GELUKKIGE HERINNERING LANGE STAART FUNEST VOOR THEEKOPJES Dienstplicht in Engeland verdwijnt Kroonprins Boudewijn logeerde in Noordwijk PLASTI COLOR Zeer slimme Morianen Volgende week begint een bezoek van vier dagen van koning Boudewijn van België aan Nederland. Het zal een officieel bezoek zijn. Bijna 25 jaar geleden kwam kroonprins Boudewijn naar ons land. Naar Noord- wijk, om tijdens een ongedwongen vakantie Nederlands te leren bij de familie Van de Mortel. Uit het fa milie-album van de gastheer tonen wij u de foto's van deze vakantie. Twee maanden Zo gewoon Honden couperen - niet altijd fraaie zaak Onaanvaardbaar SCHADEPOST Licht in Biesbosch EIS ONTSLAGENEN AFGEWEZEN Schipper van sleepboot verdronken op de Lek Stelen hij begrafenis Terug naar situatie van voor de oorlog Onvergetelijk Voor het eerst Kind uit taxi gevallen Najaarsbeurs alleen op het Vredenburg Door generaal mr. H. J. Kruis Nog een havenplan in Suriname Zaterdag 4 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 1 door Th. van Bergen Zo begon in 1935 de vakantie van een paar koningskinderen in het gezin van een Nederlandse burgemeester. Hier het begin van de gebeurtenis waarover in heel de wereld gesproken zou worden. Kroonprins Boude wijn bij de aankomst in Nederland met zijn zusje, prinses Josephine Charlotte. Zij werden o.a. begroet door hun tijdelijke „pleegvader" dr. J. B. V. M. J. van de Mortel, (geheel reehts), in die jaren burgemeester van Noordwijk. PRECIES op het moment dat ik de werkkamer van dr. J. B. V. M J. van de Mortel, de Nederlandse consul-generaal te Antwerpen, binnenstap, zegt hij ,.Tot woensdag" tegen zijn dochter Sabine aan de andere kant van de telefoonlijn in het Nederlandse Overveen. Direct erna gaat hij als het ware verder tegen mij: „Het zal een blij weerzien worden, woensdag in het paleis te Amsterdam, maar zij zul len elkaar wel niet meer kennen. Het is ook al weer zo lang geleden, dat zij met elkaar in Noordwijk speel den „Zij", dat zijn dan koning Boudewijn van België en de twee kinderen van dr. Van de Mortel, mevrouw Sabine Brant-Van de Mortel en Jan Hein van de Mortel. Ook de consul-generaal zelf zal mét de echtgenoten van zijn kin deren aanzitten aan het diner dat konin gin Juliana en prins Bernhard hun ho ge gast zullen aanbieden. De voertaal bij het staatsiebezoek zal stellig Nederlands zijn, zegt dr. Van de Mortel, want koning Boudewijn spreekt onze taal voortreffelijk. De grondslag daarvoor heeft hij bij mij thuis gelegd. Dat was in Noordwijk, in 1935 TUSSEN ons in ligt het familie-album, dat hij me later bij het afscheid zal meegeven. Het zit vol aardige foto's die de herinnering vasthouden aan de vakantie van twee koningskinderen, waarover eens heel de wereld sprak. Het prinsje Boudewijn en het prinses je Josephine Charlotte werden twee maanden lang opgenomen in een Ne derlands gezin in Noordwijk aan zee. De vader van dat gezin, in die jaren burgemeester Van de Mortel, werd tijdelijk „pleegvader" van de jongen en het meisje, die toen vijf en acht jaar oud waren. Zijn kinderen, Jan Hein van negen en Sabine van elf, werden hun speelmakkertjes en dikke vrienden. Jan Hein is inmiddels attaché in Dja karta geweest, heeft een paar jaren in Parijs bij de Navo gewerkt en is sinds februari secretaris van de Nederlandse ambassade in Bonn. Het meisje Sabine is de echtgenote van bankier Vincent Brant geworden. Jan Hein van de Mortel, Josephine Charlotte en prins Boudewijn wijden zich gezamenlijk en met voile overgave aan het bouwen van zandkastelen. IS HET COUPEREN van oren en staart bij onze honden aan vaardbaar? Dit is een pro bleem waarmede vele mensen zich tegenwoordig bezighouden. De laatste decennia is de mens voor de dierenwereld meer be grip gaan tonen en ook ten aan zien van het onderwerp van vandaag speelt de ethiek een belangrijke rol. Bij de bespreking van de vraagstelling in de aanhef zou ik allereerst een onderscheid wil len maken tussen het couperen van de oren en het couperen van een staart. AANVAARDBAAR ij-ET couperen van oren is mijns inziens onaanvaardbaar gezien het feit dat dit louter een mode-operatie is, die, pas in de volwassenheid uitge voerd, zeker als een pijnlijke ingreep moet worden beschouwd. Het gaat niet aan om een dier aan een dergelijke operatie bloot te stellen waar het doel van elke redelijkheid ontbloot is. Voor standers van'het couperen zeggen dat een hond met gecoupeerde oren mooi er is en dat bovendien en gave hond overkoopbaar zou zijn. Dit laatste is niet waar en wat het eerste betreft, dat is een kwestie van wennen. Ove rigens, waarom trachten de fokkers niet in rassen, waarvan de oren nor maliter gecoupeerd worden een staan de oor te fokken door kruising met andere rassen die van nature een staande oor hebben? Staande oren zijn namelijk dominant ten opzichte van hangende oren, dat wil zeggen wan neer een dier factoren bezit voor staande en hangende oren dan over heerst het staande. Het is bepaald geen makkelijk werk, maar een mooi oor is toch wel waf moeite waard IS dus naar mijn mening het couperen van oren af te keuren, enigszins anders ligt de zaak toch wel ten aan zien van het couperen van staarten. Reeds de eerste dagen na de geboorte van de pups worden, indien gewenst, de staartjes gecoupeerd. Dit blijkt een ingreep te zijn waarvan de diertjes, waarbij misschien ook de pijnzin nog niet zo ontwikkeld is, weinig hinder hebben. Daarnaast zijn er ook wel en kele redenen aan te voeren om een dergelijke ingreep te verantwoorden. Vele gezinnen beschikken tegenwoor dig slechts over een beperkte woon ruimte. waar een hond met een lange staart vaak eei wanhoop betekent. WAANNEER zo'n mond het voor ge- woonte houdt met één slag alle theekopjes var. een tafei te vegen geeft dit op den duur een niet onbe langrijke schadepost, hetgeen de eige naar cr toe kan brengen alsnog de staart te laten couperen Aan de ande re kant kunnen honden ook gemakke lijk hun staart stiik slaan tegen een deur of een tafel, waardoor wonden ontstaan die doorgaans zeer moeilijk te genezen zijn. Ook dan gaat de die renarts soms over tot het couperen van de staart. Dit zijn allemaal din gen die te voorkomen zijn door de jonge pups van het grootste deel van de staart te ontdoen. Een argument te gen het couperen van staarten dat vaak geponeerd wordt is dat de hond bij het lopen en wenden een gave staart nndig heeft die hem behulpzaam is bij het handhaven van zijn even wicht. Dit lijkt mij overigens geen on overkomelijk bezwaar. Ik heb dikwijls jachthonden met gecoupeerde staart zo prachtig zien rennen en keren zonder ook maar een moment het evenwicht te verliezen dat het geen ogenblik bij mij op kwam, dat ze hun staart mis sen. |"|IKWIJLS hoort men zeggen dat gave honden op tentoonstellingen altijd de vlag moeten strijken voor gecou peerde dieren. Wanneer men er ech ter de reglementen van de Raad van Beheer op naslaat blijkt dit niet juist te zijn. Daar staat namelijk o.a. in dat „honden behorende tot de rassen, waarbij het gebruik bestaat oren, staart of oren èn staart te couperen, niet achteruitgesteld mogen worden omdat ze de aangegeven bewerking met hebben ondergaan". Tegen het couperen van oren acht ik dus gegronde bezwaren aanwe zig, en als de nieuwe dierenwet wordt aangenomen zal dit ook wet telijk verboden zijn. Daarentegen meen ik dat het couperen van staar ten gezien de praktische argumen ten en het onschuldige karakter van de verminking toch wel te recht vaardigen is. BREDA (ANP) Bijna honderd per celen van a'e Brabantse Biesbosch zullen wora'en aangesloten op elektriciteit. Dat gaat 850.000 gulden kosten. Er zijn ook plannen om leidingwater aan te gaan voeren in de Biesbosch. De bevolking is voorlopig echter al erg blij met elektriciteit. Centrale raad van beroep UTRECHT (ANP) De Centrale raad van beroep in Utrecht heeft gisteren uit spraak gedaan in een kwestie, die het bestuur van de Bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid aanhangig had' ge maakt tegen elf werknemers bij een bouwbedrijf uit Amsterdam. Die mannen werden in januari 1958 ontslagen toen de timmerlieden van een onderaannemer bij bedoeld bedrijf in staking gingen en het werk d'usdanig stagneerde, dat de overige werknemers werden uitgeschakeld. De ontslagen werknemers meenden aanspraak te kunnen maken op wacht geld ingevolge de Werkloosheidswet, maar zij ontvingen geen uitkering. Daar tegen gingen zij in beroep bij de Raad van beroep in Amsterdam, die hen in het gelijk stelde. De Bedrijfsvereniging voor de bouw nijverheid tekende tegen die beslissing beroep aan bij de Centrale raad in Utrecht, die haar in het gelijk steld'e. De eis van de ontslagen werknemers is dus nu afgewezen. CULEMBORG (ANP) Bij Culem- borg op de Lek is gisteren de zestigjarige schipper van een sleepboot, de heer A. van Stein uit Culemborg, bij een aanva ring overboord geslagen en verdronken. Met eer. kleine bak achter zijn sleep boot wilde hij voor een paar binnensche pen langs varen. Toen hij merkte, dat het niet meer ging, probeerde hij d'e schepen te ontwijken, maar doordat die op hun beurt probeerden om de sleep boot heen te varen, kwam een van hun er juist mee in botsing. Daarbij sloeg schipper Van Stein overboord. Hij zwom naar het andere binnenschip toe, maar voor hij daar bij was, voer zijn op drift geraakte sleepboot er tegen aan. Tijdens d'ie botsing verdronk Van Stein. OUDENDIJK (A.N.P-) Een echt paar uit Purmerend is in Oudendijk gearresteerd omdat het "bij bezoeken daar aan de stiefvader en moeder van de vrouw regelmatig geld zou hebben gestolen- De laatste maal zouden de echtelieden bij de begrafenis van de moeder een biljet van duizend gulden hebben meegenomen. Advertentie IN het begin van het voorjaar had Engeland ongeveer de helft afgelegd van de weg, welke zijn parate militaire sterkte van om streeks 700.000 man in 1957 tot 400.000 man in 1962 zal moeten te rugbrengen. Het is deze in 1957 aanvaarde vermindering van de mansterkte, welke het tevens mogelijk maakt de in het Verenigd Koninkrijk zo bijzonder weinig populaire dienst plicht in vredestijd af te schaffen. Dienstplicht was in tegenstelling tot de continentale landen nooit een integrerend deel van het Brit se krijgsmachtsysteem. Tot 1939 deed men het zonder dienst plichtigen. De parate sterkte van vloot, leger en luchtmacht werd geheel ver kregen met beroeDSpersoneei. Zij, die hun contract hadden uitgediend, gin gen nog voor enige tijd over naar de reserve, in de vorm van b.v. de Ter ritorial Army. Hun verplichting om ge durende enkele jaren daartoe te blij ven behoren, vloeide voort uit hun con tract als beroepsmilitair aangegaan. Vroeger tevreden Engeland was in de periode tussen de eerste en de tweede wereldoorlog met dit stelsel geheel tevreden, zulks Advertentie Het Belgische kroonprinsje ver maakte zich opperbest aan het zon nige strand van Noordwijk; de boot van de badmeester was vaak een geliefkoosde speelplaats. VRAAG KLEURADVIES EN FOLDER BIJ PLASTIC0L0R NEDERLAND N.V. Singel 514 - Amsterdam PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprodukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM TTET is hier aan de Van Meeterenkaai te Antwerpen, alsof de consul- feeneraal zichzelf de vraag stelt: Waar om wordt er nu weer en nóg over die vakantie gesproken? Als hij het ant woord geeft, weerspiegelt zijn gezicht de blije en leuke herinneringen aan die zo merse weken van 1935: „Omdat het zo eenvoudig, zo aardig en zo gewoon is geweest.." Er was geen sprake van protocol, alleen maar van vier gewone, gezelli ge kinderen, die deden wat ieder kind in zijn vakantie doet; gymnastiek op het grasveld bij ons huis, spelen op het strand, picknicken, zwemmen. Zij trok ken er op uit met de ponywagen of de fietsen, gingen met de motorboot de Kaag op, of verloren zich in allerlei spelletjes. Weet u, 'ze waren dol op verkle den, „prins en prinsesje" spelen, of „Goudmuiltje" opvoeren. En verder na tuurlijk een dag naar de Haagse die rentuin, het circus in Scheveningen. Als hij over het hoogtepunt van iede re dag vertelt, valt er een bijna plech tige stilte in zijn kamer, waarin het opengeslagen album met de blij-lachen- de kinderen haast detoneert. Er ging' vrijwel geen dag voorbij, of in de lunch tijd ratelde de telefoon. Dan belde ko ningin Astrid haar kinderen, zoals elke moeder zou doen, met allerlei vragen die haar intense, mee-beleven duidelijk maakten. Ik had nooit kunnen denken, dat zij er tien dagen nadat ik de kin deren naar Brussel terugbracht, al niet meer z-ou zijn ^VTATUURLIJK praten wij ook over de ■L* vraag waarom deze twee konings kinderen juist bij deze burgemeester kwamen logeren. Wel, koning Leopolds adviseur Herman Teirlinck had de Ko ning aangeraden de kinderen in een Nederlands gezin de spreektaal te la ten leren. Zo werd er gezocht naar een katholieke familie, met een jongen en een meisje van ongeveer dezelfde leef tijd. Het moest aan zee zijn en zij moesten niet „in een stolpje" wonen Laat ik het zo maar zeggen, ja, en toen zijn wij uitgezocht. Dat was ook de reden waarom ko ning Leopold samen met koningin As trid eind april van dat jaar van zater dag tot dinsdag bij ons hebben gelo geerd. Volkomen incognito uiteraard, zij wilden alleen maar alles eens rustig be kijken en bespreken. In juni kwamen de Belgische kroon prins en zijn zusje dan naar de bur gemeesterswoning in Noordwijk. Het werd een heerlijke en onvergetelijke tijd, zegt de consul-generaal nu. De vriend schap gedijde, de belangstelling van bui ten ook. De kranten stonden er vol van en de fotografen heb ik ten slotte maar een hele dag de vrije hand gelaten. Daarna hebben we van onbescheiden heid maar weinig last gehad, telelen zen waren er in die dagen gelukkig nog niet. Kroonprins Boudewijn had het zo goed naar de zin gehad, dat hij het volgende jaar nog eens een maand is teruggekomen, al dan niet om perfect Nederlands te leren spreken. WIJ leven nu bijna een kwart eeuw verder. Van de eens zo frappante gelijkenis tussen het prinsje Boudewijn en de iets oudere Jan Hein is niets meer terug te vinden. Zelfs dezelfde sprong in het haar is verdwenen. Het leven ging door.. Er kwam een wereldoorlog, het destijds geregelde con tact ging verloren. Maar woensdag zul len zij elkaar in het paleis op de Dam, tussen geflonker van kaarslicht en uni formen. terugzien. Voor het eerst sinds vele jaren. De kinderen van het Belgische koningspaar brachten hun vakantie door op precies dezelfde manier als ieder ander kind zou doen. Dus was een ritje per pony ook voor prins Boudewijn een attractie. Het twaalfjarige meisje W. M. A. Nui- kes uit Noordwijkerhout is gisteren overleden aan de gevolgen van een aan rijding. Zij raakte donderdagavond met haar fiets onder een auto toen ze op eens keerde. Ogenschijnlijk was ze slechts onbeduidend gewond, maar gis teren is ze aan een hersenbloeding overleden. Uit het Zijldiep te Nieuw-Scheemda is gisteren het lijk opgehaald van de 57-jarige Antje Bos-Meijer uit Nieuw- wolda. De vrouw is waarschijnlijk des morgens met haar bromfiets van het pad langs het water geraakt, toen zij een steile verhoging- moest passeren. LEEUWARDEN (ANP) Het vijfja rige jongetje R. A. Boelens uit Nes is donderdagmiddag in Leeuwarden uit een taxi gevallen en overleden. Het kind was op weg van het ziekenhuis, waar het was geopereerd, naar huis. Het moet zelf het portier van de auto heb ben opengewurmd en kon zo uit de wa gen vallen. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De komende najaars beurs van Utrecht zal uitsluitend in de gebouwen op het Vredenburg worden ge houden. Het terrein aan de Croeselaan wordt voortaan alleen voor de voorjaars- beurs gebruikt. De directie van de beurs heeft daar toe besloten, omdat de belangstelling zowel van de bezoeker als van de fir mant zich steeds meer concentreer de op de manifestatie in het voorjaar. Verschillende vakbeurzen in de win termaanden onder andere de meubel beurs zullen echter nog aan de Croe selaan worden ingericht. ondanks de omstandigheid, dat in die tijd althans de legers der andere sta ten een oorlogssterkte hadden, die met dit systeem nimmer verkregen zou kunnen worden e<n ondanks het feit, dat Engeland in de eerste wereldoor log gedwongen was geweest van dienst plicht gebruik te maken. In 1939 werd de dienstplicht op nieuw ingevoerd. De oorlog stond voor de deur. Engeland besefte, dat het veel soldaten, matrozen en lucht machtmannen nodig zou hebben, meer en ook regelmatiger dan uit een vrij- willigerssysteem te verwachten kon zijn. Dienstplichtigen kwamen bij de marine, bij de luchtmacht en vooral bij het leger, dat er zoveel kon ge bruiken. iiiHiiiimiimiiiiiiimiiiHiiimiiiiiHimii iiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiitHiMiit De vrouwelijke militairen, waaraan eveneens een toenemende behoefte was ontstaan, bleven voorlopig nog als vrijwilligers komen, maar later werd ook voor de vrouwen de dienst plicht ingevoerd. Voor militaire, maar dok voor burgerlijke diensten. Het Britse volk aanvaardde dit alles zon der enige tegenzin, het wist dat het nodig was. In 1945 al Reeds onmiddellijk na het beëin digen der vijandelijkheden ontstond een sterke drang om de dienstplicht weer af te schaffen. De na de capi tulatie optredende Labour regering kon dit programmapunt echter niet doorvoeren. De sterkte der strijd krachten werd 'wel aanzienlijk ver minderd, maar de belangstelling voor vrijwillige dienst was bijzonder ge ring en zonder dienstplicht zou men de meest noodzakelijke militaire ta ken in bezette en eigen overzeese gebieden niet kunnen vervullen. De dienstplicht bleef, maar niet als sys teem: wel als noodoplossing. Later kwam de Oost West span ning en trad het Britse Rijk toe tot de West Europese Unie en de NATO. De daaruit volgende militaire taken eisten handhaving van de dienstplicht, wederom niet als opbouwsysteem, maar om te voorzien in een behoef te aan mankracht, welke niet op an dere wijze gedekt kon worden. Geleidelijk hebben zich echter in de loop der jaren twee invloeden doen gelden. De eerste is de toenemende betekenis der strategische vergeldings macht, gepaard aan een verminde ring in de mansterkte der overige strijdkrachten als gevolg van de ver wachte invoering van tactische atoom wapens met relatief grotere gevechts kracht. De tweede is het systematisch scheppen van betere levensvoorwaar den voor de beroepsmilitair, waardoor het inderdaad mogelijk werd voor de geleidelijk afnemende behoefte aan mansterkte een voldoende voorzie ning met beroepsmilitairen te vinden. In 1960 de laatsten In 1957 kon worden besloten de dienstplicht op te heffen. Tegen het einde van 1962 zullen de laatste dienstplichtigen worden opgeroepen. Tegen het einde van 1962 zullen bijzondere omstandigheden voorbehou den de laatste dienstplichtigen uit de sterkte der Britse strijdkrachten verdwenen zijn. Marine en luchtmacht zijn hierin voorgegaan, het leger volgt. Zo keert dan Groot Britannië weer terug tot het oude systeem van para te strijdkrachten, gevormd uit be- roepspersoneel en reserves uit gewe zen beroepsmilitairen. Er is echter iets veranderd bij vroeger. Noch in Engeland, noch in de andere NATO landen wordt nu nog gedacht aan massale oorlogsle- gers, die uiteindelijk toch uit dienst plicht moeten voortkomen. Het zwaar tepunt ligt nu op een parate, geoefen de sterkte; het technisch veel eisen de materieel vraagt meer aandacht dan ooit te voren. Het Britse systeem vraagt daar om nu meer aandacht dan vroeger; het is niet langer het product van een wat eigenzinnige aversie tegen de conscriptie. Het wijst een richting aan, ook voor de bondgenoten. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN Twee slimme Am sterdamse schoorsteenvegers zijn te Ein- hoven in enkele dagen tijds enige hon derden guldens rijker geworden door brutaal enkele winkels binnen te stappen, de winkeljuffrouw te intimideren met de opmerking, dat zij de schoorsteen kwa men vegen en na de karwei de rekening te presenteren, die dan door de caissière werd uitbetaald. Bij een van de grootste middenstands zaken in de binnenstad incasseerden zij 85, nadat zij zichzelf het karwei had den opgedragen. De volgende dag kwa men zij terug met de mededeling, dat zij ook nog even de verwarmingsketel kwa men schoon maken. Zij berekenden 205 gulden, die prompt werden uitbetaald. Bij de politie zijn al vier klachten bin nengekomen over de praktijken van de Amsterdammers, die na hun werk een simpele rekening presenteren waarop naast het minder simpele bedrag niets anders staat vermeld dan de kwasi Ita liaanse naam Ziezanie. Eigen nieuwsdienst NICKERIE. De regering van Suriname bestudeert op het ogenblik een plan om in het district Nickerie een nieuwe haven aan te leggen aan de rivier de Corantijn. De nieuwe haven moet het in de toekomst bij aanplant op grote schaal van bacoven voor grote schepen ge makkelijker maken te laden. Advertentie Directe LUCHTVERBINDINGEN met de gerieflijke Elizabethan en D.C. 3 van LEEDS ROTTERDAM ^NEWCASTLE ZESTIENHOVEN EDINBURGH BELFAST 'DUSSELDORF Inlichtingen en boekingen bij Bllo P&lshuPCSUX en b,j ROTTERDAM-AIR Luchthaven Rotterdam Jelefoon K 1800-89510

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11