Nixon: Topconferentie wondermiddel is geen Synode Gereformeerde kerken in Utrecht INDRINGER SLEURDE CASSIÈRE MEE Koslof met Eisenhower in woordenduel BELEID NIEUW-GUINEA WORDT VOORTGEZET Toonbeeld van trouw deed goede greep in kas van zaak en kerk Britse persen staan na zondag stil Hoogleraar gedagvaard Rechter werkt voor regering sinaasappel Nasser dreigt weer eens In t gedrang Viel slecht Geen Tibetaanse regering in ballingschap Willem Polak wordt niet vervolgd Onderhoud Menzies-De Quay vruchtenlimonade Zwijndrechter leidde dubbel leven Ook Eerste Kamer akkoord met alg. belastingwet Haven Vlissingen bestaat 25 jaar Koningin en Prins naar Den Helder Avonturiers zijn naar huis Zeven hotels op Bermuda zonder rassenscheiding Niraw middel maakt een einde aan TRANSPIRERENDE TOETEN en de ongemakken daarvan Eerste Franse kunstmaan in voorbereiding Begin mei 1960 moet tweede veerboot klaar zijn I SCHIP VAART DEUREN UIT SLUIS Woensdag 1 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Eigen nieuwsdienst NEW YORK Er bestaat geen toverformule voor het uit de weg ruimen van de conflic ten tussen oost en west en het is zeker niet juist dat een top conferentie zo maar een einde zou kunnen maken aan de in ternationale spanningen van deze tijd. Deze formulering, die de Ameri kaanse vice-president, Richard Nixon, heeft gebruikt in een rede ter ge legenheid van de opening van de grote Sowjetrussische tentoonstel ling in het Coliseum, was gisteren voor de officiële afgezant van het kremlin, Frol Koslof, een aanwijzing dat hij vandaag in zijn bespreking met president Eisenhower zeker nul op het rekwest zou krijgen indien hij op een topconferentie mocht willen aan dringen. Vandaar wellicht, dat hij zich tijdens de opening van de tentoonstelling in gezelschap van Eisenhower opmerkin gen liet ontvallen die een scherp kantje hadden. Het was zo druk in het Coliseum, dat Eisenhower. Grinnikend, maar volgens terechtkwamen. „Ik word al zes jaar heen en weer geduwd", zei Eisenhower schertsend. ,.ik ben er nu al aan ge wend." Koslof antwoordde: „Weest u maar gerust; wij zullen geen traangas en knuppels gebruiken." Hij zinspeelde op het veelvuldig gebruik van die machtsmiddelen van de Amerikaanse politie tijdens stakingen. Later, toen president Eisenhower met een glas Russische champagne, die hij verkoos boven de traditionele wodka, dronk op de gezondheid van de Sowjet russische eerste vice-premier, dronk deze op zijn beurt op de gezondheid van Eisenhower. Grinnekend, maar volgens de omstanders wat wrang, merkte hij op: „Daar hebben we goed aan gedaan." Een Russische grap, die Eisenhower helemaal niet op prijs stelde, werd ten beste gegeven bij het model van de Lenin, een ijsbreker die met kernener gie zal worden voortgestuwd. De direc teur-generaal van de tentoonstelling zei, op het model wijzend: „Daarvoor gebruiken wij onze kernenergie!" Die duidelijke zinspeling op het gebruik van kernenergie in de Verenigde Staten voor voortstuwing van de Nautilus en an dere onderzeeboten viel bij Eisenhower echt niet in goede aarde. Hij antwoord de bits, dat hij zonder succes al zes jaar ijvert voor een internationale overeen komst over vreedzaam gebruik van kernenergie. Koslof, wiens arsenaal van snedige opmerkingen blijkbaar tceinig onder doet voor dat van premier Kroesj- tsjef, bood de Amerikaanse regering tijdens een lunch losweg 200 miljoen dollar voor Alaska, de 49e Ameri kaanse staat. Het Tsaristische Rus land verkocht indertijd Alaska voor ruim 7 miljoen dollar aan Amerika. Schertsend voegde Koslof eraan toe dat Amerika vermoedelijk niet op dat aanbod in zou willen gaan. Vandaag gaat Koslof naar Washing ton om in het Witte Huis met Eisen hower van gedachten te wisselen. Chris tian Herter, de minister van buiten landse zaken, gaf daarover gisteren als zijn mening, dat die besprekingen niet veel verandering zullen kunnen bren gen in de impasse tussen oost en west. Hij wist zelfs niet of de buitenlandse politiek wel ter sprake zou komen. In de eerste dagen van septem ber gaat het Westland voor de acht ste maal de oogstfeesten vieren. De figuur, waar dan veel zo niet alles om draait, is al gekozen: druiven- prinses Nellie van Geest (20). Hare Koninklijke Hoogheid Nellie, die nu nog maar gewoon juffrouw Van Geest is, heeft residentie aan de Monsterse- weg in 's-Gravenzande. NEW DELHI (Reuter). De In dische regering heeft gisteren bekend gemaakt dat zij geen „Tibetaanse regering in ballingschap" kan erken nen, en dat er daarom geen sprake van kan zijn dat de Dalai Lama in Indië aan het hoofd van een Tibe taanse regering staat. De Dalai Lama zelf verklaarde vo rige week op een persconferentie dat hij en zijn ministers door het volk van Tibet als de wettige regering worden erkend, waar zij zich ook bevinden. Hij zei toen echter ook reeds dat hij de In dische regering niet in moeilijkheden wilde brengen, en dat hij daarom niet voor onbepaalde tijd in Indië zou blij ven. Indien de Dalai Lama, als hoofd van de Tibetaanse regering, zich tot de Ver enigde Naties wil wenden, zal hij dit niet doen vanuit Indië, om zijn gasthe ren niet in conflict met China te bren gen. Waarnemers in New Delhi gelo ven dan ook dat hij spoedig met zijn gevolg het land zal verlaten, doch hij heeft nog geen enkele aanwijzing gege ven vanuit welk land hij de strijd voor Tibet zal willen voortzetten. LÜNEBURG (Reuter). De dis trictsrechtbank te Celle heeft de be slissing van een lagere rechtbank om de Nederlandse ex-S.S.-man Wil lem Polak niet te vervolgen, beves tigd. De districtsrechtbank deed dit door maandag het beroep van de openbare aanklager te Lüneburg tegen het besluit van de rechtbank van Lüneburg om Polak niet te vervolgen, te verwerpen. De openbare aanklager te Lüneburg had de 44-jarige Polak beschuldigd van het - neerschieten van drie Neder landse verzetsstrijders in 1945 en me deplichtigheid aan het doodschieten van anderen. De rechtbank was evenwel van me ning, dat verdachte het misdadige ka rakter van het executiebevel niet heeft kunnen vaststellen. Voorts, dat hij zijn eigen leven en dat van familieleden in gevaar zou hebben gebracht door het be vel niet uit te voeren. Polak ontsnapte in 1952 met zes an deren uit de gevangenis van Breda en vluchtte naar West-Duitsland. Hij had levenslang. De Duitse regering heeft in dertijd het Nederlandse verzoek om uit levering afgewezen aanvoerend dat Po lak door zijn dienst bij de S.S. de Duitse nationaliteit had verworven. Advertentie De zwemclub De Aa te Almelo houdt op 4 en 5 juli in het natuurbad Wen- delgoor een nationaal Waterpolotornooi voor dames en heren. Eigen nieuwsdienst ZWIJNDRECHT De 35- jarige T. S. uit Zwijndrecht wiens arrestatie wij maandag meldden, is gisteren na een verhoor door de officier van justitie in Dor drecht in voorlopige hechtenis genomen. S. heeft bekend rond dertigduizend gulden te hebben verduisterd. Tot grote verbazing van de Zwijndrechters is thans voor de tweede maal in korte tijd een ,,goede-heertjesaffaire" in deze gemeente aan het licht gekomen. De affaire S. heeft nogal opzien ge baard, omdat S. als chef van de loonad ministratie van Tornado, als ouderling Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Bijna vier jaar nadat de toenmalige staatssecretaris dr. W. H. van den Berge het ontwerp indien de voor de algemene belastingwet, is het gisteren door de Eerste Kamer aan vaard. verdedigd door dezelfde staatsse cretaris na een afwezigheid van twee jaar. De Tweede Kamer heeft ruim een jaar geleden wat meer rechtszekerheid voor de belastingbetaler in de wet ge bracht en zij is het er toen met minis ter Samkalden ook over eens geworden dat de belastingbetaler niet tweemaal voor eenzelfde feit kan worden gestraft, namelijk met een boete door de inspec teur en een straf van de rechter. In deze vorm heeft de Eerste Kamer er gis teravond haar goedkeuring aan gehecht. Staatssecretaris Van den Berge legde uit dat daarmee echter nog een beperk te wetgeving tot stand was gekomen, die verder zou moeten worden uitgebouwd. Hij deed de toezegging dat hij zou na gaan of algemene richtlijnen zouden kunnen worden gegeven voor de heffing van belasting bij inkoop van eigen aan delen, hetgeen tot dusver van geval tot geval wordt beoordeeld. Minister prof. dr. J. Zijlstra gaf des gevraagd te kennen dat hij spoed wilde maken met de heffingsontwerpen voor de inkomstenbelasting, loonbelasting en vermogensbelasting. Hij had de Tweede Kamer verzocht deze ontwerpen voorlo pig te laten rusten om na te gaan wat de beste manier was om er de nodige veranderingen in aan te brengen. Hij was het nog niet met zichzelf eens over de vraag of dat zou moeten gebeuren door middel van een nota van wijzigin gen dan wel door het ontwerp in te trekken en een geheel nieuw in te die; nen. Een nota van wijzigingen vond hij een snellere methode. van de Christelijk Gereformeerde ge meente en als algemeen penningmees ter van deze kerkelijke gemeente het algemene vertrouwen genoot. Zelfs na de arrestatie van S. die zich na enkele dagen afwezigheid vrij willig bij de politie in Den Haag had gemeld, bleef twijfel bestaan omtrent tekorten bij Tornado en in diverse ker kelijke kassen, die S. beheerde. Aan de ze twijfel heeft S. thans zelf een einde gemaakt door te bekennen, dat hij ge durende zeven jaar een dubbel leven leidde, en tekorten in de ene kas aan vulde uit andere kassen. Toen bij Tornado de boekhouding vol ledig geautomatiseerd werd, bleken er kleine tekorten en verschillen te zijn, die werden toegeschreven aan kinderziekten in de automatische installatie. S. toonde zich zeer bezorgd over deze verschillen Hij maakte soms lange berekeningen buiten de machine om. teneinde een ver schil van vijf cent in een afrekening op te sporen. Aanvankelijk werd aangenomen dat S. die vóór de automatisering nog nim mer enig kastekort had gehad, zich de daarna optredende verschillen sterk had aangetrokken waardoor hij min of meer overspannen was geraakt. Zijn plotse linge verdwijning werd daarmee in verband gebracht en iedereen was met hem begaan Tot voor kort had S. bij controles al tijd verantwoording van één kas tege lijk moeten afleggen, wat hem het schui ven met geld mogelijk maakte. Na in voering van het automatische systeem, ging dat niet meer, S. zag er geen gat meer in en vluchtte. De laatste jaren zocht hij ook zijn toevlucht in de loterij. Hij hoopte altijd nog een grote prijs te winnen, die hem in één klap uit de moeilijkheden zou helpen. Die grote klap kwam echter heel anders aan, dan hij had gehoopt. Voor tal van Zwijndrechters komt de klap echter ook hard aan. Niet alleen, dat S. het grootste deel van de op- VLISSINGEN. De N.V. Haven Vlis singen bestaat vandaag, 1 juli, 25 jaar. In 1934 droeg 'e gemeente Vlissingen de exploitatie van de haven over aan de inmiddels opgerichte N.V. Het jubileum zal vrijdag 17 juli wor den gevierd in „Britannia". Voor het personeel zal in september een feest avond worden gegeven, omdat men dan terug is van vacantie. Het enige dat vandaag aan het jubi leum zal herinneren is een gratificatie voor het personeel van de N.V. DEN HELDER. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen zondag in Den Helder een deel van tiet feestprogramma bijwonen van de Koninklijke marine jachtclub, die die dag haar zestigjarig bestaan viert. fi?V n Van onze correspondent LONDEN. Alle Britse drukpersen zullen na zondag stil komen te staan. De staking in de drukinktfabrieken is nu officieel. Met ingang van vandaag zullen de overgebleven nationale dag bladen alweer minder pagina's tellen. De meeste provinciale bladen en tijd schriften verschijnen al niet meer. Gisteravond nodigde Ian Macleod twee stakingsleiders uit op zijn mini sterie van arbeid, waar reeds een ver zoeningspoging was gedaan door een bemiddelaar. De vereniging van kranteneigena ren voerde eveneens besprekingen, na melijk met leiders van drie der tien betrokken bonden. Maar de ieiders van de staking in de drukinktfabrieken ver klaarden: „Wij zijn bereid te praten over een poging tot het werk terug te keren. Maar wij zijn niet van plan een aanbod te doen als basis voor een nieuwe overeenkomst". Macleod gaf later op de avond alle verdere bemid delingspogingen op. ROTTERDAM. De Rotterdamse vreemdelingenpolitie heeft de drie „ci linderreizigers" de bemanning van de Diogenes, die op de Atlantische oce aan is vergaan gistermiddag op vrije voeten gesteld. Op hun respectieve con sulaten zijn zij van geld voorzien. Niet in hun „vat" zoals zij had den gehoopt maar aan boord van het Britse vrachtschip Ramon de Lar- ringa, waren de drie jongelui in Rot terdam aangekomen. Drie Europeanen Richard Melisch (25) uit Wenen, Al- bert Peter Barth (31) uit Grimburg. Duitsland en Robert Edouard Auguste Frantz uit Parijs die naar Canada waren geëmigreerd, wilden in een tot zeilboot verbouwde cilinder het oude werelddeel bezoeken. Het is allemaal niet zo gegaan, zoals zij hadden gepro jecteerd. maar gisteren nog zijn zij dan naar hun ouders vertrokken. Het afscheid in Rotterdam was niet voor lang: volgend jaar willen de drie avonturiers dé tocht weer wagen, breng-st der actie voor de nieuwbouw van een kerk in eigen zak stak, hij heeft zich ook vergrepen aan het geld, dat lidmaten de kerk toevertrouwden als spaarduitje voor later. Deze mensen wilden zich om princi piële redenen niet verzekeren. Zij ston den wel geld af aan de kerk, in de ver wachting, dat als zij op hun oude dag onverhoopt in moeilijkheden zouden ra ken, de kerk hun d-e helpende hand zou reiken. Van deze bijzondere giften, die bij S. terechtkwamen, heeft hij het merendeel er door gejaagd. Bijeenkomst ministerraad NAVO in beraad DEN HAAG. Het A.N.P. verneemt in officiële kringen in Den Haag dat de Nederlandse regering nog geen standpunt heeft bepaald ten aanzien van het houden van een bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO al vorens bet overleg in Genève wordt her vat. De Nederlandse houding zal worden vastgesteld nadat deze kwestie zal zijn besproken op de eerstvolgende vergade ring van de permanente vertegenwoor digers bij de Noordatlantische ver dragsorganisatie in Parijs. HAMILTON, BERMUDA (U.P.l.) Zeven van de grootste en meest luxueu ze hotels van Bermuda hebben de ras senscheiding afgezworen. Zij hebben in een gezamenlijke verklaring meegedeeld dat zij van nu af aan, zonder enige dis criminatie, alle rassen zullen bedienen. Dit besluit werd genomen in overleg mei de parlementscommissie die zich bezig houdt met het rassenvraagstuk. Advertentie Niets is hinderlijker voor u en uw omgeving dan deze transpiratie die ondanks regelmatig wassen en alle andere voorzorgsmaatregelen niet achter' wege blijft Beseft u wel wat een handicap dit voor u betekent? Zelfs uw beste vrienden durven het niet tegen u te zeggen. Maar gelukkig brengt een nieuw middel thans uitkomst. Het is Japora, een medicinale crème die bij apothekers, dro gisten en speciaalzaken verkrijgbaar is (f 3.20 per tube). Het resultaat is verbluffend. Overmatige voet-transpiratie met zijn vele narigheden kan op sl8g verdwijnen. Gebruik 's avonds voor het slapen gaan Japora en u kunt zeker zijn van een algehele bescherming minstens gedurende de eerstvolgende 24 uur. Met Japora herkrijgt de huid zijn normale poriën-werking en elke overmatige transpiratie houdt op. Het geeft u een heerlijk fris en gesoigneerd gevoel. Natuurlijk helpt Japora ook voortreffelijk bij oveimatig transpirerende handen. Resultaat gegarandeerd - anders uw geld terug. DEN HAAG (A.N.P.) De Australische minister-president, de heer Menzies, die een bezoek van twee dagen brengt aan ons land, heeft gistermorgen in Den Haag een langdurig onderhoud gehad met de minister-president, prof. J. E. de Quay. Daarbij zijn algemene vraagstuk ken ter sprake gekomen, die beide landen raken. Blijkens een gistermid dag uitgegeven communiqué, kon daarbij worden vastgesteld, dat „de beleidslijn, zoals die tot nu toe door de regeringen van Australië en Ne derland is gevolgd, zal worden voort gezet". De ambassadeur van Australië, Sir Edwin McCarthy, en de secretaris-ge neraal van het ministerie van buiten landse zaken, Baron van Tuyll van Se- rooskerken, waren bij het onderhoud aanwezig. Premier Menzies zal te Zurich mr. Luns ontmoeten. De heer Menzies is gistermiddag door de Koningin op het paleis Soestdijk ont vangen. Met de beleidslijn, waarvan gespro- KALRO (Reuter). Egypte zal, wat er ook moge gebeuren, Israël de vaart door het Suezkanaal onmoge lijk blijven ma-ken. Dit heeft president Nasser gisteren enkele uren voor de aankomst van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, medege deeld in een vraaggesprek dat hij het dagblad Al Ahram toestond. Hammar skjöld gaat juist die netelige kwestie met de Egyptische regering bespreken. Israël rekent er volgens Nasser op dat Amerika in de Veiligheidsraad bij de behandeling van deze kwestie tegen de Verenigde Arabische Republiek zal stemmen en dat de Sowjetunie als ge volg van de slechte verhouding tot de Verenigde Arabische Republiek zich van stemming zal onthouden. Een verslechtering van de betrekking tussen de Verenigde Staten en de Ara bische wereld zou daarvan wel eens het gevolg kunnen zijn, zo liet Nasser uit komen, evenals een wijziging in de be trekkingen van Kairo met de Verenigde Naties en de Internationale Bank. Door rechtbank in Ghana AKKRA (Reuter)Een recht bank in Akkra, de hoofdstad van Ghana, heeft gisteren een ver zoek ingewilligd tot het dagvaar den van professor dr. Kofi A. Busia, de parlementaire leider van de opponerende Verenigde partij in Ghana. Professor Busia komt vandaag uit Londen in Ne derland aan. Hij is benoemd tot hoogleraar in Leiden. Het verzoek tot dagvaarding is gedaan namens Geoffrey Bing, de procureur-ge neraal in Ghana. Hij spreekt als parti culier professor Busia aan wegens las ter. Soortgelijke acties zijn begonnen tegen twee andere kopstukken van de Verenigde partij. Toen professor Busia maandag in Li verpool arriveerde, zei hij dat hij, zijn vrouw en vier kinderen Ghana als het ware waren ontvlucht. Het is riskant om in dat land in de oppositie te zijn, zei hij. In Londen deed hij gisteren uit komen dat hij Ghana had verlaten, om dat de kranten op zijn arrestatie aan drongen. Van zijn partij waren 41 leden zonder terecht te hebben gestaan gevan gen gezet. Professor Busia (45) zal Nederlands eerste hoogleraar zijn die neger is. In Leiden zal hij college geven in de socio logie en de cultuurkunde van Afrika. Ook zal hij in Den Haag les geven aan het Institute of Social Studies. Van onze correspondent PARIJS. Ook bij het doorvorsen van het grensgebied tussen dampkring en firmament wil Frankrijk een rol van betekenis gaan spelen. De regering heeft ken wordt in het communique wordt naar verluidt voor de technische voor- bedoeld de lijn van het beleid ten aan-bereidingen van de lancering van een zien van Nieuw-Guinea, eerste Fraiise kunstmaan 25 miljard Deze beleidslijn geldt zowel het door francs (ongeveer 250 miljoen gulden) Nederland in Nederlands-Nieuw-Guinea uitgetrokken. Zij is daarbij afgegaan op gevoerde beleid als de Nederlands-Aus-het advies van de wetenschappelijke tralische samenwerking met betrekking commissie voor ruimtevaart. De voorbe- tot het gehele eiland. reidingen zullen vier jaren vergen. UTRECHT. In de Westerkerk te Utrecht is gistermorgen de gewone generale synode der Geref. kerken be gonnen samengeroepen door de kerk van Utrecht-O. Ds. H. W. H. van Andel opende namens de kerkeraad van de roepen de kerk de synode met een toespraak, waarin hij er zijn blijdschap over uit sprak dat de generale synode thans Utrecht als haar vergaderplaats had gekozen. Wat de op het agendum der synode voorkomende zaken betreft herinnerde spr. aan de vele missives waarin met kracht en klem wordt aangedrongen al les te doen wat mogelijk is om te ko men tot kerkelijke eenheid. Thans leeft algemeen de gedachte, dat er mo gelijkheden en kansen zijn voor her eniging met de Vrijgemaakte Kerken. Natuurlijk liggen de dingen niet zo een voudig als sommigen hebben voorge steld. Maar ondanks vele moeilijkheden moet het toch mogelijk zijn samen een nieuw begin te maken. Spr. wees op de vervangingsformule waarover de sy node zich zal hebben te beraden en herinnerde daarbij aan de leeruitspra- ken van de synode van Utrecht-1905. Zeer velen zowel binnen als buiten de Geref. Kerken zien gespannen toe wat de synode hierover zeggen zal. MIDDELBURG. De bespre kingen tussen de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, en de leden van de Gedeputeerde Staten van Zeeland over de Zeeuwse veren en veertarieven zullen plaats vin den op 30 juli a.s. in Den Haag. Dit deelde de commissaris der Konin gin, jfar. A. F. C. de Casembroot, gisteren mee in de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland. lil aansluiting hierop kunnen wij nog meedelen, dat blijkens een mededeling van mr. J. L. Nieuwenhuijs, directeur van de Provinciale Stoombbotdiensten in Zeeland, aan de redactie van bet tijd schrift „Beroepsvervoer", de sektiebouw voor de tweede veerboot voor de dienst Vlissingen-Breskens v.v. bij de Kon. Mij, „De Schelde" reeds enige tijd aan de gang is. Half juli zal de kiel worden gelegd. De tewaterlating zal ge beuren, althans dit zijn de plannen, in november van dit jaar. De oplevering van de tweede veerboot zal naar de verwachtingen zijn, plaatsvinden begin 1960. Tegen die tijd zullen de aanvber- wegen naar de veren aanzienlijk zijn verbeterd, aldus mr. Nieuwenhuijs. In zijn openingswoord wees de com missaris der Koningin op het zojuist verschenen voorlichtingsblad van de provincie. Hij hoopte dat door dit blad in een behoefte zal worden voorzien. De heer A. H. S. Stemerding uit Sou burg werd vervolgens na drie stemmin gen benoemd tot lid der staten, bedoeld in art. 89 der provinciale wet. Een groot aantal ingekomen stukken werd daarna op verzoek van de voorzitter verwezen naar de afdelingen. Op verzoek van de heer L. P. v. Oorschot (pvda) gebeur de dit met het verzoekschrift van het bestuur der stichting Zeeuwse visserij' school om een subsidie voor de vorming van een schoolfonds ter bestrijding van kosten, die niet door het rijk worden vergoed. Een verzoekschrift van het bestuur der Vereniging tot oprichting en instand houding van een Zeeuws consultatiebu reau voor alcoholisme om verhoging van het jaarlijkse subsidie der provincie van 2750 5000 per jaar met ingang van 1 jan. 1960 werd in handen van G.S. ge geven om advies. Ditzelfde was het ge val met een verzoekschrift van het be stuur van de afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" om verhoging van het sub sidie der provincie ten behoeve van de jaarlijkse merriepremiekeuringen van 1000 tot 2250. Een groot aantal voor stellen van G. S. werd daarna naar de afdelingen verwezen. Provinciale Staten zullen op 28 ju li a.s. 's morgens om half tien opnieuw in vergadering bijeenkomen. Spr. herinnerde voorts aan de vele punten van het omvangrijk agendum ais de benoeming van een nieuwe hoog leraar te Kampen, de op de praktijk gerichte predikantenopleiding, de zaak van de nieuwe zendingsterreinen en de vragen van pluriformiteit en oecumeni- teit, voorts zijn er de rapporten over de stand van het geestelijk leven, de herziening en uitbreiding van de Ge zangenbundel. de liturgie en de kerkor de, de evangelisatiearbeid, het algemeen diaconaal bureau enz. Het bewijst dat de synode staat voor een omvangrijke en verantwoordelijke taak. Na enige stemmingen koos de syno de tot leden van het moderamen: ds. C. van der Woude te Leeuwarden, prae- ses; ds. P. N. Kruyswijk te Amster dam, assessor; ds. P. D. Kuiper te Sas- senheim, eerste scriba; ds. L.L. ten Ka- te te Stedum, tweede scriba. De nieuwe voorzitter, ds. C. van der Woude dankte de ontvangende kerk van Utrecht-Oost en het algemeen kerkelijk bureau voor wat zij hebben gedaan voor de voorbereiding van de synode. De praeses nodigde de hoogleraren prof. .dr. D. Nauta en prof. dr. K. Dijk uit, zich met het moderamen te willen be raden over de gang der werkzaamhe den. De zitting werd daarom geschorst. 7 commissies Na heropening van de vergadering deelde de voorzitter mee, dat het mo deramen voorstelde het agendum over zeven commissies te verdelen. Als voor zitters van deze commissies treden res- spectievelijk op de predikanten ds. M. Kamper te Wierden, ds. mr. W. S. de Vries te Voorburg, ds. E. N. van Loo te Sneek, ds. H. W. Engelkes te Amers foort, ds. W. de Graaf te Almkerk, ds. G. F. Hajer te Beilen en ds. D. Schee- Ie te Assen. Als pre-adviseurs werden aan deze commissies respectievelijk toe gevoegd de hoogleraren dr. R. Schippers, dr. H. M. Ridderbos, dr. D. Nauta, dr. K. Dijk, dr. J. H. Bavinck, allen te Amsterdam, dr A. D. R. Polman te Kampen en dr H. Bergema te Baarn. De commissies hebben 's middags een korte oriënterende vergadering gehou den, waarna de synode in de namiddag weer in plenaire zitting bijeenkwam, die nu een besloten karakter droeg. De generale synode heeft besloten, naar aanleiding van een schrijven van deputaten voor de zending onder de hei denen en mohammedanen, de kerk van Arnhem aan te wijzen als zendende kerk voor de Sumatra- en Makassarzen- ding. Voorts besloot de synode de ker ken te doen vertegenwoordigen op de in augustus te Miinchen te houden Klr- chentag. Het moderamen zal de afgevaardigden aanwijzen. Ten slotte heeft de synode enkele punten behandeld van het rap port van deputaten, benoemd door de synode van Assen 1957, die zich hebben bezonnen op een snellere en doeltreffen der behandeling van de agenda. Depu taten hebben over de appelzaken gerap porteerd, dat men deze in handen van een afzonderlijke kleine commissie van daarvoor gekwalificeerde leden dient te geven. De synode besloot, dat stukken, die na 1 augustus bij haar binnenkomen, niet meer in behandeling zullen worden genomen. Zij is vervolgens uiteengegaan tot dinsdagmorgen 25 augustus te 10 uur. In de tussenliggende weken zullen de ze ven commissies hun rapporten gereed maken voor de onderscheiden zaken, die op de agenda voorkomen. programma's In Het kort| Eigen nieuwsdienst GRONINGEN Aan de voet van de waardige Aa-kerk in Gro ningen heeft zich maandagavond laat een stukje wild-west afge speeld, dat de paar voorbijgan gers een ogenblik sprakeloos maakte. Niet té lang overigens, want twee koene Groningers schoten toe om de zuster van di recteur v. d. Stap van het Beurs- theater, een bioscoop aan het Aa-kerkhof, uit de greep van een nog jonge man te bevrijden, die de dame over de kleine steentjes tussen de geparkeerde auto's doorsleurde. De man bleek een poging te hebben gedaan om een tas met een deel van de theaterrecette groot 500 uit de kassa te ontvreemden en de zuster van de directeur, mej. A. van der Stap die deze avond de kas beheerde, had hem bij deze euveldaad betrapt. Op het moment, dat zij terugkwam uit de bioscoopzaal, waar zij vlak voor het eind van de laatste voorstelling even was gaan kijken, zag zij een onbekende uit de kassa rennen. Mejuffrouw Van der Stap greep de dief nog net bij een slip van zijn jas, maar de man sleur de haar de trappen van de hal af naar buiten. De dame bleef vasthouden en wist door gillen de aandacht van voor bijgangers op de ongewone situatie te vestigen. Twee Groningers overmeester den de overvaller, die later bij de po litie herkend werd als ien inwoner met een welvoorzien strafblad. „Ik laat de tas voortaan nooit meer alleen in de kassa achter", verzuchtte de caissière na afloop van het avontuur dat voor de overvaller met een voorge leiding in het paleis van justitie zal eindigen. Vragen aan Europese ministers STRAATSBURG. Als lid van het Europese parlement heeft jhr. mr. M. van der Goes van Naters de mi nisterraden van de Europese gemeen schappen gevraagd, wat zij vinden van het feit dat een van de rech ters bij het Europese hof van justi tie zeer actief is opgetreden als voor zitter van een commissie van deskun digen, belast met het doen van voor stellen aan de regering van een van de lid-staten. De heer Van der Goes van Naters wijst erop dat volgens de geldende be palingen deze rechters geen enkele poli tieke of administratieve functie mogen uitoefenen of beroepswerkzaamheden verrichten tenzij met toestemming van de raad. Zo de raden inderdaad een af wijking van de bepalingen he' ben toege staan, dan wil de heer Van der Goes weten waarom. Het betreft hier het Franse lid van het hof, Jacques Rueff, die door presi dent de Gaulle is belast met het uitwer ken van de hervormingsplannen voor de Franse economie. Ml HASSWEERT Eigen nieuwsdienst HANSWEERT. Met zoveel kracht is het 1200-tons motorvrachtschip Al cyon van de transportmaatschappij Vola in Rotterdam tegen de buiten- ebdeuren van de middensluis te Hansweert gestoten dat een van de deuren eruit werd gevaren; de an dere is ontzet. Alleen doordat het sluispersoneel er met man en macht in slaagde de hon derd meter verder gelegen binnenebdeu- ren te sluiten werd voorkomen dat het Kanaal door Zuid-Beveland leeg liep. Het gebeurde toen maandagmiddag omstreeks vier uur de Alcyon de sluis van het kanaal uit binnenvoer. Buiten de sluis was de waterstand een meter lager dan binnen. Waarschijnlijk door een technische storing kwam het schip niet tijdig tot stilstand. Een snel naai de wal overgegeven draad kon ook geen hulp bieden, omdat hij brak. Hoewel de Alcyon weinig vaart had, bleek de onverwachte druk op de sluis deuren zo groot dat één ervan het begaf en 45 graden uit het lood werd gedrukt. Op hetzelfde moment stroomde het wa ter met grote snelheid naar buiten. Het tankschip werd licht beschadigd. Na borgstelling is het dinsdag naar Ant werpen doorgevaren. Een drijvende bok heeft de bescha digde deuren verwijderd. De reservedeu ren worden nu klaar gemaakt om er voor in de plaats te worden gehangen. Pas over enkele dagen zu zij gereed zijn. Tot zo lang kan di niddensluis niet worden gebruikt. DONDERDAG, 2 JULI RADIO""} HILVERSUM I 402 m ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7:10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym; 9.10 De groente man; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Mor genwijding; 9.55 Rep huwelijksvoltr prins Albert en prinses Paola; 10.15 Gram. 10.45 Rep huwelijksvoltr prins Albert en prin- ses Paola; 11.00 V d kleuters; 11.10 GTam; 11.15 Pianorecital; 11.45 Dr Zamenhof, ont werper v h Esperanto, caus. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Trio; 12.50 Uit het bedrijfs leven, caus; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Metropole ork; 13.55 Beursber; 14.00 Piano en sol; 14.30 Gram; 15.00 Log boek 1936; 15.30 Gram; 16.15 Gram en Tour de France; 17.15 V d jeugd; 17.45 Gram; 17.55 Tenniskamp Wimbledon. avond 18.00 Nws; 18.15 Herh Tour de France; 18.30 Lichte muz; 19.00 Gevar progr v d sold; 19.45 V d jeugd; 20.00 Nws; 20.05 II mmdo della luna, opera (In de pauze: Weerzien v h verre Oosten, caus); 22.40 Act; 22.50 Sportact; 23.00 Nws; 23.15 Beurs ber uit New York; 23.25—24.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.15 Hoogmis; 9.30 Gram; 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram; 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Koor zang. middag 12.00 Middagklok - Noodklok; 12.03 Dans- muz; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land en tuinb meded; 12.38 Gram: 12.45 Act: 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.40 Gram. NCRV14.00 Promena de ork; 14.35 Gram; 14.50 Gram; 15.05 Omr ork en solist; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Altviool en pianorecital; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17,45 Koper ensemble. 18.00 Lichte muz; 18.30 Gevar muz; 18.50 Gram; 19 00 Nws en weerber; 19.10 Fluit- en orgelrecital; 19.30 Act; 19.50 A.R., pol caus; 20.00 C.N.V.-Jubileum; 21.30 Gelijk oversteken radioverkeersspel; 22.15 Tijdschriften kron; 22.25 Orgelspel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en SOS- ber; 23.1524.00 Gram. TELEVISIE NTS: 9.5012.50 Rep huwelijksvoltrekking prins Albert en prinses Paola. NCRV- 17.00 V d kind. NTS 17.30 V d jeugd-' 20.00 Journ en weerber. NCRV; 20.2# Filmprogr; 20.30 De Gilde viert. TV-speh 23.00 Dagsluiting.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5