teuws ui it be kerk en GELOOF IS DE SLEUTEL TOT HET HUWELIJK" Ontmoetingen Z.'Beveland Walcheren 2-T MOTOR OIL Première Calvijnfilm en Duitse speelfilm Unruhige Nacht Kerkbouwactie beoogt zestien miljoen bijeen te krijgen HRIS56™ door Zeeland Tholen en St Philipsland Schouwerv- Duiveland Maandag 29 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 filial Kif ir*? GEREF. DIAKENEN GAAN CONFEREREN Nieuwe boeken in leeszaal te Goes Verplichte training voor voetballers in Wemeldinge Tentcampagne te Wemeldinge Raad Kruiningen Geen slecht jaar voor De Beren Eerste mosselen geleverd Brand in weegbrug NIEUWE SECRETARIS VAN BRUINISSE Openbare verkoping Burgerlijke stand Gevonden in Vlissingen BURGERLIJKE STAND VOOR TWEETAKT MOTOREN Bezield Indiër over Nederland: Papoease verkenners naar jamboree „Bloemen en planten uit de Bijbel" Uaak «en einde aan overmatige TRANSPIRATIE van voeten en banden. Nieuwe grond voor echtscheiding Met ziekteverlof Gemeenteraad Yerseke Uniforme huisvuil- vaten in Aagtekerke Meliskcrkse jeugd haalde Sleuteldiploma MmmÊlÊ&i&mÊÈÊÊËM GOES. De Zeeuwse gereformeerde diakenen zullen woensdag l juli a.s in de Oosterkerk aan de Bergweg de jaar lijkse provinciale diaconale conferentie houden. In de morgenvergadering zullen de huishoudelijke zaken en de door de diaconieën gestelde vragen worden be handeld. In de middagbijeenkomst, die om twee uur aanvangt, zal ds. Y. J. Tte- mersma uit Zierikzee een referaat houden over het onderwerp: „Zorg voor onvol- waardigen". GOES In juni werd de Openbare Lees zaal en Bibliotheek met de volgende boeken verrijkt: Van de Aardweg: Madame dokter; Andres: De schommel der liefde: Cecil Tumult in toga; Daisne: Grusz Gott; Hai- mon: De weg over de grens; Hemingway. Afscheid van de wapenen; Hemeldonck: van Hier zijn mijn handen; Kades: Het dubbele leven van dokter Gerbrand; Kirst: Kultura 5; Maclean: De laatste grens; Reinecker; Taiga; Toonder: Eiland in de verte; Vreug- denhil: Terug naar Teresia; Walschap: De verloren zoon; West: Hard tegen hart; Delf- gauw: Wat is existentialisme?; Parrot: De schatten van het Louvre en de Bijbel; Kraemer: Communicatie; Geyl: Geschiedenis als medespeler: Sluyser: Voordat ik het ver geet; Beaufort: Rondom de kroon; Schaafs- ma: Juliana; Petersen: Vitus Bering: Uit- tenbogaard: De wereld.... een verbijsterend avontuur; Heyn Wandelingen door Brussel; Geitemann: Oostenrijk; Woolf: Een kamer voor jezelf; Steinbacher: Thieme.s vogel boek; Frische: In en om de mijn: Col vin: Vlucht 777; Hochling: Pen uit! Vuur!; Ma- net: Schilderijen en tekeningen; Arnoux: Pour solde de tout compte; Massip: Les déesses; Silvagni: La floret veuve; Amado: Tote See; Von Doderer: Die erleuchteten Fenster; Ellis: The rack; Franku, P.: The bridge; Gibbs: One of the crowd; Stout: Even in the best families. GOES. Iets nieuws voor Goes is. dat de gemeenteraadsleden op excursie gaan in eigen gemeente, kennelijk om alles te bekijken, wat de gemeente nu onderhouden heeft. De rit per autobus vindt plaats op woensdag 1 juli; vertrek 7 uur van het gemeentehuis. BüiHi WEMELDINGE. De voetbalvereni ging „Wemeldinge" vergaderde in café „De Schelde" van de heer J. C. Ver- schure onder voorzitterschap van de heer A. P. Schouwenaar. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer Jac. van Stel, die de gemeente heeft verlaten, gekozen de heer Joh. Ma Dagevos. Tijdens deze vergadering werd uitvoe rig ^esproken over het onderwerp „trai nen ter plaatse". De voorzitter suggereer de, dat na het behalen van kampioen schappen omstreeks 1950, een zeer duide lijke dalende lijn viel te constateren. De tot nu toe gevolgde trainingsmethode is een mislukking geworden. Het niet ver plicht stellen van „trainen" is voor veel leden steeds aanleiding geweest deze zeer noodzakelijke voorbereiding van de voet balsport In de wind te slaan. Met alge mene stemmen werd tenslotte een be stuursvoorstel om over te gaan tot een verplichte training voor de leden, aan genomen. WEMELDINGE. Het Leger des Heils heeft een driedaagse tentcampagne ge houden. Evenals vorige jaren hebben de Leger des Heils-soldaten Wemeldinge op genomen in de reeks van plaatsen, wel- ke door het evangelisatieschip „Febe" worden bezocht. Door middel van span doeken over de straten hadden zij reeds vorige week hun komst in Wemeldinge bekendgemaakt en zij waren dan ook vol lof over de vriendelijke ontvangst en de spontane houding van de Wemeldingse bevolking voor hun werk. Op een gemeenteterrein achter de wo ningwetwoningen aan de Prinses Beatrix- weg hadden de Leger des Heilsmensen hun tent opgeslagen en iedere dag wer den er om 5 uur voor de kinderen en om 8 uur samenkomsten voor de vol wassenen gehouden, die zeer zeker ten volle aan hun doel hebben beantwoord. Aan de avondbijeenkomsten verleenden hun medewerking, naast de plaatselijke predikanten Ds. K. W. Slik en Ds. J. G. Niewöhner benevens de gezagvoerder sr. kapitein Heijnsdijk en kapitein C. J. Bijl uit Yerseke, de fanfare-vereniging O.K.K. en het Ned. Hervormd Kerkkoor, beide onder leiding van hun directeur, de heer A. van der Cingel. KRUININGEN. Dinsdag 30 juni a.s. zal de gemeenteraad vergaderen. De agenda bevat o.a. de volgende punten: Voorstel om aan de heer J. Luteijn eervol ontslag te verlenen als hoofd van de o.l. school te Hansweert. De heer Luteijn hoopt in januari a.s. de pensioengerech tigde leeftijd te bereiken. Benoeming hoofd van de openbare la gere school te Hansweert in de vakature Luteijn. Op de voordracht zijn geplaatst in niet-alfabetische volgorde: 1. J. Boon, onderwijzer aan de o.l. school te Krimpen aan de Lek; 2. I. D'Hont, hoofd der o.l. school te Waarde. Voorstellen tot beschikbaarstelling van een bedrag van 1000,voor het aan brengen van het gemeentewapen in het nieuwe provinciehuis te Middelburg. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan het initiatief-comité ,De Bevelanden'. Voorstel tot invoering van verplichte winkelsluiting gedurende een vakantie week. Het voorstel heeft betrekking op bakkers- en kruidenierswinkels. Voorstel tot vaststelling van een wacht- verbod voor een gedeelte van de Hoofd straat te Kruiningen, Tot nog toe be stond het verbod slechts voor één zijde van de straat. Daar zich nog al eens ver keersopstoppingen voordoen, als auto's aan het laden of lossen zijn, is een ver bod voor beide zijden gewenst. BAARLAND. De Sportvereniging Baarland/Oudelande hield in café Traas te Baarland een algemene ledenvergade ring onder voorzitterschap van de heer J. C. Mol. Het jaarverslag van de secretaris (de heer J. C. Mol fungeerde als wnd. secre taris) en dat van de penningmeester, de heer M. A. Burgel, vermelden dat de club geen slecht jaar heeft gehad. Het aantal spelende leden is op peil geble ven, waarbij zowel de junioren als de senioren in de competitie een goed figuur sloegen. Dank zij de activiteit der leden is de vereniging er financieel weer wat bovenop gekomen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren L. Evertse en P. den Herder herkozen, terwijl in de vacature ontsaan door het bedanken van de heer H. Goetheer werd verkozen de heer J. Goetheer. Bij de bespreking van de competitie indeling zal getracht worden met 2 elf tallen en juniores uit te komen, doch daarvoor zullen mede i.v.m. militaire dienst nog enkele nieuwe leden nodig zijn. De vergadering sprak als zijn me ning uit dat het wenselijk is dat de vorig jaar bestaande indeling wordt gehand haafd. De contributie werd gewijzigd in die zin dat leden t/m 15 jaar f0,50, leden van 16 en 17 jaar f 1,— en leden van 18 jaar en ouder f 1,50 contributie per maand betalen. YERSEKE. De eerste Zeeuwse mos selen zijn geleverd, voor inleggerij en export naar België. De kwaliteit is goed. OUD-VOSSEMEER. - In de oude weeg brug op de polderkaai is brand uitge broken. De brandweer was zeer snel ter plaatse, het vuur was dan ook spoedig geblust. Vermoedelijk zijn vonken van een dijk, die werd afgebrand, overgesla gen naar de weegbrug. BRUINISSE- De gemeenteraad heeft 0 1 i avond in een spoedeisende vergadering tot gemeente-secretaris be noemd de heer B- de Groot, tot dusver commies ter secretarie. RESPECT VOOR HET WERK VAN DE MAN ZIERIKZEE. De echtgenoten van de medewerkers van de Koninklijke Zeelandia waren „i n uitgenodigd, om het bedrijf te komen bezichtigen. De vijftig dames werden in de Emulga- toren ontvangen door de directeur, de heer M. Doeleman H. J-zn., die hen in een korte toespraak iets over het be drijf vertelde. Na het gebouw bezich tigd te hebben, reden de dames in twee bussen naar de expedtiehal op het in dustrieterrein waar de gebouwen en kantoren, de bakkerij en het labora torium werden bezichtigd. Na afloop werd de dames in Mom dragon een verversing aangeboden en kreeg ieder nog een aardige herinnering mee. MIDDELBURG Notaris J. A. Jan- se de Jonge te Middelburg heeft in het Notarishuis aan de Koepoortstraat pu bliek verkocht het herenhuis met tuin aan de Blauwedijk (nr. 13). Dit per ceel werd in koop toegewezen aan de heer A. S. Rbth, notarisklerk te St. Laurens, q.q. voor 22.000. MIDDELBURG Geboren: Willemijntje, d. v. H. van Winkelhof en G. G. Somsen, Abraham J. z.v. J. v. Eenennaam er. S. Won- dergem, Cornelia, d.v. J. Wattel en J. Sinke, Dina A., d.v. J. Wattel en J. Sinke, Jan, z.v. J. v. Wijngaarden en H. Kremer, Annette Ch., d.v. C. A. de Bruin en H. v. Roon, Krijn J., z. v. D. J. Janse en P. M. v. Luijk, Janna C., d.v. H. L Wiessner en C. C. Gillissen, Jacob D., z.v. A. A. de Wit en J. M. Wisse, Jannie, d.v. G. v. d Bosse en M. C. Moens, Leo J., z. v. J. Looise en M. Leijnse, Martin, z.v. C. Pols en A. M. IJssel, Simon A., z.v. P. Jas- perse en J. Minderhoud. Ondertrouwd: P. Houmes, 25 en P. de Werk, 22, A. Wielemaker, 25 en P. J. Jacobs, 27. B. P. v. Luijk, 24 en L. B. Start, 30. Gehuwd: J. A. Boone, 28 en A. S. Arendse. J. P. G. v. Ooijen, 22 en A. E. H. J. Hesseling, 27, R. Vlees- draager, 23 en C. J. B. Jonker, 23. Overleden: A. Molhoek, 65, J. Osté 75, D. Kaan, 77. VLISSINGEN. Op het politiebureau zijn in lichtingen te krijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: enige rijwielen en autopeds, speelgoed bootje, diverse sleutels, dameshapdschoenen, slipover, voetbalschoen kinderbroekje, kinderschoentjes, wieldop van een auto, meisjesvest, gymschoenen, zadeltasje, tennisbal met planjè. damespols horloge, strandschopje, halskettinkje en een plastic etui met regenbaret; lange heren pantalon, kinderportemonnee, kindertasje, bankbiljetten, bal, bril in etui, damesvest, shawl, TL buisje, hondje, postduif, zwem broek met handdoek, duimstok, regenjas en een badpakje met handdoek. VLISSINGEN. Geboren: Anita J„ d.v. K. v. d. Ent en L. Lagendijk; Rudolf H.f zv H. B. Snoep en P. J. A. v. Dijk, Johanna C. M. zv J. C. No bels en M. Kas; Nico zv N. Kloet en I. N. C. Sanderse, Hendrik J., zv J. Schriemer en A. Boonstra; Robert E., zv J. A. Rietveld en A. G. Beek; Ellen dv R. Geilman en M. S. Sim pelaar, Yvonne A. J. dv G. Slabbekoorn en H. Luteijn, Johannes C. zv C. Luijk en N. S. M. E. de Vliegere; Adriaan zv W. Nijsse en M. C. Vreeke; Johannes R., v. J. v. Geers- daele en P. P. Broeckaert; Engelbertus J„ zv P. J. de Bruijn en P. F. Akkerman; Yvonne dv J. A. P. Dirkse en J. v. d. Berg; Thomas zv J. Stokman en M. E. N. Louws; Maarten C. M., z.v. K. C. Box en H. M. J. Walder; Sylvia A., dv C. J. W. du Pon en C. J. Boom. Ondertrouwd: I. Koolwijk, 25 j. en J. A. Valkier, 18 j. R. L. Hintzen, 30 j. en L. F. C. Kolff, 29 j. J. M. Huisman, 20 j. te Den Helder en J. de Jonge, 20 j. Gehuwd: J. A. de Groot, 27 j. en M. v. Bers, 27 j. E. M. Conway, 31 j. te Hastings (G.-B.) en J. Vogel 22 jr; C. Dellebeke, 66 j. te Helnkenszand en C. C. Daamen, 52 j. J. Lere, 22 j. en M. Bostelaar, 28 j.; H. Blauw, 20 j. en C. A. G. v. Eenennaam, 21 j.; R. Mink, 22 j. en J. Burghout, 22 j.; D. B. Kort, 20 j. en S. Tabak, 20 j. ZOUTELANDE BETER DAN ZANDVOORT-BAD ZOUTELANDE. De leerlingen van de zesde klas der christelijke school te Zoutelande maakten „t t n een reis naar Amsterdam die ze gewonnen had den als vierde prijs in de kinderpostze gelactie. De reis was- uitnemend ver zorgd en de kinderen hebben veel ge noten. Ze gingen per trein naar Am sterdam, maakten daar de befaamde rondvaart en bezochten Schiphol dat hun grote bewondering trok. Tot slot gingen ze naar Zandvoort-bad. Maar dat viel hun tegen. De zee was hun veel te vuilNee, dan de zee bij Zoutelande Advertentie vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop cjie bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van '/4 en 1 liter. O Nu de aanvoer van aardappelen op de nieuwe veiling te Sint Annaland steeds groter wordt, ligt het in de be doeling, om dit produkt weer dagelijks te veilen. Dit geldt ook voor de groep Scherpenisse, die haar produkten even eens via de Sint Annalandse veiling aan dé man brengt. DEN HAAG In een van de koele paleiszalen op het Noordeinde kijkt een Indiër op uit een veel te dik boek. Hjj staat op en blijkt heel klein van postuur te zijn. Zijn handdruk telt echter voor twee. Hij kreeg vele han den te schudden in Leiden. Van hoog leraar, van vrienden, van studiege noten. Dr. K. Ishwaran ontving het doctoraat als de eerste Indiër en als eerste die promoveerde op het be langwekkende onderwerp „Het fami lieleven in Nederland". Dr. Ishwaran, 37 jaar, ls niet ge trouwd, geen man uit de praktijk dus, maar wel bezield door onderzoeksdrang naar de kern van de maatschappij: het gezin. In twee jaren sprak hij met ruim vijfhonderd gezinnen. Al die gezinnen behoorden tot de middenklasse. „Miste u niet de arbeiders en hun gezinnen bij uw studie? Die bepalen toch. mee de nationale karakter eigenschappen." Dr. Ishwaran glimlacht wat pijnlijk. ,,Dat behoort niet tot mijn opdracht. Maar ik hoop dat ik alsnog de kans krijg die grote groep te mogen onder zoeken. Dat zou ik met dezelfde toewij ding doen." „U zult daarbij dan wel op de taalbarrière stuiten die u bij uw onderzoek onder de meer ontwik kelden niet ontmoette." ,,Neen, beslist niet. Op taalbarrières ben ik nog nooit gestuit. Als ik met succes een mensensoort kan bestuderen in ons Indië, die nauwelijks zijn ge dachten onder woorden kan brengen, en die in het noorden nog heimelijk tot de kannibalen wordt gerekend, waarom zou ik dan niet in Nederland slagen?" MAATSTAF „Maar waarom heeft u juist Ne derland uitgezocht voor uw onder zoekingen?" „Omdat uw land een belangwekkende maatstaf is voor de westerse cultuur all gevolg van het feit dat religie een domi nerende rol speelt, zowel op maatschap pelijk terrein als in het gezinsleven. Sterker dan in andere landen. In Neder land heb ik duidelijk kunnen zien dat er strijd is tussen de religie's onderling aan de ene kant en aan de andere tussen de religie's en het niet-kerkelijke leven. Die heterogeniteit zowel religieus als cultureel heeft zich gekristalliseerd in wat jullie „verzuiling" noemen. Zelfs het onderwijs doet eraan mee. Dat is wel curieus voor een buitenlander. Die verticale verdeling van het maatschap pelijk leven leidt soms tot vreemde uit. komsten, die zelfs tot in het universitaire leven voelbaar zijn." De socioloog Ishwaran vond in het conservatisme van de Nederlander, de orthodoxie en de sterk geklassificeerde maatschappij een goede voedingsbodem voor een hecht gezinsleven. „Teddyboys in Nederland? Niet ge zien, hoewel ik er ernstig naar heb ge zocht. De aard van de baldadigheid bij de jeugd is veel minder gevaarlijk dan in andere landen. De meisjes? Als ik vroeg met wie zoudt u willen trouwen ant woordden zij: met de man die van mij houdt en van wie ik houd." „Ook als hij een ander geloof heeft?" „Neen." Dr. Ishwaran doorleeft met korte scherpe gebaren opnieuw zijn gesprek ken. „Het geloof", concludeert hij, „is dus de sleutel tot het huwelijk. Naar mijn mening zouden de sociologen zich zelf internationaal moeten herzien op basis van het familieleven in Nederland." MEER STUDIE Na die wljdstrekkende volzin rept hij zich terug naar de bibliotheek in het voormalig paleis, waarin de Netherland universities foundation for international cooperation zetelt, om zijn nieuwe taak af te maken: het schrijven van een stu die over de waarde van het institute of social studies. Dr. Ishwaran brandt van verlangen om nooit met studeren op te houden. „He» zit in ons hele gezin", zegt hij. Als hij spreekt over zijn toekomst plannen hoogleraar in Dharawar bij Bombay lijkt hij tweemaal energieker ondanks de maagklachten die hem tot vorige week gestadig bezochten, en hem nu van zijn dierbare acht glaasjes bier per dag beroven. In het kader van de Filmweek te Arnhem was maandag ook de Stich ting Filmcentrum met een gehele dag representatie aanwezig. De ochtend van deze ontmoetings bijeenkomst in De Rank bood een voor treffelijke inleiding van de adjunct directeur van Filmcentrum, wika J. A. Hes. Hij stelde de verantwoorde lijkheid der kerken op filmgebied in het licht en vond daarbij gelegenheid de diverse facetten van het Filmcen trum de revue te laten passeren. In een samenvatting tekende hij de drie richtlijnen, die de arbeid beheer sen, nl. [iet 'apostolaat, de solidariteit en de oecumenieiteit. Het apostolaat van Filmcentrum komt tot uiting in het naar vermogen begeleiden van de moderne film met evangelisch com mentaar. De solidariteit vindt gestal te in een positieve houding ten opzich te van de ontspanning, zoals die dooi de film gegeven wordt en leidt dus beslist niet tot een antithetische hou ding ten aanzien van de bioscoop als amusements- en cultuurmedium. De oecumenieiteit vindt haar grondslag in de overtuiging van Filmcentrum, dat dit werk door de kerken als zo danig en gezamenlijk moet geschieden. Er ontstond enige discussie, waarin onder andere gevraagd werd om meet activiteit van de Filmevangelisatie en om zo mogelijk goedkopere jeugd films. De morgen werd besloten met de Ne derlandse première van de Calvijnfilm „God alleen zij eer", een knappe do cumentaire van Franse origine, ver vaardigd ter gelegenheid van de Cal- vijn-herdenking van dit jaar. Ten dien ste van de gemeenten is deze film ook op 16 mm verkrijgbaar. De middag zag de talrijke genodig den opnieuw bijeen, nu in het Saskia Theater, waar de presidente van de HOLLANDIA Drie Papoease verken ners zul^n voor het eerst in de ge schiedenis Nederlands Nieuw-Guinea vertegenwoordigen op een wereldjambo ree. Sen Kinhio (dertien jaar), Chris Marjen (vijftien jaar) en Joel Boral (ze ventien jaar) leden van de Nederland se padvindersvereniging vertrekken op 3 juli naar de tiende wereldjambo ree, die van 17 tot 26 juli in het Maki- ling national park in Los Banos, Lagu- na, wordt gehouden. De jongens zijn uitgekozen omdat zij aardig met En gels overweg kunnen. Stichting Filmcentrum, mevrouw H W. Boersma-Smit. met een enkel woord de Nederlandse première van de indrukwekkende Duitse speelfilm „Het was een vreemde nacht" in leidde. Mevrouw Broersma betreurde in een slotopmerking, dat de Neder landse titel zich niet aangesloten had bij de Duitse („Unruhige Nacht"), aan gezien het wel degelijk de bedoeling van deze film is de toeschouwer te verontrusten met het gewetensconflict van de legerpredikant, die een ter dood veroordeelde soldaat in zijn laat ste uren heeft bij te staan. De re gisseur Falk Harnack, die de film uit de bekende novelle van Albrecht Goes opbouwde, mag erin geslaagd heten het probleem op onontkoombare wijze ter discussie te stellen, hetgeen juist tot de doeleinden behoort, die de Stichting Filmcentrum zich stelt, en waarom zij 'dan ook de film, uitge bracht door HAFBO t-e Amsterdam, onder haar auspiciën genomen heeft. Deze jongste Ontmoetingsdag van Filmcentrum getuigde, ook door de belangstelling van vele prominenten op kerkelijk en filmgebied, van de gevestigde plaats, die de Stichting via haar 12-jarige arbeid in de we reld van kerk en film zich heeft ver- Op een te Rotterdam gehouden bij eenkomst van de Volksuniversiteit heeft de organisator van de Floriade, Jac. Kleiboer, meegedeeld, dat vol gend jaar op deze internationale tuin bouwtentoonstelling (die van 25 maart tot 25 september te Rotterdam zal worden gehouden) ook een afdaling zal worden ingericht, gewijd aan „Bloemen en Planten uit de Bijbel". Deze unieke hoek van de expositie komt in het parkje, dat direkl achter het gebouw van d<e Volksuniversiteit en het openluchttheater langs de Mu seumlaan is gelegen, ter grootte van plm. 3000 m2. In een voordracht voor de leden van de V.U. vertelde de heer Kleiboer, dat de afdeling „Bloemen en Planten uit de Bijbel' wordt ingericht met mede werking van instanties uil Israël en de Hortus te Leiden. Er is een uit gebreide inventaris opgemaakt van de bloemen en andere gewassen, die in de H. Schrift worden genoemd. Veie bloemen en planten uit het H. Land zullen op de expositie worden getoond. Zo zal men bijv. de passiebloem, de ceders en de olijven kunnen aanschou wen, alsmede het mosterdzaadje, de wonderboom, de linzen, bloemen uit de Hof van Gethsemané enz. In het kader van deze inzending zullen ook specimina van Bijbelse kunst worden opgesteld. Als de kerkbouwactie 1959 van de Nederlandse hervormde kerk slaagt, betekent zulks, dat deze kerk in liaar geheel over 16 miljoen kan beschik ken voor de bouw van 160 nieuwe kerken. Het is duidelijk, dat voor 16 miljoen geen 160 nieuwe kerken kun nen worden gebouwd. Deze 16 miljoen zijn dan ook maar een startkapitaal om aan de gang te komen. Er is nog niet voorzien, welk bedrag elke ge meente in concreto nodig zal hebben; bij de één zal dat meer dan 20 pet. Advertentie Hoe hinderlijk n toch Ae ellendige transpiratie van voeten en handen, wat een narigheid voor uzelf en uw omgeving... Beseft u wel wat een handicap dit voor u betekent? Welnu, maak er gauw een eind aan. Het is thans immers zo gemakkelijk dank zij het nieuwe middel Japora crème, dat zelfs de meest hardnekkige gevallen van overmatige transpiratie aan voeten en hand palmen kan verhelpen. Het actieve bestanddeel dat in deze speciale crème verwerkt is, maakt een eenvoudige toepassing mogelijk. Een lichte massage met Japora 's avonds voor het slapen gaan en uw voeten (of handen) blijven minstens de hele volgende dag fris en droog. De werking van Japora is verbluffend. Resultaat gegarandeerd - anders uw geld terug. Japora in grote tube voor f 3.20 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak. Oost-Duitsland Een Oostduits hof heeft bepaald, dat actief deelnemen aan het kerkelijk le ven „krachtige gronden voor echt scheiding" vormt. Bij het toewijzen van een echtschei ding in een recente procedure zou het hof gezegd hebben, dat van „progres- sief-denkende .mensen in onze staat van arbeiders en boeren onmogelijk verwacht kan worden, dat zij gebon den 'blijven aan een echtgenoot, die meer en meer naar de Kerk over, helt". Het proces betrof een vrouw, die „aanvankelijk een goed huwelijkste ven had geleid, maar sedert 1946 meer en meer overhelde naar de Kerk". Uit getuigenverklaringen bleek, dat zij zondags kerkdiensten bijwoonde en ook „minstens twee keer per week" deelnam aan andere kerkelijke activiteiten. Door dat ge drag had de gedaagde volgens het hof „een verwijdering geschapen tussen zichzelf en haar man" hetgeen ge noegzame gronden voor echtscheiding oplevert. (f~ KAPELLE. Het hoofd van de O.L. school te Kapelle, de heer C. L. Duininck is twee maanden met ziekteverlof. Ais tijdelijk hoofd treedt thans op de heer G. H. Ossel. Als tijdelijk onderwijzer is aangesteld de heer A. J. Langendijk te Vlissingen. Verder zal met ingang van 1 augustus mej. M. Ganseman in dienst treden als onderwijzeres aan de O.L. school te Ka pelle. YERSEKE. De gemeenteraad van Yerseke komt maandagavond bijeen, om half acht. Op de agenda staan o.m. het verhuren van schoollokalen aan de Schip- persschool, aankoop van grond in de Kerkhofstraat en aankoop van het pand Polen 5. Van een onzer verslaggevers AAGTEKERKE B. en W. van Aag tekerke hebben de raad voorgesteld uniforme huisvuilvaten aan te schaffen in verband met de gemeenschappelijke huisvuilophaaldienst. Thans nemen on geveer zestig gezinnen deel aan de op haaldienst. B. en W. stellen vijfenze ventig emmers aan te kopen; per stuk kosten de emmers 7,75. Dit voorstel zal dinsdagavond om half acht in de raadsvergadering behandeld worden. De agenda vermeldt verder: verzoek Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme om jaarlijkse subsidie, idem van de Federatie van Verpleeginrichtin gen voor langdurige zieken; vaststelling prijs bouwgrond in uitbreidingsplan (in de kom 10 per m2 en in de Westhoek ƒ6 per m2), vaststelling gemeentelijke vergoeding art. 103 der l.o. wet 1920 over 1958 voor de besturen der bijzon dere scholen, verzoek VW om subsi die over 1959. Van een onzer verslaggevers MELISKERKE Sedert vorig jaar bestaat voor leerlingen en oud-leerlin gen van de Boaz-sehool voor Chr.v.g.l.o. in Meliskerke de gelegenheid te stude ren voor het zgn. Sleuteldiploma. Dit diploma is de bekroning op het met succes volgen van de cursus Algemene Ontwikkeling van de Stichting IVIO te Amsterdam. Het onderwijs omvat de vakken Nederlandse taal. rekenen en kennis van ons land. De eerste groep leerlingen van de Boaz-school heeft enkele dagen geleden examen gedaan. De geslaagden zijn: Betsie Kleinepier, Rina Jacobse. Zou telande; Jany Riemens. Carry Jacobse. Willie Wisse. Corrie Louws en Jo de Korte, allen Meliskerke; Cathrien Min- derhoudt. Aagtekerke: Rina Maranus, Corrie de Visser. Rinus van Moolen- broek. Johan de Visser. Frans J.anse, Oostkapelle; Lein Jacobse. Grijpskerke. Geen enkele kandidaat werd afgewezen. TT KUNT in de afgelopen week gelezen hebben dat er tijdens het weekeinde van 26 tot 28 juni, ter ondersteuning van verschillende acties die speciaal in dit jaar ten bate van de miljoenen vluchtelingen worden gehouden, zal worden gebeden door miljoe nen gelovigen in de ruimste zin van het woord. Met deze actie hoopt men een der grootste manifes taties van universeel gebed te verkrijgen die ooit in de geschiedenis der mensen voorkwam. Men zal trachten hierbij ook de Boeddhisten en Mohamme danen te betrekken. Volgens recente gegevens be draagt het aantal ontheemden in de wereld op het ogenblik 45 miljoen. Ik heb dit allemaal netjes voor U overgeschreven. Ik weet niet of die cijfers u iets zeggen en mis schien zeggen de donkere, melancholieke ogen van dat jongetje op bijgaande foto u ook niets. Onze kinderen lijken meer op de kinderen op het onder ste plaatje vrolijke „spring in 't velds". Dat vindt u natuurlijk heel gewoon. Kinderen moeten zich nu eenmaal vrij kunnen bewegen in een vrije wereld. Dat jongetje op het eerste plaatje is er een van de miljoenen jongetjes die overal op traliewerk stui ten, als ze de vrijheid proberen te bereiken. De kampen zijn beperkt van omvang en zij zijn im mers maar kinderen van vluchtelingen. Netjes ge registreerd en ingedeeld in vakjes. Kinderen van ba rak nummer zoveel, waar ze de „ruimte" moeten delen met familie X. en Z. Twee, drie keer per dag moeten deze kinderen in lange rijen staan met schaaltjes en pamietjes in de hand om het „massa"- voedsel in ontvangst te nemen. Zo leven nog 45 mil joen mensen klein en groot. Hoe denkt u daar over? Bent u gelovig? Is het u een gebed waard? Een gebed door naastenliefde gedrongen? Want bid den moet iets in beweging brengen. Bidden bewerkt een wisselwerking van stroom en tegenstroom. Jezus zei eens tot Zijn vrienden: „Bidt en gij zult ontvangen, opdat Uw blijdschap vervuld zij". Het is dus een bevel van Jezus: Bidt! Kai Munk, de bekende Deense verzetsstrijder-dominee, schreef eens: „Bidden in Jezus' Naam, dat is bidden vanuit Zijn Geest." Dat wil zeggen: de Geest van Zijn Liefdeken de Geest van Zijn offer. Bidden houdt ook een protest in een protest tegen het om-echt in de wereld, en ook een protest tegen de slappe hou ding van: er is toch niets aan te doen. Want dan 'gaan we weer over tot de orde van de dag. Dan knabbelen we weer rustig onze beschuitjes en mop peren als de slager te vet vlees heeft bezorgd. En we gapen als we lezen dat er nog 45 miljoen vluch telingen in de wereld leven. Nu ja leven? Alle gelovigen over de gehele wereld. Mohamme danen en Boeddhisten inbegrepen, worden aange moedigd in dit weekeinde te bidden voor de men sen achter traliewerk. Zal er iets in beweging ko men? Zal deze stroom een tegenstroom oproepen van protest tegen deze mensonwaardige vertoning, zodat kinderen niet meer met hongerige ogen over ijzeren balustraden heen, naar de vrijheid behoe ven te kijken, maar als vrije „spring in 't velds" hun blijde spel weer kunnen spelen onder Gods eigen hemel en op Gods eigen aarde? van de bouwsom moeten zijn; bij de ander kan misschien met minder worden volstaan. Hoe is dan in het algemeen de fi nanciering der bouw van de 160 ker ken voor een totaal bedrag van ^80 miljoen gedacht? Laten we duidelijk heidshalve aannemen, dat de bouw van een kerk gemiddeld 500.000 kost. Dit bedrag zou als volgt te fi nancieren zijn. In de eerste plaats zou 20 pet. als subsidie uit de gelden, bijeengebracht door de kerkbouwactie 1959, verstrekt kunnen worden. Verder ligt ter be handeling het zgn. Wetsontwerp Sas sen, hetwelk voorziet in een over heidsbijdrage bij nieuwbouw van ker ken van minstens 25 pet. der wette lijke stichtingskosten. In verband met de begripsomschrijving der wettelij ke stichtingskosten, zal dit in de prak tijk wel neerkomen op 20 pet. der werkelijke stichtingskosten. Als subsi die zouden de gemeenten dus in to taal 40 pet. der bouwkosten ontvan gen. Van de resterende 60 pet. zou 1/3 gedeelte of 20 pet. uit de eigen gemeente behoren te komen. Deze eis mag o.i. toch redelijkerwijs worden gesteld. Dan resteert nog 40 pet. en die zouden gefinancierd kunnen wor den door een langlopende lening, waar door ook het opkomende en toekom stige geslacht een deel van' de bouw- kosten der kerk mee betaalt. De actie van het Ned. Bijbelgenoot schap door middel van het rijdend Bijbel huis, bracht te Lewedorp-Nieuwdorp in totaal aan verkoop, bestellingen en giften een batig saldo van 1608,40 op. Met 83 oude duiven nam de P.V. „O.W. T.B." te Kapelle deel aan een wedvlucht uit St. Denis, afstand 307 km. De uitslag was: 1 M. Pieterse, 2 G. Feleus, 3 J. C. Nijsse, 4—9 P. D. de Boe, 5—7 M. J. Ne- lisse, 6 P. Glas, 8 J. Ridderhof. Vanaf maandag tot woensdag is het rijdend bijbelhuis van het Ned. Bijbel genootschap in Kapelle geweest. In totaal werd voor een bedrag van 813,— uit gaven van het N.B.G. verkocht, terwijl ook nog enkele giften werden ontvangen. Ongeveer 65 ouden van dagen uit Drei- schor maakten een reisje. Zij brachten 'n bezoek aan de „Efteling" te Kaatsheuvel. De reis kwam tot stand dank zij mede werking van autobezitters en andere de len van de bevolking. Op 1 juli gaan de ouden van dagen van Biggekerke naar het zuidelijk deel van Noord-Brabant. Hiervoor werd 477,50 opgehaald. Het dochtertje van de heer M. te Borssele heeft wel veel pech. In het voorjaar brak zij haar arm bij het spelen en nu gebeurde hetzelfde. De arm wist het nog, want die brak op dezelfde plaats. In de vacature ontstaan door het ver trek van mej. J. L. Zwiep, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Nationale school te Kapelle mej. M. de Smidt te Bergen op Zoom. De netto opbrengst van de collecte en de voetbalwedstrijd Terneuzen-Vlissingen ten bate van het werk van de Nederland se Vereniging Sociale Zorg voor Minder- Validen bedroeg te Terneuzen 1030,50. Zuster A. Gelton uit Vlissingen, sprak voor de N.C.V.B. in de laatste vergade ring voor september a.s. De theorie van de spreekster werd door de dames ge toetst aan de praktijk. De collecte voor de A.V O. (minder- validenj heeft in Zoutelande ƒ41,53 op gebracht. 0 De leerlingen van de o.l. school te Rilland hebben een reisje gemaakt naar Limburg. 0 Tot voorzitter van de Coöp. landbouw- vereniging te Wemeldinge werd gekozen de heer W. A. G. Dekker. Hij zal de plaats innemen van de heer P. J. J. Dek ker, die door drukke werkzaamheden be dankt had voor deze functie. 0 Onder leiding van mevr. C. Sandee— Staal hield de afdeling Kapelle van de NCVB haar maandelijkse vergadering. Spreker was K. W. Slik uit Wemeldinge over het onderwerp „Enkele figuren uit dc Oud Christelijke Kerk. De heer W. Brouwer te Kapelle slaag de te Utrecht voor Chiropodist (voetver zorging). De afdeling Oostdijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam bijeen. Een film werd vertoond over de watersnood bij Kruiningen, en mevrouw Leendertse gaf een verslag van het bezoek, dat H.M. de Koningin in die tijd aan Kruiningen heeft gebracht. 0 Uit Sint Annaland zijn een aantal pakketten met kleren en schoeisel ver zonden ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen. Inmiddels hebben de ver zenders een dankbrief ontvangen, waarin ze hartelijk werden dankgezegd voor het gezondene. Onder leiding van mevrouw Westland. Barmentlo maakten de leden van da kleine meisjesvereniging te Sint Anna» land een reisje naar Valkenburg in Lil» burg. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4