Schouwen Duiveland W alcheren KlUSSCrn* Zeeuwsch Vlaanderen Huishoudschool Zierikzee hield feestelijke eindles KIEKEN Zuid-Beveland Goedkeuring voor bouw van tien woningen in Kapelle door Zeeland Goede kwaliteit van Zeeuwse C mosselen Burgemeestersfeest in Bruinisse Ringrijderij in Kleverskerke in IJzendijke Examens N.O. Nieuwe chr. kleuterschool Tholen en St.-Phïlipsland N.-Beveland Merriekeuring te Kortgene Eindexamen H.B.S.-A Spaar Si-Si kroonkurken gevitaliseerd Huis in vijf weken klaar in Zoutelande V.V. „Terneuzense Boys" Plan Voor riolering kreeg nieuw bestuur Auto over de kop Stemmen staakten in raad Nieuwvliet Watersport: geknipt om te H. DriedijkWdijk kampioenschutter Onhoudbare toestand in Dijkwel Veel frambozen Selectie-renploeg voor wereldkampioenschappen komt ook naar Zeeland MOOIERE FOTO'S Nieuwe bespreking over haven Yerseke Eerste paal voor nieuwe geheid veiling Als 'n U niet lijkt 'n ■AU niet zint 'n te lang duurt probeer dan de 4e manier van roken het sigaartje dat U als sigaret kunt roken! WILLEM II Nieuw sportveld in Nisse is te klein Ringrijderij te Wemeldinge Wegen in onderhoud te Ellewoutsdijk Uitslagen zomer avondvoetbal R.A.F. bedankt B.B. Graafwerken aanbesteed Raad Oud-Vossemeer Donderdag 2 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE Huisvrouwen zijn even belangrijk als economen. Deze stelling poneerde de voorzit ter van de commissie voor het landbouwonderwijs in Zeeland, burgemeester B. G. H. ter Haar Romeny woensdagmiddag op de eindles van de Landbouwhuis- noudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee, die in het Hervormd Verenigingsgebouw werd gehou den. De heer Ter Haar Romeny motiveerde deze uitspraak door mee te delen dat drie vierde deel van het nationaal inkomen door vrouwen wordt besteed. Huisvrou wen zyn even belangrijk als dokters, zo vervolgde de voorzitter, omdat zij een leeuwenaandeel bij de bereiding van voe ding hebben. Hun groot aandeel bij de op voeding van kinderen deed de spreker op merken, dat zij even belangrijk zijn ais onderwijzend personeel. Met deze opmerkingen zette de heer Ter Haar Romeny uiteen, hoe belangrijk het onderwijs aan een landbouwhuishoud- schol is. Immers, men zou een dergelijke school een „opleidingsinstituut voor huis vrouwen kunnen noemen. Nadat mevrouw Dijckmeester, de vrouw van de burgemeester van Zierikzee, de di ploma's had uitgereikt, sprak de direc trice een kort woord. Zij merkte op, dat velen zich voor een vervolgcursus opga ven, doch niet allen die daarvoor in aan merking komen. Zij wees in het bijzonder op de Inas-opleiding. In ten vlot en fleurig programma na de pause, lieten de meisjes zien, dat ze op de school heel wat hebben geleerd en dat er op dit onderwijsinstituut gelegenheid is, de fantasie te gebruiken. In een kleur rijk, door leerlingen beschilderd program ma, kondigden zij een poppenkastvoorstel ling, zang en een modeshow aan. Met poppen, door meisjes van de vor mingsklas gemaakt, werd een voorstelling gegeven van een poppenkastsprookje, met aardige intriges en een allergelukkigst slot. Een koor, onder leiding van de heer J. M. Luyenaar zong en speelde op buiten gewoon aardige wijze een aantal liedjes; de solozang van een der leerlingen was verrassend. De meisjes zelf waren de mannequins, die hun eigen gemaakte kleding toonden in grote verscheidenheid en fraoie kleur combinaties. Tot ieders vreugde werkten zelfs kleuters en baby s mee. En dit is de lange lijst van geslaagden: Naaisteropleiding: j. w. Jumelet, Bruimsse, D. J. de Jonge, Oosterland. Coctumière: P. C. Beekman, Bruinisse, C. J. Vane, Nieu- werkerk. Asistente Huishouding: T. P. van Beveren, Bruowershaven. E. C. Duijnhouwer id., M. Tanis, id. A. Stoel Brijdorpe, J. W. de Ruijter, Burg, M. J. J. de Keizer, Drei- schor, M. G. v. d. Linde, id., A. C. Bos, Duivendijke, M. S. Hansen, id., P. C. Ros kam, id., I. W. van Waveren. Haamstede, J. J. Schiettekatte, Nieuwerkerk, C. Stou ten, id., J. de Graaf, Noordgouwe, C. C. van Tiggelen, id., H. J. Ista, Oosterland, L. Ro- seboom, Renesse, P. A. Geluk, Serooskerke, J. Bal, Sirjansland, J. B. v. d. Houten, H. M. Meerlink, C. A. de Ruiter, J. J. Schot, C. B. Slagboom. C. P. v. d. Woestijne, allen Zierikzee. Vormingsklas: C. M. Barendse, Burgh, C. Hoogenboom, Duivendijke, J. M. I. Blom, Haamstede, S. L. Verburg, Noord- gouwe, A. J. Dalebout, Ouwerkerk, A. J. Padmos, W. Schults, C. T. P. van Sluis, C. M. Bolijn, allen te Zierikzee. Primaire op leiding: J. de Graaf, P. F. Berrevoets, J. M. de Feijter, P. H. cle Graaf, M. N. E. v. d. Houten, J. Kleppe, E. P. Klinke, A. A. G. Kouijzer, M. Marijs, H. M. W. Mol, K. P. Scheffers, A. C. Snijders, M. M. Snijder, T. F. Verdoorn, A. v. d. Welle, M. J. Willemse, allen te Zierikzee. E. M. van Nieuwenhuize, Brouwershaven, T. J. L. van Nieuwenhuize, id., M. A. S. Keizer, id., L. C. de Later, Dreischor, C. A. Nelisse, id., M. van den Houten, Eikerzee, E. Manni, Kerkwerve, E. C. Ooms id., W. L. L. Scholten, A. T. C. Dalebout, K. M. Flikweert, J. Sies, L. G. C. v. d. Vate, J. M. Visser, allen -te Nieuwer kerk, L. J. van As, M. J. de Blonde, A. J. v. d. Werf, P. E. de Regt, allen te Noord- gouwe, H. D. Bakker, Ouwerkerk, J. U. Manni, id., H. J. W. Stoutjesdijk, Ooster land, A. v. d. Berg, Renesse, J. J. Biene- felt, id.. A. M. Deurloo, E. P. van Dijke, A. M. M. Hartog, J. M. Jakobsen, allen te Zon- nemaire. Tweedags naaicursus: P. J. Bolken baas, Brouwershaven, L. Bal, Dreischor, C. Jonker, Duivendijke, M. W. Viergever, J. C. Kooman, A. Hanse, W. G. v. d. Have, M. van Leeuwen, allen te Kerkwerve, J. Vane, Nieuwerkerk, A. G. Bom, id., C. J. L. Fol- mer, id., G. Hilleman, Noordgouwe, A. P. d. Werf, Ouwerkerk, A. C. v. d. Werf, id., C. Hendrikse, id., C. P. de Vlieger, Zon- nemaire, J. Pannekoek, J. Fiere, G. Lege- maate, J. v. d. Wekken, allen te Zierikzee. Eéndags naaicursus: C. L. Bal, Bruinisse, M. v. d. Weele, Eikerzee, P. K. Bil, Kerkwerve, W. A. Kik, Nieuwerkerk, J. M. C. Bom, id., E. Stouten, id., A. Zwager, J. W. v. d. Have, E. Bouman, T. J. Steenpoorte, M. A. Hage, M. G. de Bruine, allen te Oosterland, P. C. Bakker. Ouwerkerk, J. Hanse, Sirjansland, J. Hanse, M. Kloet, M. E. Bolle, N. W. Bil, Ch. Schot, K. A. Snijders, N. Schouls, allen te Zierikzee. ZIERIKZEE Aan het professor Zee manlyceum zijn geslaagd voor eindexa men HBS-A mej. J. K. Geluk' te Brui nisse en de heren N. Felius te Haamstede en D. D. Jumelet te Bruinisse. Afgewezen 3 kandidaten. BRUINISSE In een vergadering van de mosselkwekersvereniging „Algemeen Vissersbelang" werd uitvoerig gediscus sieerd over de nieuwe C-kwaliteit mos selen, die speciaal in het leven is ge roepen voor de mosselen van de Zeeuwse percelen. Bij een onderzoek bleek slechts de kwe ker van zijn percelen in Zeeland de B.- kwaliteit te kunnen leveren, de anderen hadden alleen C-kwaliteit, maar de kwa liteit van de Zeeuwse C-mosselen Is dan ook van een hoog visgewieht, maar van een iets kleiner afmeting dan de gewone C-maat. Besproken werd de positie van de secre taris, de heer L. de Waal, die als secreta ris niet te handhaven is, nu hij met zijn vaartuig onder Duitse vlag en met een Duits nummer vaart, werkzaamheden ver richt op het Duitse Wad. Uit de verga dering werd afkeurend gesproken over de nieuwe werkkring, die de heer de Waal op het Duitse Wad heeft gezocht. De heer Joh. de Koning Cz., werd tot penningmeester gekozen, terwijl tot nieuw bestuurslid de heer A. Jumelet Sz. werd aangewezen. De voorzitter, de heer D. de Koning, werd aangewezen als afgevaardigde naar de vergaderingen van de mosseladvies commissie (M.A.C.). Volgens de jongste bepalingen van het Productschap mogen de leden van de Waddenzeecommissie geen belanghebben den zijn. Namens Bruinisse werden voor deze Waddenzeecommissie de volgende kandi daten gesteld: 1. Jhr. Mr. A. F. C. de Ca- sembroot, commissaris der Koningin, 2. H. K. Michaëlis, burgemeester van Goes, 3. G. A. van Poelje, lid van de Schelp dierencommissie Deltawet Zeeland en lid van Gedeputeerde Staten. Burgemeester Michaëlis van Goes, voorheen van Bruinisse, zeide het ere voorzitterschap van de vereniging zeer te appreciëren. BRUINISSE Het feestcomité heeft in samenwerking met het gemeentebestuur het volgende feestprogramma voor vrijdag opgesteld met betrekking tot de feeste lijke ontvangst van burgemeester C. H. van der Linde. Om 10 minuten voor 10 uur zal op Zijpe de heer C. Kik als oudste raadslid in jaren samen met wethouder Van Gilst de nieu we burgemeester verwelkomen. Het doch tertje van de loco-burgemeester (D. van den Berg) zal mevrouw van der Linde bloemen aanbieden. *n&an£ van Eet dorp voor Huize u0 -za^ een ereP001*t worden opge richt. Bij deze erepoort wordt de burge meester en zijn gezin door de juniores van de voetbalclub Bruse Boys, en de padvindster opgewacht. De voorzitter van het feestcomité de heer S. J. P. Jumelet zal daar een toespraak houden. Hier wor den opnieuw bloemen aangeboden. Aan de ingang van de Chr. Landbouwhuis- houdschool zal een commissie van inge leide, bestaande uit de heer en mevrouw Hoogerheijde (het oudste raadslid (in dienstjaren) burgemeester en mevrouw van der Linde naar de raadszaal gelei den. waarna een openbare raadszitting volgt. Om 1 uur volgt dan een rondrit door de gehele gemeente. Om 2.30 uur zullen de kinderen op het sportterrein balonnen oplaten. Daarna volgen kinderspelen en een voetbalwed strijd tussen de leerlingen der beide la gere scholen en van 5 tot 6 uur volks spelen en van 7 tot 9 uur behendigheids wedstrijden op bromfietsen en gewone fietsen. De Jantjes brengen om negen uur po pulaire muziek ten gehore. Van half vijf tot zes uur zal het publiek gelegenheid hebben de burgemeester en zijn echtgenote te feliciteren. Elke werkdag f 100.- Elke zaterdag f 1000.- Hoofdprijs f 30.000.- Vraag uw leverancier om inlich tingen over deze Si-Si wedstrijd. De winnaars van f 100.- van vorige week waren: M. G. Verloop, Sliedrecht; Mej. P. Janssen, Eist; A.J. van Aggelen, Ede; F. van de Zwaan, Zwolle; J. Janssens, Den Bosch van f 1000.-: Mej. G. Snoeren, Kaatsheuvel tlUiiÊ* iVIMIIIf (/Si-Si j| vruchtsnlimonadt KLEVERSKERKE Zaterdag zijn wedstrijden in het ringrijden gehouden. De uitslag was als volgt: le pr. A. J. Vol kers 28 ringen, 2e A. van Dalen 26 r., 3e J. de Smit, 23 r., 4e K. Brasser, 21 r., 5e Kr. Corre, 20 r., 6e Cor. Crucq, 20 r., 7e H. Smit, 17 r., 8e Iz. Boone, 15 r., 9e R. de Nooyer, 12 r., 10e Jac. Boone, 11 r., 11e Joh. Corre, 10 r., 12e Jos van Belzen, 9 r., 13e R. Janse, 7 r. Wisselbeker Bur gemeester v. d. Heide: K. Brasser (in eigendom). Wisselbeker van Eenennaam: Han Smit. Wisselbeker Meulenberg: Jac. Boone (in eigendom). Standaard Jac. v. d. Berge: A. van Dalen. Verguld zilveren eh zilveren medaille uitgeloofd door Dr. W. M. R. van Vollenhove Heer van Kle verskerke te Madrid: A. J. Volkers en Kr. Corre. Pollepel gewonnen door Jan de Smit. ZOUTELANDE In een recordtijd van vijf weken is in Zoutelande een huis ge bouwd. Op 25 mei werd begonnen met het uitzetten en met het leggen van de fun deringen. „En op 1 juli is het huis klaar", vertelden toen de arbeiders van de aan nemer Christiaanse uit Koudekerke. Nie mand nam deze woorden voor serieus. En toch is het uitgekomen. Morgen is het huis kant en klaar en kunnen de badgasten hun intrek nemen. U denkt misschien, dat het huis is opgetrokken in hout en glas. Niets is minder waar. Integendeel, het is een zeer degelijke woning geworden aan de Timmermanstraat. De bouwers verdienen alle lof. Toelatingsexamen U.T.S. Vlissingen VLISSINGEN. Voor het toelatings examen en schakelklas der Uitgebreid Technische School te Vlissingen slaag den: J. G. Stuut, I. J. Maes, T. Schaef- fer, J. W. Jobse, A. P. Steketee, R. P. Geervliet, H. Mastenbroek, C. W. Maas, A. Bronke, L. W. Joziasse, J. J. M. van Kooten, A. W. J. Rietbergen, H. J. C. Belfroid, allen te Vlissingen; W. C. Geuze, J. Sanderse. P. L. Roelse, N. A. G. v. Giezen, allen te Middelburg; A. J. Rioose, te Oost- en West Souburg; P. le Clecq te Hansweert; J. Gabrielse, J. Minderhoud, beiden te Westkapelle; J. Cappon te Zuidzande en P. J. Sonke te Kruiningen. Ringrijden Biggekerke BIGGEKERKE. In Biggekerke werd zaterdag weer het traditionele ringrijden gehouden. De beker van bur gemeester Dregmans veroverde S. Koets met 7 ringen in 8 beurten. Andere be kerwinnaars waren P. Lampert (7), A. Brasser (5) en L. Lampert (4). In de kleine finale zegevierde A. Vos met 5 ringen vóór D. de Buck met 4 ringen. De meeste volgringen behaalde L. Lam pert (7), de pollepel verkreeg S. Koets. Er werd gereden in 44 beurten. De voornaamste uitslagen waren: 1. P. Lam pert, 31 ringen, 2. S. Koets 27, 3. L. Lampert 27, 4. A. Lampert 26, 5. .J v. Maldegem 22, 6. P. Simpelaar 21, 7. A. Brasser 20, 8. J. C. Alewijnse 17, 9. Joh. Kodde 16, 10. A. Wijkhuijs 16, 11. A. Melis 15, 12. W. Roelse 15, 13. A. Vos 15, 14. A. Janse 14, 15. P. Brasser 14, 16. D. de Buck 12, 17. J. Koole 9. 18. A. Vermeulen 8. 100ste ring S. Koets, 130e A. Lampert, 140e S. Koets, 200e Joh. Kodde, 225e A. Wijk huijs, 230e A. Wijkhuijs, 250e A. Janse, 260e W. Roelse, 275e S. Koets, 300e A. Vos. TERNEUZEN De voetbalvereniging „Terneuzense Boys" heeft een bijna ge heel nieuw bestuur gekregen. Voorzitter A. de Jonge, secretaris H. Barentsen en enkele andere bestuursleden waren niet herkiesbaar. Op de algemene ledenverga dering van de voetbalvereniging werden C. de Feyter, A. Dees, C. Smallegange en J. v. d. Velde als nieuwe bestuursleden gekozen en W. de Bruyne herkozen. De functies zullen onderling worden verdeeld. In het nieuwe seizoen zal de voetbal vereniging uitkomen met een eerste, een tweede en een b-junioren elftal. TERNEUZEN. Op de provinciale weg bij Driewegen is gisteravond om streeks half zeven een personenwagen, bestuurd door D. J. N. vertegenwoordi ger uit Haarlem in de bocht van de weg geslipt en in de berm met zijn auto over de kop geslagen. Wonderlijk ge noeg liep de heer N. geen letsel op. De auto werd totaal vernield en is naar Terneuzen gesleept. Van onze correspondent NIEUWVLIET. Voor de tweede maal staakten de stemmen in de ge meenteraad van Nieuwvliet over de ver hoging van de jaarwedden van de wet houders. De belanghebbenden onthielden zich van stemming, de heren J. Quaars en J. C. Boeije, beiden p.v.d.a. stemden tegen, de heren Schipper (c.h.) en A. F. Rosendaal (v.v.d.) voor. de heer P. L. de Groote (v.v.d.) was afwezig. Vijf cent per inwoner werd beschik baar gesteld voor het in druk doen ver schijnen van het ETI-rapport en een zelfde bedrag voor de tentoonstelling „Dit maakt Zeeland" te Breskens. (Advertentie) (ook in kleur) IJZENDIJKE Op voorstel van b. en w. besloot de gemeenteraad een krediet van f 14.700,te verlenen voor de kosten van het opmaken van plannen voor een zuiveringsinstallatie en riolering. Tot waarnemend gemeente-ontvanger werd benoemd de heer F. J. M. van den Boomgaard. De heer J. van Aalst, econoom aan het St. Ignatiusziekenhuis te Breda zal ver zocht worden een gesprek te houden met de raad n.a.v. de door b. en w. voorge stelde onderzoek naar de rentabiliteit van een te bouwen bejaardencentrum. Dit on derzoek zal f 650,— kosten. De raadsleden wilden dit bedrag echter nog niet vote ren, zij wensen eerst het gesprek. De ontwikkelingscommissie kreeg 5 cent per inwoner voor de publicatie van het E.T.I.-rapport en vijf cent, eveneens per inwoner, voor het organiseren van een tentoonstelling te Breskens. De gemeente Middelburg wenst het oude tegeltableau van de gemeente IJzen dijke aan te kopen voor f 4.000,Ook het stedelijk museum te Amsterdam toont interesse voor dit stuk. De heer P. Cor- nelis kon zich met deze koop niet ver enigen. Hij wilde dit cultuurvoorwerp graag in IJzendijke houden. In de rond vraag vroeg de heer Cornelis waarom geen tentoonstellingen meer worden ge houden in IJzendijke, zoals voorheen. De burgemeester verklaarde, dat het secreta rie-personeel overbelast is en geen tijd heeft om de organisatie daarvan er bij te doen. Als de achterstand ingehaald wordt zullen b. en w. zich nader beraden over deze zaak. Verkoop huizen RETRANCHEMENT Openbaar ver- kocht werd uit de nalatenschap van C. Lucieer, woning z 34 te Terhofstede voor f 6.000,aan de heer J. F. Scheele te Retranchement. Woning z 35 te Terhof stede voor f 600,aan de heer C. de Put ter te Retranchement. AARDENBURG Voor de elfde ach tereenvolgende maal zijn de kampioens wedstrijden gehouden van de keizers en koningen der handboogschutters. De heer H. Driedijk van „Doel naar Hoger" uit Wolfaartsdijk wist het kampioenschap te behalen. In de vierde ronde schoot hij de vogel af. Aan het begm der wedstrijden sprak de heer J. Bruggeman, voorzitter van de af deling Zeeuwsch-Vlaanderen een begroe tingswoord, waarna burgemeester Sjef v. Dongen de deelnemers hartelijk verwel komde in zijn gemeente. De voorzitter van de Zeeuwse bond, de heer J. de Beste, sprak woorden van dank voor de goede ontvangst. Om de titel schoten 27 deelnemers, tien keizers en ne gen koningen, de Europees kampioen, een keizer en zes koningen en de provinciaal kampioen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Na de kampioenswedstrijden werd nog een schieting gehouden. YERSEKE De watertemperatuur be draagt thans 18 graden en is zeer gunstig voor de ontwikkeling van de oesterlarven. Het aantal grote larven neemt toe en reeds zijn de eerste rijpe larven waargenomen. Deze week wordt in beperkte mate oester- broedval verwacht. Het zal echter groten deels van het weer afhangen hoe de ont wikkeling zal zijn. KAPELLE Burgemeester H. G. van Suylekom, heeft in de dinsdag gehouden raadsvergadering meegedeeld, dat de ak te voor aankoop van de Krimwoningen is gepasseerd. Verder is de goedkeuring binnen voor de bouw van tien woning wetwoningen, zodat biermede begonnen kan worden. Vier zullen er komen op de plaats waar nu de Krimwoningen staan, die afgebroken zullen worden. Het zal echter nog wel moeilijkheden geven om de mensen tijdelijk onderdak te verschaf fen, zo zei de voorzitter, maar hiervoor wordt een oplossing gezocht, zodat een KAPELLE Het warme weer met daarbij de flinke regenval heeft het rij pingsproces bij de frambozen flink be vorderd en op het ogenblik zijn er op Zuid-Beveland op de veilingen grote aan voeren. Alleen in Kapelle-Biezelinge was maandag een aanbod van 54 ton frambo zen in doosjes en 5 ton in tubs. De prijs was erg teleurstellend, want terwijl vo rige week voor de frambozen in doosjes rond f 1,60 per kg werd betaald, liep maandag de prijs terug van f 1,22 tot f 1,04 per kg. De gemiddelde prijs lag ze ker niet hoger dan f 1.10 per kg. Dat is wel erg weinig want het L.E.I heeft en kele jaren terug uitgerekend dat de kast- prijs van de frambozen in doosjes in de omgeving van Kapelle-Biezelinge kan worden gesteld op f 1,20 per kg. GOES. De sportcommissie van de R.T.C. „Theo Middelkamp" heeft thans officieel bericht ont vangen van de K.N.W.U., dat de selectieploeg voor de wereldkam pioenschappen, welke in augustus in Zandvoort worden verreden, zal meedingen in de Ronde van Mid den Zeeland. Waarschijnlijk Is dat de nationale weg- kampioen bij de amateurs Dick Entho ven als kopman van de K.N.W.U.-ploeg zal starten. Vermoedelijk zullen ook Henk Zilverberg, de winnaar van Olympia's Tour en Mik Snijder, de winnaar van de Ronde van Brabant van de partij zijn. In zomermaanden weer speciale fietstreinen GOES. Van de zijde der Ned. Spoor wegen wordt er de aandacht op geves tigd, dat in de zomermaanden weer speciale rijwieltreinen worden ingelegd. Op de maandagen, donderdagen, vrijda gen en zaterdagen van 2 juli—31 au gustus zullen deze speciale treinen in gelegd worden voor rijwielen over een grotere afstand dan 40 km. Fietsen be stemd voor deze tremen zullen des avonds voor zeven uur op de stations aangebracht moeten worden. Indien dit na dit tijdstip gebeurt dan loopt men de kans op een etmaal vertraging. Bo vendien zuEen in de periode van 7 juli tot 26 augustus op de dinsdagen en woensdagen speciale rijwieltreinen lo pen naar Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. (Advertentie) Een op de twee gezinnen is in het bezit van een fototoestel. Maar niet ieder een weet, hoe zijn fototoestel precies werkt, wat hij er allemaal mee kan doen en hoe hij de beste resultaten bereikt. Het maandblad DOE HET ZELF biedt u ook hiermede de helpende hand. Het juli-nummer start met een nieuwe ru briek. Vele interessante zaken worden er in behandeld, zoals de grondbeginse len van het fototoestel, de lens, bijzon dere lichtstralen, de brandpuntafstand, onscherpte, het diafragma, de donkere kamer, enz. Kennis van de elementaire beginselen van de fotografie is een eer ste vereiste voor het maken van mooiere foto's. In Doe Het Zelf staat voor elk wat wils. Koop het juli-nummer bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandelaar. GOES. Bij de examens tot opleiding van leerkrachten voor het N.O. aan de avond school te Goes aan het einde van de basis opleiding slaagden 37 kandidaten, terwijl 8 kandidaten moesten worden afgewezen. De namen van de geslaagden zijn: F. Aarts te Huybergen, J. W. Adriaanse te Middelburg, I. Bakker te Vlissingen, J. Bartelink te Vlissingen, L. F. v. d. Bergh te Bergen op Zoom, P. M. A. v. d. Bergh te Bergen op Zoom, C. J. Bos te Nisse, J. J. Buysen te Roosendaal, P. C. Bijl te Vlissingen, J. Dek ker te 's-Heer Hendrikskinderen, A. J. Dijk wel te Yerseke, D. P. Franken te Halsteren, S. J. Goossens te Bergen op Zoom, J. B. Hagenaars te Bergen op Zoom, w. Hermans te Bergen op Zoom, F. Janse te Kruiningen, M. J. Klaasse te Bergen op Zoom, H. A. Koevoets te Bergen op Zoom, P. Kuzee te Heinkenszand, I. A. Labeur te Wilhelmina- dorp, A. M. Lampo te Hulst, W. P. M. Maas te Axel, N. Oosthoek te 's-Heerenhoek, P. Peene te Westkapelle, L. J. Ridders te Roo sendaal, A. Rijk te Kloetinge, L. M. Schille- mans te Graauw, P. C. Schipper te 's-Heer Hendrikskinderen, J. Suurmond te Gapinge, E. W. Verheugt te Bergen op Zoom, W. Vroom te Goes, J. P. de Waaij te Vlissingen, J. Wieles te Bergen op Zoom, A. van Wit- zenburg te Oost-Souburg, J. F. van Wijk te Bergen op Zoom, C. J. Zegers te Kapelle, en H. Zwikker te Bergen op Zoom. Kleuter steekt plotseling weg over: aanrijding GOES. De vierjarige Paultje Wolf moest maandagmorgen met een dubbe le beenbreuk in het ziekenhuis Oost- wal worden opgenomen. Het knaapje stak bij de Chr. kleuterschool aan de Leliestraat plotseling de weg over. De berijdster van een bromfiets, mej. K. Schrijver, kon een aanrijding niet meer voorkomen. en ander toch op korte termtfn voortgang kan vinden. De andere zes woningwetwoningen zul len worden gebouwd aan de Van der Bilt- laan. Verder zei de voorzitter dat er een kans is dat de hoek Ooststraat-Wemeldingse- weg zal worden afgerond, wat wel urgent is, nu de hoek Ooststraat-Maalstede zo is opgeknapt. Voorts bracht burgemeester van Suyle kom hulde aan de leden van de vrijwil lige brandweer, die bij de nachtoefening in 's Heer Arendskerke zo'n best figuur hebben geslagen. Ook de B.B.-ploeg van Schore onder leiding van raadslid C. Goud heeft in Wolfaartsdijk zich kranig geweest. Verder besloot de raad medewerking te verlenen aan de reorganisatie van het ziekenver- voer op de Bevelanden. Dit zal 13 cent per inwoner gaan kosten. De heer de Koeyer vond het wel bezwaarlijk dat de ze regeling voor vijf jaar moet worden aangegaan, maar toch werd hiertoe beslo ten. Een verzoek om subsidie van het ini tiatief comité „De Bevelanden" werd toe gestaan in die zin dat er voor één keer een badrag zal worden gegeven van 4 ct per inwoner. Ook hierbij was het de heer de Koeyer, die er op wees dat men voor zichtig moet zijn met het geven van geld voor dergelijke dingen. De heer van Hoorn (V.V.D.) was er niet tegen, maar stond er toch sceptisch tegenover. KAPELLE. Met algemene stemmen heeft de raad der ge meente Kapelle tijdens haar dins-| dagavond gehouden vergadering het besluit genomen om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw en inrichting van een nieu we school voor de chr. kleuter school te Kapelle. De bouw van deze school is door de inspectie voor het kleu teronderwijs op de urgentielijst geplaatst en nu de raad haar me dewerking heeft toegezegd kan alles verder vlug worden afge werkt. Burgemeester Van Suylekom zette uit een wat de plannen zijn. De school zal ■drie-kla-ssig zijn en gebaseerd op 120 leerlingen. Ze zal komen aan de nieu we zijstraat van de Van der Biltlaan. Een tekening kon de raad nog niet wor den vertoond en vooral de heer L. de Koeyer (c.h.) toonde zich hierover nog al verbolgen. Hij zei eerst dat hij hier aan niet mee kon doen, nu de raad al leen maar mag besluiten maar verder nergens van weet. Raadslid J. de Ja ger (a.r.) zette uiteen dat het hier gaat om een principieel besluit en hij vroeg loyale medewerking te geven en ook wethouder Balkende (a.r.) wees nog eens op het grote belang hiervan en op het vertrouwen dat men moet hebben in het schoolbestuur. De heer De Koeyer hield echter vol dat hij niet accoord kon .gaan met deze gang van zaken. Over een brief van het provinciaal bestuur waarin werd meegedeeld dat naar aanleiding van de verbetering van de Steenweg te Schore, het nodig zal zijn dat de tarieven van de rioolbelas ting verhoogd worden, ontstond nogal wat deining. De voorzitter zette uiteen dat hieraan wellicht niet te ontkomen zal zijn. Na bespreking werd besloten deze zaak nauwlettend te volgen. Van onze correspondent YERSEKE. Binnenkort zullen in Den Haag onderhandelingen worden ge voerd over een nieuwe haven van Yer seke. De datum hiervoor is nog niet vastgesteld. Dit deelde de burgemees ter van Yerseke, de heer A. C. Wil- iemsen mee, tijdens de maandagavond gehouden raadsvergadering, naar aan leiding van een vraag van de heer P. de Leeuw (G.B.) De heer De Leeuw kreeg door vra gen nog een niet onbelangrijke mede deling los: er wordt gewerkt aan de voorbereiding voor een nieuw riolerings plan voor de gemeente Yerseke. De heer De Leeuw kreeg dit te horen op zijn vraag, of er iets te doen was te gen het onmiddellijk blank staan van sommige straten na een hevige regen val. Op de Havendijk zullen een drietal uitwijkplaatsen worden gemaakt, omdat het rijden met de mosselauto's hier an ders te gevaarlijk wordt. Voor een der gelijk doel zullen een aantal tuintjes in de Kerkhoekstraat moeten sneuvelen. Het betreft hier uitwijkplaatsen voor an dere auto's omdat ook de Kerkhoek straat te smal is. Voor het geven van onderwijs aan schipperskinderen werden enige lokalen van de nieuwe o.I. school voor de avond uren verhuurd, voor een bedrag van 1.000 per jaar. Pro Rege en de stichting katholieke militaire tehuizen krijgen beide een bij drage van 10. Het voorstel van B. en W. was 5 uit te trekken. De heren C. J. Gebraaden, H. Cornelisse, beiden S.G.P. wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. Advertentie GOES. De secretaris van de vei lingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes de heer J. Kakebeeke uit Wolfaartsdijk heeft gistermiddag de eerste paal ge heid voor het nieuwe gigantische vei lingcomplex dat in De Poel juist over de spoorlijn gebouwd zal worden. In totaal zullen 196 palen geheid wor den. Hiervoor wordt door de firma Ne- derhorst uit Gouda een speciale con structie gebruikt. Een holle buis wordt in de grond geplaatst en in deze buis wordt bewapening aangebracht en het beton gestort. De lengte van de palen varieert van 18 tot 25 meter. 0 De te SINT ANNALAND gehouden busjesactie ten bate van de Hemava heeft over de maand juni f 23,17 opgebracht. Over het tweede kwartaal werd een be drag van I 61,97 overgemaakt. Nog geen rijwielpad naar Rillands station RILLAND. In de vergadering van de gemeenteraad heeft burgemeester J. W. C. Jobse medegedeeld, dat met de aanleg van een rijwielpad vanaf het dorp naar het station en naar de rijks weg nog niet begonnen kan worden. Al le gelden hiervoor zijn nog niet aanwe zig. Wel zijn er voldoende gelden toe gezegd, maar zij zijn nog niet binnen. De agenda had heel weinig om het lijf. In de rondvraag werd nog uitvoe rig gesproken over de toestand van de straten in de nieuwe wijk. Tijdens de bouw was veel cement op straat ge morst, waardoor de straten zeer hob belig zijn geworden. Alle raadsleden waren van oordeel, dat er nieuwe ste nen voor deze straten moeten komen. NISSE Voor de eerste maal werd zaterdag op het nieuw aangelegde sport terrein te Nisse (dat helaas te klein is) een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de leden van de schietvereniging en ver schillende liefhebbers uit het dorp. Deze eerste wedstrijd werd gewonnen door de leden van de schietvereniging met 62. Het doel van deze wedstrijd was om gelden bij elkaar te krijgen om mate riaal aan te kopen voor de jeugd, die deze sport wil beoefenen in Nisse. WEMELDINGE Wemeldinge stond met zijn 40-jarige Ringrijdersvereniging „Ons Genoegen" in het middelpunt van de belangstelling. Er was een ringrijderij- wedstrijd georganiseerd, welke der tra ditie getrouw in de met Linde-bomen om lijnde Dorpsstraat werd gehouden. Van de zijde van het publiek bestond er des middags een zeer ruime belangstelling. De uitslag van deze ringrijderijwedstrijd was als volgt; le prijs: A. op 't Hof, Wisselbeker der gemeente Wemeldinge voor de 2de ach tereenvolgende maal, 2. W. van Stel, 3. C. van Oosten, 4. Ant. Schouwenaar, 5. P. C. Feijtel, 6. C. de Vlieger, 7. J. Hoo- gesteger, 8. W. van Oosten, 9. P. Gijssel, 10. Adr. Schouwenaar. Bij het hierna volgende stoeltje rijden, eveneens met paarden, ging de le prijs naar P. C. Feijtel, de 2e prijs naar W. van Stel en de 3de prijs naar W. van Oosten. Om het perceel gemeente-grond nabij het postkantoor werd er 's avonds onder zeer grote belangstelling een nummertje „tobbetje steken" ten beste gegeven, het geen van de zijde van het publiek steeds grote hilariteit teweeg bracht. De tijdens deze sensationele avonturen gehouden collecte gracht plm. f 100,— op, welk be drag ten goede zal komen aan de rijtoer voor de Wemeldingse bejaarden, die op 16 of 23 juli gehouden zal worden. ELLEWOUTSDIJK Het routine-on derhoud van de wegen naar Driewegen en naar Oudelande zal voor rekening van de gemeente worden genomen, zulks op verzoek van de herverkavelingscommissie Zeeland. Dit werd besloten tijdens de ge meenteraadsvergadering. Premie werd beschikbaar gesteld voor verbetering van de woning Langeviele 32. De heer H. J. Pauw, hoofd van de O.L.- school, kreeg op de meest eervolle wijze ontslag, ingaande 1 december a.s. Beslo ten werd de minister van O., K. en W. toestemming te vragen om het zevende en achtste leerjaar op de O.L.-school te mo gen handhaven. Enkele subsidie-aanvra gen werden afgewezen. Het initiatiefco mité „De Bevelanden" kreeg vier cent per inwoner. Voor de Zuid-Bevelandse rund- veefokdag werd geen bijdrage verleend. Rayon Goes: HaringmanInter Sealdis 11; Gem. werkenP.T.T. 13; De Zon DAF Sportcl. 1—3; Keuringsdienst—Comb. NS 1—5. Rayon Middelburg: Broek BoysBrand weer 22; Kraaien—Combinatie 010; Pin gelaars—Middelburg veteranen 1—2; Broek BoysBlauw Wit 2—2; BrandweerCombina- TIE 01; VSVMiddelburgveteranen 22. Rayon Sas van Gent: SASCBS 25. Rayon Terneuzen: Bundeltouw—De Hoop 40; ScheepswerfSpadalla 1—2; Mistrap- persH.K.C. 0—3; Advendo—PZEM 0—7; Co- meyribScheepswerf 05. Rayon Vlissingen afd. I: Watervogels— PZEM 2—3; Uiterton—Coal 52 0—2; SBLV— v. d. Berg I 2—2. Afd. II: PVS II—VAW II 1—7; BW—Wa tervogels n 3—0; VWW III—v. d. Berg n 27. Rayon Zierikzee: PZEM—Kon. Zeelandia 30; Prov. WaterstaatNeptunus 6—1; Druk kerij en O—CWS 1—2; CWS—Kon. Zeelan dia 30; Prov. WaterstaatZierikzee vet. 0—3. Rijkswaterstaat heeft zich teruggetrok ken. SINT ANNALAND De Royal Air For ce, de Engelse luchtmacht, heeft de B.B.- ploeg van Sint Annaland schriftelijk be dankt voor de hulp die deze ploeg heeft geboden bij het zoeken naar de piloot van de in februari nabij de Thoolse brug neergestorte straaljager. De R.A.F. ver klaarde' zeer erkentelijk te zijn. Watergang wordt gedicht SINT ANNALAND De brede water gang langs de Hoenderweg te St. Anna land zal gedicht worden. Met de werk zaamheden is reeds een begin gemaakt. Tussen het bedrijf van de heer J. van Luijk en de woning van Adr. de Witte zal plaats vrij komen voor een aantal te bouwen nieuwe woningen; met de huis- nummering is hiermede reeds enkele ja ren geleden rekening gehouden. OUD-VOSSEMEER Vrijdagmorgen om tien uur komt de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m. krediet restauratie smidsklok- je; krediet voor straatverlichting en on derhandse aanbesteding riolering sloten Patrijzen- en Dorpsweg. Tót onderwijzer aan de lagere land bouwschool te SCHOONDIJKE is benoemd de heer J. den Boer te 's-Gravenhange. De te SINT ANNALAND gehouden maandelijkse collecte ten bate van het ziekenfonds leverde een bedrag op van f 181,30. Te Den Haag slaagde voor het diploma Gemeente-financiën de heer W. van de Wege, werkzaam op de gemeentesecreta rie te TERNEUZEN. De heer Joh. Duivenwaarde is afgetre den als commandant van de blokploeg van de B.B. te KAPELLE. In zijn plaats treed nu op als commandant de heer M. Wisse Czn. In het schoolgebouw werd een zeer druk bezochte contactavond gehouden voor de ouders van de leerlingen der Chr. Nationale school te KAPELLE. Zij kregen gelegenheid het werk van de kinderen te bezichtigen en met het onderwijzend per soneel hierover te praten. De ouden van dagen van SCHORE hebben dit jaar een reis per bus gemaakt door midden-Brabant. Bij terugkomst sprak de heer P. Stevense namens de be jaarden een dankwoord. ST. MAARTENSDIJK. De firma v. d. Gilst-v. Weert uit Renesse was de laagste inschrijver bij de te St. Maar tensdijk gehouden aanbesteding van het graven van watergangen voor de her- verkavelingsdienst Zeeland met 103.795. Hoogste was de firma Verlaat uit Har- dinxveld met 130.500. De raming was 117.750. De gunning is aangehouden. De laagste inschrijver voor het gra ven van watergangen en sloten was de N.V. Zeeland voor 256.500, hoogste was firma P. Verachterd uit Kerkdriel voor 326.000. De raming was hier 295.885. De gunning wordt aangehouden. KORTGENE. De Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", afdeling Zeeland, heeft een merriepremiekeuring ge houden. De uitslag was als volgt: 3-jarige merries, geboren 1956, UI. maat. Hilda van Molenzicht, P. G. A. de Lange, Wissenkerke 1 pr.; Bora van Bella, H. G. de Feijter, Wissenkerke 2. 4-jarige merries, geboren 1955, kl. maat. Louise van Wissekerke, R. J. Scheele, Wis senkerke 1; Grada van Molenzicht, P. G. A. de Lange, Wissenkerke 2. 4-jarige merries, geboren 1955, grote maat. Alice van Donkerzicht, Gebr. Leendertse H. Izns., Kamperland 1. 5—10-jarige merries, geboren 1954—1949, kl. maat. Hera van de Roskam, Gebr. Leen dertse H.Izns., Kamperland 1; Certine van Molenzicht, P. G. A. de Lange, Wissenkerke 2a; Mirza van Abtskerke, G. P. v. d. Weele, Colijnsplaat 2b; Marianne van LuntenJfcqek, idem 3a: Danie van Urkerkweg, idem 3b. 5—10-jarige merries, geboren 1954—1949, gr. maat. Liza van Dorpbroek, Gebr. Leendert se H.Izns., Kamperland 1; Mies van de Oude Vorst, Gebr. S. en J. Snoep, Colijnsplaat 2. Jammer genoeg viel deze kleine, maar aantrekkelijke fokdag gedeeltelijk in het water. De kwaliteit van de voorgebrachte paarden is zeer bvrdigend, vooral voor wat betreft de koppaarden. Geschenk aan „Apollo" WISSENKERKE De middenstands vereniging vergaderde met als belangrijk ste punt op de agenda: het aanbieden van een cadeau aan Apollo" ter gelegenheid van haar 70-jarige bestaan. De viering van dit jubileum zal op 5 september a.s. plaats vinden. Met algemene stemmen werd besloten f 150,te schenken voor aanschaf van een instrument. De voetbalwedstrijd Co.Meyrib Den Werf, in het kader van de zomer avondvoetbalcompetitie te Terneuzen, eindigde in een 05 overwinning voof Den werf.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5