Brussel viert vandaag het feest van Paola en Albert Geschenken stromen paleis binnen /Kda. ALGERIJNEN WERDEN NIET GEFOLTERD Laat bisschop vrijuit praten moet zich organisatorisch breder toerusten SANDWICH SPREAD IJmuidens pieren worden bijna de helft langer Universiteit Ontsluiting platteland ook van belang voor handel en industrie Franse politie beledigd: HEINZ O Donderdag 2 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Prenten alom Paola-haarlijn Goed geregeld MR. B. W. BIESHEUVEL IN GRONINGEN: Duur kijken de nieuwe broodbelegging n Prof. van Stuijvenberg benoemd aan Belgische universiteit Postsluiting m.s. De Zeeuw en m.s. Balder OOK VOOR TANKERS VAN TOEKOMST Spaarbank Rotterdam boekte record De Gaulle: liever in najaar naar Londen TACHTIG MILJOEN DWARSARM Maak een «inde aan overmatige TRANSPIRATIE van voeten en handen. ONDER STROOM GEFUSILLEERD NIETS GELEERD I programma's 1 In het kort V*n onze speciale verslaggever BRUSSEL Waar men op het ogenblik in Brussel komt, overal is hun beeltenis te zien. In de etalages van de grote warenhuizen, in exclusieve modezaken, maar ook tussen de bonbons en de sinaasappelen en voor de ramen van particuliere huizen. Nimmer tevoren zullen er in België's hoofdstad zoveel Italiaanse vlaggen hebben gewapperd als op het ogenblik ter ere van de lieve Donna Paola Ruffo di Calabria, die vandaag de man van haar hart, prins Albert, zal trouwen. En ook in de etalages wedijvert het Italiaanse groen-wit-rood met de nationale driekleur der Belgen, het rood-geel-zwart. Paola en Albert hebben de andere leden van de koninklijke familie in de boekwinkels en bij de kiosken volledig verdrongen. De kranten en tijdschriften staan hier vol met de laatste foto's van het prinsenpaar, zo als men het in het Vlaams zegt. En ansichtkaarten van het bruidspaar? Ze liggen te kust en te keur in de winkels. Trouwens, wie zijn aanhankelijkheid voor het prinselijke bruidspaar op straat wil tonen, kan zich tooien met sjaaltjes waar ook al het portret van Albert en Paola op prijkt. Prijken is eigenlijk een te wijds woord, want erg mooi zijn ze niet. Wie vandaag zacht wil zitten op een klapstoeltje langs de negen kilometer lange route die de bruiloftsstoet zal afleggen, kan dat doen op een kussen tje van schuimrubber in de kleuren van Italië en België. Ook dat is te koop. En een loflied op prinses Paola is er ook al; de grammofoonplaat met het 'lied Paola is hier overal te krij gen. Net als Italiaanse en Belgische vlaggetjes op stokjes, op een standaard je, als lintje de zakenlieden heb ben werkelijk een geweldige vinding rijkheid ten toon gespreid en dat nog wel ondanks de zeer korte tijd van voorbereiding die er was. Vijf en dertig vooraanstaande coif feurs hebben een Paola-lijn ontworpen, geïnspireerd door de manier waarop de bruid van prins Albert zich pleegt te kappen. Vele jonge meisjes hebben haar voorbeeld al gevolgd. De Bel gische gemeente Sint Lambrechts- Woluwe kan er zich op beroemen de eerste te zijn die een prinses Paola- school krijgt. De school is nog in aan bouw. Het zal vandaag enorm druk zijn in Brussél. Al zeer vroeg, want iedereen moet lang voor de plechtigheden be ginnen op zijn plaats zijn. Indien men ten minste tot de gelukkigen behoort die een toegangskaart voor paleis, kerk of een der vele officiële tribunes heb ben bemachtigd. In de kerk zullen duizend genodig den een plaats hebben. Honderden jour nalisten en mensen van radio en tele visie en film uit binnen- en buiten land zijn naar Brussel gekomen. Op het pershuis krijgen zij alle inlichtin-1 gen die ze maar wensen. De Belgische collega's hebben alles keurig geregeld, i De scholen in Brussel hebben donderdag vrij, evenals de over- heidsdiensten. De grote warenhuizen j openen hun deuren pas om twaalf uur, dus zeer velen Vsijn in de ge legenheid te gaan kijken, hetzij op straat hetzij naar de televisie, die alles in extenso uitzendt wat er gebeurt. Gistermiddag waren de operateurs van de televisie al druk aan het oefenen voor de Saint Gudule en voor het koninklijk paleis. Er werd ook nog druk gewerkt aan de versiering en aan de tribunes die met rood fluweel zijn behangen en vooral nog aan het grote baldakijn t bij de poorten en de trappen van del kerk. Langs vrijwel de gehele route! die de stoet vandaag zal afleggen I staan hekken. Men wil voorkomen dat' het publiek in zijn geestdrift de stoet zal tegenhouden. De minister van bin nenlandse zaken heeft de bevolking ook gevraagd ditmaal met het oog op het waardige en plechtige karakter van het gebeuren geen bloemen in de auto van Albert en Paola te werpen. Met een vol gemoed heeft Brussel zich voorbereid op het sprookjeshuwelijk van heden. Overal ziet men foto's van het jonge paar, zoals in deze lingerie winkel in het centrum van de hoofdstad, waar het portret omgeven is door een wolk van tule. Van een speciale verslaggever BRUSSEL. Voor het eerst sinds 32 jaar beleeft België vandaag weer met veel luister een vorstelijk hu welijk. Kroonprins Albert, broer van koning Boudewij-n, trouwt van morgen met de voor enkele maan den nog volslagen onbekende Itali aanse prinses Paola Ruffo di Ca labria, het 21-jarige meisje dat door haar eenvoud en spontaan optreden de laatste weken de harten van de Belgen heeft gestolen. Op het ko ninklijk paleis wordt het burgerlijk huwelijk voltrokken, later op de morgen in de Saint Gudule, de grote kerk in het hart van Brussel, volgt de inzegening. In een plechtige stoet van twintig' open auto's met een escorte van de be reden Koninklijke Wacht zullen Al- bert en Paola, de verdere leden van de koninklijke familie en de ongeveer vijftig vorstelijke verwanten van het paleis naar de kerk en daarna naar het kasteel in Laeken rijden. Van een onzer verslaggevers De jaarlijkse Vrije Universi teitsdagen, ditmaal te Utrecht gehouden, hebben twee dagen het gebouw Tivoli met al zijn bijzalen in beslag genomen- Hier werden op de eerste vergader dag de wetenschapplijke samen, komsten gehouden, geleid door prof. dr. Gesina H. J. van der Molen, prof. dr. D. Nauta en prof. dr. P. R. Michiël. Voorts kwamen er woensdagmiddag de dames bijeen, die deelnemen aan „Vrouwen V.U.-hulp", d.w.z. de busjeshoudsters. Als gewoonlijk bestond voor deze sa menkomst vrij veel belangstelling, daar het meeleven met de Vrije Universiteit van de kant der vrouwen vanouds zeer groot is. De inkomsten, verworven door de opbrengst van de V.U.-busjes, zijn bestemd voor de inrichting van het >n aanbouw zijnde ziekenhuis der Vrije Universiteit. Deze opbrengst, die van jaar tot jaar stijgt, bedroeg over het eerste halfjaar van 1959 reeds 142.000 en zal zeker op lopen tot over de 150.000 als alle ver antwoordingen binnen zijn. Aangezien de najaarslichting steeds hoger is, zullen de vrouwen dit jaar meer dan ƒ300.000 bijeengebracht heb ben. Hoeveel da-mes hebfben een V.U.- busje? Dat zijn er nu 107.423, zijnde drieduizend meer dan verleden jaar. Mevr. S. H. EngelkesWijngaarden te Amersfoort, die de samenkomst leidde, meende dat deze cijfers boeiender zijn dan een gedicht. Prof. dr. J. F. Koksma, hoogleraar in de wiskunde, die over „voortgaande groei" sprak, gaf een beeld van de ont wikkeling der Vrije Universiteit. Daarin vestigde hij vooral de aandacht op het aandeel, dat de vrouwen hierin hebben gehad. Door haar spaargelden konden laboratoria voor wis- en natuurkunde worden afgebouwd, en momenteel is het machtige ziekenhuiscomplex een spec taculair object voor de spaarsters. Mej. W. B. Schenkeveld, praeses van de Vrouwelijke Studentenvereniging dei- Vrije Universiteit, sprak uit naami van dit corps de vergadering toe. Zij zeide het te waarderen, dat er tussen tien duizenden niet-wetenschappelijk ge vormde vrouwen en de V.U. een nauwe band bestaat. De universiteit zou haar doel missen, indien zij het levende con tact met een brede laag van het volk ontbeerde. Mevr. H. J. M. Kremer—Heule uit Ben Haag hield een toespraak onder de titel „Het gaat om uw kinderen". Zij zette uiteen, dat ouders die christelijk onderwijs voor hun kinderen wensen, zich niet moeten beperken tot de lagere of middelbare school, maar dat zij ook voor het hoger onderwijs de weten schappelijke vorming op bijbelse grond slag moeten begeren. GRONINGEN Bij het aanvaarden van zijn niéuwe functie van voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond heeft de voormalige secretaris van deze bond, mr. B. W. Biesheuvel, tijdens de gisteren in Groningen gehouden algemene vergadering van de C.B.T.B. uitvoerig aandacht geschonken aan de huidige situatie in de landbouw, waarbij hij stelde dat vooral in de land bouw nog veel wanbegrip bestaat ten aanzien van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Over het vrije loonbeleid zeide hij, dat zijn organisatie achter de nieuwe ontwikkeling staat. Hij consta teerde echter dat velen in de landbouw huiverig staan tegenover vrijere loonvorming, omdat men vreest weer achterop te zullen raken als loonsverhoging slechts mogelijk is op grond van stijging van de arbeidsproduktiviteit, terwijl de rentabiliteit in de landbouw nog veel te wensen overlaat. De heer Biesheuvel begon zijn rede met een korte beschouwing over zijn benoeming. Hij zei dat hij steeds nauw heeft samengewerkt met wijlen de heer Chr. van den Heuvel, de vorige voorzitter, maar dat het zijn plicht is te zorgen dat „de dynamiek van onze tijd zijn weerslag vindt in de organisatie. Harmonie met het verleden is noodzakelijk, maar de ontsluiting van het platteland en de groeiende internationale samenwerking in de E.E.G noodzaken ons, ons organisatorisch breder toe te rusten". De nieuwe voorzitter zei, dat nog worden. Gebeurt dit wel, aldus de heer maar al te vaak over het hoofd wordt gezien dat het Landbouwschap geen dwanginstituut is en dat vooral de le den van de C.B.T.B. dienen in te zien dat deze instelling mede het resultaat is van het christelijke-sociaal den-ken. Voorts is, toen het Landbouwschap ging werken, de vrees uitgesproken dat dit zou leiden tot uitholling van het werk van de standsorganisaties en de boeren en tuinders de noodzaak niet meer zouden inzien lid te blijven van deze organisaties. Spreker zei dat de ze vrees ongegrond is gebleken omdat het ledenaantal van de C.B.T.B. juist toegenomen is (met 13 procent) en omdat de activiteiten van de bond juist gestimuleerd zijn geworden. Gezond verschijnsel Ten aanzien van de vrijere loonpoli tiek, zoals die in de regeringsnota is aangekondigd, zeide de heer Biesheu vel, dat het welslagen van deze maat regel nu afhangt van het bedrijfsleven en van de arbeidersorganisaties. De re gering heeft bepaald dat aan loonsver hoging geen prijsstijging verbonden mag Biesheuvel, dan zou de merkwaardige situatie ontstaan dat de vrijheid in de loonvorming zou leiden tot drastische ingrepen van de overheid bij de prijs vorming. Een ander gevaar is, dat de arbeidersorganisaties te ver zouden gaan in hun looneisen hetgeen eveneens zou leiden tot mislukken van de vrijere loon politiek. Hij vroeg zijn gehoor te besef fen, dat in het verleden de loonronden niet alle economisch verantwoord wa ren. Dat de loonontwikkeling voortaan gekoppeld wordt aan de produktiviteits- stijging achtte de heer Biesheuvel een gezond verschijnsel. De heer Biesheuvel toonde zijn spijt over de mededeling in de regeringsno ta, dat enkele belangrijke vraagstukken, zoals maatregelen ten behoeve van de ontwikkelingsgebieden en het landbouw beleid, buiten beschouwing zijn geble ven. De nieuwe voorzitter meende uit deze zwijgzaamheid te moeten begrijpen dat hierover in het kabinet geen over eenstemming bestaat. Hij zei vervolgens dat de land bouwpolitiek geen geïsoleerde behan- De Braziliaanse exportprodukten, sui ker en katoen, vallen niet onder de nieuwe tweede categorie, zoals wij gis teren berichtten. Sinds 24 april worden zij op de vrije markt verhandeld. Van onze correspondent PARIJS Het Franse minis terie van binnenlandse zaken Advertentie '"'Sw.K- V- ÏSBL': Bij de vele extra treinen die van daag naar Brussel zijn ingelegd is er ook een die enige honderden kijkers uit Nederland brengt. Er zijn hier de laatste dagen prijzen van een dikke tweehonderd gulden betaald voor een plaatsje in een raamopening of op de daken in de buurt van de Saint Gudule. Het huren van televisietoestellen is de afgelopen dagen een stuk duurder geworden. Ook dat door Albert en Paola. Zeer hoge gasten Bij de gasten bevinden zich o.a. ex-ko ning Umberto van Italië met zijn vrouw koningin Marie-Josée, die de zuster van koning Leopold is. Voorts erfprins Jean van Luxemburg en zijn echtgenote, Alberts zuster Joséphine Charlotte, en verder een zuster en de broer van wijlen koningin Astrid met hun echtgenoten. Dit zijn prins en prinses Axel van Denemarken en prins en prinses Carl Bernadotte van Zwe den. Ook van prinses Paola is een groot aantal familieleden naar Brus sel gekomen om de bruiloft mee te vieren. Bovendien zijn dertien van haar vriendinnen uitgenodigd. Geschenken Een stroom van de fraaiste gescfienken is de laatste dagen op het paleis in Brussel afgeleverd. Zeer veel zilveren kostbaarheden o.a. vijf koffieserviezen, schilderijen, tapijten, kostelijke siera den, boeken, een prachtige boeket bloemen van suiker vervaardigd, hor loges, te veel om op te noemen. Het geheim Bij de vele dozen die de laatste dagen op het paleis werden bezorgd bevon den zich ook enkele die een diep ge heim bevatten: het bruidstoilet van prinses Paola. Hoe dat eruit zal zien? Er zijn tal van gissingen geweest. Vandaag zal blijken wat er van waar is. Ook prins Albert heeft de japon en de sleep niet gezien, zegt men. Het toilet is gemaakt door de 72-jarige Na- politaanse signora Concettina Buanan- no. Huwelijksreis Dan is er natuurlijk ook nog het geheim van de huwelijksreis. Ze komen hier! berichtten woensdag de kranten op het Spaanse eiland Majorca. Ook dat zal nog moeten blijken. In elk geval gaat hét prinselijk paar ook naar Ita lië. waar het in Rome door de paus zal worden gezegend. En tot slot van al dit feestelijke nieuws: hardnekkig blijft het ge rucht hier de ronde doen dat ook koning Boudewijn weldra zal gaan trouwen. De keus van de vorst zal een pervassmg zijn weten enkele bladen te melden. De verloving wordt binnenkort bekendgemaakt, aldus de als immer mysterieuze „goed ingelichte" kringen. MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 :;;;V :ik GARANTIE* vo/ledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. m Advertentie Dt w«rtldv»rm»arde diodorant-stick voor de verzorgde vrome lux» draaiftick f 3.2S handig» t«t»stick f l.W regelt de transpiratie voorkomt de 1 geur beschermt Uw garderobe. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Prof. dr. J. H. van Stuijvenberg, hoogleraar in de economi sche en sociale geschiedenis aan de Ne- derlandsche economische hoogeschool te Rotterdam, is te beginnen met het cur susjaar 1959-1960 benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de economische ge schiedenis van de achttiende eeuw af aan de Université libre te russel. De benoemmg kan worden gezien als een uiting van het streven naar twee talig onderwijs aan de Belgische uni versiteit. Prof. Van Stuijvenberg zal zijn colleges dan ook in het Nederlands ge ven. BRITSE MINISTER Van onze correspondent LONDEN. Ernest Marples, de Britse minister van posterijen, heeft gisteren in het Lagerhuis geweigerd de BBC te verbieden een oproep uit te zenden van de nieuwe bisschop van Southwark, een Zuidlondense wijk, namens de vereniging voor regeling van gezinsomvang. De minister achtte het niet juist zijn macht op deze manier te gebruiken. Hij wilde het overlaten aan het BBC-bestuur, 'dat in deze door een adviesraad wordt bijgestaan. De adviesraad heeft echter geen tegenwerpingen gemaakt. De minister wees er bovendien op, dat de vereniging waarvoor de jonge Anglicaanse bisschop gelden zal vragen, zich niet alleen bezighoudt met geboor tebeperking. maar ook raad geeft aan DEN HAAG. De luchtpostsluitin- j^n^er|oze echtparen die graag kinderen gen voor de opvarenden van het fre- igat De Zeeuw zijn vastgesteld op 1, 8, 115 en 22 juli (13.00 uur); voor opva renden van het patrouillevaartuig Balder op 2, 6 en 9 juni (13.00 uur'. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p.a. Amsterdam C.S.-Marine. Bp de Centrale Volksbank in Utrecht is in juni ƒ1.895.600 ingelegd en ƒ884.500 terugbetaald. Het saldo van spaarders bedroeg eind juni 83.003.600. ROTTERDAM In de eerste helft van 1959 werd bij de Spaarbank te Rotterdam een spaaroverschot bereikt als nooit tevoren in dezelfde periode. Er werd 62,65 miljoen ingelegd en 43.30 miljoen terugbetaald, zodat het spaaroverschot 19.35 miljoen bedroeg. Het aantal inleggers bedroeg eind juni 441,073 met een tegoed van 211.97 miljoen. In juni werd een overschot ge boekt van 2,06 miljoen. willen hebben. De Anglicaanse staatskerk heeft op de conferentie van Lambeth verleden jaar voor het eerst ingestemd met regeling van de gezinsgrootte. Minister Marples. zelf vrijgezel, werd luide toegejuicht, ook door de oppositie. PARIJS (AFP) President de Gaul le heeft de Engelse regering medege deeld dat hij een uitnodiging van ko ningin Elizabeth voor een bezoek aan Engeland zal aanvaarden. De Gaulle schijnt liever in het na jaar naar Londen te gaan dan in het voorjaar van 1960, zoals eerder was voorgesteld. Eigen nieuwsdienst IJMUIDEN IJmuidens ha venmond zal over een jaar of t^jtien een nieuwe, sterke schutse tegen de vloedstroom van de Noordzee krijgen. Daarmee zal Amsterdam in zijn voorhaven de beveiliging en uitbreiding Ontvan gen, die het toenemende scheep vaartverkeer nodig maakt. In het Waterloopkundig laboratorium van Rijkswaterstaat, het proefstation in de Noordoostpolder waar op schaal de IJmuidense plannen in de klei liggen, is na eindeloos experimenteren met rond drijvende snippers papier, slibstromen en modellen van scheepjes de definitieve vorm van de nieuwe pieren bepaald. Het werk eraan, dat ongeveer tachtig miljoen gulden moet kosten, zal volgend jaar al kunnen beginnen. Vijf tol zes jaar later kan IJmuiden zijn nieuwe havenmond hebben, die 2100 meter ver in zee steekt (de huidige pieren reiken tot 1500 meter). Er zal een sterke ver andering in de vorm nodig zijn om de scheepvaart de beschutting te geven en ook de zwaarste eenheden op grote af stand uit de kust in rustig water te kun nen ontvangen. De rechte stukken van de Noorder- en van de Zuiderpier zullen blijven bestaan, maar daar waar de bestaande haven hoofden ombuigen worden de nieuwe pieren doorgetrokken. De Zuiderpier zal op zijn oude plaats blijven liggen en hoeft de strandontwikkeling van IJmui den niet in de weg te staan zoals aan vankelijk werd gevreesd. Er komt wel een dwarsarm op die moet fungeren als slib- en stroomvanger. Jarenlange proeven met een slibmeter in het pierlichaam hebben namelijk uit gewezen, dat de aanslibbing tussen de pieren zo groot is, dat jaarlijks miljoe nen moeten worden besteed aan het uit baggeren. Door de2e zijtak van de Zuiderpier zou het slib kunnen worden afgeremd, zo is in het Waterloopkundig laboratorium uit gedokterd. De bouw van de verlengstukken aan de pieren, die aan het eind een haven breedte van 350 meter openlaten (thans 260 meter) maakt het mogelijk, dat ook de grote tankers van de toekomst kun nen passeren al zal tegerr die tijd ook de uitbreiding van het IJmuidense slui- zencomplex een punt van overdenking moeten uitmaken. Grondonderzoek heeft inmiddels uit gewezen, dat het zandpakket voor de IJmuidense havenmond üitermate ge schikt is voor de traditionele manier van bouwen: een dam storten en die ver sterken. Er is afgezien van het werken met caissons. Advertentie Hot hinderlijk is toch die ellendige transpiratie *mi voeten en handen, wat een narigheid voor uzelf en twr omgeving... Beseft wel wat een handicap dit voor betekent? Welnu, maak er gauw een eind aan. Het is thans immers zo gemakkelijk dank zij het nieuwe middel Japora crème, dat zelfs de meest hardnekkige gevallen van overmatige transpiratie aan voeten en hand palmen kan verhelpen. Het actieve bestanddeel dat in deze speciale crème verwerkt ia, maakt een eenvoudige toepassing mogelijk. Een lichte massage met Japora 's avonds voor het slapen gaan en uw voeten (of handen) blijven minstens de hele volgende dag fris en droog. De werking van Japora is verbluffend. Resultaat gegarandeerd - andeis uw geld terug. Japora in gïote tube voor f 3.20 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak. heeft een klacht ingediend we gens belediging van de politie naar aanleiding van de brochure La Gangrene (koud vuur). In deze brochure die overigens door de politie bij de uitgever in beslag is genomen worden dé mishandelingen beschreven welke enige mohammedaanse Algerij nen tijdens hun verhoren hebben ondergaan. Men kan er uit afleiden dat de rege ring meent sterk te staan ten opzichte van de geuite aantijgingen. Het zou voor het aanzien van de Franse politie uiterst belangrijk zijn wanneer zij werd schoon gewassen van de blaam welke op haar is geworpen. Het is temeer nodig dat er in de kwestie van d'e vermeende mishande lingen klaarheid wordt gebracht, omdat er juist wéér een proces aan de. gang is, tijdens hetwelk de verdediging zich heeft beklaagd over de behandeling wel ke d'e beschuldigden zouden hebben on dergaan. Het is het proces tegen twaalf moham medaanse Algerijnen die worden be schuldigd van sabotage en brandstich ting van de petroleuminstallaties van Toulouse en Port- La Nouvelle in 1958. Reeds de eerste beschuldiga'e die direct na het openen van de zitting van de rechtbank werd verhoord heeft zich be klaagd dat men hem drie dagen voed sel had geweigerd en dat men hem had gefolterd door m.idd'el van elektrische stroom. De verdediging heeft daarom een protest ingediend bij de commissie voor de handhaving van d'e individuele rechten en vrijheden. Deze commissie is indertijd juist opgericht om zo objectief mogelijk dergelijk soort klachten te on derzoeken. Ook tijdens de getuigenverhoren zijn onregelmatigheden aan het licht geko men in de politierapporten over het al of niet aanwezig zijn van sommige ver dachten in de buurt van de in brand ge stoken olie-opslagplaatsen. Men ontkomt niet aan de indruk dat de verbittering en de wens de strijd met alle middelen tot het einde toe voort te zetten d'e kloof tussen beide zijden die van Frankrijk en die van de Alge rijnse nationalisten van dag tot dag groter maakt. Zo zijn gisterochtend te Oran twee Algerijnen die reeds in januari en fe bruari van .dit jaar door de militaire rechtbank ter dood waren veroordeeld gefusilleerd. De Gaulle heeft geweigerd hun gratie te verlenen. Dit was de eerste executie in Algerije sedert 25 augustus 1958. De beide ter dood gebrachten waren veroordeeld na het ten uitvoer brengen van die gratiemaatregelen welke waren uitgevaardigd toen de Gaulle staats hoofd was geworden. Hun veroordelin gen waren gebaseerd op in totaal 83 moorden, 19 brandstichtingen en 8 aan slagen. Ook de geprikkeldheid aan Franse zijde over zelfs uitermate objectieve be schouwingen over de Algerijnse kwestie en zijn economische gevolgen neemt toe. Zo weidde gisteravond een volkomen serieus en meestal objectief oordelend financieel dagblad als I'lnformation op de eerste pagina een stekelig entrefilet aan een rnededelipg in het jaarverslag van de (Nederlandse) Nationale Handels bank. Daarin stond dat Frankrijk in 1958 niet in staat is geweest een einde te maken aan de Algerijnse oorlog en dat de conflicten welke daaruit voortvloeien een ongunstige weerslag hebben, o.a. op de betrekkingen tussen het Westen en de Arabische wereld. 1'Information oordeelt het nu nodig in een bitter commentaar de samenstellers van het jaarverslag eraan te herinneren dat de Nederlandse belangen in Indone sië voor het grootste deel zijn geconfis- ceerd en het blad meent dat de bank in kwestie „niets heeft geleerd"'. deling vraagt. Hij achtte vooral drie factoren van belang. Het beleid dient i rechtvaardig te zijn tegenover de agrarische bevolking, het moet reke ning houden met de belangen van de consument en het wordt beïnvloed door de budgettaire positie. Ten aanzien van de kosten van het levensonderhoud worden belangrijke beleidsbeslissingen aangekondigd. Voorts wekt de nota de indruk dat ten aanzien van de inkomsten en uitgaven van het komende jaar de regering zich reeds enigermate een beeld heeft gevormd. Het zou daarom volgens de heer Bies heuvel niet ongepast geweest zijn, als men ook iets vernomen had omtrent het structuur- en prijsbeleid in de land bouw, die beide vanwege hun finan ciële consequenties invloed uitoefenen op de kosten van levensonderhoud «n de budgettaire situatie. Ten aanzien van het landbouwbeleid kan de C.B.T.B. jegens het nieuwe kabinet slechts een afwachtende hou ding aannemen, aldus de voorzitter. Aan het einde van zijn rede besprak de heer Biesheuvel nog het meerjaren plan en, deelde mee, dat het bestuur van de C.B.T.B. hierover een nota aan de minister van Landbouw heeft gezon den, waarin het standpunt van d« C.B.T.B. is uiteengezet. De landbouw organisaties en het Landbouwschap hebben zich thans dus uitgesproken. Het meerjarenplan heeft echter niet al leen betrekking op de landbouw. Het gaat om de verbetering van de maat schappelijke structuur en de verhoging van de bewoonbaarhid van het gehele platteland. Het is daarom ten zeerste gewenst dat ook middenstand en indus trie gaan beseffen dat de ontsluiting van het platteland voor hen belangrijk is. In de middagvergadering voerde de nieuwe minister van Landbouw en Vis serij mr. V. G. M. Marijnen het woord over de ontwikkelingen, die zich thans in land- en tuinbouw voordoen en over de vraagstukken, die ten nauwste met deze ontwikkelingen samenhangen. D« minister achtte met name de huidige ontwikkelingen in Europa van het aller- grootste belang voor het straks door Ne derland te voeren land- en tuinbouwbe- leid. De minister verklaarde er in zijn beleid krachtig naar te streven dat de Nederlandse land- en tuinbouw hun po sitie behouden en zelfs nog versterken. Ook 't niet-agrarische volksdeel zal moe ten begrijpen, dat dit 'n streven is in het belang van het gehele Nederlandse volk, zeide hij. Minister Marijnen noemde het een ge ruststellende gedachte, dat de organisa ties van werkgevers en werknemers ia de landbouw zich bewust zijn van de problemen en een doelbewust beleid voorstaan. Er zal overleg moeten zijn over de consequenties van de vrijere loonvorming voor het garantieprijsbe- leid, aldus de minister. De cultuur-technische ontwikkeling van het platteland achtte mr. Marijnen van zeer grote betekenis. Hij zegde in zijn korte toespraak toe, dat er in de nazomer een gesprek zal worden gevoerd over het meerja renplan voor de cultuurtechniek als uitgangspunt. Hij merkte op dat de Nederlandse landbouw in steeds grotere mate afhan- kelijk wordt van de interne agrarische problematiek. Ter illustratie noemde hij het gemeenschappelijk voedergraanbe- leid en het systeem van minimumprij zen. De. B en e 1 uxon t w i kkel i ng is voor de landbouw bepaald teleurstellend ge weest, meende mr. Marijnen, die betoog de dat de ontwikkeling in -ruimer Euro pees verband thans zelfs de Benelux- samenwerking in agrarisch opzicht heeft achterhaald. De minister vestigde er de aandacht op, dat de positie van de land bouw in Nederland ook in de EEG een zeer bijzondere is, vergeleken met die van de andere partners in de EEG. De minister dacht hierbij met name aan de Nederlandse veredelingsindustrie en aan de exportinstelling van de Nederlandse land- en tuinbouw. Tijdens de middagvergadering werd nog het woord gevoerd door ir. G. Wan- sink, secretaris van de Nationale Raad voor landbouwkundig onderzoek TNO die zijn rede „Panta rei" had genoemd. Ir. Wansink meende, dat het land- en tuinbouwbeleid gericht zal moeten blij ven op een voortgaande rationalisatie van de bedrijfsvoering'. Nederland moet agressief optreden tegen de „Frans-Duit se samenzweringen", omdat de Neder landse landbouwproblemen niet kunnen worden opgelost door de Pruisische en Noord-Franse boeren een hoge graan prijs te geven, aldus ir. Wansink. RADIO HILVERSUM I. 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 De vrouw in haar huis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. vrouw. 11.00 V.d. kleuters. 11.15 Fluit en Clave- cimbel. 11.40 Orgelspel. middag AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz. Landb. rubr. 12.30 Landb- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Haags Ka merkoor. 14.30 Voordr. 14.50 Ork. en pia norecital. 15.05 Ga er eens even voor zit ten. VARA: 16.00 Holl. Festival 1959: In tern. Beiaardconcours. Event, rep. Tour de France. 16.10 Hammondorgelspel. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V.d. jeugd. 17.25 Vakan- tietips. 17.55 Act. middag 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Herh. rep. Tour de France. 18.35 Licht Muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. jeugd. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Gram. 20.15 Theater kron. 20.25 Koorzang. 20 35 Benelux, caus. 20.45 Daar gaat een domi nee voorbij, caus VARA: 21.00 Tour de France. 21.10 Vrijdagavondretour 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zrog om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V.d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V d vrouw. 10.15 Morgendienst 10.45 Jubileumbijeenkomst t.g.v.h. 50-jarig be staan v.h. Christelijk Nat. Vakverb. in Ne- derl. middag 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb. me ded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.55 Pi anorecital. 14.05 V. d. jeugd. 14.25 Kamer- ork. en sol. 15.10 Voordr. 15.30 City the ater ork. A'dam. en sol. 16.00 Caus. over planten. 16.15 Gram. 16.30 Pianorecital 17.05 Voordr. 17.25 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. avond 18.00 Accordeonmuz. 18.20 De Hangmat 18.50 Regeringsuitz.: De werkgelegenheid in de landb. en industrie. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Rep. C.N.V.-jubileum. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.10 Kunstrubr 20.30 Omr. ork. en sol. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 To- neelfragm. 23.45—24.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7