SPELDEPRIKKEN" IN BERLIJN^'""" zei: ik wel nog Lifter was laffe rover Scherpe nota en belemmeringen van het verkeer PRINSES TEKENT PROTEST Vandaag gewraakte verkiezing Verzet tegen plannen van ihr. mr. De Ranitz Top arbeidsvoorziening op bezoek in Zeeland Geen clementie voor aanrander van negerin Lerarensalaris moet omhoog Mr, Biesheuvel voorzitter CBTB Straaljager stort neer: 18 doden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KEUKENKNECHT VOOR HET GERECHT: Provocaties „Oostpruisen" U mtsing van Uw handtekening betekent: Doodstraf verwacht Tuinfeest ter ere van bruidspaar Acht jaar tegen overvaller geëist „SPAAR DE SINGELS VAN UTRECHT" Oranje lint Bitter Voorne behouden voor landbouw Raketaapje Baker krijgt medaille Tweede Kamer wil nu haast met verbouwing Nederlander in Frankrijk gemolesteerd Von Brentano en Luns bijeen Nederland uit walvisconventie Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: .Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Renibrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, Woensdag 1 juli 1959 15e Jaargang no 42194 BERLIJN Op twee manieren hebben de communistische machthebbers van Oost-Duitsland dinsdag nog druk proberen uit te oefenen op West-Berlijn, aan de vooravond van de dag waarop daar de nieuwe president van West-Duitsland wordt gekozen. Deze verkiezing geschiedt vandaag. In nota's aan de westelijke grote mogendheden protesteerde het Oostduitse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren op de scherpste wijze tegen het houden van de verkiezingen in de stad. Het tweede middel om druk uit te oefenen, was het met grote vertraging doorlaten van het autoverkeer tussen West-Berlijn en de bondsrepubliek gedurende enige uren. Dit had een enorme verkeersopstopping tot gevolg. Van Westduitse zijde trok men zich dinsdag niets aan van deze speldeprikken van de andere kant. De voorbereidingen voor de presi dentsverkiezing van vandaag gin gen normaal door. Enkele dagen geleden zei burgemeester Willy Brandt nog, dat hij op de dag der verkiezing geen moeilijkheden van de Oostduitsers verwacht. In Oost- Berlijn zal vandaag door leiders van de communisten een protest bijeenkomst van vijf uur worden gehouden. Het Oostduitse ministerie van bui tenlandse zaken noemde in zijn nota's van gisteren de verkiezing in West- Berlijn „een voortzetting van de po litiek van provocaties tegen de Duitse democratische republiek en andere Europese staten". Zij die deze politiek ontwerpen zullen de volledige verant woordelijkheid dragen voor alles wat er het gevolg van zal zijn, werd er nog dreigend aan toegevoegd. In vergaderingen van de drie grote partijen in West-Berlijn sprak men zich berg, even buiten West-Berlijn. Ze doen dinsdag nog eens unaniem uit voor de drie kandidaten die er zijn gesteld: dr. Heinrich Lübke (C.D.U.), professor Carlo Schmid van de socialistische partij en dr. Max Becker van de kleine F.D.P., de liberale partij. De verkiezing wordt gehouden in een grote zaal die de naam draagt van Oost pruisen, een der hallen van het grote tentoonstellingscomplex bij de Funkturm. Daar komt het kiescollege bijeen om de nieuwe president aan te wijzen. Kanselier Adenauer die gisteren in Berlijn aankwam, evenals de andere leden van zijn regering, zei de verkiezing met vertrouwen tegemoet te zien. Hij was er zeker van dat dr. Lübke gekozen j wordt. Een rij auto's en vrachtwagens van zeker vier kilometer lengte stond in de nacht van maandag op dinsdag te wach ten op de Autobahn van West-Berlijn naar West-Duitsland. Doordat de Oost duitse controleambtenaren langzaam aan wérkten .ondervond het verkeer grote vertraging. Op een gegeven moment stonden er 180 vrachtauto's te wachten die naar de bondsrepubliek onderweg waren. Het oponthoud ontstond bij de Oost duitse controlepost Dreilinden bij Babels- dit alleen maar om ons overlast te be zorgen, zei een Westberlijnse politie functionaris. Op alle andere wegen kon het verkeer normaal doorrijden. Het was in lange tijd niet voorgekomen dat de Oostduitsers op de Autobahn lastig waren bij de controle. Het wonderlijke van alles was dat leden van het Westduitse kiescollege die per auto naar West-Berlijn onderweg waren dus om deel te nemen aan de presidentsverkiezing bijzonder be leefd door de Oostduitse Volkspolitie behandeld werden bij de controlepunten in de Oostzone. In veel gevallen kregen ze zelfs voorrang i. V i 1 C V«rw t*ge» <fe j>1a»ne» «m de Uitéctee ftagefe t* dempen «n de te <i*t ifeor éreksödjgüR «ffc verkeer»pi«i wordt «mtwötjwft ««rhs 'eet ujca, BEAUFORT, SOUTHCAROLINA (Reuter). Een blanke jury heeft een negentienjarige blanke Ameri kaanse marinier, Fred Davis, schul dig bevonden aan~het aanranden van een 47-jarige negervrouw. De jury deed geen aanbeveling tot clementie, zodat de rechter verplicht is de doodstraf uit te spreken. Als Davis wordt terechtgesteld, zal het voor het eerst in de Amerikaanse ge schiedenis zijn, dat een blanke voor een dergelijk vergrijp tegen een negerin ter dood wordt gebracht. De advocaat van Davis heeft een nieuwe berechting van deze zaak verlangd: als dit niet wordt toegestaan, kan hij in hoger beroep gaan. Ongeacht ras Henry Johnson, de rechter die het doodvonnis uit zal moeten spreken, heeft de jury op het hart gedrukt: „Er moet aan ieder gelijk recht gedaan wor den, ongeacht het ras." Dezelfde rechtbank is gisteren begon nen met de zaak tegen een jonge neger, die getracht heeft de blanke vrouw van een marinier aan te randen. Van onze correspondent BRUSSEL Koning Boude- wijn en koning Leopold België heeft nu eenmaal twee koningen hebben gistermiddag een tuin feest aangeboden ter ere van prins Albert en zijn bruid prinses Paola. Enkele duizenden gasten waren uit genodigd om zich om vijf uur in de tui nen en serres van het paleis van Laeken te bevinden, maar het heeft nog zes kwartier geduurd eer de koninklijke fa milie zich onder die gasten ging be wegen. Er was eerst een ontvangst van het corps diplomatique. Gelukkig hebben de leden van de ko ninklijke familie zich toen over hun gasten verdeeld: koning Leopold, bruin verbrand, maar toch sterk vermagerd sinds men hem een vorige maal in het openbaar zag, leidde zijn tweede zoon en zijn bruid door de tuin van het paleis en overal maakte donna Paola in een eenvoudig groen jurkje van crêpe de chine met een ballonrok door haar ongekunsteldheid, haar prille char me en het meisjesachtige plezier, waar mede zij de hulde van jong en oud on derging, een allerliefste indruk. Te zelfder tijd had koning Boudewijn zich langs een andere weg naar zijn gasten begeven, overal ontvangen met enthousiast gejuich. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM- Voor de Am sterdamse rechtbank stond giste ren de veertigjarige keukenknecht G. van der H. terecht wegens po ging tot doodslag. Hij zou in de cember de 74-jarige magazijnbe heerder van een steenkolenfirma in diens kantoortje aan de Wilgen- weg te Amsterdam vier keer met een Engelse sleutel op het hoofd hebben geslagen en daarna heb ben geprobeerd hem met een sjaal te wurgen. Doordat er twee bezoe kers kwamen opdagen, moest de overvaller vluchten. Zes weken la ter werd hij gearresteerd. Verdachte ontkende alles ten stelligste. De belastende getuigenis van een ijsco man deed hij af met de opmerking: „Al lemaal onzin, die man wil me de ge vangenis indraaien omdat ik heb gewei gerd samen met hem bromfietsen te stelen. Ik ben op kwade voet met hem. Hij heeft eens tegen me gezegd: ik krijg je nog wel. Nou hij heeft me gekregen, want nu sta ik hier." De ijscoman vertelde dat verdachte op de dag van de overval bij hem thuis was gekomen met bebloede handen en een broek vol bloedvlekken. Ook zijn gescheurde overhemd zou met bloed zijn besmeurd. „Ik heb een oude kerel kapot geslagen," zou verdachte hebben gezegd. Van der H. had zich daarna gewassen en Als laatste op deze lijst zette de Prinses haar handtekening' tégen het verdwijnen van Utrechts stedeschoon. UTRECHT. De wolk, die boven'de. Utrechtse singels hangt als gevolg! van het beurtelings diep verguisde; en hooggeprezen plan-Fauchtinger („dempen voor het verkeer"), heeft; zelfs schaduwen geworpen over de zo vriendelijke verhoudingen tussen ons Oranjehuis en het Utrechtse burgemeestersgezin. Prinses Irene, tijdelijk burgeres van de Domstad voor de duur van haar studiën, heeft namelijk haar hand tekening gezet op een van de hon derd lijsten, die het comité „Bin nenstad en Singels" de wereld heeft ingestuurd om adhaesie te vinden voor zijn verzet tegen de dempings plannen. Gisteren was het de laatste dag, waar op de lijsten vol namen van verde digers van Utrechts stedeschoon kon den worden ingediend en de comité leden waren wel ietwat verbaasd toen er een pakket bij was met een Oranje lint erom. Het bleek, dat daar de ene lijst met de naam Irene bij was. Voor burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz is speciaal deze tegenstand overgoten van een ietwat bittere saus: de prinses, die de burgemeester als „Oom Coen" kent heeft een klei ne Oranje wig' gedreven in de vriendschap. Overigens: Oom Coen neemt het zijn Ireentje in genen dele kwalijk Hij is ten slotte wel wat gewend, want toen de plannen er indertijd doorkwamen heeft de burgemeesterse öök geen blad voor de mond genomen: „Het enige mooie, dat Utrecht rijk is gaan jullie nu ook nog vernielen", zei mevrouw De Ranitz toen. Cats heeft een voorstel Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een voorstel om tot verhoging van de salarissen van de le raren te komen is door de minister van onderwijs, mr. Cals, voorgelegd aan de ministers van financiën en binnenlandse zaken. Zodra het kabinet zich over dat voorstel zal hebben uitgesproken, wordt het in het georganiseerde overleg ge bracht. Dat deelt minister Cals mee op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Tans. De minister geeft toe dat het laatste overleg over de lerarensalarissen plaats had op 2S januari en hij er zich van bewust is dat bij de leraren opnieuw ongerustheid is ontstaan over langdra digheid van de procedure. Het heeft echter vier maanden ge duurd eer een daartoe ingestelde werk groep met haar rapport over een her ziening van de salarissen gereed kwam. Wie op de hoogte is van de ingewikkeld- iheid van de salarisregelingen en van de ïtip werd tot voorzitter gekozen mr. moeilijkheden om de consequenties voor B. W. Biesheuvel, sinds zeven en halt jaar andere tókken van onderwijs en de hele secretaris van de C.B.T.B. en lid van de rijksdienst te overzien, zal begrijpen dat GRONINGEN In de gisteravond ge houden huishoudelijke jaarvergadering u ue C t'ïKe boeren- en 'jiumders Bond waarover een schaduw hing in verband met het overlijden kort na el kaar van de voorzitter, de heer C. v. d. Heuvel en de oud-secretaris, prof. dr. W Mevrouw De Ranitz: jammer van de singels, m'n beste burgemeester. Ramp op Okinawa NAHA, OKINAWA (U.P.I.) Een brandende straaljager van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren neergestort in het cen trum van het stadje Isjikawa, op Okinawa; bij de achttien doden en 81 gewonden zijn vele kinde ren. Het vliegtuig, een Super Sabre, raakte tijdens een cefenvlurfit in brand; de pi loot richtte de neus van het toestel op de buitenwijken van het stadje en ver liet het vliegtuig met zijn parachute. Hij kwam ongedeerd op de grond, maar vanuit de lucht kon hij zien hoe zijn onbestuurde vliegtuig een bocht maak te, midden in het stadje neerkwam en een brandend spoor door dertig huizen ploegde. Het kwam tot stilstand in de lunchroom van een school, die juist vol kinderen was. 81 GEWONDEN Helicopters van de Amerikaanse lucht macht brachten de gewonden van de plaats van de ramp naar ziekenhuizen in de omtrek. De generaal van de luchtmacht Robert Burns is ogenblik kelijk van Tokio naar Okinawa gevlo gen om een onderzoek in te stellen. Sinds geruime tijd voeren socialisten en communisten in Japan en op de Rioe- Kioe-eilanden. waartoe Okinawa be- hoort, een krachtige actie voor het ver- Itrek van de Amerikaanse troepen. De 'dat zij in het Japanse parlement een be- I socialisten hébben reeds aangekondigd spreking van het ongeluk zullen eisen. MIDDELBURG Vandaag en morgen zijn een veertigtal mannen uit de wereld van de arbeidsbe middeling en arbeidsvoorziening in onze provincie op bezoek. Elk jaar komen zij bijeen en telkens wordt een andere provincie hiervoor uit gekozen. Dit jaar is Zeeland aan de beurt en de Zeeuwse hoofdin specteur-directeur voor de ar beidsvoorziening, de heer K. van Dijk is dus min of meer gastheer. Tot zijn gasten mag hij rekenen, de di- recteur-generaal van de arbeidsvoorzie ning, dr. ir. D. R. Mansholt, de directeur van het Rijksarbeidsbureau, de heer P. Knop, de directeur van de Rijksdienst Aanvullende werkgelegenheid, de heer E. J. Buiskool, zijn collega's uit de andere tien provincies en verder afdelingschefs der districtsbureaus, consulenten voor de aanvullende werkgelegenheid en dis- DEN HAAG. Ook de laatste plan nen voor de ontwikkeling op het eiland Voorne garanderen het behoud van landbouw en recreatie daar. De gede puteerde, mevrouw mr. Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw (soc.) heeft dat gis teren meegedeeld in de vergadering van de Provinciale staten. „Dat deze uitspraak noch stoutmoe dig, noch voorbarig is", zo zei zij in antwoord op een desbetreffende vraag van ir. W. Verhoeven (soc.), „zult u zien aan het spoedig komende streek plan Brielse Maas en het kort daarop volgende streekplan Voorne-Putten". NEW YORK (UPI). Het doodskop aapje Baker dat een reis in de neus- kegel van een Amerikaanse raket heeft overleefd is onderscheiden met de me daille van verdienste van de Ameri kaanse vereniging voor dierenbescher ming. Baker werd op 28 mei samen met het rhesusaapje Able, dat later over leed, levend uit de neuskegel gehaald nadat die was opgevist uit de Atlan tische Oceaan. De onderscheiding werd maandag aan Baker uitgereikt in de school voor luchtvaartgeneeskunde van de Amerikaanse marine te Pensacola in Florida. Tweede Kamer. Mr. Biesheuvel, die een belangrijke rol speelt in het internationaal overleg op het gebied van de landbouw, is ook reeds meermalen genoemd in verband met een plaats als minister. Tot zijn opvolger als secretaris is be noemd drs. R. Zijlstra, die de C.B.T.B. reeds geruime tijd dient als adjunct-secre taris. dit zoveel tijd heeft gekost, zo zegt de bewindsman. Het departement zelf heeft snel ge werkt. Twee dagen na het gereed komen van het rapport, zo deelt minister Cals mee, was net voorstel uitgebracht. De minister zegt toe alles in het werk te stellen om deze zaak in het kabinet zo snel mogelijk beslist te krygen. Eigen nieuwsdienst VENLO. De 32-jarige Hans Kessels, graanhandelaar uit Hel den in Limburg heeft zich vast voorgenomen nooit meer een lif ter op te nemen. Dit besluit is maandagnacht gevallen na een bijzonder onaangename ervaring met een jonge Hongaar, die gast vrijheid kreeg van de heer Kes sels maar hem op een donkere landweg bij Horst wel bijzonder slecht beloonde. Hij beroofde zijn gastheer van een portefeuille met 250 gulden en bezorgde hem bovendien een bloeduitstorting aan hel rechteroor- De kortste weg De onprettige geschiedenis begon in een café te Venlo, waar de heer Kessels een koele dronk gebruikte en in ge- gesprek kwam met een naar schatting 25-jarige Hongaar. De man vertelde hem, dat hij nog naar Horst moest en de heer Kessels bood hem een lift aan. In ruil daarvoor zou de jonge Hongaar hem de kortste weg wijzen naar Horst, die de graanhandelaar niet precies wist. Bij het afrekenen moet de Hongaar hebben gezien, dat zijn gastheer nogal wat geld bij zich had: geld, dat hij wilde inwisselen tegen marken en lires met het oog op zijn vakantieplannen. Gesprek In de kleine Fiat van de heer Kessels ontspon zich een langzaam gesprek, waarbij het de gastheer voorkwam, dat zijn lifter ledelijk goed in de Neder landse taal thuis was. Niet ver buiten Venlo loodste de lifter zijn liftgever een donker onverhard landweggetje op en en vroeg hem een moment te stop pen, omdat hij er nodig even uit moest. Toen de graanhandelaar stilstond, kreeg hij een paar felle slagen en stompen tegen de zijkant van zijn gezicht, zodat hij zijn positieven verloor. Daar maakte de Hongaar gebruik van om hem de portefeuille uil de binnenzak te grissen en er vandoor te gaan. De heer Kessels is daarna de auto uitgevlucht met het contactsleuteltje in de hand en heeft in een boerderij de politie gebeld. De rijkspolitie van Grubbenvorst kreeg assistentie van een politiehond, die bet spoor van de gevluchte dader tot de verharde weg volgde, maar het daar kwijtraakte. In het politiebureau van Venlo heeft de heer Kessels daarna de foto's uit het archief bekeken en zijn aanrander zonder aarzelen aangewezen. De man kon wor den gearresteerd, maar bleef, ook toen hij met zijn slachtoffer werd geconfronteerd, hardnek kig ontkennen. tritctshoofden van de dienst voor cultuur technische werken. Hun vergadering, die de gewone jaar lijkse zaken zal behandelen en dus niet speciaal op Zeeland gericht is, houden zq morgen in het Middelburgse stadhuis. Maar nu ze daar bijeenkomen, wil het gemeentebestuur hen natuurlijk verwel komen en burgemeester mr. Joh. de Widt, zal het gezelschap daar toespreken. Na de vergadering in de morgenuren wordt 's middags een excursie gehouden naar de Deltawerken in het Veerse Gat, haar Vrouwenpolder en Noord-Beveland. De nacht wordt doorgebracht in het kamp voor de aanvullende werkgelegen heid in Aagtekerke en Biggekerke, een vast punt op het program, opdat deze functionarissen daardoor een indruk krij gen van het kampleven. Donderdag wordt Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht. Allereerst de spiegelglasfabriek in Sas van Gent, waarop een ontvangst volt door het gemeentebestuur van Ter- neuzen, bij goed weer op de watertoren. Burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen zal hier het woord tot zijn gasten rich ten. In de middag zullen in Hulst de restauratie van de wallen en de opgra vingen bezichtigd worden, waarna bur gemeester A. L. S. Lockefeer het gezel schap namens het gemeentebestuur zal ontvangen. Al is de vergadering niet bedoeld ter behandeling van de Zeeuwse problema tiek, toch zullen deze deskundigen op het gebied der arbeidsvoorziening er onge twijfeld een sterke indruk van krijgen. DEN HAAG. De Tweede Kamer wil nu haast gaan maken met de ver bouwingsplannen die al een jaar of vier liggen te wachten op uitvoering. Zij wil de noodzakelijke uitbreiding onder de urgente werken gerekend zien, hoewel zij de beslissing of de bouwmarkt toelaat dat er aan wordt begonnen, wil overlaten aan de rege ring. De Tweede Kamer meent echter wel dat de bestedingsbeperking, die de plannen ruim twee jaar geleden op de lange baan schoof, nu geen belemme ring meer oplevert. De uitbreiding, waarvoor uitgewerkte plannen gereed liggen, voorziet in de bouw van twee nieuwe grote fractie kamers met ieder twee kamers voor de voorzitter en het fractiesecretariaat, een reeks spreekkamers, een afzonder lijke toegang voor bezoekers, een grote eetzaal voor kamerleden met hun be zoekers en een lift. Voor het werk, dat in twee etappes binnen drie jaar uitgevoerd zal kun nen worden, was op de begroting voor 1959 ruim drie miljoen uitgetrokken, dat op volgende jaren kan worden overgeschreven. van de ijscoman een ander (groen) over hemd gekregen. De broek met de bloedvlekken werd later door de politie op de vliering van Van der H. gevonden, evenals het groe ne overhemd „Hoe kwam die broek op de vliering?" „Ik weet het niet, dat moet iemand me hebben geflikt. Ik had dat pak enkele weken tevoren verkocht." Allang kwijt Een soortgelijke sjaal als de politie in het kantoortje had gevonden, had ver dachte wel in zijn bezit gehad. „Maar die ben ik allang kwijt," zei hij. Ook ontkende Van der H. dat hij ooit op de Wilgenweg was geweest. Hij stond .in zoverre sterk, dat het slachtoffer en de twee bezoekers na con frontatie op het politiebureau hadden verklaard: het kan hem zijn, maar het kan ook niet. De officier van justitie zag in de ge tuigenis van de ijscoman voldoende be wijs. Hij eiste een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. „Ik ben onschuldig", riep de keuken knecht nog uit, toen hij het laatste woord had gekregen. TWEE JAAR CEL IN Man stak huis van geliefde in brand ALKMAAR (ANP) De rechtbank van Alkmaar heeft de 36-jarige radio monteur H. L. P. uit Den Helder giste ren wegens brandstichting veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De man had in februari het huis van een vrien din in brand gestoken, omdat zij een einde aan de omgang wilde maken. De officier van justitie had zes maan den gevangenisstraf geëist. De raads man van de radiomonteur had om ont slag van rechtsvervolging gevraagd, om dat hij zijn cliënt niet toerekeningsvat baar achtte. AMSTERDAM. In de nacht van vrijdag op zaterdag is naar pas nu bekend is geworden de 64-jarige Amsterdamse accountant C. B. in Frankrijk overvallen en beroofd. Dat gebeurde op de weg van Soissons naar Laon. Drie mannen gewapend met pistool, dolkmes en knuppel namen de accountant zijn portefeuille af, waarin zich behalve zijn autopapieren honderdvijftig gulden en 21.000 Franse francs bevonden. Om de Amsterdammer het wegrij den te beletten sneden de mannen een achterband van zijn auto stuk. Daarna kozen zij ijlings het hazenpad. In Sois sons deed het slachtoffer aangifte van de overval. Ook in Amsterdam heeft de accoun tant zich tot de politie gewend. De Amsterdamse recherche heeft de mede werking van Interpol gevraagd. NEDERLANDS-DUITSE ONDERHANDELINGEN Van onze Haagse redactieé DEN HAAG. Op 7 juli zal mi nister Luns in de Duitse bondsrepu bliek zijn ambtgenoot von Brentano ontmoeten voor overleg in de Neder lands-Duitse onderhandelingen. De plaats van de ontmoeting van Duitse zijde is genoemd Frankfort staat nog niet vast. De beide ministers staan voor een moeilijke taak, in de vele vraagstuk ken tussen beide landen een oplossing te vinden die voor beide partijen aan vaardbaar is. In het overleg tussen de Nederlandse en Duitse onderhandelaars dr. Van Houten en dr. Lahr, is lang niet op alle punten overeenstemming bereikt. Deze beide heren leggen nu de laatste hand aan het rapport dat de twee ministers voor hun beslissingen als uitgangspunt moet dienen. AMSTERDAM. Noorwegen on Nederland zijn definitief uit de inter nationale walvisvaartconventie ge treden. Dit is gisteren bekendgemaakt op de in Londen gehouden conferen tie. De reden voor het uittreden is, dat de beide landen niet akkoord gaan met de voorgestelde hoeveel heden te vangen walvissen. De gevolgen van hei: uittreden zijn j nog niet te overzien. Nederland heeft zich bereid verklaard zijn vangst i vrijwillig te beperken tot 1.200 wal- vissen. In het afgelopen seizoen heeft de Willem Barendsz 960 walvissen gevangen'. De Nederlandse delegatie heeft de con ferentie meegedeeld, dat zij bereid is alsnog in de conventie terug te keren, als men tot een redelijke verdeling van de vangsthoeveelheden komt Het K. N. M. I. in De Bilt bericht te ons gisteravond om 23.15 uur: Plaatselijke bui en, maar ook op klaringen. Matige af en toe vrij krachtige noord westelijke wind, aanhoudend koel. Mies je: Het lijkt wel herfst! 2 JULI: zon- op 4.24, onder 21.03; maan op 2.14, onder 17.34. Het is gisteren onaangenaam weer geweest; een minder mooi besluit van een mooie maand. De temperatuur kwam nergens hoger dan 18 graden, plaatselijk was 14 graden de hoogste temperatuur. Daarbü regende het langdurig maar van grote hoeveelheden regen is toch geen melding ge maakt. De regen stond in verband met een depressie voor de kust va»! Denemarken. De zon heeft zich daardoor nauwelijks laten zien. Er is nu echter verbetering in zicht. De barometers bleven op de Britse eilanden gisteren de hele dag door stijgen: het gevolg van het naderbijkomen van een rug van lioge druk.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1