Rijksweg 13 eind van jaar veilig Caballero Starkweather geëxecuteerd VERBIJSTERENDE TOESTANDEN BIJ DE GENIE, ZEGT OFFICIER VAN JUSTITIE Extra uren met extra betaling Macmïllan voelt voor serie topconferenties HET BOS BRANDT! Nederlandse kanselier was (te) intiem met Thailandse Vrijdag 26 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Grens in 1970 Verlichting AKKERTJES" Elf moorden De Gaulle legt plan aan Gronchi voor Lord Mayor van Londen naar Rotterdam Tijdelijk op vrije voeten Moeder sloeg baby met zuigfles Valsheid in geschrifte hier normaal Zoekt U iets beters? Rotterdamse leraar promoveerde Meer dan miljoen voor een kroon BUITEN SCHOT GEVEN OF RUILEN VOOR LERAREN Nehroe grijpt niet in Koningin Juliana bezocht Groningse universiteit Inheems gebruik oorzaak van verduistering Stiefvader uit cel naar psychiater Post voor de marine \'an onze Haagse redactie DEN HAAG Machtig grommende machines, openge reten stukken weg, meters die pe sleuven, langzaam langs vloeiend verkeer en driehon derd arbeiders die met zweet- druppels op de rug in hoog tempo werken aan een groots project Dat is het beeld dat de beruchte rijksweg 13 op het ogenblik biedt. De drukste weg van Nederland is goed op weg veilig te worden. Ten zuiden van Delft is het leed al voor de helft geleden en strakke, nog overdadig fraaie wegdekken liggen in de zon te glimmen. Het was dat stuk waar de wasborden de automo bilisten door elkaar rammelden, „kattenrugger" de auto's boven de weg lieten zweven en de veren het begaven. Pas toen de publieke opinie in beweging kwam en er van alle kanten zowel officieel als officieus on middellijke herzieningen werden ge- eist, werd dit grote werk in het begin van dit jaar ter hand genomen, dat tegen het eind klaar zal zijn. Het was een moeilijke taak, omdat zoveel mogelijk op de bestaande toe stand moest worden doorgegaan, het geen in de wegenbouw meer bezwaren met zich meebrengt dan het aanleg gen va.i een nieuwe weg. De druk op de onregelmatig slappe grond ó'ie uit veen, stijve en slappe klei bestaat, mocht niet extra worden verhoogd, zo dat men het moest zoeken in weg halen van ongeschikte ondergrond en vervanging door betere. Het gevaar dat de weg in de toe komst ö'an wel weer opnieuw zal gaan hobbelen is goeddeels bezworen. In de dertig voorbije jaren heeft de grond zich dermate „gezet", dat in de ko mende dertig jaar nog maar rekening hoeft word'en gehouden met een zetting (verzakking) van 5 a 8 cm. In verband hiermee, is de weg eigenlijk iets te hoog aangelegd en zijn ook de op- en afritten naar de vele bruggetjes zo danig uitgesmeerd, dat er een flauwe helling overblijft. Van de twintig kilometer lange weg is nu door de aannemingsmaatschappij A. Kraal in reconstructie een stuk van drie en van zeven kilometer, waarbij de nieuwe weg naar Amsterdam (4a) voor een deel bij het bestek werd op genomen. Door de aard van de on dergrond kon de weg ter hoogte van het vliegveld Ypenburg 2,5 a 3 meter lager wordlen gelegd, wat niet alleen gunstig is voor de rust van het ver keer bij laag overvliegende toestellen, maar ook voor het grote verkeersplein, dat nu boven de weg kon worden aan gelegd. In 1938 bereden 5.500 voertuigen rijksweg 13. Vorige week waren dat 32.200, geteld op een gemiddelde week dag. De capaciteit van de driestrooks- rijbaan is echter 60 a 70.000. Het minis terie van verkeer en waterstaat rekent, gezien de verwachte toeneming van het verkeer met de mogelijkheid dat in 1970 de grens van de capaciteit is bereikt. Voordien zal worden uitge zien naar meer verbindingswegen met Rotterdam. De kosten van de gehele recon structie bedragen tien miljoen gul den, tweemaal zoveel als de kosten van de oorspronkelijke aanleg. Als sluitstuk van het hele project zal het gedeelte dienen dat oostelijk van Delft ligt en nog in goede staat is, dank zij -het feit dat het in een periode werd aangelegd waarin de wegenbouw nieuwe wegen ging bewandelen. Volgend jaar wordt begonnen met de verbreding als er geld is van het viaduct bij Overschie, waarbij het fietsverkeer naar beneden zal worden gebracht. Intussen heeft het ministerie van ver keer en waterstaat ook de verlichting van de gehele weg in studie genomen. Men denkt dat natriumverlichting met een speciaal daarvoor ontworpen arma tuur het de automobilist mogelijk zal maken met stadslicht te rijden. Voor de lichtscheiding tussen de driebaanstro- ken wordt gedacht aan zogenaamde coulissen, dat wil zeggen heesters die op bepaalde afstand van elkaar haaks op de weg staan, geen licht maar wel wind doorlaten, zodat het hinderlijke zijwindrukken achterwege blijven. Oost Flevoland vaart er intussen wel bij. Het niet bruikbare stortsteen gaat er heen en de 70.000 ton zijn precies voldoende om de hele behoefte van het wegennette dekken. (Advertentie) Wat doet U aan KIESPIJN op reis Direct een "Akkertje" nemen, want "Akkertjes** verdrijven alle soorten ptjn flitssnel en grondig. Ze zijn zo makkelijk in te nemen «n het geneeskrachtige micro poeder begint zijn werking on* middellijk. (En onthoudt, direct na de vakantie naar de tandarts) Op reis? "Akkertjes" méé. flits-snelle werking makkelijker innemen LINCOLN, NEBRASKA (Reuter) Charles Starkweather, de jeugdige Amerikaanse massamoordenaar, is gisteren ter dood gebracht terwijl rond de gevangenismuren luide rock 'n roll muziek klonk. Het bloedige hoofdstuk dat hij in de Amerikaanse geschiedenis van de mis daad heeft geschreven, blijkt een lugube re aantrekkingskracht op sommige kin deren uit te oefenen. Reeds een half uur voor het tijdstip van de terechtstelling had zich een menigte scholieren voor de gevangenispoort verzameld; de ra dio's van hun automobielen stonden zo luid mogelijk aangedraaid. Enige minuten voor de terechtstelling overleed de arts, die aanwezig was om de dood vast te stellen, aan een hart verlamming. De twintigjarige Starkweather, die op een wilde zwerftocht met zijn veertien jarig vriendinnetje Caril Ann Fugate in drie dagen elf personen vermoordde, heeft maanden in de dodencel doorge bracht. Zijn advocaten slaagden er eni ge malen in uitstel van executie te krij gen, maar het hooggerechtshof wees deze week een verzoek om een nieuwe behandeling van de zaak af. Caril Ann Fugate is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Starkweather, die getracht had vrij spraak te krijgen op grond van krank zinnigheid, weigerde gisteren iets te zeg gen voor hij met grote kalmte op de electrische stoel plaatsnam. ROME (Reuter. UPI) Op twee plaatsen heeft generaal de Gaulle don derdag in Rome kransen gelegd om de nagedachtenis te eren van militairen die tijdens de twee wereldoorlogen zijn ge sneuveld. Eerst bij het graf van de Ita liaanse onbekende soldaat en daarna op het Franse militaire kerkhof op Monte Mario. Tot tweemaal toe wisten werkloze ar- bieders donderdag de afzettingen te doorbreken om de Franse president een verzoekschrift aan te bieden, waarin zij om werk vroegen, Beide keren werden deze mensen gegrepen voor zij de Gaulle bereikten. Hun smeekbeden zijn later aan het gevolg van de president ter hand gesteld. Tijdens de urenlange besprekingen die de Gaulle gisteren met het Italiaanse staatshoofd Gronchi voerde is o.a. het plan van de Franse president ter sprake gekomen voor de vorming van een ver bond van landen in het westelijk deel der Middellandse Zee. Aan dat verbond zouden moeten deelnemen Frankrijk, Italië, Spanje, Marokko en Tunesië. Eigen nieuwsdienst LONDEN Premier Macmil- lan heeft' zich uitgesproken voor éen gehele serie topconferenties. Hij acht ze gewenst voor een op lossing van de geschillen tussen oost en west. Men moet volgens hem bij het den ken aan een topconferentie niet een en kele top voor ogen hebben maar een keten van toppen. Macmillan deelt in dit opzicht de op vatting van premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie. Die zei onlangs dat het hem lief was indien er vele topconferenties zouden worden belegd. WEL VOOROVERLEG In een opzicht verschilt Macmillan ech ter met Kroesjtsjef van mening. Kroesj- tjef wil direct naar de top en wenst het vooroverleg van de ministers van buitenlandse zaken te zien uitgescha keld. Macmillan legde er gisteren nog eens de nadruk op dat hij handhaving van dat vooroverleg wil en wat dat be treft dus geheel de zienswijze van zijn Amerikaanse en Franse ambtgenoten deelt. Het zou, zo zei hij, een belang rijk winstpunt zijn wanneer de minis ters van buitenlandse zaken erin slaag den een topconferentie voor te berei den. MEEPRATEN In afwachting van de hervatting van de Geneefse ministersconferentie op 13 juli heeft Italië gevraagd om een bij eenkomst van de ministerraad van de Navo ter vaststelling van de politieke gedragslijn van de westelijke mogendhe den. Dit verzoek moet worden gezien tegen de achtergrond van de wens van de kleine Navo-landen. gekend te wor den in het grote internationale overleg. De kleine landen willen dat de grote mogendheden ten minste hun mening Advertentie vragen eer zij met de Sowjetunie gaan confereren. NEGATIEF De eerste onofficiële reacties uit Washington, Londen en Parijs op dit Italiaanse verzoek zijn ongunstig. Het ziet er-naar uit-dat de drie westelijke grote mogendheden het zullen afwijzen. Ook de Westduitse regering schijnt, nu zij zijdelings in' het grote overleg wordt betrokken, niets te voelen voor het Ita liaanse voorstel. ROTTERDAM. De Lord mayor en Lady mayoress van Londen, sir Harold en lady Gillet, zullen van 26 tot 30 augustus een bezoek brengen aan Rot terdam. Zij zullen de gasten zijn van de burgemeester mr. G. E. van Wal- sum. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. De dertigjarige me vrouw A. S. uit Haarlem, die ervan wordt verdacht een poging tot moord te hebben gedaan op haar baby van zeven weken, is gisteren tijdens de zit ting van de Haarlemse rechtbank op vrije voeten gesteld. In de nacht van 17 op 18 januari was zij tijdens het voeden van haar haby met een zuigfles driftig .geworden en had zij de fles op het hoofdje van het kind aan stukken geslagen. De baby kreeg een wond aan het hoofd. Volgens getuigen zou de vrouw eerder hebben gezegd, dat zij het plan had het kind te doden. De officier van justitie eiste daarom tegen haar een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De verdediger van de vrouw vertelde, dat door werkloosheid van haar man en door samenwoning bij haar schoon ouders spanningen waren ontstaan. De rechtbank zal op dinsdag, 9 juli, uit spraak doen. Zij stelde in afwachting daarvan de vrouw op vrije voeten. Eigen nieuwsdienst N het bos Groot Stokkert te Wapenveld onder Zwolle is gistermiddag om kwart over één brand uitgebroken. Het vuur verspreidde zich door de straffe wind zo snel dat een uür latèr, toen er geen gevaar voor uitbreiding meer was, naar schatting veertig hectare was verwoest. De brand dreigde aanvanke lijk een catastrofale omvang aan te nemen, gepaard gaande met een enorme rookontwikke ling, zoals op de foto is te zien. Daarom werd groot alarm ge maakt. De brandweren van Zwolle, Heerde, Hattem, Olde- broek, Hattemerbroek, Apel doorn en Epe reden aan ten strijde met het vuur. Uit vliegtuigen en helikopters werden aanwijzingen gegeven voor het blussingswerk. Vele tankwagens voerden water aan en bulldozers "groeven brand- sleuven. Tussen de zevenhonderd en achthonderd militairen kwa men ook te hulp en tenslotte met succes. Ongeveer twee honderd militairen bleven op het terrein van de brand ach ter om onmiddellijk te kunnen optreden als het vuur weer zou oplaaien. Foto KLM-Aerocarto Advertentie Q.'O'l'l Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) AMSTERDAM (ANP) Ir. J. Mac Lean, leraar natuurkunde aan de Chris telijke HBS en aan het Marnixgymnasi- um te Rotterdam, is gisteren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepro< moveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op een proefschrift getiteld De historische ontwikkeling der stoot- wetten van Aristoteles tot Huygens. Promotor was prof. dr. R. Hooykaas, hoogleraar in de geschiedenis der na tuurwetenschappen en mineralogie aan de V.U. HAARLEM „Verbijsterend dat het plegen van valsheid in geschrifte op grote schaal bij de genie kennelijk gebruikelijk is", riep donderdag de Haarlemse officier van justitie mr. G. W. F. v. d. Valk Bouwman uit tijdens Kunstveiling in Londen Van onze correspondent LONDEN In de veilingzaal van van Sotheby waar daags tevoren een Rubens uit de collectie van de hertog van Westminster voor een wereldrecord- prijs werd verkocht is gisteren een nieuw record gevestigd toen de tiara van de hertogin aan bod kwam. Al de tweehonderdvijftig stenen waren te voren gewogen en getaxeerd door een aantal van 's werelds grootste juweliers. Toen de kroon aan bod kwam als nummer 20, zei veilingmeester Rose; als of het de gewoonste zaak van de wereld was: „Zal ik 40.000 pond zeggen?" De beeldschone mevrouw Greenblatt uit New Orleans riep geestdriftig- begerig „Ja!" Maar op 60.000 pond moest zij opgeven en aan het eind van een felle strijd zonder kroon op haar hoofd huis waarts keren. Twee Londense handelaren gingen door. maar even verder zat hun grootste collega ter wereld. Harry Winston uit New York. koelbloedig zijn kans af te wachten. Hij hield de voor hem biedende agent terug tot de 90.000 was bereikt, tikte hem toen op de rug met zijn gouden vulpotlood en bemachtigde de tiara na drie snelle sprongen van 5000 pond voor 110.000 pond (ruim 1.160.000 gulden). De hertogin die evenals eergisteren achter in de zaal zat, zal nog meer moe ten verkopen om de hoge successierech ten, waarvan reeds zeven miljoen pond is betaald doch het totaal nog niet is op gebracht, te kunnen opbrengen. BRUSSEL i AP) Een week voor hij in het huwelijk treedt is prins Albert van België donderdag bevorderd van luitenant ter zee tot kapitein ter zee. De 25-jarige prins is de jongste kapi tein ter zee van de Belgische marine. zijn requisitoor tegen de veertig jarige aannemer G. B. uit Vel- sen. De man stond terecht omdat hij een partij oud ijzer had gestolen ten nadele van het rijk, omdat hij officieren en ad ministratief personeel van de genie met steekpenningen in geld en natura had proberen om te kopen en omdat hij val se declaraties had ingediend. Tijdens de zitting bleek wel dat de ge niemensen het spelletje met de aanne mer meespeelden. Een hunner, thans ge pensioneerd genie-officier, was door de auditeur-militair buiten verVoIging ge steld, omdat hij nu eenmaal al gepensio neerd was. De officier van justitie achtte het on juist nu de grote baas huiten schot bleef, diens onderhorigen wel te gaan vervol gen. De aannemer had echter volgens be rekeningen van rijksaccountanls onge veer zesduizend gulden aan zijn trans acties verdiend. Tegen hem werd een gevangenisstraf van een jaar met aftrek geëist. De aannemer was belast met onder houdswerk aan de defensiewerken bij Spaarndam. De geniemensen zouden hem toestemming hebben gegeven om het ijzer te verkopen. In ruil daarvoor zou hij de hindernisbaan moeten herstellen. Neen, zeiden de geniemensen ter te rechtzitting, wij hebben toestemming ge geven om het oud ijzer te ruilen tegen ijzer dat voor de hindernisbaan nodig was. De president mr. H. J. Ferwerda merkte evenwel op dat zij daar helemaal het recht niet toe hadden. Voorts had de aannemer bij gelegenheid van ver jaardagen en andere feesten sigaren, taarten, chocolade en ander lekkers naar de geniemensen gestuurd. Hij had voor 28.000 een huis gebouwd, waarin de thans gepensioneerde officier J. W. F. L. voor slechts vijftig gulden per maand mocht wonen. Verder had hij alle mo gelijke etentjes en autorekeningen voor de geniemensen betaald. Ten slotte bleek dat deze lieden op een gegeven moment een nieuw ameublement hadden ge kocht voor de kamer van hun comman dant. Machtiging daarvoor hadden ze niet. Dus werd de aannemer gevraagd om maar declaraties uit te schrijven wegens herstel van meubelen''. De aannemer betaalde het ameublement en kreeg zijn geld met winst via -de val se declaraties terug. In andere geval len noteerde hij meer werkuren dan verantwoord was om de hogere materi- aalprijs dan voorzien was te kunnen drukken. De verdediger mr. H. A. Diderich uit Amsterdam, constateerde dat zijn cliënt, door deze transacties ,,geen vette rug" gekregen had. Zijn zaak is weg en hij moet nu weer hij een baas werken. Waar om, zo vroeg hij zich af, doet de genie niet gewoon: waarom maakt zij geen vaste afspraken en waarom komt zij die dan niet na. Men heeft alles vreselijk ingewikkeld gemaakt en men heeft het personeel niet om er de hand aan te hou den. Hij vroeg zich voorts af wat zijn cliënt in werkelijkheid te veel ontvangen had. Waarom is niet nagegaan hoeveel hem rechtmatig toekomevnd geld nooit is uitbetaald? Waarom wil de genie al maar verrekenen? Hij kwam tot de con clusie dat de lagere functionarissen die ter plaatse moeten werken graag alles zo snel en zo goed mogelijk in orde hebben, omdat zij mensen van de prak tijk zijn. Dat wordt hun echter onmoge lijk gemaakt door de hogere organen die formele wegen bewandelen. ,,Als er maar niemand tekort wordt gedaan", zo redeneert men bij de genie. Dat de aan nemer er de dupe van wordt deert nie mand. Beter dan deze verdachte streng te straffen achtte hij het opheffen van de behoefte aan dit soort praktijken. Mede met het oog op de zeer moeilijke per soonlijke omstandigheden van zijn cliënt vroeg bij een onvoorwaardelijke gevan genisstraf gelijk aan de tijd in voorar rest doorgebracht. De officier van justitie had tegen hem een jaar met aftrek geëist. Van onze Haagse redactie DEN HAAG, In de komende jaren nu de geboortegolf uit de jaren 1947/8 het middelbaar onderwijs overspoelt zal op de leraren een steeds sterker beroep moeten worden gedaan om ex tra uren les te geven. Minister Cals heeft daarom besloten de beloning voor extra lesuren te verhogen en haar met ingang van 1 september af te brengen op een minimum van 19 en een maxi mum van 39 gulden per extra uur per maand, afhankelijk van het aantal dienstjaren van de leraren. Voor het geven van extra-uren blijft toestemming nodig van zowel de be trokken leraar als van de minister. Voor directeuren en rectoren wordt de beloning vastgesteld op 37 gulden per extra uur per maand als zij niet zijn gepromoveerd en indien wel op 39 gul den. De minister heeft deze bijzondere toe lagen buiten het salaris gehouden; zij :ldi gelden dan ook niet voor van de pensioengrondslag. bepaling Als geschenk een prachtig, schokvrij JUNGHANS horloge met datum van M8r en hoger NEW DELHI (Reuiter, UPI) Pre mier Nehroe voelt er niets voor in te grijpen om een eindie te maken aan de politieke onru# in de deelstaat Kerala, die onder communistisch bestuur staat. Hij deelde gisteren vlak voor zijn ver trek uit die hoofdstad van Kerala, Tri- vandrum, mede dat het bestuur van Kerala maar nieuwe verkiezingen moet uitschrijven. Tijdens zijn bezoek van drie dagen aan Kerala was het hem opgevallen dat de grote massa van de bevolking de willekeur van het communistische bestuur niet langer kan verkroppen. Nehroe liet uitkomen dat de weigering van de overheid, een gerechtelijk onder zoek in te (Stellen naar de recente on lusten, niet zijn instemming heeft. De politie opende toen het vuur op betogers. Daarbij vielen doden. GRONINGEN. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de 345-jarige universiteit van Gronin gen ter gelegenheid van de viering van het 69ste 'lustrum. De Koningin, die een beige japon, een wit hoedje en witte schoenen droeg, in specteerde na haar aankomst bij het academiegebouw d'e op het plein opge stelde studenten-erewacht, de in gala uniformen gestoken kompagnie vrijwilli ge flanqueurs. Binnen de universiteit wisselde zij van gedachten met de hoog leraren. Aan het eind van d'e middag begaf koningin Juliana zich na een korte rij toer door de binnenstad naar de ambts woning van de commissaris der Ko ningin. Daar overnachtte zij ook nadat zij in de avond de galavoorstelling ha<? bijgewoond van het toneelstuk Poof, ver tolkt door de studentenvereniging „Neemt ons zoals wij zijn". Het tweejarig) dochtertje van de fa milie Van der Werf in Oud-Loosdrecht is vlak bij haar woning in het water van de Kreek gevallen en verdronken. Eigen nieuwsdienst HAARLEM De kennismaking met een Thailandse dame heeft de 48- jarige kanselier van de Nederlandse ambassade in Bangkok A. H. R. wel in de zorgen gebracht. Hij knoopte meer dan vriendschappelijke relaties met haar aan en hij kreeg haar te on derhouden. Naar goed Thailands gebruik moest hij toen ook haar hele familie van kost voorzien. Dat bezorgde hem zoveel fi nanciële moeilijkheden dat hij er toe kwam ambassadegeld te verduisteren. Gisteren stond hij daarvoor en voor valsheid in geschrifte voor de Haar lemse rechtbank. De kanselier gaf het te last gelegde grif toe. Hij had de tegenwaarde van ongeveer twintigduizend gulden verduis terd in de loop van acht tot tien jaar en om dat te dekken had hij in de ver- antwoordingsstaten geknoeid. In januari keerde hij uit Thailand naar Nederland terug. Bij zijn aankomst op Schiphol werd hij prompt gearresteerd. Van een huwelijk met de Thailandse was intussen niets gekomen, omdat hel departement van buitenlandse zaken dit ongewenst vond. Hij kreeg dus slechts een salaris als ongehuwd ambtenaar, hetgeen ongeveer de helft is als dat van een getrouwde. De officier van justitie had er ver trouwen in dat R. niet in zijn oude fout zou vervallen. Buitenlandse zaken is erg op hem gesteld en wil hem zo mogelijk terugnemen. Hij eiste een gevangenis straf van een jaar met aftrek van vijf maanden voorarrest. De verdediger mr. O. H. van Wijk legde er de nadruk op dat zijn cliënt naar Oosterse maatstaven een hoogstaand mens is. Het tragische aan deze man is dat hij zelf voelde dat het niet langer ging, overplaatsing aanvroeg om los te komen van zijn Thailandse vrouw, maar door Buitenlandse zaken werd gehand haafd omdat men hem niet wilde missen op die post. Eigen nieuwsdienst BARNEVELD De fabrikant J. D. (31) uit Voorthuizen, die dezer dagen dooi de politie werd gearresteerd verdacht van zware mishandeling van zijn viel en half jarig zoontje tengevolge waarvan het kind is overleden, zal binnenkort naar het psychiatrisch centrum van prof. Kloeke worden overgebracht. De justitie heeft het nodig geoordeeld dat de ver dachte psychiatrisch wordt onderzocht. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De luchtpostsluitingen voor de opvarenden van hr. ms. jager Limburg zijn vastgesteld op 25 juni (13.00 uur) en 1 juli (13.00 uur); voor opvarenden van hr. ms. jager Drenthe op 25 juni (13.00 uur). De brieven moe* ten geadresseerd zijn: p.a. Amsterdam- C.S.-Marine. I

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5