De vrouw hei wereldbeeld Vorstelijk poreelein heel onder dubbeldeks bus Het kan ook koel zijn op vakantie EEN KOM WATER, EEN TEST VUUR Drie doden in I loodmijn van i!^, matrassen v.g.g.v.! Ispra wordt gemeenschappelijk onderzoekcentrum Euratom DOMINEE UIT HUIS GEZET 2bies.T.e"huldI Aan alle kreeften en leeuwen Zaterdag 4 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 Wedgwood aardewerk dit jaar twee eeuwen oud Queens Ware Gekleurde Jasper Groten der aarde In Barlaston WEER TWEE DODEN Politie slaags met betogers in Kerala iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Hella Haasse heeft een boek geschreven, dat de plaats van de vrouw in de hedendaagse maatschappij tot onderwerp heeft. Dit boek is bij Moussault uitgegeven en heeft als titel „Een kom water, een test vuur". De titel is ontleend aan een onderdeel van de Romeinse huwelijksplechtigheden, waarbij de bruidegom 7ijn vrouw in het atrium, het centrum van het huis, welkom heette door haar een kom met water en een test met vuur aan te bieden. Water en vuur waren daarbij de symbolen van scheppend beginsel, mysterie en levenskracht. Water en vuur in de juiste verhouding ziet Hella Haasse ook als de symbolen van de volledige mens. Over de plaats en de mogelijkheden van de vrouwelijke mens in een maatschappij op die volledige mens gebaseerd, handelt haar boek vooral. Over het ontstaan van een nieuw gezinstype en de betekenis juist ook voor het gezin van de ontwikkeling van de vrouw tot persoonlijkheid, over de werkende vrouw, het „momlsm" in Amerika en de verschillende aspecten van de man-vrouw verhouding in de wereld van nu, kan men in dit boek onder andere vele bijzonderheden lezen. In verband met de verschijning van dit interessante overzicht van wat er over vrouwenemancipatie ook nu nog te zeggen is, hadden wij een dezer dagen met de schrijfster een gesprek. Hella S. Haasse; man en vrouw vormen SAMEN de mens. PARIJS (UPI) Door het vrijkomen 1 van giftige dampen zijn drie mijnwer kers in een lood- en zinkmijn ten noor den van Marseille om het leven geko- j men. Vijf arbeiders raakten gewond, j Zij vielen over het gehele lichaam ver stijfd en verblind als gevolg van de j ontsnapping der dampen, van ladders in de schacht naar beneden. De vijf gewonden behoren tot een reddingsploeg, die de collega's die het i eerst bedwelmd waren geraakt, te hulp i trachtte te komen. door Rita Beukman TJ ET kan geen toeval zijn, dat de vrouw als volwaardig inens de maatschappij binnentreedt in een periode waarin er vóór alles behoefte is aan integratie, stelt Hella Haasse vast in het pas van haar verschenen boek „Een kom water, een test vuur". Dat boek is een uitgebreid essay, met de relatie tussen het „vrouwenprobleem" en de ontwikkeling van de maatschap pij tot onderwerp. Essay dient men daarbij dan in de letterlijke betekenis van „poging" op te vatten zegt de schrijfster, want ik schreef dit boek in de eerste plaats met de bedoeling, er de vrouwe lijke èn mannelijke lezers toe te brengen zich te verdiepen in dit onderwerp, dat steeds fascinerender wordt naarmate men er de wereldwijde omvang van beseft. Hella Haasse plaatst in dit uitge- breide essay de vrouwenemancipatie tegen de achtergrond van de mogelijk heden voor het wezenlijk vrouwelijke in de huidige maatschappij. De vrouwelijke mens IN INTEGRATIE en assimilatie zijn zowel het element van blijvend-zijn, als het element beiveging te bespeuren. Om die te bereiken is een bepaalde instelling, een speciale soort van intel ligentie nodig, die naar ik meen de vrouwelijke mens bij uitstek eigen is, maar die zij nog nooit in groter verband heeft kunnen ontwikkelen, zegt zij en die bewering wordt in haar boek met vele voorbeelden uit het verleden en psychologische beschouwingen geïllus treerd. De mogelijkheden in het heden van de vrouw die m de feministische peri ode haar emancipatie in formele zin heeft bereikt, houden haar vooral bezig. De rijping van de menselijke per soonlijkheid, zowel vrouwelijke als mannelijke, ziet zij als het belangrijkst met het oog op een harmonischer ge meenschap. Wat die ontwikkeling betreft staan man en vrouw nu op dezelfde sport van de ladder. Zowel het intieme als het collectieve samenleven zijn een zaak geworden van samenwerking tus sen mannen en vrouwen, met inzet van die volledige menselijke persoonlijk heid. De ondanks de groeiende inzich ten op dit gebied nog altijd bestaande spanning tussen man en vrouw is veel meer, dan alleen een strijd om de ■macht zoals sommige antropologen hebben gemeend. Het gaat daarbij in wezen om de harmonie tussen de dyna miek van de mens en de hem gegeven materie, aldus Hella Haasse. Nog vrouwenprobleem DE vrouw is niet, zij is niets'' en „de vrouw is een geheim", zijn twee verschillende manieren om het zelfde uit te drukken, zegt zij. Zij be tekenen eigenlijk: ik wil niet weten wat de vrouw wel is. Wie durft te erkennen dat de vrouw wel degelijk iets is, is immers gedwongen zich reKenschap te geven van een oneindig veel grotere problematiek dan die van de man-vrouw verhouding alleen, hoe ingewikkeld deze op zichzelf ook is. De instelling ten opzichte van de vrouw is dan ook in zekere zin de in stelling van de mens ten opzichte van de mensheid als geheel. Wie de vrouw als mens niet au séri- eux neemt, veracht in zijn hart het leven, de natuur, de mensenwereld. Wie de vrouw vreest, heeft reden bang te zijn voor zichzelf, aldus Hella Haasse. Dat er in het westen, na en ondanks de emancipatie, toch nog sprake is van .een vrouwenprobleem, hetgeen wil zeggen dat de vrouw als mens haar draai in vele opzichten eigenlijk nog niet kan vinden, wijst er op dat de algehele menselijke verandering van instelling m£t alle consequenties van dien, nog niet over de hele linie als noodzakelijk of wenselijk wordt be schouwd. ook kan manifesteren. Dit typisch vrouwelijke element is echter eigenlijk tot nu toe creatief nog nooit gebruikt in de samenleving. Man en vrouw vormen samen de mens, de ene kan naast de andere niet gemist worden om tot menselijke harmonie te komen. Zoveel dingen die ook en zelfs vooral de vrouw raken, worden ook nu nog altijd over de vrouwen heen besproken, zegt zij. Een frappant voorbeeld daar van is het probleem van de overbevol king en de geboorteregeling, wat de vrouw toch wel zeker sterk aangaat. Waar blijven de rapporten die er een indruk van geven hoe de vrouwelijke mens daar tegenover staat, waar ziet men dat onderwerp nu eens van de vrouw zelf uit behandeld? In dat ver band kwam het gesprek ook op het karakter en de inhoud van de vrouwen bladen. Vrouwelijke visie TN krant en vrouwenblad zou de T vrouwelijke visie op het nieuws in de wereld eigenlijk veel sterker naar voren moeten ko men, zegt zij. Niet door dat dan in theekransjestaai te brengen, doch op goed journalistiek niveau maar van de vrouwelijke persoonlijkheid uit bezien. Het nieuws zou er dikwijls an ders uitzien als ook de vrouwelijke vi sie daarbij naar voren zou komen, de klemtoon zou dikwijls anders lig gen ook bij dezelf de graad van objectiviteit, aldus deze schrijfster. Man en vrouw zijn gelijkwaardig maar niet gelijk. De vrouwelijke visie komt bij het behandelen en het weer geven van wat er in de wereld ge beurt. echter nog nauwelijks naar voren. Men mag toch aannemen dat vrouwen bladen juist in dit opzicht een belang rijke taak hebben. Glitter, suiker en rozerode romantiek spelen daarin echter de hoofdrol over het algemeen. Moderne vrouwentijdschriften op internationaal niveau hebben echter die ietwat ver stikkend zoetsappige, onmiskenbaar zie lige onmondigheids-atmosfeer reeds overboord gezet. Op zijn minst genomen zou in verband met de plaats van de vrouw in de huidige maatschappij toch verwacht mogen worden, dat er ook in de Nederlandse vrouwenbladen voor de vrouwelijke visie op actuele problemen enige plaatsruimte beschikbaar is. Op die manier zou stap voor stap een over gang naar een beter niveau mogelijk zijn. CPREKEND over dit onderwerp, dat velen die zich in het vrouwen probleem verdiepen bezig houdt, ontvouwde Hella Haasse een nieuw plan. Waarom gaa'n de vrouwen die de grote betekenis van deze vorm van publiciteit voor vrouwen, inzien, niet samenwerken om tot de uitga ve van een tijdschrift op zo'n peil te komen? Dat zou dan een blad van individu ele vrouwen moeten worden, dat niet onder invloed van de verzui ling staat, ook al stimuleren vrouwen uit verschillende richtingen er mede de uitgave van. Dat blad zou er uitdrukkelijk op gericht moeten zijn, de vrouwelij ke visie in de ruimste zin van het woord op de gang van zaken in de wereld weer te geven. Een cultureel opinie-blad voor vrouwen dus, handelend over actu ele dingen die zowel de vrouw als de man interesseren, maar dan van- Uit de vrouwelijke persoonlijkheid bezien. In aanmerking genomen dat het mannelijke en vrouwelijke ele ment in de 'maatschappij beide even i^LTlJD is er geweest en nog altijd bestaat er een typisch „vrouwelijke" wezens gesteldheid, die in de loop der eeuwen nooit herkend of begrepen is, maar die men in religieus, maatschappelijk en psychologisch opzicht verkeerd geïnterpreteerd heeft, uit gaande van een uitgesproken mannelijk standpunt. OTTO RANK. de maatschappelijke harmonie heel belangrijk kunnen zijn, zodat zo'n initiatief er toch eigenlijk recht op heeft uit internationale of nationale bronnen voor culturele ontwikkelin gen te worden gesteund. Een handig nieuwtje voor op reis of om boodschappen te 3 doen, is een grote opvouwbare 3 tas, die wij deze week ontdekten. 3 Wanneer men de deur uitgaat 2 om inkopen te doen of men wil 2 op reis extra bergruimte reser- 3 veren voor d'e dingen die men 2 onderweg koopt, neemt men de 5 3 tolauw-groen geruite tas in op- 3 gevouwen toestand mee. Niet als H een pakje, maar als een heel 2 3 sportieve rechthoekige handtas 2 2 met een fraaie lederen overslag 2 en een beugel van kunststof. 3 Wanneer het model wordt uitge- 5 3 vouwen, ontstaat een aantrekke- 5 lijke diepe boodschappentas, 3 3 waarvan men ook op reis veel 3 3 plezier kan beleven. H Handig voor op reis is ook 2 een frultetultje van soepel leder 2 2 of plastic vervaardigd. Dat 2 3 etultje bevat, wanneer men het 2 3 openklapt, een fruitmesje en 3 2 twee plastic vakjes voor papie- 3 3 ren servetten. Het geknoei met g 3 zakdoeken en zakmessen is nu 3 3 dus niet meer nodig, wanneer 3 men op reis een appel, een peer 3 of ander fruit van de schil wil 2 3 ontdoen. Zo'n etui Is ook een 2 aardig cadeautje nu het volop 3 3 vakantieseizoen is. 3 2 2 2 Ook voor op reis, maar 3 2 eveneens heel handig in een da- 2 H mestas is een sleutelring met 3 5 daaraan een smal metalen ko- 3 3 kertje verbonden, waarin veer- 3 tig adreskaartje zijn opgebor- 3 gen. De kaartjes zijn in het ko- 3 2 kertqe bevestigd en kunnen 2 2 waaiervormig worden uitge- 3 H spreid, zodat men ze stuk voor 3 3 stuk met namen, adressen en 3 3 telefoonnummers van vrienden 3 en kennissen kan beschrijven. 3 3 Artikelen voor gebruik in 2 3 de auto voorziet men meer en 3 3 meer van een magneet, zodat de 2 2 automobilist die voorwerpen op 3 2 het dashboard kan kleven. In jg 2 sigarettenetuis bijvoorbeeld, in 3 3 brillenhoezen en ook In blok- 3 nootjes waarbij het potloodje 3 3 eveneens magnetisch wordt vast- §j 3 gehouden bevindt zich tussen 3 2 de buitenzijde en de voering s 2 zo'n klevend stukje metaal. 3 2 Nieuw zijn de lederen sigaretten- 2 2 etuis, die aan alle zijden mag- 3 netisch zijn, zodat men niet het 2 3 risico loopt de verkeerde kant 3 3 tegen het dashboard te willen 2 3 kleven, met het gevolg dat de 2 inhoud over de vloer van de 2 3 wagen wordt gestrooid. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllllllllllïi sterk vertegenwoordigd zouden moe ten zijn om tot een hoog algemeen menselijk niveau te komen, is de uitgave van zo'ïi blad eigenlijk ais een noodmaatregel te zien, zegt zij. Het zou echter de mogelijkheid ope nen in kleiner verband te experi menteren met dat naar voren bren gen van de vrouwelijke visie, zolang algemene problemen en verschijnse len nog overwegend uitsluitend naar mannelijke normen worden behan deld, inplaats van zowel uit de vrou welijke als uit de mannelijke ge zichtshoek te worden benaderd. Zo'n blad zou voor de groei van Advertentie LET OP» Als U geboren bent onder het teken van de kreeft of de leeuw, doch in ieder geval in de maand Juli en Als bovendien Uw eerste voornaam OLGA schrijf dan nog heden aan de- N.V. LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN Afd. 11 Postbus 16 Leiden en U krijgt een charmante verjaardagssurprise Opgeven 'per briefkaart: naam, voor namen, geboortedatum, adres. Bewuste persoonlijkheid DE emancipatie van de vrouw is nu in het stadium gekomen van de verwezenlijking van de bewuste men selijke persoonlijkheid in de vrouw, zegt Hella Haasse als wij met haar in verband met de verschijning van dit interessante boek over een zo actueel onderwerp voor de vrouw èn de man. nog eens nader gaan praten over de achtergronden en verschijnselen die betrekking hebben op de plaats van de hedendaagse vrouw in de maatschappij. Dat stadium is een aspect van de ontwikkeling van de mens en die ver dere ontwikkeling van de mens kan niet tot stand komen als de vrouwe lijke persoonlijkheid zich daarbij niet DJAKARTA (UPI) De Indone sische minister van staat Mohammed Yamin heeft gisteren na een onder houd met president Soekarno meege deeld, dat het parlement „mogelijk maandag de beslissing van president Soekarno over de geleide democratie zal horen". De president had in zijn zomerpaleis in Bogor besprekingen gevoerd met tal van Indonesische politici. Die bespre kingen gingen over de plannen van Soekarno om zijn geleide democratie te verwezenlijken. Zoals bekend heeft de chef-staf van het leger, luitenant-generaal Nasution, woensdag meegedeeld dat Soekarno's geleide democratie „binnen enkele da gen" een feit zou zijn. Soekarno zou dan bij decreet de grondwet van 1945 herstellen. Van onze correspondent BRUSSEL Hirsch, de voorzitter van de commissie van Euratom, heeft gisteren verklaard dat de onderhan delingen met de Italiaanse regering aangaande het gemeenschappelijk on derzoekcentrum van Euratom zo ver zijn gevorderd, dat een protocol over een vestiging te Ispra spoedig een feit zal zijn. Tussen de commissie en de Italiaanse regering zijn nog slechts detailkwesties te regelen. De commissie wil de vestiging Ispra, naar Hirsch zei, zo vlug mogelijk tot ontwikkeling brengen. Hij hield het voor mogelijk dat in de vestiging aldaar in 1962 een 1200 mensen werkzaam zullen zijn. Te hunne behoeve zal daar ook een Europese school worden opgericht. Zoals men weet, hoopt de commissie dat het centrum om geografische en functionele redenen zijn werk in afzon derlijke vestigingen zal kunnen doen. Er zijn besprekingen gaande over vestigin gen in Nederland (Petten) en in de Bondsrepubliek (Karlsruhe). Omtrent de stand hiervan liet Hirsch zich niet uit. Wel herinnerde hij eraan dat minister Luns onlangs in Brussel met de com missie besprekingen heeft gevoerd over de Nederlandse voorstellen. Hirsch hoopte verder dat het vraag stuk van de Europese universiteit spoe dig met de ministerraad zal kunnen worden besproken. Persoonlijk hield hij het voor mogelijk dat deze universiteit in het najaar van 1960 haar poorten opent. JN DE STRATEN en steegjes rond Wigmore Street in het westelijk stadsdeel van Londen, kan men de voorbijgangers soms plotseling in op perste verbazing naar de wielen van een dubbeldeksbus zien staren, die daar langs de trottoirband staat ge parkeerd. Dat vervoermiddel zes ton plus het gewicht van een dertigtal meer of minder zwaarlijvige Engel sen staat niet stevig met alle vier zijn wielen op de hoofdstedelijke straatstenen, die bus zweeft. Op zes kopjes van teer poreelein, met een motiefje van klimopranken en groe ne blaadjes, balanceren de wielen van het hoge gevaarte enkele centi meters boven het wegdek. Dat is geen gezichtsbedrog en ook geen adembenemende stunt van een wereldberoemd circus. Wereldberoemd zijn echter wei de kopjes, die men op deze manier in de omgeving van de Tondeuse showroom van de Wedgwood fabrieken, toetst op de kwaliteit van het poreelein. Dit jaar precies tweehonderd jaar geleden werd het Wedgwood aarde werk voor het eerst in Engeland ge bakken. Sindsdien behoort het tot het fraaiste van hetgeen er op het ge'bied van teer poreelein en aardewerk wordt vervaardigd. In Burslem het hart van een dis trict met meer dan vijfhonderd potten bakkerijen begon Josiah Wedgwood twee eeuwen geleden aardewerk en later poreelein te maken. Geen gala diner of staatsiebanket was sindsdien meer volmaakt, wanneer de tafel niet was gedekt met serviesgoed uit Wedg wood. Het interieur van de „mooie kamer" in het huis van onze voor ouders was niet af, zonder een ser- vieskast vol doorschijnend Wedgwood poreelein, dat als een teken van wel stand gold. Dat fraaie aardewerk ging van moeder op dochter over, zodat veel van wat in de servieskast van onze over-avengrootmoeders prijkte, tot nu toe is bewaard gebleven. TN zijn eigen bedrijfje lukte het 1 Josiah Wedgwood afstammeling uit een oud pottenbakkersgeslacht heel dun roomkleurig aardewerk te vervaardigen, in tegenstelling met het vrij grove witte materiaal, dat men toen nog slechts kende. Naar dat nieuwe procédé maakte men onder andere een servies voor koningin Charlotte van Engeland, de eerste koninklijke opdracht voor Wedgwood. Vanaf dat ogenblik werd het room kleurige aardewerk, dat men ook toepaste voor een opdracht van het Russische keizerlijke hof, Queens Ware genoemd. Een duizendtal grote en kleine, platte en diepe borden, schalen, scho tels enzovoort werden van Queens Ware voor keizerin Catharina de tweede van Rusland vervaardigd. Op elk onderdeeltje van dat uitgebreide servies voor de Russische keizerin werd met de hand een karakteristiek Engels landschapje geschilderd. Wedgwood ging intussen door met experimenteren op het gebied van de pottenbakkerskunst. Black Basalt was de volgende nieuwe vondst. In ons land maakte dat zwarte, ongegla zuurde pottenbakkerswerk vooral veel opgang, om te gebruiken in tij den van rouw. Nu wordt Black Basalt toegepast bij heel moderne koffie- en theeserviezen. MEER dan tienduizend proefstukken bakte men in 1774 in de koepel vormige ovens, voor het gekleurde Jasper voor de produktie gereed was. Behalve met ribbels en groeven ver siert men dat dunne aardewerk ook dikwijls met witte reliëfmotiefjes, die nu nog naar de ontwerpen van kun stenaars, twee eeuwen geleden aan de Wedgwood fabriek verbonden, met de hand uit vochtige klei worden ge sneden. Fraai, heel dun en transpa rant poreelein Bone China ging men weer later vervaardigen. Dat materiaal is minder breekbaar dan het er uit ziet. In Wigmore Street kan men dit tere poreelein nu en dan zien beproeven, onder de wielen van een dubbeldeks bus of onder een zware vrachtwagen. Dit poreelein wordt nog altijd, juist zoals twee eeuwen geleden, door vrouwen en meisjes friet de hand be schilderd. Napoleon in ballingschap op Sint Helena bezat reeds zo'n Wedgwood servies, dat nu nog precies zo wordt vervaardigd en in vele moderne inte rieurs op tafel prijkt, wanneer men gaat dineren. TOT half juli wordt in de toonka- mers van N. F. van Gelder en Co in Amsterdam een bijzondere collectie van Wedgwood poreelein en aarde werk geëxposeerd. Daar kan men onder andere ontdekken, dat het eet servies mét een turkoois randje en fijne gouden adertjes, ook in vele Nederlandse huizen het pronkstuk van een feestelijk gedekte tafel, hetzelfde is als het servies door Wedgwood in opdracht van president Roosevelt ver vaardigd. Zo'n zelfdesoort servies, maar dan met een karmijnrode rand, werd door Macmillan bij zijn bezoek aan Moskou dit jaar, aan maarschalk Worosjilof aangeboden. Wanneer u donkerblauw Bone China poreelein bezit, bedekt met gouden strooimotiefjes, kunt u hier op die expositie zien, dat een dergelijk servies ook voor het Belgische Koningshuis werd vervaardigd, terwijl aardewerk met een drakenmotief speciaal ont worpen werd voor het jacht van prinses Beatrix. TWEEDUIZEND paar handen wer ken in Barlaston, waar de fabrie ken van Wedgwood zijn gevestigd, aan het vervaardigen van dit min of meer klassieke serviesgoed of modern por eelein. De oude koepelvormige oven tjes waarin vroeger Wedgwood werd gebakken zijn uit het landschap ver dwenen, maar bij het maken van dit bijzondere poreelein blijft de kunste naar ook nu nog betrokken. Een volle antobus op zes tere porse leinen kopjes. (Zie ook de inzetfoto) Advertentiën NEW DELHI (UPI, Reuter)) De spanningen tussen het democratisch denkende deel van de Indische leel- staat Kerala en de communistische overheid daar hebben gisteren weer geleid tot botsingen. Er vielen twee doden onder een groep betogers toen de politie in Trivandrum, de hoofdstad van Kerala, het vuur opende. Een van de doden was een 30-jarige vrouw die met een kindje op de arm juist om een straathoek kwam toen de pilitie begon te schieten. De ongeregeldheden begonnen toen de politie met gummistokken trachtte te verhinderen dat betogers voor een openbaar gebouw versperringen op richtten. De betogers gooiden met ste nen tox de politie de versperringen wilde gaan verwijderen. De politie maakte daarop gebruik van de vuur wapens. Tot dusverre hebben de ongeregeld heden in Kerala veertien mensen het leven gekost. Eigen nieuwsdienst ttr KAMPEN Het huis van ds. T. Wakker m IJsselmuiden is gistermid dag door een deurwaarder en twee politie-agenten ontruimd. De predikant had geweigerd de woning op aan dringen van de kerkeraad van de Vriie hervormde gemeente in IJsselmuidén te verlaten. ,?s: Wakker, die predikant is geweest bij de Vrije hervormde gemeente, leidde na een scheuring de afgescheiden groep. Hij zoch daarmee aansluiting bij de Christelijk gereformeerde gemeente maar die kwam niet tot stand. Ds. WaG ker houdt nu diensten in een zaaltje te Kampen. De vrijgemaakte woning zal worden toegewezen aan ds. De Jong uit Delft, die een beroep naar IJsselmuiden had aangenomen, maar tot nu toe met zijn gezm in de consistoriekamer van di| kerk moest wonen. Jn de vakantie zijn wij vooral op de zon uit. Men komt er wanneer men honderden kilometers gaat reizen naar een plaats waar men vrij zeker van die zon kan zijn, niet gauw, toe ook nog aan minder mooi yvpeA te denken. Toch is het heel nuttig dat ook even te doen en als reactie daarop tussen al die fleurige zomer- en strandkleren, wat warme dingen in uw koffer te pakken I De vrouwelijke Nederlandse touristen die wij al reizend In warmere landen tegenkwamen in dunne zomerjurken op een koele dag of 's avonds als de temperatuur aanmerkelijk was gedaald, zagen er als rillende poesjes en echt niet als vrolijke vakantiegangers uit. yFORG dat u datzelfde niet overkomt en neem op zijn minst genomen als u op vakantie naar warme streken gaat, ook enkele wollen vestjes, een niet te dunne regenjas en zelfs een wollen mantel mee. Ook in een warm land kunt u een fikse verkoudheid oplopen, als het weer niet meewerkt en de zon verstek laat gaan. Handig als warm onderdeel van de reisgarderobe is dit Franse ensemble van wollen jersey. Het jakje, met franje gegarneerd, is ook met andere rokken te combineren of met succes op een lange pantalon te dragen. Het geheel is een flatteuze combinatie voor op een koele dag, in welke badplaats of metropool u ook vertoeft. Babyderm-zeep DJAKARTA (UPI). De post van militair attaché bij de Indonesische ambassade in Den Haag en in nog drie „niet van vitaal belang zijnde" landen wordt opgeheven. Zéstien van de 31 militaire attache's en plaatsvervangende attache's zullen worden teruggeroepen naar Djakarta. De maatregel is te beschouwen als de eerste stap in de bezuinigingscampagne van het Indonesische leger. „Alle onno dige uitgaven in buitenlandse valuta worden tegengegaan", zei een woord voerder van het Indonesische, leger. In Den Haag bevindt zich geen mili taire attaché meer sinds veertien maan den geleden kapitein Junus ontslag nam. Zijn naam was genoemd in ver band met de opstand in Indonesië.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 13