BOSCH Restauratie geva.ngenist.oren urgenter dan herstel van St. Jacobstoren Zeeuwsch Vlaanderen TOTALE OPHEFFINGSUITVERKOOP Ook voor 1959 subsidie voor Terneuzense Muziekschool Prov. Staten dinsdag bijeen Werk aan de kerk LOSGESCHOTEN AANHANGER VERNIELDE PERSONENAUTO Zuid-Beveland ALLES IS NOG VERDER IN PRIJS VERLAAGD. Schouweiv- Duiveland Ondanks veriveer van de heer Van Rooi jen Bomvrijeblijft voorlopig nog borrel vrije Lager plan Te vochtig V ertegenwoordigers weer achter de hal Voorstel aan Prov. Staten Chr. Kweekschool draafde achter bruine monster Spoedig voorzieningen aan kademuren „Swift" gecostumeerd op de Markt W aterstaatswerken aanbesteed Trekstang of oog: Boete Zonder remmen bel juist nodig Ir. H. Oliemans overleden Auto met bejaarden in elkaar gedrukt Volgende week oester- broedval verwacht Adspirantendag te 's H. Arendskerke Gemeenteraad Kloetinge WIJ SLUITEN BINNENKORT! LOMBARDSTRAAT (ZIJKANT POSTKANTOOR) GOES. Van M agen nvei hooi gevallen Wolfaartsdijk liep leeg OOK HOOFDPLAAT SCHENDT DE ZONDAG Oostburgse raadsleden vergisten zich Oriëntalierit R.H.B.S. Gemeenteraad Biervliet Vrijdag 26 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN De restau ratie van de St. Jacobstoren heeft gisterenlangdurig een on derwerp van gesprek uitgemaakt in de gemeenteraadsvergadering van Vlissingen. De heer H. van Rooyen (C.H.U.) opende de dis cussie hierover na het gemeente bestuur dank te hebben gebracht voor de medewerking om de ka pitaalspositie van de gemeente Vlissingen te doen verbeteren. Hij had waardering voor de wij ze, waarop B. en W. de minister van binnenlandse zaken tege moet zijn getreden en voor d|: manier, waarop het antwoord van de minister is weergegeven. Niettemin toonde hij zich teleur gesteld over het feit, dat in de lijst van urgente kapitaalswer- ken niet de restauratie van de St. Jacobstoren was opgenomen. Voordien, aldus de heer Van Rooljen, maakte de ongunstige financiële positie Tan Vlissingen deze restauratie onmo gelijk, nu het financiële beeld wat roos kleuriger is geworden, mag een derge lijk werk op de urgentielijst niet ont breken. Spreker tekende de schrille te genstelling tussen de nieuw voor den dag getreden kerk en de nog steeds op herstel wachtende toren. HIJ pleitte dan ook ernstig voor het uittrekken ran een bedrag voor deze restauratie. Boven dien bestaat er nog de mogelijkheid van een subsidie van Monumentenzorg. De heer Van Rooi jen stelde zijn ziens wijze daarom zo scherp, omdat in de secundaire lijst van kapitaalswerken wel de restauratie van de zg. „bomvrije" gevangenistoren (kosten 20.000) is op genomen. Hij zag niet in waarom dit object prioriteit zou verdienen boven de St.-Jacobstoren. De gevangenistoren kost veel en bovendien heeft men er weinig aan, waar nog bijkomt, dat de toren met betrekking tot het verkeer op een allerongelukkigste plaats staat. Af braak van de „bomvrije" vond spreker niet nodig, maar wel wilde hij het pro ject op de lijst op een lager plan zien. De gevangenistoren leeft niet in Vlissingen, meende de heer S. Jou- stra (P.v.d.A.). Met ziet haar veelal als een ruïne of als een verkeersbe- lemmering. Hij vroeg echter B. en W. niet altijd het verkeer te laten preva leren wanneer er historische waarden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiini in het geding zijn. Geen bulldozer"- politiek, aldus spreker. De wethouder van Gemeentewerken, de heer Ch. J. Gillissen Verschage, meende dat het op dit moment vooral uit veiligheidsoverwegingen belangrijker is de gevangenistoren te laten restaure ren dan de St.-Jacobstoren. Burgemees ter mr. B. Kolff voegde hieraan nog toe, dat om bouwkundige redenen met herstel van de ..bomvrije" niet langer kan worden gewacht. En deze redenen zijn urgenter dan die voor de St.-Ja- cobstoren. Over de logge gevangenistoren op de Boulevard zei mr. Kolff verder nog, dat de gemeente deze toren voor de symbo lische prijs van 1 kan overnemen van Monumentenzorg, welke instelling ook subsidie en een belangrijke, namelijk 90 pet. voor de inwendige restaura tie verstrekt, dit in verband met de oor logsschade. We waren allang met het herstel be gonnen, zei de burgemeester, indien zich geen complicaties hadden voorge daan ten aanzien van het maken van Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Examens kleuterleidster MIDDELBURG Aan de opleidings- school voor het Chr. Kleuteronderwijs te Middelburg werd de akte kleuterleid ster (diploma A) behaald door de da mes S. Dingemanse en C. M. Parent te Middelburg, H. A. Donner en C. C. J, Goerée te Goes, W. F. Duvekot en P. Louwerse te Vrouwenpolder, H. J. Lodder te Vlissingen, W. Buijs te Sou burg, C. S. Louwerse te Serooskerke, M. de Bruine te Kamperland, J. Pou- wer te St. Laurens, C. J. Douw te Zo>uw telande, E. de Fossel te Sluis, L. Jagt te St. Annaland en J. L. Schooff te Sluiskil. Twee kandidaten werden afge wezen. een glooiing in de zeewering. Aan ie voet van de toren moesten bepaalde voorzieningen worden getroffen. Rijks waterstaat is hierover nog steeds In on derhandeling met de Rijksgebouwen dienst. Ir. J. H. Kxietemeijer (A.R-F.) maak te de opmerking de attractie van de ..bomvrije" na restauratie te verhogen door er bijvoorbeeld een restaurant in te richten. „Het is er te vochtig", ant woordde de voorzitter, waarna hij de discussie sloot. De „bomvrije" toren blijft voorlopig dus een „borrelvrije" toren. Gevonden voorwerpen MIDDELBURG Op het politiebu reau te Middelburg zijn inlichtingen te verkrijgen óver de volgende gevonden voorwerpen: broche: bankbiljet; rode damesportemonnee half mei gevonden; blauwe kinderportemonnee half mei ge vonden; belastingpapier; 4 delige duim stok; gevlamde vulpen in étui; huissleu tel: rode step op luchtbanden zonder voorspatscherm; halskettinkje; zakmes; halskettinkje met hangertje; 4 delige houten duimstok; oude damesfiets; 2 kindervesten bruin en grijs; poes; bro che ringvorm; portemonnee; blauwe sporttas inh. drinkkruik sportbroek en 1 banaan: theedoek; bril; postduif ring- no. 973382; zonnebril; polshorloge zon der bandje; bruine portemonnee met inh; rood schoolétui; plastic mannetje op plastic fietsje verpakt in ceilofaan- papier. Te Kamperland werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen een elftal van Kats en de Bevelanders, die door laatstge noemde werd gewonnen met 41. Advertentie MIDDELBURG. Nu de veldkwes- tie is opgelost, staat niets het voetbal- treffen tussen de „vertegenwoordigers" van Goes en omstreken en die van Walcheren meer in de weg. Vrijdag avond 26 juni om half acht zal daartoe de aftrap worden verricht op he; ge meentelijke sportterrein te Goes. Naar voorbeeld Walcherse vakgenoten zal ook de opbrengst van deze voetbalwedstrijd worden beschikbaar gesteld aan Sport steunt Zonneveld. Deze opbrengst hoopt men te verkrijgen door lotenverkoop. De vertegenwoordigers zelf hebben door een duik in hun „monsterkoffer" voor een groot aantal aanlokkende prijzen gezorgd. De toegang tot de wedstrijd is vrij. Teneinde de zaak enig cachet te geven zullen de vertegenwoordigers (mogelijk zelf met muziek voorop) in een autocolonne van luxe- en bestelwa gens om zeven uur gezamenjijk vanaf de Mart, bij café Flora, vertrekken. Aanleg fietspad aanbesteed MIDDELBURG. Door de Rijkswa terstaat werd aanbesteed het aanleggen van een rijwielpad met bijkomende werken langs rijksweg no. 18 onder de gemeente Oosterland. Er werd inge schreven door: Fa. M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierkizee ƒ59.800, Fa. A. H. Stouten, Brouwershaven 60.000, Fa. Van Dongen en de Voogd Haamste de 61.000, Fa. A. W. Wandel Nieuwer- kerk f 61.020, Aann. Bedrijf Zeeland, Middelburg 61.900, Fa, M. v. d. Vel de en Zn. Bruinisse 62.700, Fa. P. en T. K. de Jonge Renesse f 74.700. De gunning werd aangehouden. MIDDELBURG. Gedep. Staten atel- sen aan de Terneuzense Muziekschool werd ik geïmponeerd door het ar tikel over de mogelijkheid van uit stel van militaire dienst voor on- g derwijzers. Men begrijpe goed, die Z mogelijkheid is er voor ieder. Een onmisbare zoon in een onderne- j§ ming, of op een boerderij, waar- van het hoofd is weggevallen g komt er voor in aanmerking. Er Êf zijn zelfs bureaus, die er een bo- terham in zien, om voor de men- sen, die dit wensen, de nodige pa- g perassen, om de begeerde vrij- 3 stelling of het uitstel te verkrij- g gen, in orde te maken. En ook ambtelijke instanties zoeken wel g vrijstelling voor een „onmisbaar ambtenaar". Dat dat niet altijd prettig verloopt, hebben we deze 3 week nog in Zeeuwsch Dagblad 3 kunnen lezen. Een gemeentebe- g stuur had al het mogelijke gedaan omv oor een onmisbaar ambtenaar 2 vrijstelling te verkrijgen. Met sue- ces. g Maar zie nu nog eer de tijd verstreken was, waarop de jonge 3 man anders nog „in dienst" zou zijn geweest, vertrok hij, de vrij- 3 stelling in zijn zak, naar een g andere gemeente. Men vond dat ondankbaar. Ach ja de onmis- oaarheid is zo betrekkelijk. We moeten maar hopen, dat hij op zijn volgende standplaats werke- g lijk onmisbaar zal blijken. Anders verwachten wij, dat er nog wel wat misbaar over zo'n „onmis- g baarheid" zal komen. Als men alle „onmisbaarheidsverklaringen" op een goudschaaltje zou nawegen, denk ik wel, dat er wat zouden afvallen. Terwijl anderzijds de s militaire dienst soms heel zwaar san treffen, ik denk hier aan het geval van een vader, die drie zoons had. De één was gewoon g slager en ging dus als „niet on- g nisDaar" op de gewone tijd in Jienst. Maar een andere zoon, .ets ouder, was op de h.b.s. en iad een jaar uitstel gekregen. Hij cwam in hetzelfde jaar kiaar en 3 verd ongeveer tegelijkertijd opge- g oepen. En een nog een jaar oude- re zoon had voor onderwijzer ge- g .eerd, twee jaar uitstel gekregen en haalde zijn acte in hetzelfde jaar, waarop de wapenrok ook ïem moes; omkleden. Drie zoons g -egelijk in dienst. En de gevolgen g oor de vader? Hij had voor de g oeide studerende zoons kinderbij- dag genoten plus kinderaftrek vo le belastingen, terwijl de slager g neeh.elp om de gezinslasten in g jen groot gezin met een paar stu- lerende k.nderen te verlichten. Wet één klap viel dit alles weg, vat de vader grote moeilijkheden ezorgde, omdat het hem een paar g luizend gulden per jaar scheelde, 2 erwijl hij toch bijna alle week- :nds de zoons thuiskreeg en ze aan tun recrutensoldij nog heus niet g voldoende hadden voor een siga- rettencentje. Die militaire dienst is soms een plaag. Maar het is noodzakelijk. Dat leerde Samuel g al aan het Joodse volk. Toen dat 3 neei zijn positie tussen de ande- e volken wilde innemen en even groot wilde doen als deze, had het g tiet genoeg aan de hemelse Ko- rting der koningen. Het wilde een koning, die voor hen ui.ging cr inging. Samuel waarschuwde: hij zal uw zonen nemen en hen dienst g laten doen (Samuël 8). Zo is het tot op heden. llllliliilllllllllll'ii'lllllllllllllililltillllllllllllllllllililflllllltlllllllli MIDDELBURG De Provinciale Staten komen dinsdag in zomerzitting bijeen. Er komen voorstellen van Ged. Staten aan de orde o.m. tot vaststelling van plan voor een geldlening van ten hoogste vijf miljoeft gulden. Ten laste van de provincie Zeeland, tot het ont trekken van de spoorwegovergang bij Oostdijk onder Krabbendijk aan het open baar verkeer, tot wijziging van het re- lement van politie voor de Polders, of Katerschappen, tot vaststelling nieuw Zeeuws stierenreglement, tot toekenning van subsidie aan de stichting Terneuzen se Muziekschool en tot subsidie verle ning restauratie monumenten van ge schiedenis en kunst. Voorts is een verzoek binnengekomen van het bestuur van de stichting Zeeuw se visserij school om een subsidie voor de vorming van een schoolfonds ter be strijding van kosten, die niet door het rijk worden vergoed (1959 750.daar na jaarlijks 1200. Na de opening en de afhandeling van enkele formele punten zullen de staten de voorstellen in de afdelingen gaan be handelen. Na hun rapport en het ant woord van G.S. wordt de zitting dan op een nader aan te kondigen datum voort gezet. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De kwekelingen hebben de leraren „overmand". En toch, de ouden deden het op het groene vu nog best. Scheidsrechter Kooman floot de voetbalwedstrijd, in welke rechtsbinnen De Graaf al spoedig doelman Verboon met een listig balletje vergeefs liet dui ken (10). Onder aanvuring van collega's begonnen de leraren een fel tegenoffen sief. De eerste helft verliep evenwel zon der verdere goals. De aanblik van het damesvoetbal in de rust Eef van Kamer en Rie Klooster man wisten als zindelijke Hollandse vrouwen het doel schoon te houden, re sultaat dus een gelijk spel deed de leraren goed. Want na de thee werd hun zwoegen beloond met een strakke treffer van middenvoor De Bruin (11). Rechts buiten De Kok gaf daarna na voortreffe lijk werk van de middenlinie, de leraren opnieuw het nakijken (21). Opnieuw op leving bij het docentenkorps. Uit een van de voorzetten van De Boer kwam de bal bij De Bruin, die doelman Kole met een fraai schot misleidde (22). Gejuich bij de leerlingen was er in de laatste minuut toen Markusse feilloos scoorde (32). len Prov. Staten voor aan de Ternemenae Muziekschool ook over 19S9 een sub sidie van ƒ1000 te verlenen onder voor waarde, dat het bestuur van de muziek school te Terneuzen bereid Is tot on derhandelen met het bestuur van de Zeeuwse Muziekschool over samenwer king. Over de toestand" der scholen schrijven Gedep. Staten (met dit verslag wordt tegemoet gekomen aan een wens, geuit in de wintervergadering van Prov. Sta ten en tijdens welke zitting een verzoek tot subsidie werd aangehouden) dat van ó'e leraren der Terneuzense Muziekschool geen enkele in het bezit van een door de minister van O. K. en W. erkend diploma is met uitzondering van één, die het staatsexamen a voor solozang heeft af gelegd. Deze geeft echter pianoles. Wel is een aantal docenten in het bezit van Belgische diploma's. Uit allerlei andere factoren blijkt, dat de Terneuzense Mu ziekschool goedkoper is in exploitatie. Verhoging tot het peil van de Zeeuwse Muziekschool zou voor Terneuzen extra uitgaven vergen van ƒ11.425. Onderhan delingen tussen de besturen der beide muziekscholen konden in 1959 nog niet plaats vinden. Vanwege het bestuur der Zeeuwse Mu ziekschool is in 1958 met een vertegen woordiging van het bestuur der Terneu zense Muziekschool en met de burge meester van Terneuzen een beaprekmg gevoerd, waarhij werd voorgesteld, dat door de Zeeuwse Muziekschool die les- zouden worden gegeven, waarvoor de laatste instelling geen leerkrachten had. De gemeente Terneuzen zou dan alleen voor deze lessen tot de gemeenschappe lijke regeling van de Zeeuwse Muziek school toetreden. Dit voorstel werd ech ter verworpen. Intussen ziet men wel een begin van samenwerking in een mo gelijke benoeming door de Terneuzense Muziekschool van de directeur der Zeeuwse Muziekschool tot adviseur. Met deze benoeming, waaruit de be reidheid van Terneuzen tot samenwer king zou kunnen blijken, zou dan een toesluit tot betaling van een bijdrage aan de Zeeuwse Muziekschool gepaard moe ten gaan. Advertentie Van een onzer verzlargevers VLISSINGEN. Er is enige voort gang te bespeuren in de besprekingen tussen de raden van Toezicht en van Commissarissen van de N.V. Haven van Vlissingen en de Rijkswaterstaat met betrekking tot de verwoeste kade muren. Dit deelde burgemeester mr, B. Kolff in de gisteren gehouden raads vergadering mee in antwoord op een vraag van de heer P. Bikker (CIIU) Mej. C. H. Ludikhuhse nam afscheid ST. LAURENS Mej. C. H. Ludik- huize, onderwijzeres aan de school met de Bij'bel te St. Laurens, hield een re ceptie in de vergaderzaal in verband met haar afscheid van de school wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De voorzitter van het school bestuur, de heer J. v. d. Bosse bracht de scheidende onderwijzeres dank voor al haar arbeid voor de school verricht en dat God haar de kracht heeft mogen geven dit werk te doen. Namens het schoolbestuur bood hij haar een bloem stuk en de gebruikelijke enveloppe aan. Wethouder Riemens bracht de dank over van het gemeentebestuur, waarna de in specteur van het lager onderwijs, de heer A. A. Leenhouts, konstateerde, dat ,,de staat van dienst van mej. Ludik- huize schitterend was". Het hoofd der school, de heer G. F. Weeda, roemde de prettige samenwerking die er steeds tus sen het onderwijspersoneel heeft bestaan gedurende de bijna 39 jaar, dat mej. Ludikhuize onderwijzeres aan de school is geweest. Namens het personeel der school bood hij haar een fraai collier en een bloemenvaasje aan. De afdeling Middelburg van de NCVB bood een boe ket bloemen aan. Toelatingsexamen Lyceum BOUGIES voor iedere motor bnj>. N.V. Willem van Rijn Maarlemmerwet 475, Amsterdam TN. 185222 lijnen) Tele* 12282 Van een onzer 'verslaggevers MIDDELBURG. De Middelburgse korf balclub „Swift" speelt maandagavond van acht uur tot half negen een onderlinge geco3tumeerde wedstrijd in het kader van het 25-jarig bestaan van de vereniging. Van half negen tot negen uur spelen com binaties van Swift a en b adspiranten te gen elkaar, tijdens welke wedstrijd de „gecostumeerden" zullen collecteren voor „Sport steunt Zonneveld". WEMELD1NGE. Willy Pik, leerlinge van de Christelijke Schippersschool te Wemeldinge slaagde voor het toelatings- was. examen van het Christelijk Lyceum voor' Huis verkocht te Biggekerke BIGGEKERKE. Ten overstaan van notaris H. v. d. Briel werd geveild het huis met schuur Wagenmakersgang 5, groot 2,75 are. Koper werd de heer M. Moens te Biggekerke, voor 4250, Concert te Serooskerke (V) SEROOSKERKE (W.) Zaterdag avond zal de muziekvereniging E-M. M. een concert geven op de muziektent. DREISCHOR. De werkzaamheden aan de restauratie van de kerk te Dreischor vorderen gestadig. De sacristie, die als eerste object grondig wordt hersteld is thans zover gereed gekomen dat leidek kers deze week het dak geheel van nieu we leien hebben voorzien. Het dak werd geheel vernieuwd. Men is thans ook be gonnen met de sloop en opbouw van het aangebouwde gedeelte achter de kerk, dat vroeger jaren bij de gemeente ingebruik was als „ziekenhuis". Hierin werden lij ders aan besmettelijke ziekten onderge bracht, Nadien deed het dienst als ge vangencel, terwijl het de laatste jaren als opslagplaats bij de gerneente in gebruik MIDDELBURG. Door de Rijkswa terstaat werd volgens bestek no. 170 aanbesteed, het maken van een uitwa teringskanaal met uitwaterings- en wachtsluis, dijk, zink-, glooiings-, straat en bijkomende werken, nabij Terneuzen in de gemeenten Terneuzen en Zaam- slag. Er waren 43 inschrijvingen. Laag ste inschrijver was Holl. Aann. bedrijf Zaan en Verstoep N.V. te Den Haag voor een bedrag van 1.483.000. Hoog ste inschrijver Aann, My. Jac. G. van Oord N.V. le Utrecht voor een be drag van 1.887.600, De gunning werd aangehouden. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG. De vrachtauto chauffeur A. J. D. D. uit Souburg verloor in IJzendijke zijn aanhan ger. Bij controle bleek, dat de trekstang niet safe was. Twee bouten ontbraken en van de an dere twee kon er een met de hand worden losgedraaid. D. ontkende GOES. Na een slechts korte ziekte is plotseling overleden de heer ir. H. Oliemans. die bijna 25 leraar wiskunde aan het Goese lyceum is geweest. De heer Oliemans, die weinig meer naar buiten optrad, was bij 2ijn collega's en leerlingen zowel een zeer gezien als een uitermate nauwgezet en rechtvaardig docent. Delftenaar van geboorte, werk te de heer Oliemans. na lagere school en hbs doorlopen te hebben en aan de technische hogeschool zijn ingenieursti- tël te hebben behaald, korte tijd in het bedrijfsleven. Het onderwijs trok hem echter en hij kwam als leraar naar het lyceum te Goes, waaraan hij altijd getrouw bleef, tot hij nu werd wegge nomen. Eindexamen vakschool Goes GOES. Geslaagd aan de Vakschool voor Meisjes te Goes voor het eindexamen van de driejarige vooropleiding voor le rares N.O. de dames: J. J. Bergsma, A. W. Nijsse, N. N. IJzerman, M. M. A. Verburg, te Goes; M. Deurwaarder te 's-H. Arends- kerke; J. Leys, R. de Priester te Middel burg; L. Ton te St. Laurens; L. Vader te Vlissingen; A. v. d. Kuijl te Wilhelmina- dorp; E. de Visser te Oostkapelle en C. Torenaar te Nisse. Propaedeutisch examen GOES. Mejuffrouw C. A. W. Fraan- je slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het propaedeutisch examen geneeskunde. RILLAND. Ter hoogte van wacht post 20 op de rijksweg is gistermorgen de auto van de heer W- uit Kamper land. waarin vier bejaarden waren ge zeten, in elkaar gedrukt, omdat hü plotseling moest remmen voor zijn „col lega" die voor hem reed. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De heer W. reed in een colonne van een groot aantal auto's, waarmee de be jaarden uit Kamperland werden ver voerd voor een reisje naar Breda en omgeving. In de colonne werd plotseling geremd. Ook De W. verrichtte deze handeling, maar kon toch niet verhinderen, dat hij met zijn auto op zijn voorganger reed. Zijn wagen werd in elkaar ge drukt en moest worden weggesleept. Wel wat geschrokken, konden de vier ouden van dagen, die verdeeld werden over andere auto's, de reis voorzetten. Eigen nieuwsdienst YERSEKE. Volgens een mededeling van dr. P. Korringa is de watertempera tuur gestegen tot boven de achttien gra den. De oesterlarven kunnen zich nu be ter ontwikkelen. Op honderd liter water worden nu 1000 oesterlarven geteld. Het aantal grote larven neemt toe, maar rijpe larven zijn nog niet waargenomen. Als de watertemperatuur zich in gunstige zin blijft ontwikkelen en de oesterlarven vol doende geschikt voedsel kunnen vinden mag volgende week broedval van beteke nis worden verwacht. 's-HEER ARENDSKERKE. De be langstelling voor de jaarlijkse adspiran tendag van het Kon. Ned. Gymnastiek- verbond, die dit jaar in 's-Heer Arends kerke wordt gehouden, blijkt groter dan ooit te voren het geval is geweest. Op het ogenblik zijn reeds meer dan 1200 jeugdige gymnasten, afkomstig uit Zeeland en West-Brabant ingeschreven. Inmiddels is ook het programma opge steld. De wedstrijden vangen om drie uur aan. Op het gemeentelijk sportterrein worden eerst de driekampen gehouden voor jongens en meisjes. De jongens de monstreren lange mat, rekstok en spring- kast; de meisjes zullen na een vrije oe fening hun prestaties op paard en brug laten zien. 38 ploegen nemen aan dit on derdeel deel. Om 4.30 volgen groepswedstrijden voor meisjes, terwijl tegelijkertijd de jongens een hindernis-estafette lopen. Om 5 uur beginnen de jongens aan de groepswed strijden en lopen de meisjes een hinder nisestafette. Bij dit onderdeel van het programma komen 87 ploegen aan de beurt. Om 6.15 uur volgt een mars door het dorp, .waaraan alle deelnemende groepen medewerken. De muziekvereniging „Ex celsior" en de signaal-afdelingen van U.D.I. (Bergen op Zoom) en Prins Hen drik (Breda) zullen de mars muzikaal op luisteren. Aan het avondprogramma werken mede de leden van de keurploeg „Zebra", w.o. (de nationale kampioene) Nel Fritz en Jac. van de Sande. Verder treden op ploegen van V.Z.O.S. (Yerseke), Atlas (Heinkenszand), Tuni (Nieuwdorp) en Prins Hendrik (Breda). Ook de adspiranten dragen nog hun aan deel bij in de vorm van een massale vrije oefening door 700 meisjes. Zeeland te Goes. De restauratie van de kerk zelf is ook in volle gang. Geslaagd te Kapelle KAPELLE. Jan Joosse, Rinus Kor- stanje, Jacob van Neuren, Hans van Op bergen, Jan Verhage. Kees Wondergem, Jaap Sandee, Annie Sterk en Gerdy van Suylekom slaagden voor het toelatings examen voor het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes. Het zijn leerlingen van de Chr. Nationale School te Kapelle. KLOETINGE. De gemeenteraad van Kloetinge zal op maandag 29 juni, 's avonds om acht uur bijeen komen. De agenda vermeldt een aantal subsidieaan vragen en de benoeming van een onder wijzeres aan de o.I.-school. Advertentie 4 RILLAND. In de Zimmermanpol- der is de heer A. van de L. bij het laden van hooi van een wagen geval- len en liep daarbij vrij veel verwon dingen op, zij het van niet ernstige aard. De achterladder, die in de bak van de wagen was bevestigd, sloeg plot seling los en Van de L. viel van de wagen op de grond. Hij maakte een val van drie meter. Dr. G. J. Noome uit Krabbendijke verbond het slachtoffer, WOLFAARTSDIJK. - Woensdag maakte de reisvereniging „De Trek vogels" voor de 15e keer haar jaarlijkse reis, waaraan 44 personen deelnamen. De reis ging naar Zuid-Limburg, waar o.a. een bezoek werd gebracht aan Val kenburg met omgeving en Maastricht. „Landbouw belang ging deze zelfde 'dag op excursie met 55 personen naar Aalsmeer waar een bezoek werd gebracht aan de bloe menveiling) Hoofddorp (proefvelden centraal bureau) en Schiphol. Verschei- denen ondergingen hier de luchtdoop. De drie laagste klassen van de Prin ses Wilhelminaschool maakten een schoolreisje naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De heenreis ging via Perkpolder en de terugreis via Breskens. In Zeeuwsch- Vlaanderen werd een bezoek gebracht aan de Elderschans te Aardenburg. HOOFDPLAAT. In de woensdag avond gehouden zitting van de gemeen teraad deed burgemeester J. F. C. Temmerman verschillende mededelin gen over de brandweerwedstrijd op 11 juni a.s. Het ligt in de bedoeling, dat het gemeentebestuur de autoriteiten, die deze wedstrijd bijwonen officieel zal ontvangen. B. en W. hebben de heer D. J. Her- rebout bevorderd van adjunct-commies tot commies en de heer A. van Acker van schrijver tot adjunct-commies. Het ligt in de bedoeling, nu een schrijfster typiste aan te stellen. Dat de raad met deze promoties ak koord ging, bleek wel uit het feit, dat de heer Herrebout benoemd (en daar na beëdigd) werd als plaatsvervan gend gemeentesecretaris-ontvanger, tot ambtenaar van de burgerlijke stand en secretaris-penningmeester van de in stelling voor maatschappelijke zorg. De heer P. A. de Vilder kreeg een vaste aanstelling als gemeentewerkman. Aan de gulden regels van Veilig Ver keer zal een folder huis-aan-huis ver spreid worden. Uit het verslag van het bevolkingson derzoek op tbc bleek dat van de 895 opgeroepenen er 124 wettig verhinderd waren en 41 de doorlichting weigerden. Het prot. christelijk raadslid P. Dek ker maakte er ernstig bezwaar tegen, dat het sportveld op zondag 9 augustus officieel in gebruik zal worden geno men. Hij heeft daar principieel bezwaar tegen. Bovendien worden hierdoor men sen uitgesloten. Het bleek helaas, dat dit bezwaar in de raad niet gedeeld werd. Besloten werd, nog in het kleedge bouw op het sportveld waterleiding aan te brengen, wat 530 zal kosten en 750 uit te trekken voor schilderwerk, De sportvereniging zal een jaarlijkse huur van 400 moeten betalen. Aan de heer J. de Kraker werd eervol ontslag verleend als klokkenluider in de toren der Ned. Herv. Kerk. In zijn plaats werd benoemd de heer J. A. Leenhouts, koster der kerk. De gemeente zal medewerken aan de aanstelling van een derde schoolarts, mits een jaarlijks onderzoek wordt ge garandeerd. Ook zal ze deelnemen aan de gemeen schappelijke regeling voor een blo-school en het vervoer daarheen; de burgemees ter (en als zijn plaatsvervanger weth. G. H. F. M. M. Termote) werd in het bestuur benoemd. Subsidie aanvragen van de stichting dienst geestelijke volksgezondheid en van het consultatiebureau voor het al coholisme werden afgewezen met het oog op het geringe belang der gemeen te en de financiële omstandigheden. Daarentegen werd wel 5 cent per in woner toegezegd aan het comité ont wikkeling W.Z. Vlaanderen en de ten toonstelling „Dit maakt W. Z. Vlaan deren" en werden o'e presentiegelden voor raads- en commissievergaderingen verhoogd van 7.50 op 10.— en van 3.75 op 5.—. Voor de PZEM zal voor .f 100 het transformatorstation van de Kersenlaan worden overgenomen. Het ligt in de be doeling de „toren" er van te gebruiken als droogtoren voor de brandslangen. echter, dat het verlies van zijn aanhanger, dat voor een gepar keerd staande volkswagen vrij fa tale gevolgen had gehad, aan de trekstang te wijten was geweest. Hij zei, dat onder het rijden het oog, waarin een haak was beves tigd, was opengegaan. Maar trekstang of oog, de aanhanger is los geschoten en daarom eiste de Officier van Justitie, mr, Th. Lebret, f25 of 5 da gen hechtenis. De kantonrechter, mr. H. v. d. Belt, maakte er f29, of vier dagen van. U had die bel anders wel nodig, om uw komst aan te kondigen, srak mr. Lebret tot de 31-jarige omseholings-arbeider J. N. uit Retranchement, die in Groede had gereden met een fiets zonder deugdelijke rem of goede bel. N. voerde tot zijn ver dediging aan, dat hij financieel niet in staat was geweest, zijn rijwiel beter te onderhouden. Hij wordt omgeschoold en krijgt niet meer dan een toelage. De schikking, die f 15 was, had hij niet kun nen betalen, De Officier had begrip voor N.'s moeilijkheden en eiste twee maal f2 of twee maal een dag. Hij stelde echter uitdrukkelijk, dat dit een waarschu wingsboete is. De kantonrechter vonniste conform. Ander nummer Op de dagvaarding staat dat de auto nummer IJG 92-22 voerde, en mijn auto heeft UG 92-23. Ik hen het dus niet ge weest. Met deze redenatie wilde de vlas ser J. A. M. de S. uit Eede afkomen van de boete, die hij zou krijgen, omdat hij had gereden met een jeep, waarvan de stoplichten niet werkten. Doch de juridische heren achter de groene tafel waren van oordeel dat het hier een tikfoutje in de dagvaarding be trof. De S. werd veroordeeld tot f 12,50 boete of drie dagen. De Officier had f 15 geëist. Ik zit beneden het tarief, verklaarde de kantonrechter aan V. G„ uit 's-Heeren- hoek, die in IJzendijke op de rakeeldijk niet voldoende rechts had gehouden en in de bocht te weinig was uitgeweken. De verballisant, G. C. Vennix, verklaarde dat uit het remspoor onomstotelijk was komen vast te staan, dat G. verkeerd had gereden. Doch de hoge haag die ter plaatse staat, maakt de bocht zeer on overzichtelijk. Men is geneigd er de bin- nenbocht te nemen. De officier eiste voor het niet rechts rijden f 15 of drie dagen, voor het ver keerd rijden in de bocht f 5 of een dag. De kantonrechter maakte er f 6 of een dag en f 1 of een dag van. Overgestoken Een principiële boete kreeg de hande laar Iz. A. P. te Schoondyke, die met een fiets de rijweg zou hebben gevolgd, in plaats van het rijwielpad. Hij verklaarde echter, dat hij de weg niet had gevolgd, maar schuin was overgestoken. De offi cier eiste 10 of twee dagen, maar de kantonrechter voelde iets voor de argu ment van de Schoondjjkenaar en vonniste 1 subs, een dag. OOSTBURG. Verkeerd begrijpen door de raadsleden was oorzaak, dat de centrale voor katholieke militaire te huizen een jaarlijkse subsidie krijgt van 10.terwjjl een dergelijk verzoek van de kon. mil. bond Pro Rege voor de christelijke tehuizen werd afgewezen. B. en W. stelden n.l. voor op beide verzoeken afwijzend te beschikken. Het r.k. raadslid W. C. F. de Coene stelde voor de r.k.-tehuizen voor, wel een sub sidie te geven. Toen het voorste] van B. en \V. in stemming kwam, werd dit met 7-3 stemmen verworpen, omdat ver scheidene raadsleden meenden, dan te. gen subsidie te stemmen. De heer De Nuijst (gem. bel.) poogde toen nog, het bedrag op 1 te stellen, maar dit werd met 6-4 stemmen ver worpen, terwijl daarna een voorstel van de heer Dekker (prot. chr.) 10 te geven met dezelfde stemverhouding werd aan vaard. Nul op het rekest kreeg ook het Zeeuwse consultatiebureau voor alcoho lisme. Daarentegen werd aan Pro Juven- tute 250 per jaar per verzorgd kind uit de gemeente toegekend en kregen de ontwikkelingscommissie West-Zeeuws- Vlaanderen en de tentoonstellingscom missie „Dit maakt Zeeuws.Vlaanderen" elk de gevraagde 5 cent per inwoner. Enige discussie ontstond nog over de vaststelling van de rekening 1957. Deze zou onderzocht worden door een com missie, bestaande uit de heer E. Dekker (p-c) Ph. A. de Nuijst (g-b) en J. J. Leenhouts pvda De heer De Coene (kvp) trok het nut van dit onderzoek in twijfel: de cijfers zijn tochowel goed. De heer Dekker zette echter terecht uiteen, dat het met zozeer de cijfers, maar over het beleid gaat, dat achter die cijfers schuilt. De raad besloot tot de aankoop van een nieuwe brandspuit voor 30.000 en van een vuilnisauto voor ƒ25.000. die medegebruikt zal worden door IJzen dijke, Waterlandkerkje, Groede en Nieuwvliet. De heer J. Barendregt (gb) betreurde de aankoop van deze tweedehandsauto, die al vier jaar gereden heelt, maar waarvan hel aantal kilometers noch de herkomst berekend is. Mogelijk is de raad hierover ingelicht in de traditioneel geworden geheime zitting, die hierna volgde. TERNEUZEN. De eerste, tweede en derde klasse van de Rijks H.B.S. te Ter neuzen reden een oriëntatierit van 25 km. Ruim tachtig ploegen namen er aan deel. Om 9.30 startten, vanaf de H.B.S., de ploegen met tussentijd van een minuut. Verschillende opgaven moesten worden volbracht, zoals het tellen van kerktorens in de omgeving, het schatten van een af te leggen weg e.d. Er moesten vier wacht posten worden gepasseerd. De eersten, die de tocht hadden volbracht keerden circa half twaalf bij de H.B.S. terug. De win naars van de prijzen, die uit verschillende geldbedragen bestonden, waren: I. A. J. Klaassen—P. de Boer; 2 K. van Waard— J. de Kraker; 3 A. van der Wal—W. Sie- mons; 4 A. Willeboordse—J. Stolk; 5 J. Versluijs—P. Stevens; 6 W. Verstelle—J. Faas; 7 C. WalraveP. van Cadzand; 8 H. VisTh. Stenfert; 9 P. van den Brink Ed. Meyer; 10 J. HamelinkP. Lokerse. De laatst aankomenden kwamen ongeveer te 1.30 uur binnen. BIERVLIET. De raad is bijeenge roepen tegen dinsdag a.s. 's namiddags 7 uur. Op de agenda staat o.m. een voor stel tot het aanleggen van een voetpad van de woning van B. Duysserink naar het busstation, dat voor velen een groot gemak zal betekenen. De kosten zijn 1 3000,—. I

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4