koop het eens in glas! NIET OP REIS ZONDER NYLON FALCON MANTEL OF JAS Sofia lijkt slechts uiterlijk op Moskou In naam der wetde bulldozers erdoor leerkracht gymnastiek H. S. Drijfhout HOOFTMAN's REGENKLEDING - VLASMARKT 33-35 - MIDDELBURG Een geadverteerd adres geeft vertrouwen Jonge moeder liet kleuters hongeren NIEUWE BLUNDER VAN BERGEN OP ZOOM Dinsdag 30 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 in één handomdraai open in één handomdraai dicht iedere dag weer verse koffie f2,20 i poederkoffie van |M] SCHOONDIJKE GAZON- SPROEIERS "PUISTJES DI&lü ZoYi mantel of jas weegt slechts 400 gram en is absoluut waterdicht. NYLON MANTELS 49.75 NYLON JASSEN 49.50 BIG BEN plastic jassen 9.75 - ƒ11.50 - ƒ19.50 MODERNE ZOMER REGENMANTELS bij zon en regen te dragen f 39- 49.50 - 65.— geven uw vakantie een extra vrolijke tint Zeeuwscli Dagblad het ochtendblad voor Zeeland Ford Dearborn TRACTOR passen is pasvorm kiezen! Gericht naar Moskou Sober gekleed Minder fraai Slachtoffers Machteloos Kleine ontvolking Zeeuwse Landbouw Maatschappij vraagt met ingang van 1 september 1959 aan de landbouwhuishoudschool te Seboond^ke een bij voorkeur In het bezit van de akte N.O.P. voor 14 les tijden per week. Voor sollicitaties en inlichtingen gelieve men zich te wenden tot Mej. A. v. d. LEEDEN, Consulente der Z.L.M., Grote Markt 28, Goes. in diverse uitvoering SPUITSTUKKEN SLANG KLEMMEN ZAADHANDEL— BOOMKWEKERIJ Wijngaardstraat 35 Goes Zuiver en ontsmet nw huid met de helder vloei bare D.D.D. Do jeuk be daart in enkele secon- j den, de ziektekiemen worden gedood, de huid geneest, fl.20 p. flacon. geneest uw huid VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP frisse, fleurige stoffen mee sronnigedessins en bovendien gemakkelijk wasbaac Snoezigs sfreepdessins bedrukt op 100 katoen 80 cm breed 1.50 per meter. TE KOOF: Desk. onderzoek toegestaan. 1 tractor cultivator, 9-tands, stijve tanden, op wielen. M. Zuidweg Zonen, Tel. 01106-386, Heinkenszand. Nu een unieke kans Het kost nu maar heel weinig om nog een leuk zomertoiletje er bij te maken (vanaf 98 ct. per meter) U hebt er nog volop plezier van in de komende zomermaanden GANZEPOORTSTRAAT GOES Structuur-weefsels en Coton Imprimé Speels en zonnig bedrukt. 80 en 90 cm breed 1.95 per meter. De directie van de Koninklijke Manufactuur Industrie M. J. v. d. Waal Co N.V. dankt alle deel- j neemsters voor haar inzendingen, haar aandacht voor de Wala en Walecte modellen en haar oor spronkelijkheid bij de beoordeling hiervan. Alle prijswinnaressen heb ben inmiddels bericht ontvangen! 14 dames krijgen een 14-daagse Rivièra-vakantie voor 2 personen aangeboden - 1050 dames prijzen ter waarde van 15.- en 10.- voor Wala en Walette artikelen. De vol ledige uitslag ligt ter inzage bij uw Wala-Walette detaillist. Wij vertrouwen dat u ook In de toekomst de Wala en Walette mo dellen zult appreciëren! Signorina beha: allercharmanist! Witglanzende borduursels op het witte Sanfor poplin Door 4-deIige met tulle gevoerde cups prima pasvorm - ook na vele malen wassen. Elastieken inzetsel in het smalle maagbandje voorkomt striemen. 'Haak-in' schouderbandjes. A-B-C en D cup vanaf f 5.25 Elégance ook voor het iets zwaardere figuur. Deze beha 'Romana' geeft de buste een speciale steun. Met opgeknipte rug- en zij sluiting. Krimpvrij Sanfor poplin, cup D f 10.75 - Satin, cup D f 14.75. Van een onzer redacteuren I SOFIA. Bulgarije is vol gens de algemene opinie Ruslands trouwste vazal staat, maar tevergeefs heb ik in Sofia naar een bevestiging hier van gezocht. Gegeven het feit, dat de mens nu eenmaal de slaaf is van zijn herinneringen, liet ik me bij aankomst in Sofia mee slepen door mijn zucht tot het maken van vergelijkingen en hoewel ik het er met mezelf nog niet over eens geworden ben, waar ik Sofia precies moet plaat sen, één ding werd me vreugde vol duidelijk: de Bulgaarse hoofdstad lijkt in niets op Mos kou. Misschien wél uiterlijk, zeker niet innerlijk. Het is onmiskenbaar, dat het oude Sofia onder dezelfde Byzantische in vloed werd gebouwd, die onder meer het silhouet bepaalt van steden als Smolensk, Kief en Boekarest, even onmiskenbaar als het feit, dat de nieuwe na-oorlogse constructie en re constructie vooral van de nieuwe regeringsgebouwen volmaakt naar het Russische voorbeeld en gelijkenis uit de grond zijn opgerezen. En dan moge dit alles in soberder verhoudingen gedaan zijn en veel min der opgesierd, veel minder pompeus, zonder direct schade te doen aan het uiterlijk van Moskou zou men deze nieuwe gebouwen zonder meer kun nen overplaatsen. Uiteraard ook de sculptures en monumenten, die de lof bezingen van de bevrijding, van de partizanen en de Russische legers, waarvan ik sterk de indruk kreeg, alsof ze in Rusland zelf vervaardigd waren. Wat overigens niet het geval is. Typisch voor het verschil in opschik tussen Moskou en Sofia zijn de mau solea, waarin op het Rode Plein Lenin en Stalin liggen en dat te Sofia het stoffelijk overschot van de door het proces van de Rijksdagbrand (1934) ook in Nederland bekend geworden Dimitrof bevat. Beide mausolea zijn qua aanleg precies hetzelfde: de grote vierkante graftombe en daarachter een galerij, waar de urnen van de overige ver dienstelijke staatslieden en partijleden zijn neergezet. Maar terwijl het mau soleum op het Rode Plein is opge trokken uit prachtig donkerrood marmer, is dat te Sofia gemaakt van een witte steen. Het grote verschil zit vooral in het interieur. Lenin en Stalin nadert men door een doolhof van gangen, bekleed met de prach tigste en kostbaarste marmersoorten, die men heeft kunnen vinden; bij Dimitrof arriveert men via een gang (met vijf of zes ombuigingen) van egaal grijs marmer. Daar ligt Dimi trof in een glazen kist en zijn gezicht is gericht naar.... Moskou. Overi gens werd dit mausoleum te Sofia gebouwd in de drie dagen, die het stoffelijk overschot van Dimitrof no dig had om van de Zwarte Zee over gebracht te worden naar Sofia. Door de mindere opschik van de gebouwen, door de veel lagere bouw, door een groter aantal parken en speelplaatsen voor kinderen en door veel meer groen in de brede straten, maakt Sofia een intiemere indruk dan Moskou, een feit, dat nog sterker ge accentueerd wordt door de parken en de wandelbossen, waarin de Bulgaar se hoofdstad ligt opgesloten aan de voet van de 2200 meter hoge Vitosha- berg, het wintersportoord van Sofia. Door dit alles kon ik me af en toe niet aan de indruk onttrekken in een provincie-stad te zijn, waarin het pret tig wonen is voor ae „provincialen", die eenvoudig en sober gekleed zijn. En ik geloof, dat daar de kern ligt van het essentiële verschil van de indruk ken, die Moskou en Sofia op de vreem deling maken: terwijl de inwoners van Sofia met hun stad een eenheid vor men, schijnen de Moskovieten zich niet thuis te voelen te midden van de im mense gebouwen en paleizen, in pom peuze metro's en verloren te lopen op de geweldige pleinen en riante boule vards. Elk contact met hun eigen stad schijnt hun vreemd te zijn en tijdens mijn verblijf te Moskou had ik vaak de sterke indruk, dat de inwoners er evenzeer vreemdelingen waren als wij. Als ik Sofia ergens zou moeten plaatsen, zou ik dit willen doen hoe vreemd het in verband met de aan hef van dit verhaal ook moge klinken in de buurt van het levenslustige Warschau, veel eerder dan in de buurt van het rigoureuze Oost-Berlijn, van het arme Belgrado en het vervallen Boedapest. Wat overigens op zichzelf weer zo vreemd is, omdat de Berlij- ners, de Zuidslaven en vooral de Hon garen veel levenslustiger zijn, dan de Bulgaren. Neen, het was erg moeilijk om het een met het ander te rijmen en de drie dagen, dat ik er was, waren nu een maal te kort om hiervoor een bevredi gende oplossing te .inden. Dat heeft ook de enige Nederlander, die in Sofia woont, de stationsmana-1 ger van de KLM, de heer Pestman aan wie en aan wiens vrouw ik de prettigste herinneringen bewaar voor de vele hulp en bijstand, die zij mij en mijn collega's in Sofia hebben ver leend mij niet kunnen geven, even min als de Belgische gezant, die ook de belangen van Nederland in de Bul gaarse hoofdstad behartigt en op wiens receptie ter ere van de komst van het Nederlands elftal, wij waardevolle tips kregen voor uitstapjes in de omgeving. Wel maakte de heer Pestman ons opmerkzaam op het feit, dat in Sofia één nachtclub bestaat, waar de show slecht was en de prijzen krankzinnig hoog. Welke tip wij eveneens ter harte hebben genomen, waardoor we terecht kwamen in de opera, waar we van een voortreffelijke Carmen genoten heb ben wat een fantastisch mooi koor! mede door het feit, dat de Carmen en de Escamillo na de tweede acte zo'n hooglopende ruzie kregen, dat het net echt was. Het opvallende mausoleum voor Dimi trof is bepaald minder pompeus dan het soortgelijke bouwwerk op het Rode Plein in Moskou waar Lenin en Stalin liggen. AMSTERDAM (ANP). Voor de Amsterdamse politierechter heeft gis teren de 26-jarige mevrouw A. C. V.- F. terecht gestaan, er van beschul digd dat zij haar twee kinderen drie en vijf jaar oud in hulpeloze toestand achter had gelaten. De vrouw ging vaak met verschillende mannen uit. Haar kinderen liet ze dan thuis. Zo was ze in september op een zaterdagavond weggegaan. Zondagmid dag zagen de buren de kinderen wanho pig huilend en helemaal overstuur ach ter de ramen. Twee agenten haalden ze uit het huis. Toen ze wat tot rust wa ren gekomen, was het enige waar ze om vroegen wat brood. Zowel de officier van justitie als de politierechter vonden de manier van doen van de vrouw beschamend. De of ficier eiste, omdat ze nog nooit eerder was veroordeeld, vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De politie rechter maakte daar zes weken van, om dat uit het pleidooi van de verdedigster bleek dat pogingen van de Raad voor de kinderbescherming om het gezin weer in het rechte spoor te brengen al enig resultaat hadden afgeworpen. De kinderen zijn ondertussen in een tehuis van de raad opgenomen. Van een onzer redacteuren BERGEN OP ZOOM Divars door het grondgebied van de car tonnage fabriek Trimbach loopt een gloednieuwe, 1,75 nieter hoge prikkeldraadversperring. Zij maakt een gebied van 4700 vierkante meter onbereikbaar voor het bedrijf dat sinds maart van het vorige .jaar grote uitbreidingsplannen voor die grond op papier klaar had liggen. Daarvan zal niets meer komen. Bulldozers hebben de vorige week een metershoge heg, bomen en bessenstruiken weggevaagd. Dat alles kon gebeuren, doordat de rechtbank te Breda, hangende de ont eigeningsprocedure van de gemeente tegen de heer Trimbach, het vervroegd gebruik van de grond aan de gemeente heeft toegestaan. De manier waarop de gemeente van dat recht gebruik heeft ge maakt, was echter minder fraai. De firma Trimbach wist dat de bull dozers binnenkort zouden komen, maar zij reden tegen de monde linge afspraak in het terrein op izonder dat een nieuwe afrastering I was gemaakt. Het was een pijnlijke Jout van Gemeentewerken. Pas na dat al een hele dag was gewerkt en het gemeentehuis was gewaar schuwd, kwam de gemeente de nieuwe „grens" afbakenen. Van de 11,190 vierkante meter grond die Sjef Trimbach eens bezat, zal hij er na afloop van de onteige ningsprocedure maar 6455 overhouden. Wel kan hij tegen een prijs van 13,20 van de gemeente 550 vierkante meter kopen, resp. terugkopen. Het is ge deeltelijk dezelfde grond waarvoor hij j van de gemeente 2,00 ontvangt, maar j dan bouwrijp gemaakt, hetgeen be- tekent dat er ook een nieuwe toe- gangsweg zal zijn. Het geval Trimbach staat niet al leen. Menige fabriek is al uit Bergen op Zoom verdwenen of er niet ge komen, en Roosendaal is er wel bij gevaren.... Nu is dan deze firma weer het slachtoffer geworden van de denkwijze in de tijd toen in Bergen op Zoom niets kon, als het om in dustrieën ging. Sjef Trimbach kocht in 1953 acht duizend meter grond, in de stellige verwachting, dat hij op die manier tot in de verre toekomst gedekt zou zijn. „Als men ons destijds had ge waarschuwd dat die grond binnen een toekomstig uitbreidingsplan zou komen te liggen, zegt hij nu, hadden wij nooit gekocht en waren wij niet van Dongen naar Bergen op Zoom getrokken. Nu hebben wij het gevoel dat wij in de val zijn gelokt en dat wij worden tegengewerkt in plaats van aangemoedigd." Mr. E. Noorman, sinds september van het vorige jaar de nieuwe wet houder van openbare werken, zit er een beetje mee. „Wij vinden het een heel pijnlijke geschiedenis, maar het zou niet correct zijn, als ik over een vorig college van B. en W. onaan gename dingen zou zeggen..." Hoe dan ook, de firma Trimbach wordt de dupe. Iedere leek kan zien, dat dit bedrijf dringend aan uitbrei ding toe is. Het oorspronkelijke uit breidingsplan wilde zelfs een hap van de bestaande outillage afnemen, het geen natuurlijk te gek was. Sinds het nieuwe college aan het bewind is, is er tenminste nog een tussenoplos sing gevonden. De rechtbank zal weliswaar de j onteigening inwilligen (het uitbrei dingsplan is immers aanvaard), maar Trimbach krijgt de grond terug waar op zijn voorraadloods en zijn berg-1 plaats voor afval staan. Ook zal het bedrijf bereikbaar blijven voor de grote vrachtauto's. Alles ongedaan maken ging niet meer, daarvoor was de gang van zaken al te ver gevor derd. De niet onteigende oppervlakte grond die de cartonnagefabriek dan nog rest is echter zo klein, dat er van alle mooie uitbreidingsplannen (voor 2800 vierkante meter) niets meer kan komen. Zij zijn van de baan en kunnen ongebruikt de kast in. Wij staan machteloos, zeggen de mensen van Trimbach. Wij kunnen nu alleen nog maar wachten op de schadevergoeding, waarvan de recht bank de hoogte moet bepalen. zegt de wethouder nadenkend, is decentraliseren, of een heel ander terrein zoeken in Bergen op Zoom. Het is een merkwaardige geschiede nis daar aan de Oosterschelde. Van oudsher heeft er veel metaalindustrie gezeten, maar nieuwe zijn er na de oorlog niet bijgekomen. Waarom niet? Wie met de mensen praat kan er ver schillende lezingen over horen. De ijzerlndustrie heeft hier altijd de toon aangegeven en de lakens uitgedeeld. Zij duldde geen andere bedrijven naast zich, uit vrees voor concurrentie op de arbeidsmarkt. Er is hier, tot de laatste verkie zingen voor de gemeenteraad, altijd maar één partij aan de macht geweest. Nu waait er een andere wind en wordt er van alle kanten geroepen om nieuwe industrieën. Wethouder Noorman: Er wordt met volle kracht gewerkt aan een indus trieterrein met haven aan de Ooster schelde. Het is de bedoeling, dat de industrievestiging op de hartelijkste manier wordt bevorderd. De tijd dat hier niets kon is voorbij. Een feit is inmiddels, dat het aantal arbeidsplaatsen in Ber gen op Zoom sinds 1951 met twintig procent is gedaald! Veel arbeiders gaan pendelen, ande ren zijn de plaats uitgetrokken. De bevolking is op die manier slechts heel weinig toegeno men. Bergen op Zoom heeft de boot gemist. Verhuizen naar een andere stad? Een industrie verplaatsen staat gelijk met emigreren. Dat kost, alles bij elkaar, heel veel geld, tijd en zor gen Het enige dat hem overblijft, De zeventienjarige h.b.s.-er L. Gils te [Apeldoorn is gistermiddag tussen een 'muur en de zijwand van een achteruit rijdende auto, waarvan hij in de laad* ruimte stond, zo bekneld dat hij over* leed. Het slachtoffer had met een vrienoh je, de zoon van de expediteur, een mié« dagje mee mogen rijden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6