvatting dat de Amerikaanse regering zich ongerust zou maken. Toch hecht men er groot belang aan de conferentie die president Eisenhower deze week heeft belegd met zijn militaire en diplomatieke raadgevers. Uitdrukkelijk is al tegen gesproken dat die vergadering een spoed eisend karakter zou hebben gehad. Toch overheerst wel de indruk dat zij was be legd ter bepaling van de waarde die moet worden gehecht aan de dreigende hou ding van hert Kremlin en aan het diplo matieke offensief dat daarachter op doemt. In bevoegde Amerikaanse kringen houdt men er rekening mee dat de huidige starre houding van de Sow jetunie kan zijn ingegeven door de mening dat de balans van de militoire machtsverhoudingen nu voldoende naar Russische zijde is door geslagen en dat Kroesjtsjef gelooft nu zijn wil te kunnen doordrijven. In het Amerikaanse ministerie van de fensie blijft echter de opvatting over heersen dat diie mening geen steek houdt omdat de Amerikaanse strategische luchtmacht voldoende tegenwicht in de militaire schaal legt. Aldus enkele passages uit de brief, waarmee majoor der intendance H. E. I. H. Koopmann gisteren een „nota ter weerlegging van de door de commissie over mij uitgesproken valse en lichtvaar dige beschuldigingen" aan de leden der Tweede Kamer heeft aangeboden. Aangezien de commissie, aldus majoor Koopmann, haar verslag openbaar heeft gemaakt, zie ik mij genoodzaakt hierop in het openbaar te antwoorden. In zijn brief zegt hij verder: De commissie heeft Een aantal bekende Duitse vlieg tuigfabrieken gaat in licentie Ameri kaanse en Italiaanse straaljagers bou wen voor de Westduitse luchtmacht. De financiële commissie van de Bondsdag heeft het plan daartoe donderdag goed gekeurd. Er zullen 200 Starfighters F-104 en 150 jagers van het type Fiat G 91 s worden gebouwd. Tot de fabrie ken die worden ingeschakeld behoren Heinkel, Messerschmidt en Dornier AMSTERDAM. De moeilijkheden rondom het concert van Maria Callas op zaterdag 11 juli a.s. in het Concert gebouw te Amsterdam zijn nog niet op gelost. Gisteren hebben de leidende figuren van het Holland Festival en het Con certgebouworkest met elkaar verga derd, echter zonder resultaat. Zoals wij gisteren berichtten heeft Ma ria Callas geëist dat alleen zij tijdens het concert in het licht zal staan. Het orkest moet in het duister spelen. Het Concertgebouworkest is over dit verlangen ontsticht. Overigens is de belangstelling van het publiek door Callas' optreden niet ver flauwd. Op de „zwarte markt" worden voor plaatskaarten reeds 200 gulden ge boden. De normale prijzen schommelen rondom twintig gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nog deze zo mer gaat het Nederlandse zuivelbureau een proefneming houden met acht melkauto maten. Dit zijn een soort ver grote sigarettenautomaten met ingebouwde koelkast. Voor een kwartje kan men een in karton verpakte kwart liter melk kopen, gekoeld tot een temperatuur tussen vijf en tien graden Celsius. Er zijn twee soorten verpakkingen, de bekervorm en de driehoek. Het Zuivelbureau wil met beide experimenteren. De automaten denkt men geplaatst bij benzinestations langs de grote we gen, in werkplaatsen van fabrieken en in cantines. Het staat nog niet vast waar de acht proefautomaten zullen komen, maar het Zuivelbureau wil hen verspreiden om een beeld te krijgen uit verschillende delen van ons land en denkt aan Amsterdam, Den Bosch en Deventer. Het is nog niet helemaal duidelijk welke administratieve moeilijkheden de opkomst van melkautomaten in Nederland in de weg staan. Dat die moeilijkheden er zijn, is zeker On langs kwam een automaat te staan bij een benzinestation te Apel doorn, gelegen aan de rijksweg naar Deventer. Binnen een week maakte Rijkswaterstaat daar bezwaar tegen, het vreesde verkeersonrust en toene mende onveiligheid bij het station. Ook trok de automaat „buurtpubliek" Zij moest verplaatst worden, een eindje van de weg af. Andere bezwaren dan de verkeers onveiligheid zijn te verwachten vanwege melkslijtersvergunningen, gemeentelijke verordeningen, veror deningen van produkt- of bedrijf schap, e.d. De zuivelindustrie laat zich hierdoor niet afschrikken, maar wil juist een inventarisatie van al die belemmeringen maken. Eerst dan kunnen zij uit de weg worden geno men en dat dit ook gebeuren zal, lijdt bij haar geen twijfel. De melkautomaat is een ingebur gerd begrip in Amerika, waar in tien jaar tijds 45.000 stuks in gebruik zijn genomen. In Engeland is men er an derhalf jaar geleden mee begonnen en daar staan er nu 1500, waarbij aan verdere uitbreiding wordt gedacht tot 15.000 stuks. West-Duitsland gaat er mee beginnen en heeft een studie groep ingesteld. In ons land heeft de Kon. Ned. zuivelbond (K.N Z.) een studiecom missie benoemd, die zich eveneens intensief met de melkautomaat bezig houdt en in Engeland al een kijkje heeft genomen. Van de kant van de autoriteiten in dit geval van het Ministerie van landbouw en van het produktschap zuivel ziet men de komst van melkautomaten met welgevallen tege moet. De automaten zullen het ge bruik van melk doen toenemen, zo is de overtuiging. De 1500 automaten in Engeland hebben thans een omzet van een half procent van de totale consumptie in dat land en het is ge bleken, dat het een extra consump tie is. Medisch aspect hierbij is, dat melk als bijzonder goed wordt beschouwd tegen vermoeidheid bij chauffeurs. Vandaar dat men de automaten bij de benzinestations langs de weg wil zetten. In Apeldoorn is al aangetoond, dat zij in een behoefte voorzien, zeker op zomerse dagen. zich in haar verslag beperkt tot de ove rigens volkomen onjuiste beoordeling van de behandeling van een drietal uit de vele bestelaan vragen. Eén hiervan is bovendien nog als een vervolgopdracht te beschouwen. Alleen al in 1955 was ik echter verantwoordelijk voor ongevee* driehonderd bestelaanvragen. De des betreffende leveranciers waren verspreid over de Ver. Staten, Canada, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Duitsland, België, Zweden, Noorwegen; Denemarken en Groot-Britannië. Het belang van de Koninklijke Land macht om al deze bestellingen te reali seren in de vorm van tijdige aflevering van per jaar circa 30.000 verschillende goedgekeurde en aan alle eisen voldoen de artikelen moge de oorzaak zijn, dat ik wellicht fouten zal hebben gemaakt. Ik ben mij hiervan in genen dele bewust en tot op heden heeft noch de commissie noch iemand anders ook maar één wer kelijke fout vastgesteld. Majoor Koopmann verzoekt de leden van de Tweede Kamer vervolgens, „de inhoud van het verslag der commissie niet als juist te willen aanvaarden of zonder meer voor kennisgeving te willen aannemen, althans zeker te willen ver werpen de ongegronde en onjuiste ver oordelingen van en eonclusies over de gedragingen van personen, die zonder de in een rechtsstaat geldende waarbor gen van hoor en wederhoor, bewijsvoe ring en openbaarheid, op onverantwoor delijk lichtvaardige, de betrokken per sonen nodeloos in eer en goede naam aantastende, wijze door de commissie zijn uitgesproken". WENEN (Reuter, A.P.) Op een bergplateau in de omgeving van de Oostenrijkse stad Innsbruck, op 2000 meter hoogte, heeft een Duitse toerist een lugubere ontdekking gedaan: twee mensen die bij een geheimzinni ge aanslag zwaar gewond waren ge raakt. Kort nadat de Duitser hulp was gaan halen is één van de twee, de 29-jarige Engelsman Charles Mur- moy, aan zijn verwondingen bezwe ken. De 41-jarige mevrouw Lydia Franklin, een intieme vriendin van het slachtof fer, die bij hem was, is al tweemaal geopereerd. Haar toestand is zorgwek kend. Evenals Murmoy is mevrouw Franklin uit Londen afkomstig. Het tweetal was samen uit Innsbruck vertrokken voor een excursie naar de berghut van de Mutterer Alm. Gisteren zou het paar naar Engeland terugkeren na een vakantie van veertien dagen in Tyrol. Over het motief van de dader tast de Oostenrijkse politie volkomen in het duister. De haat stond hem duidelijk op zijn gezicht, was alles wat mevrouw Franklin de politie tijdens een korte on dervraging in het ziekenhuis heeft kun nen zeggen. Zij is bij de aanslag in haar rug getroffen. Met honden kamt de politie, die draag bare radiozenders bij zic'h heeft, het ge bied af waar de aanslag is gepleegd Een speciale commissie van onderzoek heeft vastgesteld dat de schoten van vrij grote afstand zijn gelost. Zelfmoord is uitgesloten. Het wapen waarmee de aanslag is gepleegd was van buitenland se makelij, aldus de commissie. Vier van de amateurkappers die voor de grap een tondeuse in de haar dos van een medescholier zetten en nu aan den lijve voelen wat het betekent met een kaal hoofd rond te moeten lopen. Het zijn van links naar rechts Kees van der Somme (15 jaar), Jan van Servellen (16), Henk Zetzema (15) en Hans de Vink (14). Van een onzer verslaggever:» BAARN Zeven leerlingen van het Baarnse lyceum kozen hun vrijheid voor hun kaalgeschoren hoofd. Zij had den de kuif van een medescholier tegen zijn wil verknipt en de rector dr. F. C. Driessen wilde hen aanvan kelijk straffen door een week vakantie in te houden. Later wijzigde hij zijn sanctie na ruggespraak met de ouders in zoverre, dat zij onverkort van hun vakantie mochten gaan genieten als zij zich terstond zelf kaal lieten scheren. Zes van hen kozen een gang naar de Baarnse kapper, de heer J. Manifar- ges. De zevende werd gemillimeterd door zijn vader, die in zijn geestdrift voor de maatregel zelf de tondeuse ter hand nam. De vader van een achtste leerling die tot de boosdoeners behoorde, voel de niets voor het geknip. Hij stelde een ander ultimatum; „Je kan je bij de kapper laten knippen zoals de rector dat wenst, maar als je dat doet, ver koop ik je zeilboot. Je kunt dus kie zen, je zeilboot verliezen of een week voor straf naar school gaan." De zoon hield zoveel van zeilen dat hij er de voorkeur aan gaf nog een weekje in eenzaamheid op het lyceum te zitten. Een paar jongens, die niet aan de knippartij hadden meegedaan maar die het toch wel leuk hadden gevon den. kregen van de rector een dag strafschool. Zij moeten nu een dag allerlei karweitjes in het lyceum op knappen, schrobben en meubilair ver sjouwen. Het slachtoffer was Cor Smid. Hij had een zogenaamde bebopkop en daarom vonden de lyceïsten van de derde klas A hem de aangewezen per soon om de tondeuse die een van de leerlingen van thuis had meegenomen, eens op haar werking te beproeven. „We hadden niets tegen Cor, maar zijn haar leende zich er zo goed voor", zei gisteren een van de medeplichtigen. Toen Cor na de gymnastiekles in het kleedlokaal verscheen om zich aan te kleden, zagen de samenzweerders hun kans schoon. Zij grepen hem vast, leg den hem op een bank en schoren een kaarsrechte baan door zijn zwarte kroeskop. Cor nam de behandeling nogal spor tief op. Hij pakte zijn zakdoek, legde er vier knopen in en maakte er op deze manier een soort petje van dat hij op zijn hoofd zette om op weg naar huis een niet al te gek figuur te slaan. De moeder van Cor, trots op de mooie lokken van haar zoon, kon de gedwongen knippartij maar matig waarderen. Zij beklaagde zich bij de rector, die daarop de laatjes van zijn pedagogisch inzicht opentrok en de straf creëerde van oog om oog, tand om tand. Intussen hoeft het kaalgeschoren hoofd van een Baarnse jongen niet te betekenen dat hij medeplichtig was aan de euveldaad, want ook Cor zelf moest zich latën millimeteren omdat bijknippen niet meer mogelijk was. DEN HAAG. Het communistische Tweede-Kamerlid de heer C. Borst vraagt de minister van defensie welke maat regelen hij denkt te nemen om de ver antwoordelijken te straffen voor het overlijden van de negentienjarige soldaat E. Bunshoek bij het zwemmend over steken van de Maas tijdens de militaire oefening Panta Rhei op 24 juni. Blijkens een ingezonden stuk in het dagblad Trouw zou de soldaat namelijk opdracht hebben gekregen de Maas over te zwempien, gekleed zonder zwemvest en met zijn wapen van ongeveer vijf kilo. De overtocht zou onverwachts zijn ge houden zonder dat de reddingsploeg was gewaarschuwd. De heer Borst vraagt de minister of hij niet van mening is dat deze lezing afwijkt van die van de legervoorlich- tingsdienst. Volgens de L.V.D. zou de soldaat direct bij het te water gaan onwel zijn geworden, maar levend aan wal zijn gebracht. ROTTERDAM. Een uit veertien personen bestaande delegatie van ge meentelijke autoriteiten uit Straats burg, onder leiding van burgemeester P. Pfimlin, arriveerde gistermorgen voor een tegenbezoek aan Rotterdam. Het gezelschap maakte eerst zijn op wachting ten stadhuize bij burgemees ter mr. G. E. van Walsum, waarna het met de Franse oorlogsbodem l'Alsacien een vaartocht maakte over de Nieuwe Waterweg tot even buiten de Europoort. Na de rondvaart werd d;e Straatsburg- se gasten ten stadhuize een banket aan geboden en vandaag zal het gezelschap een bezoek brengen aan 'het museum Boymams- Van Beuningen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Hoewel de startbaan ten zuiden van Den Helder gereed is, zullen de radiografisch bestuurde vliegtuigen voor de luchtdoelartillerie dit jaar nog aan de grond blijven. De landmacht beschikt over 24 ame- rikaanse vliegtuigen, die radiografisch kunnen worden bestuurd en bestemd zijn voor oefeningen van de luchtdoelartille rie. Het plan om dit jaar met deze oefe ningen te beginnen, kan niet doorgaan omdat de assemblage van de toestellen langer tijd in beslag neemt dan was voor zien. De toestellen zijn in 1956 geleverd, te zamen voor een bedrag van 591.000 gul den. "tel aviv (Reuter) Premier Ben Goerion overweegt vervroegde alge mene verkiezingen in Israël te laten houden. Dit is het gevolg van de moeilijke politieke situatie in het land, veroorzaakt door de omstreden kwestie der wapenleveranties aan West-Duits land. Oorspronkelijk was het plan de verkiezingen half november te houden. Nog altijd heeft Ben Goerion niet be sloten wanneer hij zijn ontslag zal in dienen. Ik rust eerst wat uit, vertelde de 72-jarige premier tijdens een interview met het Israëlische blad Jediot Achro- not opdat ik een helder hoofd zal hebben. Ben Goerion verklaarde nadrukkelijk voorstander te zijn van het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland. Het Duitsland van van daag is niet het Duitsland van Hitier, aldus premier van Israël. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het chemisch afval- produkt, waarmee de Zuidhollandse wateren zijn besmet, was zo giftig, dat zelfs een verdunning in de verhou ding van één op één miljard voor vis een giftig mengsel was. Dit heeft een uitgebreid onderzoek aangetoond, ingesteld na de massale vis sterfte tn de Hollandse IJssel, de Oude Rijn en de Gouwe. Aan dit onderzoek werkten mee de farmaceutische, de ge neeskundige en de veterinaire inspectie, het rijksinstituut voor de volksgezond heid, het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater en de betrokken dienst van Rijkswaterstaat. De ministers Van Rooy en Korthals, die dit meedelen in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Lam berts, bevestigen als oorzaak van de vergiftiging: giftige chemicaliën in de afvalstoffen, waarmee langs de oeveu van de Hollandse IJssel ophogingen worden gemaakt. Wettelijke voorschriften aldus de ministers zijn niet overtreden. Voor het storten van afvalstoffen verleent Twee nieuwe borden voor de Neder landse wegen: links de aanduiding van een tunnel, rechts die voor een verkeersplein. Expeditie Sterrengebergte Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering is niet bereid aan de in moeilijkheden ver kerende expeditie naar het Sterren gebergte op Nieuw-Guinea extra gel delijke steun te verlenen. Dit blijkt uit de antwoorden van de ministers Korthals en Zijlstra op vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer Van de Wetering. De regering, aldus hun antwoord, draagt naar schatting reeds driekwart van de kosten van de expeditie. Waar het hier een particulier initiatief be treft, meent zij dat het de taak is van de initiatiefnemers om nu bijdragen van andere zijde te krijgen. De moeilijkheden van de expeditie in Nieuw-Guinea zijn voor een deel het gevolg van onverwachte tegensla gen, menen de ministers. Voor een an der deel zijn organisatiefouten hier aan schuldig, alsook een te smalle fi nanciële basis, waardoor onvoorziene omstandigheden die tot extra uit gaven leiden niet kunnen worden opgevangen. DEN HAAG Het katholieke Tweede- Kamerlid de heer J. M. Peters vestigt er in -schriftelijke vragen aan de minister van buitenlandse zaken de aandacht op, dat in de grenscorrectiegebieden grote onrust onder dè bevolking is ontstaan als gevolg van de mededelingen over de onderhandelingen met Duitsland. DEN HAAG Het ehristelijk- historische Tweede-Kamerlid F. H. van de Wetering vraagt de minister van zaken overzee a.i. of het juist is dat de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea de advocaat-generaal I bij het Hof van justitie te Hollandia ongevraagd verlof heeft verleend in verband met een door de advocaat- generaal ingediende klacht over on wettige postcensuur door het parket van de procureur-generaal. Is dat zo, dan wil de heer Van de Wetering weten of hieruit mag worden geconcludeerd dat in Nieuw-Guinea postcensuur wordt uitgeoefend. Zelfs indien de schorsing eenvoudiger zou liggen dan uit Hollandia werd ge meld, dan vraagt het kamerlid de mi nister of hij dit feit op zich zelf niet al belangrijk genoeg vindt om tegen een schending van het briefgeheim op te treden. Ook het katholieke Tweede Kamerlid mr. Th. M. J. de Graaf heeft de minis ter van zaken overzee a.i. schriftelijke vragen over de censuur op Nieuw- Guinea gesteld. Hij wil wëten of en in hoeverre er postcensuur werd of wordt uitgeoefend, op welke wettelijke bepa lingen de censuur berust en aan welke instanties zij was opgedragen. De heer De Graaf vraagt de minister te willen bevorderen, dat een grondig en onpartijdig onderzoek wordt ingesteld en wil de toezegging dat de resultaten van dat onderzoek op korte termijn aan de Kamer worden overgelegd. DEN HAAG. De rij voorschrif ten voor verkeerspleinen zijn bij Ko ninklijk besluit gewijzigd. Het be treft alleen pleinen en toeleidende weggedeelten met één-richtingver- keer en als zodanig kenbaar ge maakt door een speciaal, nieuw ont worpen rond blauw bord, waarop drie gebogen witte pijlen de richting in cirkelvorm aangeven. Op die pleinen zal rechtshouden niet meer verplicht zijn. Eveneens mag links en rechts gepasseerd worden, zo dat het verkeer door „inweven" snel en vlot kan worden afgewerkt. Binnen be bouwde kommen zullen deze pleinen op de toeleidingswegen door de borden op vijftig meter afstand worden aangege ven. Buiten de bebouwde kommen is een afstand van vijftig tot honderd me ter voorgeschreven. In het Wegenverkeersreglement zijn enige wijzigingen aangebracht betref fende tunnelwegen. Die zullen worden aangegeven door een rond blauw bord waarop een auto-silhouet onder een tun nelsymbool. Het einde van een tunnel weg wordt gekenmerkt door eenzelfde bord, echter met een brede witte dwars- streep erover. Indien op de rijbaan van een tunnel weg een dubbele witte streep is ge schilderd zal men die niet mogen over schrijden en ook geen inhaalmanoeuvre mogen maken. Voorts is een nieuw verbod geformuleerd voor het vervoer van ontplofbare stoffen, vloeistoffen en gassen over tunnelwegen. Wagens met scherp uitstekende delen of lading mo gen alleen overdag, en dan nog met een rode vlag gekenmerkt, over tunnelwe gen rijden. Voor het stoppen en parkeren in de buurt van bushalten is voortaan voor geschreven, dat men er aan weerszij den van de haltepaal twaalf meter van daan moet blijven. Indien bij een bus halte een met witte blokken gemar keerde strook van hoogstens 36 meter lengte is aangebracht, mag daar niet gestopt of geparkeerd worden. Ook stop pen en parkeren op aangegeven over steekplaatsen is voortaan verboden. Inzake parkeer-excessen is een nieuw artikel (32a) in het Wegenverkeersre glement opgenomen. Bij plaatselijke verordening wordt het mogelijk het op de weg doen of laten staan van voertuigen te regelen indien deze daar kennelijk voor handel of verhuur zijn neergezet, om er reclame mee te maken, of voor het uitvoeren van grotere reparaties of onderhoudswerkzaamheden door een be roepsmonteur of stallingsgaragehouder. Voorts kan bij plaatselijke strafveror dening het parkeren van niet rijklare voertuigen worden beperkt. Motorvoertuigen, die niet harder dan twintig kilometer snelheid kunnen be reiken zullen voortaan geen gebruik van speciale autowegen en tunnelwegen mogen maken. De voorschriften voor het afschermen van auto-achterwielen zijn verscherpt. De nieuwe voorschriften gaan in op 1 oktober a.s. BERN (U.P.I.) Endre Papp, de jonge Hongaar die het vorige jaar deelnam aan een overval op de Hongaarse legatie in Bern, is gisteren veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij heeft al elf maanden in voorarrest door gebracht. De eis was twee laar. Papp, een monteur van 21 jaar, drong op 16 augustus van het vorige jaar samen met een vriend, Sandor Nagy, gewapend de Hongaarse legatie binnen. Er ontstond een vuurgevecht met het personeel van de legatie. Nagy werd zwaar gewond. Hij overleed een week later. Rijkswaterstaat een vergunning, echter met dit vorbehoud, dat m het afval geen chemicaliën mogen voorkomen. Degene die het stortafval van de chemi sche fabriek naar de stortplaat» ver voerde, heeft niet geweten van de aan wezigheid van giftige stoffen. De fa briek heeft nagelaten hem op derge lijke stoffen in het afvai opmerkzaam, te maken. Er is dan ook alleen sprake van het niet na-komen van een vergunnings voorwaarde. De controle in de betrok ken fabriek is nu zodanig verscherpt, dat een herhaling' van de vergiftiging niet is te vrezen. De ministers bevestigen dat een wa- terverontreinigingswet in voorbereiding is. Het Z'al deze wet zijn, volgens welke in de toekomst tegen vervuilingen van water en bodem .kan worden opgetre den. MARSEILLE (A.F.P.) De 33.000 inwoners van de Zuid franse stad Sete zijn vrijdag aan een groot gevaar ontsnapt. Omstreeks het middaguur voer dt Italiaanse tankboot Umbrina van 6155 ton met een lading van 5000 ton vliegtuig- benzine in het kanaal, dat de nabij Sete gelegen oliehaven met de zee verbindt. Midden in de stad raakte de voorsteven een pijler van een brug waardoor er benzine uit een scheur in de scheepswand stroomde. Deze verspreidde zich over het kanaal waar een aantal schepen voor anker lagen. De Umbrina voer vervolgens tegen een Brits jacht aan, waardoor een brandend komfoor aan boord van dit vaartuig om viel en de laag benzine op het water werd aangestoken. Het jacht was dadelijk een vlammenzee waarin de eigenaar om het leven kwam. Aan boord van de Umbrina verloren twee Italiaanse be manningsleden het leven. Met behulp van schuimblusmlddelen was men het vuur na een half uur meester. Ook de brand die ontstaan was aan boord van drie gemeerde schepen de ruim 2000 ton metende Franse vracht boot Jacques Schiaffino, het 1000 ton metende Franse vaartuig Tessala en de Marokkaanse kustvaarder Stilbex werd spoedig geblust. Bij het oversteken van Rijksweg 68 tussen Moergestel en Oirschot is gister avond de heer L. van Heerbeek met zijn fiets aangereden door een auto. Hij was onmiddellijk dood. Het ongeluk gebeur de na afloop van de Veilig verkeersdag. die gister enim Oirschot werden gehou den. i Het K.N.M.I. 5 in De Bilt be richtte gister avond om 23.15 uur: Nu en dan op klaringen, maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot ma tige zuidweste lijke wind. War mer. MIESJEi Dat klinkt veelbe lovend. 5 JULI: zon op 4.26, onder 21.02; maan op 4.18, onder 20.08. 6 JULI: zon op 4.27, onder 21.01: maan op 5.12, onder 20.48. Onze weerkundige medewerker: Het weer heeft zich deze week van een heel wat minder droge kant laten zien dan in de vorige weken. Natuurlijk was het daar door minder zonnig, maar erg koud is het niet geworden; de zon hoefde maar even door te breken om het zelfs warm te maken. Zo werd gistermiddag in het zuiden van het land nog 22 graden gemeten. Alleen in IJmuiden werd het niet warmer dan achttien gra den, wel een bewijs, dat de aange voerde lucht van huis uit beste kwaliteiten heeft meegekregen. Er is deze week, dank zij de regen, die af en toe is gevallen, heel wat gegroeid. De regen is het gevolg van de depressies, die hun baan deze week over de Britse eilanden naar het oosten hebben genomen. Vandaag is de kans op regen minder groot, nu een rug van hoge druk over de Britse eilanden na dert. In Zuid-FrankrMk is het heet geworden; daar kwamen gisteren temperaturen tot 35 graden voor. Dit begunstigt, de ontwikkeling van onweershaarden, temeer nu bet gebied van hoge druk boven Frankrijk schout in elkaar te zul len zakken. Of wij het dit week einde ronder bui zullen doen was dan gisteravond ook nog niet ge heel zeker; wel was er toen alle reden aan te nemen, dat het dit weekeinde vrij warm, mogelijk zelfs warm zal zijn. TA

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1