EENNERO E V rouw-in-mode en de royale Catalaan B Thallium^ lood en luciferskoppen N ZIB levende oudheid j FLITS j GORDON KAPPIE en de SPREKENDE PAPEGAAI 1 Uit de kerken Donderdag 2 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 is hij tevreden Kunst van het kiezen SLUIPENDE VERGIFTIGINGEN éierom in té 6ijfen! in het I heelal Meevaller Prikkelbaar LUPIN JACQUES BLONDEAU 1 DE I TINTELS Jack Dunkley om Rijnsburg NIGE tientallen jaren geleden Y gaf de milicien in het Neder landse leger, toen dat nog niet zo'n populair instituut was als tegenwoordig, uitdrukking aan de gevoelens, die hij voor de dienst koesterde, in een lied, waarin de volgende passage voorkwam: „Wie zijn vader heeft vermoord en zijn I moeder heeft vergeven, is nog veel te goed voor het soldatenleven." Maar wat te zeggen van een moordzuchtige wreedaard, die zijn twee vrouwen vermoordt, zijn moe der, zijn stiefbroer, zijn opvoeder, een paar heiligen en ten slotte zich zelf? Zou die ook nog te goed zijn geweest voor kanonnenvlees? Hoe moet men zo'n figuur qualificeren? Hoe noemt men die? Dat is „een Nero" volgens van Dale. Maar hoe heette dan de misdadiger op wie hierboven gedoeld werd zelfNou ook Nero, ofwel Nero Claudius Drusus Germanicus. Laten we eens zien wat hij heeft gedaan om te verdienen een soort naam voor wreedaards te worden. Het is een mooi verhaal voor de krant, wanneer er wat slapte is in sappige moordzaken. IN 37 na Chr. werd Nero geboren als Gnaeus Domitius. Zijn vader stierf vroeg, zijn moeder was Agrip- pa de Jongere, achterkleindochter van Augustus en een van de weinige nog in leven zijnde nazaten van de ze eerste keizer van Rome. Het was een weinig gezonde tijd voor keizer lijke bloedverwanten en ze bofte nog, dat ze door keizer Caligula (haar broer) alleen maar verbannen werd. De kleine Dimitius, drie jaar oud, zonder vader en ver van zijn moeder werd verzorgd door een tan te maar na een goed jaar kwam zijn moeder terug en begon haar aan- •a-###**## #################-»■# if DOOR RITA BEUKMAN ARCELONA De enige vrouw die in Spanje aan het hoofd van een modehuis staat is Asuncion Bastida. Deze intelli gente Catalaanse heeft in Barcelona haar salons en ateliers. In de Paseo de Gracia zijn die gevestigd, een brede boulevard met vele verleidelijke winkels, die de Champs Elysées van de Spaanse mode wordt genoemd. Haar modehuis, in het vroegere paleis van de markies de Villavizar ingericht, lijkt wel een Moorse tempel vol kostbaar heden. De hoge plafonds worden in grote zalen en hallen door zware gouden zuilen geschraagd en er zijn overal hoge schouwen met mozaïeken, smeedijzeren deuren en hekken. Als de grote kristal len kronen geen licht verspreiden en alleen de kleine wandlampen branden is het er geheimzinnig donker, want de muren, de vloerbedekking en de bekledingen van de gouden meu belen zijn in nachtblauw uitge voerd. loop voor de sprong naar de macht. Op de troon zat toen Claudius, een tragi-komische figuur, een goed bestuurder, maar een pantoffelheld, geleid en bedrogen door zijn vrouw Messalina, die hem een dochter, Oc- tavia, en een zoon, Britannicus, had geschonken. Zolang Messalina niet te zeer te koop liep met de ver schijnselen van haar kwaal maan- ziekte was zij te handhaven, maar toen ze tijdens afwezigheid van Claudius in het openbaar trouw de met een knappe jonge Romein van goeden huize, liep het de spuiga ten uit en het kostte haar het leven ze werd zonder vorm van pro ces gedood. TVU kon Claudius eenvoudig niet zonder vrouwelijke leiding en in een interessante kamp met twee concurrenten won Agrippina het pleit met haar verleidsterskunst die zij niet als Messalina aan Jan en Alleman verspilde, maar alleen hanteerde als haar eerzuchtige plannen ze vereisten. Kort en goed, ze trouwt Claudius, haar oom en brengt haar zoontje, toen twaalf jaar oud, mee. Die wordt prompt ver loofd met Octavia, zijn nieuwe stief zuster en na een jaar door Claudius geadopteerd, wat voor Britannicus, de „kroonprins" niet veel goeds voorspelde. Hij wordt gesteld onder toezicht van een bekend filosoof en schrijver Seneca, van wie enkelen wel eens zeggen, dat hij geen huichelaar was en niet baatzuchtig. Het is moeilijk uit te maken of hij iets met Nero heeft bereikt, maar een feit blijft dat Nero's ware aard in alle afschu- werkelijkheid pas aan den dag trad nadat Seneca in ongenade was ge-1 vallen. ATERO was niet onintelligent, maar 1 een typische ijdele dilettanten- figuur met velerlei ambities, die al lemaal aan de oppervlakte bleven. Hij liefhebberde ivat in allerlei kun sten, vooral zang en dichtkunst, en vereerde als echte jongens vaak J doen de sporthelden van zijn tijd. de wagenmenners uit het circus. Hij had allerlei ivoren wagentjes, waarmee hij op tafel speelde. Bewierookt als mogelijke toekom- stige keizer heeft hij nooit voldoen- de onderscheidingsvermogen ge- kregen en is eigenlijk in zijn jeugd blijven steken, er was niets manlijks in hem. hij kreeg geen gevoel van verantwoordelijkheid en speelde eigenlijk zijn leven lang onschul dig als het om kunst ging. balda dig en liederlijk als het zijn eigen amusement betrof, bloeddorstig en wreed als zijn prestige en positie op het spel stonden. IN 54 kwamen er spannende dagen: Britannicus zou den meerderja rig worden en een volwaardige me dedinger voor zijn oudere stief broer. Er moest wat schot komen in de opvolging, zo stelde Agrippina vast. Enkele dagen later hapte kei zer Claudius tijdens een diner in een heerlijke paddestoel vol kostelijk vergif. Claudius werd beroerd, moest braken, maar daar men Asuncion Bastida, reeds drie maal grootmoeder, ziet er nog heel jong uit. Minstens twintig jaar jonger dan ik ben waarschijnlijk, zegt zij. maar dat komt omdat ik werk, want de tragiek van de gehuwde Spaanse vrouwen is. dat zij nog nau welijks de kans krijgen buiten het gezin iets te ondernemen. Als haar man het maar even betalen kan, heeft zij bovendien ook thuis zo goed als niets omhanden, immers drie of vier dienst boden voor één gezin is hier geen uit zondering. Het probleem een goede huishoudelijke hulp te vinden, kent men hier nog niet. DE CATALAANSE man is heel roy aal, zegt Asuncion, hij verwent zijn vrouw en dochters en geeft hen veel geld om voor kleren, de kapper, schoonheidsmiddelen enzovoort uit te geven. Daarom zien de vrouwen er in Barcelona over het algemeen zo ver zorgd uit. Het ruime kleedgeld dat zij krijgt, kan de vrouw hier besteden zoals zij zelf wil. Er komt hier nooit een man in een modehuis, zelfs als mevrouw een kostbaar avondtoilet of een dure bont mantel wil kopen, brengt zij haar echtgenoot niet mee. Zij maakt dan ook zelf haar keuze, haar man bemoeit zich er niet mee, hij betaalt de rekeningen. Als zijn vrouw er maar perfect uitziet is hij tevreden, dat vindt hij zelf prettig en het is goed voor zijn representatie. Slecht daar voor is echter, als zij zou werken, wat zij ook mocht doen. De Catalaan vindt het een erezaak, zijn vrouw en dochters een leven van heerlijk nietsdoen te geven. Asuncion Bastida heeft zo'n luxe leventje ook lang geleid, tot zij het niet langer kon verdragen, mode ging ontwerpen, eigen ateliers opende en shows ging organiseren. Nu is zij de enige vrouwelijke cou turier van Spanje en als zodanig be hoort zij reeds tot de „Big Five" van Barcelona, de vijf belangrijkste ont werpers van deze Spaanse modestad. Manana mag dan een echte Spaanse uitdrukking zijn met de betekenis van „morgen is er weer een dag", in die Catalaanse modehuizen wordt hard gewerkt. Van negen uur 's ochtends toti negen uur 's avonds is men er in de weer, met slechts een korte middag pauze. DASTIDA maakt kleren die op de D smaak van de Catalaanse vrouw i I. - fiemrs 3 Op de Pazeo dt Gracia in een fleurig pakje, door Asuncion ont worpen. De grote knopen zijn uit stierenhoorns vervaardigd. goed zijn afgestemd. Ook al heeft men niet zo'n goed gevulde beurs, kleding kopen in een couture-huis doet in Bar celona iedere vrouw, die het maar even betalen kan. Onze vrouwen roken niet, drinken niet en eten nu ook al steeds minder om slank te blijven, dus dan mag er wel wat meer aan kleren worden uit gegeven, zei ons een Catalaan. De vrouwen die over minder midde len beschikken hebben hier bovendien in hoge mate de kunst ontwikkeld, wat zij kopen zo te kiezen, dat zij er lange tijd een uitstekende indruk mee kunnen maken. Als vrouw voelt Bastida be ter dan menige mannelijke couturier aan, wat juist voor Asuncion Bastidade enige vrouwelijke modeontwerper van Spanje. Catalaanse man nen zijn royaal, zegt zij. die vrouwen geschikt is en dat heeft haar onder andere voor al grote bekendheid gegeven. Tot haar belangrijkste klan ten behoren vele vrouwen van stierenvechters, waarvan de beroemdste de rijkste mannen van Spanje zijn, want die ge vaarlijke „sport" levert bij elk gevecht vele peseta's op voor de held. Zo ontwerpt deze enige vrou welijke couturier van Spanje bijvoorbeeld voor de echtge note van de beroemde torero Miguel Dominguin, die met een Catalaanse filmster getrouwd is. DEN HAAG. Aan de heer K. C. A. Collette is op zijn verzoek met ingang van 1 januari ontslag verleend als di recteur van de NIWO. Als opvolger is benoemd de heer E. W. P. Verbeek, thans secretaris van de raad van be heer van de Nederlandse internationale wegvervoerorganisatie. Patricia schudde het haar naar achteren en bond een zijden doek je om haar hoofd. Er stond een heerlijk briesje. Het enige wat we hoorden was het getjoek van de motor. De meeste passagiers waren onder de brandende zon ingedommeld. We gleden langs een vredig' land schap. Hier en daar was een een zame boer bezig op de akkers die als een lappendeken over de heuvels lagen. Een enkel paard stond loom met zijn staart de vlie gen weg te slaan. De dorpjes waar we aanlegden, leken uitge storven. Alleen op de steigers stonden kleine groepjes mensen die op de boot wachtten. Ik richtte me op en begon de wijnfles te ontkurken. Weet je waar ik nu bang voor ben, zei ik, dat ik dezelfde weg ga als De Boer. Neergeschoten te worden door de Duitsers. Ik heb nog zoveel in het leven te doen, dat ik niet dood kan gaan. Met mijn pink viste ik de rest jes kurk uit de flessehals. Het ene glas dat we hadden schonk ik in, proefde en reikte het toen aan Patricia. Ze nam een slokje en gaf me het glas terug. Je moet niet bang zijn, zei ze en ze legde haar hand op de mijne. Ik weet dat jou niets zal overkomen. Waarom de anderen wel en ik niet, hield ik vol. Ik had be hoefte aan geruststelling en lokte die daarom als van^lf uit door een overdreven somfferheid. Ik heb het gevoel dat er iets ergs met me gaat gebeuren. Als ik er aan denk schiet die angst als een messteek in mijn hart. Cheerio, -zei Patricia laconiek en dronk op mij. Ik lachte. Ik zat op het balkon van mijn hotelkamer stilletjes te roken in de zon. Het was half tien, het do de uur op straat. De mannen wa ren in hun kantoren en fabrieken aangekomen en de vrouwen zetten zich aan de opruiming' van hun huishouden voordat zij boodschap pen gingen halen. Alleen enkele leveranciers en een straatveger bevolkten de weg. Een waar verhaal dat een Nederlandse vlieger vertelde aan D. C. Seip jr. Verstrooid plukte ik aan de krul letjes van mijn kamerjas. Ik had net een bad genomen, maar veel lust om me aan te kleden had ik nog niet. Ik dacht aan gisteren, met Pa tricia. We hadden een heerlijke dag gehad. De vreugde zong nog in me na. Mijn gemoed was zo als het er buiten uitzag: een blau we hemel zonder wolken. Ik rekte me uit. De telefoon naast mijn bed rin kelde me uit mijn gedroom. Ik stortte me naar binnen en greep de hoorn. In plaats van het lieftal lig geluid van Patricia dat ik had verwacht, hoorde ik de bizarre stem van de portier. Hij kondigde aan dat de vertegenwoordiger van mijn maatschappij aan de lijn was. Ik hoorde dat was besloten over te gaan tot nachtvliegen. De di recte aanleiding' was het ongeluk^ met De Boer. Ze wilden voorko men dat een tweede vliegtuig zou worden neergeschoten. Een grote opluchting borrelde in me omhoog. Ik popelde om het goede nieuws aan Patricia te ver tellen Ze had geloofd dat mij niets zou overkomen en nu kreeg ze ge lijk. Om drie uur hadden we afge sproken op een terrasje langs de Taag. Mijn verlangen haar te zien was echter zo groot dat ik een kwartier voor tijd aankwam. Zij zat er al. Kennelijk had ook zij niet langer kunnen wachten. Dat gaf me een gevoel van triomf. Stralend keek zij hoe ik door de doolhof van tafeltjes en stoeltjes op haar af beende. Je bent vroeg, zei fk. Ik moest een boodschap hl de buurt doen en daar was ik eer der mee klaar dan ik had gedacht. Wat voor boodschap? Een paar monsters stof weg brengen voor mijn vader, Je ziet er mooi vit, zei Ik. Uit haar ogen blonk vertrouwen. Haar gezicht ademde rust. Da* macht nur die Liebe, schoot me in. Dat liedje zongen we indertijd op de luchlvaartschool. Wat wil je drinken, vroeg fk, Cider. Wordt vervolgd ROTTERDAM Evert Gooszen vit Voorburg was dinsdag de vijfduizendste, die de tentoonstelling ,,40 jaar KLM" in het Rotterdamse Instituut voor scheepvaart en luchtvaart bezocht. Evert maakte met zijn school ten reis je, waarin een bezoek aan de tentoon stelling was opgenomen. Hij kreeg twet retours Schiphol-Brussel aangeboden. Advertentie =ü!lll!lltlllllllll!ll||||llll| hoofdpijn, duizeligheid, verstopping en bleekheid. U ziet, allemaal dingen die ook zonder loodvergiftiging veel voor komen. Daarom doet men goed, als men dergelijke verschijnselen heeft en werkzaam is in een „loodberoep'" zijn huisarts hierop attent te maken. Het kan veel tijd en onderzoek be sparen. Een chronische loodvergiftiging duurt lang, lood wordt maar heel langzaam uitgescheiden. Het kost doorgaans maanden, voordat de patiënt genezen is. Voorkomen is dus beter en dat geldt vooral voor hen, die met snijbranders of lasapparaten moeten werken aan geschilderd en gemenied ijzer. Blijf zover mogelijk van de vlam af en, als het kan, uit de wind. [-IET lang geleden kon men in het Algemeen Dagblad een uitvoerig bericht lezen over een meisje, dat aan thallium- vergiftiging was gestorven zonder dat men de bron van het vergif had weten op te sporen. Die bron is bij thalliumvergiftiging in negen van de tien gevallen een pakje muizen- of rattenvergif, want daarvoor wordt thallium veel gebruikt. Zo is er een geval bekend van een meisje, dat bij het vervoer van mui zengif in haar tasje had gemorst, een klein beetje maar. In dat tasje nam zij ook dagelijks brood mee naar haar werk. Door de spoortjes thallium, die zij zo binnenkreeg, ontstond een ver giftiging. waarvan zij gelukkig nog herstelde. De slachtoffers van thalliumvergif tiging worden prikkelbaar en onrustig. Soms ontstaan verlammingen van ar men en benen. Daarbij en dat is zo typisch, dat de thalliumvergiftiging hieraan meestal wordt herkend valt het haar uit. Tenslotte is de pa tiënt zo kaal als een biljartbal, waar bij hij zich mag troosten met gedachte, dat het haar na verloop van tijd pleegt terug t© komen. Terwijl de vergiftiging met thallium I toch betrekkelijk zeldzaam is, komt die met lood vrij veel voor, vooral in lichte graad. Het meeste gevaar lopen natuurlijk i mensen, die regelmatig met lood om gaan: typografen, arbeiders in accu- fabrieken enzDeze weten ook meestal wel, dat zij grondig hun han den moeten wassen, voordat zij gaan eten. Maar niet iedereen weet, datj lood ook als damp kan worden inge- ademd. Looddamp ontstaat bij het, KIOPTT1 PriPOPRO 111 PU branden van lood, maar ook bij het LMUClllClltUiDU xii X-ii werken met snijbranders aan schepen. Dat is toch ijzer, zal men zeggen. Ja, zéker, maar op dat ijzer zit een dikke H door H Vrij n»»r 1 Meurice LebUnc ililHIINIilHHIIIIIIUIHIWHIIIIIIIV ainMiiiiiiiMfiiMiflin Tenslotte nog de lucifers. Wist u, dat de koppen tegenwoordig niet gif tig zijn? Het gevaarlijke gele fosfor, dat men vroeger gebruikte, is name lijk al lang geleden vervangen door liet veel onschuldiger rode. Toch den ken de meeste mensen nog steeds, dat luciferskoppen vergiftig zijn. Wist u het ook niet? Wel dan hebt u toch iets aan dit artikel gehad in het geval, dat muizen en zeeschepen u geen belang inboezemen. s door ilMlimiMlflllKIIIIHllI tJAÖ,PAUL» OAO M6NBSR, Moe gaat wel MITU.».. GOEDE MORReGEN MEVROUW TINTEL. H06MAAKT U HET DAT >S S6N LIEP VROUW TJE,PAULT1NT6L.»T ZOU MS NIETS VERBAtEN-ALS ZB NET ALS IK VAN »T V MT6B. f MAAR PETI5A. NEE,PAUL,*T KAN ME NIETS SCHELEN OFJENIWM GELD KWAST OFNIET, MAAR IKGA MCTOP. KLOMPEN NAARDlöf ,BAASVANJS...y 15? jlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiii eesde. dat hij zo het vergif weer laag menie, die wel degelijk lood bevat. -I 1ZZX lloof/wvi i c cmiitom mof manio AVPIl zou kwijtraken, streek de lijf arts, die in het complot was, net doende of hij hem bij het bra ken wilde assisteren, met een veer tje een ander snelwerkend middel in de keel, wat tot het beoogde re sultaat leidde. De weg was vrij voor Nero en het is deze weg, die volgende keer Daarom is spuiten met menie even- Eigen nieuwsdienst LEIDEN „Hare majesteit de vrouw" wordt vervolgd. min zonder gevaar, schilderen daaren- iS motto voor een groot bloemen tegen kan weinig kwaad. j corso, dat op 1 augustus door de stichting i Rijnsburgs bloemencorso, samen met de O oil vrilin 1 «r 'V.V.V. van Leiden, Rijnsburg en Oegst- U— geest, zal worden gehouden. Als evenementen daar omheen zullen Het is niet altijd eenvoudig een op 28 juli een bloemencorso voor kinde- beginnende loodvergiftiging te herken-1 ren, op 29 juli in de Leidse Hout een nen. De eerste verschijnselen zijn I concours-hippique en op 31 juli een i vaag: moeheid, ilecht eten, maagpijn, wandeleoncour* worden georganiseerd. 35. Onder de aansporing van hun pa pegaai waren de maat en de meester als enige tijd druk bezig met graven. Het gat, waarin zij de schat van Claes Zeesop vermoedden, werd al dieper en dieper. Toen zij er zowat rechtop in kon den staan, liet de vogel zich een nieuwe aanwijzing ontvallen. „Rechtsaf, schuin naarrr beneden!" klonk het. Het duurde enige tijd. voordat de bei de zeelieden ook dat hadden volbracht. „Krakende Krukassen! Is me dat zwoegen!" riep de meester. „Ik wou. dat ik dat ellendige beest nooit had gekocht!" viel de maat steu nend bij. „Rrechtdoorrr!" ging de groene pape gaai medogenloos voort. „Aaah.ik jnap het al.." «prak de meester. „Dit wordt een technisch ver antwoorde tunnel!" Terzelfder tijd bereikte, elders op het eiland, een ander groepje schatzoekers onder leiding van hun papegaai, een aantal duistere spelonken. „Middelste grrot!" kraaide hun gids. „Kan niet missen," bromde Klaas Knijp vergenoegd. „Zon'n beest" moeten ze gids maken, op een rondvaartboot.." NED. HERV. KERK Beroepen te Vreeswijk: J. van 'l En- de te Noordeloos. Bedankt voor Opheusden: A. J. Tim mer te Huizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Winsum (Fr.): C. A. Ver hoog kand. te Voorschoten: te IJssel- monde-West (in de vacature die door het met emeritaat gaan van ds. J. D, Boer- kool zal ontstaan): M. C. Kersten te Wissenkerke (Nd. Bev.i. Beroepbaar: De classis 's-Gravenhage heeft praep. geëxamineerd en beroep baar verklaard de heren A. C. Lange- dijk, Anannasstraat 102. Den Haag (tel. K 70-338891) en G. van der Veere, Boks- doornstraat 32, Den Haag. Zij zijn ter stond beroepbaar. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veen. Veenendaal en te Benthuizen: P. Blok, kand'. t Rotter dam-W. BAPT. GEMEENTEN Bedankt voor Enschede: J. Ketelaar te Hoogezand. OUD-GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Rijssen: J. v. d, Poel te Ede.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2