Bloeiend beroepsvervoerwezen in provincie Zeeland PUIKE MERRIES OP KEURING TE GOES Rioolwater stond 40 cm hoog in de huiskamers D. P. v. Til in Hofpleinkerk hartelijk gehuldigd Donderdag 2 juli 1959 Zeeuwsch Dagblad Zegenrijk ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Bijna 100.000 zendingen per jaar in Middelburg WAGENHOOGTE BODECENTRUM KOLENTRANSPORT Eerste bruidspaar en eerste dopelinge waren ook aanwezig Goese gemeenteraad op excursie marktberichten Geslaagd Protestants-Christelijk pISTEREN was het vijftig jaar ge- leden, dat het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland zijn werk aanving. Vandaag begint de viering daarvan met een plechtige herdenkingsdienst in de prachtige Buurkerk te Utrecht, waarin de praeses van de synoden der twee grootste Protestantse kerken in ons land voorgaan. Morgen is er een massale jubileumbijeenkomst in de Margriethal van de Kon. Ned. Jaar beurs, waarvan wel één der meest- kenmerkende onderdelen is, dat de vijfduizend mannen en vrouwen, die er bijeen zijn, gezamenlijk in het middaguur aan een eenvoudige maal. tijd zullen aanzitten. Zoals deze jubileumviering een organisatorische prestatie belooft te zijn, die overeenstemt met het karakter van het C.N.V., zo is het ge hele optreden van het vakverbond in zijn vijftig-jarig bestaan een gelukkig voorbeeld van organisatorisch op treden geweest, dat voor ons gehele volk zegenrijk heeft gewerkt. Wat is het, dat dit C.N.V. in deze vijftig jaar heeft gedaan? Het heeft de Christelijke vakbe weging in ons land gemaakt tot een sterk principieel geheel, waarbij het naar zijn aard en grondslag niet alleen het accent legde op de arbei dersgroep, maar het volksgeheel zag en de band met de andere maat schappelijke groepen, met de werk gevers, middenstanders en boeren niet uit het oog verloor. r\E CHRISTELIJKE VAKBEWEGING is ouder dan het C.N.V. Haar beginpunt kan men zeker een 35 jaar vroeger stellen, want reeds vóór de oprichting van Patrimonium, de alge mene Christelijk-sociale organisatie, in 1876 zijn de verschijnselen aan te wijzen, die later de grondslag der Christelijk-sociale beweging zouden zijn. Maar die beweging was ver brokkeld en zoekend naar juiste vormen. In 1901 werd het Christelijk Arbeids-Secretariaat gesticht, waar aan de namen van twee mannen, die ook in Zeeland bekendheid genoten, waren verbonden. Het waren ds. A. S. Talma, in de jaren negentig van de vorige eeuw Hervormd predikant te Vlissingen en van J. Huizinga, later burgemeester van Axel en van Temeuzen. Maar dit apparaat was te mechanisch, te gekunsteld, om een echte vakcentrale te kunnen zijn. Die kwam er pas,-toen uit de organisaties de aandrang naar centrale-vorming opkwam en H. Diemer de formule vond, belijnd genoeg, om principieel richting te geven en ruim genoeg om ontwikkelingsmogelijkheid te bieden, waarop allen zich konden verenigen. U)E EERSTE TAAK van het C.N.V. was, om de schamele stukken Christelijke vakbeweging bijeen te brengen, de organisatorische vorm geving te bepalen en daarbij mede de principiële stellingname in het maatschappelijk gebeuren te belijnen. Die taak heeft van de pioniers, waarvan we uit Zeeland noemen een J. Wattel en verder de nationaal algemeen bekende K. Kruithof, H. Amelink en J. S. Ruppert, onder de moeilijkste omstandigheden het uiter ste gevergd. Zij hadden de achter grond en de steun van het werk van mannen als dr. A. Kuyper, Jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en C. Smeenk. Maar zij hadden veel wan- en onbegrip en veel principiële en soms daadwerkelijke tegenstand te overwinnen. En daarbij hadden zij in een tijd, die spoedig wereldoorlog en crisis kende, te staan voor het be lang van de leden, die ze vertegen woordigden. Maar zegenrijk heeft het vakver bond gewerkt. yOEN HET zijn werk begon, stond een belangrijk deel van de vak beweging in ons land nog onder de sterke invloed van syndicalistische en anarchistische theorieën en waren stakingsgymnastiek en terreur de wapenen in de hand van hen, die zongen: „niet met de waap'nen der barbaren". Daarnevens leefde het overgrote deel van de werkgevers nog in de gedachte, dat hun macht, waarmee zij het werk uitgaven en verdeelden, ongerept moest blijven en dat er geen plaats was voor overleg. Het C.N.V. daarentegen ging uit van de Christelijke opvatting, dat geen klassenstrijd, maar bedrijfsvrede, geen dictaat, maar samenspreking grondslagen moesten zijn van het sociaal verkeer. Wie let op het schamele handvol mensen, dat in 1909 het C.N.V. vormde en wie nu ziet, hoe juist die uit gangspunten van het vakverbond thans algemeen worden aanvaard, ziet, welk een zegenrijke invloed de Christelijke vakcentrale heeft gehad. Waren het benerkte en falende men sen, die dit werk droegen, dan valt te sterker de klemtoon op de zegen van God. die dit mensenwerk droeg waardoor het zegen kon verspreiden "yE BETER NOG ziet men de prin cipiële betekenis van het werk van het vakverbond, als men er aan denkt, dat men bij het begin van zijn bestaan nog niet spreken kon van een werkelijke Christelijke werk geversorganisatie, die als medepartij kon staan bij het bevorderen van de samenwerking in het bedrijfsleven. Het is stellie niet builen de invloed van het vakvcbona eeweest, dat een tiental jaren later de Christelijke werkzeversorganjsotie tot ontwikke ling begon te komen, zodat in onze tijd gezien kan worden, dat via het Convent van Christelijk-sociale orga nisaties in het gehele bedrijfsleven de gedachten van het Christelijk geloof over de maatschappelijke ver- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Er zijn maar weinig mensen in Zeeland, die zozeer de veertarieven en de wachttijden ,,aan de lijve" onder vinden als de beroepsgoederen- vervoerders. Gelukkig is er de laatste jaren wel iets verbeterd bij de veren. De veerdienst Vlis- singen-Breskens kent bijvoorbeeld geen langere wachttijden meer dan een half uur. Vroeger ston den er nog wel eens auto's tot middernacht, maar tegenwoordig is het terrein 's avonds na zeven uur „schoon". Mr. J. L. Nieuwen- huis, directeur van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, verklaart dit laatste zelf in een interview in het tijdschrift „Be roepsvervoer". De situatie op de veerdienst Kruiningen Perkpolder is eveneens verbeterd, al staat dit ten nauwste in verband met de crisis in de vlaskultuur. Toch heeft er vorig jaar van eind augustus tot begin november nog een derde boot klaargele gen om bij te springen zo dit nodig mocht zijn. Het behoefde niet het geval te zijn. Over de tweede veerboot voor de dienst Vlissingen—Bresskens berichtten wij gis teren reeds uitvoerig. Begin mei 1960 zal dit vaartuig worden opgeleverd. De aan- voerwegen, voor het beroepsgoederenver- voer zeer belangrijk, naar de veren zullen dan aanzienlijk zijn verbeterd. ErE blijven men heeft het herhaal delijk in de dagbladen kunnen lezen van de zijde van de beroepsvervoerders nog altijd wensen ten aanzien van de veren. Een vervoerder uit Dreischor bijvoorbeeld zou graag zien, dat de toe gelaten hoogte voor v lichtwagens op het veer Anna JacobapolderZijpe in de toekomst 3,5 meter wordt. Nu is zij aan de ene kant 3,2 meter en aan de andere kant 3,4 meter. Voor stro- en vlasrijders vormen deze maten een ern stige handicap. Hoewel er in Zeeland een tendens valt waar te nemen om steeds meer over te gaan op het weg vervoer in plaats van op het vervoer te water, toch blijft men in ons gewest in belangrijke mate aangewezen op de veerdiensten over de grote stromen, omdat „omrijden" voor de meeste ver voerders toch een bezwaarlijke onder neming blijft. In Zeeland leeft onder de „mensen langs de weg" de gedachte, dat de samen werking neg beter kan zijn dan nu. De beroepsvervoerders moeten verder vooral een open oog hebben voor de toekomstige ontwikkelingen in het vervoerwezen. Een zo doelmatig mogelijk bedrijfsbeheer zal hierbij onmisbaar zijn en leidende figuren in deze branche adviseren zelfs nog de toekomstige opvolgers in de bedrijfsvoe ring te laten deelnemen. Er zijn in Zeeland volgens de cijfers in „Beroepsvervoer" 409 wegtransport- bedrijven met een gezamenlijk laadver mogen van ruim 7000 ton. Een flink deel hiervan is geconcentreerd in de Coöpera tieve Vervoersonderneming Wegtransport Walcheren, waarin ook een uitstekende samenwerking heerst. Achtendertig leden zijn hierbij aangesloten met een wagen park van 100 en een totaal laadvermogen van bijna 700 ton. Iedereen is echter baas in eigen huis en komt aan zijn trek door een speciaal toegepast puntenstelsel. Beroepsvervoerders kunnen het tegen woordig niet meer zonder goed geoutil leerde bodehuizen stellen. Middelburg heeft dit bewezen. Sedert de ingebruik neming van het bodegebouw is het aantal zendingen belangrijk toegenomen. Het jaarlijkse aantal begint al aardig naar de 100.000 te lopen. Het jaar 1958 leverde zelfs een stijging op van 33 pet In Goes is het echter met de bodediensten nog misère, dat wil zeggen de plaats waar de verschillende verladers samenkomen ligt bijzonder ongunstig, namelijk rond om de Grote Kerk. Men heeft niettemin goede hoop, dat er een beetje schot be gint te komen in de bouwplannen voor een bodehuis in de Ganzestad. Nadat men jarenlang is bezig geweest met de bestu dering van allerlei projekten, heeft de gemeente Goes thans een terrein gereser veerd en op de begroting geld uitgetrok ken voor een bodecentrum. Er is nog een belangrijk facet in het beroeps-goederenvervoer in de provincie Zeeland, namelijk het kolentransport van station Kruiningen naar Zeeuwsch-Vlaan- deren via de veerdienst naar Perkpolder. De Gebroeders Van den Berg uit Vlissin gen nemen dit transport voor hun reke ning in samenwerking met een bedrijf uit Sas van Gent, dat het werk aanneemt. Jaarlijks worden zo'n slordige 30 a 35.000 ton kolen bestemd voor industrie, huis brand en schepen via Vlissingen en Krui ningen naar Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen vervoerd. Sprekende over beroepsvervoer en Zeeuwsch-Vlaanderen komen we vanzelf terecht bij het bietentransport, dat met name in het oostelijk' gedeelte geregeld wordt door de heer R. Blommaert uit Nieuw-Namen. Deze Zeeuws-Vlaming zou ten slotte graag zien, dat er wat meer samenwerking kwam op commer cieel terrein, vooral bij het vlasvervoer, Zo zien we dus, dat het beroepsgoede- renvervoer in Zeeland een belangrijke plaats in het maatschappelijk leven in neemt. Zonder dit vervoer zou het er in ons gewest niet zo best voorstaan. Wan neer straks de Delta-dammen er liggen, zullen de vervoerders nog beter dan nu de pakken opnemen en verzetten. MIDDELBURG. In een volle Hof pleinkerk hebben de gemeenteleden van de Gereformeerde Kerk van Middelburg de nestor van hun predikanten, ds. P. v. Til, gehuldigd in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum. Doch niet al leen ds. v. Til onderging een hulde. Ook zijn echtgenote, mevrouw jVan Til-Moes, omdat het eveneens 25 jaar geleden was dat de heer en mevrouw Van Til in de echt werden verbonden. De huldigings avond in de Hofpleinkerk had dan ook min of meer het karakter van een voor naam bruiloftsfeest. Ds. J. Ytsma, voorzitter van het jubi leumcomité, hield een felicitatietoe spraak, waarin hij in het kort de loop baan schilderde van ds. Van Til, die op 25-jarige leeftijd op 1 juli 1934 in Veen- huizen als predikant werd bevestigd. Elf jaar hield ds. v. Til het in deze 'ge meente uit. Vlak na de oorlog, nadat hij een ru moerige periode achter de rug had, ver trok hij naar Buitenpost, waar hij slechts een jaar verbleef, om vervolgens dertien maanden door te brengen in In donesië. Na zijn terugkeer nam ds. Van Til het beroep aan naar Middelburg, waar hij nu reeds elf jaren arbeidt. Op klare, zuivere en indringende wij ze heeft de jubilerende predikant, aldus ds. Ytsma, de waarheid verkondigd. Moge hij dit nog jaren blijiven en kun nen doen. Het Gereformeerd Jeugdverband van Middelburg gaf daarna een meer humo ristisch beeld van, de carrière van „Pe- GOES. Het gemeentebestuur heeft gisteravond onder leiding van burge meester H. K. Michaëlis en voorgelicht door de heer Oranje, ded irecteur van gemeentewerken, een rondrit gemaakt door de gemeente waarbij verschillende objeten van gemeentelijke activiteit in ogenschouw werden genomen. Allereerst werd een bezoek gebracht aan het in dustrieterrein in west, waar geconsta teerd kon worden, dat er zelfs in het late avonduur nog bedrijvigheid was, met name in een fabriek van winkel betimmeringen. In de woonwijk toonden de raadsleden bijzondere belangstel ling zowel voor de woningbouw als voor de binnen-speelplaats achter de Jacob Roggeveenstraat. die de moeders uit de achtrzijde een blik geeft op het spe lend kroost. Op de rit naar uitbreiding zuid-oost kon de verkeersverbetering bij Ocken- burg worden bezichtigd, waar, naar het oordeel van de heer Oranje, op de duur een tunnel onder de rijksweg en de spoorbaan door noodzakelijk zal zijn. Tevens kon geconstateerd worden dat op het industrieterrein bij de nieuwe veiling de eerste fabriek, een plaatwer kerij, reeds haar voltooiing nadert. In de Sehildersbuurt in zuid-oost werd de woningbouw later bezichtigd en van een bovenste flatverdieping af konden de raadsleden zien, hoe de Bergweg in de toekomst eventueel kan worden doorge trokken, mogelijk ook onder de spoor lijn door. De gronden voor het bouwplan zuid liggen nu nog maagdelijk maar over twee jaar zullen hier straten liggen, pro feteerde de heer Oranje. De aula op de begraafplaats is nage noeg gereed. Het is een eerlijk gebouw, waarvan het interieur passend is voor het doel, dat er mee beoogd wordt. Gemeentewerken heeft een fijne smaak getoond zowel bij de kleurstelling als bij het ontwerpen van een eenvoudig spreekgestoelte en massieve banken. Op de duur zal wellicht zonwering aange bracht moeten worden, maar daarvoor was thans nog geen geld aanwezig. Ten slotte bezocht het gezelschap nog de vernieuwde gymnastiekzaal op de Dam, waar inderdaad een kleedgelegen heid en in de vloerconstructie grote verbeteringen zijn aangebracht. ter van Til", gevolgd door de aanbie ding van een fruitmand en een pijp. Uit handen van twee dames van het feest comité mocht ds. Van Til een enveloppe met inhoud ontvangen. Na het optreden van het Middelburgs Kamerkoor werd het jubilerende echtpaar toegesproken door afgevaardigden van de classis Mid delburg en zuiderzending (waarvan ds. P. v. Til voorzitter is), de raad van sa menwerking van zending Geref. Kerken in Nederland en uit de eerste gemeente Een en Veenhuizen in Drente. De grootste verrassing voor ds. en mevrouw Van Til was wel het plotse ling verschijnen van het eerste bruids paar, dat door ds. v. Til getrouwd is, namelijk het echtpaar Hartholt uit Een. Zelfs de eerste dopelinge, mej. Bijlsma uit Den Haag, was van de partij. De hernieuwde kennismaking was allerhar telijkst. De huldigingsdienst werd afgewisseld met samendienst. Ds. v. Til sprak nog een slotwoord. Des middags recipieerden de heer en mevrouw Van Til met hun kinderen in de Hofkerkplein. Het chr. tamboers- en pijperkorps „Juliana" heeft in samen werking met het chr. muziekgezelschap Onda in de vooravond een muzikale hulde gebracht. De voorzitters van de beide verenigingen wensten de Middel burgse predikant van harte geluk. In Nieuw en St. Joosland be staan vergevorderde plannen om te komen tot de bouw van een nieuw Groene Kruisgebouw, annex zusterwoningMaandag 20 juli zal het project worden aanbesteed. Het gebouw zal verrijzen aan de Beatrixstraat en zal ruimer en efficiënter zijn dan het oude gebouwtje waarin thans het Groene Kruis is gevestigd. De bouw is mogelijk gewor den door een gift van het Italiaanse Rode Kruis en door een renteloze lening uit de be volking. Advertentie Samen met HEINZ^en TEOT méér variatie op de boterham HEINZ Sandwich Spread en TEO j'am in de potten met de handige schroefsluiting GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz of Teo product niet voldoet. houdingen kunnen worden nage streefd. Het is in het kader van één dag bladartikel niet mogelijk, op alle facetten van het C.N.V.-werk de aan dacht te vestigen, noch om zijn ge schiedenis te behandelen. Dat behoeft ook niet. Hoofdzaak is, dat wij in deze jubileumdagen stilstaan bij dit wonder, dat God zwak mensenwerk tot zegen van een geheel volk heeft willen gebruiken, waardoor met alle bezwaren, die wij misschien meermalen zien Nederland in de wereld bekend staat als het land, waarde sociale verhoudingen de scherpte hebben verloren, die men elders kent. Dit is ten goede gekomen aan het volk als geheel, dat de rijke zegen hiervan niet altijd beseft, maar wel dagelijks ervaart. MIDDELBURG, 1 juli. Aardappelen: Bonken 26—32, Groten 20-21, Drielingen 1316, Kriel 412. Aanvoer 42 ton Fruit- Rode bessen 86—112, Witte bessen 49—79* Kruisbessen 46100. Aardbeien: Senga Sen- gana 49—166, Madam Moutot 71125 Talis man 70—127, Jucunda 5«—90. Frambozen per doos 2042, frambozen per kg 87102 ,«per„StUk 6j13- Kaspruimen per lf- Kersen 137—159. Frankenthaler Tomaten A 92—105. B 87—100, C 80—94, CC 65—78. De eerste frankenthalers werden aangevoerd door Gebr. van "t Westeinde s Heer-rendskerke. Groenten: Kropsla 3—14 Bloemkool 3 st. per kist 39—72. 4 st. p k' 41-68, 6 st p. k. 30-57. G st. p. k. 14-36. io st. p. k. 10—18, Komkommers A 1626 ?i (ÏT29kC 9T17' Andijvie 7—23, Tuinbonen 11—19, Postelein 36—47, Rabarber 10—19 Doperwten 58—69, Spinazie 8—18, Bospeen 10—35, Boskroten 10—28. Waspeen 2'2—38, Savoyekool 17—26. Spitskool 29—37. Rode kool 17—24, Augurken B 56, C 37, D 24, Dubb. Princessen 120—142, Saxa's 122133', Snijbonen 60137. De eerste augurken wer den aangevoerd door de heer W. Meliefste, Segeersweg 80, Middelburg. Bovenstaande sche>ts werd ont worpen door het architecten bureau Rothuizen-Vcvn 't Hooft te Middelburg. Te BROUWERSHAVEN heeft de ver koop van de zomerpostzegels een bedrag Ivan f 198,50 opgebracht. GOES. Op de Grote Markt was gisteren het puikje van de Zuid-Bevelandse merries bijeen tijdens de premiekeuring van de Kon. ver. „Het Ned. Trekpaard", afdeling Zeeland. Er was een zeer bevredigende aanvoer en naar het oordeel van de jury be weegt de kwaliteit der paarden zich in stijgende lijn. Het jonge fokmateriaal was zeer goed, terwijl ook de oudere merries een prima indruk achterlieten, Het was een lust voor het oog om deze dieren te zien. Tegelijk met deze keuring werd een fokveedag van de Bond van paardenfokkers gehouden, waarvoor eveneens veel belangstelling bestond. 2-jarige merries, geboren 1958, kleine maat. Ada van 't Veer, A.L. Schier, Kapelle, le prijs; Blondine van Ketelaar, A. L. Schier, Kapelle 2a; Clorona van Maalste de, gebr. Wisse-Nijssen, Kapelle 2b; Tosca van Tervaten, fa. Q. v. d. Linde, Kloetin ge 3a; Betsie, J. P. Nijsse, Nisse 3b. 2-jarige merries, geboren 1957, grote maat. Astrid van het Dorp. Jac Simonse, Hein kenszand, 1; Astrid van de Berg, J. C. de Vrieze, Kloetinge, 2; Zita van Monniken- hof, fa. D. A. Timmerman en Kattendijke, 3-jarige merrie8, geboren 1956, kleine maat. Cizy, A. L. Schier, Kapelle, 1; Sjora van Zimmerman, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge, 2; Gonda van Doolman, C. J. de Waal, 'Heinkenszand, 3a; Jolande van Overhof, W. Aarnoutse, Kloetinge 3b; Doya van Waar de, C. Mol, Waarde, 3c. 3-jarige merries, geboren 1956, grote maat. Sarina van Baandijk, Mar. de Jonge Pzn., Ovezande, 1; Vera van Eindewege, Aug. Wagenaar Izn., Kloetinge, 2a; Grace van Doolman, C. J. de Waal, Heinkenszand, 2b; Stella van Keilen, J. Q. C. Lenshoek, Kloe tinge, 3. 4-jarige merries, geboren 1955, kleine maat. Xenia van Monnikenhof, fa. D. A. Tim merman en zn., Kattendijke, la; Annie v. d. Werrielaan, J. Werri, 's-Heerenhoek, lb; Dora van Egchel, C. Mol, Waarde, 2a; Cla ra van Waarde, C. Mol, Waarde, 2b; Her mine, gebr. J. en E. J, Sinke, Wolfaarts- dijk, 3. 4-jarige merries, geboren 1955, grote maat. (Advertentie) Van onze speciale verslaggever HULST. Als de familie Blom maert de volgende week met va kantie gaat, ontruimt zij de gehele oenedenverdieping. Dan worden planken voor de deur gezet en het gehele inventaris vloerbedek king, meubels, kachel en kelder- inhoud verhuist naar boven. Enkele malen per jaar genieten de be woners van de Van Waesbergenstraat, de Vestdijkstraat en de Gentse Poort de twij felachtige eer te worden verrast door het opborrelende rioolwater, dat uit de zink putten en W.C.'s omhoog komt en de wo ningen binnendringt. Het nieuwe riool stelsel, dat nog geen twee jaar geleden is gelegd, blijkt namelijk door onverklaar bare reden te zjjn dichtgeslibd. En bij een flinke regenbui zoekt het bruine riool water dan zelf een uitweg, dat het vindt in de woningen van het laagstgelegen stadsgedeelte. Noodtoestand „Vrijdag was het weer zover", vertelt mevrouw Schepper (Westdijkstraat 16), „er viel een flinke stortbui en een half uur later zagen we het gebeuren. De W.C. begon te borrelen en nauwelijks hadden we de meubels naar boven ge bracht, of daar kwam het vieze riool water al omhoog. Het stond veertig cm. hoog in ons huis en toen het weer weg trok, zaten de vloeren enmuren onder de drek en olie." Toevallig vergaderde die avond juist de gemeenteraad en de- beide wethouders knepen er een uurtje tussen uit om pools hoogte te nemen bij de overstroming. ,,'t Was inderdaad een noodtoestand", al dus wethouder Picavet, onder wie de rio lering ressorteert, „maar we kunnen er voorlopig weinig aan doen." Paralyphus Mevrouw Blommaert van no. 12 werd gewaarschuwd door drie dikke ratten, die [uit het riool tevoorschijn kwamen als [voorboden van de vloed. „Vroeger hadden I wij ook wel last van het water, als het erg regende, maar dat was schoon. Maar sinds de nieuwe riolering gelegd is en wij er voor achttien gulden gebruik van mo gen maken, krijgen we een jaar keer per jaar de viezigheid van de gehele stad over de vloed. We hebben al verscheidene keren gereclameerd, maar op het gemeen tehuis zeggen ze, dat er niets aan te doen is. Verzoeken om schadevergoeding zijn afgewezen." Mevrouw Van Dorst op no. 14 had in juli van vorig jaar, een dag of tien na zo'n overstroming, eensklaps para- typhus gekregen. En nadien werden er in de stad verscheidene gevallen gesig naleerd. Dr. J. R. v. d. Borgh, genees kundig inspecteur van de Volksgezond heid in Zeeland kwam de woning van mevrouw Dorst bekijken, maar verder hoorde zij niets meer. Dichtgeslibd Vroeger loosde het riool van Hulst op de stadsvesten, maar door de steeds erger wordende vervuiling van het water werd deze situatie onhoudbaar. Vorig jaar werd door het ingenieursbureau Drok te Ter- neuzen in D.A.C.W.-verband een nieuwe riolering gelegd, die uitkomst zou bren gen. Maar toen het nieuwe stelsel in ge bruik zou worden genomen, bleek dat juist het laatste gedeelte van het riool stelsel kennelijk door een verzakking was dichtgeslibd. De afvoer functioneerde sindsdien zeer onvoldoende en zodra een flinke regenbui valt, zoekt het riool zich een uitweg in het laagstgelegen deel van de stad. Er is in de gemeenteraad al heel wat over te doen geweest. Wie of waar de oor zaak is van al de ellende? „Ik geloof, dat hier niemand schuldig aan is", zei wet houder Picavet ons, „we weten trouwens niet eens hoe die breuken in de leiding precies zijn ontstaan. Ik noem het over macht of doodgewoon pech". Die pech komt de gemeente op tenmin ste een ton aan extra uitgaven te staan. Want de riolering zal over een groot ge deelte opgegraven en opnieuw gelegd moeten worden. „Daar hopen we volgend jaar en misschien nog eind van dit jaar mee te beginnen," aldus de wethouder. Als noodmaatregel worden momenteel en kele extra-uitlaten bij de vesten gemaakt, maar de bewoners van de „rioolhuizen" zullen daar niet veel aan hebben. Request De gedupeerde bewoners hebben op nieuw de hoofden bij elkaar gestoken om enige vergoeding te ontvangen voor de ondervonden schade en overlast. Men is voornemens een request op te stellen, maar veel hoop op resultaat heeft men niet, want het gemeentebestuur is tot dus ver niet zo erg toeschietelijk geweest. De heer J. J. den Tender, die bij de Gentse Poort woont, had vorig jaar al een verzoek om schadevergoeding van f 200,— ingediend, omdat zijn vaste vloerbedek king in de kamer totaal bedorven was en de gehele kelderinhoud Weckflessen, inmaak en drank verloren ging in het stinkende rioolwater. De verzekerings maatschappij waarbij de gemeente is aan gesloten antwoordde hem dat het verzoek niet werd ingewilligd. De rioolafvoer zou wel goed zijn; het had die zomer alleen wat veel geregend„Ik woon hier nu al vijftig jaar", aldus de oude Hulstenaar, „maar zo'n riooloverstroming heb ik nog nooit meegemaakt. Twee jaar geleden met de nieuwe riolering is de ellende begon nen." EVEN ERG Burgemeester A. L. S. Lockefeer gaf tegenover ons toe, dat de situ atie niet prettig is. „Maar men moet de zaak niet overdrijven. Ik ben jarenlang lid van Ged. Staten geweest en toen heb ik gezien dat er op heel wat plaatsen minstens even erg met de riolering werd gesukkeld". Ja, dat was al ver scheidene jaren geleden en welke plaatsen dat dan wel waren, kon de burgemeester zich ook niet meer herinneren. Verzoeken om schadevergoeding zullen op de zelfde wijze door de verzekering worden behandeld, aldus de bur gemeester. Elza van de Werrielaan, C. J. v. A. Dries, 's-Heerenhoek, 1; Guida v. d. Kar- memelksput, P. H. Janse, Goes, 2a; Regi- na van Keilen, J. Q. C. Lenshoek, Kloe tinge, 2b; Irma, A. de Bart, Kloetinge, 2c; Xandria v. Monnikenhof, fa. D. A. Tim merman en zn., Kattendijke, 3a; Gudiev- lady, A. Braamse, 's Heer Abtskerke, 3b. 510-jarige merries, geboren 19541949, kleine maat. Daisy, S. J. Noteboom, Kloetinge, la; Ina van Spaarte, fa. J. Meeuwse, Kattendijke, lc; Zora van Waarde, C. Mol, Waarde, 2a; Erna, S. J. Noteboom, Kloetinge, 2b; Cato van Welhoek, Adr. Wagenaar, Kloetinge, 2c; Wanda van Waarde, C. Mol, Waarde, 2d; Elza van Hollestelle, L. Boonman Pzn., Ove zande 3a; Lina van Spaarte, A. Zandee, Wemeldinge, 3b; Oliva van Domienplaat, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge 3c; Hersa, P. Wagenaar, Kloetinge, 3d. 510-jarige merries, geboren 1954—1949, middenmaat. Veronica van Linguenda, J. v. Overbee- ke, Kapelle, 1; Cobie van Schoondijke, A. Schrier, Waarde, 2a; Veronica van Mon nikenhof, Abr. Zandee, Wemeldinge, 2b; Ni- coline v. Elsdiek, gebr. J. en J. Smalle- gange, Ellewoutsdijk, 2c; Yvonne, H. v. Liere, 's Heer Abtskerke, 3a; Koba v. Do meinplaat, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge, 3b; Sonja van Nisse, J. P. Nijsse, Nisse, 3c; Irene van Leonard, Adr. Minnaard, 's Heer Abtskerke, 3d. 510-jarige merries, geboren 19541949, grote maat. Margriet v. Groenenburg, J. v. Western- de-Vermue, Nieuwdorp, Ia; Ella v. d. Berg, v. Monnikenhof, fa. D. A. Timmerman en zn., Kattendijke, 2a; Helma, A. de Bart, Kloetinge, 2b; Liza van Keilen, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge, 2c; Corrie van Dom burg. W. Aarnoutse, Kloetinge, 3a; Ivonne v. Abtskerke, M. H. v- Liere, 's Heer Abts kerke, 3 b. Merries, ouder dan 10 jaar. Erna, Jan de Roo, 's Heer Abtskerke, 1; Justine van Keilen, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. 2a; Elze v. d. Zwaan, fa. Q. v. d. Linde, Kloetinge, 2b; Irma v. Do- meinplaat, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge, 3a; Brunette van Oudelande, gebr. J, en J. Smallegange, Ellewoutsdijk, 3b. UilllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIlIllllllliliHlIllilIIlilllllllllllillllllIlll las ik met grote aandacht en die had je er wel bij nodig dat artikel, waarboven met grote let ters stond: „de arbeider als aan deelhouder". Ik hoop, dat u dat ook gedaan heeft. Ik ben wel eens bang, als ik zo'n artikel zie. dat een hoop mensen dat overslaan. Er zijn mensen, die ervan schrik ken, als ze een aantal cijfers in een artikel zien staan. Troost u hiermee, dat het mij net een der gaat. Maar ik dwing mezelf dan tot lezen en probeer te begrij pen. Als ik die taak dan volbracht heb, constateer ik doorgaans met genoegen, dat ik toch weer wat wijzer ben geworden. Heus, daar voor dient de krant ook. Het gaat niet alleen om de nieuwtjes. Die zijn vaak akelig genoeg. Maar zo als ik al zo vaak schreef: dat zijn de uitzonderlijkheden en gelukkig niet de regel. Denk maar aan dat verschrikkelijke bericht over die kerkelijk vooraanstaande man in Zwijndreeht, die dat bedrieglijke dubbele leven leidde. Maar zo'n artikel als ik eerst noemde, is in zijn generale cijfers veel meer een weergave van het totale en normale leven. Nu ging het, zo op pervlakkig gezien, wel over een heel materialistisch onderwerp: het bezit aan geld en goed. De grote hoeveelheid daarvan zit in betrekkelijk weinig handen. Moe ten we nu jaloers zijn op die wei nigen? Geloof me, ik behoor ook bij die grote groep, die zelfs niet in de lijst voorkomt met een mi- nimumbezit van minder dan 10.000. Maar ik zie helemaal geen aanleiding tot jaloersheid. Het gaat mij meer om het al gemene probleem: is het wense lijk, dat het bezit in ons land in zo weinig handen is en dat met name in de laatste tijd het groot- bezit nog is toegenomen? Ik zou geen van die bezitters ook aamr iets af willen nemen. Maar ik zou zei willen dtt het aantal (kleine) bezitters door de groei van ons gemeenschappelijk bezit, gevolg van groter productiviteit toenam. Dat zou namelijk voor het totale volksbeeld zo nuttig zijn. Verdeel de welvaart, verdeeld bezit Iet m.aar eens op de zgn. onderont wikkelde gebieden, waaraan we in deze tijd speciaal aandacht ge ven en vvaar de tegenstellingen zo 8ro°t zijn is gezond voor een volksleven. Juist als dit resultaat is van groter productiviteit, be- wijst dit, dat allen in het bedrijs leven zo echt voelen: ik hoor er ook bij. Als het aantal bezitters kleiner wordt, zou dat een bevestiging zijn van de socia listische theorieën. Is het om gekeerd, dan is het andersom dat opzicht meer het beeld Gods gaan vertonen, die immers de Grote Bezitter is en die mensen maakt tot Zijn rentmeesters... MIDDELBURG. Aan het Nutssemi- narium voor pedagogiek aan de univer siteit van Amsterdam slaagde voor het diploma kleuterpedagogiek mej. E J Biondina uit Middelburg. De muziekvereniging „Crescendo" van DREISCHOR zal zaterdag 4 juli a.s. in het kader der uitwisselingsconcerten 's avondi te 20.00 uur een concert geven in de mu ziektent te BROUWERSHAVEN.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3