DR. LÜBKE NIEUWE PRESIDENT VAN WEST- DUITSLAND fleXa Bij tweede stemming net over de streep Hereniging eerste doel DE MAN DIE OP HEUSS LIJKT Monopolie voor „overgenomen" handelshuizen HOOFDCOMMISSARIS: HET WORDT tf VEEL! tv/Y/ Peter Diamand bewaakt „zijn" Callas als een diamant Tergend kalm drukte Louise op alarmknop Waarschijnlijk volgende week geen krant meer Westen wijzij koers niet De Bilt: Wolken Inhaalmanoeuvre eist twee doden Het staatsgeheim van het Holland Festival Nieuwe c.a.o. voor grafisch bedrijf DR. BUSIA (UIT GHANA) IN NETELIG PARKET Request ingediend voor leerstoel Mr. Enschedé op voordracht voor hoogleraar Feest in Parijs heeft ernstig staartje voor kippenfokker Donderdag 2 juli 1959 SCHADE GROENE PLAN CONFLICTEN Applaus De vlag uit MEER KOFFIE UIT INDONESIË IN HAMBURG RAADSELS SELECTIE Willem Barendsz deze zomer niet als tanker Kampeerders kunnen in Arnhem terecht Londense avondbladen melden lezers: BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED MOEILIJK J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15c Jaargang no 4294 Eigen nieuwsdienst BERLIJN West-Duitsland heeft een nieuwe president. Het meer dan duizend man grote college van kiesmannen heeft gisteren dr. Heinrich Lübke, de christendemocratische minister van land bouw, gekozen als opvolger van professor Theodor Heuss, de af tredende president. Lübke kreeg al bij de tweede stemmnig meer dan de vereiste 520 stemmen. Een stormachtig applaus weerklonk in een van de grote hallen van het Westberlijnse tentoonstellings terrein toen de uitslag bekend was gemaakt. i De verkiezingsdag, met zoveel spanning tegemoet gezien omdat er werd gevreesd dat de Oostduitsers moeilijkheden zouden veroorzaken, verliep rustig. In Oost- Berlijn ging men niet verder dan een bijeenkomst van bestuurders van allerlei communistische organisaties. Tot de spre kers behoorde de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Bolz. Hij stelde in een rede naar aanleiding van het houden van de Westduitse presi dentsverkiezingen in West-Berlijn de vraag welke waarde men moet hechten aan de woorden die de westelijke minis ters van buitenlandse zaken in Genève hebben gesproken Bolz beweerde dat zij in Genève hadden gezegd dat West- Berlijn geen deel uitmaakt van Wpst- Duitsland. De 64-jarige dr. Heinrich Lübke lijkt veel op de man die hij zal opvolgen als president van de Bondsrepubliek West-Duitsland, professor Theodor Heuss. Ook Lübke stond altijd boven het ge krakeel van de politici. Met name tjjdens de spannende dagen van de ruzies tussen Adenauer en mi nister Erhard de afgelopen weken, hield dr. Lübke zich strict afzij dig. Juist deze houding maakt hem zo geschikt voor het president schap. De Christendemocratische Unie wees hem daarom aan als kandidaat voor de presidentsver kiezing. De wonderlijke houding van bondskanselier Adenauer van de laatste maanden hij stelde zich aanvankelijk beschikbaar als kan didaat voor het presidentschap, maar trok deze bereidheid op het laatste moment weer in heeft het aanzien van het presidentambt beslist schade berokkend. Dit treft des te meer omdat prof. Heuss, een liberaal van de oude stempel, een hoge opvatting had van zijn taak. Tien jaar lang heefte Heuss zijn ambt op uitnemende wijze ver vnld. De vriendelijke, vaderlijke Heinrich Lübke, die voortaan de villa Hammerschmidt aan de Ko- blenzerstrasse in Bonn zal bewo nen, de ambtswoning van de bonds president, zal zonder twijfel door zijn waardige houding het aanzien van zijn ambt spoedig herstellen. Dr. Lübke was sinds 1953 minis ter voor de voedselvoorziening, land- en bosbouw in de verschil lende kabinetten-Adenauer. Hoe wel hij overal op de voorgrond trad door zijn zg. groene plan voor de Westduitse landbouw, verwierf hij toch betrekkelijk weinig bekend heid. Heinrich Lübke is vrijwel steeds in de sfeer van de landbouw werk zaam geweest. Aan de universitei ten van Bonn, Berlijn en Munster kreeg hü zijn opleiding. Voor 1933, toen Adolf Hitier aan de macht kwam, bekleedde hij een functie in het bestuur van een landbouworganisatie. De nazi's ontsloegen hem onmiddellijk De vaste principes van Lübke brach ten hem herhaalde malen in con flict met de nationaal-socialisten. Tot tweemaal toe namen zjj hem gevangen. De politieke loopbaan van Hein rich Lübke begon na de tweede wereldoorlog toen hij zitting kreeg in het parlement van Noordrijn- Westfalen. de staat waar hij 64 jaar geleden is geboren. Dat was in Enkhausen. ENSCHEDE Met extra treinen van de Nederlandse spoorwegen zijn honder den Duitse jongelui gisteren Nederland binnengetrokken, met bestemming Noordwijk, Katwijk, Scheveningen, Ter schelling en andere badplaatsen. Giste ren zijn in Duitsland de grote vakan ties begonnen. Geheel volgens de verwachtingen heeft Lübke zijn voornaamste tegen- stander, de socialist prof. Carlo Schmidt, I verslagen. De derde kandidaat, de libe- I raai dr. Max Becker, was geheel kans loos. Bij de eerste stemming haalde Lübke de vereiste 520 stemmen juist niet, waardoor een tweede stemming nodig werd Toen de tweede uitslag bekend was gemaakt en de echo's van het dave rende applaus waren verklonken bleek Lübke zes stemmen over de streep te zijn gekomen. De twee stemmingen had den het volgende resultaat: le. Lübke 517. Schmidt 385. Becker 104, onthoudin gen 25; 2e. Lübke 526, Schmidt 386, Becker 99, onthoudingen 22. De nieuw-gekozen president beloofde in den kort toespraakje dat hij zal ijve ren voor de hereniging van Duitsland en voor handhaving van de vrede. Hij vroeg daarvoor de medewerking van alle lagen van de bevolking. Er trok een glimlach om de lippen van bondskanselier Adenauer toen Lübke als overwinnaar uit de bus was gekomen. Hij wilde er echter weinig over zeggen. De vice-kanselier, professor Erhard, be perkte zich, ook al weinig spraakzaam, tot enkele goed gekozen woorden van lof voor Lübke. Duidelijker taal sprak de aftredende president, professor Heuss, in een felici tatietelegram aan Lübke. Hij uitte daar in de wens dat er nu een einde zal komen aan de „onplezierige verwarrin gen van de afgelopen maanden". Hij be loofde Lübke zijn medewerking bij diens voorbereiding op zijn nieuwe taak. Lübke zal op 15 september worden ge ïnstalleerd. Zodra Lübke was gekozen stak in zijn geboorteplaats, het Westfaalse dorp Enkhausen, iedereen de vlag uit. Eigen nieuwsdienst TILBURG Twee mensenlevens eiste gistermorgen omstreeks halfelf een aan rijding op de rijksweg TilburgOirschot. De 22-jarige ongehuwde G. Bosmans werd op slag bij dat ongeluk gedood; de 27-jarige gehuwde Rotterdammer G. van Balkhoven overleed kort er na in het ziekenhuis. De heer Bosmans bestuurde een be stelwagen van een Schiedamse lederwa- renfabriek. Daarmee wilde hij een voor hem rijdende meeltransportwagen ter hoogte van een viaduct onder Moerges tel passeren. Hoewel uit de tegenovergestelde rich ting de heer Van Balkhoven in een per sonenauto naderde, zette de bestuurder van de bestelauto zijn inhaalmanoeuvre toch door. Een botsing was toen onver mijdelijk. Eigen nieuwsdienst HAMBURG De afgelopen weken is de aanvoer in Hamburg van koffie uit Indonesië belangrijk toegenomen. Deze koffie, die binnenkomt onder de vlag P.P.N. Baru, is afkomstig van de voor malige Nederlandse ondernemingen. Eind mei waren ongeveer vijftig zakken koffie aangekomen. Op 1 juli was deze hoeveelheid aangegroeid tot 158 zakken. In sommige kringen wordt de gestegen aanvoer in verband gebracht met de sluimerende verlangens tot stichting van een DeutschIndonesische Kaffee-Han- delsgesellschaft m.b.H. in Hamburg. De aangevoerde partijen koffie zijn niet voor consignatie bestemd, maar in de eer ste plaats voor lokale consumptie. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Nog voordat zij een voet op Nederlandse bodem heeft gezet is Maria Meneghini- Callas de zwaarst bewaakte ster van het Holland Festival. De bij zonderheden over haar verblijf in Amsterdam, waar zij op 11 juli een concert zal geven, worden in zorgvuldig stilzwijgen gehuld, als gold het een hoogst delicate di plomatieke zaak. Het is de ingewijden zelfs niet vergund om mee te delen waar de prima donna vandaan komt als ze in Nederland arriveert. Is het Ita lië, of gaat ze eerst nog naar Zwitserland? Duikt ze misschien onder in Nederland zelf? De receptie van het Amstelhotel te Amsterdam heeft in de afgelopen weken heel wat wijzigingen in de reservering van La Callas' kamer moeten aanbrengen. Eerst was er sprake van dat zij in het begin van de volgende week zou arriveren en op 8 juli een con cert van haar vriendin Elisabeth Schwarzkopf in Scheveningen zou bijwonen. Dat schijnt nu weer niet door te gaan; de laatste gegevens van het hotel wijzen er op dat de zangeres op 9 juli arriveert. Na afloop van het concert zou Maria Callas prinses Beatrix en een aantal van haar studievriendinnen ontmoeten. Maar ook daarover be staat nu twijfel, omdat de prinses schijnt te overwegen niet te gaan. Zij wilde haar bezoek aan het Con certgebouw incognito brengen. Haar voornemen lekte echter uit. In het Amstelhotel zal na afloop van het optreden van La Callas een banket worden aangericht. Wie daarbij genodigd zullen worden is nog niet bekend. De selectie van de aanwezigen is ditmaal door de di recteur van het Holland Festival zelf ter hand genomen. In festival kringen spreekt men schertseend over La Callas als Peter Diamands privébezit. Hij schijnt doodsbe nauwd te zijn dat er iets zal ge beuren dat het optreden van de grote zangeres zou kunnen versto ren, of dat (haar ervan zou kunnen weerhouden om nog eens terug te komen. Want heeft La Callas, over wie de legende gaat dat zij grillig is als het weer, toen haar in Lon den werd gevraagd of zij haar overeenkomst met het Holland Fes tival wel zwart op wit had gezet, zelf niet verklaard: Mijn komst naar Nederland betreft een af spraak va ntwee gelieven. Zoiets bevestigt men toch niet schrifte lijk? Indonesië koopt in Eigen nieuwsdienst HAMBURG Een groep In donesische directeuren van de overgenomen Nederlandse han delshuizen in Indonesië maakt op het ogenblik onder leiding van de heer Sidik, directeur van de Central Trading Com pany, het officiële Indonesische verkoopkantoor voor het vaste land van Europa, een oriënta tie- en aankoopreis door West- Duitsland. Het is de bedoeling, dat deze Indo nesische kantoren, die vroeger vesti gingen waren van de grote Nederland se handelshuizen, kapitaalgoederen, waaronder ook luxe artikelen kopen voor invoer in Indonesië: Hiervoor stelt de Indonesische regering thans weer deviezen beschikbaar. Bij deze transacties zijn de volgende handelsfirma's betrokken: P.T. Indus- tins (Lindeteves), P.T. Indevetra (Borsumij), P.T. Juda Bakti (Jacoto- son van den Berg), P.T. Mira Sari (Mirandolle Voute), P.T. Satia Nega ra (Tnternatio) en P.T, Triangle Cor poration (Geo Wehry). Behalve de Indonesische overheids instelling Central Trading Company is ook de Usindo (Usaha Industri In donesia) hierbij betrokken. De negenjarige J. C. S. te Apeldoorn Is gisteravond met zijn fiets gevallen, juist toen een vrachtauto aankwam. Hij kwam met het hoofd onder een van de achter wielen terecht en is korte tijd later in een ziekenhuis overleden. Bankrovers dropen af GENÈVE (U.P.I.). Louise Lavanchy, een kleine, knappe blondine van 21 jaar, zat gisteren rustig achter haar kassa van de kantonale bank in Vaud. aan het meer van Genève. Door de open deur zag zij in de zon nige straten de badgasten flaneren. Alles ademde een sfeer van rust. Plotseling echter werd haar een re volver onder de neus geduwd; voor haar stonden twee gemaskerde gang sters en eisten grimmig dat zij ogen blikkelijk het kasgeld overhandigde. Aangezien het uitbetalingsdag was, lag er een bedrag van 130.000 gul den, een schijnbaar gemakkelijke buit, in de kluizen. Ijzig koud Maar de boeven hadden de tere Zwit serse onderschat: ijzig koud, uitda,- gend bijna, drukte zij tergend kalm op de alarmschel. Luid klonken de bellen in de vredige straat. Tei'wijl de badgasten te hoop liepen, vlucht ten de gangsters met lege handen in een gereedstaande auto. Terwijl Louise met een bescheiden blos de dank en de gelukwensen in ontvangst nam, zette de politie de omgeving af. Het is echter niet uit gesloten dat de twee mannen over de nabije Franse grens zijn geslipt. Advertentie De 66-jarige metselaar H. A. Vee- nendaal uit Utrecht is gisteren in Den Bilt met zijn bromfiets tegen een bestel wagen gebotst. Hij was onmiddellijk dood. houdt nu een schilderfeest met SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boskjt 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kituren) bij postbus 2 - Leiden AMSTERDAM. De Willen Barendsz van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart die thans in de Amster damse haven ligt, zal de normale voor bereidingen ondergaan voor de expedi tie naar de Zuidelijke IJszee in het ko mende najaar. Het vaartuig zal, we gens de deplorabele toestand op de vrachtenmarkt deze zomer niet als tank schip worden gebruikt. De 65-jarige W. Reussink uit Leuven- heim is gisteren, toen hij in de buurt van Brummen op de fiets een weg over stak, door een personenauto aangereden en gedood. AMSTERDAM. Tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf is algehele over eenstemming bereikt over de vernieu wing van de collectieve arbeidsover eenkomsten, met inbegrip van de loon- bepalingen. Daarmee is een langdurige periode van onderhandelingen afgesloten. De wens van de werknemers tot verkor ting van de arbeidstijd van 48 tot 45 uur was een van de knelpunten. ARNHEM. Burgemeester C. G. Matser van Arnhem heeft gisteren in de bossen rond de Kemperbergerweg een nieuw kampeercentrum geopend. Enige honderden kampeerders zullen er hun tenten en caravans kunnen neer zetten. Op het terrein, dat 35 hectare groot is, liggen een betegeld speelveld met tribunes, een kantine en wat ver der in de bossen toiletten en douche cellen. Op het speelveld, dat vierhonderd vierkante meter beslaat, zullen nog een volleybalveld en twee badmintonvelden worden aangelegd. Van onze correspondent LONDEN De Londense avondbla den zijn door de stakingsacties die zij beschouwen als een dispuut waaraan zij geen deel hebben reeds ingekrom pen tot acht pagina's. Zij hebben gis teren aangekondigd, dat ook zij, in dien de toestand niet verbetert, na het weekeinde niet meer zullen verschij nen. Hetzelfde geldt voor alle nationale ochtendbladen en zondagsbladen. Vrij wel alle provinciale en plaatselijke kranten en de meeste periodieken heb ben de publicatie moeten staken. Vandaag hebben de leiders van de tien PARIJS. Nu president Eisenhower en vice-president Nixon nog eens hebben laten uitkomen dat de Amerikaanse regering geen duimbreed wil afwijken van haar zienswijze over de Geneefse ministersconferentie is de kans op een koerswijziging van de westelijke grote mogendheden na de hervatting van die conferentie op 13 juli zeer klein gewor den. Menend dat er een dergelijke kans bestond drongen onlangs Italië en Bel gië aan op vooroverleg met de drie wes telijke grote mogendheden de minis terraad van de Navo. De permanente raad van de Navo heeft dat verzoek ech ter gisteren feitelijk op de lange baan geschoven. De meeste Navolanden zagen de noodzaak van dergelijk vooroverleg niet in. Het Belgische verzoek werd in de raad zonder geestdrift ontvangen. Men neemt aan dat de raad het maan dag zal afwijzen. AMSTERDAM (ANP). - Jaarlijks vluchten er uit alle mogelijke inrich tingen ongeveer 1500 in hoofdzaak jeugdige delinquenten. In hun periode van vrijheid zien zij kans vele mis drijven te begaan. De gemiddelde tijd van voortvluchtigheid wordt bo vendien. omdat het politie-apparaat zo onderbezet is, steeds langer. De Amsterdamse hoofdcommissaris, de heer H. J. van der Molen, vertelde dat gisteren bij de opening van een tentoonstelling ,,Pas op onze jeugd", gewijd aan de jeugdcriminaliteit. Hoe onderbezet het Amsterdamse politiekorps is, illustreerde de hoofd commissaris met een simpel voor beeld. In 1958 moesten er drie keer zo veel misdr i -ndeld als in 1929 Dat werk motsi echter gebeuren door zeshonderd agenten minder dan in het rustige 1929. Derhalve, aldus de hoofdcommissaris, zal de burgerij de politie moeten helpen in de dagelijkse strijd tegen de misdaad. betrokken vakbonden toegestemd morgen met het Britse congres van vakbonden, het T.U.C. overleg te gaan plegen. Na drie en een half uur vergaderen zeiden de leiders van de stakende vak bonden, dat zij bij de regering zouden protesteren tegen het harde optreden van de politie tegen stakingsposten. De politie zou daarbij haar boekje te buiten zijn gegaan. Bij de incidenten die uw corres pondent meemaakte was dat echter aller minst het geval. Integendeel: veel wees erop dat de stakers verkeer en handel, o.a. bij de groente- en fruithallen van Co- vent Garden, opzettelijk belemmerden. De secretaris van de bond van druk inktfabrikanten zei gisteravond: „Het lijkt er niet op dat wij op het ogenblik nog iets kunnen doen. Wij kunnen alleen maar afwachten." Beroepsbrekers De drukkersbond beeft gewaarschuwd tegen „beroepsbrekers van de staking, d.w.z. leden van de jonge liga voor de verdediging van de vrijheid, die op ver scheidene plaatsen drukkerijen heeft ge holpen met niet aan vakverenigingen ge bonden arbeiders. Zou de liga inkt uit het buitenland invoeren, dan zou vol gens het dreigement de machtige bond van transportarbeiders in het geweer ko men. Inmiddels hebben de moeilijkheden zich tot in Schotland uitgebreid. Daar staan de kranten er echter beter voor. Zij be schikken over drukinktvoprraden, die nog voor vijf tot acht weken voldoende zijn. Er bestaat echter de mogelijkheid.; dat zij eerder hun mensen naar huis zul- j len zenden onder een „gentleman's agree ment" met de bladen Ln het zuiden. Minis ter Macleod blijft nog steeds van me ning, dat onmiddellijke inmenging zij nerzijds op het ogenblik nog geen vruch ten zou afwerpen. De rijksbemiddelaars blijven zich echter doorlopend gereed houden. Advertentie HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN Eigen nieuwsdienst LEIDEN. De aankomst van pro fessor dr. Kofi Busia in Nederland als leider van de oppositie in het parle ment van Ghana heeft enige verwar ring gewekt rond zijn persoon. Het Afrika studiecentrum te Leiden heeft zich inmeddels per request tot de Ko ningin gewend, om een bijzondere leerstoel in de sociologie en culturele anthropologic van Afrika in te stel len. Het advies van curatoren der Leidse universiteit en van .het ministerie van O., K. en W. houdt geen bezwaren in tegen deze leerstoel. Hen centrum wendde zich voorts tot professor Busia met het verzoek deze leerstoel te be zetten. De hoop is nu dat als de mach tiging tot de benoeming van een buiten gewoon hoogleraar afkomt, de politieke rel rond professor Busia teneinde is. Tegen hem hangt namelijk in Ghana een arrestatiebevel wegens laster. De slanke donkere man, die gister nacht met de boot uit Harwich in Hoek van Holland aankwam geeft grif toe, dat er tegen hem een arrestatiebevel loopt. Hij heeft verteld, wat de achtergrond daarvan is; een volgens hem ordinair maar verdragend geval van corruptie. Onlangs is de vertegenwoordiger van een Engelse mijnfirma Ghana uitgezet, die ervan werd verdacht steekpen ningen aan leden van het kabinet te te hebben verstrekt voor het loskrij gen van mijnconcessies. Daarop werd de onderminister van voorlichting en radio ontslagen. De ontslagene deed in een perscon ferentie een boekje open over de me thoden, die de heersende partij er op na zou houden. Di. Busia toog naar Londen voor een nader onderzoek en hij stelde, te rug in Ghana, een petitie op, waarin verschillende namen werden genoemd, onder meer die van de procureur- generaal van Ghana. Er volgde prompt een bevel tot aanhouding wegens las ter tegen dr P-usia en tegen drie andere leden van zijn partij. Met veel moeite is zijn gezin man vrouw -en vier kinderen het land uitgekomen nadat er van de kant van Het gezin Busia, zoals het in Nederland is aangekomen, levend on der de druk van de aanklacht in het moederland. De glimlach is waar schijnlijk alleen bij de kinderen op recht. de regering, naar dr. Busia vertelde, herhaalde pogingen waren aangewend om zijn paspoort in te trekken. Ten slotte belandde de familie op het m.s. Accra, dat hem en de zijnen naar Londen bracht. Inmiddels had hij afspraken ge maakt met culturele instellingen in verscheidene landen om lezingen te houden, afspraken, die hij in de ko mende maanden denkt na te komen. AMSTERDAM (ANP). Mr. C. J. Enschedé, vice-president van de Rot terdamse rechtbank, staat als eerste vermeld op een voordracht van B. en W. van Amsterdam aan de gemeente raad voor de benoeming tot hoogle raar in het strafrecht en de strafvor dering aan de gemeente universiteit. Het gaat om de opvolging van me vrouw prof. rar. D. Hazewinkel-Surin- ga, die binnenkort met emeritaat gaat. Als tweede staat op de voordracht mr. A. Mulder, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van justitie. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking en voornamelijk in het noorden van het land nu en dan wat regen. Matige tot krach tige zuidwestelij ke wind. Zachter dan gisteren. MIESJE: Waar blijft die zon nu? 3 juli: zon op 4.25, zon onder 2'1.03, maan op 2.49, maan onder 18.30. max. lieersl. temp. 719 V in uur weer wind gr C. in mm Helsinki regen N 15 10 Stockh. h. bew. NO 24 0 Oslo zw. bew. zzw 25 0 Kopenh. zw. bew. w 22 0 Aberdeen zw. bew. WZW 20 3 Londen zw. bew. w 23 1 A'dam regenbui zw 18 0,1 Brussel geh. bew. zw 20 0,1 Luxemb. zw. bew. w 17 0 Parijs geh. bew. w 22 0 Bordeaux zw. bew. NW 24 0 Grenoble zw. bew. NNW 20 0 Nice h. bew. O 24 0 Berlijn zw. bew. WNW 22 4 Frankfort zw. bew. WNW 19 0 München regenbui W 16 10 Zürich motregen w 14 3 Genève zw. bew. NO 18 0 Locarno 1. bew. Z 26 0 Wenen h. bew. w 19 0 Innsbr. zw, bew. O 16 4 Athene onbew. zzo 30 0 Rome onweer ozo 27 0,2 Ajaccio 1. bew. z 24 0 Van onze correspondent PARIJS. De Nederlandse eigenaar van een kippenfokkerij J. M. zal voorlopig wel geen reisje naar Parijs meer maken. Hij is namelijk door de tiende Parijse strafkamer bij verstek tot een maand gevangenisstraf en honderdduizend francs boete veroor deeld wegens verzet tegen de politie. Dit alles is het gevolg van een vrolijk avondje dat J. M. op 10 sep tember 1958 in het Parijse cabaret La Florence heeft doorgebracht. Hij was daar alleen binnengekomen en had er reeds spoedig gezelschap van een Frans vrouwspersoon, dat ook alleen op stap bleek, gevonden. Zo van het een kwam het ander en de kippenfokker toonde zich een royale gast. Hij gaf rondjes in de eerste plaats natuurlijk aan de dame die hem gezelschap hield en verder aan het personeel en aan de muziek. Op een vroeg uur van de morgen erna moest hij afrekenen en het bleek dat hij frs. 61.000 moest betalen. Geen nood, hij haalde uit zijn portefeuille een visitekaartje en schreef daarop waarschijnlijk in het Frans goed voor frs. 6LOOO. Dit vond de eigenaar van het etablissement blijkbaar niet voldoende zekerheid en hij vertelde dat aan een Nederlander op de wijze waarop eigenaars van dit soort inrichtingen dit plegen te doen: met veel grote woorden en met veel dreigementen. Ook de kippenfokker liet dit niet jp zich zitten, hij begon met glazen te gooien en ook op andere wijze verdedigde hij zich toen hij door het personeel van die inrichting naar buiten werd gewerkt. Inmiddels was ook de politie ge waarschuwd en ook tegen haar ver zette hij zich. De agenten namen hem mee naar het bureau en lieten hem daar de nacht doorbrengen. De volgende dag was hij tot kalmte gekomen en hij betaalde niet alleen zijn rekening maar hij gaf ook nog een uiterst royale fooi en hij voldeed alle schade, die hij aan het glaswerk had aangericht. Daarmee zou de zaak af zijn geweest wanneer de klacht wegens verzet tegen de politie niet was blijven staan. Daarvoor moest hij dus gisteren terechtstaan. Hij was niet komen opdagen en daardoor is zijn straf waarschijnlijk ook wat zwaarder uit gevallen dan anders het geval zou zijn geweest. Als regel wordt dit soort zaken dan met een boete en met voorwaardelijke veroordeling afgehandeld. t

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1